מעבר לתוכן

- - - - -

חשיבה מחוץ לקופסה - חקירת מוסכמויות

Posted by One Of A Kind, 30 April 2007 · 1065 צפיות

יש איזה קטע שרץ באינטרנט לפני כמה זמן על אדם שנשאל שאלה בזמן ראיונות קבלה לעבודה. הציבו בפניו מצב שבו (ותסלחו לי על חוסר הדיוק האפשרי שלי) הוא נוסע בכביש במכונית המפוארת שלו בעלת שני המושבים, כשהוא פתאום מגיע לתחנת אוטובוס שבה יושבים שלושה אנשים. האחד הוא חבר טוב שלו שממהר להגיע למקום כלשהו, השנייה אישה זקנה שמרגישה ממש רע ורוצה להגיע כמה שיותר מהר לבית חולים הקרוב והשלישית מישהי שאתה מרגיש שהיא אשת חלומותייך. נשאלת השאלה את מי תיקח במושב הבודד שלצידך?

לפי "האגדה" (הקטע באינטרנט), האדם השיב למראיין שמה שהוא היה עושה זה לתת את המכונית לחבר שלו כדי שיסיע את הזקנה לבית החולים ומשם ימשיך ליעדו, והוא יישאר עם הבחורה אשת חלומותיו בתחנת האוטובוס...  המראיין היה בהלם כי הוא לא היה מוכן לתשובה שכזאת, אבל כשהתעשת קיבל את האדם לעבודה בו במקום, רק על כך שהראה חשיבה מחוץ לקופסה.

שמתם לב לפעמים כמה פעמים אנחנו חושבים בתוך הקופסה, רק כי חינכו אותנו להאמין ולא להטיל ספק?   מומחים לחשיבה יצירתית טוענים כי ביה"ס הורס את המוח היצירתי, פסיכולוגים טוענים כי הבניות חברתיות שנכפות עלינו במהלך ילדותינו  גורמות לנו להאמין בדברים ואמונות שלאו דווקא נכונות, ורק לפעמים יש כמה אנשים בודדים שמצליחים לראות ולחשוב מחוץ לקופסה. אותם אנשים בד"כ נתפסים כטיפשים / נבערים / חוטאים בעיני אנשי תקופתם, אבל לאחר מותם אותם אנשים ורעיונותיהם זוכים לפופולאריות ועדנה מסויימת. כמובן שאנשים אלו נבדלים אחד מהשני בתרומתם ובדרכי מקוריות מחשבתם – החל מגלילאו גליליי וקופרניקוס שקרו תיגר על אמונות ישנות ושילמו על כך מחיר כבד וכלה באנשים כמו האחים רייט, קינסי (חוקר המיניות הראשון), פרוייד ושאר אנשים שחשבו בצורה מקורית ויצאו מהקופסה.

זה מזכיר לי ניסוי אמיתי שנערך בתקופה שבה ניסויים לא דרשו אישורים אתיים. לקחו חבורת קופים ושמו אותם בכלוב, כשבקצה אחד של הכלוב שמו בננות במקום גבוה, עם דרך לטפס ולהגיע לבננות האלו. כל פעם שהקופים התחילו להתקרב לבננות ולנסות לקחת אותם, החוקרים חישמלו אותם, הפעילו עליהם זרנוקי מים וגרמו להם לזנוח את הרעיון לגמרי, עד שבשלב מסויים שום קוף כבר לא ניסה לקחת את הבננות. בשלב הזה החוקרים החליפו קוף אחד מהחבורה בקוף חדש. כשהקוף החדש ראה את הבננות וניסה להגיע אליהם, הקופים האחרים תפסו אותו וממש הרביצו לו ומנעו ממנו גישה לבננות. וככה כל פעם החוקרים הוציאו קוף ישן ושמו במקומו קוף חדש, "שחונך" ע"י שאר הקופים. בסופו של דבר, נשארו בכלוב רק קופים "חדשים" שכולם מחונכים לא לגעת בבננות, אבל אף אחד מהם לא יודע באמת למה, ואף אחד מהם גם לא חוקר את הנושא מחדש.

אני אישית משתדל לחשוב מחוץ לקופסה ולתהות על מוסכמות חברתיות. אני אפילו לא אנסה לטעון שהחשיבה שלי מחוץ לקופסה תורמת לאנושות כמו שהחשיבה מחוץ לקופסה של האנשים שהזכרתי מקודם תרמה, אבל מי יודע ואולי יום אחד אני כן אצליח לגרום לאנשים לראות צד אחר של נושא מסוים. התזה/דוקטורט שלי בהחלט מנסה לגרום לכזה שינוי בתחום מסויים, אבל לא זה מה שרציתי לומר. בשבוע האחרון קראתי כמה קטעים מעניינים שגרמו לי לחשוב ולתהות אם יכול להיות שבנושאים אלו אנחנו רובנו (אם לא כולנו) עדיין חושבים מתוך הקופסה ולא מחוצה לה. אחד הדברים שקראתי ורציתי לספר עליו היה ראיון עם בחור כבן 30 ואחותו הקטנה ממנו בשנתיים, שמאוהבים אחד בשניה. כן, מאוהבים בקשר רומנטי. השניים התלוננו על היחס השלילי שהם מקבלים במקומות מסויימים על רקע גילוי העריות, שלפעמים גובל אף כהסתכלות עליהם כאנשים שעוברים על החוק.  השניים סיפרו שהם מאוהבים אחד בשני כבר כ-5 שנים, ורק בשנתיים האחרונות העזו לממש את אהבתם למרות הפחד מתגובת הסביבה.

ואני שואל, מה רע?  הרי כל הקטע של איסור על גילוי עריות בא מימי התנ"ך ונועד כביכול למנוע מצב של תינוקות עם פגמים גנטיים מזיווג של שני מאגרים גנטיים דומים (כמו אח ואחות). בימינו שלנו אפשר כבר לשלוט בנושא הזה וישנם אינספור מקרים מתועדים של תינוקות רגילים לגמרי (חלקם אף גאונים) שיצאו לאנשים עם קירבת דם ממדרגה ראשונה. הרפואה של היום מסוגלת כבר לאבחן את המטען הגנטי של שני ההורים ולומר להם מה הסכנות שיתכנו לעובר שלהם, ולאחר מכן אף לבדוק את העובר במהלך התפתחותו ולומר אם משהו מנבואות הזעם האפשריות האלו התממש. במקרה הכי גרוע, אפשר לפנות לתורם זרע או תורמת ביצית או למצוא פיתרון אחר, אבל זו אפילו לא הנקודה כאן. אני עוד מרחיק לכת כדי להתמודד עם בעיות אפשריות, אבל האנטי של האנשים כלפיהם הוא אוטומאטי ומוחלט כבר מהנשיקה הראשונה, גילויי החיבה הראשונים. הרי לא מדובר בקטינים שלא שולטים בעצמם או נתונים לשטיפת מוח פסיכולוגית. עד גיל 23, היו לשניהם בני זוג אחרים. אז למה לקטול?  למה לפסול מערכת יחסים שכזאת, פרט לצורת החשיבה האוטומאטית שטחנו לנו בראש שגילוי עריות זה רע, רע, רע...  מדובר בשני בני אדם שאוהבים זה את זו, שכל "חטאם" הוא שהם נושאים מטען גנטי דומה. ובכל זאת רוב האנשים יפסלו את זה בצורה אוטומאטית בגועל. אני לא אומר שמעכשיו כל אח או אחות צריכים להסתכל על אחיהם/אחותם בתור מועמד אפשרי למערכת יחסים רצינית, אבל אם יש כאלו שכן התאהבו בצורה זאת או אחרת באחיהם/אחותם, תנו להם לחיות בשקט. אני לא מדבר על מערכת יחסים שבו האח הבוגר ניצל את תמימותה של אחותו ואת ההשפעה שיש לאח בכור בוגר על אחותו הקטנה, אלא על מקרה כמו שתיארתי כאן. איש איש באמונתו יחייה, ומי אנחנו שנגיד לזוג האוהבים האלו לא לממש את אהבתם או להסתכל עליהם בגועל כי הם בחרו לעשות זאת...

סתם עניין למחשבה. ועוד לא התחלתי לדבר על קניבליזם בהסכמה, מוסד המונוגמיה, העדפות מיניות מוחלטות וכו'. כל כך הרבה דברים שאנחנו פוטרים כלאחר יד, ראויים למחשבה טיפה יותר מעמיקה ממה שטחנו לנו וגדלנו להאמין בהם בלי לחקור אותם. דברים נוטים להשתנות עם השנים, ופוקו היטיב להראות את זה עם אנשים ששומעים קולות - בימי התנ"ך אנשים אלו היו נתפסים כקדושים ששומעים את אלוהים או את מלאכיו, בימי הביניים היו מוציאים אותם להורג ובימינו שלנו אנחנו רואים בהם כחולים ומטפלים בהם במסירות. לא יזיק לנו לבדוק מוסכמויות חברתיות עתיקות יומין ולראות אם הן עדין עומדות במבחן הזמן והמודרניות.

האמתי שחשבתי להגיב בנושא האחים...אבל אין לי באמת כוח לזה
אני רק אגיד שיש הבדל בין חשיבה מחוץ לקופסה לבין בחינה מעמיקה של המוסכמות והבנה מאיפה וממה הן מגיעות.
ויש מוסכמות שצריכות עדכון במשך השנים וזה אכן קורה (גם אם באיטיות)-דווקא גילוי עריות (בעיני) זה לא אחת מהן.
כשהתחלתי לקרוא כבר חשבתי שזה יהיה מעניין, אבל גילוי עריות? זה הרבה מעבר למטענים גנטיים. אם זה היה רק זה והיו אנשים שהיו מוכנים על כל פיפס ללכת לליווי צמוד של מחקרי מעבדה אני בטח לא הייתי עוצר אותם...

לגבי קניבליות בהתחלה גם סלדתי, אבל אז חשבתי על כך, שאם מישהו מעוניין להוריש גופתו לפריג'ידר של מישהו אחר אז אין לי ממש בעיה עם זה, אבל זה מהלכים בירוקרטיים מאוד מסובכים של לראות שכל הנוגעים בדבר אכן הסכימו... (יכול להיות מעניין להכין ממך סינטה...)

אנטי מונוגמיה - נו טוב. אני בעד :D
ליאור
01/05/2007 - 18:13
בתי ספר במתכונת הנוכחית שלהם בהחלט משמידים את היצירתיות. כשאני מדריך אני משתדל לתת להם אפשרות לבטא כל רעיון, מופרע ככל שיהיה ואז לבחון אותו. זה מדהים איזה רעיונות עולים מילדים כשהם לא מפחדים לטעות.
לגבי גילוי עריות - טוב זה איזשהי מוסכמה חברתית, וכמו הרבה מהן יש איזשהו היגיון. אמנם היום אפשר לבדוק מראש אם יש אפשרות לבעיות, אבל אני לא חושב שאפשר לבדוק מראש את כל הבעיות שעשויות לצוץ. מצד שני יש כמה משפחות בדרום ארה"ב שבודקים את הנושא ;)
קניבליזם הוא טאבו רק בחברה המערבית. בעולם הטבע ובחלק מהתרבויות באוקינוס השקט זה חלק טבעי. כששאלו את אחד מתושבי האי אם לא מפריע להם שרק אתמול הם דיברו עם האדם והיום הם אוכלים אותו, הם אמרו שזה תמיד היה ככה אצלם וכך אותו אדם תורם שוב לקהילה. כששאלו מה הטעם של בשר אדם הם אמרו שזה לא דומה לעוף והוא מתוק.
The reasonable man adapts himself to the world: the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore all progress depends on the unreasonable man.

George Bernard Shaw
שמתם לב שכולכם יצאתם בצורה זאת או אחרת כנגד גילוי עריות, אבל אף אחד מכם לא נתן סיבה מנומקת והגיונית? נו אז מה שיתכנו להם בעיות עם הולדת צאצאים - זו סיבה שבגללה נאסור עליהם להיות ביחד? האם אנחנו אוסרים על אנשים בעלי מטען גנטי פגום להוליד דור המשך? האם קיים חוק שדורש מהורים אוטיסטים לדוגמא לא להוליד ילדים? או אנשים בעלי פגם גנטי שעובר בתורשה לא להקים דור המשך? אנשים שברמת סבירות גבוהה ביותר יוולד להם צאצא עם מום - גם לאלו אף אחד לא אומר כלום, אז למה פתאום כולם מתחסדים כשמדובר באח ואחות? האנטי שיש לאנשים כלפי הנושא הזה הוא מושרש, אבל אף אחד לא יכול לתת סיבה הגיונית שלא תקפה לשאר המקרים שבהם אנחנו כן "מתירים" לאנשים להיות ביחד או להוליד ילדים. אם מישהו יכול לתת לי משהו כזה, אני אשמח.

שמתם לב שכולכם יצאתם בצורה זאת או אחרת כנגד גילוי עריות, אבל אף אחד מכם לא נתן סיבה מנומקת והגיונית? נו אז מה שיתכנו להם בעיות עם הולדת צאצאים - זו סיבה שבגללה נאסור עליהם להיות ביחד? האם אנחנו אוסרים על אנשים בעלי מטען גנטי פגום להוליד דור המשך? האם קיים חוק שדורש מהורים אוטיסטים לדוגמא לא להוליד ילדים? או אנשים בעלי פגם גנטי שעובר בתורשה לא להקים דור המשך? אנשים שברמת סבירות גבוהה ביותר יוולד להם צאצא עם מום - גם לאלו אף אחד לא אומר כלום, אז למה פתאום כולם מתחסדים כשמדובר באח ואחות? האנטי שיש לאנשים כלפי הנושא הזה הוא מושרש, אבל אף אחד לא יכול לתת סיבה הגיונית שלא תקפה לשאר המקרים שבהם אנחנו כן "מתירים" לאנשים להיות ביחד או להוליד ילדים. אם מישהו יכול לתת לי משהו כזה, אני אשמח.

האמת שבהרבה מדינות כולל ארה"ב אסור לאוטיסטים או לבעלי פיגור שכלי להביא ילדים, בארץ זה דורש אישור ועדה רפואית.
והסיבה שמתנגדים זה כי זה מערער במשהו את מבנה התא המשפחתי...
אחלה של בלוג, כתיבה פשוט נהדרת והרבה מאוד חומר למחשבה.
קראתי חלק מהפוסטים (לא את כולם כי יש ממש הרבה).
תמשיך ככה ולא בתדירות של פעם בחודש. :וי:

אחלה של בלוג, כתיבה פשוט נהדרת והרבה מאוד חומר למחשבה.
קראתי חלק מהפוסטים (לא את כולם כי יש ממש הרבה).
תמשיך ככה ולא בתדירות של פעם בחודש. :וי:

כפי שזה נראה כרגע, הוא עבר לתדירות של פעם בחודשיים :no:
http://www.ynet.co.i...3528495,00.html

אוסטרליה סוערת: אב הכניס את בתו להריון

גבר אוסטרלי ובתו הבוגרת חשפו בפני הציבור שניהלו בשנים האחרונות מערכת יחסים רומנטית, במסגרתה גם ילדה בשנה שעברה הבת תינוקת מזרעו של אביה. היום (ב') התברר, הבת כבר הרתה לאב לפני שנים, אך תינוקם מת מספר ימים לאחר שנולד. בית המשפט אסר עליהם לקיים יחסי מין.
ג'ון דיוויס (61) ובתו ג'ני (39) נחשפו כשהתראיינו באחרונה לתוכנית "60 דקות" של רשת הטלוויזיה האוסטרלית "Nine" וניסו להסביר לציבור את הקשר ביניהם, שהחל לפני שמונה שנים, כשהשניים התאחדו לאחר פרידה ממושכת. ג'ון עזב את בית המשפחה כשג'ני הייתה רק בת שנה והשניים לא התראו במשך 30 שנים.
היא נישאה, ילדה שני ילדים, התגרשה ופגשה בו שוב. בתוך שבועות פתחו השניים במערכת יחסים מינית. "אנו אנשים בוגרים, אינטלקטואלים רגילים, בעלי קריירות, היו לנו חיים רגילים כמו לכולם אך התאהבנו זו בזה כשאנו בעלי קשר ביולוגי, כשגילינו זו את זה בשלב מאוחר בחיים", אמרה ג'ני בראיון לטלוויזיה.
בית המשפט לא התרשם מטענותיהם, הרשיע אותם בשני סעיפים של גילוי עריות ואסר עליהם לקיים יחסי מין. "הזוג נתונים לפיקוח מצד הרשויות הרלבנטיות", אמר דובר משטרת מחוז דרום אוסטרליה. פסיכולוגים שרואיינו בכלי התקשורת במדינה, הסבירו כי מדובר במקרה של "משיכה מינית גנטית".
בעוד שבתם המשותפת ושני ילדיה של ג'ני מנישואיה הקודמים בריאים, סוכנות ידיעות אוסטרלית דיווחה היום בהסתמך על מסמכי בית משפט, שלשניים נולד תינוק משותף בשנת 2001, אשר מת כעבור ימים מבעיות לב. השופט אמר כי לקח זאת בחשבון כשהרשיע את השניים וגזר עליהם מאסר על תנאי.

"טוב" שרשויות החוק נכנסות לתחתונים של גבר בין 61 ואישה בת 39... כמו שאמרתי, לא יזיק לאנשים לצאת מהקופסה שלהם ולחשוב לפני שהם צועקים גוועלט ומנופפים בשלטי המוסריות שהם קבעו לכל שאר האנשים...

http://www.ynet.co.i...3528495,00.html
"טוב" שרשויות החוק נכנסות לתחתונים של גבר בין 61 ואישה בת 39... כמו שאמרתי, לא יזיק לאנשים לצאת מהקופסה שלהם ולחשוב לפני שהם צועקים גוועלט ומנופפים בשלטי המוסריות שהם קבעו לכל שאר האנשים...

כמו ששמת לב היה תינוק שמת תוך כמה ימים...
זה לא משהו שהחליטו שרירותית בניגוד להרבה דברים אחרים, ולא סתם זה הדבר היחיד שמשותף לכל התרבויות, שיש איסור על גילוי עריות.

או Sign In