מעבר לתוכן

חרדים

• Please log in to reply
48 replies to this topic

#16 דורון סער

דורון סער

ההבדל היחיד בין פוליטיקאי לבין המשיח הוא בלוחות הזמנים

• רשומים+
  • 12994 הודעות:

פורסם 07/01/2008 - 21:54

סיכמת את השאלה שלי יותר טוב ממני.

1

דורון, בסדר, הבנתי כבר בפעם הראשונה שאברך רק חרדי נשוי. הבנתי. שוב. הבנתי. פעם שלישית הבנתי. פעם רביעית הבנתי גם.

ומה השאר קשור למה ששאלתי? בהרצאה של הבחור הוא במפורש אומר שהתנ"ך אכן קדוש יותר מכל השאר, אבל הוא לא רלוונטי, זה לא נכון להגיד שאלו "סה"כ ספרים נחמדים".

לא התנ"ך, התורה.

בראשית, שמות, ויקרא, במדבר דברים.

שאר ספרי התנ"ך הם בבחינת "ספרים נחמדים", שאין להם תוקף של מצוות אלוהים.

גם לגבי התורה, כאשר היא עומדת בסתירה לתלמוד - התלמוד הוא הקובע.

#17 אורח - מאתייים ארבעים ושמונה.

אורח - מאתייים ארבעים ושמונה.
  • אורחים

פורסם 07/01/2008 - 22:04

לא התנ"ך, התורה.

בראשית, שמות, ויקרא, במדבר דברים.

שאר ספרי התנ"ך הם בבחינת "ספרים נחמדים", שאין להם תוקף של מצוות אלוהים.

גם לגבי התורה, כאשר היא עומדת בסתירה לתלמוד - התלמוד הוא הקובע.

אתה טועה ומטעה.
שאר ספרי התנ"ך הם לא סתם נחמדים. גם להם יש קדושה.
והתורה ממש לא סותרת את התלמוד.

#18 shiry

shiry
  • רשומים
  • 1 הודעות:

פורסם 08/01/2008 - 13:11

בתשובה לשאלתך מדוע החרדים משתדלים כל כך להבדל מאיתנו ולהתעקש על לבוש מסויים וקיום מצוות אדוק אז התשובה היא פשוטה הם עושים זאת מכורח המציאות בארץ שרובה מורכבת מאיתנו האוכלוסיה החילונית. אם הם לא היו משמרים את המסורת היהודית היא פשוט מאוד הייתה חדלה להתקיים. בקשר ללבוש אז אם לא היה הבדל מה היה מונע ממני או ממך להתחיל עם מישהו מהחברה שלהם ברחוב, הם עושים את זה כדי לאותת לנו מי הם.
אני לא רואה את עצמי חיה כמוהם אבל בלעדיהם אין לנו דת ומסורת ואז בעצם אין לנו כלום שיחזיק את החברה ויאחד ביננו.
ושתדע רבים מהם הם אנשים נאורים ומשכילים יותר ממני וממך ביחד מהסיבה שהם מקדישים את רוב זמנם ללימוד וחקר לא רק של תנ"ך, משנה, תלמוד, שולחן ערוך ומה שלא יהיה אלא גם היסטוריה, פילוסופיה, דתות אחרות ומה לא. כל כך הרבה אנשים לא היו מוכנים לחיות בצורת חיים כזו במסגרת שלפחות מבחוץ נראית מאוד אדוקה ומובנית אם הם לא היו מגיעים למסקנה שזו האמת שלהם וזו הדרך הנכונה, וזאת הם עושים ע"י לימוד וחקר ולאו דווקא כי הם נולדו לתוך זה.

#19 זיו

זיו

משתדל

• רשומים+
  • 11586 הודעות:

פורסם 08/01/2008 - 15:32

החרדים בארץ זו מוטציה חסרת פשר, חסרת היגיון, ושנוגדת אפילו את יהדות הגמרא ("אם קמח אין תורה", "אל תעשה את התורה קרדום לחפור בו", וכ"ו)
פעם כל כפר היה מגייס כסף ושולח את הילד הכי מוצלח בכפר שילמד את ההלכות אצל הרב בעיר הסמוכה, ויחזור לשמש כרב בכפר. גם אז בד"כ הוא היה מתפרנס ממשהו. (הרמב"ם היה רופא לדוגמא)

לשאלתך:
הדרך היחידה שלהם להתמודד עם המקרא היא בעזרת חז"ל. (מצד שני כל אדם מוזמן לנסות ולנחש מה זה "טוטפות" ולשיםאותם בין עיניו...)
הטענה של היהדות היא שללא תורה שבע"פ, אי אפשר להבין כלום מהמקרא.

דורנו נחשב לדור שנמצא בתהליך יציאה מהגלות.
תזכר בגלות הראשונה: מצרים. הטענה היא שלא כולם יצאו ממצרים.
לפי חז"ל, מי שלא רצה להגאל לא נגאל, ומי שלא שמר על לבושו, שפתו העיברית וברית המילה, גם לא יצא ממצרים.

לכן לדעתי השאלה שלך תופסת הכי טוב לגבי חרדים שמדברים ביידיש. אני אומנם מסכים איתך באופן אישי, גם לגבי הלבוש, אבל אתה צריך להבין שלפי תורת חז"ל, הם מתלבשים כמו שצריך...
תקינות פוליטית היא מפלטו של סתום המוח.

#20 BlindOne

BlindOne

משפט זה סגור לרגל שיפוצים

• רשומים+
  • 1712 הודעות:

פורסם 08/01/2008 - 15:34

בתשובה לשאלתך מדוע החרדים משתדלים כל כך להבדל מאיתנו ולהתעקש על לבוש מסויים וקיום מצוות אדוק אז התשובה היא פשוטה הם עושים זאת מכורח המציאות בארץ שרובה מורכבת מאיתנו האוכלוסיה החילונית. אם הם לא היו משמרים את המסורת היהודית היא פשוט מאוד הייתה חדלה להתקיים. בקשר ללבוש אז אם לא היה הבדל מה היה מונע ממני או ממך להתחיל עם מישהו מהחברה שלהם ברחוב, הם עושים את זה כדי לאותת לנו מי הם.
אני לא רואה את עצמי חיה כמוהם אבל בלעדיהם אין לנו דת ומסורת ואז בעצם אין לנו כלום שיחזיק את החברה ויאחד ביננו.
ושתדע רבים מהם הם אנשים נאורים ומשכילים יותר ממני וממך ביחד מהסיבה שהם מקדישים את רוב זמנם ללימוד וחקר לא רק של תנ"ך, משנה, תלמוד, שולחן ערוך ומה שלא יהיה אלא גם היסטוריה, פילוסופיה, דתות אחרות ומה לא. כל כך הרבה אנשים לא היו מוכנים לחיות בצורת חיים כזו במסגרת שלפחות מבחוץ נראית מאוד אדוקה ומובנית אם הם לא היו מגיעים למסקנה שזו האמת שלהם וזו הדרך הנכונה, וזאת הם עושים ע"י לימוד וחקר ולאו דווקא כי הם נולדו לתוך זה.

ידידתי החרדוסה במסווה.
הנה באת לכוכב כדור הארץ ובו מדינה חדשה ישנה ובה קם מחדש העם היהודי והעם הפלשתיני לצידו והיא היא מדינת ישראל.
וכחלוף 4 דקות מרגע ההכרזה עלה במוחו של היהודי רעיון מבריק.
הציע היהודי חוק לפיו יהיו מספר אנשים אשר ישמרו את מסורות ישראל, ילמדו אותם וכדומה, יקראו להם מגזר חרדי, הם יהיו מיעוט אומלל, מספר עשרות בקושי ולכן לא יהוו נטל כלכלי.
"אכן!" בעזרת ציוויון יהודי ודאי נוכל להעלות לפה עוד עולים יהודים, טענה ממשלת בן גוריון וההחלטה התקבלה - יתוקצבו מספר אנשים כאלה!
אלא שזה לא ממש עודד עליה נכונה והקבוצה הקטנה הפכה לענקית ונטל על האוכלוסיה ובנתיים כבר הספקנו כולנו לטעום מהגלולה המרה המלווה בהשערה שהיא שגויה בבסיסה:
"חרדים = יהודים בעלי ערכים יהודיים".
נשאלת השאלה, האם זה נכון? האם היהדות באמת באמת זה מה שהם מציגים? ואם כן - מדוע עלי להיות יהודי אם אינני מסכים עם אורך חיים שכזה?
התשובה היא פשוט לא.

החרדים לקחו את התנ"ך, את המסורת ועשו מזה ביזנס לא קטן, הם יחקרו את זה, יכתבו על זה ספרים ויפיחו תקווה בעם היהודי עד יחזור לארץ מולדתו ובתמורה הם ישלטו בכל היהודים ויעשו בהם כבשלהם, זו היא בדיוק מהות היהדות בגולה שהתרחקה מהעולם ונמנעה ככל יכולתה אפילו מסחר איתו.
וזה נראה להם לגיטימי, הרי הקדוש ברוך הוא אמר ולא איזה חרדי!
אותם שנים בגולה, על מנת שלא יראה כאילו הם תכלס לא עושים כלום, והם באמת לא עשו כלום אלא רק קיבלו את כל מה שהיה להם מהיהודים הכשרים באותם קהילות יהודיות, נכתבו ספרים על ידי חוקרי תנ"ך שחשבו שהם מבינים את היצירה הספרותית הזו טוב מכולם, האם בהכרח זה נכון? כלל לא, הרי כבכול יצירה ספרותית כל אדם יכול להבין ממנה משהו שונה כשהבסיס משותף לכולם אבל את הבסיס כולנו מכירים, הם החליטו לחפש לעצמם "דברים מתחת לפני השטח" בספר שאולי להם התכוון המשורר, אולי לאחרים מה שבטוח שבכל מקום שבו תוכל נפשך לדמיין תשובה אחרת לשאלה כלשהי, ולו ההזויה ביותר, הרי שהם בהכרח טועים בניסיונם הכושל לפרש דברים כחד משמעיים.
למעשה כך קורה שבמשך למעלה מאלף שנים החריבו לאט לאט החרדים את התנ"ך, הלו הוא ספר החוקים והמשלים של מדינת 12 השבטים העתיקה ותופס גם לגבי שבטי ישראל ושבט יהודה לאחר הפילוג.
היום הרי שהם כבר אינם מבחינים בין ימין ושמאל מרוב שקרים שמילאו את פיהם ומרוב רדיפת בצע אבסורדית.

קחי למשל את חגי ישראל, כידוע חגי ישראל מבוססים על ניצחון זה או אחר או ליתר דיוק על "איזה קטע, רצו לרצוח אותנו ואנחנו חיים, שמחת זקנתי בואו נחגוג".
החרדים החליטו למשל שחנוכה, שמבוסס על מרד צבאי שהלך נגד כל הסיכויים ועל גבורה יהודית "עד טיפת הדם האחרונה", למעשה חג שאומר שלמרות שהכל אבוד, תמיד כדאי למות כמי שעמדו על שלהם ולא כמי שהלכו כצאן לטבח, כי כידוע לכולנו ההיסטוריה תמיד חוזרת וכדאי לדעת איך לנהוג.
זה סיפור על גבורה, על מרד ועל אי כניעה במלחמה נגד כובש שניסה למחוק את הזהות היהודית מעל פני האדמה.

החליטו חכמי חלם, חרדוסרים מזוקנים שהחג הזה - הוא הוא חג לאלוהים, למה? כי מי נתן להם להיות גיבורים? אה נו עכשיו הכל ברור.
מעתה אמרו - יום הזכרון ולשואה ותודה לאלוהים שסייע ליהודי הגטאות למרוד כי בלעדיו ברור שאף אחד לא היה חי היום.

עוד מוחים החרדים נגד מנהג היהודים האמיתיים (החילונים ובעיקר האתאיסטים) לחגוג את החג הזה - בטענה "ומה לכם ולחג זה? בחג זה מהללים את אלוהים!"
ואני אומר - בחג זה, בחג החנוכה, מכל החגים, חשוב להיות עם המשפחה ולהראות הזדהות עם המכבים באיחוד וקירוב ובאמירה משותפת "לפה אנחנו שייכים ולא תזיזו אותנו מפה בלי מאבק"

על כן זכרי שמסורות ישראל אינן נחלת הדת בלבד, למעשה הדת מחריבה ומשמידה את הערכים האמיתיים מאחוריהם, זכרי שרק החילוניים הציונים הם הם אלה שמחזיקים את מסורות ישראל ואפילו את התנ"ך (כספר חוקים ומשלים ממנו אפשר ללמוד על העבר אך בהחלט יש מקום לתקנו בעקבות השינויים ההיסטוריים הרבים שחלו מאז) ולא חבורת המטורפים לובשי השחורים פורעי החוק.

אני סולד מלהגדיר אותם "יהודים" הם אינם יהודים, הם כופרים, הן ביהדות, הן בחוקי מדינת ישראל והן בהיגיון הבריא.
אני לא אומר שאין חלילה חשיבות כלשהי לגמרא ויתר הספרים האלה , אבל חשוב להבין שכל מה שכתוב בהם זה פרשנות דבילית של התנ"ך ועוד תוספות שבאו בעקבות השינויים ההיסטוריים.
על כן אני מציע פשוט להתעלם מקיומם, ללמד את התנ"ך ופרשנות לגיטימית חילונית לסיפוריו, ומי יתן ובהיעדר איזכור המילה "אל" שהרי הסיכוי לקיומו הולך ופוחת ככל שהמדע מתפתח יותר.
ואם ברצוננו ללמד חוקים? הרי שיש לנו את ספר החוקים בהוצאת כנסת ישראל!
מי שרוצה לשבת ולשנן את החוקים האלה בתשלום, יש לי תפקיד מעולה בשבילו, שופט, עו"ד ואפילו שוטר!
אילו היו החרדים לומדים מספר החוקים הנכון והעדכני ועובדים בעבודות הקודש הנ"ל, לא היה אדם אחד שאומר שלא בסדר מצידם להתרכז רק בזה, להפך, זה היה הופך אותם למושא הערצה כאזרחים הכי שומרי חוק במדינת ישראל במקום פורעים שמתעלמים מקיום שלטון החוק.

אז... שלא יעבדו עליך ;)

#21 מכב"י

מכב"י

משתמש באימונים

• רשומים
  • 64 הודעות:

פורסם 11/01/2008 - 02:35

ב"ה

מישהו מכם קרא ספר יהדות אחד מתחילתו עד סופו?
דורון סער מהו התלמוד?
דורון, איזה ספר קודש קראת לאחרונה?
שאלה למשתתפי הפורום :מישהו מכם קרא ספר פילוסופי ע"פ המסורת היהודית מתחילתו ועד סופו ומתי?
מישהו מכם קרא חומש עם מפרשים :גאונים ,ראשונים ואחרונים?
מישהו מכם יודע היסטוריה יהודית?
מהי התורה שבכתב ומהי התושב"ע ע"פ היהדות?

מה זה חרדי?
מה זה דתי?
מה זה ישראל , מהי משמעות השם?
מה זה יהדות מה זה יהודי?

האם יש למישהו מכם מושג מהי יהדות?????
ב"ה

שאלות למגיבים בנושאי יהדות ותורת ישראל!

איזה ספר קודש(יהדות: תורה שבכתב, תושב"ע) קראתם לאחרונה???

ספר אחד מתחילתו ועד סופו?
מקראות גדולות(תנ"ך עם מפרשים) או אפילו איזה ספר מהתנ"ך קראתם ללא מפרשים?
האם למדתם על אישים, נשים בתנ"ך בעזרת התושב"ע?
כמה ספרי מחשבת ישראל למדתם?
חמשה חומשי תורה לפחות פעם אחת בחייכם?
כמה מסכתות למדתם?
אולי ספר של אחד הגאונים,אולי מהראשונים אולי מהאחרונים?
אולי ספר פנימיות התורה?
ואולי ספרי הלכה?
באיזה נושאים בהלכה אתם בקיאים?
מה אתה יודעים על עם ישראל, על תורת ישראל?
מה אתם יודעים על הפרד"ס?
על השתלשלות העולמות?
האם למדתם היסטוריה יהודית?
13 עיקרי אמונה?
הלכות תשובה לרמב"ם? הלכות עבודה זרה, הלכות יסוד תורה לרמב"ם?
מהן 13 מידות בהן התורה נדרשת?
מהי "דת" ומהי "יהדות".

מה אתם בעצם יודעים על היהדות???

מדע מודרני
ציינת מדע מודרני???
אז מתי לאחרונה קראת ספר העוסק במדע מודרני, כמה מאמרים בפיזיקה מודרנית קראת?
האם אתה בקי בתאוריית הקוונטים?
ותאוריית המייתרים?
את "קיצור תולדות הזמן " למדת?
את מדע "הכאוס" אתה מבין?
כמה ספרים בפסיכולוגיה למדת?
אתה בקי בהיסטוריה של המדע?
מהו מדע?
מה היא תאורייה מדעית?

מה אתה בעצם מבין במדע?
-------------------------------------------------------------------------------
"משה קיבל תורה מסיניי, ומסרה ליהושוע, ויהושוע לזקנים, וזקנים לנביאים, ונביאים מסרוה לאנשי כנסת הגדולה"(סדר נזיקין, מסכת אבות א,א)
אנשי הכנסת הגדולה לזוגות, זוגות לתנאים, תנאים לאמוראים, אמוראים לסבוראים, סבוראים לגאונים, גאונים לראשונים, ראשונים לאחרונים.
--------------------------------------------------------------------------------
אש התורה

"לפני מותו אסף אליו את בניו,וצוה עליהם להמשיך את המלחמה אשר החלו בה: וכה אמר להם בצואתו:בני, קנאו לתורה ומסרו את נפשותיכם על ברית אבותיכם: זכרו את מעשי אבותיכם אשר מסרו את נפשם והצילו את עמם: זכרו את אברהם, את יצחק ואת יעקב;זכרו את משה ואת פנחס;זכרו את יהושוע ואת כלב; זכרו את דוד ואת אליהו; זכרו את דניאל ואת חנניה, מישאל ועזריה: התבוננו בכל הדורות ולמדו מהם, כי אין לפחד מאדם רשע, גם אם הוא חזק ומאים: אבותינו בטחו באלקים והוא הושיעם: גם אתם האמינו באלקים והתחזקו בתורה, כי רק על הדרך הזאת תהא תפארתכם: "(צואתו של מתתיהו החשמונאי לבניו בסמוך למותו במערות גופנה עפ"י "מגילת חנוכה" שנכתבה ע"י ד"ר חגי בן ארצי ושהוקדשה לסא"ל עמנואל יהודה מורנו ז"ל הי"ד).

השתלשלות ההלכה
דור דור ודורשיו השתלשלות ההלכה-הסמכה

מי הם הרפורמים והקונסרבטיבים ???

"לסיכום: התנועות הללו אין להם ולא כלום עם דת ישראל כפי שהועברה מדור לדור. תנועות אלה אינן יותר מאשר תנועות עממיות פולקלוריסטיות המציעות מעט פולקלור יהודי מעורב בכל סוגי התערובות החל מסממנים נוצריים וכלה בסתם בידור מודרני. בהציגן עצמן כנציגי הדת היהודי, בערכן "קידושין" "גירושין" ו"גרות" גורמים הם נזק עצום שאין לו שיעור."

#22 WaterPipe

WaterPipe

מתחיל/ה להבין בדיחות פורום

• רשומים
  • 201 הודעות:

פורסם 11/01/2008 - 03:03

אין לי שום בעיה שיתלבשו איך שהם רוצים,
יאכלו מה שהם רוצים,
ושישמרו איזו מסורת שהם רוצים.
אני רק לא מבין למה המדינה צריכה לתקצב אותם ולוותר להם על שירות צבאי ו/או לאומי?
לא רוצים לעבוד? שלא יעבדו - אבל שייחשבו כמו סטודנטים מבחינת זה שאנחנו הסטודנטים לא מקבלים שום דבר מהמדינה, ועוד משלמים ביטוח לאומי,
וצריכים לעבוד.
למה ציבור מסויים, צריך בגלל האמונות שלו, בגלל ש"תורתו אמונתו" לקבל זכויות שאחרים לא מקבלים?
מי מקבל יותר מהמדינה? פרופסור לפילוסופיה או חרדי ממוצע?
וכמה פרופסורים לפילוסופיה יש לעומת מספר החרדים?

שיחיו איך שהם רוצים, אבל לא מגיע להם זכויות יתר.

#23 דורון סער

דורון סער

ההבדל היחיד בין פוליטיקאי לבין המשיח הוא בלוחות הזמנים

• רשומים+
  • 12994 הודעות:

פורסם 11/01/2008 - 03:28

אתה טועה ומטעה.
שאר ספרי התנ"ך הם לא סתם נחמדים. גם להם יש קדושה.
והתורה ממש לא סותרת את התלמוד.

קדושה במובן ה"רוחני" כן, אבל בפועל אין להם מעמד של ספר חוקים.

כשחרדי נתקל בבעייה או שאלה, הוא פונה לרב, והרב פונה לתלמוד, לרמב"ם ולשולחן ערוך. לא לתנ"ך.
למעשה מלבד לימוד סמלי של התורה בגילאים הצעירים (עד גיל 14) וקצת של הנביאים, החל מגיל 14 לומדים תלמידי הישיבות אך ורק תלמוד בבלי ופירושים מאוחרים יותר.

קיימות לא מעט סתירות בין התורה לבין התלמוד.
רק דוגמה אחת פשוטה: התורה קובעת כי במקרה שאדם תוקף אדם אחר וגורם לפציעתו העונש הוא: "עין תחת עין ושן תחת שן" ואילו בתלמוד פסקו שתחת פגיעה פיסית ישולמו פיצויים כספיים.

#24 אובייקטיבי

אובייקטיבי

משתמש באימונים

• רשומים
  • 57 הודעות:

פורסם 11/01/2008 - 03:34

אנחנו הסטודנטים לא מקבלים שום דבר מהמדינה,

זה ממש לא נכון.
ציבור הסטודנטים מקבל מהמדינה עשרות אלפי שקלים למימון הלימודים של כל סטודנט. (הסכום השנתי בתלוש הוא לאחר שהורידו את הכסף שמומן מ"המדינה").
את הכסף מקבלים כל הסטודנטים באוניברסיטאות, כולל כמובן סטודנטים שלומדים "מקצועות בשביל הכיף" שאין בהם שימוש.
הסטודנטים שיצאו לאחרונה לחסום כבישים מרכזיים דרשו למעשה שיתנו להם עוד כסף.

#25 אורח - Nessus

אורח - Nessus
  • אורחים

פורסם 11/01/2008 - 04:07

ב"ה

דורון סער מהו התלמוד?
שאלה למשתתפי הפורום :מישהו מכם קרא ספר פילוסופי ע"פ המסורת היהודית מתחילתו ועד סופו ומתי?

מה זה חרדי?
מה זה דתי?
מה זה יהדות מה זה יהודי?

זו בדיוק הפואנטה
בגלל שאדם הוא חילוני זה אומר שהוא בעצם בור, מבחינתך, נכון? או בכלל לא יהודי.
(אני אישית ממש לא קשור לדת בשום צורה), אבל הצורה שבא אתה מתבטא:

האם יש למישהו מכם מושג מהי יהודית????

זה כאילו מבחינתך אתה היהודי היחיד, יחד עם החרדים שלא נמצאים פה בפורום (אחרת לא היית אומר "מכם")
אפילו יותר מזה..

ציטוט מהחתימה שלך:

"לסיכום: התנועות הללו אין להם ולא כלום עם דת ישראל כפי שהועברה מדור לדור. תנועות אלה אינן יותר מאשר תנועות עממיות פולקלוריסטיות המציעות מעט פולקלור יהודי מעורב בכל סוגי התערובות החל מסממנים נוצריים וכלה בסתם בידור מודרני. בהציגן עצמן כנציגי הדת היהודי, בערכן "קידושין" "גירושין" ו"גרות" גורמים הם נזק עצום שאין לו שיעור."

ב-ד-י-ו-ק ! גם החרדים הם לא אותה דת שהועברה מדור לדור, החרדיות נוצרה מאוחר יותר, בגלות.
החרדיות היא רק זרם נוסף מתוך זרמים רבים. הם לא טובים יותר, לא יהודים יותר, ולא "קדושים" יותר, בשום צורה.

#26 אורח - מאתייים ארבעים ושמונה.

• אורחים

פורסם 11/01/2008 - 10:44

קדושה במובן ה"רוחני" כן, אבל בפועל אין להם מעמד של ספר חוקים.

אמת.

כשחרדי נתקל בבעייה או שאלה, הוא פונה לרב, והרב פונה לתלמוד, לרמב"ם ולשולחן ערוך. לא לתנ"ך.
למעשה מלבד לימוד סמלי של התורה בגילאים הצעירים (עד גיל 14) וקצת של הנביאים, החל מגיל 14 לומדים תלמידי הישיבות אך ורק תלמוד בבלי ופירושים מאוחרים יותר.

התלמוד מושתת על התנ"ך ונגזר ממנו. ללמוד תלמוד זה ללמוד את המקרא לעומק.

קיימות לא מעט סתירות בין התורה לבין התלמוד.
רק דוגמה אחת פשוטה: התורה קובעת כי במקרה שאדם תוקף אדם אחר וגורם לפציעתו העונש הוא: "עין תחת עין ושן תחת שן" ואילו בתלמוד פסקו שתחת פגיעה פיסית ישולמו פיצויים כספיים.

כאמור, לא תיתכן באופן עקרוני, סתירה בין התורה לבין התלמוד כי זו נגזרה מזו. אלה לא שתי יצירות בלתי תלויות. בדיוק ההיפך.
לדוגמה הפשוטה יש כאן פתרון פשוט שממחיש בדיוק את תפקידו של התלמוד והצורך בו.
בתורה אכן נאמר "עין תחת עין". ראשית, יש כאן בעיתיות מסויימת שלא ניתנת ליישום. לדוגמה, אם אני בעל עין אחת בלבד חס וחלילה ואתה הוצאת לי אותה. האם להוציא לך את העין בתמורה, זה עין תחת עין? האם הנזק שעשית לי שווה לנזק שיגרם לך? העין הבודדה שלי שווה לאחת משתי עיניך? ודאי שלא.
אם לי 3 פרות ולך יש 300 ואתה גרמת להריגת אחת הפרות שלי. האם להרוג לך פרה אחת מקיים הלכה למעשה את עין תחת עין? זהו, שלא. כדי שהנזק יהיה זהה, יש להרוג לך 100 פרות אבל אז זה לא יהיה עין תחת עין לפי המשמעות הכי מילולית של המילה . ואם לי יש רק 15 כבשים ולך יש רק 27 פרות והרגת לי 2 כבשים. אז מה עושים?
על כן קבעו פיצויי כספי פרופורציונלי לכל אדם. רק כך ניתן לקיים באמת "עין תחת עין".
המשפט "עין תחת עין" בא לקבע עקרון מוסרי מסויים לפיו על כל עבירה, ולא משנה כמה היא חמורה, ינתן עונש בהתאם.זהו יסוד משפטי חשוב מאוד. התורה דורשת צדק. וזה מה שעין תחת עין בא ללמדנו. צדק.
וכך חכמי התלמוד פרשו אותו והם לא פרשו זאת כך על פי שרירות ליבם. מה שהנחה אותם זה הפסוק "משפט אחד יהיה לכם, משפט השוה לכולכם!" זו הרוח המקראית. אחדות בין כולם. בין עשיריים, עניים וגרים הגרים בתוכנו. ועקרון זה של משפט שווה לכולם חוזר למעלה מחמישים פעמים במקרא! אתה יודע מה זה חזרה של חמישים פעמים בטקסט כה לקוני כמו המקרא?
ובשביל זה חכמי התלמוד היו בקיאים במקרא לפני ולפנים ומי שאינו בקיא כך, דברים מסויימים עלולים להראות כסותרים.

#27 BlindOne

BlindOne

• רשומים+
  • 1712 הודעות:

פורסם 11/01/2008 - 20:13

זה ממש לא נכון.
ציבור הסטודנטים מקבל מהמדינה עשרות אלפי שקלים למימון הלימודים של כל סטודנט. (הסכום השנתי בתלוש הוא לאחר שהורידו את הכסף שמומן מ"המדינה").
את הכסף מקבלים כל הסטודנטים באוניברסיטאות, כולל כמובן סטודנטים שלומדים "מקצועות בשביל הכיף" שאין בהם שימוש.
הסטודנטים שיצאו לאחרונה לחסום כבישים מרכזיים דרשו למעשה שיתנו להם עוד כסף.

חולק עליך לחלוטין, הסבסוד הזה לא בא במתנה אלא הרצון של המדינה ליצור משכילים שיוכלו לשלם עוד מיסים, זה משתלם לה והיא ממש לא מאושרת לעזור בחינם. (גם אם יש מקצועות בשביל הכיף הכוונה היא בעבור הכלל ולא הפרט)
מה גם שהכסף הולך לידי האוניברסיטה ישירות ולא מבקר אצל הסטודנטים.

ככה שלמעשה אין בכלל מקום להשוואה, החרדים מקבלים כסף ישירות מהמדינה ובנוסף לימוד בחינם, כלומר אין לי בעיה שילמדו אפילו כל חייהם, אבל אני רוצה לראות אותם מוציאים מכיסם 10 אלף שקל, אף פעם לא התנגדתי לסבסוד תואר בתנ"ך, תלמוד וריקוד בטן אתיופיים תוך כדי הקציר, ההשוואה שלך פשוט לא במקומה.

או לחלופין אני מזמין את המדינה לפתוח את האוניברסיטאות בחינם ולשלם לכל מי שלומד בהן את הסכום החודשי שמקבל חרדי לכיסו, וממש כמו החרדים, גם אין צורך בתנאי קבלה או מבחנים ככה שכל דביל שלא הולך לו - יכנס לאוניברסיטה וילמד שם לנצח! יחי!

זכור- סבסוד זו בסך הכל הנחה שהמדינה נותנת, מה שהחרדים מקבלים זה לא סבסוד, זה תקציב מחייה על עצם היותם חרדים, תקציב שאני לא מקבל אבל יוצא מכיסי.

#28 מכב"י

מכב"י

משתמש באימונים

• רשומים
  • 64 הודעות:

פורסם 12/01/2008 - 22:08

ב"ה

דורון סער מהו התלמוד?

מה זה חרדי?
מה זה דתי?
מה זה יהדות מה זה יהודי?

ב"ה

שאלות למגיבים בנושאי יהדות ותורת ישראל!

איזה ספר קודש(יהדות: תורה שבכתב, תושב"ע) קראתם לאחרונה???

ספר אחד מתחילתו ועד סופו?
מקראות גדולות(תנ"ך עם מפרשים) או אפילו איזה ספר מהתנ"ך קראתם ללא מפרשים?
האם למדתם על אישים, נשים בתנ"ך בעזרת התושב"ע?
כמה ספרי מחשבת ישראל למדתם?
חמשה חומשי תורה לפחות פעם אחת בחייכם?
כמה מסכתות למדתם?
אולי ספר של אחד הגאונים,אולי מהראשונים אולי מהאחרונים?
אולי ספר פנימיות התורה?
ואולי ספרי הלכה?
באיזה נושאים בהלכה אתם בקיאים?
מה אתה יודעים על עם ישראל, על תורת ישראל?
מה אתם יודעים על הפרד"ס?
על השתלשלות העולמות?
האם למדתם היסטוריה יהודית?
13 עיקרי אמונה?
הלכות תשובה לרמב"ם? הלכות עבודה זרה, הלכות יסוד תורה לרמב"ם?
מהן 13 מידות בהן התורה נדרשת?
מהי "דת" ומהי "יהדות".

מה אתם בעצם יודעים על היהדות???

מדע מודרני
ציינת מדע מודרני???
אז מתי לאחרונה קראת ספר העוסק במדע מודרני, כמה מאמרים בפיזיקה מודרנית קראת?
האם אתה בקי בתאוריית הקוונטים?
ותאוריית המייתרים?
את "קיצור תולדות הזמן " למדת?
את מדע "הכאוס" אתה מבין?
כמה ספרים בפסיכולוגיה למדת?
אתה בקי בהיסטוריה של המדע?
מהו מדע?
מה היא תאורייה מדעית?

מה אתה בעצם מבין במדע?
-------------------------------------------------------------------------------
"משה קיבל תורה מסיניי, ומסרה ליהושוע, ויהושוע לזקנים, וזקנים לנביאים, ונביאים מסרוה לאנשי כנסת הגדולה"(סדר נזיקין, מסכת אבות א,א)
אנשי הכנסת הגדולה לזוגות, זוגות לתנאים, תנאים לאמוראים, אמוראים לסבוראים, סבוראים לגאונים, גאונים לראשונים, ראשונים לאחרונים.
--------------------------------------------------------------------------------
אש התורה

"לפני מותו אסף אליו את בניו,וצוה עליהם להמשיך את המלחמה אשר החלו בה: וכה אמר להם בצואתו:בני, קנאו לתורה ומסרו את נפשותיכם על ברית אבותיכם: זכרו את מעשי אבותיכם אשר מסרו את נפשם והצילו את עמם: זכרו את אברהם, את יצחק ואת יעקב;זכרו את משה ואת פנחס;זכרו את יהושוע ואת כלב; זכרו את דוד ואת אליהו; זכרו את דניאל ואת חנניה, מישאל ועזריה: התבוננו בכל הדורות ולמדו מהם, כי אין לפחד מאדם רשע, גם אם הוא חזק ומאים: אבותינו בטחו באלקים והוא הושיעם: גם אתם האמינו באלקים והתחזקו בתורה, כי רק על הדרך הזאת תהא תפארתכם: "(צואתו של מתתיהו החשמונאי לבניו בסמוך למותו במערות גופנה עפ"י "מגילת חנוכה" שנכתבה ע"י ד"ר חגי בן ארצי ושהוקדשה לסא"ל עמנואל יהודה מורנו ז"ל הי"ד).

השתלשלות ההלכה
דור דור ודורשיו השתלשלות ההלכה-הסמכה

מי הם הרפורמים והקונסרבטיבים ???

#29 אורח - מאתייים ארבעים ושמונה.

• אורחים

פורסם 12/01/2008 - 22:13

ב"ה

דורון סער מהו התלמוד?

מה זה חרדי?
מה זה דתי?
מה זה יהדות מה זה יהודי?

אלה שאלות לא פייריות.
רוב האנשים (אם לא כולם) שאני מכיר ומגדירים את עצמם יהודים או אפילו דתיים, לא עשו חלק מהדברים שציינת או יודעים חלק מהדברים שציינת.

#30 BlindOne

BlindOne

• רשומים+
  • 1712 הודעות:

פורסם 12/01/2008 - 23:15

ב"ה

למה לקרוא מהתחלה ועד הסוף? קראת הארי פוטר מהתחלה ועד הסוף? זה לא יצירה שאני אוהב ועל כן לא בא לי לקרוא כזאת.

דורון סער מהו התלמוד?

אני לא דורון אבל להבנתי הראשון זה אוסף של שטויות ופרשנויות של כמה יהודים ששיעמם להם.
השני אני סבור שאפילו דורון קרא מה שאתם קוראים לו ספר קודש ואני קורא לו ספר חוקים עתיק, הוא נקרא "התנ"ך" - אני מניח ששמעת עליו אז אין צורך לספר לך מה יש בו.

לא קראתי עד הסוף אבל קראתי חלק נכבד מהיצירה שנקראת "התנ"ך" עד לפני כמה שנים בתיכון, ואפילו קיבלתי 95 בבגרות בהבנת היצירה.
אין ספר יותר פילוסופי וארוך ומייגע מזה, יש בו גם כל מיני משלים מעצבנים כאלה שלא בהכרח מבינים בפעם הראשונה שקוראים

לא, אבל קראתי ספר שאחר כך מתואר כ"חמישה חומשי תורה" בהגדה לפסח, זה נחשב?

הממ היה את הקטע של אברהם ואז הם ירדו למצרים בגלל בצורת (או כי אחד מהם שמע קולות בראש , איך שתרצה) אחר כך עלו חזרה (שוב או שהתחשק להם לחזור הביתה כי לא התאים להם יותר או שאחד מהם שמע קולות בראש, אף אחד לא בטוח במאה אחוז שהיהודים בנו את הפירמידות במצרים... אז לך תדע, גם אם כן לא בהכרח היו קולות בראש של אף אחד)

הראשון זה הזה שמתחיל ב"בראית ברא "ה'" את השמיים ואת הארץ"
השני זה אותו דבר, עם שינויים פשוט בגלל שנוצרו אי דיוקים בסיפור של זה לפני שהעלו את זה לכתב, מזכיר מאוד את המשחק "טלפון שבור"

מה זה חרדי?

עלוקה

מה זה דתי?

אחד שמאמין באלוהים כי כתוב או כי אין לו פנאי או כוח לחכות להוכחה מדעית לכל מה שהוא רוצה
ו/או אחד שמחפש תירוץ למה קורה כשאתה מת ולא מוכן להסתפק בתירוץ מותאם-אתאיסטים כמו גלגול נשמות ורוצה גן עדן+גהנום

להבנתי זה השם החדש דנדש של מר יעקב

מה זה יהדות מה זה יהודי?

יהדות זה הממ... זה אוסף הערכים והחגים שקושר את עם ישראל כמו גם מנהגיו וההיסטוריה שלו.
לא במובן החרדי, מובן מאליו, אלא במובן של תירוץ להתאחד, כמו חג המולד וכו של הנוצרים שכבר מזמן לאף אחד אין מושג איך זה קשור לנצרות (לא נגלה שזו הולדת ישו כן? אבל ישו לא נולד שמן בחליפה אדומה וחילק מתנות)

כן, מה איתך? אתה יודע?

1 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 1 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים