מעבר לתוכן

תמונה
- - - - -

"מי אני?"

• Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 מתי נ.

מתי נ.

----

• רשומים+
  • 563 הודעות:

פורסם 27/08/2007 - 21:20

"מי אני?" פינת ההכרויות
הכרות אישית עם אחד מהיוצרים בפורום. כל שבוע יענה אחד מהסטודנטים הכותבים על שאלות אישיות הקשורות לכתיבה , אומנות, השראה וכו'.
איך זה עובד? כל שבוע אני אשלח מספר שאלות לאחד היוצרים בפורום, שמתוכן הוא יוזמן לענות רק על השאלות שעושות לו טוב .אם יש לכם שאלות שנראה לכם שיהיה מעניין לשמוע עליהן את התשובה אתם מוזמנים לשלוח אותן אלי.
הראיונות יפורסמו לקראת סוף השבוע.
אתם מוזמנים להגיב.
שווה לקרוא -

מחסום \ שיאנה
פאזל \ zabot

שיר אהבה בדיעבד \ אלביס

"...רבות היו המתנות ורבות האזהרות שנתלוו אליהן.
אנחנו נותנים לך לב גדול אבל אם תשתה יין תתחיל לשנוא את העולם.
הלבנה היא אחותך אבל אם תיטול גלולות שינה תמצא את עצמך בחברתן של נשים אומללות.
בכל פעם שתיאחז באהבה תאבד פתית שלג מזיכרונך."
הסיפור עד כה / לאונרד כהן.

#2 מתי נ.

מתי נ.

----

• רשומים+
  • 563 הודעות:

פורסם 05/09/2007 - 09:39

אני שמח לפתוח את הפינה הראשונה עם התשובות של
א.פ
.
-

1.איך הכל התחיל (כיצד התחלת לכתוב)? התחלתי לכתוב בכיתה א' נראה לי, וכתבתי הרבה כל הזמן, אבל השיר הראשון שבאמת כתבתי היה בכיתה ח' או ט' והראתי אותו לחברות מהכיתה שלי. מה שהן אמרו זה שהוא ממש יפה אבל לא מובן...
2.מה היה הדבר הראשון שכתבת? השיר בכיתה א' נחשב? אם לא ואני אניח שלא...אז כתבתי שיר בכיתה ט' דעתי עליו עדיין לא ברורה.
3.מה מעורר אותך יצירתית (מהווה עבורך השראה)? משפט שעולה לי בראש במהלך היום. כל משפט, ואיכשהו הוא תמיד מתפתח לנושא.
4.באיזה שעות של היום את כותבת? לרוב למרות שהמשפטים עולים לי במהלך היום בד"כ אני אנסה לפתח את הנושאים בערב כי אז יש לי זמן
5.מתוך הדברים שכתבת מה הקטע האהוב עליך ביותר? יש המון שירים שלי שאני אוהבת בעיקר כי אני יודעת מה הוביל אותי לכתוב אותם, אבל אני חושבת ששיר שאני הכי אוהבת הוא "הודעה על טיפוח" כי היה טריגר קצר שהוביל אותי לכתוב שיר שהמשמעות האישית שלו עבורי הרבה יותר גדולה
6.נניח לרגע שביתך עולה באש. (כל בני הבית ובעלי החיים כבר הוצאו ממנו, בהנחה שהיו כאלו בתוכו). נותר לך זמן לחזור מהר ולהציל פריט אחד . את מה היית מצילה? מכיוון שהרבה מהספרים שאני אוהבת אני אוכל לקנות שוב אין לי שום טעם להציל אותם, ולכן אני חושבת שהייתי מוציאה את המחברות שכתבתי בהן כי לא כל הדברים מגובים במקום אחר ואני מאוד לא רוצה לאבד דברים שכתבתי, הייתי מוציאה גם את כל המכתבים והברכות וכל הדברים שכתבו לי, שוב כי זה דברים שלא ניתן למחזר, והכי הכי הייתי מוציאה את הדובי שחברה טובה הביאה לי מגיל 3. כי כזה בטוח אני לא אוכל לשחזר בשום מצב.
7.כמו איזה משורר או סופר היית רוצה לכתוב? אני חושבת שיש הרבה סופרים שהייתי רוצה להידמות אליהם. אם מדברים על סופרים אז כמו אנטואן דה סנט אקסיפרי או כמו פאולו קואלו (ואני יודעת שעכשיו יקומו עלי כל שונאי הקיטש וטועני הפסיכולוגיה בגרוש אבל אני הייתי שמחה לכתוב ככה). ואם הייתי צריכה לבחור משורר, הבחירה הייתה התלבטות די גדולה בין נתן יונתן ורחל. ואם אפשר היה לשלב את שניהם....
8.מהו הקינוח האהוב עליך ? עוגת שוקולד. בכלל שוקולד. המון שוקולד. וקולה (אל תספרו לי כמה זה גרוע יש לי ערמת מאמרים כאלה שקראתי בעודי שותה את הקולה שלי)
9.מה את עושה כשעולה לך רעיון לכתיבה? בהתחלה מתאפקת, אם הוא יעזוב אותי הוא לא מספיק טוב ואני לא גאון מספיק כדי לפתח אותו. אם הוא נמצא מספיק זמן אני אכתוב אותו.
10.באיזו מילה לא תשתמשי בחיים באחד מהדברים שתכתבי ? אין שום מילה שפסולה בעיני. אבל אני אנסה לשווא להשתמש בעברית תיקנית למרות שאני יודעת שאני לא אצליח.
11.האם יש לך תהליך מסויים לכתיבה (סדר פעולות כשאת כותבת )? כותבת על דף, ואז קוראת עשרות פעמים ומנסה לתקן.
12.איך את מקבלת ביקורת? להגיד שכיף לי לקבל ביקורת שלילית? אני לא שקרנית. אבל אני אנסה לקחת מכל דבר שכותבים לי את המרב
13.איזה סוג של ביקורת היית רוצה לקבל ? בונה, לא רק ביקורת טובה. לכל שיר שאני כותבת יש המון מקום לשיפור, אבל אני לא יכולה לדעת אם לא יסבו את תשומת ליבי. גם אם זה רק טעויות כתיב. אבל עם כל ביקורת שלילית תמיד יש משהו חיובי שאתם יכולים להגיד על השיר, למשל שהמילה הראשונה שתפחה את השורה השנייה הייתה סבבה- תגידו, שגם אם העברתם ביקורת אני אצא עם טעם טוב. ואם יש לכם ביקורת חיובית- אני תמיד אשמח.....
שווה לקרוא -

מחסום \ שיאנה
פאזל \ zabot

שיר אהבה בדיעבד \ אלביס

#3 מתי נ.

מתי נ.

----

• רשומים+
  • 563 הודעות:

פורסם 11/09/2007 - 13:54

"מי אני?" עם LiraNAtioN
1.איך הכל התחיל (כיצד התחלת לכתוב)? -לכתוב או לשיר ? כי לשיר התחלתי כבר בכיתה א'- הייתי ניגש בטיולים לנהג האוטובוס, מבקש את המיקרופון ומתחיל לבדות מליבי שירים ולשיר אותם. (כבר אז לא אהבתי לחשוב הרבה לפני שהייתי מוציא מילים מהפה או לדף...)
-לכתוב התחלתי בכמה תחנות בחיי. עוד בתיכון כתבתי שירים (כאלה ששרים בליווי גיטרה). לכתוב שירה התחלתי אחרי שהסתיים קשר מאוד משמעותי. התנחמתי אחרי הפרידה כי חשבתי שככה שלפחות יתווספו לי כמה שירים לרפרטואר אבל פתאום דברים לא התחרזו ונבעו ממני בצורה שונה – זו היתה שירה.
2.מה היה הדבר הראשון שכתבת? - "נמאס לי מהמטומטם שקוראים לו אבא". אבל זה היה מעין פרץ רגשות... אחריו נראה לי שכתבתי את "לא ידעתי שלכאב". שניהם בפורום.
3.מה מעורר אותך יצירתית (מהווה עבורך השראה)? רגשות קשים: כאב, כעס, עצבות. שעמום ולפעמים גם משפטים שעולים לי לשנייה לראש מגרים אותי לכתוב סביבם שיר (ע"ע "חבל שיש לך יומולדת")
4.אילו יכולת להזמין כל אדם שהוא (dead or alive) לארוחת ערב בביתך, את מי היית מזמין ומה היית מגיש לו? משה רבינו. אני מת לברר איתו כמה דברים על תורה שבע"פ. הייתי מגיש לו לחם,מרגרינה וזיתים. נראה לי שהוא יתחבר לזה...
5.באיזה שעות של היום אתה כותב? האידיאל זה בלילה אחרי המקלחת עם המחברת על המיטה. אבל בעיקרון בכל שעות היום – מתי שאני צריך לפרוק ויש לידי מחברת... לא מעט זה קורה בנסיעות ארוכות באוטובוס ולפעמים גם באמצע היום באוניברסיטה על הדשא.
6. מתוך הדברים שכתבת מה הקטע האהוב עליך ביותר? לא יודע... כנראה "למה ללכלך את הדף" או "זבובים של פעם" .
7.האם יש לך תהליך מסויים לכתיבה ? פשוט יושב וכותב. לפעמים אני מתעכב על מילה או משפט עד שאני מוצא משהו או עד שאני מנער את עצמי ואומר "יאללה תמשיך כבר!" ופשוט זורם עם מה שבא. אני לא נוהג לערוך שירים אחרי הכתיבה. אולי בעת הכתיבה לפורום, אם מילה טובה יותר קופצת לראש אז אני אשנה.
8.טיפים לכותבים אחרים? קטונתי מלתת טיפים. אבל אם כבר הייתי מייעץ לא לחפש את "הדרך המושלמת לכתיבה" או טיפים שעוזרים למישהו אחר אלא פשוט לזרום עם מה שעושה לך טוב, או מה שגורם לך נחת. זה נחמד לנסות לכתוב אחרת אבל לא לקחת טיפים כתורה מסיני.
9.איך אתה מקבל ביקורת? תלוי איך היא באה. לרוב אני מעריך ביקורת שלא באה לפגוע ואז אני מגיב בצורה עניינית ולוקח לתשומת ליבי. עם זאת, אני בד"כ לא משנה את השיר בעקבות ביקורת אלא מנסה ליישם לפעמים הבאות. לדעתי יש לשיר ערך רב כפי שהוא נולד, גם אם הוא לא מושלם.
10.נניח לרגע שביתך עולה באש. (כל בני הבית ובעלי החיים כבר הוצאו ממנו, בהנחה שהיו כאלו בתוכו). נותר לך זמן לחזור מהר ולהציל פריט אחד . מה היית מציל? את התפילין החדשות שלי. נמאס לי לאבד תפילין בצורה סדרתית.
11.על איזה ספר, סרט, אלבום היית ממליץ? - לד זפלין המחודש, אריק קלפטון המנותק או נירוונה המנותק, שלומי שבן הראשון, החוויה של ג'ימי הנדריקס, שוטי הנבואה (אני יכול להמשיך)... לא זוכר ספר ספציפי שעשה לי טוב במיוחד. בגזרת הסרטים אולי על "פני צלקת", "רקוויאם לחלום" או 12 Angry Man –ישן וטוב.
12.כמו איזה משורר או סופר היית רוצה לכתוב? -ביום שתהיה לי תשובה אני כנראה אפסיק לכתוב... אין אף אחד שהייתי רוצה לכתוב כמותו. יש יוצרים שהייתי רוצה את היכולת לרגש כמו שהם מרגשים, לנגוע באחרים, לגרום לאחרים הנאה כשהם קוראים. אבל הייתי רוצה לכתוב בדרכי שלי, לא כמותם.
למעשה אני לא מכיר אף יוצר בצורה ממש עמוקה. יש שירים ספציפיים שהייתי רוצה להצליח לרגש בשירים שלי כמו שהם מרגשים אותי.
13.מהו הקינוח האהוב עליך ? -בד"כ לא אוכל קינוחים. אם כבר אז מאפים. כשאני רוצה ממש להתפנק אני אוהב עוגות גבינה ופירורים או כאלה שמשלבות שוקולד, גלידה, ביסקויטים – אך גם אותם לא כקינוח לארוחה אלא כנשנוש בין ארוחות...
14.מה אתה עושה כשעולה לך רעיון לכתיבה? יושב וכותב (אם יש לידי את התיק שהולך איתי לכל מקום כמעט) או כותב לעצמי תזכורת על דף או בפלאפון עם המשפט שגרם לי השראה ומקווה שמתישהוא תחזור לי ההשראה כשאקרא את המשפט. זה לא תמיד קורה.
15.באיזו מילה לא תשתמש בחיים באחד מהדברים שתכתוב ? מטוטלת. סתם. ברגע שכתבתי אותה כבר התגריתי להשתמש בה... בשם השם אני בטוח לא אשתמש-אסור לי...
שווה לקרוא -

מחסום \ שיאנה
פאזל \ zabot

שיר אהבה בדיעבד \ אלביס

#4 מתי נ.

מתי נ.

----

• רשומים+
  • 563 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 09:36

"מי אני?" עם מרסו

1. איך הכל התחיל (כיצד התחלת לכתוב)? התחלתי לכתוב מתישהו בחטיבה, שירים ובתקופה מסוימת גם סיפורים קצרים. הכתיבה היותר משמעותית שלי התחילה במהלך השירות הצבאי.
2. מה מעורר אותך יצירתית (מהווה עבורך השראה) ?
לרוב על חוויות שאני עובר, רגשות, מחשבות. או משהו שראיתי. בפורום זה בעיקר זה מופיע באשר ליחסים, אך בתקופה קודמת בצבא, זה נותב למקומות אחרים.

3. אילו יכולת להזמין כל אדם שהוא (dead or alive) לארוחת ערב בביתך, את מי היית מזמין ומה היית מגיש לו?
אנשים מעניינים המוכרים לקהל הרחב שהייתי רוצה לפגוש לא חסר אז אעבור לרובד האישי. הייתי רוצה לפגוש את סבא וסבתא שלי מצד אמא. את סבתי מעולם לא פגשתי וסבי נפטר כשהייתי בגן. הם היו אנשים מעניינים ויש הרבה דברים שהייתי רוצה לשאול אותם. דוגמה אחת לסיפור חייהם המעניין היא העובדה שהם נפגשו בכלא הפולני בין מלחמות העולם. הם נכלאו בשל היותם קומוניסטים והקשר ביניהם נוצר באמצעות תיאום שביתת אסירים.

4. באיזה שעות של היום אתה כותב? אין לי זמן קבוע לכתיבה - מתי שהמילים מתחילות להירקם ביניהן. לעיתים אני ישר כותב את המילים, במחשב או על פיסת נייר, ולעיתים אני נותן למילים להתבשל בראש זמן מה. (בהקשר הזה ראוי לציין שגילתי כי חלק מהעיבודים המוצלחים ביותר שלי לשירים נרקמו בזמן פעילות ספורטיבית <ריצה או בחדר כושר>) שירי מקבלים בדרך כלל עיצוב סופי במחשב. לרוב כאשר אני כבר כותב - השיר נכתב ב"מכה אחת". מרגע שהשיר גמור אני בקושי מתקן אותו ואם כבר - אז רק לאחר הרבה זמן.

5. מתוך מה שכתבת מה הקטע האהוב עלייך ביותר?

קשה לי להגיד, זה גם משתנה מזמן לזמן. שיר שמאוד הייתי מרוצה ממה שהוא ביטא ואיך שהוא כתוב נכתב על אונס - "זורמת". שיר אחר שאני מאוד אוהב הוא "על סף דלתך"

6. על איזה ספר, סרט, אלבום היית ממליץ? טוב, מעבר לכמה ספרים וסופריי די מוכרים כ- מאה שנים של מארקס, הזר (משם לקוח הכינוי שלי) והדבר של קאמי, האמן ומרגריטה של בולגקוב, הבשורה עפ ישו של סאראמאגו, בית מטבחיים 5 של וונגוט, 1984 של ארוול, סיפור על אהבה וחושך של עוז, במושבת עונשין של קפקא, ספר ירמיה

הינה כמה פחות מוכרים: חרפה של קוטזי, הגמל המעופף ודבשת הזהב של מגד, ירח מלא של אנטוניו מוניס מולינה, ספר הצחוק והשכחה של קונדרה. וזהו בינתיים (כל זנ מזכיר לי שיש ספרים שאני צריך לחזור אליהם, לאו דווקא מאילו שהזכרתי)

שירה: מעבר לעמיחי (מאוד אוהב את הכרך הראשון והשלישי בכל כתביי) -גולדברג- אבידן- רביקוביץ - אלתרמן - וולך המאוד מוכרים לקוראי הפורום, הייתי רוצה לציין את ט.כרמי, קונסטנטינוס קוואפיס (גדול משוררי יוון במאה העשרים) ופבלו נרודה - שניח האחרונים תורמו לעברית בין השאר על ידי יורם ברונובסקי.

7. כמו איזה משורר או סופר היית רוצה לכתוב? אין כזה. מאוד הזדהתי עם תשובתו של LiraNAtion על שאלה זו.

8. אילו יוצרים השפיעו עלייך? הושפעתי מכתיבתו של עמיחי. שיר ספציפי שהשפיע עליי היה "קו 24" של שמעון אדף.

9. מהו הקינוח האהוב עליך ? שוקולד מריר

10. מה אתה עושה כשעולה לך רעיון לכתיבה מנסה למצות אותו, ללחוץ על מה שעורר אותו עד הסוף ו/או לרדוף אחרי זנבו עד כמה שאני יכול.
11. באיזו מילה לא תשתמש בחיים באחד מהדברים שתכתוב ? פעם אמרתי לעצמי שלא אכתוב "אני אוהב אותך" בשיר שלי. למעט אולי פעם אחת או שניים (אם בכלל) אני חושב שעמדתי בזה.

12. טיפים לכותבים אחרים - לא "לוותר לעצמך" בכתיבה. מעבר לכך, כשנשאלתי על כך על ידי משתמש בפורום השבתי לו "תשתדל לכתוב שיר ש'אף אחד' אחר לא יכול לכתוב, שיש לו חותם שלך".

13. האם יש לך תהליך מסויים לכתיבה (סדר פעולות כשאתה כותב?( לא ממש, מעבר לדברים שכבר כתבתי בתשובותיי

14. איך אתה מקבל ביקורת? כשהיא עניינית - בעניין ושמחה. פעם לא ככ אהבתי שביקשו ממני להסביר שירים אבל ככל שהזמן עבר וחלק משירי נכתבו מראש עם רובד נסתר - אין לי בעיה עם זה. להפך. אני גם אוהב שמתעקשים איתי על משהו ואני צריך להצדיק את בחירה מסוימת שלי.

15. איזה סוג של ביקורת היית רוצה לקבל ?
בונה, שלא מקלה איתי, עקשנית וחסרת סמיילים.

15. על מה היית רוצה שהקוראים אותך יגיבו? על רעיונות, על בחירות, על דברים הדורשים הבהרה, על מה שנדרש תיקון לדעתם/ן.
שווה לקרוא -

מחסום \ שיאנה
פאזל \ zabot

שיר אהבה בדיעבד \ אלביס

#5 מתי נ.

מתי נ.

----

• רשומים+
  • 563 הודעות:

פורסם 23/09/2007 - 13:44

"מי אני?" עם Zabot

1. איך הכל התחיל (כיצד התחלת לכתוב)? מאז שאני זוכרת את עצמי אני כותבת (איזה משפט נדוש..), אבל אני זוכרת שבהתחלה זה היה ניסיון לכתוב כמו ש"אמורים", בהתאם לדוגמאות שראיתי לכתיבה- מעין תבניות שכאלה, שימוש בדימויים שלא תמיד התאימו, כאלה. אני זוכרת שסבתא שלי הקשיבה פעם לשיר שכתבתי ואמרה לי שאני צריכה להחליט קודם על המסר ורק אח"כ להתאים לו מילים. אח"כ התחלתי לנסות לכתוב בעצמי, וזה עובד טוב יותר.
3. מה מעורר אותך יצירתית (מהווה עבורך השראה)? טבע, נוף. באופן אירוני, כשאני עומדת מול נוף מרהיב זה מעלה בי תחושות של התפעמות מצד אחד אבל מאוד קשה לי לתרגם אותה למילים באותו רגע.
5. באיזה שעות של היום אתת כותבת? אני שואבת רעיונות לכל אורך היממה אבל בדרך כלל "מתעוררת" כתיבתית בשעות הקטנות של הלילה.
6. מתוך הדברים שכתבת מה הקטע האהוב עליך ביותר? שיר פרידה והתפכחות. אני אוהבת את הקטע הזה כי הוא יצא ממני מאוד מאוד מדויק, כמעט ולא הייתי צריכה לעבד אותו, והוא מעביר בדיוק את הייאוש והתקווה שפעמו בי באותה תקופה.
7. נניח לרגע שביתך עולה באש. (כל בני הבית ובעלי החיים כבר הוצאו ממנו, בהנחה שהיו כאלו בתוכו). נותר לך זמן לחזור מהר ולהציל פריט אחד . מה היית מצילה? את אלבום התמונות מהטיול של לניו זילנד-אוסטרליה. בכלל, כבר הרבה זמן אני חושבת להרכיב אלבום שמכיל תמונות מכל מיני קטעים בחיים שלי, ולשמור אותו במקום בטוח למקרה שכל השאר יאבד, שריפות תמיד הפחידו אותי.
8. על איזה ספר, סרט, אלבום היית ממליצה? ספר: רומן רוסי של מאיר שלו. סרט: עיר של מלאכים. אלבום: יש המון טובים, כרגע אני עם אריק ברמן החדש.
9. כמו איזה משורר או סופר היית רוצה לכתוב? אני מאוד אוהבת את הכתיבה של רחל, היא נוגעת בנימים מאוד קטנים של רגש, אז היא מהווה מקור להשראה ולמעט קנאה על דרך ההבעה הייחודית.
10. מהו הקינוח האהוב עליך ? שאלה מעט מכאיבה בימים אלה.. הדבר האהוב עליי ביותר הוא עוגת הביסקויטים שאמא שלי מכינה, אבל אני כבר לא יכולה לאכול אותה. אולי רק קצת..
11. מה את עושה כשעולה לך רעיון לכתיבה? מתרגשת.
12. באיזו מילה לא תשתמשי בחיים באחד מהדברים שתכתבי ? אני מניחה שמילים בוטות במיוחד, קשה לי איתן.
13. האם יש לך תהליך מסויים לכתיבה (סדר פעולות כשאת כותבת)? בעיקרון אני חייבת לעבור עיבוד כלשהו של הדברים ברוב המקרים, כי הרעיון שבראש אינו מגובש. בד"כ מגלגלת אותו בראש, מנסה להוסיף ולגרוע. אח"כ יושבת מול המחשב, פותחת עמוד ריק של "נושא" בפורום,משתדלת לא להוסיף כותרת כדי שבטעות הנושא לא יישלח, כותבת את המשפט או הרעיון מולי, ומוסיפה מסביבו תוכן. לפעמים קשה לי להביא את הרעיון לידי מוחשיות הכתיבה, לפעמים מה שעולה לי הוא בדיוק משפט מנוסח ומדויק והשאר צריך להתפתח.
14. טיפים לכותבים אחרים- תזרמו. לא תמיד חרוזים הם התשובה הנכונה, לפעמים נחמד לשבור את המסגרת הרגילה של הכתיבה, ואני רק מחפשת הזדמנויות לעשות זאת.
15. איך את מקבלת ביקורת? אם היא נכתבת בצורה בונה, אני מנסה ללמוד ממנה, אבל קצת קשה לי עם זה, בעיקר אם מדובר בסוג של פרץ רגשי שנכתב, ועכשיו יש למישהו משהו לומר עליו.

ושתי שאלות שרציתי לענות עליהן :P
16. דמות מעצבת בחייך? סבתא שלי, ז"ל. קירבה אותי לאומנות, למוסיקה, מהווה עד היום השראה לשאיפות ולכתיבה שלי.
17. האם כתיבה נועדה תמיד להתפרסם (האם את מאמינה בכתיבה למגירה)? שאלה שאני מתלבטת בה עם עצמי- מצד אחד הרבה מאוד רגשות נכנסים לכתיבה שלי, ולחשוף אותם אח"כ מול כולם זה בעייתי, ביחוד כשמכירים אותך ויש סיכוי שמושא השיר יקרא, יבין, ויסבך את הדברים. מצד שני, אחרי כתיבה אני מרגישה את הצורך העז לפרסם כדי להקל על עוצמת הרגש, וגם כדי לשמוע את דעתם של אחרים על הכתיבה.
שווה לקרוא -

מחסום \ שיאנה
פאזל \ zabot

שיר אהבה בדיעבד \ אלביס

#6 מתי נ.

מתי נ.

----

• רשומים+
  • 563 הודעות:

פורסם 30/09/2007 - 13:26

"מי אני?" עם אירוס
1. איך הכל התחיל (כיצד התחלת לכתוב)? התחלתי לכתוב בתיכון, בעיקר חמשירים. הייתי גם כותבת חידות, תשבצים, תפזורות וכו' (תחביב אותו זנחתי באחרונה). כתיבה יותר מסודרת של שירים התחלתי בפורום זה, כשחלקם מנוצלים לצרכים דידקטיים
(במקצועי אני מורה לסוציולוגיה ולמדע המדינה).

2. .מה היה הדבר הראשון שכתבת? "מזמור לרמלה-לוד": פואמה סאטירית על הווי התיכון בו למדתי. השיר צונזר ע"י עיתון ביה"ס.

3. מה מעורר אותך יצירתית (מהווה עבורך השראה)? במצבים אישיים, אל מול עוולות חברתיות שאני לא יכולה לשתוק בפניהן- אני פונה לכתיבה. כך למשל, יקהה נכתב עם חשיפת מצבם של ניצולי השואה, ביורוקרטיה לאחר התנהלות של הרשויות מולי ועוד.

4. באיזה שעות של היום אתת כותבת? אין לי שעה מוגדרת, ברגע שידוע לי הנושא עליו אני מעוניינת לכתוב -אני ניגשת למלאכת הכתיבה.

5. מתוך הדברים שכתבת מה הקטע האהוב עליך ביותר.? תיקו. גם כי נכתב ממקום מאוד אישי וגם כי הייתי מרוצה מהמוגמר.

6. נניח לרגע שביתך עולה באש. (כל בני הבית ובעלי החיים כבר הוצאו ממנו, בהנחה שהיו כאלו בתוכו). נותר לך זמן לחזור מהר ולהציל פריט אחד . מה היית מצילה? הייתי מצילה את אלבומי הבולים שלי (האוסף מונה למעלה מ-4000 בולים..), אותם אני אוספת מגיל 10.

7. על איזה ספר, סרט, אלבום היית ממליצה? ספר- 1984/אורוול, הלם העתיד/טופלר, קהלת.
סרט- אישה יפה.
אלבום- Jamiroquai/Emergency on Planet Earth

8. כמו איזה משורר או סופר היית רוצה לכתוב? אספר אלו משוררות אני אוהבת לקרוא, כי לא הייתי רוצה לכתוב כמוהן. אני מאוד אוהבת את לאה גולדברג. גם הכתיבה של עדה אהרוני (שירת אהבה), חביבה פדיה ואסתר שקלים שמתכתבות עם המקורות, נוגעת בי.

10. מהו הקינוח האהוב עליך ? קוביית שוקולד מריר.

11באיזו מילה לא תשתמשי בחיים באחד מהדברים שתכתבי ? מילים גסות.

12. האם יש לך תהליך מסויים לכתיבה (סדר פעולות כשאת כותבת)? בדרך כלל קודם אני אתן קודם את הכותרת, אח"כ מביאה אל הכתב את הקונוטציות והמילים נרדפות שעולות לי, מסדרת את הרעיונות לבתים וחורזת אותם.

13. איך את מקבלת ביקורת, ואיזה סוג של ביקורת היית רוצה לקבל? כל עוד הביקורת עניינית- אהלן וסהלן. הייתי רוצה לקבל כל ביקורת שאוכל להיתרם ממנה.

14. דמות מעצבת בחייך? מורתי המאלפת לסוציולוגיה בתיכון, דמות לחיקוי, שזכות גדולה היתה לי להיות תלמידתה. בהשראתה פניתי ללימודים אקדמיים בתחום. לפני שנה כשלמדתי ל ת.ההוראה במקצוע חשתי סגירת מעגל.

שאלה שרציתי לענות עליה..
16. איך את עושה את משחקי המילים בשירים?
אני מאוד אוהבת לקרוא לקסיקונים. גם העובדה שעשיתי מס' פעמים פסיכומטרי (כשלשם כך קראתי את כל מילון אבן- שושן כמה פעמים..), בנוסף להתעסקות ארוכת שנים עם תשבצים/תשחצים למיניהם תורמת לכך. באופן בלתי נמנע בתהליך הכתיבה עולות לי הקונוטציות, המילים הנרדפות וכו' ואז כבר די קל לשחק עם מילות השיר.
שווה לקרוא -

מחסום \ שיאנה
פאזל \ zabot

שיר אהבה בדיעבד \ אלביס

#7 מתי נ.

מתי נ.

----

• רשומים+
  • 563 הודעות:

פורסם 06/10/2007 - 22:36

"מי אני?" עם שנה ג'
1. (איך הכל התחיל (כיצד התחלת לכתוב(? כנראה שזה לא מקרי... אבל גם אני, כמו כולם, כותבת מאז שאני זוכרת את עצמי.
2. מה היה הדבר הראשון שכתבת ?פואמה על יום שבת כיום חילוני, בכיתה ז'. המורה שלי, אי שם בעיירת פיתוח בדרום, הזמינה את ההורים לשיחה...
3. מה מעורר אותך יצירתית (מעורר בך השראה)?כשאני בתקופה יצירתית (כמו עכשיו)- כל דבר. אנשים אחרים, ספרים שקראתי, זריחה. כשאני בתקופת יובש- כלום, לצערי.
5. באיזה שעות של היום את כותבת?באותן השעות בהן אני עושה כל דבר אחר פרודוקטיבי- בלילה.
6. מתוך הדברים שכתבת מה הקטע האהוב עליך ביותר? ממש לבחור בין הילדים שלי פה... אני מניחה שאבחר בזה שהיה הכי פרובוקטיבי, "מערכת היחסים הכי ארוכה שלי". זה חיכה המון המון שנים לצאת, והייתי מאוד גאה במוצר המוגמר, ולו רק בשל העובדה שהצלחתי להעלות אותו על הכתב.
7. נניח לרגע שביתך עולה באש. (כל בני הבית ובעלי החיים כבר הוצאו ממנו, בהנחה שהיו כאלו בתוכו). נותר לך זמן לחזור מהר ולהציל פריט אחד . מה היית מצילה? המחשב שלי. אין הסבר מתחכם.
8. על איזה ספר, סרט, אלבום היית ממליצה?ספר- "אדון החצר", סרט- יש יותר מידי, אלבום- "גלולה קטנה ומשוננת" של אלאניס.
9. כמו איזה משורר או סופר היית רוצה לכתוב?מידי פעם אני מגלה כאלה ב"במה חדשה", מנסה לכתוב כמוהם, אבל בסוף יוצא לי כמוני. ואולי טוב שכך.
10. מהו הקינוח האהוב עליך ?לא מטורפת על מתוקים, ועדיין- סופלה שוקולד יקנה את עולמי.
11. מה את עושה כשעולה לך רעיון לכתיבה? מחפשת בטירוף עט, שבדרך כלל אין עליי.
12. באיזו מילה לא תשתמשי בחיים באחד מהדברים שתכתבי ? אין מילה כזו. זה כמו לשאול, מבחינתי, מלחין, באיזה תו הוא לא ישתמש לעולם. מילים הם מוזיקה.
13. האם יש לך תהליך מסויים לכתיבה (סדר פעולות כשאת כותבת (?"מקיאה" את השיר. בהיי מטורף. חוזרת אליו אחרי שעתיים. מתקנת אות או פסיק. חוזרת אחרי שעה. מחזירה למקור. חוזרת אחרי עשר דקות. מורידה כמה בתים. מעלה בפורום. רואה את הזריחה. נרדמת.
14. טיפים לכותבים אחרים- לא לקבל "טיפים" מאף אחד אחר.

שאלה משלי- מה דעתך על "יפה" כביקורת? יש לי בעיה רצינית. קשה לי לראות את המילה הזו בתגובות. זה, מבחינתי, אומר שהשיר הוא בינוני. וכן, אני יודעת שזו סך הכל מילה חיובית, ושלא כל האנשים טורחים/מסוגלים להפליא בביקורות, אבל אחרי שאני מוציאה את הקרביים שלי החוצה (וזה תמיד ככה), תמיד עושה לי עצוב שמישהו חשב שהשיר שלי הוא "סתם" יפה. מנסה לעבוד על הקטע הזה אצלי.
שווה לקרוא -

מחסום \ שיאנה
פאזל \ zabot

שיר אהבה בדיעבד \ אלביס

#8 מתי נ.

מתי נ.

----

• רשומים+
  • 563 הודעות:

פורסם 12/10/2007 - 00:58

"מי אני ?" עם היוצר והאגדה - SimbaSoul
1. איך הכל התחיל? (כיצד התחלת לכתוב) הכתיבה אצלי היא בהבזקים, אני מניח. הכתיבה המוקדמת ביותר שלי הייתה בסביבות גיל 12 אחרי טראומה במשפחה והתבטאה בעיקר בשירים. ההבזק הבא שזכור לי היה בכיתה ט' בשיעור ספרות, אז כתבתי סיפור קצר ומותח מהז'אנר ההזוי-חלומי. עד היום אני אוכל את עצמי שלא שמרתי אותו. ממש התגאיתי בו! הבזק הכתיבה האחרון שלי היה קצת לפני תחילת הלימודים באוניברסיטה ונמשך כשנתיים.
2. מה היה הדבר הראשון שכתבת? אם עסקינן בהבזק האחרון, הבוגר יותר, אז יש שיר שלא נראה לי שמעולם פרסמתי בשם "אני פרפר", מעין שיר אירוטי ולא עמוק במיוחד. השיר הראשון שפרסמתי היה "נקעה נפשי", שיר דבילי ללא-ספק בלי אמירה ובלי פואנטה. השיר הראשון עם יומרות היה השיר "כל מה שנשאר" שכתבתי דווקא כשהייתי בארה"ב בקיץ 2004.
3. מה הדבר האחרון שכתבת? "תום היום". זה הדבר האחרון שפרסמתי.
4. מה מעורר בך יצירתיות/השראה? זה משתנה. כמו כולם, אני מניח שכאב או תמורות רגשיות הם שתורמים הכי הרבה להשראה. אירוניה או ניגודיות בין דברים מאוד תורמות לי להשראה גם כן. נראה לי שגם יופי שמפעים את הלב או כיעור רב (ממש לא רק במובן הפיזי).
5. באיזה שעות של היום אתה כותב? גם זה דינמי. אני חושב שאת ההשראה לרוב הדברים הטובים שלי קיבלתי על יצועי טרום שינה או על הבוקר עם חדירת קרני השמש הראשונות לעיניים. מתי אני כותב אותם אח"כ, זה כבר עניין טכני. כראייה לרנדומליות של ההשראה, את ההשראה ל-"ביטוח לאומי – הביטחון שלי" קיבלתי במהלך שיעור סטטיסטיקה ואת ההשראה ל"המן" קיבלתי בבית הכנסת במהלך תפילת ראש השנה.
6. מתוך הדברים שכתבת מה הקטע האהוב עליך ביותר? המממ. השיר האהוב עלי ביותר הוא "כי האדם עץ השדה". אפשר לומר שזה שיר החזרה בשאלה שלי והוא אולי השיר המורכב ביותר שכתבתי, בעיני לפחות. הסיפור הכי אהוב עלי הוא "בחברה להגנת הטבע" למרות שזהו דווקא הסיפור הקצר השני שכתבתי בחיי.
7. נניח לרגע שביתך עולה באש. (כל בני הבית ובעלי החיים כבר הוצאו ממנו, בהנחה שהיו כאלו בתוכו). נותר לך זמן לחזור מהר ולהציל פריט אחד. מה היית מציל? שתי ידיים = שני פריטים. ביד אחת את היומן/ים שלי וביד השניה את המצלמה. אם באמת מתעקשים אז את היומנים שלי. לכל השאר יש תחליף.
8. על איזה ספר, סרט, אלבום היית ממליץ? ספר – "ארץ אבות" מאת רוברט האריס.
סרט – "ספרות זולה". לא צריך להכביר במילים.
דיסק/אלבום – אחד האוספים של chet sings"" בהם צ'ט בייקר, החצוצרן האגדי, שר בהם (הזמר האהוב עלי). אולי גם את האלבום "free to be you and me" של מארלו תומאס וחברים, מעין אלבום לילדים עליו גדלתי ויש בו הרבה סיפורים עם מוסר השכל ושירים קלילים ומתוקים.
9. באיזה סגנון אתה כותב? לרוב הדברים שכתבתי הייתה קריצה, כך שאני אוהב לכתוב בהומור ובשנינות, הן בשירים והן בסיפורים. אני מאוד אוהב גם לשלב משלב לשוני גבוה. כן אני יודע, זו סטייה. בן-יהודה וביאליק מחייכים בקברם. אגב, אני אוהב לתת ליצירות שלי שמות של שירים (מוזיקליים)/נושאים מוכרים. זה הופך את זה ליותר מושך, לא?
10. כמו איזה משורר או סופר היית רוצה לכתוב? ביאליק. אין ספק בכלל. עברנו איפשהו מסלול מקביל של חזרה בשאלה ויש לו הרבה שירים שסובבים סביב עולם הדת וההשלכות של עזיבתו. מעבר לכך, אני פשוט מאוהב בחריזה המרהיבה ובמשלב הלשוני הגבוה שלו. איך הוא מביע את עצמו כ"כ יפה? ולחשוב שבתיכון לא התחברתי אליו.
11. מה אתה חושב שהמגרעה שלך בתור כותב? – בכתיבת שירים אני נוטה לתבניתיות יתר ולחריזה שלפעמים מאלצת את התוכן.
12. מה אתה עושה כשעולה לך רעיון לכתיבה? מתרגש. אח"כ, או שאני משרבט כמה מילים מתוך הרעיון על נייר בנמצא או בסלולרי. העיקר שהרעיון לא יברח. אם זה קורה (וזה קרה), אני מאוד כועס על עצמי אח"כ...
13. מה אתה עושה כשאין לך השראה? מצלם. כשאין לי מילים, התמונה האחת שווה כמה מהן...
14. האם יש לך תהליך מסוים לכתיבה? (סדר פעולות כשאתה כותב) לא. לעיתים לפני שאני כותב סיפור, אני כבר יודע איך הוא יסתיים או חוזה מהם האירועים המרכזיים בסיפור שיובילו אותי לסופו, ולעיתים הרעיון מתפתח תוך כדי, כך שאין יותר מדי תבניות אצלי בכתיבת הסיפורים. בשירים, או שהשיר מתפתח על הנייר מרעיון או שהוא מתפתח ממילות מפתח, מילה גוררת מילה.
15. טיפים לכותבים אחרים? האמת, טיפים מכותבים אחרים יכול להיות נחמד – איך לעזאזל יוצאים ממחסום כתיבה של שנתיים? :(
16. איך אתה מקבל ביקורת? בד"כ ברוח טובה, אלא אם כן כוונת המבקר אינה טהורה.
17. דמות מעצבת בחייך? אבא, אמא ואחי הגדול. וכל אדם אחר אותו הכרתי יותר מהיכרות שטחית במהלך חיי.
מכל מלמדיי השכלתי.
שווה לקרוא -

מחסום \ שיאנה
פאזל \ zabot

שיר אהבה בדיעבד \ אלביס

#9 מתי נ.

מתי נ.

----

• רשומים+
  • 563 הודעות:

פורסם 18/10/2007 - 12:48

"מי אני?" עם היוצר forhas
1. איך הכל התחיל (כיצד התחלת לכתוב)?
התחלתי לכתוב בכיתה ח'. הכתיבה אז לא נבעה מצורך או רצון טבעיים אלא רק כפלח משלים לגיטרה, ואכן גם כך נראו השירים
(סביב אהובה/אהבה פיקטיבית לגמרי...).
אני חושב שכמעט כל ילדון שמתחיל לנגן מגיע בשלב כלשהו לתובנה שהוא רוצה לשיר שירים שהם כל כולם שלו.
בהמשך (בצבא), כשהגיעו השראות יותר מוחשיות מצאתי עצמי מגבש סיגנון כתיבה שונה, מעט חושני/אירוטי -
כזה שנמצא בחלק מהדברים שאני כותב גם היום (נראה לי..).
2. 2.מה היה הדבר הראשון שכתבת?
משהו די מגוחך, כמו רוב השירים הראשונים שכתבתי, בסיגנון "שמש אדומה שוקעת אל הים..זה רק אני ואת..." ושאר קיטש חסר משמעות. (זה מצחיק גם אותי, זה בסדר..).
3. מה מעורר אותך יצירתית (מהווה עבורך השראה)?
אמוציות. סיטואציות שמעוררות בי תחושות חזקות, לרוב זה קשור לזוגיות כזו או אחרת.
5. באיזה שעות של היום אתה כותב?
ערב לרוב. אני בדר"כ לא מרוצה מהטיוטה הראשונית ומוצא עצמי משנה ומחליף מילים לאורך הזמן, כך שרק בסופו של יום אם בכלל אני מגיע למה שרציתי.
6. מתוך הדברים שכתבת מה הקטע האהוב עליך ביותר.
אולי זה (?)
7. נניח לרגע שביתך עולה באש. (כל בני הבית ובעלי החיים כבר הוצאו ממנו, בהנחה שהיו כאלו בתוכו). נותר לך זמן לחזור מהר ולהציל פריט אחד . מה היית מציל?
את היומן, זה שכתבתי בו מכיתה ג', עוד לפני עידן הבלוגיה (ואם כבר חרפתי נפשי בלהבות, מה לא אקח גם את צ'וקה ? (החשמלית))
8. על איזה ספר, סרט, אלבום היית ממליצה?
ספר - שירת הסירנות (ואל מקי`דרמיד), סרט - הוואנה בלוז, אלבום - Blind Melon .
9. כמו איזה משורר או סופר היית רוצה לכתוב?
כמו עלמה.
10. מהו הקינוח האהוב עליך ?
עוגת שוקולד עם גלידה (?)
11. מה את עושה כשעולה לך רעיון לכתיבה?
משרבט משפט או שניים אם יש דף ועט זמינים, אחרת סתם מדקלם אותו בראש בתקווה שאולי הוא עוד יתקע שם מספיק זמן.
12. באיזו מילה לא תשתמשי בחיים באחד מהדברים שתכתבי
"סבבה". שונא ת'מלה הזאת.
13. האם יש לך תהליך מסויים לכתיבה (סדר פעולות כשאת כותבת)?
לא ממש.
14. טיפים לכותבים אחרים-
קטונתי.
15. איך אתה מקבל ביקורת?
באוזן קשבת
16. [b]דמות מעצבת בחייך?

אמא..
שווה לקרוא -

מחסום \ שיאנה
פאזל \ zabot

שיר אהבה בדיעבד \ אלביס

#10 מתי נ.

מתי נ.

----

• רשומים+
  • 563 הודעות:

פורסם 25/10/2007 - 15:31

"מי אני ?" עם היוצר - קריימר.
הנגלה הראשונה היתה אי שם בילדותי הצעירה. בכיתה ב' התחלתי לכתוב כל מיני שירים קצרים המתאימים לרוח התקופה ההיא, ההשראה העיקרית שלי אז היתה שירי פסטיגל בעיקר או המורה שביקשה לכתוב שיר על נושא מסוים. בין יתר שירי המצליחים ניתן לציין את "דחליל", "בואו לחגיגה" (בהשראת שיר פסטיגל של אילנה אביטל), "מולדת" וכן "משפחה" שזיכה אותי במקום השלישי בתחרות מסתורית שסבתא שלי החליטה לשלוח את השיר. עד היום לא ברור לי טיבה של התחרות ואיך לא קיבלתי על זה פרס אמיתי.
אם מסתכלים על הנגלה השניה, היא התחילה לפני 3 שנים, אז את ההשראה קיבלתי מחבר קרוב שהיה גם שותפי, ואחר כך מידידה שלו שהפכה לחברתי (היום כבר אקסית) שפרסמה גם כאן בפורום סיפורים שגרמו לי להתקנא ביכולות התאוריות שלה וברצון קצת לטעום מזה.
2..מה היה הדבר הראשון שכתבת?
כאמור היתה הנגלה הראשונה, אני צריך לבדוק במחברת מה היה השיר הראשון שכתבתי. את הנגלה השניה קצת יותר קשה לי לתארך, היה קטע בשם קריימר הולך למגה שהוא בכלל סוג של "טור בעיתון", הסיפור האמיתי הראשון שכתבתי נכתב בשרבוט לפטופ בבוקרו של היומולדת שלי לפני שנתיים לזכרו של סבא שלי, ביחד נהגנו לחגוג יומולדת משותף. (זה קורה פעם ב-19 שנה)
מקרים משעשעים (או עצובים) שעוברים עלי בחיים, פסיפס של חוויות עבר עם חוויות הווה, נסיון לבחור פואנטה מסוימת וסביבה לבנות סיפור המוליך לאותה פואנטה, ובכלל החיים.
5. באיזה שעות של היום אתת כותב?
לעיתים רחוקות זה קורה לפני חצות, בדרך כלל השעות הקטנות של הלילה. זה גם השעות שאני אוהב לעבוד והכל שקט סביבי.
זה קורה פעם ב-19 שנה
7. נניח לרגע שביתך עולה באש. (כל בני הבית ובעלי החיים כבר הוצאו ממנו, בהנחה שהיו כאלו בתוכו). נותר לך זמן לחזור מהר ולהציל פריט אחד . מה היית מציל?
את הלפטופ שלי כמובן.
8. על איזה ספר, סרט, אלבום היית ממליץ?
"המופע של טרומן", לא יודע למה אבל אני נהנה לראות את זה כל פעם מחדש. סרט שהקדים קצת את זמנו ואת טרנד הריאליטי, ובכל זאת מתאר וחוזה בצורה מדהימה משהו שעלול להתרחש במציאות בכל רגע.
אתגר קרת, אבל הייתי שמח לכתוב סטייל הטורים של יאיר לפיד. אני חייב לציין ש"השכלתי הספרותית" היא די דלה, משהו שאולי לא הרגשתי שחסר לי כל השנים (בלעתי עיתונים) אבל עכשיו הייתי שמח קצת לפצות.
10.מהו הקינוח האהוב עליך ?
יש הרבה כאלה, אין משהו ספציפי, אבל אם יהיה בזה קינמון וניל והרבה קצפת לבנה ומתוקה אני אהיה מאושר.
הדבר הכי נכון הוא לקחת עיפרון ולכתוב את זה בצד, או לפחות תזכורת בפלאפון, בדרך כלל אני מנסה לזכור ולא תמיד מוצא את הזמן לעשות עם זה משהו (או שפשוט לא מצליח לפתח את זה למשהו ממשי)
12.באיזו מילה לא תשתמש בחיים באחד מהדברים שתכתוב ?
לא נתקלתי עוד במילה כזו. מה שכן המילה "סבור" נשמעת לי פלצנית מדי.
13. האם יש לך תהליך מסויים לכתיבה (סדר פעולות כשאתה כותב)?
אם זה סיפור פואנטה אז אני מתכנן מהסוף להתחלה, אבל בכל מקרה מרגע שאני מתחיל לכתוב אני מתחיל לכתוב בלי הפסקה, גם אם לא תמיד אני יודע איך יהיה הסוף, אני נותן למקלדת לרוץ בשבילי וכותב הכל בנשימה אחת (עם הפסקת שוקולד באמצע), בסוף קצת הגייה וקבלת חוו"ד ראשוני ממי שמחובר במסנג'ר ואח"כ פרסום. בדרך כלל אני גם חוזה את התגובות ויודע מתי יצא לי קטע מוצלח או מחורבן.
14.טיפים לכותבים אחרים-
מי אני שאתן טיפים? בכל מקרה, אני מאמין בשיטה של לכתוב בנשימה אחת. יש לי חבר שלפעמים לוקח לו שבועות ואפילו יותר כדי לסיים סיפור כזה או אחר. ממליץ לארגן את הדברים בראש לפני הכתיבה, לתבל עם קצת הומור או דימויים שקל להזדהות איתם (לא חייבים להיות דימויים מפוצצים), ובכלל כדאי לתת למישהו לקרוא לפני "אישור הגרסא", הרבה פעמים חששתי שפואנטות מסוימות לא יובנו ע"י הקוראים, ולכן אני בודק את הקטעים על שפני נסיונות לפני הפרסום ומשנה אם הקטע לא הובן.
15.איך אתה מקבל ביקורת?
היות ובדרך כלל אני צופה את הביקורת עוד לא קרה לי שהופתעתי ממנה. אם לא הייתי מצפה לביקורת לא הייתי מפרסם את הקטע, בסך הכל השכלתי הספרותית היא די דלה כך שאני תמיד שמח לקבל ביקורת. היו פעמים שפרסמתי קטעים בעילום שם כדי לקבל ביקורת אובייקטיבית ולא ביקורת ממישהו שמכיר אותי ואולי מתבייש. זו גם הסיבה שלפעמים אני מפרסם גם בפורומים אחרים בהם אני כלל לא מוכר.
16. דמות מעצבת בחייך?
שאלה קשה, היו הרבה, אבא אמא כמובן, אבל אם אני צריך להודות למישהו על שיש בי עוד קצת צד "מגניב" ולא נותרתי "חנבץ-על" כמו שחברים אחרים שלי כמעט ודרדרו אותי, הרי זה לחבר שלי ז"ל אלון
שווה לקרוא -

מחסום \ שיאנה
פאזל \ zabot

שיר אהבה בדיעבד \ אלביס

#11 מתי נ.

מתי נ.

----

• רשומים+
  • 563 הודעות:

פורסם 01/11/2007 - 20:30

"מי אני?" עם היוצרת yamiyami

1.מה היה הדבר הראשון שכתבת?
זה היה על מוות, בדיוק השתחררתי בערבות.... אבל ברצינות - הייתי בין כיתה ב' לד' - ומשום מה התעקשתי לכתוב זאת באנגלית.... והכרחתי את אחותי לשבת ולעשות תיקונים
מיותר לציין שזה נגמר בכיפכוף
2. מה מעורר אותך יצירתית (מהווה עבורך השראה)?
אוווווו... הכל!
3. באיזה שעות של היום אתת כותבת?
מתי שיש חשק, תלוי באוירה, מצב נפשי, אם לקחתי את הכדורים או לא..
ממה שיצא לי לפרסם פה - ארבעה ישים
7. נניח לרגע שביתך עולה באש. (כל בני הבית ובעלי החיים כבר הוצאו ממנו, בהנחה שהיו כאלו בתוכו). נותר לך זמן לחזור מהר ולהציל פריט אחד . מה היית מצילה?
האמת... שאני חושבת על הרגע לעמוד מול בית בוער.. ועוד דקה הוא מתמוטט ויש לי הזדמנות, לא נראה לי שהייתי מצילה.
כל עוד הדברים שהכי חשובים לי הוצאו מהבית - משפחה וחלק מהמשפחה הולכים על 4 - כלביי המקסימים- אפשר לחייך, ולהנות ממדורה גדולה שכל הצ'כנים מגיעים ומביטים בצער, ואנחנו צריכים להרגיע אותם שזה סך הכל 4 קירות ועוד כמה חפצים.
אני חושבת שערך סנטימנטלי זה חשוב, אבל לפעמים דברים כאלה קורים, כמו שנמחקת תיקיית תמונות מהמחשב, לפעמים מייחסים חשיבות לדומם מאשר לסביבה האנושית ובעלי החיים סביבנו. נשרף? יהיה חדש. כל עוד אני לא סנילית אני שמחה שיש לי זכרונות :מסמיק:
אלבום - דיסק כפול של מלחמת העולמות - פשוט יפייפה
סרט - אמממ יש לי ספריית סרטים ענקית בראש.. אבל אחד שבאמת השאיר חותם מגיל צעיר - איש הפיל- הייתי אולי בת 9 או 10 שראיתי אותו, הוא קיבע כמה דברים בראש
ועוד אחד לקונטרה חיובית יותר - הנסיכה הקסומה - פשוט סרט שאין בו שום שנייה מיותרת -
לא מישהו/י ספציפי
לאחרונה נדבקתי לקפה קר עם כדור גלידה וקצפת
לרוב אני משתעשעת עם המילים בראש, ואם אין כלי כתיבה או מקלדת, אז פשוט חולף
12. באיזו מילה לא תשתמשי בחיים באחד מהדברים שתכתבי ?
יש מילה שהיא די זוועתית בעיני "כאילו", פשוט מזעזעת, ולפעמים אני חוטאת בה, היא יכולה להוריד נושא בעל תוכן מיידית המילה הזו!!

<_<
13. האם יש לך תהליך מסויים לכתיבה (סדר פעולות כשאת כותבת)?
לא ממש
14. טיפים לכותבים אחרים-
לשטוף ידיים לפני האוכל????
15. איך אתה מקבלת ביקורת?
אני מתכנסת לתנוחת עובר ובוכה באמבטיה
או מנסה להבין מה ניסה המבקר לבקר, ואם יש מצב לתיקון אז בכיף
16. [b]דמות מעצבת בחייך?

יש יותר מידי אנשים שהגיעו לחיי, סוג של "עשו את תפקידם" והמשיכו, ואולי גם אני בחייהם של אנשים אחרים
נראה לי מתעצבים (לא תרתי משמע) כל הזמן
שווה לקרוא -

מחסום \ שיאנה
פאזל \ zabot

שיר אהבה בדיעבד \ אלביס

#12 מתי נ.

מתי נ.

----

• רשומים+
  • 563 הודעות:

פורסם 08/11/2007 - 21:08

"מי אני ?" עם היוצר led is dead

את האמת התחלתי לכתוב בתיכון-וזה לא היה שירים או סיפורים, אלא יומן.שבו כתבתי את מה שעבר עלי ואת מה שהרגשתי לגבי דברים רבים.כתבתי גם ספרון שבתוכו היו אוסף חלומות שזכרתי.

2. 2.מה היה הדבר הראשון שכתבת?
השיר הראשון שכתבתי היה שיר רומנטי על זוג שעבר הרבה דברים ביחד ובסוף הולכים אל עבר השקיעה או משהו כזה..
זה היה אחרי הצבא.

לפעמים מוזיקה מסוימת גורמת לי ללכת לכיון מסוים, למשל כתיבה על נקמה לרוב תבוא בהקשר לכמה שירים ספציפים של ג'ימי הנדריקס (כמו HEY JOY ' HEAR MY TRAIN A CAMIN )

5. באיזה שעות של היום אתת כותבת?
לילה, כולם ישנים..
קטע שנקרא "2 חברים" אם אני לא טועה.. קטע מצחיק בעיני.

7. נניח לרגע שביתך עולה באש. (כל בני הבית ובעלי החיים כבר הוצאו ממנו, בהנחה שהיו כאלו בתוכו). נותר לך זמן לחזור מהר ולהציל פריט אחד . מה היית מצילה?
יומנים מהתיכון.

ספר - "חזירי הים" שכחתי את שם הסופר
סרט- ללא ספק "ביג לבובסקי"

מנייח שדוסטויבסקי , מעריץ את הירידה לפרטים בכל ספר..

כמעט תמיד אוכל יותר מדי ולא נשאר מקום לקינוח...

11. מה אתה עושה כשעולה לך רעיון לכתיבה?
או כותב או שוכח ממנו ..

12. באיזו מילה לא תשתמש בחיים באחד מהדברים שתכתוב ?
לא חושב שיש כזו.

13. האם יש לך תהליך מסויים לכתיבה (סדר פעולות כשאתה כותב)?
עירעור על הנושא
כתיבת כותרת
כתיבת נושא
מחיקת הנושא או חלקו
כתיבה נוספת
חיוך

14. טיפים לכותבים אחרים-
לכו על זה
15. [b]איך אתה מקבלת ביקורת?

תלוי איזה ביקורת,לרוב חושב על מה שכתבו ומנסה להבין אם אני מסכים או שלא..
שווה לקרוא -

מחסום \ שיאנה
פאזל \ zabot

שיר אהבה בדיעבד \ אלביס

#13 שנה ג'

שנה ג'

לא סתם ברונזה - רשום+!

• רשומים+
  • 306 הודעות:

פורסם 09/01/2008 - 02:25

עם היוצרת "תשע"

. איך הכל התחיל (כיצד התחלת לכתוב)?
נראה לי שאני כותבת מאז שלמדתי לכתוב. השיר הראשון שמתועד בארכיון המשפחתי שלנו (סתם, אין לנו באמת ארכיון משפחתי ) הוא שיר שכתבתי לאמא שלי בגיל 6. אני לא יודעת אם אי פעם עלה על דעתה לפרסם אותו, למרות שזה חומר טוב .
2. מה היה הדבר הראשון שכתבת?
הדברים ה"בוגרים" הראשונים היו בתיכון, ורובם היו שירים דכאוניים ובעלי אפיל אובדני. מטריד, בדיעבד.
הלימודים (שמביאים איתם מטען רגשי שצריך להפטר ממנו איכשהו), סיטואציות יומיומיות, מוזיקה, ותקופות עצובות (אבל זה בנאלי).
4. באיזה שעות של היום את כותבת?
מתי שבא. לרוב זה לא פונקציה של השעה ביום, אלא באילו שעות יוצא לי להיות לבדי.
5. מתוך הדברים שכתבת, מה הקטע האהוב עלייך ביותר?
אני חושבת שקפה, ב'. הוא אמנם שלם רק עם קפה א' לפניו, אבל ב' היה קשה יותר לכתיבה, ואני מרוצה למדי ממה שיצא ממנו.
6. נניח לרגע שביתך עולה באש (כל בני הבית ובעלי החיים כבר הוצאו ממנו, בהנחה שהיו כאלו בתוכו). נותר לך זמן לחזור מהר ולהציל פריט אחד. את מה היית מצילה?
"מטף" יהיה התשובה הפרקטית, נכון?
נראה לי שאת אוסף הספרים שלי, ובייחוד את אלו שהתאמצתי מאוד להשיג. למרות שאם המשפחה והחיות כבר בחוץ - שיעזרו לי! (פחדנים כפויי טובה )
7. כמו איזה משורר או סופר היית רוצה לכתוב?
יהודית קציר וסמואל בקט (סופרים), ודליה רביקוביץ' ואלכסנדר פן (משוררים). אם הייתי מצליחה להתקרב לשם בכלל, הייתי מאושרת.
8. מה את עושה כשעולה לך רעיון לכתיבה?
זה תלוי. אם אני רחוקה ממחשב, נדירות הפעמים שאכתוב אותו על נייר (זה צריך להיות קטע ממש מיוחד כדי לזכות בכבוד הזה. בעקר מתוך עצלות...). אם אני ליד מחשב, ולבדי, אתחיל לכתוב אותו. במרבית הפעמים נמאס לי באמצע, ואני סוגרת את הקובץ בלי לשמור. במיעוט המקרים אני אשמור את הקטע (גמור או לא), ואמשיך בפעם אחרת.
זה היה תיאור קצת אלגוריתמי, לא? אני מתנצלת...
9. האם יש לך תהליך מסויים לכתיבה (סדר פעולות כשאת כותבת)?
לרוב אני עוזבת את הקטעים עד שהם נשכחים. אני חוזרת אליהם אחרי כמה זמן, ואז יש לי עליהם מבט אובייקטיבי יותר. יש לי המון קטעים ששורדים שנים על המחשב בתור משפט יחיד, ורק בפעם העשרים שאני חוזרת אליהם, אני יודעת איך הם צריכים להיראות (או שעדיין אין לי מושג, אבל כשאני מתחילה לכתוב הם פתאום זורמים משם. הייתי מוכרת את נשמתי כדי לדעת מה מבדיל את הרגעים האלה מהשאר). אני חושבת שהדוגמא הכי קיצונית היא "איך יראו לי המכוניות?", שהתחלתי לכתוב בתחילת 2003, וסיימתי רק ב-2007. גם "רשמי מלחמה עדינה" לקח שנתיים ומשהו.
בכל מקרה, השם תמיד יגיע אחרון.
10. באיזו מילה לא תשתמשי בחיים באחד מהדברים שתכתבי?
אני לא אוהבת לקלל, ואני בספק אם אעשה כך בקטע כתוב, אלא אם כן יש לזה הצדקה (לדוגמא, אם הדמות שלי אוהבת לקלל, ואז זה לא באחריותי).
אני חושבת שגם יהיה לי מאוד קשה לחרוג מכללי התחביר והדקדוק.
11. איך את מקבלת ביקורת?
אני חושבת שאני מסתדרת עם זה די טוב. אני אוהבת ביקורות, ובעקר את אלו שמעלות בעיות בקטע, ונותנות פתרונות או הצעות שונות. ווגם בלי זה - תמיד נחמד לשמוע דעה של אחרים. יוצא הדופן היחיד הוא ביקורות אישיות. מטריף אותי שיש אנשים שלא מבינים את הניתוק שבין הדמות לבין הכותב עצמו, ושופטים את הכותב לפי אמות מוסר שבכלל לא רלוונטיות בכתיבה (למרסו ולי היה דיון ארוך על זה, ומרסו הציג אותו בצורה מצויינת באיזה שרשור ב"מזון לנפש").
12. טיפים לכותבים אחרים?
קטונתי. אין לי מושג .
כן, עדיין שנה ג'. יש בעיה?!

שירים שעוררו בי את קנאת היוצרים שבי: פירוק

האחרון שלי (כי אם אין לי- מי לי?):לפיד

אירוע הספורט היחיד שאני מוכנה להשתתף בו

#14 שנה ג'

שנה ג'

לא סתם ברונזה - רשום+!

• רשומים+
  • 306 הודעות:

פורסם 26/01/2008 - 23:42

השבוע, עם היוצרת viki
1.איך הכל התחיל (כיצד התחלת לכתוב)?
מגיל צעיר מאוד אהבתי לכתוב. הדברים הראשונים שכתבתי היו במסגרת מטלות בית הספר (למשל בשיעורי תנ"ך נדרשנו לחבר שירים בנושאים מסויימים, לכתוב דו שיח בין דמויות וכו'). כבר אז נהגתי להרחיב בכתיבה - התשובות שלי היו תמיד מפורטות מאוד ומוקפדות מבחינת ניסוח. הדבר גרם למורות שלי להמר שאהיה בעתיד סופרת וכדי להפוך זאת ל"נבואה שמגשימה את עצמה" שלחו אותי למגוון כנסים (לילדים) בנושא. מאז הלך והתגבש הרגל לפנות אליי בכל פעם שצריך לנסח משהו: ברכות לאירועים שונים, מכתבים במסגרות שונות ועוד. בהמשך התחלתי לכתוב גם במסגרת עיתון שכונתי ואף שימשתי כעורכת לפרק זמן מסויים.
2.מה היה הדבר הראשון שכתבת?
אם אני זוכרת נכון, הדבר הראשון שכתבתי מחוץ למסגרת הלימודים היה סיפור ארוך שנקרא "לא פתחתי לו את הדלת". כתבתי אותו בכתה ו' בהתבסס על מקרה אמיתי ומרגש. הרעיון ההתחלתי היה לכתוב ספר אך לימים מסתבר שהייתי נאיבית מידי...
3.מה מעורר אותך יצירתית (מהווה עבורך השראה)?
כמעט כל דבר יכול להוות השראה לכתיבה. לעיתים מדובר בפרטים הקטנים והשיגרתיים ביותר כמו השמש, שמי הליל, פריטים מהחי ומהצומח או אפילו סתם משפט שמלווה אותי לאורך ימים... במקרים אחרים אירועים משמעותיים יכולים להוות טריגר לכתיבה (פיגועים, מלחמות, אסונות טבע וכו'). על פי רוב רגשות חזקים הם המניע המשמעותי ביותר לכתוב. מילים הנחצבות מסלעי הכאב הן העצומות ביותר. הן חוברות יחד לטקסטים משמעותיים ומרגשים ומרכיבות דברים נפלאים. הכתיבה היא לחם קיומי, ממנה אני שואבת כוחות והבנה לגבי נושאים רבים. הצורך לכתוב בוער בי ואינו מרפה עד אשר המילים יוצאות (מצער, אבל נכון...).
4.באיזה שעות של היום את/ה כותב/ת?
שעות הכתיבה המועדפות עליי הן בלילה, מאוחר, כשכולם ישנים. אך עם זאת לעיתים איני יכולה להתאפק עד הלילה וכך ניתן למצוא אותי כותבת במקומות מאוד לא שיגרתיים (קרה כשכתבתי בזמן נסיעה, בטיול שנתי, בחדר חשוך בזמן הפסקת חשמל, בבית חולים...).
5.מתוך הדברים שכתבת מה הקטע האהוב עליך ביותר?
קשה לי לבחור קטע אחד. מבחינת שירים - המועדפים שלי הם: "קופסת גלידה", "יין עצבותי", "הצלקת", "לך גוף", "אתה יודע שאתה נעלם", "ואתה" ו- "מראת חיי". את חלקם יהיה בעייתי לפרסם...
6.נניח לרגע שביתך עולה באש. (כל בני הבית ובעלי החיים כבר הוצאו ממנו, בהנחה שהיו כאלו בתוכו). נותר לך זמן לחזור מהר ולהציל פריט אחד . את מה היית מציל/ה? הייתי מצילה את הספר שלי גם אם הדבר היה כרוך בסכנת חיים. מזה 8 שנים אני עומלת על כתיבתו ומבחינתי זהו הפריט היקר ביותר. מחברת השירים שלי הרבה פחות משמעותית משום שבשבוע שעבר סיימתי להקליד את כל השירים למחשב. הקובץ מגובה במספר אופנים כך שאני יכולה להיות רגועה...
7.כמו איזה משורר או סופר היית רוצה לכתוב?
אולי זה יומרני - אך הייתי שמחה לכתוב כמו אברהם חלפי. אני מתחברת מאוד לסגנון הכתיבה שלו, לדימויים בהם השתמש, לתכנים וכו'.
8.מהו הקינוח האהוב עליך ?
אני נוטה לאהוב את מה שאסור ובמקרה שלי - גלידה. לא בכדי הקדשתי לפני מספר שנים שיר לגלידה ("קופסת גלידה").
9.מה את/ה עושה כשעולה לך רעיון לכתיבה?
על פי רוב איני עושה צעד מיידי. אם הרעיון מספיק חזק הוא לא ירפה ממני עד שאכתוב. אם הצורך נשאר עד הלילה - הוא הופך לשיר...
הרעיון לשיר "דובי" התחיל כשהייתי מאושפזת אחרי ניתוח. אני מאמינה שאם הייתי במצב שהיה מאפשר לי לכתוב - הייתי מצליחה לכתוב שיר טוב יותר מהנוכחי. לצערי נאלצתי לגנוז את הרעיון עד שהשתחררתי.
10.באיזו מילה לא תשתמש/י בחיים באחד מהדברים שתכתב/י ?
איני נוטה להגביל את עצמי בבחירת המילים. אני משתמשת בכל מילה בה אני חשה צורך לבחור. בהמשך, בהתאם למילים ולתכנים, אני יכולה להחליט אם מדובר בשיר ש"ישאר במגירה". לצערי, השירים היותר טובים שלי הם מהסוג הזה...
שירים שמחים הם פחות הז'אנר שלי. אחד השירים העצובים יותר שכתבתי נקרא "שיר שמח" והתחיל באמת בכוונה טהורה לכתוב שיר פחות קודר.
11.האם יש לך תהליך מסויים לכתיבה (סדר פעולות כשאת/ה כותב/ת )?
תלוי מה אני כותבת. אם מדובר בחיבור בנושא מסויים אני עשוייה להתחיל בכתיבת ראשי פרקים שעל פיהם תתבססנה הפיסקאות. עם זאת, כשאני כותבת שירים סדר פעולות וכללים אינם קיימים (על פי רוב). הכל מתחיל במשפט אחד שמהווה מוטיבטור לכתיבה ומסתיים בשיר שאיני יכולה לצפות מראש כיצד ייראה. בד"כ את שם השיר אני בוחרת בסוף בהתאם למשמעות שאני רוצה להעניק לו. אפילו בכתיבת הספר לא קיים סדר פעולות מוגדר. כתבתי יותר מ-700 עמודים ועדיין איני יכולה לדעת כיצד יסתיים. הרמזים השתולים במהלכו יכולים להוביל למגוון סיומים כך שאיני מוגבלת מבחינה זו.
12.איך את/ה מקבל/ת ביקורת?
אני פתוחה מאוד לביקורת. חשוב לי לדעת מה אנשים חושבים עליי ועל דברים שאני עושה. ביקורת היא סוג של "כלי עזר" שניתן לבחור אם להשתמש בו או לא. ככלל איני נוהגת לשנות דברים שכתבתי. אני מאמינה שיש לכל דבר סיבה ושאם דברים נכתבו באופן מסויים אין לי זכות לשנותם בחלוף הזמן (דברים יכולים לקבל משמעות שונה בזמנים שונים). לכן, במקרה שלי, ביקורת יכולה יותר להשפיע על דברים עתידיים שיכתבו. ‎
13.איזה סוג של ביקורת היית רוצה לקבל ?
כל סוג של ביקורת מתקבל אצלי בברכה (ולא רק ביקורת בונה). אני תמיד אוהבת לשמוע דברים כנים בין אם הם חיוביים ובין אם שליליים. ‎ את רובם המוחלט של הדברים שכתבתי לא הראתי מעולם לאיש כך שזה נהדר אם יש הזדמנות לקבל ביקורת מגורמים אובייקטיבים.

#15 שנה ג'

שנה ג'

לא סתם ברונזה - רשום+!

• רשומים+
  • 306 הודעות:

פורסם 03/02/2008 - 18:08

והפעם, עם היוצר קוואזר[u][/u]

[u]1.איך הכל התחיל (כיצד התחלת לכתוב)? [/u]
התחלתי לכתוב לאחר שבגיל 14 גנבתי מאחי הבכור את האופנוע שטח שלו ונסעתי דרך השדות לבקר את חברה שלי שגרה במושב לידי. בדרך נתקעתי בבזנט ועפתי מהאופנוע. שברתי את הרגל והייתי מרותק למיטה לחודשיים. בזמן הזה התחלתי לכתוב שירים קטנים לחברה שלי . זה היה הדבר הראשון שכתבתי, מין שיר אהבה קטן ומחוספס.

[u]2.מה מעורר אותך יצירתית (מהווה עבורך השראה)? [/u]
מאז ומעולם הערצתי נשים. לא סתם הערצתי – סגדתי להן, ראיתי בהן אידיאל של יופי ותשוקה, העליתי אותן לרמה ולדרגה מעל לכל הגיון. נשים מלהיטות את דמיוני וממלאות אותי בהשראה, אפילו מפגשים אקראיים וכביכול חסרי משמעות כמו ב"[url="http://forum.bgu.co.il/index.php?showtopic=96203&hl="]קומיקס תחתוניך[/url]" – או קשר ארוך טווח כמו ב- "[url="http://forum.bgu.co.il/index.php?showtopic=80740&hl="]חלת דבש[/url]" ממלאים אותי בהשראה.

[u]3.באיזה שעות של היום את/ה כותב/ת? [/u]
אני כותב בעיקר כאשר הרעיון נופל לי על הראש ולא מרפה עד שאני כותב אותו.

[u]5.מתוך הדברים שכתבת מה הקטע האהוב עליך ביותר? [/u]
הזמן שעובר מאז שכתבתי את הדבר מרחיק אותי ממנו, וקשה לי להתחבר לתחושות שליוו את הכתיבה. היחידי שאני עדיין ממש מחבב למרות הזמן שעבר הוא – "[url="http://forum.bgu.co.il/index.php?showtopic=104008&hl="]נסיעת אקספרס[/url]" –

[u]6.נניח לרגע שביתך עולה באש. (כל בני הבית ובעלי החיים כבר הוצאו ממנו, בהנחה שהיו כאלו בתוכו). נותר לך זמן לחזור מהר ולהציל פריט אחד . את מה היית מציל/ה? [/u]
הייתי מציל את אלבום התמונות שלי מאחד הטיולים שעשיתי בחוץ לארץ.

[u]7.כמו איזה משורר או סופר היית רוצה לכתוב? [/u]
יש הרבה הייתי רוצה לכתוב כמותם , אך נראה לי שהכי הייתי רוצה לכתוב כמו ג.מ קוטזי פוגש את אלבר קאמי לאחר שהוא בילה לילה עם אנה אהרונוב.

[u]8.מהו הקינוח האהוב עליך ? [/u]
אגוזי פקאן סיני מסוכרים טבולים בשוקולד תפוז מומס.

[u]9.מה את/ה עושה כשעולה לך רעיון לכתיבה? [/u]
רושם אותו על איזה דף קטן ואחר כך מעבד אותו כשיש לי זמן, או פשוט משאיר אותו כמו שהוא כפי שקרה לי עם [url="http://forum.bgu.co.il/index.php?showtopic=159261&hl="]'ניסיון מאוחר' [/url]–

[u]10.באיזו מילה לא תשתמש/י בחיים באחד מהדברים שתכתב/י ?[/u]
ייתכן שאני לעולם לא אשתמש במילה 'לוגריתם' באחד מהדברים שאני אכתוב, אבל מי יודע...
[/QUOTE]

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים