מעבר לתוכן

תמונה
- - - - -

"מי אני?"

• Please log in to reply
22 replies to this topic

#16 viki

viki

אין טעם לאסוף כל עוד לא ניתן לאחות...

• מנהלי פורום
  • 3343 הודעות:

פורסם 05/03/2009 - 00:23

מי אני? עם הכוכב העולה - "ילד"

1. איך הכול התחיל (כיצד התחלת לכתוב)?

השאלה הראשונה הכי קשה. רק בשנים האחרונות התחלתי לכתוב, אחרי מספר תעצומות נפש, שבחרו להוציא את עצמן רק ככה.

2. מה היה הדבר הראשון שכתבת?

אם לא כוללים את הניסיון לסונטה שייקספירית בעברית, עם משקלים וחריזה מדוייקים, אז שיר בשם "מכור", על פרידה מהחברה. (מרגיש כמו שיר במזרחית כשזה כתוב ככה).

3. מה מעורר אותך יצירתית (מהווה עבורך השראה)?

דיכאון, מכאוב, עינויים, חוסר אונים (אני חושב שפעם חלמתי שמראיינים אותי ושואלים בדיוק את השאלה הזו, וזו היתה גם התשובה).

4. באילו שעות של היום אתה כותב?

בדרך כלל בערב, בלילה ולפנות בוקר.

5. מתוך הדברים שכתבת מה הקטע האהוב עליך ביותר?

את "כדור לבן" אני מאוד אוהב. וגם את "דבש", שהיה הדבר הראשון שפרסמתי בפורום. החלטתי שלפי התגובות אדע אם להישאר או לא (תודה תשע).

6. כמו איזה משורר או סופר היית רוצה לכתוב?

פול צלאן, יונתן רטוש, טד יוז, ייטס, ביאליק. וגם אדגר אלן פו. אני מת עליו.

7. מה אתה עושה כשעולה לך רעיון לכתיבה?

בגלל שזה קורה יותר ויותר לאחרונה, קניתי מחברת ועטים שיהיו לידי, אבל בהיעדרם פשוט מחפש פתק במהירות, כותב ושם בכיס. ומציץ בו מדי כמה דקות לוודא שזה באמת מוצלח כמו שחשבתי. קצת מבאס כשזה קורה באמצע הנהיגה, וזה לא מעט.

8. באיזו מילה לא תשתמש בחיים באחד מהדברים שתכתוב ?

"הזוי"

9. האם יש לך תהליך מסוים לכתיבה (סדר פעולות)?

אם אני מצליח לכתוב את השיר בפעם אחת מהרגע שהרעיון צץ אז אני מאושר. אם לא, הוא הופך לעוד דף מלא במשפטים שנערם על השולחן, ואולי אגיע אליו בעתיד. את "הפרשת השבוע" כתבתי בהפסקות לאורך כמה ימים, גלגלתי עוד ועוד משפטים ופסקאות במחשב, ובסוף השמטתי הרבה מהם כדי שיישאר בו אוויר לנשימה.

10.איך אתה מקבלת ביקורת?

יפה. באמת.

11.איזה סוג של ביקורת היית רוצה לקבל ?

הכי טובה, כמובן. מעמיקה, וכזו שסתם תראה לי שהשיר עשה למישהו משהו.

12. עד כמה חשוב לך שאנשים יבינו את "כוונת המשורר"?

שאלה טובה. היום יותר מבעבר. זו הרגשה טובה מאוד לראות עוד אנשים רוכבים על הגל שלך.

13. כמה שירים כתבת עד היום?

לא המונים. מה שאתם רואים זה חלק נכבד ממה שיש.

14. כיצד אתה מחליט מה לפרסם בפורום?

כבר אין לי שירים למגירה. אני בעיקר משתדל לא לחזור על עצמי יותר מדי, ולפרסם כשהזמן מתאים לכך.

15. האם אתה מתכוון להוציא ספר שירים? מה לא תכניס לספר כזה?

זה יכול להיות נחמד לפרסם. סבא תמיד אומר: "משורר שלא מפרסם זה זין שלא מזיין".

16. יש משהו נוסף שתרצה להגיד לקוראי הפורום?

אני מצטער על התשובה הקודמת.

"אני מצמצמת את עצמי כדי נקודה אלמונית
שלא להטריד בגופי מלכויות"

תמונה מצורפת

#17 dune

dune

I know a place where summer strives

• מנהלי פורום
  • 809 הודעות:

פורסם 12/05/2010 - 19:59

שלום לכולם,
לאחר עיון מעמיק בשרשור זה הבנתי שישנן שאלות שלא נשאלו והייתי רוצה לקבל תשובה עליהן. אנסה לראיין בשבועות הקרובים מספר כותבים על מנת לתהות על קנקנם או על מנת לקבל תשובות לשאלות שלא נשאלו בריאיון קודם.
בתור הקורבן הראשון למשימתי בחרתי ביוצר קוואזר.
הריאיון הקודם איתו היה לפני זמן רב ב- 3/2/2008 ולכן חשבתי שלא יהיה בכך טעם לפגם אם אראיין אותו שוב.

סגנון:
הקטעים שלך לרוב מאוד מזוקקים ותמציתיים. איך אתה מצליח לרכז כה הרבה משמעות במעט מילים? האם אתה עושה זאת בכוונה או שזה "פשוט יוצא"?

בדרך כלל אני כותב באופן אסוציאטיבי ולאחר מכן אני מנסה למחוק מילים ולהישאר רק עם הבסיס של הדברים. בתחושה שלי לפעמים מילה אחת במקום יכולה להיות שווה הרבה מילים אחרות. לרוב אחרי שאני קורא שיר (כל שיר שהוא) אני נשאר עם המהות שלו ולא זוכר אילו מילים היו כתובות בו, ככה אני גם מנסה לכתוב - על המהות של הדברים.
האם יש לך טכניקה מסוימת שעוזרת לך להתכוונן למשמעות שאתה מנסה להשיג או שמא אתה כותב כל קטע בדרך אחרת? מלבד מה שתיארתי מקודם, אין לי טכניקה מסוימת או לפחות כזו שאני יכול לשים עליה אצבע. תקופה ארוכה השתעממתי מעצמי והרגשתי שאני חוזר על עצמי. עכשיו אני מנסה לשבור את הרגלי הכתיבה שלי ולכתוב בצורות שונות על דברים שונים.
מהו הנושא שעליו אתה הכי אוהב לכתוב? האם זהו הנושא שעליו אתה כותב הכי הרבה בפועל או שמא הם שונים האחד מהשני? בתחושה שלי אני כותב כל הזמן את אותו השיר. אני אוהב לכתוב על רגעים אינטימיים או על דברים שאני עד להם ושיש בהם משהו אנושי. הכי מדברים אלי מצבים שבהם שהדימוי הטוב ביותר לרגע הוא הרגע עצמו.
בעבר ציינת כי נשים מהוות עבורך מקור השראה עיקרי. האם יש לך מקורות השראה נוספים? אם כן- מהם? נשים עדיין מהוות עבורי השראה, אבל אם פעם כתבתי על התשוקה, היום אני מנסה לכתוב על מה שמניע אותה או על החששות שמאחוריה.
עולם התוכן שלך (ממנו אתה שואב את הדימויים) עשיר ורחב. האם אתה משתדל, מתוך כוונה תחילה, להרחיב אותו ע"י קריאה ורכישת השכלה או שמא אתה נותן לעצמך להיסחף לכיוונים אקראיים? אני רושם לעצמי במהלך היום דברים שנראה לי שיש בהם "שירה" וכשיש לי זמן אני מנסה לראות לאיזה כיוונים הם לוקחים אותי או האם מתחברים למשהו אחר שכבר כתבתי. לפעמים אנשים מדברים "שירה" וכל מה שנותר הוא לשים סימני ציטוט מסביב לאמירות שלהם.

פרסום:
כיצד אתה בוחר מה לפרסם ומה להשאיר למגירה?
אני מפרסם דברים שאני מרגיש שלם איתם ובא לי לחלוק אותם עם אנשים אחרים. דברים מאוד אישיים אני שומר לעצמי.
האם אתה מפרסם את שיריך במקומות נוספים חוץ מן הפורום? יש שירים שאני שולח לחברי הטובים מדי יום שישי בצהריים, אבל מלבד זאת אני לא מפרסם במקום אחר. מאוד נעים לי פה.

פורום:
איך הגעת לפורום?היום אתה כבר לא סטודנט (תקן אותי אם אני טועה) ועדיין אתה כותב בפורום. מה זה נותן לך?
האמת שאני לא זוכר איך הגעתי לפורום, אבל מהרגע שהתחלתי לפרסם בו שירים זה נתן לי תמריץ לכתוב עוד. יש פה הרבה יוצרים שאני מאוד מעריך ואני לומד הרבה מאיך שהם כותבים ומהתגובות שלהם למה שאני כותב.
איזה סוג של תגובות היית שמח לקבל בפורום? אני אוהב שאנשים כותבים איך הדברים התחברו אל החיים האישיים שלהם.
מה אתה אוהב לקרוא במסגרת הפורום? האם אתה קורא הכל או בוחר לקרוא לפי שם היוצר/ ז'אנר הכתיבה וכד'? אני מאוד נהנה לקרוא שירים בפורום ומשתדל להגיב כאשר משהו מוצא חן בעיני. לרוב אני לא אקרא סיפורים מאוד ארוכים, בעיקר בגלל שאני לא אוהב לבהות הרבה במסך.
האם יש מישהו מכותבי הפורום שהיית רוצה לפגוש במציאות? יש הרבה יוצרים שהייתי מעוניין לפגוש במציאות, אבל אני ביישן מדי.

אישי:
האם אתה קורא שירה או פרוזה (או ספרי עיון)?האם יש ספר מסוים שהיית רוצה להמליץ לקוראי הפורום? אני קורא הרבה ספרי שירה ולצערי גיליתי שככל שאני קורא יותר כך אני כותב פחות. הספר האחרון שקראתי ומאוד התחברתי אליו הוא: “עד שהאצבעות יתחילו לדמם" של צ'ארלס בוקובסקי.
כשאתה רוצה לנקות לגמרי את הראש, מה אתה עושה? רץ בשדות, שוחה, קורא ספר, משתכר...

לסיכום:
בתור יוצר מוערך וותיק (יחסית, הכל יחסי), תן מילת עידוד/ עצה ליוצרים המתחילים שגודשים את הפורום-
" מי שמוותר למילים יש בכוחו לכתוב שירה. "
San Andreas Fault

אני ממליצה לכל אחד פה לנהוג ביתר זהירות. יש כאן אנשים, שבשם "הסקרנות" שלהם מסוגלים לזחול על דמותכם הוירטואלית ולחפש נקודות תורפה כדי להגיע אליכם. יש גם מי שלא יהסס לנפנף זאת בפניכם ואף שלא בפניכם ויוכל תמיד להגיד שעשה הכל בתום לב. הייאוש יכול לגרום לכל אחד לשקר קצת, גם לעצמו.

#18 dune

dune

• מנהלי פורום
  • 809 הודעות:

פורסם 10/06/2010 - 03:59

והפעם עם היוצר ספיידרמן:

סגנון:
הקטעים שלך לרוב מאוד מורבידיים ואפילו מדכאים. האם אתה מנסה להוציא את החלק הזה מחייך ע"י הכתיבה או שזוהי הדרך היחידה שבה אתה מסוגל להתבטא?

זו הדרך היחידה שבה אני יכול לבטא את הרגשות האלו. אני בהחלט מבטא גם רגשות אחרים בכתיבה וכמו שציינת זו אכן דרך להוציא אותם ממני. נראה שרק במסגרת הפורום אני מרשה לאחרים גישה לרגשות הספציפיים האלו. לא ממש חשבתי על זה עד ששאלת.
קוואזר פעם אמר (נדמה לי שזה היה הוא) שנראה שכל פעם אתה מראה את אותו הדיכאון בצורה אחרת. הוא ניסח זאת אחרת במקצת... מעניין אותי לדעת האם אכן מדובר כל פעם באותו עצב שאתה משחזר שוב ושוב או שמדובר בחוויות חדשות?
זה לא תמיד אותו העצב אבל הוא לרוב זהה. זה מעט קשה להסביר, אבל אני מניח שאני תמיד אני ולרוב אני מתמודד עם אותן הבעיות, לכן העצב שלי תמיד דומה.
האם יש לך טכניקה מסוימת שעוזרת לך להתכוונן למשמעות שאתה מנסה להשיג או שמא אתה כותב כל קטע בדרך אחרת?
לרוב, הקטעים שמפרסם בפורום אינם בעלי כיוון מסוים, הם פשוט אמצעי לשחרור רגשות בלי ממש תכנון מראש.
מהם מקורות ההשראה שלך?
מערכות יחסים בחיי, משפט שמוביל לאחר, ספרים שקורא, בחורות.
האם יש יוצר/ת שהשפיע/ה עליך במיוחד?
קורט וונגוט ודאגלס אדאמס.

פרסום:

אם נראה לי שזה יעניין אנשים, אם אני מרגיש צורך לזרוק את זה הרחק ממני לחלל העולם, אם אני רוצה לדעת מה הקטע מעורר באנשים שהם לא אני.
האם יש משהו שפרסמת ולאחר מכן התחרטת על כך?האם יש משהו שלעולם לא תפרסם? אם כן- למה (חושפני מדי, עשוי לפגוע במישהו אחר וכד')?
לא נראה לי שאני מתחרט על שום דבר שפרסמתי, גם מדברים שלא זכו לתגובות כלל למדתי. יש דברים שאני לא אפרסם לעולם בגלל שהם קרובים אלי מידי, דברים שמכאיבים לי עד שאני בעצמי נמנע מלקרוא אותם, לא כל שכן לפרסם.
האם אתה מפרסם את שיריך במקומות נוספים חוץ מן הפורום?
אינני מפרסם בשום מקום אחר נכון לעכשיו.
מתוך הדברים שפרסמת, איזה קטע הוא האהוב עליך ביותר?
אני חושב שאני הכי אוהב את "אקמול" http://forum.bgu.co....showtopic=94692 מכל מה שפרסמתי בפורום עד כה.

פורום:
איך הגעת לפורום?

כסטודנט המשוטט באתרי האוניברסיטה.
האם התגובות הן החשובות או עצם הפרסום?איזה סוג של תגובות/ ביקורת היית שמח לקבל בפורום?
התגובות יותר חשובות לי מהפרסום לכשעצמו, אני אוהב לבחון את עצמי מול אנשים וזה האמצעי הטוב ביותר שמצאתי לכך בינתיים. זה נחמד תמיד לקבל תגובות חיוביות ולמרות זאת מצאתי שאני לומד ומשתפר בעיקר עקב ביקורת וכן כמו שאמרתי אני מקבל ולומד גם מאי תגובה כלל.
האם יש תגובות שאתה מתעלם מהן או תגובות שמרגיזות אותך (ואם כן – פירוט יתקבל בברכה)?
לרוב אני משתדל שלא להגיב כלל לפרסומי שלי עצמי ונראה לי שזה המקום להודות לכל מי שמגיב ליצירות שלי בפרט וברחבי הפורום בכלל. על התגובות הפורום בנוי ובעיקר לשמם אנשים מפרסמים. אני מעריך כל תגובה, פרט אולי לתגובות של- "זה חרא", כי מזה אי אפשר ללמוד כלום. אני בהחלט מסוגל לקבל תגובה של- "זה חרא כי...". למרות שיש דרכים טובות יותר לתת ביקורת.
מה אתה אוהב לקרוא במסגרת הפורום? האם אתה קורא הכל או בוחר לקרוא לפי שם היוצר/ ז'אנר הכתיבה וכד'?
במסגרת הפורום אני בעיקר אוהב סיפורים קצרים למרות שהם נדירים ובאופן כללי אני לרוב בוחר לקרוא לפי היוצר. אם אני אוהב את הסגנון שלו אני אעקוב אחר דבריו. כמובן שאני תמיד פתוח לקרוא ולהכיר יוצרים חדשים או אפילו ישנים ששינו סגנון.
האם יש יוצר/ת בפורום שהשפיע/ה עליך?
אני לא בטוח שהשפיע עלי זה ההגדרה הנכונה, אולי יותר למדתי ממנו, או הפקתי מתגובותיו ויצירותיו במיוחד. ואם זה כך הרי שאני מוכרח לציין את תשע ושיאנה בהקשר הזה.
מה חסר לך בפורום?
בפורום שלנו נוצרה מין מגמה כזאת שכמעט ואין יצירות שאינן שירה. אני לא מחשיב את יצירותיי שירה כלל ודומה שקטעים או אפילו סיפורים קצרים מעט קשה יותר להעביר במסגרת האינטרנטית הזאת. למרות זאת הייתי מאוד רוצה לראות בפורום יותר סיפורים קצרים. זה ז'אנר שאני אישית יותר מתחבר אליו.
מה היית רוצה לשפר בפורום?
אני בהחלט מעריך ומרוצה מאוד מהיוזמות לאחרונה בפורום כגון מדף הממולצים ותחרויות כתיבה (שניתן גם לעשות ללא פרסים) והראיונות האלה. ואל כך יש להודות למנהלי הפורום, מי ייתן וירבו היוזמות.

אישי:
האם אתה נהנה מתהליך הכתיבה?

נהנה מאוד. אילו יכולתי הייתי עוסק רק בכך כל חיי.
איזה תוכניות טלויזיה אתה אוהב במיוחד?איזה סרט/ תוכנית טלויזיה טובים במיוחד ראית לאחרונה והיית רוצה להמליץ עליהם לקוראי הפורום?
לאחרונה אני צופה בסרטי הבמאי וואס אנדרסון. יש לו אופי מיוחד ולמרות שהוא לעיתים מעט איטי ומשעמם הייתי בהחלט ממליץ על סרטיו כדוגמת רכבת לדרג'ילינג, רשמור, וכ'ו.
האם אתה קורא שירה או פרוזה (או ספרי עיון)?האם יש ספר מסוים שהיית רוצה להמליץ לקוראי הפורום?
אני קורא המון וכמעט מהכול. הייתי ממליץ על הסופר קורט וונגוט, הוא הסופר האהוב עלי וטרם מצאתי ספר שלו שלא מצא חן בעיני.
כשאתה רוצה לנקות לגמרי את הראש, מה אתה עושה?
קורא ספר מוצלח, רואה סרט או חמש, יוצא להליכת לילה, משתכר.

לסיכום:
בתור יוצר מוערך וותיק (יחסית, הכל יחסי), תן מילת עידוד/ עצה ליוצרים המתחילים שגודשים את הפורום...

תכתבו הכול וכמה שיותר, בכל רגע שיש לכם, כל מחשבה שצצה בראשכם, כל מילה, כל משפט. ואל תזרקו או תמחקו כלום. לפורום עצמו תעלו רק שביב מזה, כי לא צריך להגזים.
San Andreas Fault

אני ממליצה לכל אחד פה לנהוג ביתר זהירות. יש כאן אנשים, שבשם "הסקרנות" שלהם מסוגלים לזחול על דמותכם הוירטואלית ולחפש נקודות תורפה כדי להגיע אליכם. יש גם מי שלא יהסס לנפנף זאת בפניכם ואף שלא בפניכם ויוכל תמיד להגיד שעשה הכל בתום לב. הייאוש יכול לגרום לכל אחד לשקר קצת, גם לעצמו.

#19 dune

dune

• מנהלי פורום
  • 809 הודעות:

פורסם 26/06/2010 - 01:16

השבת יש ראיון עם פיטר פן:

הקטעים שלך רצופי דימויים ומטאפורות... לעיתים נדמה שזוהי שרשרת אסוציאציות ארוכה שאתה בוחר מתוכה את החרוזים המוצלחים יותר ומעלה אותם על הכתב. האם אתה כותב כל מה שעולה בראשך באותו רגע ואז עורך או שמא כותב רק אחרי שחשבת היטב על השורה שעלתה בראשך?יש לך ביטויים שחוזרים על עצמם ("ילדי המדרגות" זו הדוגמה הכי טובה לכך) וכנראה מהווים חלק מאוד חשוב מעולם ההשראה שלך. האם אתה מעלה אותם בכוונה או שהם פשוט "נדחקים" לתוך הטקסט בלי להותיר לך ברירה?
ילדי המדרגות , הם הילדים שהיינו, יושבים במדרגות בשכונה משחקים, צוחקים וחולמים על החיים שיהיו לנו כשנגדל. המדרגות הם דימוי לתהליך ההתבגרות וההתפתחות הפיזית והנפשית. לא פעם נשארים מחוץ לדלת במדרגות כשמאבדים את המפתח לבית (גם ברמה המטאפורית). היום ילדי המדרגות כבר גדולים. עשו צבא, ראו עולם, נפלו והצליחו, התאהבו ונשברו. איבדו את התמימות. אבל עדיין מחפשים בית ונמצאים במרדף אחרי החלומות. אני לא תמיד מתעקש על החרוזים אך הם עוזרים לזרימה של השיר, אני שר אותם לעצמי. הדימויים והמטאפורות עוזרים להעמיק את השיר ולהעניק לו נפח.
האם יש לך טכניקה מסוימת שעוזרת לך להתכוונן למשמעות שאתה מנסה להשיג או שמא אתה כותב כל קטע בדרך אחרת?
אין טכניקה מסויימת או כוונה למשמעות כלשהו, אני חי את השירים ופולט אותם החוצה שאני מרגיש צורך להיפטר מהם. המשמעות מתגלה הרבה פעמים בדיעבד. יש קטעים שנכתבים במשך שבוע ויש קטעים שנכתבים ברגע בנשימה אחת .
מהם מקורות ההשראה שלך? מאיפה אתה שואב את כל עולם הדימויים הזה?
ההשראה מגיעה מבדידות, פחד, שמחה, בלבול, טוב לב, טבע, אהבה, אנשים ומאפשהו. את עולם הדימויים אני שואב ממכונת המחשבות .
האם יש יוצר/ת (מחוץ לפורום) שהשפיע/ה עליך במיוחד?
אני שומע המון מוזיקה, נזרוק שמות: פינק פלויד, רדיוהד, אלג'יר, מאיר אריאל ושירי תוכניות ילדים. כילד גדלתי על אביב גפן והחברים של נאטשה. אפשר לראות מה אני שומע בפורום מוסיקה בשירשור מה אתם שומעים. אבל היוצר שהכי השפיע עליי עד היום הוא מראדונה.
מה שנראה לי מגובש וראוי מתפרסם. יש לי כמה מחברות שצברתי במהלך השנים עם רישומים לא מעובדים. נראה לי שהפורום הוא בעצם המגירה שלי.
האם יש משהו שפרסמת ולאחר מכן התחרטת על כך?
אין משהו שאני ממש מתחרט עליו . אולי מילה פה מילה שם.
האם אתה מפרסם את שיריך במקומות נוספים חוץ מן הפורום?
לא ,הפורום הוא המקום היחיד.
מתוך הדברים שפרסמת, איזה קטע הוא האהוב עליך ביותר?
קשה לי לבחור קטע אחד , אמרו את זה כבר לפניי אבל זה כמו ילדים אין העדפות. מה שכן יש לי רגשות מיוחדים למסביב, בין השירים הראשונים שפירסמתי כאורח. אני מרגיש טוב גם עם בפורום. בתקופות של מבחנים אני מבסוט מהקלילות והזרימה של ג'ינס ליוויס אורגינל ועליס מברוק.
למי אתה כותב?
לסטודנטים בבן גוריון , לקוראי הפורום , לנוסעים בקו שמונה ולעצמי.
איך הגעת לפורום?
מתוקף היותי סטודנט. אהבתי את הראש של האנשים ואת כל ההטרלות והשטויות פה..
בתחילה פרסמת כאורח ולאחר זמן רב נרשמת. מה גרם לך להירשם? האם הגישה שלך לפרסום יצירות שונה בתור יוזר רשום או שאתה ניגש באותה צורה ליצירות שלך?
פרסמתי במשך תקופה כאורח בשמות בדויים . בשלב מסויים הרגשתי צורך לקחת אחריות על השירים שלי ולעמוד מאחוריהם. אין ספק שיש משהו יותר משוחרר וכנה בלכתוב כאורח וכרשום אני חושב פעמיים לפני. בנוסף יש אפשרות לתקן דברים שלא מרגישים שלמים או בנוח איתם.
האם התגובות הן החשובות או עצם הפרסום?
ברגע שהשיר יוצא לאור אני מבחינתי מרוצה ומרגיש הקלה נפשית. התגובות בהחלט חשובות לי.
איזה סוג של תגובות/ ביקורת היית שמח לקבל בפורום?
כל תגובה.
האם יש תגובות שאתה מתעלם מהן או תגובות שמרגיזות אותך?
אני מקבל בברכה ולומד מכל תגובה. כל תגובה לגיטימית מבחינתי ועוזרת לי. בדר"כ נוהג להתעלם ולא להגיב על תגובות משום שאין לי מה להוסיף והכל נמצא בשיר. שמח לראות לאיזה כיוונים ופירושים נלקח השיר. שיר ללא תגובה זה כמו ילד יתום.
מה אתה אוהב לקרוא במסגרת הפורום?
אני אוהב לקרוא כל מה שמתפרסם ושואב מכך הנאה גדולה, יש הרבה יוצרים נהדרים ולחלקם סגנון ייחודי מאוד. נהנה במיוחד מהקטעים של איש ציפור ומהכתיבה החשופה והכנה של מעיינולה, וכמובן נהניתי מאוד ממה שילד היה רושם.
איך ומתי התחלת לכתוב?
הכתיבה היא משהו שתמיד בער בי והתגבר בשנים האחרונות.
לא בהכרח , מבחינתי זה צורך\דחף. השירים לוקחים אותך לסיור עמוק ולא פשוט בתוך תהומות הנפש . לפעמים זה גיהנום לפעמים גן עדן.
איזה תוכניות טלויזיה אתה אוהב במיוחד?
אני יכול לצפות בהכל , טראש , ריאליטי , דוקו ,טבע , מדע , סדרות אמריקאיות , סדרות ישראליות , סדרות בורמזיות. במיוחד אהבתי את שבתות וחגים. לאחרונה מאוד נהנתי מעספור .
איזה סרט טוב במיוחד ראית לאחרונה והיית רוצה להמליץ עליהם לקוראי הפורום?
אני חסיד של סרטים. נזרוק שמות :400המלקות- פרנסואה טריפו. באפלו 66- וינסנט גאלו. יומן נעורים. חומות של תקווה. השעה ה25, שאיפות, ביג לבובסקי, דיזנגוף 99 ועוד.. בשנים האחרונות התחלתי לחבב מאוד סרטים צרפתים וקולנוע זר. לאחרונה ראיתי וממליץ על into the wild כולל הפסקול.
האם אתה קורא שירה או פרוזה (או ספרי עיון)?האם יש ספר מסוים שהיית רוצה להמליץ לקוראי הפורום?
קצת יונה וולך , ביאליק , אלכסנדר פן וכאלה. לצערי לא יוצא לי לקרוא יותר מידי ספרים. ממליץ על הספרים של מילאן קונדרה אני אוהב את הסגנון כתיבה שלו . ממליץ גם על דירה להשכיר של לאה גולדברג.
יורד לים המלח וצף על המים .
San Andreas Fault

#20 dune

dune

• מנהלי פורום
  • 809 הודעות:

פורסם 02/08/2010 - 14:04

והשבוע מתארח היוצר oronis

סגנון:
השירים שלך כתובים ברובם באנגלית. די ברור שאין זו שפת האם שלך. מדוע אתה כותב באנגלית?
אאוץ' :) - האמת שהאנגלית שלי היא ברמת שפת אם, גרתי כמה שנים בחו"ל ואני מעדיף את השפה האנגלית כי בשבילי היא יותר עשירה ובאה לי יותר בקלות. עברית פשוט לא נשמעת לי טוב בראש כשאני כותב את השירים מסיבות שיפורטו בהמשך. אני לא אוהב שירים שכתובים בעברית לא מודרנית, ישנה, לי אישית זה פשוט נשמע גרוע ופלצני - כך גם אנגלית ישנה סטייל שייקספיר, ויילד וכו', בגלל זה האוצר מילים בשירים שלי פשוט יחסית.
השירים שלך מכילים לרוב פזמון, כמעט תמיד מוכתבים על-ידי חריזה ומשקל. האם ככה אתה מעדיף לכתוב או שאתה עושה זאת מתוך הרגל? (שאלתי מגיעה ממקום שבו כל הנ"ל מגבילים את הכתיבה ועל כן מוזר לי העניין...) כל שיר אני כותב להלחנה וברוב השירים יש פזמון, חריזה ומשקל. לפעמים אני מנסה לצאת מהשבלונה אני פשוט עצור מדי וזה קשה לי. אישית אני לא חושב שזה מגביל, בשורה התחתונה המסר עובר אבל שוב - זה הסגנון שלי, הכל מתחבר למוזיקה. אני לא אוהב את רוב השירים שנכתבים בפורום מהסיבה הפשוטה שאי אפשר להפוך אותם לשיר מודרני, לא מבחינת המבנה ולא מבחינת השפה. אני כן מקנא בכותבים שמצליחים לכתוב משהו מקורי ושונה בעוד אני מרגיש חסום רוב הזמן, המוזות שלי לא אוהבות לדבר כנראה.
באותו עניין - ידוע שאתה מנגן ומלחין. האם אתה כותב עם לחן בראש או מלחין לאחר הכתיבה? ואם שתי הדרכים תקפות, איזו מהן אתה מעדיף? מה שבא ברוך הבא. אין משהו מוגדר, לפעמים המילים באות קודם ולפעמים המנגינה. הרבה פעמים אני כותב על לחן של שיר אחר ואחר כך מאתחל את הכל ויוצר לחן מקורי.
יש לך מוטיב חוזר בהרבה מן השירים - החיפוש אחר הבחורה שאבדה/ שלא נמצאה עדיין. האם זה מתוך החיפוש בחייך הפרטיים או שאתה בכוונה מנסה לקלוע למוטיב אוניברסלי בחייו של כל קורא? האמת שיש לי שיר או שניים על בחורה או על ה"חיפוש" :) רוב השירים שלי הם דווקא על תחושת אי-סיפוק עצמית, על בעיה ידועה אבל ללא פתרון, על להיות האויב של עצמך. החיים שלי הם די משעממים, אין דרמות עם בחורות (אפילו הבחורות שאני נפרד מהן לא עושות לי פרצוף חמוץ), כלכלית הכל בסדר והחיים שלי פשוט טובים. כמו שכל יוצר יודע, חיים טובים הם מתכון לשירי פופ קיטשיים, לפעמים אני מנסה בכוח לייצר רגשות שבאים ממקום של סבל אבל זה לא כל כך הולך לי, אני פשוט אופטימי מדי והייתי מאחל לכל אחד שיהיו לו את הצרות שלי.
האם יש לך טכניקה מסוימת שעוזרת לך להתכוונן למשמעות שאתה מנסה להשיג או שמא אתה כותב כל קטע בדרך אחרת? אין איזו טכניקה ספציפית, רוב השירים שלי דווקא נכתבים על לחנים של שירים אחרים אז הם מקבלים את הצורה של אותו השיר ואח"כ עוברים שינויים קלים. לדוגמא- Listen To My Tale נכתב ע"פ הלחן של Chelsea Hotel, ואילו השיר One Day נכתב ע"ל הלחן של New Slang.
מהם מקורות ההשראה שלך? מוזיקה, מוזיקה מוזיקה. הכל סובב סביב המוזיקה.
האם יש יוצר/ת (מחוץ לפורום) שהשפיע/ה עליך במיוחד? אליוט סמית', לדעתי הכותב השירים הכי טוב שהיה (ונגן גיטרה בחסד).

פרסום:
כיצד אתה בוחר מה לפרסם ומה להשאיר למגירה? מה שמרגיש לי טוב, מוכן. שיר שיש לו לחן טוב. אנשים לא שומעים את הלחנים של רוב השירים כי אני לא מצרף מנגינה או משהו ואישית אני לא שר (זה בניגוד לאמנת ז'נבה). תאמינו לי כשאני אומר, השירים נשמעים הרבה יותר טוב עם גיטרה שמלווה אותם וקול סביר שעושה עמם חסד.
לא :) לא מאמין בחרטות.
האם יש משהו שלעולם לא תפרסם? אם כן- למה (חושפני מדי, עשוי לפגוע במישהו אחר וכד')? עד עכשיו לא היה ולא מאמין שיהיה. הדברים היחידים שאני לעולם לא אפרסם הם הדברים שהם פשוט גרועים מדי לדעתי. להפך, אני מת לכתוב שיר שיהיה ממש חושפני וילביש את הלב שלי על שרוול כמו שאומרים. זה טרם קרה.
האם אתה מפרסם את שיריך במקומות נוספים חוץ מן הפורום? יש לי עמוד יוצר בבמה חדשה.
מתוך הדברים שפרסמת, איזה קטע הוא האהוב עליך ביותר? Bloody Walls (of Shattered Dreams), זה לפי דעתי השיר הכי עוצמתי שלי. הוא פשוט תמיד רלוונטי (לצערי) וגם יש לו אחלה לחן.

פורום:
איך הגעת לפורום? משעמום, חיפשתי עוד דברים לעשות במהלך היום במקום לראות טלוויזיה ותמיד היה לי את BGU במועדפים בגלל הלוח טרמפים וכל-מיני וכו'. הפורום "כותבים" היה גם הדלת לפורומים האחרים, זה היה הפורום הראשון שכתבתי בו.
פורום כותבים אינו היחיד שאתה פעיל בו. איפה עוד אתה נהנה להעביר את זמנך הוירטואלי ומדוע? בעבר נהניתי מ"בארץ ובעולם" (למרות מה שאומרים), אבל לאחרונה די נמאס לי ממנו. הייתי שמח עם הפורומים של ספורט ומוזיקה היו ערים יותר כי אלה המועדפים עליי.
האם התגובות (בפורום כותבים) הן החשובות או עצם הפרסום? עצם הפרסום. האמת שאני תמיד מחפש אנשים שירצו אולי לשיר את השירים שלי או משהו בסגנון. מה שכן, מהפורום יצא סשן נגינה עם Ice Guitar שלא הומשך בגלל התקופת מבחנים אבל אני בטוח שיהיו עוד בעתיד.
איזה סוג של תגובות/ ביקורת היית שמח לקבל בפורום? כל ביקורת. כמובן שאני מעדיף ביקורת בונה, אבל גם כשאני אנשים קוטלים את היצירה שלי זה עדיין אומר שזה גרם לרגש כלשהו אצל אותו בן אדם.
האם יש תגובות שאתה מתעלם מהן או תגובות שמרגיזות אותך (ואם כן – פירוט יתקבל בברכה)? ממש לא. האמת שבינתיים כל התגובות היו בסדר. אולי אנשים לא הכי מתחברים לטקסט כי זה פשוט נראה כמו שיר אבל אין לך את המנגינה, אז די קשה לדמיין. לא יודע, אני לא מקבל תגובות כמו ש קוואזר או מרסו מקבלים אבל אישית אני לא מתחבר לסוג כזה של כתיבה.
מה אתה אוהב לקרוא במסגרת הפורום? האם אתה קורא הכל או בוחר לקרוא לפי שם היוצר/ ז'אנר הכתיבה וכד'? אני עובר על הרוב, במקרה הכי גרוע בזבזתי דקה או שתיים. אין תהליך מיון מיוחד.
האם יש מישהו מכותבי הפורום שהשפיע עליך או נתן לך כיוון מחשבה שונה? השפיע לא, אבל יש יצירות בודדות שממש התחברתי אליהן. כרגע הן לא זכורות לי אבל מה שממש אהבתי גם קיבל ממני תגובה. יש אנשים מאוד כשרוניים שהייתי שמח אם הם היו משתמשים בכשרון כדי לכתוב שיר להלחנה ולתת לי לנסות להפוך אותו למשהו אחר :)
האם יש מישהו מכותבי הפורום שהיית רוצה לפגוש במציאות? לא במיוחד, אבל כולם מוזמנים אליי הביתה לוויסקי טוב.

אישי:
איך ומתי התחלת לכתוב? בחטיבה, במסגרת בית ספר. בשיעורי ספרות בבית ספר הבינלאומי שלמדתי בו בתאילנד. אני זוכר שכתבנו פואמות בעצמנו וכבר אז התחברתי לכל הנושא.
האם אתה נהנה מתהליך הכתיבה? אין לי באמת תהליך, הרבה הרבה הרבה הרבה (הרבה) זמן לא כתבתי. דברים לא באים לי בתדירות גבוהה אבל כשהם באים זה נשפך כמו מים, קל ופשוט. תוך 5-10 דקות השיר כבר כתוב.
איזה תוכניות טלויזיה אתה אוהב במיוחד? סאות'פארק, איש משפחה, אבא אמריקני הן התוכניות האהובות עליי אבל בגדול אני זונת טלוויזיה. רואה הכל, בכל שעה, בכל יום. קרוב רחוק, טופ מודל, ערוץ ההיסטוריה, ערוץ הביוגרפיות, אפילו חלק מהריאליטי. מה שבא ברוך הבא, יותר מעניין מהלימודים זה בטוח.
איזה סרט/ תוכנית טלויזיה טובים במיוחד ראית לאחרונה והיית רוצה להמליץ עליהם לקוראי הפורום? ראיתי לאחרונה את הסרט Kick-Ass שהיה נחמד ולאחרונה גם התחלתי לראות שוב את התוכניות "המפץ הגדול" ו"איך פגשתי את אמא" - שתיהן מעולות.
האם אתה קורא שירה או פרוזה (או ספרי עיון)? ממש לא :)
האם יש ספר מסוים שהיית רוצה להמליץ לקוראי הפורום? מלכוד 22 זה הספר האהוב עליי, פשוט גאוני. עכשיו בעקבות המלצה מפורום קפה קניתי לי את "הזדמנות אחרונה לראות" של דאגלאס אדמס אבל אני לא הכי מתחבר אליו בינתיים.
כשאתה רוצה לנקות לגמרי את הראש, מה אתה עושה? אין משהו מיוחד, לרוב מה שמטריד אותי עובר אחריי שעתיים, אני פשוט לא יכול להיות מוטרד או עצוב - אין לי סיבה אמיתית. לנגן בגיטרה זה תמיד נחמד אבל, ללכת לים או סתם להשתכר.

לסיכום:
האם יש לך הצעות לשיפור הפורום או להעשרתו? לא, מה שכן הייתי רוצה לראות זה יותר אנשים כותבים דברים להלחנה. קדימה אנשים! אל תשאירו אותי לבד במערכה.
San Andreas Fault

#21 dune

dune

• מנהלי פורום
  • 809 הודעות:

פורסם 30/08/2010 - 10:06

השבוע מתארחת היוצרת maayanula

סגנון:
בכתיבתך את עוסקת הרבה במוות וברור שיש לך נגיעה אישית בנושא. האם את בוחרת לכתוב על כך או שזה "יוצא מאליו" בחוסר ברירה? הכתיבה על המוות עוזרת לי לעבד את האבדנים שחוויתי, להבין את הקושי שלי בהתמודדות איתו ובאיזשהו אופן גם לסגור מעגלים ולהיפרד. אז אני לא בטוחה שאני לגמרי בוחרת לכתוב על זה, אבל גם אם זה יוצא מאליו, זה ממש לא בחוסר ברירה אלא מתוך המקום שמבין שאחרת אני בורחת, ולברוח כנראה יעזור הרבה פחות...

האם יש לך טכניקה מסוימת שעוזרת לך להתכוונן למשמעות שאת מנסה להשיג או שמא את כותבת כל קטע בדרך אחרת? אני לא בטוחה שלגמרי הבנתי את השאלה, אבל אני אנסה... הכתיבה מתחילה אצלי, בדרך כלל, מכמה משפטים או בית שעולים לי (לדעתי אפשר לזהות אותם בקריאה דיי מהר כי הם הכי מוצלחים). סביב המשפטים האלה אני ממשיכה לבנות את התחושה שאני רוצה להעביר על ידי כתיבה אסוציאטיבית של כל מה שעולה. אני פחות מכוונת למשמעות מסויימת, אלא יותר לתחושה, אז אני כותבת המון דברים ואז מוחקת ומסננת ומרכיבה מחדש. יש לי המון משפטים בודדים במחברת שלא הצליחו להיכנס לאף שיר מכל מיני סיבות. ויש גם דברים שישר מסתדרים, על הפעם הראשונה, בעיקר כשמאוד ברור לי לאן אני מכוונת.

מהו הנושא שעליו את הכי אוהבת לכתוב? האם זהו הנושא שעליו את כותבת הכי הרבה בפועל או שמא הם שונים האחד מהשני? אני אוהבת לכתוב דברים שנשמעים לי שלווים. לצערי, אני לא כל כך יודעת לכתוב שמחה ושלווה (ואולי רק לא ניסיתי מספיק...), אז רוב מה שאני כותבת מתאר בדיוק את החוסר שיש בי כשאני לא מצליחה להגיע לשלווה הזו.

מאיפה את שואבת השראה (או ממי)? מהחיים, מאנשים שסובבים אותי, מהמקצוע שבחרתי והאנשים שהוא מפגיש אותי איתם, מעצמי.

פרסום:
כיצד את בוחרת מה לפרסם ומה להשאיר למגירה? מה שלא מרגיש לי אישי מדי אני מפרסמת ברגע שאני מרוצה מהתוצאה (בתקופות שקשה לי לכתוב הסטנדרטים שלי למרוצה יורדים פלאים). חלק מהפרסום, עבורי, זה קצת לשחרר את הדברים מעצמי והאנונימיות פה עוזרת לזה (רוב החברים הטובים שלי לא יודעים שאני כותבת או יודעים אבל מעולם לא קראו).

האם יש משהו שפרסמת ולאחר מכן התחרטת על כך? האם יש משהו שלעולם לא תפרסמי? אם כן- למה (חושפני מדי, עשוי לפגוע במישהו אחר וכד')? עוד לא יצא לי להתחרט, וכמו שאני מכירה את עצמי סביר גם שלא אתחרט. לכן, לא אפרסם דברים אישיים מדי ודברים שנכתבו על אחרים שיכולים לזהות את עצמם ולהיפגע.

האם את מפרסמת את שירייך במקומות נוספים חוץ מן הפורום? אם כן- אשמח לקבל לינקים. היום לא. בתקופת התיכון פירסמתי בבמה חדשה ולפעמים אני מעלה לפורום דברים משם.

פורום:
איך הגעת לפורום ומה גרם לך להירשם? כשעברתי לב"ש חיפשתי מקום טוב לרוץ בו בלי המון רמזורים, אז שאלתי בפורום. אח"כ, בגלל שעמום בעיקר, התחלתי לנדוד בין הפורומים השונים ונשארתי לקרוא איפה שמעניין לי.

האם התגובות הן החשובות או עצם הפרסום? התגובות חשובות מאוד ותמיד כיף לקבל אותן, אבל אני לא מפרסמת בשבילן.

איזה סוג של תגובות היית שמחה לקבל בפורום? האם יש תגובות שאת מתעלמת מהן או תגובות שמרגיזות אותך (ואם כן – פירוט יתקבל בברכה)? אני שמחה לקבל כל תגובה בונה, חיובית ושלילית. אני הכי נהנית מהתגובות שמראות קריאה מעמיקה של היצירה עד כדי הפרטים הקטנים. מרגיזות אותי תגובות שלא מתייחסות ברצינות לדברים שאני כותבת ונתפסות בעיני כמזלזלות (הייתה רק פעם אחת כזו, והערתי למגיב).

מה את אוהבת לקרוא במסגרת הפורום? האם את קוראת הכל או בוחרת לקרוא לפי שם היוצר/ ז'אנר הכתיבה וכד'? האמת שאני משתדלת לקרוא הכל. כמובן שיש יוצרים שאני אוהבת יותר ופחות, אבל לפעמים גם יוצרים שאני פחות מתחברת לכתיבתם מצליחים להפתיע אותי.

מה חסר לך בפורום? האמת שאני חוטאת בזה בעצמי, אבל חסרות לי תגובות שמעמיקות יותר ביצירות, שמנסות להציע פירושים ויוצרות דיון כלשהו סביב היצירה והתכנים המשתמעים ממנה.

tישי:
האם את צופה בטלויזיה על בסיס קבוע? ממש לא, אין לי סבלנות לזה.

איזה סרט/ תוכנית טלויזיה טובים במיוחד ראית לאחרונה והיית רוצה להמליץ עליהם לקוראי הפורום? אחד הסרטים שהכי השפיעו עלי, אפילו שראיתי אותו בגיל צעיר מדי, הוא סליפרס, ולכן אני תמיד ממליצה עליו (כדאי לשים חבילת טישו בהישג יד). חוץ ממנו אני אמליץ על עוד שני סרטים רנדומליים שראיתי לאחרונה ונהנתי מהם: בקטגוריה של סרטים רציניים – הזדמנות שנייה (נקרא באנגלית the blind side), ובקטגוריה של סרטים שמעלים חיוך – גשם של פלאפל (באנגלית cloudy with a chance of meatballs).

האם את קוראת שירה או פרוזה (או ספרי עיון)? האם יש ספר מסוים שהיית רוצה להמליץ לקוראי הפורום? מעדיפה סיפורת, והלוואי שהיה לי יותר זמן פנוי בשביל זה. לאחרונה קראתי את "ממערב לירח" של מיכל שלו, ואת "לב החורף" של מאריה הורנבאכר. ספרים מעולים.

כשאת רוצה לנקות לגמרי את הראש, מה את עושה? יוגה. ואם זה לא עוזר – שותה בירה, זה אף פעם לא מאכזב :)

לסיכום, האם יש משהו שהיית רוצה לשנות/ לשפר בפורום? הייתי שמחה אם היו עוד יוזמות מעוררות השראה כדוגמת התחרות כותבים או "צייר לי שיר" שהיה פעם.
San Andreas Fault

#22 dune

dune

• מנהלי פורום
  • 809 הודעות:

פורסם 18/10/2010 - 15:43

היום ראיון עם יוצר ותיק שכבר התראיין פה בעבר: מרסו

סגנון
:
ש: בכתיבתך אתה עוסק הרבה במערכות יחסים אישיות על רקע תמונה כללית המציירת את הרקע (תרבותי/ פוליטי וכד'). האם זוהי כוונתך או שמא אינך יכול לנתק את הזוגיות שלך מהעולם בו אתה חי?

ת: גם וגם. כאשר אני כותב על מערכות יחסים אני משתדל להאיר אותה או חלק ממנה באופן כלשהו ואם אני חושב שהרקע שיבליט אותה הוא הקשר תרבותי/פוליטי אני עושה כן. אבל לא מעט פעמים זה נובע ללא כוונה מודעת מפני שאנחנו אנשים מורכבים ולכן ביצירה שלנו בכל מקרה יש רבדים שונים. גם אי אפשר לנתק את הזוגיות שלי מהעולם בו אני יוצר ( במיוחד בהקשר הפוליטי, אולי בייחוד כאשר היא זוגיות הנחשבת לאחרת). באופן כללי יותר, אני משתדל לכתוב מתוך חוויתי את העולם בכדי לנסות לבדל את השיר שנוצר (בניסיון לא להשתמש בדימויים שחוקים). לעניין הרקע הפוליטי: כאשר הפוליטיות לא טבעית או הכרחית למה שמתואר בשיר אלא מופיעה כדימוי לא הכרחי, היא מופיעה כך (בין השאר) כדי לסמן את צמצום היומרה לדעת מה נכון והדגשת היות העמדה אפשרות בה אני מחזיק. באופן כללי, כמעט אין לי שירים שהם "פוליטיים ישירים". אולי ניתן ללמוד על הגישה שלי מהשיר "חסר לי כיבוש".

ש: כמה מהשירים הטובים ביותר שלך היו פוליטיים אך זהו שטח מצומצם יחסית בין הנושאים בהם אתה נוגע. האם פוליטיקה מעסיקה אותך או שאתה כותב כשאתה נתקל בסוגיה ספציפית?

תודה על המחמאה. עם השירים הפוליטיים שלי הכי קשה לי להגיע למצב שאני מרוצה מהם. כפי שכבר אמרתי, יש כמה רמות לפוליטיות בשירים שלי. כפי שכתבתי בפוסט בבלוג שלי, לעניות דעתי שירה פוליטית אולי חשופה לסכנות נוספות (או לאותן סכנות ברמת חריפות גבוהה יותר או בגילום מעט אחר) מאשר שירה רגילה: קלישאתיות, דמגוגיות ושרידות הרלבנטיות ואיכות השיר במבחן הזמן. זו הסיבה המרכזית למיעוט שירי הפוליטיים. פוליטיקה מעניינת אותי מגיל צעיר. כאשר אני כבר כותב שיר פוליטי ישיר ומובהק זה בדרך כלל קורה כאשר אותה סוגיה מסעירה אותי ריגשית במיוחד (דוגמה).

ש: בהרבה משיריך ניתן למצוא הרמזים אינטרטקסטואליים לפסוקי תנ"ך, משניות או מדרשי חז"ל. ניכר שאתה מתעניין ביסודות היהדות ועוסק בכך הרבה. האם זה בא מחינוך מהבית או שמא מדובר בסקרנות חדשה יחסית?

ת: באופן כללי אינטרטקסטואליות היא אחד משני האמצעים השכיחים בכתיבה שלי (נוסף לדימויים). הסיבה לכך נובעת בין השאר ממה שתיארתי קודם לכן (מורכבות החוויות שלנו). היצירה והתרבות היהודית אכן מעניינות ומסקרנות אותי. כתיבת שיר עם "הרמז יהודי" על ידי מתאפשרת מפני שהמידע הקיים בו כבר היה בתודעה שלי קודם לכן וחוויה עכשווית הציפה אותו. באופן כללי אני חושב שזה מה שקורה ברוב המקרים בהם מופיע הרמז בשיר שלי. אני חושב שהשימוש באינטרטקסטואליות, במיוחד בהקשרה היהודי, התחזק הודות לקורס כללי שלמדתי בתארי בבן גוריון – "השירה העברית תערוך את התפילה" של חיים באר (הקורס והמרצה עצמו הם חוויה ממולצת בפני עצמה) בו המרצה חשף את ההרמזים היהודיים בשירים שונים. אני חושב שהקורס גם תרם לי לגבש לעצמי כמה להנגיש את ההרמזים לקורא.

ש: מאיפה אתה שואב השראה או ממי חווית השראה או הושפעת? אלו משוררים אהובים או מוערכים על ידך?

ת: אני שואב את השראתי מחוויותיי. בין המשוררים שאני מעריך או אוהב ושיתכן שהושפעתי (במודע או שלא) מהקריאה בשיריהם ושאני מרגיש קרבה מיוחדת אליהם הם עמיחי, גולדברג, רביקוביץ וקוואפיס. משוררים מוערכים שככל הידוע לי הכתיבה שלי לא הושפעה בהם (או לפחות אינני יכול להבחין בהשפעותיהם על שיריי, מעבר להבנה על דרך השלילה שמה שהם מחוללים ומוערך על ידי הוא מעבר ליכולותיי <וזאת מבלי לטעון שמה שהקודמים חוללו הוא כן ביכולותיי> ): וולך, אבידן, אלתרמן, זך ופסואה. שני ספרים אחרים שהייתי רוצה בהזדמנות זאת להמליץ עליהם הם "עיבל" של חיים גורי ו"שירים" של ט.כרמי.

ש: האם אתה נגד כתיבה בחרוזים?

ת: ממש לא. לעיתים אני חש שהמחיר של כתיבה בחרוזים היא אובדן משמעויות מדויקות או הוספה מילולית שאינה הכרחית רק לשם יצירת החרוז.

פרסום ופורום:
ש: האם יש משהו שפרסמת ולאחר מכן התחרטת על כך?

ת: במהלך שהותי בפורום פרסמתי כמה שירים שהיו חושפניים מבחינתי בזמנם (למשל אלו שהוציאו אותי מהארון) או שעדיין כאלו. עוד לא התחרטתי על כך.

ש: איך הגעת לפורום ומה גרם לך להירשם?

ת: הסבר מפורט בבלוג

ש: האם התגובות הן החשובות או עצם הפרסום?

ת: מאז שהתחלתי לכתוב בפורום – כל השירים שכתבתי פורסמו בו. מבחינתי פרסום השיר הוא (לרוב) השלב הסופי כתיבת של השיר. התגובות מאוד חשובות לי. דרכן אני לומד עד כמה השיר נגיש, בהיר, מעורר רגש או מחשבה, מוצלח/מפוספס וכו'. אני בטוח שפרסום השירים שלי בפורום לאורך זמן השפיע על הכתיבה שלי. אני לוקח את כל התגובות לתשומת ליבי.

ש: איזה סוג של תגובות היית שמח לקבל בפורום?

ת: תגובה שאני יכול ללמוד ממנה (ע"ע תשובתי הקודמת). לעיתים אני מופתע מעומק ורוחב הקריאה והפרשנות (והשקעת כותביהן/כותבותיהן) שמופיעה בפורום על שיריי ועל שיריהם של אחרים. תגובה/ביקורת שמאלצת אותי לחשוב מחדש על משהו שכתבתי בשיר או להתחייב לבחירה מסוימת היא תגובה שאני אסיר תודה לה (דוגמה בולטת היא ביקורתה של shovatz כאן).

ש: האם היו תגובות שהרגיזו אותך?

ת: אינני זוכר תגובה שהרגיזה אותי אך יתכן שהייתה כזו. היה מקרה שהרגיזה אותי תגובה לשיר של יוצר אחד והיה מקרה שהרגשתי לא בנוח מתגובתו של משתמש בפורום לביקורת שכתבתי.

ש: אתה מקפיד להגיב בביקורת עניינית אבל לא כל הקוראים נוהגים כמוך. האם זה מפריע לך?

מפריע אך אני מודע לקושי שבדבר. מפריע לי שכותבים המפרסמים בפורום לא מבקרים/מגיבים לאחרים בו (לעיתים אני מחליט ביני לבין עצמי לא להגיב/לא לבקר כותב בפורום בזמן נתון מפני שהוא לא מגיב/מבקר באופן סדרתי אחרים). אני חושב שלהגיב ולבקר שירים של אחרים בפורום זה חלק מלהיות משתתף בפורום (למרות שמדובר בפעולות וחוויות שונות). אני משתדל לקרוא את כל מה שמתפרסם בפורום ולהגיב/לנסות לבקר באופן מפרה (גם אם חלק מקוראי תגובתיי אולי חושבים שהערתי איננה כזו, ואולי אף, לצערי, תופסים אותה באופן שלילי) את מה שאני קורא. באופן כללי לא קל לבקר בפורום, מפני שאינך יודע כיצד המבוקר חווה את הביקורת (בדיעבד, לצערי, אני חושב שהייתה בעבר מפרסמת שנפגעה מביקורתי), מפני שתכלית לא מעט מהמפרסמים את שיריהם (במיוחד אלו הלא קבועים) הוא פריקת רגש וחיפוש קריאה-קשבת ומפני סיבות שונות נוספות.

למזלנו, בזמן נתון הפורום התברך בדרך כלל לפחות במבקר אחד (בדרך כלל מבקרת) שמצליחה להנפיק ביקורות עומק ענייניות ונרחבות ולפחות במבקר אחד (בדרך כלל מבקרת) שמעיזה לכתוב ביקורת עניינית שעלולה להיתפס שלא בצדק כביקורתית מידי (למשל בעבר שיאנה).

ש: כשאתה קורא ביקורות שנכתבו על יצירות שלך, איך אתה מרגיש? (את התגובה הכתובה שלך אנו קוראים אך לעיתים היא מסתכמת בהודיה פשוטה.)

ת: מעבר למה שכבר אמרתי בעניין הזה, אני באמת מודה לכל מי שקורא את מה שאני מפרסם ומגיב (דווקא בשל הקשיים שציינתי קודם לכן). יש ביקורות שמפתיעות ומרגשות אותי. כאשר מגיב מעלה סוגייה או מחדד אותה אני משתדל לענות על כך כאשר יש משהו תורם לענות על זה. כאשר אני מרגיש שאין לי מה להוסיף מעבר למה שהמגיב כתב אני אכן "רק" מודה לו.

ש: בחתימה שלך כתוב שאינך מבקר סיפורים קצרים בפורום. מדוע זה כך?

ת: באופן כללי אני חווה את קריאת הפרוזה באופן אחר משירה ובפועל אני ממעט בה ביחס לקריאת שירה (לה אני מקציב לפחות זמן מינימום שבועי). בנוסף, קשה לי מאוד לקרוא סיפורים באינטרנט ואני חושב שיכולתי לכתוב ביקורת מפרה עליהם פחותה ואף לא מספקת.

ש: האם יש מישהו מכותבי הפורום שהיית רוצה לפגוש במציאות?

ת: כן. במקום לציין שמות אני מעדיף להעלות לחלל האוויר את האפשרות לקיים ערב הקראה פורומיסטי.

ש: מה חסר לך בפורום?

ת: מעבר למה שכבר כתבתי בקשר לביקורת, חסרים לי יוצרים ומבקרים שהפסיקו להופיע בו. למשל (ובטח יש כאלו שאשכח לציין): תשע, מתי, סימבה, שיאנה, 6, זבוט, באפי.

ש: מה דעתך על רמת הכתיבה בפורום?

ת: אני חושב שהיו וישנם כותבים בפורום שמן הראוי שיפרסמו את שיריהם בכתבי עת או ספר. גם הייתי קונה את ספרם.

אישי:
ש: האם אתה צופה בטלוויזיה על בסיס קבוע? אם כן- איזה תוכניות אתה אוהב במיוחד?

ת: אין לי טלוויזיה בדירה. חוץ מ"לונדון וקירשנבאום" שאני רואה דרך האינטרנט, בדרך כלל יש בזמן נתון סידרה אחת שאני ובן זוגי אוהבים ורואים יחד. כרגע זו "מד מן".

ש: האם אתה קורא שירה או פרוזה (או ספרי עיון)?

ת: מעבר לשירה, אני קורא לפרקים פרוזה, ספרי עיון וחומר משפטי. ספר שעורר בי חוויית קריאה מיוחדת בשנים האחרונות ושעליו הייתי רוצה להמליץ הוא "אישה בורחת מבשורה" של גרוסמן.

אישי מאוד:
ש: כשהתחלת לכתוב, היית בארון וייעדת את שיריך לדמות נשית. בשלב מסויים יצאת מהארון ואף חזרת אחורה בזמן ושינית שירים כדי שיתאימו למציאות שלך (דוגמה). במבט לאחור, האם היה חשוב לך לשנות את השירים בשל ערך ספרותי כזה או אחר או שמא הייתה זו יציאה בהצהרה?
האם היית עושה זאת שוב?
ת:
האמת שלא זכרתי שעשיתי את זה וסחתיין על הקריאה המקיפה. אני מניח שרציתי שהשיר יקרא כפי שההתרחשות מאחוריו הייתה. את מרבית השירים שפרסמתי בהתחלה לא הייתי צריך לעדכן מפני שהם נכתבו מלכתחילה באופן כזה שללא ניקוד היה ניתן לקרוא אותם כמכוונים גם למושא גבר וגם לאישה.

תודה למרסו על ההשקעה הניכרת בתשובות ועל כל השאלות והקישורים שהוא הוסיף מיוזמתו. אולי זה המקום לציין כי אם יש לכם שאלות נוספות ליוצר המרואיין אפשר פשוט לפרסם שאלות בתגובה לפוסט של הראיון. נראה לי שרוב היוצרים יסכימו לענות על שאלות נוספות.

אגב, לאחרונה סיימתי לעדכן את רשימת היצירות של מרסו וניתן למצוא אותה בשרשור "היצירות של".
San Andreas Fault

#23 dune

dune

• מנהלי פורום
  • 809 הודעות:

פורסם 20/03/2011 - 21:13

היום, לאחר הפסקה ארוכה, ראיון עם היוצר לני.

סגנון:
אתה כותב בעיקר סיפורים קצרים ולעיתים רחוקות "חוטא" בכתיבת שירה. האם זהו המצב גם במגירה או שמא שם המצב הפוך?

זה נכון. אני יותר בעניין של פרוזה. קטעי השירה שלי הם, לדעתי, מכוונים למודוס יותר נמוך. אני מחשיב אותם, את רובם, את כולם בעצם, ל"שירי מזמור" ו"פזמונאות". בד"כ, אני כותב אותם ביחד עם לחן וגיטרה.

מה אתה מעדיף לכתוב, סיפורים או שירים?
סיפורים.

הסיפורים שלך רבגוניים להדהים. לעיתים הם בעלי אוירה קסומה/ אגדתית, לעיתים סוריאליסטית ולעיתים הם ריאליסטיים לחלוטין ומספרים על דברים יומיומיים עד מאוד. איזה סגנון אתה מעדיף באופן אישי?
אני לא יודע מה הסגנון שאני מעדיף. זה משתנה. זה מתנדנד. יש בי שני צדדים. האחד ריאלי באופן מובהק והשני פנטסטי. הצד הריאלי שבי בד"כ אמור להרגיע אותי מכל הדאגות וההיסטריות שיש לי לגבי העתיד. הצד הפנטסטי נועד כדי להפיח בי תקווה בתוך ההווה התקוע שבו אני נמצא. אני מרגיש, שבסיפורים האחרונים שלי, שני הצדדים האלה הולכים ונפגשים. לא יודע מה יצא מזה בסוף אולי ראיליזם מאגי?

למי אתה כותב?
אני כותב לקורא. מי זה אותו קורא? לא ממש ברור לי. אבל יש לו המון תכונות נהדרות. אני מעריץ אותו. אני אוהב אותו. אעשה בשבילו הכל.

מכל מה שקראת בחייך, מי השפיע עליך יותר מכל?
יותר מכל השפיע עליי: קפקא. היום בא לי להגיד שקפקא, אולי זה תלוי במצב רוח.

מה אתה עושה כשעולה לך רעיון לסיפור?
כשעולה לי רעיון לסיפור, אני משתעשע אתו. משכנע את עצמי לרדת מזה. שם את זה בצד. חושב על דברים אחרים. אם זה חוזר ומציק לי, אין לי ברירה, אלא לכתוב אותו. אני כותב רק את הרעיון (פעם הייתי כותב בכתב יד, עכשיו ישר למחשב). ואז אני מביט בו. השאיפה שלי זה להיות ספר. אבל הפוך: זאת אומרת מגיע רעיון למספרה, בד"כ עם שיער קצוץ או קירח. לפעמים יש לו שביל בצד. אני לוקח את המספריים ומבצע את הפעולה ההפוכה של קיצוץ. אני מספר אותו עד שהוא הופך לפרא.

מהם מקורות ההשראה שלך? מה גורם לך "להידלק" ולהתחיל לכתוב?
אני לא יודע מה "מדליק" אותי. אולי היומרנות. אני באמת רוצה לעסוק בכתיבה כמקצוע יחיד. אני כותב כדי להצדיק את היומרה.

פרסום:

אני משתדל לפרסם בפורום דברים שאני לא בטוח בהם.

לא. למה? אני בד"כ מפרסם בשם בדוי.

האם יש משהו שלעולם לא תפרסם?
לא. אני כותב בשביל שיקראו.

האם אתה מפרסם במקומות נוספים חוץ מן הפורום?
אני לא מפרסם במקומות אחרים (פרסמתי שני סיפורים שלי בצ'ופצ'יק).

פורום:
מה הפורום נותן לך?
הפורום לימד אותי המון דברים על הכתיבה. דרך מעולה לדעתי, לבנות דימוי של קורא.

האם התגובות הן החשובות או עצם הפרסום?
מאוד חשובות לי תגובות. אני משתדל שלא לענות עליהן, כדי שלא ליצור מצב שהתגובות תהיינה לא אמיתיות בשל מחווה טובה או ג'סטה.

האם יש תגובות שאתה מתעלם מהן או תגובות שמרגיזות אותך?
התגובות לא מרגיזות אותי, לא כל עוד הן קונקרטיות לטקסט ולא חוצות את הקו הסמנטי הספרותי לכדי דיון מנותק (פוליטי למשל)

כשאתה קורא ביקורות שנכתבו על יצירות שלך, איך אתה מרגיש?
זה משמח אותי או מעציב אותי - תלוי

מה אתה אוהב לקרוא במסגרת הפורום?
תלוי במצב רוח. לעיתים אני קורא כדי לתת ביקורת (רק כי זה חשוב לי, וזה מה שאני מצפה שיתנו לי בחזרה). לפעמים סתם כדי ליהנות.

מה דעתך על רמת הכתיבה בפורום?
זה פורום. חלק גדול מהכותבים, כותבים כדי לשתף, ולא כדי לעניין. זאת אומרת, הם רוצים לעניין כדי לשתף, ולא לשתף כדי לעניין.

האם יש מישהו מכותבי הפורום שהיית רוצה לפגוש במציאות?
כן. תשע.

האם חסר לך משהו בפורום או האם יש לך הצעות לשיפור/ העשרה של הפורום?
לא

אישי:

לא תמיד. כשמשהו נתקע לי, אני משתגע.

איזה תוכניות טלויזיה אתה אוהב במיוחד?
אני לא רואה טלוויזיה. אין לי.

איזה סרט טוב במיוחד ראית לאחרונה והיית רוצה להמליץ לקוראי הפורום?
האזרח קיין.

האם אתה קורא שירה או פרוזה (או ספרי עיון)?
בעיקר פרוזה. אם זה שירה, אז מה שיש בבית: סילביה פלאת, וחזי לסקלי.

רואה ביוטיוב חמישייה הקאמרית. בזמן האחרון אחד העם.

לסיכום:
בתור יוצר מוערך וותיק, תן טיפ ליוצרים המתחילים שגודשים את הפורום...

טיפ: תקשיבו לביקורת. תכתבו כדי לעניין.

אגב, לאחרונה סיימתי לערוך את רשימת היצירות של לני וניתן למצוא אותן בשרשור "היצירות של".

ההודעה נערכה על ידי dune: 09/04/2011 - 20:27
הוספת הערת אגב

San Andreas Fault

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים