מעבר לתוכן

תמונה

THE LOGICAL LEAP: Induction in Physics

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Tomer Ravid

Tomer Ravid

ברור שאני מגדיר את כל מה שאני חושב נכון––אחרת למה הייתי חושב ככה

• רשומים+
  • 1902 הודעות:

פורסם 23/10/2010 - 13:02

בהקשר זהה לדיונים מ-,,מהו המדע באמת``, מצאתי את הספר המרשים (כגאוני) הזה מאת הפיזיקאי David Harriman, שמתיימר לענות לאנשים כמו אלה שבאסכולה הקנטיינית בשרשור זה ולמדענים שמתבססים על המידע השגוי שאלה מעבירים, ובעצם מסיקים בכדי להשיג קריירה \ פרסום תחת המחשבה ש"אינם יכולים לדעת על היקום יותר מכהני וודו".
הספר, ממה שהבנתי, הינו ראשון מסוגו בפילוסופיה זו. הוא עוסק במה שקוראים אותו "פילוסופיה של המדע," תת-ענף מהמתקדמים והמרשימים ביותר של אפיסטמולוגיה (שמתחבר למטפיזיקה) שמנסה לענות על השאלה: מתי אינדוקציה---הסקת הכללות מתוך נתונים מסוימים---שרירותית ומתי נכונה. בפעול, אצל פילוסופים פופולריים, התחום הפך להיות: "קביעת \ (בעיקר) הפרכת רעיונות יחסית מתקדמים בניסיונם באפיסטמולוגיה ובמטפיזיקה בטענה השרירותית ש'זה [כשל] מגניב' או ש'מדענים אמרו'."
אולם הנושא רחב בהרבה ממה שהוא עשוי להישמע: הנושא עומד בבסיס לכל הסקה של חוק על טבען של יחידות שאינו אכסיומטי (בניגוד לאנאגי שמסרב לקבל כל חוק או מושג אלא פשוט להתבונן באופן מוגבל על 'אוסף של יחידות חסרות טבע'), ולמעשה, אכסיומטי כשלעצמו---כאשר נעשה נכונה, הן בנתונים והן בהבנתם (כל הידע האנושי בסיסו באינדוקציה). Harriman בין השאר נותן פה דוגמאות היסטוריות ומתבונן לעומק בתיאוריות מדע קלאסיות ובוחן אותן לפי שיטתו.
בעיית האינדוקציה, אומר Dr. Leonard Peikoff בהקדמה, אינה סתם חידה פילוסופית -- זוהי בעיה של הישרדותו של אדם. המדע אינו תחום שרירותי שמיועד להוסיף תיבול לנאום פתיחת מסיבת-קוקטיילים (ניטשה) -- כי אם הכרח לערכים גבוהים רבים ולהישרדות תבונית בצורה הטובה ביותר.

אם אי-פעם ארצה להיות מדען-טבע, מאחר שאני מתבסס על הצדקה פילוסופית במעשי, אתבסס במידה שתואם את הציפיות על ספר זה.
בכל אופן, לאחר ששמעתי מאנשים שאני מעריך את יכולת שיפוטם כי הוא "החשוב ביותר שנכתב מאז מבוא לאפיסטמולוגיה אובייקטיביסטית," אני מתכוון להשיג אותו בקרוב מאמזון.

TABLE OF CONTENTS

Introduction by Leonard Peikoff

Preface

1. The Foundation

The Nature of Concepts

Generalizations as Hierarchical

Perceiving First-Level Causal Connections

Conceptualizing First-Level Causal Connections

The Structure of Inductive Reasoning

2. Experimental Method

Galileo’s Kinematics

Newton’s Optics

The Methods of Difference and Agreement

Induction as Inherent in Conceptualization

3. The Mathematical Universe

The Birth of Celestial Physics

Mathematics and Causality

The Power of Mathematics

Proof of Kepler’s Theory

4. Newton’s Integration

The Development of Dynamics

The Discovery of Universal Gravitation

Discovery is Proof

5. The Atomic Theory

Chemical Elements and Atoms The Kinetic Theory of Gases

The Unification of Chemistry

The Method of Proof

6. Causes of Error

Misapplying the Inductive Method

Abandoning the Inductive Method

7. The Role of Mathematics and Philosophy

Physics as Inherently Mathematical

The Science of Philosophy

An End—and a New Beginning

References

Index

ת.ר.

"[T]here are two ruling powers, and . . . one of them is set over the intellectual world, the other over the visible."
---Plato, Republic book VI, around 380 BC
"Reason is the greatest enemy that faith has."
---Martin Luther, table talk
"I have, therefore, found it necessary to deny knowledge in order to make room for faith."
---Immanuel Kant, Critique of Pure Reason p.29, 1784
"[E]very actual thing involves a coexistence of opposed elements."
---Georg Wilhelm Friedrich Hegel
"Why? You ask, why? I am not one of those whom one may ask about their why."
---Friedrich Nietzsche, Thus Spake Zarathustra p.238, 1883
"There are only two means by which men can deal with one another: guns or logic. Force or persuasion. Those who know that they cannot win by means of logic, have always resorted to guns."
---Ayn Rand, Philosophy: Who Needs It p.93, 1960

"There is no such thing as truth, either in the moral or in the scientific sense."
---Adolf Hilter, 1938
"Reason, cold, calculating, unimpassioned reason, must furnish all the materials for our future support and defence."
Abraham Lincoln, The Lyceum Address, 1838

#2 תומר$

תומר$

$

• רשומים+
  • 3568 הודעות:

פורסם 01/08/2012 - 19:14

קראת כבר? מה דעתך?

#3 Tomer Ravid

Tomer Ravid

• רשומים+
  • 1902 הודעות:

פורסם 03/08/2012 - 10:47

מזמן...
ברמה הפילוסופית, כמובן שהפיתרון ל"בעיית האינדוקציה" הוא הישג חשוב.
ברמה המדעית, אני רק מתלמד בפיסיקה, אז אני עדיין רחוק שנות אור מלהעביר ביקורת ממשית או להציע תיקונים לפיסיקה המודרנית.
ברור שיש משהו במה שהוא אומר.
ידוע לי על הרבה מאוד פרופסורים לפיסיקה שאין להם מושג איך ניוטון הגיע לחוק הגרוויטציה.
ברור גם שמכניקת הקוונטים אינה תורה שלמה כמו אלקטרומגנטיזם למשל. לאורך כל הדרך, היא לא עוסקה על ידי הכללות לוגיות מבוססות ניסוי, אלא בעיקר על ידי השערות מתמטיות שהצליחו להתאים לתצפיות. היא הסתברותית ואי-דטרמיניסטית. הפורמליזם המתמטי שלה עולה בתקינות הפילוסופית של תיאוריה.
מצד שני, אני נוטה להיות הרבה יותר אופטימי מהארימן באשר למכניקת הקוונטים. אין ספק שמדובר בהישג חשוב שהצליח לתת הסבר פרקטי (גם אם לא שלם תיאורטית) למגוון עצום של תופעות. להתכחש לזה זה פשוט להחזיר את האנושות לפחות מאה שנה אחורה.
אולי עוד הרבה שנים אם אני מאוד חכם אני אצליח למצוא פרשנות לוקלית ודטרמיניסטית למכניקת הקוונטים.

"[T]here are two ruling powers, and . . . one of them is set over the intellectual world, the other over the visible."
"I have, therefore, found it necessary to deny knowledge in order to make room for faith."
"There are only two means by which men can deal with one another: guns or logic. Force or persuasion. Those who know that they cannot win by means of logic, have always resorted to guns."

"There is no such thing as truth, either in the moral or in the scientific sense."
---Adolf Hilter, 1938
"Reason, cold, calculating, unimpassioned reason, must furnish all the materials for our future support and defence."

#4 liquid

liquid

דובר אמת תמיד

• מנהלי פורום
  • 15807 הודעות:

פורסם 03/08/2012 - 12:07

לא יכולה להיות פרשנות דטרמיניסטית לתורת הקוואנטים - אי הוודאות זה חלק מהותי מהבסיס שלה.

#5 Tomer Ravid

Tomer Ravid

• רשומים+
  • 1902 הודעות:

פורסם 03/08/2012 - 13:14

אבל יש לה פרשנויות דטרמיניסטיות מסוימות. הן אולי לא מוצלחות מאוד, אבל הן בהחלט "אפשריות."
אבל כן, ברור שפרשנות שמבטלת את עקרון אי-הודאות (ומכאן את הבסיס המתמטי שלו באופן זה או אחר) תהיה שונה מהותית מבחינה פיסיקלית מפרשנות קופנהגן.

---Adolf Hilter, 1938

#6 תומר$

תומר$

$

• רשומים+
  • 3568 הודעות:

פורסם 04/08/2012 - 08:30

מה שתפס אותי היה - "החשוב ביותר שנכתב מאז מבוא לאפיסטמולוגיה אובייקטיביסטית,".
לאחרונה שוב עברתי על IOE והיא באמת מציינת שם באחד מה Q&A שהשלב הבא צריך להיות תאוריית האינדוקציה. מעניין אם זה באמת קרוב לרמת הגאונות של IOE. קשה לי להאמין.

#7 אמת אחת

אמת אחת

כסף

• רשומים+
  • 1929 הודעות:

פורסם 14/08/2012 - 08:57

בהקשר זהה לדיונים מ-,,מהו המדע באמת``, [font="Times New Roman"][size="3"]מצאתי את הספר המרשים (כגאוני) הזה מאת הפיזיקאי David Harriman, שמתיימר לענות לאנשים כמו אלה שבאסכולה הקנטיינית בשרשור זה ולמדענים שמתבססים על המידע השגוי שאלה מעבירים, ובעצם מסיקים בכדי להשיג קריירה \ פרסום תחת המחשבה ש"אינם יכולים לדעת על היקום יותר מכהני וודו".

הנושא "מהו המדע באמת" לא עוסק בפילוסופיה, הוא עוסק בהכרת המדע ודרכי עבודתו בפועל.
הכרה בקיומה של העבודה הסיזיפית, השחורה, המהווה את עיקר העבודה המדעית,
ומנוגדת להילה השיקרית המלווה את העבודה המדעית.
עובדה זו לפעמים מופיעה בגלוי, כמו במקרה של מחקר הריבוזומים שהביא לזכיה בפרס נובל,
שאז מהללים את הזוכה ומגלים עד כמה היה מחקרה קשה, כמה ניסויים, כמה זמן, ואף קשיים לא מדעיים של לעג ודיכוי.
אך הרוב לא לומדים מהמקרה המפורסם ומסיקים ממנו לגבי המדע בכלל....

.
אמת יש רק אחת !

אלדוס האכסלי, 'וידויו של כופר מקצועי':
''היו לי סיבות לא לרצות שלעולם תהיה משמעות וכתוצאה מכך הנחתי שאין לעולם משמעות.
ללא שום קושי הייתי מסוגל למצוא נימוקים משביעי רצון להנחה זו.
עבורי, כשם שללא ספק עבור רוב בני דורי,
הפילוסופיה של חוסר משמעות הייתה מכשיר לשחרור מיני ממערכת מסוימת של מוסר.
התנגדנו למוסריות מפני שהפריעה לחופש שלנו''

'וידויו של כופר לא מקצועי':
"אינני יודע מהי הוכחה, אך לא הפסקתי לדרוש מאחרים להוכיח"

הוכחה לקיומה של אנטרקטיקה יש לכופר?

'וידויו של שמאלני מצוי':
"אין לי מושג מהו 'עם', אך זה לא מנע ממני לכנות כנופיות בנדיטים בשם עם"
"אין לי מושג מה זה 'שלום', אך זה לא מנע ממני לשפוך דמם של יהודים תמורת הבלתי ידוע"

........

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים