מעבר לתוכן

אמונה,בואו נדבר על זה...

• Please log in to reply
96 replies to this topic

#31 זיו

זיו

משתדל

• רשומים+
  • 11586 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 00:12

שכחתי לציין קודם שגם הפרשנות של ה"שנאה לזר" ו"השפלת האשה" נובעות מחוסר הבנה בסיסי מה היא היהדות.
לפי היהדות יש לכל נברא, בין אם צמח, בין אם דומם, בין אם חיה, בין אם גוי, בין אם אשה יהודיה ובין אם יהודי גבר, לכולם יש תפקיד בעולם. יותר מזה: לכל נברא בתוך כל מחלקה יש תפקיד ספציפי. לדורון יש את התפקיד שלו, ול"ידען" יש את התפקיד שלו, ולי יש את התפקיד שלי וכ"ו.
תקינות פוליטית היא מפלטו של סתום המוח.

#32 זיו

זיו

משתדל

• רשומים+
  • 11586 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 00:24

לזיו:
אתה מנגח את המרואיין וזה כל כך אופייני לבן אדם דתי שיוצאים האמונה הבסיסית שלו...
בדקה 3-הוא התכוון להלכה ולא לדת.תן לו טיפה של כבוד בתור אדם שלמד הרבה יותר ממך במשך 17 שנה.האם כל מי שלא דתי לא יודע על מה הוא מדבר?איזו צרות מוחין..
אתה לפעמים קורא באתרים כמו "חופש" או "דעת אמת"?תן לי לנחש-הכל שם שקרים..או שקראת והפנמת ואז הגעת למסקנה שאתה צודק.קרא את הקונטרסים בדעת אמת,ולו רק בשביל
שתחשף לעוד דעה-כמו שהרבה דתיים ,ובינהם חברי הטוב ביותר לא מוכנים לעשות.
יכול להיות שהכל שם טעויות על גביי טעויות ויכול להיות שירון ידען הוא נוכל ואוויל בנוגע ליהדות.על מה אתה מתבסס??

מלבד זה שאתר דעת אמת נוהג לא לרשום בצורה כנה את דבריו, אין לי בעיה איתו, בטח לא באופן אישי עם מי שעומד מאחוריו.
אבל יש לי בעיה עם זה שדורון רשם כאן בעבר הודעות מזויפות תחת מעטה האמת, ועד שהוא לא מבקש סליחה הוא לא בן שיח לגיטימי בעיני.
יש לי בעיה עם הצהרה שה"ידען" מכריז בסוף ההקלטה.
יש לי בעיה עם זה שאדם "מוסמך", שאמור להכיר את היהדות טוב ממני פי כמה (אני באמת עדיין לא מכיר אותה מספיק טוב, אבל בכל זאת, יש מינימום) ובכל זאת מתבטא בצורה כ"כ ילדותית וחסרת הבנה בסיסית..
אני לא יודע איך קרה כדבר הזה, אבל אני שלומד על היהדות +- שנה שנתיים יודע יותר מרב, ועוד ראש כולל לשעבר!! זה נראה לי תמוהה בלשון המעטה.

שיהיה לכולם שנה טובה, והלוואי שכולנו נודה על האמת ונדבר אמת בליבנו.

#33 דורון סער

דורון סער

ההבדל היחיד בין פוליטיקאי לבין המשיח הוא בלוחות הזמנים

• רשומים+
  • 12994 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 02:03

יש להבחין בין היהדות כתרבות עתיקה של דיון, אמונות אישיות, אגדות, מנהגים, חגים וחוויות לבין היהדות כמערכת משפט.

אנחנו מדברים כרגע על ההיבטים המשפטיים של היהדות, ולא על כל השאר.

היהדות כמערכת משפט היא מערכת בעייתית מאד, ואינה עולה בקנה אחד עם המצפון האישי של רובינו, לרבות מצפונם האישי של חלק גדול מן הדתיים.

מדובר במערכת של חוקים אשר אוסרת את עצם הפקפוק בתוקף האלוהי שלהם. זוהי מערכת משפט שאינה מאפשרת שינויים (למעט ניואנסים קטנים) ומחייבת לשפוט אנשים על פי נורמות משפטיות שהיו נהוגות לפני כ-2000 שנה.
זוהי מערכת הרסנית אשר מונעת התקדמות מחשבתית וחברתית, מנוגדת לעקרונות החרות, השוויון והדמוקרטיה המערבית ומבוססת כל כולה על עיקרון שקרי.

אין בביטול היהדות כמערכת משפטית שום חובה לבטל גם את כל המנהגים, החוויות, התרבות, הרוח הציונית וכו', וגם אין מניעה לשמר חלק מן החוקים ולהכלילם במערכת החקיקה המודרנית, אולם אסור לנו לקבל את העקרונות הבסיסיים שעומדים בבסיס האמונה כי חוקי התורה ניתנו ע"י אלוהים לעם ישראל לנצח נצחים.

#34 זיו

זיו

משתדל

• רשומים+
  • 11586 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 02:41

איזה קטע! בדיוק אתמול בדיתי מליבי כמה משפטים שמצלצלים נחמד:

לא יגעת ומצאת- אל תאמין
יגעת ולא מצאת- אל תאמין
יגעת ומצאת? תאמין.

ויש לי עוד אחד, אומנם קצת יותר ישן:

"וידעת והשבות אל לבבך כי ה' הוא האלוהים, בשמים ממעל ועל הארץ מתחת אין עוד"

#35 מביט

מביט

מבחן בר-אור

• רשומים+
  • 16621 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 03:46

יש להבחין בין היהדות כתרבות עתיקה של דיון, אמונות אישיות, אגדות, מנהגים, חגים וחוויות לבין היהדות כמערכת משפט.

אנחנו מדברים כרגע על ההיבטים המשפטיים של היהדות, ולא על כל השאר.

היהדות כמערכת משפט היא מערכת בעייתית מאד, ואינה עולה בקנה אחד עם המצפון האישי של רובינו, לרבות מצפונם האישי של חלק גדול מן הדתיים.

מדובר במערכת של חוקים אשר אוסרת את עצם הפקפוק בתוקף האלוהי שלהם. זוהי מערכת משפט שאינה מאפשרת שינויים (למעט ניואנסים קטנים) ומחייבת לשפוט אנשים על פי נורמות משפטיות שהיו נהוגות לפני כ-2000 שנה.
זוהי מערכת הרסנית אשר מונעת התקדמות מחשבתית וחברתית, מנוגדת לעקרונות החרות, השוויון והדמוקרטיה המערבית ומבוססת כל כולה על עיקרון שקרי.

אין בביטול היהדות כמערכת משפטית שום חובה לבטל גם את כל המנהגים, החוויות, התרבות, הרוח הציונית וכו', וגם אין מניעה לשמר חלק מן החוקים ולהכלילם במערכת החקיקה המודרנית, אולם אסור לנו לקבל את העקרונות הבסיסיים שעומדים בבסיס האמונה כי חוקי התורה ניתנו ע"י אלוהים לעם ישראל לנצח נצחים.

ראשית, למשפט העברי יש השפעה מהותית על כל התפתחות הציוולזציה המערבית כולל לעקרונות יסוד בדמוקרטיה.

משפטנים ברמה בינלאומית (חלקם לא יהודים) מסכימים כי המשפט העברי מכיל תכנים אוניברסלים קרדינליים.
קל וחומר כשמדובר עלינו באומה ככל האומות שרוצה לשמור גם על מהויות מייחדות ומקרויות לצד כמובן אלה האוניברסליות.

שנית, כאן צריך להזכיר גם אם כרגע הנ"ל זוכר להשכיח, כי יחסו האמיתי לציונות ולמורשת היהודית(ואני אומר את זה מנקודת ראות לא דתית) איננו שונה בהרבה בחלק בהתנהלותו מגורמים אחרים שנזכרו.

בהזדמנות יהיה כדאי להקפיץ דיון אודות אנטישמיות והלקאה עצמית מהיותר מחפירים שהתנהלו בבארץ ובעולם.
"יזכור עם ישראל את אלו מתוכו, בשר מבשרו, אשר השתתפו בתביעות נגד קציניו וחייליו. את אלו אשר בשעת הקרב להגנת עם ישראל עמדו בהפגנות וקראו לחייליו פושעי מלחמה. יזכור את אלה אשר במחשכים חברו לגרועים שבאויבי ישראל"

המלצה על ספר

"מי שמתגלה כאנטי-ציוני הוא בהגדרה אנטישמי, שכן הוא תומך בשלילת הזכות הטבעית של העם היהודי למדינה עצמאית, המוקנית לכל עם אחר." ווינסטון צ'רצ'יל

#36 Old Guy

Old Guy

כסף

• רשומים+
  • 1144 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 09:51

רק כמה הערות קצרות :
1.כל דיון על היהדות שיוצא מתוך הנחה שהמוסר ,המשפט,האמונה או כל נושא אחר שקשור ליהדות הם שטוחים, רדודים ,קפואים,לא מפותחים ,לא מבוססים נובע או מתוך טיפשות או מתוך שקר ,לא יעלה על הדעת להתיחס תורה (ולאו דוקא המובן הדתי של המילה) שנלמדה אלפי שנים ושדנו בה מאות אלפי אם לא מיליוני הוגים לאורך ההיסטוריה ושנכתבו עליה כל כך הרבה ספרים שאין מפקפק בעומקם וגאוניתם (גם אם מפקפקים על מסקוניתהם) כדבר שטחי,רדוד קפוא או לא מפותח.

2. אמנם דובר על זה רבות אבל ראוי להעיר גם פה ,מה הוא אותו מוסר אנושי שכל כך אוהבים לדבר עליו ולטעון שהתורה סותרת אותו ,אם נניח שהוא מורכב מהשפעות סוצילוגיות פסיכולוגיות של אותו אנוש אם כן איני רואה בעיה אתית כל שהיא לסתור אותו .
ואם הטענה היא שמדובר על מעין צו רוחני פנימי (אולי "נשמתי" ?) כלשהוא בעל תוקף מחייב ובכן כאן זה כבר ויכוח אחר שיוצא מתוך הסכמה שאכן יש רוחניות מעבר לתפיסה הגשמית.

3.מה מניע אנשים כמו ידען (ולצורך הענין, דורון) להילחם כל הזמן לטובת ה"אמת " שלהם ,הרי לשיטתם אין דין ואין דיין ואין תכלית אז מה המניע? :הממ:
לטעמי ,ואני מצטער הן על הקלישאה והן עך הפסיכולגיה בגרוש , מדובר על אנשים עם אמונה גדולה מאוד בקב"ה אבל עם כל מיני עיכובים שונים לקבל עליהם עול תורה ומצוות ,אבל הם חייבים להילחם איכשהו בדיסוננס הפנימי שלהם ולכן המלחמה הגדולה שלהם בכל דבר שרוח תורה נושב ממנו.

יש לי הרגשה (ודורון אני מקווה של תעלב) שבעוד כמה שנים נשמע על הרב דורון סער שליט"א המחזיר בתשובה הגדול :)
חשק נטיעת האילנות
נובע מחפץ הטבת הדורות הבאים
המובלט בתוקפו
בעץ החרוב

(הראי"ה קוק ,מגד ירחים שבט תרע"ד)
'גן התקווה' גינה מאכל קהילתית
תמונה מצורפת
מרחב עם -ישוב קהילתי דתי בנגב

#37 דורון סער

דורון סער

• רשומים+
  • 12994 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 10:27

רק כמה הערות קצרות :
1.כל דיון על היהדות שיוצא מתוך הנחה שהמוסר ,המשפט,האמונה או כל נושא אחר שקשור ליהדות הם שטוחים, רדודים ,קפואים,לא מפותחים ,לא מבוססים נובע או מתוך טיפשות או מתוך שקר ,לא יעלה על הדעת להתיחס תורה (ולאו דוקא המובן הדתי של המילה) שנלמדה אלפי שנים ושדנו בה מאות אלפי אם לא מיליוני הוגים לאורך ההיסטוריה ושנכתבו עליה כל כך הרבה ספרים שאין מפקפק בעומקם וגאוניתם (גם אם מפקפקים על מסקוניתהם) כדבר שטחי,רדוד קפוא או לא מפותח.

המוסר היהודי מוגבל לנורמות של לפני אלפי שנים, אשר על פי חוקי הדת אסור לשנות אותן.

2. אמנם דובר על זה רבות אבל ראוי להעיר גם פה ,מה הוא אותו מוסר אנושי שכל כך אוהבים לדבר עליו ולטעון שהתורה סותרת אותו ,אם נניח שהוא מורכב מהשפעות סוצילוגיות פסיכולוגיות של אותו אנוש אם כן איני רואה בעיה אתית כל שהיא לסתור אותו .
ואם הטענה היא שמדובר על מעין צו רוחני פנימי (אולי "נשמתי" ?) כלשהוא בעל תוקף מחייב ובכן כאן זה כבר ויכוח אחר שיוצא מתוך הסכמה שאכן יש רוחניות מעבר לתפיסה הגשמית.

מדובר בעיקר בעקרונות החרות האישית והשוויון בין בני אדם, המקובלים בתרבות המערב מזה מאות שנים ואינם מקובלים ביהדות.

3.מה מניע אנשים כמו ידען (ולצורך הענין, דורון) להילחם כל הזמן לטובת ה"אמת " שלהם ,הרי לשיטתם אין דין ואין דיין ואין תכלית אז מה המניע? :הממ:
לטעמי ,ואני מצטער הן על הקלישאה והן עך הפסיכולגיה בגרוש , מדובר על אנשים עם אמונה גדולה מאוד בקב"ה אבל עם כל מיני עיכובים שונים לקבל עליהם עול תורה ומצוות ,אבל הם חייבים להילחם איכשהו בדיסוננס הפנימי שלהם ולכן המלחמה הגדולה שלהם בכל דבר שרוח תורה נושב ממנו.

איני מתייחס כלל לשאלת קיומו או אי קיומו של אלוהים. מה שבטוח הוא שספר התורה נכתב בידי אנשים בשר ודם, בהתאם לנורמות, לכלים לידע ולאמצעים שעמדו לרשותם לפני אלפי שנים.
מה שבני אדם כתבו, בני אדם יכולים לשנות.
כיום חוקי התורה מונעים מאנשים רבים את האפשרות ליצור ולהביא תועלת למין האנושי. גם אם הם מרגישים שהם מוגבלים בחוקים שונים - התורה מצווה עליהם להגביל את רצונותיהם ולדכא את מצפונם.

יש לי הרגשה (ודורון אני מקווה של תעלב) שבעוד כמה שנים נשמע על הרב דורון סער שליט"א המחזיר בתשובה הגדול :)

זה היה יכול להיות נוח מאד אילו זאת היתה האמת, אבל זאת אינה האמת.
אלוהים לא נתן לעם ישראל את את התורה.

#38 דורימת

דורימת

לי די נחמד לי דווקא די נעים לשיר באוזנכם את השירים הכי פרועים

• רשומים+
  • 4401 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 12:06

"ואהבת לרעך כמוך", רעך הוא רק יהודי שומר תודה ומצוות. זה לא תקף לגבי גוי או יהודי שאינו שומר תורה ומצוות.

א:לא הבת סימוכין לכך.
ב:לא התייחסת לסימוכין שאני הבאתי לכך שהדבר הוא שקר וכזב.
ג:אם נכון הדבר.איך תסביר את זה שיונה הנביא נשלח(ומצליח) את אנשי ננווה למשל(וסובל כאשר הוא גורס שאין להציל אותם)?ולא רק זאת אלא שהפרשה הזו נקראת ביום כיפור לא פחות.
הקריקטורות שלי

"השעה לא תבוא עד שילחמו המוסלמים ביהודים ויהרגו בהם עד כדי כך שכאשר יסתתר יהודי מאחורי עץ או אבן יאומרו אלו מסלמי,עבד האל,ישמאחרי יהודי בואו והרגהו."

"הנביא" מוחמד

נואשון תעשה לי סלומון

גם אני עם נננואשון

תמונה מצורפת
דרקולאללה ציפור קטנה לחשה לי על הסיבות להיותך אנטיפט. :)

#39 קשה עורף

קשה עורף

מתחיל/ה להתמכר לפורום

• רשומים
  • 74 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 12:45

סתם שיהיה:
לכל אלו שרק מגנים על הדת אז שתדעו שיש עוד בנושא-יחס ההלכה לחילונים.

http://www.daatemet....rticle_id=121#ה

חשוב לשמוע ולקרוא עוד דעות,מה שגם הן מבוססות על סימוכין שאומנם יש לבדוק אך גם את הסימוכין שמביא אדם דתי יש לבדוק.

#40 דורימת

דורימת

לי די נחמד לי דווקא די נעים לשיר באוזנכם את השירים הכי פרועים

• רשומים+
  • 4401 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 13:06

סתם שיהיה:
לכל אלו שרק מגנים על הדת אז שתדעו שיש עוד בנושא-יחס ההלכה לחילונים.

http://www.daatemet....rticle_id=121#ה

חשוב לשמוע ולקרוא עוד דעות,מה שגם הן מבוססות על סימוכין שאומנם יש לבדוק אך גם את הסימוכין שמביא אדם דתי יש לבדוק.

לכל אלו שרק מגנים את הדת. נא לא להביא פרשנויות לדת מאתרים ניאו נאצים. אתם רוצים להביא מקורות תביאו מהדת ולא מאתרים כאלה שהרי גם אני יכול לטעון שהדת היהודית מצווה לכין מדם של ילדים מצות ולהביא לכך סימוכין מאתר הבית של הKKK
הקריקטורות שלי

"השעה לא תבוא עד שילחמו המוסלמים ביהודים ויהרגו בהם עד כדי כך שכאשר יסתתר יהודי מאחורי עץ או אבן יאומרו אלו מסלמי,עבד האל,ישמאחרי יהודי בואו והרגהו."

"הנביא" מוחמד

נואשון תעשה לי סלומון

גם אני עם נננואשון

תמונה מצורפת
דרקולאללה ציפור קטנה לחשה לי על הסיבות להיותך אנטיפט. :)

#41 קשה עורף

קשה עורף

מתחיל/ה להתמכר לפורום

• רשומים
  • 74 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 13:44

וואו אתה ממש נוראי..האתר הזה נאצי?מה חורה לך בו כל כך?שהוא כותב על דברים שמפריעים לך??
אל תיקח שום דבר שם או בשום אתר,ספר כמובן מאלין.ת-ב-ר-ר!.תשתמש בשכל שלך..
אתה מוזמן להסביר לי למה הוא נאצי ואני עדיין לא מבין וזאת משום שהוא לא כזה!יפה איך בכל דיון על אמונה ועל האתר הזה בכלל,עם דתיים,מישהו מכנה אותם נאציים.אתה רק
מנציח מה שידעתי!
אם באתר שתביא כתוב שמכינים מצות מדם של ילדים..אז?למי אכפת?פה יש ציטוטים והפנייה למקורות.זה "טיפה" יותר אמין.ושוב-האתר הזה הוא לא "נאצי".תגדיר את המילה
"נאצי" ותראה שאתה טועה.

#42 דורון סער

דורון סער

• רשומים+
  • 12994 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 14:51

א:לא הבת סימוכין לכך.
ב:לא התייחסת לסימוכין שאני הבאתי לכך שהדבר הוא שקר וכזב.
ג:אם נכון הדבר.איך תסביר את זה שיונה הנביא נשלח(ומצליח) את אנשי ננווה למשל(וסובל כאשר הוא גורס שאין להציל אותם)?ולא רק זאת אלא שהפרשה הזו נקראת ביום כיפור לא פחות.

רמב"ם, הלכות דעות, פרק ו, הלכה ג: "מצוה על כל אדם לאהוב את כל אחד ואחד מישראל כגופו שנאמר ואהבת לרעך כמוך".
רמב"ם, הגהות מיימוניות, אות א': "ודוקא שהוא רעך בתורה ובמצות, אבל אדם רשע שאינו מקבל תוכחה – מצוה לשנאותו, שנאמר, 'יראת ה' שנאת רע', ואומר, 'הלא משנאיך ה' אשנא וגו' ".

כך חיזק ועודד האדמו"ר מסלונים הרב אברהם וינברג את אנשי חב"ד שהרביצו לפעילי דעת אמת (הארגון של ירון ידען) שחילקו קונטרסים לתלמידי ישיבות:

(פורסם בשבועון חסידי חב"ד גליון 870):

"אמרה תורה בפרשת מסית (דברים יג, ט): 'לא תאבה לו ולא תשמע אליו ולא תחוס עינך עליו...' וכתב רש"י: 'לא תאהבנו, לפי שנאמר ואהבת לרעך כמוך את זה לא תאהב...' ואין ספק שעל מסיתים ומדיחים כגון אלו אמר נעים זמירות ישראל בספר תהילותיו, 'הלא משנאיך ה' אשנא [השונא את אלהים לשיטת החרדים הוא הכופר והמומר, ומצווה לשנאותו] ובמתקוממיך אתקוטט תכלית שנאה שנאתים לאויבים היו לי'. וכי מה יעשה אדם הגון וישר, כאשר נחשים צפעונים חודרים אל ביתו וחרבם שלופה בידם, ומאיימים על נפשות ביתו, האם עליו לקבל זאת בשוויון נפש, או שעליו לעמוד על נפשו ונפשות ביתו? ולכן אלו שהגיבו [אנשי חב"ד] כפי שהגיבו, אינם חמומי מוח, ואין בהתנהגותם לא אלימות ולא פזיזות, אלא תגובה בריאה של אדם כאשר נוגעים בבת עינו ומתעללים בקדוש והיקר לו..."

#43 מביט

מביט

מבחן בר-אור

• רשומים+
  • 16621 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 15:01

קשה עורף.
ראשית.
יש לי הרגשה די מבוססת שאתה לא משתייך לזן של משטמה לציונות ולזהות היהודית להבדיל מאחרים שמתעמלנים משטמה רק כמכשיר לקידום תפישה לא-ציונית פוסט-מודרנית.

כך שהייתי מציע לחבר'ה באמת להרגע לגביו .

שנית.
עולם קטן.
חיפוש קצר בגוגל , מגלה לי שמאחורי "דעת אמת" עומד מיודענו אותו מר ירון ידען.

גם חלק מהממליצים שהוא מנפנף בהם באתר מחשידים, כמו למשל פרופ' שלמה זנד ידוע בצעקנות הרטורית המובחנת שלו . (ניתן למצוא בזמנו פולמוס במעריב שבו הוא טוען ש"אין דבר כזה עם יהודי", ומדובר בפיקציה ציונית).
"יזכור עם ישראל את אלו מתוכו, בשר מבשרו, אשר השתתפו בתביעות נגד קציניו וחייליו. את אלו אשר בשעת הקרב להגנת עם ישראל עמדו בהפגנות וקראו לחייליו פושעי מלחמה. יזכור את אלה אשר במחשכים חברו לגרועים שבאויבי ישראל"

המלצה על ספר

"מי שמתגלה כאנטי-ציוני הוא בהגדרה אנטישמי, שכן הוא תומך בשלילת הזכות הטבעית של העם היהודי למדינה עצמאית, המוקנית לכל עם אחר." ווינסטון צ'רצ'יל

#44 זיו

זיו

משתדל

• רשומים+
  • 11586 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 15:13

אין לי כרגע זמן לקרוא כל פיפס שכל אחד רשם, וממש להכנס לניבחי הספרות, אבל גם מתוך הריפרוף מהלינק שהבחור הביא, מצחיק שהחשד שלי רק אומת. מתוך האתר של דעת-שקר:
"ואם תעמיק בדברי החזו"א תראה שלדעתו מה שאין הורגים היום חילונים הוא רק בגלל שהשגחתו יתברך אינה גלויה ואילו במצב האידיאלי הראוי והנכון "שהשגחתו יתברך גלויה" יש מצווה להרוג את כל החילונים"

אז נעשה הסכם: אתם לא תטרידו עם ההאשמות הילדותיות שלכם, עד אשר ביהמ"ק השלישי יבנה מעצמו, וכאשר יחזרו הניסים הגלויים שהיו בביה"מק אתם תוכלו להגיד מה שאתם רוצים לפני ההוצאה להורג. כיף?

#45 מביט

מביט

מבחן בר-אור

• רשומים+
  • 16621 הודעות:

פורסם 18/09/2007 - 15:28

מפניני שלמה זנד הממליץ של ירון ידען באתרו "דעת אמת".
יש עוד מסוגו באתר הבית של דורון סער, אבל הוא הכי בולט.

שלמה זנד: "

אני לא מבין למה אתם כל כך מזלזלים בדת. אני לא חושב שיש יהדות מעבר לדת, אין דבר כזה עם יהודי. אני לא מוצא משהו משותף למישהו במרקש, בבגדד ובגליציה מלבד הדת. אין להם שום מאפייני תרבות משותפים - לא שפה, לא מאכלים. בספר אתה כותב שאיינשטיין ואייזנשטיין היו יהודים. במה הם היו יהודים? במה הם תרמו לתרבות היהודית? מה בדיוק היה יהודי אצל פרוסט?"

מתוך YNET

המלצה על ספר

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים