מעבר לתוכן

זילות מקצוע ההנדסה בישראל

• Please log in to reply
55 replies to this topic

#1 אורח - מהנדס

אורח - מהנדס
  • אורחים

פורסם 11/01/2011 - 08:20

כפי ששמתם לב, בעשור האחרון, עוד ועוד מכללות מנפקות לשוק העבודה הישראלי מהנדסים (או "מהנדסים") מסוגים שונים. הבעיה היא שרמת ההוראה ורמת הציוד במכללות לא משתווה לרמה באוניברסיטאות. במקצועות כגון ראיית חשבון זה לא כל כך משנה, כי אין חשיבות לרמת הציוד ורוב החומר נלמד מספרים. בהנדסות לעומת זאת, לדוגמא, בחשמל, תעשיה וניהול, מכונות, יש חשיבות עצומה לתשתיות ולציוד עליו מתאמנים הסטודנטים, כן בתוכנה, שגם שם תמיכה בציוד של המחלקה די חשובה.

מה הבעיה? שלוש בעיות:

1) במכללות בהן מלמדים הנדסה בדר"כ קיימים מרצים מבוגרים מאד שנפלטו מהאוניברסיטאות אשר מחלטרים ואינם בקיאים מספיק או עוקבים אחר התפתחות הטכנולוגיה, או מרצים צעירים מאד שבדר"כ עבודת הדוקטוראט שלהם לא הייתה מוצלחת במיוחד כך שלא מצאו עבודה בתעשיה, לא התקבלו לפוסט-דוק או לא קיבלו משרה אמיתית באקדמיה הישראלית (יש הרבה כאלו במכללת בספיר, במכללת אפקה, או באריאל). רק לעיתים ניתן למצוא מרצים ברמה גבוהה במכללות, וזה באמת במקרה, ובדר"כ הם עובדים באופן זמני עד שהם מוצאים ג'וב שמתאים לרמתם.

2) המכללות מנצלות את הסטודנטים שלהם (שכר גבוה עבוד תואר פחות טוב) ומנצלות את הסגל צעיר שלהם (משכורת מאד נמוכה - משהו באמת מגוחך יחסית למשרה דומה באוניברסיטה). כל זה גורם למרצים הצעירים להתאמץ פחות וגם לסטודנטים להתאמץ פחות מכיון שכל המטרה במכללות היא לא באמת ללמוד, אלא לקבל תואר של מהנדס.

3) בעיה נוספת היא הצפת השוק באנשים שאינם הוכשרו כראוי (ברור שחלקם הקטן כן, אבל הרוב המוחץ לא מקבל השכלה גבוהה כפי שה - "התואר" שרכשו מתיימר לתת להם) כך שבשלב מסויים ערך מקצוע ההנדסה ירד ובהדרגה גם תיווצר אבטלה שתגדל ותגדל, בדיוק בדומה למצב עורכי הדין בישראל - רמה נמוכה של אנשים, עם "תארים", שמוציאים שם רע למקצוע.

זה כבר קצת ככה בארה"ב, ולכן האמריקאים מייבאים מהנדסים מחו"ל, בגלל תעשיית הבינוניות שלהם (וזה לא משנה שיש להם את MIT, ברקלי, וסטנפורד, בגדול - רמת ההנדסה בארה"ב נמוכה).

איך מונעים את ההרס הזה? מה דעתכם?

#2 alon2621

alon2621

כסף

• רשומים+
  • 1158 הודעות:

פורסם 11/01/2011 - 10:19

כפי ששמתם לב, בעשור האחרון, עוד ועוד מכללות מנפקות לשוק העבודה הישראלי מהנדסים (או "מהנדסים") מסוגים שונים. הבעיה היא שרמת ההוראה ורמת הציוד במכללות לא משתווה לרמה באוניברסיטאות. במקצועות כגון ראיית חשבון זה לא כל כך משנה, כי אין חשיבות לרמת הציוד ורוב החומר נלמד מספרים. בהנדסות לעומת זאת, לדוגמא, בחשמל, תעשיה וניהול, מכונות, יש חשיבות עצומה לתשתיות ולציוד עליו מתאמנים הסטודנטים, כן בתוכנה, שגם שם תמיכה בציוד של המחלקה די חשובה.

מה הבעיה? שלוש בעיות:

1) במכללות בהן מלמדים הנדסה בדר"כ קיימים מרצים מבוגרים מאד שנפלטו מהאוניברסיטאות אשר מחלטרים ואינם בקיאים מספיק או עוקבים אחר התפתחות הטכנולוגיה, או מרצים צעירים מאד שבדר"כ עבודת הדוקטוראט שלהם לא הייתה מוצלחת במיוחד כך שלא מצאו עבודה בתעשיה, לא התקבלו לפוסט-דוק או לא קיבלו משרה אמיתית באקדמיה הישראלית (יש הרבה כאלו במכללת בספיר, במכללת אפקה, או באריאל). רק לעיתים ניתן למצוא מרצים ברמה גבוהה במכללות, וזה באמת במקרה, ובדר"כ הם עובדים באופן זמני עד שהם מוצאים ג'וב שמתאים לרמתם.

2) המכללות מנצלות את הסטודנטים שלהם (שכר גבוה עבוד תואר פחות טוב) ומנצלות את הסגל צעיר שלהם (משכורת מאד נמוכה - משהו באמת מגוחך יחסית למשרה דומה באוניברסיטה). כל זה גורם למרצים הצעירים להתאמץ פחות וגם לסטודנטים להתאמץ פחות מכיון שכל המטרה במכללות היא לא באמת ללמוד, אלא לקבל תואר של מהנדס.

3) בעיה נוספת היא הצפת השוק באנשים שאינם הוכשרו כראוי (ברור שחלקם הקטן כן, אבל הרוב המוחץ לא מקבל השכלה גבוהה כפי שה - "התואר" שרכשו מתיימר לתת להם) כך שבשלב מסויים ערך מקצוע ההנדסה ירד ובהדרגה גם תיווצר אבטלה שתגדל ותגדל, בדיוק בדומה למצב עורכי הדין בישראל - רמה נמוכה של אנשים, עם "תארים", שמוציאים שם רע למקצוע.

זה כבר קצת ככה בארה"ב, ולכן האמריקאים מייבאים מהנדסים מחו"ל, בגלל תעשיית הבינוניות שלהם (וזה לא משנה שיש להם את MIT, ברקלי, וסטנפורד, בגדול - רמת ההנדסה בארה"ב נמוכה).

לא עושים כלום. האבולוציה תעשה את שלה.

אני מהנדס . מהנדס בינוני. בגלל זה אני לא בעמדת פיתוח בכירה. ראית איך הכל מסתדר?

#3 Bla-Bla

Bla-Bla

Me voy muy lejos:)

• רשומים+
  • 7138 הודעות:

פורסם 11/01/2011 - 11:25

מה הבעיה? שלוש בעיות:

הרשה לי לענות לך, מאחר ואני קצת מבינה מה הולך באקדמיה בארץ.

1. לא כל המרצים במכללות הם "זקנים" ו/או "גרועים" שלא הצליחו להשתלב בתעשיה. רק לידע כללי, היום דוקטורנט שמסיים לימודיו, רוב הסיכויים שלא ייקבל משרה באוניברסיטה גם אחרי שעשה פוסט דוק בחו"ל. חלק נכבד מהמרצים שאני מכירה שמלמדים במכללות אלו אנשים באמת מוכשרים, שבחרו באקדמיה למרות שיכלו למצוא עבודה גם אחרי סיום התואר הראשון והשני. היום במכללות, יש פיקוח מתמיד על רמת ההוראה ואם לא עומדים בסף מסויים אז לא מקבלים קביעות ומפוטרים. הטענות שלך לגבי איבזור המעבדות והציוד היא ממש לא נכונה לפחות יחסית למכללה האקדמית להנדסה. המעבדות שיש להם, במחלקה המקבילה לה באוניברסיטה לא חלמו אפילו על הציוד הזה. דווקא באוניברסיטאות מצב הציוד הוא על הפנים (ציוד משנות ה-70 וה-80).

2. לגבי המשכורות, אתה טועה ומטעה. המכללות האקדמיות שמקבלות סיבסוד מהמדינה ובהן שכר הלימוד הוא כשר אוניברסיטאי מחוייבות לשלם לחברי הסגל לפי התעריף שקבע המל"ג. אין הבדל בין משכורת של ד"ר מתחיל באונ' ובמכללה. חוץ מזה, אני לא יודעת מה סיפרו לך, אבל המרצים בארץ, בעיקר בתחילת דרכם מרוויחים כמו בודקי תוכנה. אחד היתרונות באקדמיה לעומת התעשיות האחרות הוא נושא הקביעות שמאפשר לחברי הסגל להמשיך לעבוד על גיל מופלג ולא לפחד שבגיל 50 הוא יימצא מובטל.

3. נכון, במכללה לא מכשירים חוקרים ואת דור המרצים העתידי, אבל לבוא ולטעון שכל בוגרי המכללות לא ברמה זו ממש איוולת מצדך. אני גם מלמדת במכללה ואני רואה אנשים מבריקים שמשלבים עבודה במשרה מלאה ולימודי ערב. מצב שנוצר הוא שיש הרבה יותר מועמדים על אותה משרה, אבל הקבלה לעבודה תלויה לא רק במוסד הלימודי אלא גם ביכולות שלך.

בלה, אמרו לך פעם שיש לך משהו עצוב בעיניים של האווטר?

אני לא בלה-בלה. אבל אם אתה מרגיש צורך להתיחס אלי כאל בלה-בלה, אראה זאת לכבוד גדול.

רק לידע כללי, בלי שום קשר...
מזה זמן מה אני מחשיב את בלה בלה,
כיוזרית הכי חמה בקהילה הוירטואלית של ביג'ו&מי.
יכול להיות שיש עוד, אבל היא פשוט ביססה את עצמה בתור הבחורה הכי שפויה, עם הגישה הכי בריאה ומעניינת לחיים.
הקיצור בלה בלה לא סתם טריומף מנהל איתך כאן את הרומן הוירטואלי שלו.

נ.ב.
by far

"Blablita, Ebola of my life, plague of my loins. My shoe, my sole. Bla-bli-ta: the full of the lips curl inside to build pressure - an explosion of breath. Bla. Bli. Ta. She was Bela, plain Bela, in the morning, kneeling in one black sock. She was Bli leather slacks. She was a Bully at school. She was Bal-bel-let on the phone line. But in my arms she was always Blablita." — hood (Blablita)

#4 אורח - אורח

אורח - אורח
  • אורחים

פורסם 11/01/2011 - 15:58

כפי ששמתם לב, בעשור האחרון, עוד ועוד מכללות מנפקות לשוק העבודה הישראלי מהנדסים (או "מהנדסים") מסוגים שונים. הבעיה היא שרמת ההוראה ורמת הציוד במכללות לא משתווה לרמה באוניברסיטאות.

אתה שם את האצבע על הנקודה הלא נכונה. רוב הקורסים בתואר ראשון הם קורסים סטנדרטיים להם חומרי למוד בני 15 שנה לפחות, ולכן פחות חשובה המצוינות האקדמית של המרצה ויותר חשובה מחויבותו לסטודנטים. הוא לא צריך לפתח חומר הוראה מקורי אלא לבחור לעצמו ספרי לימוד טובים ומהם להכין את חומר ההוראה.

למכללות מגיעים בממוצע סטודנטים ברמה נמוכה בהרבה מבחינת היכולות האישיות שלהם מאשר לאוניברסיטאות (ברור שיש חריגים לשני הכיוונים). מה לעשות שלא כל האנשים נולדום שווים ביכולתיהם? (או זכו לטיפוח שווה בצעירותם).

להקמת המכללות היתה שתי מטרות
1. מתן הזדמנות שניה לאנשים שלא יתקבלו לאוניברסיטאות מטעמי חוסר מקום
2. עלות נמוכה למדינה להכשרת מהנדס ביחס לעלות הכשרתו באוניברסיטה.

מטרה 1 הושגה במלואה. מטרה 2 לא כל כך (הפרש העלויות די נמוך, סדר גודל של כ10% בלבד)

#5 אורח - אורח

אורח - אורח
  • אורחים

פורסם 11/01/2011 - 17:06

מה הבעיה? שלוש בעיות:

הבעיה איתך זה ההנחה הסמויה שאתה לא כותב, כי אם תכתוב תצטרך להתמודד איתה.
אתה מניח שההכשרה באוניברסיטה היא הכשרה ראויה לתעשיה. זאת עובדה לא נכונה, בכל מפעל תעשיתי יגידו לך שבוגר אוניברסיטה דרוש לעבור הכשרה ארוכה נוספת בתוך המפעל כדי להתאים לרמת העבודה במפעל.

משמע בפועל האוניברסיטה אינה מכשירה אנשים ברמה ראויה, מאחר אין לך אפילו יכולת להגיד מה היא רמה ראויה הדיון הזה לא רלוונטי כי אין לך לאן לכוון, אין לך סטנדרט או הכוונה מה אנשים יודעים או אפילו מדד שניתן לשערך לפיו מה רמת הידע של אנשי המקצוע.

קח 3 אנשים מש3 מחזורים שונים בהפרש כמה שנים, האם יש קשר בין הציונים של כל מחזור? האם כל הקורסים הועברו באותה רמה ? כולם נבחנו על אותו חומר? כולם יודעים את אותו החומר? האם 80 בשנתון אחד מעיד על 80 בשנתון אחר? האם ממוצע גורף בתואר לשנתון אחד, מעיד על ממוצע בתואר אחר?

למה אני נתפל לציונים? כי אתה נתפל ואומר אנשים עם ציונים לא מספיק גבוהים נתקעים במכללות. העובדה הסופית היא שאתה בכלל לא מבין שההנחות שלך הן לא תקפות.

עכשיו תניח את ההנחות שלך מחדש , תסביר למה הן תקפות ואפשר יהיה לנהל פה דיון אקדמי ראוי, אחרת אתה סתם עוד אחד ברמת בוגר מכללה.

#6 אורח - אורח

אורח - אורח
  • אורחים

פורסם 11/01/2011 - 17:15

אתה טועה לגמרי. אין שום חשיבות לציוד בכדי להכשיר מהנדס בתואר ראשון ואכן הציוד באוניברסיטה הוא בכלל לא מרשים.

יש זילות של מקצוע ההנדסה אבל הציוד הוא לא הסיבה. הסיבה היא כמות מהנדסים חסרת פרופורציה לגודל האוכלוסיה.

באשר למכללות - הבעיה היא הרמה התיאורתית הנמוכה. ולא רמת הציוד. ואני בכלל לא חושב שבמכללות יש פחות ציוד מהאוניברסיטאות. למעשה יש סיכוי שההיפך הוא הנכון.

#7 Kayben

Kayben

אינדיאני במדבר

• רשומים+
  • 5319 הודעות:

פורסם 11/01/2011 - 17:45

לדעתי זה תהליך מצויין שקורה.
מעסיקים יכולים לסנן מועמדים לפי מוסד הלימודים בו למדו.
כך שאותה הצפה נמנעת אם המציאות תואמת את דבריך.

אני מאמין שבמציאות, אין הבדל גדול בין מהנדסי האוניברסיטה למכללות.
או במילים אחרות, מהנדסי המכללות עושים את העבודה טוב בדיוק כמו מהנדסי האוניברסיטה.
לכן מתן אפשרות ליותר אנשים להתחרות על משרות נחשקות היא תהליך מבורך שמקנה שיוויון הזדמנויות.

האבטלה שאתה מתאר סותרת את המציאות.
אנחנו שנים בתהליך של ירידה באבטלה, בזמן שבכל אותם שנים מס' המהנדסים ממכללות רק גדל.

#8 אורח - הקבצה ב'

אורח - הקבצה ב'
  • אורחים

פורסם 11/01/2011 - 20:09

אז מה המסקנה? שצריך לבטל את רשיון המכללות להעניק תואר מהנדס לבוגריהן, כי זה גובל ממש בזילות של שימוש ברצף המילים Bachelor of Science. פיחסה.

#9 yedidel

yedidel

ברונזה

• רשומים+
  • 886 הודעות:

פורסם 11/01/2011 - 23:50

בתור בוגר הנדסה באוניברסיטה אני יכול למסור לך שאף אחד פה לא "מוכשר" כראוי.
וגם פה לא חסרים מרצים זבלה.

#10 אורח - אורח

אורח - אורח
  • אורחים

פורסם 12/01/2011 - 17:44

בתור אחד שמסיים הנדסה בבן גוריון אני כבר רגיל לסטודנטים להנדסה שחושבים שהם העם הנבחר. ממליץ לך בחום לצאת מהסרט שאתה חי בו. מהנדסים זה בעצם עבדים מודרניים שהקריירה שלהם נמשכת כ- 15 שנה ובמקרה ולא התקדמת או אין לך קשרים מתאימים אתה נפלט או שהמשכורת שלך יורדת פלאים.

זה לא סוד שהנושאי לימוד שמועברים באוני' הם כבר לא תקפים כי למרצים לא אכפת ולא בא להם לעדכן מדי שנה את החומרי לימוד. למשל: קוד פתוח , פיתוח לסלולר , שרתי ענן , ממשק משתמש לכל אלה אין אפילו אזכור באוני'.

ישנם מרצים במכללות שהיית רק חולם שיגיעו להרצות בפנייך ושם לא מתעסקים בביורוקרטיה מטומטמת שסטודנטים נאלצים להתמודד איתה מדי יום ויומו. ואני לא מדבר על הכנסים שמתקיימים בהם עם מיטב אנשי המקצוע.

זה שאתה יודע לתכנת או פעולה אחרת לא עושה אותך מיוחד ושונה מאחרים. ביננו ברוב הפרויקטים זקוקים למהנדסים בינוניים וכבר יצא לי לראות לא מעט מהנדסים שחושבים שהם האנשי מקצוע הטובים ביותר.

אתה רוצה להתבלט מעל כולם? מעולה! אז תתחיל להתמקצע מעבר למה שנותנת לך האוני'. תתחיל ליצור קשרים דרך הלינקדאין , תבדוק איזה תחום מדבר אלייך ותתחיל ללכת לכנסים שמתקיימים בישראל בנושא ואולי אפילו תיסע פעם בשנה לאיזה כנס בחו"ל , תתחיל לקרוא בלוגים ועיתונות מקצועית מארה"ב ותבין להיכן נושבת הרוח.
אחרי שתתחיל לעשות את כל הפעולות האלה באופן קבוע תבין שריבוי מהנדסים כמעט ולא ישפיע עלייך.

והכי חשוב תבחר עבודה ראשונה שאתה רוצה ולא בגלל שמקבלים שם 1500 שקל יותר.

#11 Napsss

Napsss

לא סתם ברונזה - רשום+!

• רשומים+
  • 419 הודעות:

פורסם 12/01/2011 - 18:42

בתור אחד שמסיים הנדסה בבן גוריון אני כבר רגיל לסטודנטים להנדסה שחושבים שהם העם הנבחר. ממליץ לך בחום לצאת מהסרט שאתה חי בו. מהנדסים זה בעצם עבדים מודרניים שהקריירה שלהם נמשכת כ- 15 שנה ובמקרה ולא התקדמת או אין לך קשרים מתאימים אתה נפלט או שהמשכורת שלך יורדת פלאים.

זה לא סוד שהנושאי לימוד שמועברים באוני' הם כבר לא תקפים כי למרצים לא אכפת ולא בא להם לעדכן מדי שנה את החומרי לימוד. למשל: קוד פתוח , פיתוח לסלולר , שרתי ענן , ממשק משתמש לכל אלה אין אפילו אזכור באוני'.

ישנם מרצים במכללות שהיית רק חולם שיגיעו להרצות בפנייך ושם לא מתעסקים בביורוקרטיה מטומטמת שסטודנטים נאלצים להתמודד איתה מדי יום ויומו. ואני לא מדבר על הכנסים שמתקיימים בהם עם מיטב אנשי המקצוע.

זה שאתה יודע לתכנת או פעולה אחרת לא עושה אותך מיוחד ושונה מאחרים. ביננו ברוב הפרויקטים זקוקים למהנדסים בינוניים וכבר יצא לי לראות לא מעט מהנדסים שחושבים שהם האנשי מקצוע הטובים ביותר.

אתה רוצה להתבלט מעל כולם? מעולה! אז תתחיל להתמקצע מעבר למה שנותנת לך האוני'. תתחיל ליצור קשרים דרך הלינקדאין , תבדוק איזה תחום מדבר אלייך ותתחיל ללכת לכנסים שמתקיימים בישראל בנושא ואולי אפילו תיסע פעם בשנה לאיזה כנס בחו"ל , תתחיל לקרוא בלוגים ועיתונות מקצועית מארה"ב ותבין להיכן נושבת הרוח.
אחרי שתתחיל לעשות את כל הפעולות האלה באופן קבוע תבין שריבוי מהנדסים כמעט ולא ישפיע עלייך.

והכי חשוב תבחר עבודה ראשונה שאתה רוצה ולא בגלל שמקבלים שם 1500 שקל יותר.

דווקא כן מלמדים "מחשוב ענן" - הנדסת מערכות מידע :)

#12 אורח - אני

אורח - אני
  • אורחים

פורסם 13/01/2011 - 00:58

להפך!!!!
במכללות נמצאים כל המרצים הטובים כי הם מקבלים יותר כסף!!!
אני סימתי ללמוד הנדסה ואני עובדת עם אנשים שלמדו במכללות סמי בורקס למיניהם וזה מה שמעצבן!
מעצבן כי בשוק מתיחסים אלינו ואליהם אותו דבר (מבחינת משכורות וכו...) למה זה מעצבן?
כי מי שלמד במכללה לא עשה רבע מאמץ ממה שעושה סטודנט הנדסה באונברסיטה, הכל הם מקבלים לפה.... מי שחושב שאפשר להשוות בין סטודנט שיצא מאונ' לכזה שיצא ממכללה חי בסרט!!!
השוק מוצף מהנדסים ולכן המשכורות יורדות! ולמה הוא מוצף כי כל מכללה שנייה מלמדת "הנדסה"

פשוט מעצבןןןן ומוכיח את המשפט הנדוש "מי שמשקיע שוקע!!!

#13 alon2621

alon2621

כסף

• רשומים+
  • 1158 הודעות:

פורסם 13/01/2011 - 08:15

אני סימתי ללמוד הנדסה ואני עובדת עם אנשים שלמדו במכללות סמי בורקס למיניהם וזה מה שמעצבן!
מעצבן כי בשוק מתיחסים אלינו ואליהם אותו דבר (מבחינת משכורות וכו...) למה זה מעצבן?

אנא הסבירי לי, אם את עושה אותה עבודה למה את צריכה לקבל יותר כסף?

#14 עובר אורח

עובר אורח

ברונזה

• רשומים+
  • 886 הודעות:

פורסם 13/01/2011 - 11:33

אנא הסבירי לי, אם את עושה אותה עבודה למה את צריכה לקבל יותר כסף?

נראה לי שמה שמפריע לה (ואני מעריך שלעוד הרבה אנשים) זה שסטודנטים להנדסה באוניברסיטה (עברית/ את"א / אב"ג / טכניון) עוברים "מסלול" הרבה יותר
קשה מאשר בוגרי מכללות (והאמת לי , אני מכיר את שני העולמות , יש הבדל חד מאוד ממכללה לאוניברסיטה) , וכל מה שהיא רוצה זה : תגמול ראוי , כלומר
שבוגרי הנדסה באוניברסיטה יקבלו שכר יותר גבוה . ראסמי - לגיטימי .

#15 Kayben

Kayben

אינדיאני במדבר

• רשומים+
  • 5319 הודעות:

פורסם 13/01/2011 - 11:36

השוק מוצף מהנדסים ולכן המשכורות יורדות! ולמה הוא מוצף כי כל מכללה שנייה מלמדת "הנדסה"

זאת עדות לכלכלה בריאה.
מתן הזדמנות שווה לכולם לפרנסה טובה.

אם בוגרי אוניברסיטאות היו יותר איכותיים הם היו מקבלים יותר כסף.

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים