מעבר לתוכן

זילות מקצוע ההנדסה בישראל

• Please log in to reply
55 replies to this topic

#16 אורח - אורח

אורח - אורח
  • אורחים

פורסם 13/01/2011 - 12:08

דווקא כן מלמדים "מחשוב ענן" - הנדסת מערכות מידע :)

זה שמעבירים קורס אחד או שניים בנושא ממש לא נקרא לימוד. כל מחלקה להנדסה צריכה כל שנתיים לבצע רענון בחומרי לימוד ולשנות את הסילבוס בעיקר בשנים שלישית ורביעית. בנוסף כל שנתיים לבחור נושא בהתאם למחלקה ולהתמקד בו.
הרי לא פעם ולא פעמיים אנחנו נתקלים בקורסים שחומרי הלימוד שלהם לא שונו במשך 5-6 שנים והם כבר לא רלוונטיים.

אין ספק שבוגרי אוני' נאלצו לעבוד קשה יותר בשביל התואר אבל מה שחשוב זו השורה התחתונה. שאומרת שהם ייצאו עם כלי עזר דומים לבוגר אוני'.
אני באמת לא מבין למה בוגר אוני' חושב שהוא מוכשר וטוב יותר מבוגר מכללה? כמו שאמרתי מקודם עדיף שתצאו מהסרט וכמה שיותר מהר. לי אישית נמאס מהשחצנות של בוגרים להנדסה שחושבים שהם יודעים הכל או שבגלל שעבדו באינטל באיזה תפקיד איזוטרי שנתנו לו שם מפוצץ אז מגיע להם הכל.

במקום לבכות על כך תתחילו להתמקצע ולבדוק איזה תחום מעניין אותכם. והכי חשוב תתחילו להשקיע בכישורים חברתיים.
לצערי 90% מהבוגרים בוחרים עבודה על פי גובה השכר ולא על פי רמת עניין.

בקיצור תסתכלו על עצמכם בלבד!

#17 alon2621

alon2621

כסף

• רשומים+
  • 1158 הודעות:

פורסם 13/01/2011 - 12:18

נראה לי שמה שמפריע לה (ואני מעריך שלעוד הרבה אנשים) זה שסטודנטים להנדסה באוניברסיטה (עברית/ את"א / אב"ג / טכניון) עוברים "מסלול" הרבה יותר
קשה מאשר בוגרי מכללות (והאמת לי , אני מכיר את שני העולמות , יש הבדל חד מאוד ממכללה לאוניברסיטה) , וכל מה שהיא רוצה זה : תגמול ראוי , כלומר
שבוגרי הנדסה באוניברסיטה יקבלו שכר יותר גבוה . ראסמי - לגיטימי .

למה שמישהו ישלם לך יותר כי למדת יותר קשה, אם אתה מספק סחורה השווה למישהו שלמד יותר קל? בפועל אתה לא שווה כספית יותר.

כוחות השוק כאן הם נכונים לטעמי. אצלי בחברה קידמו עכשיו לתפקיד בכיר מישהו שהוא בוגר מכללה קיקיונית (עם ותק לא בהרבה יותר ממני) מכיוון שהוא באמת בעל יכולות מרשימות. אז מה שבאמת אתם מקווים זה שהמעסיק יקדם אותי כי המבחן שלי בחדוו"א היה יותר קשה? הבנאדם הזה מיישם את הלימודים הקלים שלו באופן מרשים למדיי.

#18 עובר אורח

עובר אורח

ברונזה

• רשומים+
  • 886 הודעות:

פורסם 13/01/2011 - 12:42

למה שמישהו ישלם לך יותר כי למדת יותר קשה, אם אתה מספק סחורה השווה למישהו שלמד יותר קל? בפועל אתה לא שווה כספית יותר.

כוחות השוק כאן הם נכונים לטעמי. אצלי בחברה קידמו עכשיו לתפקיד בכיר מישהו שהוא בוגר מכללה קיקיונית (עם ותק לא בהרבה יותר ממני) מכיוון שהוא באמת בעל יכולות מרשימות. אז מה שבאמת אתם מקווים זה שהמעסיק יקדם אותי כי המבחן שלי בחדוו"א היה יותר קשה? הבנאדם הזה מיישם את הלימודים הקלים שלו באופן מרשים למדיי.

טוב יאללה ,בוא נסגור את כל האוניברסיטאות . נפתח 50 סניפים של מכללת סמי שמעון בכל הארץ ,וזהו זה!

#19 alon2621

alon2621

כסף

• רשומים+
  • 1158 הודעות:

פורסם 13/01/2011 - 13:02

טוב יאללה ,בוא נסגור את כל האוניברסיטאות . נפתח 50 סניפים של מכללת סמי שמעון בכל הארץ ,וזהו זה!

אויש לא הבנת, אני בטוח שהבוגרים הכי טובים מגיעים מהאוניברסיטה מכל הסיבות בעולם (אני מוכן לפרט למה, אבל זה די ברור).
הטענה שלי זה שהכי טובים כבר יאותרו או יפלסו דרכם למקומם הטבעי במעלה הגבעה וישאירו את בוגרי המכללות ובוגרי האוניבריסטה הבינוניים הרחק מאחורה (גם מבחינת כספית וגם מעמדית).
אם מישהו עובד כתף אל כתף לצד בוגרי מכללות בתפקיד אפרורי ופשוט, אני לא מבין למה הוא חושב שמגיע לו לקבל יותר.

#20 אורח - בוגרת הנדסה

אורח - בוגרת הנדסה
  • אורחים

פורסם 13/01/2011 - 13:02

אנא הסבירי לי, אם את עושה אותה עבודה למה את צריכה לקבל יותר כסף?

הכוונה שלי היא שעצם קבלתם לעבודה גןרמת למשכורת שלי להיות נמוכה יותר כי צחיפיות השכר שלהם נמוכות יותר. כך יוצא שכאשר אני דורשת X כסף אומרים לי שזה הרבה ושלא משלמים ככה לאחרים. אחרים=בוגרי מכללה. וכן באיזשהו מקום אני מצפה שישלמו לי יותר אני כן מרגישה בעבודה שלי שאני מביאה ערך מוסף ושאני מבצעת דברים בהרבה יותר קלות מאחרים אני יודעת שזה נשמע מתנשא ולא הייתה בכוונתי לפגוע בבוגרי מכללות אבל כן . זו התמונה.

#21 אורח - me

אורח - me
  • אורחים

פורסם 13/01/2011 - 13:06

אויש לא הבנת, אני בטוח שהבוגרים הכי טובים מגיעים מהאוניברסיטה מכל הסיבות בעולם (אני מוכן לפרט למה, אבל זה די ברור).
הטענה שלי זה שהכי טובים כבר יאותרו או יפלסו דרכם למקומם הטבעי במעלה הגבעה וישאירו את בוגרי המכללות ובוגרי האוניבריסטה הבינוניים הרחק מאחורה (גם מבחינת כספית וגם מעמדית).
אם מישהו עובד כתף אל כתף לצד בוגרי מכללות בתפקיד אפרורי ופשוט, אני לא מבין למה הוא חושב שמגיע לו לקבל יותר.

ממש לא נכון שיהיה ברור שמקומות מאוד מובחרים לוקחים אליהם גם בוגרי מכללות . והכוונה היא לעבודה הראשונה שאתה עובד בה ולכך שהמשכורת בשנות העבודה הראשונה שלך (לפני שהספקת להוכיח את עצמך וכו...) היא נמוכה

#22 alon2621

alon2621

כסף

• רשומים+
  • 1158 הודעות:

פורסם 13/01/2011 - 14:25

הכוונה שלי היא שעצם קבלתם לעבודה גןרמת למשכורת שלי להיות נמוכה יותר כי צחיפיות השכר שלהם נמוכות יותר. כך יוצא שכאשר אני דורשת X כסף אומרים לי שזה הרבה ושלא משלמים ככה לאחרים. אחרים=בוגרי מכללה. וכן באיזשהו מקום אני מצפה שישלמו לי יותר אני כן מרגישה בעבודה שלי שאני מביאה ערך מוסף ושאני מבצעת דברים בהרבה יותר קלות מאחרים אני יודעת שזה נשמע מתנשא ולא הייתה בכוונתי לפגוע בבוגרי מכללות אבל כן . זו התמונה.

אז התלונה שלך זה על ההיצע והביקוש? מסכים שתמיד נחמד לעבוד בעבודה עם מעט בוגרים ומעט תחרות. אין כאן כל קשר "לרמה" העודפת שלך.

ממש לא נכון שיהיה ברור שמקומות מאוד מובחרים לוקחים אליהם גם בוגרי מכללות.

זה לא עברית.

#23 אורח - אורח

אורח - אורח
  • אורחים

פורסם 13/01/2011 - 16:11

ישנן מדינות (למשל צרפת) בהם מקובל שפער השכר בן בוגרי מוסדות עילית למוסדות לא יוקרתיים נשאר למשך כל הקרירה המיקצועית, ללא כל קשר לוותק ולתפקיד. למשל שמעתי על שני אדריכלים עם וותק של 10 שנים ואותו תפקיד באותה חברה, אך עם הפרש בשכר של 400 יורו לחודש לטובת בוגר אוניברסיטת העילית.

נוסא המה מגיע ולמה לא ברור כלל. אם נקח את ההגיון שלך, השכר צריך להקבע רק לפי כושר המיקוח של העובד, ולא לפי התפקיד, ההשכלה, והוותק, כי כושר המיקוח של העובד מצביע על שביעות הרצון שלו מהשכר (אחרת היה מחליף מקום עבודה).
ומה אתה אומר על חברות ישראליות שמשלמות לעובדיהן בדרום שכר נמוך יותר מלעובדיהן (שווי התפקיד) במרכז? פער השכר לפעמים מגיע ל25% ויותר.

#24 אורח - אני

אורח - אני
  • אורחים

פורסם 13/01/2011 - 16:25

אז התלונה שלך זה על ההיצע והביקוש? מסכים שתמיד נחמד לעבוד בעבודה עם מעט בוגרים ומעט תחרות. אין כאן כל קשר "לרמה" העודפת שלך.

זה לא עברית.

אה אז עכשיו אתה מחפש אותי? פגעתי בכבודך? מה אתה עוד איזה בוגר סמי בורקס ?
אני עולה מברה"מ וזאת העברית שלי אם יש לך בעיה עם זה אל תקרא

#25 אורח - אורח

אורח - אורח
  • אורחים

פורסם 13/01/2011 - 16:53

ישנן מדינות (למשל צרפת) בהם מקובל שפער השכר בן בוגרי מוסדות עילית למוסדות לא יוקרתיים נשאר למשך כל הקרירה המיקצועית, ללא כל קשר לוותק ולתפקיד. למשל שמעתי על שני אדריכלים עם וותק של 10 שנים ואותו תפקיד באותה חברה, אך עם הפרש בשכר של 400 יורו לחודש לטובת בוגר אוניברסיטת העילית.

נוסא המה מגיע ולמה לא ברור כלל. אם נקח את ההגיון שלך, השכר צריך להקבע רק לפי כושר המיקוח של העובד, ולא לפי התפקיד, ההשכלה, והוותק, כי כושר המיקוח של העובד מצביע על שביעות הרצון שלו מהשכר (אחרת היה מחליף מקום עבודה).
ומה אתה אומר על חברות ישראליות שמשלמות לעובדיהן בדרום שכר נמוך יותר מלעובדיהן (שווי התפקיד) במרכז? פער השכר לפעמים מגיע ל25% ויותר.

זה קיים גם בישראל במוסדות ציבוריים או כאלה שהיו שייכים למדינה בעבר. ולעצם העניין אין דבר כזה שני אנשים עם אותו תפקיד בחברה. זה שיש בחברה כמה מנהלי פרויקטים זה ממש לא אומר שהם נמצאים באותו תפקיד. מה שקובע זה גודל הפרויקט וחשיבותו לחברה ותמיד ישנה הירכיה בין מנהלי הפרויקטים השונים בחברה. לכן זו השוואה לא נכונה.

אותו דבר קורה בחברות בדרום. הם יודעים שבסופו של דבר יהיו אצלם עובדים אבל את העובדים שבאמת חשובים הם מפנקים במשכורות שלפעמים גבוהות ב- 50% מהמרכז.

לעובדים בתחילת הדרך אין כל כך כושר מיקוח. לצערי אחזור על שוב מהנדס שרק עכשיו סיים אוני' יתרום אותו דבר כמו בוגר מכללה. אז אולי תבצע דברים במהירות רבה יותר אבל מי קבע שזה מה שחשוב לחברה בתפקיד הזה?
יש לא מעט תפקידים שאין הבדל אם העובד הספיק את המטלה ביום או ב- 3 ימים או אפילו לחברה לא משנה אם הוא ביצע משהו מתוחכם כדי לעשות זאת.
בסופו של יום 80% מהמהנדסים הם באותה רמה ומבצעים פחות או יותר אותן עבודות והחברות לא תלויות בהן.
ה- 20% שהבינו שעליהם לגשת בצורה קצת שונה לעבודה הם אלו שמתקדמים ולחברות חשוב שישארו.

לגבי השכר אחזור על זה שוב. לעובד בתחילת דרכו צריך להיות שיקול אחד בלבד שהוא האם החברה יכולה לספק לו את הכלים ואת המטרות שהוא שואף אליהם. ובטח לא השכר.

#26 אורח - אורח

אורח - אורח
  • אורחים

פורסם 13/01/2011 - 16:59

בואי נצא מנקודת הנחה שאת יודעת לפתור ולבצע דברים מהר יותר פי 2 מבוגר מכללה. אבל מי קבע שזה מה שחשוב לחברה כרגע ?
בשביל חברות ערך מוסף אומר שאת יכולה לגרום להן להרוויח יותר. איך בדיוק תעשי את זה בתור בוגרת? הרי קרוב לוודאי שתהיי בתפקיד זוטר ולא יהיה לך תפקיד משמעותי במוצר שמפתחת החברה.

הגישה שלך תהיה נכונה אם תפני לחברות startup אבל אז הם יקחו אנשי מקצוע תותחים שכבר הוכיחו עצמם במקום אחר ויתנו להם עוד כמה אלפים למשכורת.

#27 אורח - יוגב ויזר

אורח - יוגב ויזר
  • אורחים

פורסם 13/01/2011 - 17:04

[quote name='alon2621' date='13/01/2011 - 13:25' timestamp='1294917947' post='2746631']

תשמע אני סימתי ללמוד הנדסת חשמל לפני 3 שנים והיום לומד לתואר שני ואני מזדהה עם מה שנכתב פה.
ההשקעה ו"קריעת התחת" של מהנדסים באונברסיטאות היא אדירה אני לא חושב שיש מחלקות שמשתוות למה שקורה בהנדסה.
ההתמודדות היא לא רק עם קושי המקצוע אלא גם עם היחס מהאונברסיטה שמאלץ אותך כל הזמן ל"הלחם" על מקומך, מרצים שעושים מה שהם רוצים בלי טיפת התחשבות בסטודנטים ואני בטוח שכל תלמיד הנדסה שקורא את מה שאני כותב מבין טוב מאוד על מה אני מדבר.
כשהתחלתי לעבוד המשכורת ששולמה לי היתה בדיחה יחסית למה "שסיפרו לי" הבנתי מהר מאוד שאין לי הרבה מה לעשות אלא להתחיל ולזרום משם. לצידי עבדו ועובדים גם בוגרי מכללות (חלקם מוכשרים מאוד) אבל רובם פחות. ההבדל היה ניכר. ההתמודדות עם בעיות, יכולת ניתוח של דברים,דרך ההסתכלות על הדברים ההתעקשות למציאת פתרונות העמידה בעומס ובלחץ הם דברים שמי שבא מאונ' מכיר הרבה יותר טוב. במכללות החיים יותר קלים. ועל זה אין מה להתווכח.
שוב, יש יוצאי דופן לכאן ולכאן.
היום אני בעמדה בכירה יותר והמשכורת גבוהה יותר אבל לקח לי שנתיים להוכיח את עצמי. זה מעצבן כי בנ"א שיוצא מאונברסיטה אחרי תואר כזה כבר מרגיש שהוכיח את עצמו הכי שאפשר, התשלום הנמוך שבוגרים מקבלים בתחילת עבודתם הוא תולדה של "שוק מוצף" וכו'... אבל זה עדיין לא אומר שצריך להסתכל עליהם כשווים בין כל המועמדים.
במדינות אחרות כן יש דגש על להבדיל בין בוגרי מכללות לאונברסיטאות ולא סתם תאר לך מה יקרה עוד כמה שנים, (ואגב קורה כבר היום). אנשים לא ירצו ללכת לאונברסיטאות , למה להם לקרוע את התחת? הרי בסופו של דבר הם ואני באותו קו.

#28 alon2621

alon2621

כסף

• רשומים+
  • 1158 הודעות:

פורסם 13/01/2011 - 17:10

בסופו של דבר השכר נקבע לפי יכולת המיקוח (כושר מיקוח זה לא רק יכולת הדיבור מן הסתם) וככל שיש לך יותר יתרונות כך כושר המיקוח שלך גדל. ככל הנראה לך כושר המיקוח קטן/ שווה לכוח המיקוח של בוגר מכללה X.
התואר האוניברסיטאי הוא כן יתרון, אך הוא לעולם אינו עומד לבד, צריך גם להציג דברים נוספים בכדי שכפי שאמרת: כוח המיקוח יגדל.

מה שקורה בצרפת נשמע לי חסר פרטים וטיעון מומצא.
.

אה אז עכשיו אתה מחפש אותי? פגעתי בכבודך? מה אתה עוד איזה בוגר סמי בורקס ?
אני עולה מברה"מ וזאת העברית שלי אם יש לך בעיה עם זה אל תקרא

נראה לי שאני פגעתי בכבודך.

#29 אורח - צביקה

אורח - צביקה
  • אורחים

פורסם 13/01/2011 - 17:28

זאת עדות לכלכלה בריאה.
מתן הזדמנות שווה לכולם לפרנסה טובה.

אם בוגרי אוניברסיטאות היו יותר איכותיים הם היו מקבלים יותר כסף.

א - בוגרי אוניברסיטה הרבה יותר איכותיים, וכסטודנט שנה ד' להנדסה שמעביר שיעורים פרטיים לסטודנטים מהבדיחה הזו שנקרא סמי וסוסו אני רואה את זה יום יום (על קורס שאני עשיתי בערך 2 רמות מעל הרמה הנדרשת מהם).

ב- כל אחד מבין, שמנהל ממוצע יעדיף לחסוף כמה שקלים ולהתפשר על מהנדס פחות טוב (כי זה מה שהקציבו לו בתקן של כ"א).. אז כן ריבוי של השוק במתחזים בוגרי מכללה בהחלט משפיע עלי באופן ישיר כבוגר אוניברסיטה עם ממוצע 89 על הדרישות שלי מהעבודה....

#30 אורח - אורח

אורח - אורח
  • אורחים

פורסם 13/01/2011 - 17:45

[quote name='יוגב ויזר' date='13/01/2011 - 16:04' timestamp='1294927487' post='2746765']
[quote name='alon2621' date='13/01/2011 - 13:25' timestamp='1294917947' post='2746631']

תשמע אני סימתי ללמוד הנדסת חשמל לפני 3 שנים והיום לומד לתואר שני ואני מזדהה עם מה שנכתב פה.
ההשקעה ו"קריעת התחת" של מהנדסים באונברסיטאות היא אדירה אני לא חושב שיש מחלקות שמשתוות למה שקורה בהנדסה.
ההתמודדות היא לא רק עם קושי המקצוע אלא גם עם היחס מהאונברסיטה שמאלץ אותך כל הזמן ל"הלחם" על מקומך, מרצים שעושים מה שהם רוצים בלי טיפת התחשבות בסטודנטים ואני בטוח שכל תלמיד הנדסה שקורא את מה שאני כותב מבין טוב מאוד על מה אני מדבר.
כשהתחלתי לעבוד המשכורת ששולמה לי היתה בדיחה יחסית למה "שסיפרו לי" הבנתי מהר מאוד שאין לי הרבה מה לעשות אלא להתחיל ולזרום משם. לצידי עבדו ועובדים גם בוגרי מכללות (חלקם מוכשרים מאוד) אבל רובם פחות. ההבדל היה ניכר. ההתמודדות עם בעיות, יכולת ניתוח של דברים,דרך ההסתכלות על הדברים ההתעקשות למציאת פתרונות העמידה בעומס ובלחץ הם דברים שמי שבא מאונ' מכיר הרבה יותר טוב. במכללות החיים יותר קלים. ועל זה אין מה להתווכח.
שוב, יש יוצאי דופן לכאן ולכאן.
היום אני בעמדה בכירה יותר והמשכורת גבוהה יותר אבל לקח לי שנתיים להוכיח את עצמי. זה מעצבן כי בנ"א שיוצא מאונברסיטה אחרי תואר כזה כבר מרגיש שהוכיח את עצמו הכי שאפשר, התשלום הנמוך שבוגרים מקבלים בתחילת עבודתם הוא תולדה של "שוק מוצף" וכו'... אבל זה עדיין לא אומר שצריך להסתכל עליהם כשווים בין כל המועמדים.
במדינות אחרות כן יש דגש על להבדיל בין בוגרי מכללות לאונברסיטאות ולא סתם תאר לך מה יקרה עוד כמה שנים, (ואגב קורה כבר היום). אנשים לא ירצו ללכת לאונברסיטאות , למה להם לקרוע את התחת? הרי בסופו של דבר הם ואני באותו קו.
[/quote]
אתה בדיוק עונה על הבעיה. עבדת שנתיים והוכחת את עצמך וקבלת קידום. זה המסלול הנורמלי שצריך להיות.
ולא בגלל שאני בוגר אוני' עם ציונים גבוהים ככל שיהיו זכותי לקבל יותר כסף ומיד.

הסכומים שמקבלים היום בוגרים הוא תולדה של התפכחות מצד החברות שהבינו כי לשלם לבוגר 15,000 או יותר זו שטות גדולה. אין שום הצדקה לסכום כזה ואתה בטח לא שווה לחברה סכומים כאלה בתחילת הדרך.

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים