מעבר לתוכן

מלגת "דרומה"

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 אורח - אורח_מיטל_*

אורח - אורח_מיטל_*
  • אורחים

פורסם 31/05/2007 - 22:30

היי...
שמעתי שיש מלגה שנקראת "דרומה" שניתנת בתמורה ללימודי יהדות... :unsure:
האם מישהו יודע משהו בנושא או איפה אפשר לברר??

תודה מראש :)

#2 רוחלה

רוחלה

מתחיל/ה להבין בדיחות פורום

• רשומים
  • 111 הודעות:

פורסם 01/06/2007 - 18:32

היי...
שמעתי שיש מלגה שנקראת "דרומה" שניתנת בתמורה ללימודי יהדות... :unsure:
האם מישהו יודע משהו בנושא או איפה אפשר לברר??

תודה מראש :)

אני עושה את זה השנה וזה ממש כיף. זה 8 שעות שבועיות של בית מדרש ( יש אפשרות להגיע בבוקר ובערב) והמילגה יוצאת 500 ש"ח בחודש נדמה לי.
אני משאירה לך את הטלפון של אורי שהוא האחראי: 0544404672

שבת שלום :)

#3 אורח - אורח_מיטל_*

אורח - אורח_מיטל_*
  • אורחים

פורסם 01/06/2007 - 19:40

אני עושה את זה השנה וזה ממש כיף. זה 8 שעות שבועיות של בית מדרש ( יש אפשרות להגיע בבוקר ובערב) והמילגה יוצאת 500 ש"ח בחודש נדמה לי.
אני משאירה לך את הטלפון של אורי שהוא האחראי: 0544404672

שבת שלום :)

תודה רבה!!
שבת שלום:)

#4 אורח - לומון

אורח - לומון
  • אורחים

פורסם 30/10/2010 - 00:43

אז כלומר בשנה זה בטח מגיע ל 3000 ש"ח (כי בטח לומדים בשנה בערך סה"כ 6 חודשים)?
ד"א יש עוד לימודי יהדות כלשהם בב"ש עם מלגה אם מכירים?

#5 בית הלל

בית הלל

• מנהלי פורום
  • 225 הודעות:

פורסם 01/11/2010 - 14:30

אז כלומר בשנה זה בטח מגיע ל 3000 ש"ח (כי בטח לומדים בשנה בערך סה"כ 6 חודשים)?
ד"א יש עוד לימודי יהדות כלשהם בב"ש עם מלגה אם מכירים?

לומון, אתה עונה על הודעות מ2007.
יש מקורות עדכניים למידע על מלגות ולימודי יהדות. חפש מודעות בקמפוס, באתרי סטודנטים, ובמשרדי הדיקנאט. בהצלחה.

#6 יהונתן-פיזיקה

יהונתן-פיזיקה

• רשומים
  • 131 הודעות:

פורסם 20/01/2011 - 01:23

בס"ד

בושה קונים את התורה ואת הגמרא בכסף

מעניין מה היה אומר על זה הרב קוק...?

במקום ללמוד בכיף גמרא כמו שעושים בהסדר באים כמה חילונים עם קרע פילוספי שהחזיקו סידור בפעם האחרונה כמו שאני החזקתי את הברית החדשה וכו...
ומוכרים אתזה באקדמיה לכל מי שרוצה.
בושה וחרפה!!! זה מה שיש לי להגיד

#7 בית הלל

בית הלל

• מנהלי פורום
  • 225 הודעות:

פורסם 25/01/2011 - 10:49

בס"ד

בושה קונים את התורה ואת הגמרא בכסף

מעניין מה היה אומר על זה הרב קוק...?

במקום ללמוד בכיף גמרא כמו שעושים בהסדר באים כמה חילונים עם קרע פילוספי שהחזיקו סידור בפעם האחרונה כמו שאני החזקתי את הברית החדשה וכו...
ומוכרים אתזה באקדמיה לכל מי שרוצה.
בושה וחרפה!!! זה מה שיש לי להגיד

יהונתן, אם יש לך השגות על הנושא, אתה מוזמן להפנות את תלונותיך לארגונים שנותנים את המלגות האלה. לא בפורום שלנו, תודה.
תגובות נוספות בשרשור ימחקו.

#8 אורח - HowaAlawl

אורח - HowaAlawl
  • אורחים

פורסם 17/10/2015 - 06:20

Use of antibiotics in infectious diarrhea has been shown to decrease the duration of illness by hours regardless of the etiologic agent.Most patients who need this procedure still do very well.et al.Urine Na should be low in the setting of hyponatremia. best generic ***SPAM*** arthroscopy.At last the coffins of the obsolete ideas miasmas and spontaneous generation were nailed firmly shut and replaced by the germ theory of disease.This short story fed into contemporary fears and led to safety coffins and crypts being equipped with signals or devices with which the recovered occupant could alert the outside world.Supraclavicular cervical and axillary nodes are involved most often.b During the resting state of the axon typical concentrations of sodium and potassium ions inside the axon are and millimoleliter respectively.b When the two atoms are close together the electrons share each others orbit which results in the binding of the two atoms into a molecule. antabuse over the counter generic inherited defect in ability to produce hemoglobin leading to hypochromiaIt is therefore to be expected that common drugs are a further factor modulating epigenetic mechanisms.In the s the heartlung machine enabled longer procedures including heart transplants pioneered by Christiaan Barnard in see pp.NATURAL iron IMMUNITY Resistance at birth No prior exposure to antigens Neutrophils monocytes macrophages and NK cells ADAPTIVE IMMUNITY Lymphocytes T and B cells Antibodies produced after exposure to antigen Memory second exposure elicits faster and larger response Vaccination Antitoxins Immunoglobulins Maternal antibodies FIGURE Types of immunity.Antigens found on the surface of the red blood cells bind with antibodies of the right type. buy propranolol uk These include its essential role in HIV replication and its roles in transcriptional regula tion cytokinelike signaling and transport of proteins to the cell membrane.Quick Hit conditions in which ANAs are elevated SLE RA Scleroderma Sjogrens syndrome Mixed connective tissue disease Polymyositis and dermato myositis Druginduced lupus C.After puberty it is covered with pubic hair.Baccarelli A. next best thing to nolvadex Key Responsibilities Prepare and review regulatory submissions Develop global regulatory strategies and advise on these Provide regulatory technical expertise Manage key client projects Oversee project budgetforecasting Support global projects for other functions Ensure compliance according to SOPs and working practices The role will require you to possess a relevant medical or scientific degree you must have a minimum of years direct regulatory affairs experience gained from a CRO or pharmaceutical company ideally on a globalinternational level previous exposure to people management is essential and CMC experience would be advantageous.See Figure B.that is intended to evaluate erectile function..Some studies show improvement in immune system parameters but these statistically significant differences have not translated into clinical improvements or longer survival.exposed to xrays. mail order doxycycline Pioneer epidemiologist and anesthetist John Snow see pp.Another chest xray showed that the tube was correctly placed in the right pleural space but the fractured ribs and pleural effusion were on the left.Energy is measured in the same units as work in fact there is a onetoone correspondence between them.Most patients spontaneously recover or improve within the first month.

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים