מעבר לתוכן

'איפה היה אלוהים בשואה?' - דיאלוג בין יוסף לפיד ז"ל והרב לאו.

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 אורח - קרן

אורח - קרן
  • אורחים

פורסם 24/04/2011 - 13:12

"ח"כ לפיד: המסקנות שלי הפוכות משלך. הייתי בגטו בודפסט ואמרתי שאם אבא שלי נרצח במטהאוזן על לא עוול בכפו, רק מפני שהיה יהודי, אז אין אלוקים בשמים ובשום מקום.

הרב לאו: לי אין שום ספק שהקב"ה מנהיג את העולם, ואין לי אלא להצטער על המסקנות שאתה הגעת אליהן. מי נתן לנו חיים, שכל, כושר דיבור, בריאות?"

כפי שאתם בוודאי יודעים שניהם ניצולי שואה. לצערי לא הצלחתי למצוא הקלטה של המפגש המלא אלא רק חלקים ממנו.

אני חושבת שזו שאלה שחשוב לשאול ותמיד מעניין אותי לשמוע דיעות של אנשים בנושא.

ביום ראשון ושני ב-1-2.5 יתקיים מיצג 'השאלות שנותרו ללא מענה' בבית הסטודנט במסגרת שבוע זיכרון שואה אלטרנטיבי וכל מי שרוצה יוכל לגשת ולהביע את דעתו בנושא.
מצ"ב תוכנייה עם פירוט אירועים נוספים למי שמעוניין.

#2 free radical

free radical

רובין הוד

• מנהלי קבוצות לימוד
  • 12023 הודעות:

פורסם 24/04/2011 - 13:15

נושא חשוב ומעניין, אבל לא ממש קשור ספציפית לפה. מועבר בזאת אחר כבוד לפורום החברתי.
בנוסף, לא צ"ב שום דבר.
Posted Image
שלטון החוק

Posted Image

BECAUSE IT'S ALWAYS TITS SEASON

[url="http://forum.bgu.co....showforum=346"][size="3"]הפורום הציוני[/size][/url], כי עוֹד לֹא אָבְדָה תִּקְוָתֵנוּ

[size="4"]

ח... חפ... חפר... חפרן מדופלם

[/size]

name='אורח/ת' post='1628988' date='14/12/07 , 12:22']לא. כל עוד אין לך בעיה עם ערבי אקראי, ואתה מוכן לגור בשכנות אליו, לבלות איתו בפאב השכונתי ולקיים איתו כל אינטראקציה רגילה בין בני אדם, ואתה תפסול אותו רק אם תדע שהוא שונא אותך ורוצה בחורבן מדינתך. במקרה כזה - הכל סבבה איתך, אני מעניק לך בזאת את עיטור יפי הנפש.[/quote]

חיילים אלמונים הננו, בלי מדים,
וסביבנו אימה וצלמות.
כולנו גויסנו לכל החיים:
משורה משחרר רק המוות.

בימים אדומים של פרעות ודמים,
בלילות השחורים של יאוש,
בערים בכפרים את דגלנו נרים
ועליו: הגנה וכיבוש.

I just want you all to notice me and people to see
that somewhere deep down, there's a decent human being in me
It just can't be found, so the reason you've been seeing this me
is cause this is me now, the recent dude who's being this mean

EMINEM

#3 karen_r

karen_r

משתמש טרי

• רשומים
  • 22 הודעות:

פורסם 24/04/2011 - 13:38

"ח"כ לפיד: המסקנות שלי הפוכות משלך. הייתי בגטו בודפסט ואמרתי שאם אבא שלי נרצח במטהאוזן על לא עוול בכפו, רק מפני שהיה יהודי, אז אין אלוקים בשמים ובשום מקום.

הרב לאו: לי אין שום ספק שהקב"ה מנהיג את העולם, ואין לי אלא להצטער על המסקנות שאתה הגעת אליהן. מי נתן לנו חיים, שכל, כושר דיבור, בריאות?"

כפי שאתם בוודאי יודעים שניהם ניצולי שואה. לצערי לא הצלחתי למצוא הקלטה של המפגש המלא אלא רק חלקים ממנו.

אני חושבת שזו שאלה שחשוב לשאול ותמיד מעניין אותי לשמוע דיעות של אנשים בנושא.

ביום ראשון ושני ב-1-2.5 יתקיים מיצג 'השאלות שנותרו ללא מענה' בבית הסטודנט במסגרת שבוע זיכרון שואה אלטרנטיבי וכל מי שרוצה יוכל לגשת ולהביע את דעתו בנושא.
מצ"ב תוכנייה עם פירוט אירועים נוספים למי שמעוניין.

קבצים מצורפים

#4 johnny rotten

johnny rotten

Calm like a BomB

• מנהלי פורום
  • 8670 הודעות:

פורסם 24/04/2011 - 13:42

אין אלוהים כפי שהוא מתואר בתנ"ך.
אולי היו היו חייזרים שבאו לאנשים פרימטיבים לפני אלפי שנים, ואז הם חשבו שהם אלוהים/קסם וכו'...
כל טכנולוגיה מספיק מתקדמת תיראה כקסם או מעשה אלוהי
"...No fault, none to blame
It doesn't mean I don't desire to
Point the finger, blame the other..."

כשאתה מתלונן אז אתה מצפה שיקשיבו לך, אבל כשמתלוננים עליך פתאום אתה הכבשה הקטנה שנוזל לה משהו אדום מהאוזן.

#5 אורח - נירלה

אורח - נירלה
  • אורחים

פורסם 24/04/2011 - 14:05

ראיתי לפני מספר ימים ראיון של הרב, כניראה היה ראיון ישן, אבל אין ספק שהאדם הזה אדם מיוחד במינו ומהווה השראה, אין הרבה אנשים כאלו שניתן לומר הקריבו את עצמם למען משהו גדול מהם והחליטו לדבריו "לשאת לפיד למען אחרים"
הוא גדל וחונך על ערכי היהדות , ערכי הדת ובא ממשפחה בה דורות של רבנים. ואמנם אחיו שהיה מבוגר ממנו בחר בדרך אחרת, הסיבה הייתה שסבל הרבה יותר ממנו ,הוא היה נוכח הרבה יותר לזוועות בשל גילו, בזמן שהרב לאו שהיה פעוט והרבה מהדברים לא זכר ההשפעה של הזוועות היתה קטנה יותר מאשר על אחיו.
אני חושבת שזה עיניין של בחירה , נדמה לפעמים כי הבחירה גדולה מאיתנו מאחר וישר שאנו נולדים כופים עלינו דת מסוימת ואז זה גורם לתהיות ושאלות רבות. בייחוד כיהודי.וזה המעניין. למה היהודי שואל יותר שאלות מאשר כל אדם דתי אחר.
אני חושבת שהשאלה שבאמת צריכה להשאל היא : " איזו אמונה תגרום לך להרגיש טוב יותר ", כי אחרי הכל אף אחד לא יכול לדעת מהי האמת.
אם אתה מאמין ש:

אולי היו היו חייזרים שבאו לאנשים פרימטיבים לפני אלפי שנים, ואז הם חשבו שהם אלוהים/קסם וכו'...

וזה מה שעושה לך טוב...סבבה,
לי המחשבה הזו עלתה לא פעם וגורמת להרגשה לא חיובית,
אני כרגע מעדיפה לאמין שיש כח עליון כלשהו

#6 johnny rotten

johnny rotten

Calm like a BomB

• מנהלי פורום
  • 8670 הודעות:

פורסם 24/04/2011 - 14:15

ראיתי לפני מספר ימים ראיון של הרב, כניראה היה ראיון ישן, אבל אין ספק שהאדם הזה אדם מיוחד במינו ומהווה השראה, אין הרבה אנשים כאלו שניתן לומר הקריבו את עצמם למען משהו גדול מהם והחליטו לדבריו "לשאת לפיד למען אחרים"
הוא גדל וחונך על ערכי היהדות , ערכי הדת ובא ממשפחה בה דורות של רבנים. ואמנם אחיו שהיה מבוגר ממנו בחר בדרך אחרת, הסיבה הייתה שסבל הרבה יותר ממנו ,הוא היה נוכח הרבה יותר לזוועות בשל גילו, בזמן שהרב לאו שהיה פעוט והרבה מהדברים לא זכר ההשפעה של הזוועות היתה קטנה יותר מאשר על אחיו.
אני חושבת שזה עיניין של בחירה , נדמה לפעמים כי הבחירה גדולה מאיתנו מאחר וישר שאנו נולדים כופים עלינו דת מסוימת ואז זה גורם לתהיות ושאלות רבות. בייחוד כיהודי.וזה המעניין. למה היהודי שואל יותר שאלות מאשר כל אדם דתי אחר.
אני חושבת שהשאלה שבאמת צריכה להשאל היא : " איזו אמונה תגרום לך להרגיש טוב יותר ", כי אחרי הכל אף אחד לא יכול לדעת מהי האמת.
אם אתה מאמין ש:

וזה מה שעושה לך טוב...סבבה,

זה עצוב אם תחושה לא חיובית גורמת לך להאמין בכוחות עליונים וערטילאים.
אני מציע לך לפתח טיפה חשיבה ביקורתית, זה עוזר לא להאמין בקסמים ופיות בצורה עיוורת

כשאתה מתלונן אז אתה מצפה שיקשיבו לך, אבל כשמתלוננים עליך פתאום אתה הכבשה הקטנה שנוזל לה משהו אדום מהאוזן.

#7 karen_r

karen_r

משתמש טרי

• רשומים
  • 22 הודעות:

פורסם 24/04/2011 - 14:18

[/quote]

אם הבנתי נכון את בעצם אומרת שהאמונה שלך בכח עליון לא מגיעה 'מהבטן' אלא מהראש? ז"א ששאלת את עצמך את השאלה: 'האם אני מאמינה בכח עליון?' והתשובה היתה: 'אני לא רוצה להאמין שאין'? על דרך השלילה?

#8 אורח - נירלה

אורח - נירלה
  • אורחים

פורסם 24/04/2011 - 14:38

זה עצוב אם תחושה לא חיובית גורמת לך להאמין בכוחות עליונים וערטילאים.
אני מציע לך לפתח טיפה חשיבה ביקורתית, זה עוזר לא להאמין בקסמים ופיות בצורה עיוורת

אני ממשיכה לשאול, אני לא עוצרת את עצמי ובוחנת את כל האפשרויות, כמו שאמרתי אני בוחנת. אתה בוחן? או שאתה החלטת שזה חייזרים?
תחושה חיובית היא בהחלט מדד אחד נוסף (ולא עיקרי) בעיניי
יש לי סיפור אלייך:

אך פעם נתקלתי בסיפור על אדם שחלם לילה אחד שהוא הולך לאורך החוף יחד עם אלוהים. בעומק השמיים הבחין האיש בהבהובים של אירועים מחייו. בכל אירוע כזה, התבונן האיש וראה שני זוגות של עקבות כפות רגליים בחול. אחד שהיה שייך לו ואחד שהיה של האלוהים. כאשר האירוע האחרון של חייו הבהב לפניו, הוא הסתכל לאחור על עקבות הרגליים בחול. הוא ראה שפעמים רבות לאורך השביל של חייו היה רק זוג אחד של עקבות. הוא ראה שזה קרה ברגעים הכי עצובים של חייו. הדבר הטריד אותו מאוד והוא שאל: "אלוהים, אתה אמרת שכשאחליט ללכת אחריך, אתה תלך עמי כל הדרך. אבל ראיתי שברגעים הקשים של חיי, יש רק זוג עקבות אחד. אני לא מבין למה דווקא כשהייתי זקוק לך יותר מכול, עזבת אותי."

והאלוהים ענה: "בני היקר, אני אוהב אותך ולעולם לא אעזוב אותך. דע לך שבימי הניסיון והסבל, כשראית רק זוג אחד של עקבות, היו אלה צעדיי, נשאתי אותך על כפיי."

ואז הבנתי. הבטתי לאחור וראיתי את זוג העקבות בחיי, והבנתי מהיכן נבעו כוחותיי.

"נשאתי אותך על כפיי."

אתה מחפש לשאוב כוחות מאיזשהו מקור, מאחר ואתה לא תמיד יכול להתלות על מקורות חיצוניים זה כמעט בלתי אפשרי.וברגעי בדידות כל מה שנותר לך זה אתה ואותו כח , כח פנימי לא יספיק מאחר וברגעים כאלו אזל.

אם הבנתי נכון את בעצם אומרת שהאמונה שלך בכח עליון לא מגיעה 'מהבטן' אלא מהראש? ז"א ששאלת את עצמך את השאלה: 'האם אני מאמינה בכח עליון?' והתשובה היתה: 'אני לא רוצה להאמין שאין'? על דרך השלילה?

אני לא מסתמכת רק על הבטן, ברור שלא, כמו שכתבתי למעלה, אני ממשיכה לשאול אבל אני לא יכולה לומר לעצמי כל פעם :
מה אני מעדיפה להיות, אומללה וחסרת אמונה? ברגעי בדידות וצער?
או להביא משמעות כלשהי לחיי? והמשמעות לא יכולה להיות אך ורק חומרית/שיטחית, זה בלתי אפשרי מבחינתי לפחות

#9 karen_r

karen_r

משתמש טרי

• רשומים
  • 22 הודעות:

פורסם 24/04/2011 - 15:08

אני לא מסתמכת רק על הבטן, ברור שלא, כמו שכתבתי למעלה, אני ממשיכה לשאול אבל אני לא יכולה לומר לעצמי כל פעם :
או להביא משמעות כלשהי לחיי? והמשמעות לא יכולה להיות אך ורק חומרית/שיטחית, זה בלתי אפשרי מבחינתי לפחות
[/quote]

לפי מה שאת אומרת האפשרויות שעומדות בפני כל אדם הן אמונה בכח עליון או חיים חומרניים וחסרי משמעות. פשוט ככה? שחור ולבן? מה לגבי גוונים של אפור? למשל להבין שאנחנו עדיין לא יודעים הכל ושאין תשובה אחת לכל השאלות, אבל לשמור כל הזמן על היכולת לשאול שאלות ולאתגר כל הזמן את מה שאנחנו יודעים. ככה התקדמנו מהאמונה שכדור הארץ שטוח לידיעה שהוא לא.

#10 אורח - נירלה

אורח - נירלה
  • אורחים

פורסם 24/04/2011 - 15:57

לפי מה שאת אומרת האפשרויות שעומדות בפני כל אדם הן אמונה בכח עליון או חיים חומרניים וחסרי משמעות. פשוט ככה? שחור ולבן? מה לגבי גוונים של אפור? למשל להבין שאנחנו עדיין לא יודעים הכל ושאין תשובה אחת לכל השאלות, אבל לשמור כל הזמן על היכולת לשאול שאלות ולאתגר כל הזמן את מה שאנחנו יודעים. ככה התקדמנו מהאמונה שכדור הארץ שטוח לידיעה שהוא לא.

חיים חומרניים הם חיים שאין בהם רוח מבחינתי, ולכן את צודקת,ואולי הקצנתי ולא התייחסתי לגוונים שאיני מתחברת אליהם כרגע, אבל לגיטימיים.
יש בחירות אחרות כמו הבודהיזם
אני לא יודעת הכל ולא טענתי לרגע, אני ממשיכה לשאול שאלות ולא קבעתי עובדה לאף אדם,
אם אדם בוחר שלא להאמין בדבר, זו זכותו המלאה.

נעתי וחקרתי מה מתאים לי, בדקתי את הבודהיזם, ועוד כל מיני תאוריות רוחניות , אזוטריות .
בפעם האחרונה ישבתי במדיטצית זן בנפאל ולא יכולתי שלא להרגיש שזה פשוט לא אני!!!
אני לא מסוגלת להתחבר ל"כלום" הזה(בכלום אני מתכוונת לריק ), אבל זו אני. היו שם לא מעט אנשים ואף יהודים שלגמרי יכלו לקבל ולהלל.
לא ניתן לקרוא לזן חיים חומרניים, ויש בהן משהו שקוסם לעיתים - אני אישית לא הרגשתי חיבור.וזו הייתה כוונתי.

מה את חושבת ומרגישה?

#11 johnny rotten

johnny rotten

Calm like a BomB

• מנהלי פורום
  • 8670 הודעות:

פורסם 24/04/2011 - 18:20

אני ממשיכה לשאול, אני לא עוצרת את עצמי ובוחנת את כל האפשרויות, כמו שאמרתי אני בוחנת. אתה בוחן? או שאתה החלטת שזה חייזרים?
תחושה חיובית היא בהחלט מדד אחד נוסף (ולא עיקרי) בעיניי
יש לי סיפור אלייך:

אך פעם נתקלתי בסיפור על אדם שחלם לילה אחד שהוא הולך לאורך החוף יחד עם אלוהים. בעומק השמיים הבחין האיש בהבהובים של אירועים מחייו. בכל אירוע כזה, התבונן האיש וראה שני זוגות של עקבות כפות רגליים בחול. אחד שהיה שייך לו ואחד שהיה של האלוהים. כאשר האירוע האחרון של חייו הבהב לפניו, הוא הסתכל לאחור על עקבות הרגליים בחול. הוא ראה שפעמים רבות לאורך השביל של חייו היה רק זוג אחד של עקבות. הוא ראה שזה קרה ברגעים הכי עצובים של חייו. הדבר הטריד אותו מאוד והוא שאל: "אלוהים, אתה אמרת שכשאחליט ללכת אחריך, אתה תלך עמי כל הדרך. אבל ראיתי שברגעים הקשים של חיי, יש רק זוג עקבות אחד. אני לא מבין למה דווקא כשהייתי זקוק לך יותר מכול, עזבת אותי."

והאלוהים ענה: "בני היקר, אני אוהב אותך ולעולם לא אעזוב אותך. דע לך שבימי הניסיון והסבל, כשראית רק זוג אחד של עקבות, היו אלה צעדיי, נשאתי אותך על כפיי."

ואז הבנתי. הבטתי לאחור וראיתי את זוג העקבות בחיי, והבנתי מהיכן נבעו כוחותיי.

"נשאתי אותך על כפיי."

אתה מחפש לשאוב כוחות מאיזשהו מקור, מאחר ואתה לא תמיד יכול להתלות על מקורות חיצוניים זה כמעט בלתי אפשרי.וברגעי בדידות כל מה שנותר לך זה אתה ואותו כח , כח פנימי לא יספיק מאחר וברגעים כאלו אזל.

1. אני חושב שהנקודות הבאות מגוחוכות: א) העולם נוצר ב7 ימים לפני 5000 שנים
ב) אדם, חווה והנחש המדבר
ג) אנשים שחיים עד 900 שנה

וכו'...

אם הדברים הנ"ל מגוחכים (כיוון שהופרכו) אז כל דבר שנובע מתוך אותו מקור כמו הנקודות הנ"ל מוטל בספק במקרה הכי טוב, במקרה הממוצע זה אגדות.
אם למשל היו מספרים לך בילדות שג'ק ו3 האפונים זה חלק מהדת שלך ושזה באמת קרה, וסיפור המבול לעומת זאת היא אגדה של האחים גרים, לא היית יכולה להבדיל ביניהם בבגרות.

2. הסיפור שלך נועד לעורר תגובה רגשית ולא חשיבה הגיונית. כל פעם שמעורבים יותר מדי רגשות, ההגיון הולך לעזאזל.
לדעתי אנשים צריכים יותר אופי כדי לא להאמין בכוחות עליונים, אולי פרספקטיבה אחרת על המציאות. ולא להמציא חברים דימיונים שתמיד דואגים לנו לא משנה מה
הנה דוגמא לפרספקטיבה אחרת, אני למשל מרגיש נחת כאשר אני חושב שאין שום כוח עליון מעלי שהוא כל יכול ואני נתון לגחמות הקטנוניות שלו ולחוקים הפרימטיביים שלו

#12 אורח - נירלה

אורח - נירלה
  • אורחים

פורסם 24/04/2011 - 19:19

1. אני חושב שהנקודות הבאות מגוחוכות: א) העולם נוצר ב7 ימים לפני 5000 שנים
ב) אדם, חווה והנחש המדבר
ג) אנשים שחיים עד 900 שנה

לא ציינתי, אבל לא טענתי שאני מאמינה בפרשנות הדתית לבריאה או לאלוהים כמישהו שיושב מלמעלה ונותן את הדין , בכלל ברור שיש הרבה פרשנויות דתיות שעברו מן העולם, שהייתה להן אולי מטרה מסוימת בזמנו ועכשיו כבר לא משרתים אותה אלא רק רבנים כמו אמנון יצחק וכדומה.
זה לא מה שאמרתי, אני אמרתי "כח עליון" ומה זה הכח העליון הזה מבחינתי זה כבר סיפור אחר..כח מניע, כח גדול ממני. אין לי הגדרה כרגע ויכול להיות שגם בהמשך לא תהיה לי הגדרה.
אם ליהודים יש אלוהים שונה מלעמים אחרים, גם את זה לא אמרתי ולא קבעתי שום תאוריה תנכית או מקובלת.

2. הסיפור שלך נועד לעורר תגובה רגשית ולא חשיבה הגיונית. כל פעם שמעורבים יותר מדי רגשות, ההגיון הולך לעזאזל.

ברור שזה מדבר על תגובה ריגשית, כי זה בדיוק מה שדיברתי עליו. לא צריך להיות קיצוני לא מבחינה ריגשית ולא מבחינה הגיונית, אפשר להיות אי שם באמצע. כמו שהבחורה כתבה כאן. וכל אחד יבחר את המקום המתאים לו.

לדעתי אנשים צריכים יותר אופי כדי לא להאמין בכוחות עליונים, אולי פרספקטיבה אחרת על המציאות. ולא להמציא חברים דימיונים שתמיד דואגים לנו לא משנה מה
הנה דוגמא לפרספקטיבה אחרת, אני למשל מרגיש נחת כאשר אני חושב שאין שום כוח עליון מעלי שהוא כל יכול ואני נתון לגחמות הקטנוניות שלו ולחוקים הפרימטיביים שלו

אני לא חושבת שזה קשור ב"אופי" , אני דווקא חושבת שאתה מגיב בצורה מאוד ריגשית וקצת כעוסה, כאילו מישהו הפנה אלייך אצבע מאשימה, אף אחד לא הוכיח אף אחד אחר ואף אחד לא הכריח אותך, אבל זכותו של כל אדם להאמין במה שהוא מבקש. אם אתה חולק עליו אתה יכול להביא טענות נגד הגיוניות וקונקרטיות

לגבי החוקים, יש חוקים.. מי קבע אותם ומהם? שוב, אני לא יודעת אבל אי אפשר להתכחש לחוקים מסוימים בסיסיים ואתה לא יכול להפריך אותם לגמרי
לדוגמא סיבה ומסובב, אם אתה גונב או רוצח אתה תענש על זה בדרך כלשהי
אני לא מדברת על חוקים של להדליק נר בשבת...זה כבר להתעסק בקטנות.

#13 johnny rotten

johnny rotten

Calm like a BomB

• מנהלי פורום
  • 8670 הודעות:

פורסם 24/04/2011 - 19:51

לא ציינתי, אבל לא טענתי שאני מאמינה בפרשנות הדתית לבריאה או לאלוהים כמישהו שיושב מלמעלה ונותן את הדין , בכלל ברור שיש הרבה פרשנויות דתיות שעברו מן העולם, שהייתה להן אולי מטרה מסוימת בזמנו ועכשיו כבר לא משרתים אותה אלא רק רבנים כמו אמנון יצחק וכדומה.
זה לא מה שאמרתי, אני אמרתי "כח עליון" ומה זה הכח העליון הזה מבחינתי זה כבר סיפור אחר..כח מניע, כח גדול ממני. אין לי הגדרה כרגע ויכול להיות שגם בהמשך לא תהיה לי הגדרה.
אם ליהודים יש אלוהים שונה מלעמים אחרים, גם את זה לא אמרתי ולא קבעתי שום תאוריה תנכית או מקובלת.

ברור שזה מדבר על תגובה ריגשית, כי זה בדיוק מה שדיברתי עליו. לא צריך להיות קיצוני לא מבחינה ריגשית ולא מבחינה הגיונית, אפשר להיות אי שם באמצע. כמו שהבחורה כתבה כאן. וכל אחד יבחר את המקום המתאים לו.

אני לא חושבת שזה קשור ב"אופי" , אני דווקא חושבת שאתה מגיב בצורה מאוד ריגשית וקצת כעוסה, כאילו מישהו הפנה אלייך אצבע מאשימה, אף אחד לא הוכיח אף אחד אחר ואף אחד לא הכריח אותך, אבל זכותו של כל אדם להאמין במה שהוא מבקש. אם אתה חולק עליו אתה יכול להביא טענות נגד הגיוניות וקונקרטיות

לגבי החוקים, יש חוקים.. מי קבע אותם ומהם? שוב, אני לא יודעת אבל אי אפשר להתכחש לחוקים מסוימים בסיסיים ואתה לא יכול להפריך אותם לגמרי
לדוגמא סיבה ומסובב, אם אתה גונב או רוצח אתה תענש על זה בדרך כלשהי
אני לא מדברת על חוקים של להדליק נר בשבת...זה כבר להתעסק בקטנות.

המקור שלך לכח עליון באופן כללי זה מהדת היהודית, אולי אם היא לא היתה קיימת המושג הזה לא היה נכנס לתודעה שלך.
זה תלוי בחינוך שלך מגיל 0.

תדמייני את המצב הבא, מישהו ניגש אלייך ואומר שפיטר פן זה דמות אמיתית ורק בגלל שאת לא יכולה להוכיח שזה לא נכון, זה משהו מציאותי שיכול להתקיים, לא היית טיפה בשוק וקצת כועסת?

#14 karen_r

karen_r

משתמש טרי

• רשומים
  • 22 הודעות:

פורסם 24/04/2011 - 22:25

נירלה היקרה,
מה אני חושבת ומרגישה זאת שאלה מאוד כללית. התשובה הכי טובה שאני יכולה לתת בשליפה מהמותן היא שכשאני מסתכלת על העולם סביבי אני לא רואה (ובטח שלא מרגישה) שום כח עליון או ישות (או חייזרים לפי ג'וני) שמכוונת לשום מקום או שהיה איזשהוא תכנון תבוני. אני לא רואה שלכל דבר יש סיבה, ואני לא חושבת שהקיום שלי משמעותי יותר מהקיום של הדג באקווריום שלי. אני לא חושבת שבני האדם הם יצורים נעלים (להיפך). כשאני אמות (בתקווה בשיבה טובה) הגופה שלי תיקבר באדמה והתולעים יאכלו אותי, בדיוק כפי שיקרה לחתול שלי. אם מחר אני אלך ברחוב ומישהו יחליט לדפוק לי כדור בראש אז בכלל לא בטוח שהוא יקבל עונש כלשהוא על זה. גם האפשרות שהוא ימשיך לחיות את חייו, ללכת לעבודה, לאכול ארוחות שישי עם האשה והילדים ולמות בגיל 100 על חוף הים עם קוקטייל ביד היא סבירה באותה מידה.
יכול להיות שזה נראה לך ריקני. אני לגמרי מבינה למה יש אנשים שמוצאים נחמה במחשבות על השגחה עליונה וכו'. אבל כמו שג'וני אמר, לי נגרמת נחת מעצם המחשבה שאין אף אחד שמשגיח מלמעלה על כל צעד שאני עושה. המעשים שאני בוחרת לעשות או לא לעשות הם תוצאה של מחשבה מראש, מן הסתם הם גם מושפעים ממוסכמות חברתיות ואמות מידה מוסריות כלשהן (שגם הן תלויות תרבות). אבל בסופו של דבר אף אחד לא מחליט בשבילי איך צריך לחיות ולהתנהג ואם אני מחליטה למשל לא לנסוע ברמזור אדום זה כי אני לא רוצה לפגוע באף אחד ולא כי אני חוששת מהעונש שאקבל.

עניתי ככה ממש בשליפה מהמותן, אני מקווה שהבהרתי נקודה או שתיים בדרך.

#15 אורח - נירלה

אורח - נירלה
  • אורחים

פורסם 24/04/2011 - 22:52

תדמייני את המצב הבא, מישהו ניגש אלייך ואומר שפיטר פן זה דמות אמיתית ורק בגלל שאת לא יכולה להוכיח שזה לא נכון, זה משהו מציאותי שיכול להתקיים, לא היית טיפה בשוק וקצת כועסת?

לגמרי... B)

כול להיות שזה נראה לך ריקני. אני לגמרי מבינה למה יש אנשים שמוצאים נחמה במחשבות על השגחה עליונה וכו'. אבל כמו שג'וני אמר, לי נגרמת נחת מעצם המחשבה שאין אף אחד שמשגיח מלמעלה על כל צעד שאני עושה. המעשים שאני בוחרת לעשות או לא לעשות הם תוצאה של מחשבה מראש, מן הסתם הם גם מושפעים ממוסכמות חברתיות ואמות מידה מוסריות כלשהן (שגם הן תלויות תרבות). אבל בסופו של דבר אף אחד לא מחליט בשבילי איך צריך לחיות ולהתנהג ואם אני מחליטה למשל לא לנסוע ברמזור אדום זה כי אני לא רוצה לפגוע באף אחד ולא כי אני חוששת מהעונש שאקבל.

זה עושה לך טוב? זה מה שחשוב!מודה, אני לא יכולה להתחבר לזה , אני מהמתפלספים והחפרנים, זה האופי שלי אז לקבל את זה ככה כל כך פשוט ונקי? מה פתאום ,אין מצב:)
ועם זאת עולה השאלה שלי למה את בעצם דנה כאן איתי בפורום הזה לגבי העיניין, ז"א אם לא היה בך צל של ספק זה לא היה מעניין אותך והיית פוסחת על זה, אני יודעת שזו נשמעת התגובה הכי דתית שיש(אני אפילו בשוק מעצמי כרגע :lol: אבל בתכלס...זה לא שאני שולחת אותך להאמין באיזשהו משהו, אני סה"כ כל הזמן שואלת ואני רחוקה מלהיות דתיה...אבל אני כן מחפשת את היהדות שבי.או יותר נכון להגדיר את היהודיה שבי מחדש.

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים