מעבר לתוכן

'איפה היה אלוהים בשואה?' - דיאלוג בין יוסף לפיד ז"ל והרב לאו.

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#16 karen_r

karen_r

משתמש טרי

• רשומים
  • 22 הודעות:

פורסם 25/04/2011 - 00:56

לגמרי... B)

זה עושה לך טוב? זה מה שחשוב!מודה, אני לא יכולה להתחבר לזה , אני מהמתפלספים והחפרנים, זה האופי שלי אז לקבל את זה ככה כל כך פשוט ונקי? מה פתאום ,אין מצב:)
ועם זאת עולה השאלה שלי למה את בעצם דנה כאן איתי בפורום הזה לגבי העיניין, ז"א אם לא היה בך צל של ספק זה לא היה מעניין אותך והיית פוסחת על זה, אני יודעת שזו נשמעת התגובה הכי דתית שיש(אני אפילו בשוק מעצמי כרגע :lol: אבל בתכלס...זה לא שאני שולחת אותך להאמין באיזשהו משהו, אני סה"כ כל הזמן שואלת ואני רחוקה מלהיות דתיה...אבל אני כן מחפשת את היהדות שבי.או יותר נכון להגדיר את היהודיה שבי מחדש.

זה דיון מעניין בעיניי. דווקא בגלל שאני לא חושבת כמוך מסקרן אותי הרציונל (או היעדרו) מאחורי זה. חוץ מזה, שאלת- עניתי :)

#17 אורח - אורחת

אורח - אורחת
  • אורחים

פורסם 25/04/2011 - 12:25

"ח"כ לפיד: המסקנות שלי הפוכות משלך. הייתי בגטו בודפסט ואמרתי שאם אבא שלי נרצח במטהאוזן על לא עוול בכפו, רק מפני שהיה יהודי, אז אין אלוקים בשמים ובשום מקום.

הרב לאו: לי אין שום ספק שהקב"ה מנהיג את העולם, ואין לי אלא להצטער על המסקנות שאתה הגעת אליהן. מי נתן לנו חיים, שכל, כושר דיבור, בריאות?"

כפי שאתם בוודאי יודעים שניהם ניצולי שואה. לצערי לא הצלחתי למצוא הקלטה של המפגש המלא אלא רק חלקים ממנו.

אני חושבת שזו שאלה שחשוב לשאול ותמיד מעניין אותי לשמוע דיעות של אנשים בנושא.

ביום ראשון ושני ב-1-2.5 יתקיים מיצג 'השאלות שנותרו ללא מענה' בבית הסטודנט במסגרת שבוע זיכרון שואה אלטרנטיבי וכל מי שרוצה יוכל לגשת ולהביע את דעתו בנושא.
מצ"ב תוכנייה עם פירוט אירועים נוספים למי שמעוניין.

הלואי שסבא שלי היה בחיים שאוכל לשאול אותו איך המשיך לקרוא תהילים יום ביומו וללכת לבית הכנסת מידי פעם לאחר שעבר על בשרו את השואה ואיבד את כל המשפחה חוץ מאחיו, ולאחר שעבר עוד הרבה תלאות חוץ מהשואה (כמו למשל שבן עדה אחרת שעבד איתו הטיל מימיו בעמדה שלו ואמר שחבל שלא הרגו את כולם - ומדובר ביהודי אל יהודי הפעם)

מעדיפה להאמין באל לא מושלם שעמד חסר אונים כנגד הזוועה - כאל שברא בני אדם חופשיים ולא תיאר לעצמו לאן הם יקחו את החופש הזה (לטוב ולרע) מאשר באל שידע הכל אך מסיבה בזויה/שקר כלשהיא החליט שזה מה שמגיע לעם הסגול (סגולה) שלו בכלל שהוא לעס פיתה בפסח לפני 4000 דורות או משהו כזה
האלטרנטיבה כמובן היא אתאיזם מוחלט - וגם זה קביל בעיני

אין אלוהים כפי שהוא מתואר בתנ"ך.
אולי היו היו חייזרים שבאו לאנשים פרימטיבים לפני אלפי שנים, ואז הם חשבו שהם אלוהים/קסם וכו'...
כל טכנולוגיה מספיק מתקדמת תיראה כקסם או מעשה אלוהי

"אני מבטיח להפוך לאתאיסט כשאגלה כיצד נוצרה המולקולה הראשונה ביקום" (אלברט איינטשטיין)

#18 Tziff5

Tziff5

אני לא גזען - אני שונא את כולם באופן שווה

• רשומים+
  • 5644 הודעות:

פורסם 25/04/2011 - 13:29

הלואי שסבא שלי היה בחיים שאוכל לשאול אותו איך המשיך לקרוא תהילים יום ביומו וללכת לבית הכנסת מידי פעם לאחר שעבר על בשרו את השואה ואיבד את כל המשפחה חוץ מאחיו, ולאחר שעבר עוד הרבה תלאות חוץ מהשואה

זה מזכיר לי את החיילים שמלמדים אותם להתגלצח כל יום, גם אם כל החברים שלך נהרגו בטנק שלך, מה שחשוב זה להתגלצח. אני חושב שזה איזשהו קטע פסיכולוגי של למצוא משהו כפייתי להתעסק בו, כביכול חשוב יותר מכל הדברים הנוראיים שאתה עובר.

"אני מבטיח להפוך לאתאיסט כשאגלה כיצד נוצרה המולקולה הראשונה ביקום" (אלברט איינטשטיין)

אינשטיין לא היה אתאיסט (למרות שאת הציטוט הספציפי הזה לא מצאתי), אבל הוא לא האמין בדת היהודית, אלא בכוח עליון, שאותו הגדיר my religion. הוא הגדיר את הכוח הזה כ"כל מה שלעולם לא נבין", שזה בדיוק ההיפך מכל דת שהיא.
יתרה מזאת, איינשטיין אמנם היה גאון, אבל הוא לא ידע הכל, no one ever will, ולכן להאמין במשהו רק בגלל שהוא האמין בו זה לא בהכרח הדבר הנכון.

its better to be drunk than to be smart.
666 is evil, but 25.806975801127880315188420605149 is the root of all evil.
it's so simple to be wise. just think of something stupid to say, and dont say it!
women - can't live with them, can't successfully refute their hypothesis.
z

#19 אורח - קובי

אורח - קובי
  • אורחים

פורסם 01/07/2015 - 12:20

1. אני חושב שהנקודות הבאות מגוחוכות: א) העולם נוצר ב7 ימים לפני 5000 שנים
ב) אדם, חווה והנחש המדבר
ג) אנשים שחיים עד 900 שנה

וכו'...

אם הדברים הנ"ל מגוחכים (כיוון שהופרכו) אז כל דבר שנובע מתוך אותו מקור כמו הנקודות הנ"ל מוטל בספק במקרה הכי טוב, במקרה הממוצע זה אגדות.
אם למשל היו מספרים לך בילדות שג'ק ו3 האפונים זה חלק מהדת שלך ושזה באמת קרה, וסיפור המבול לעומת זאת היא אגדה של האחים גרים, לא היית יכולה להבדיל ביניהם בבגרות.

2. הסיפור שלך נועד לעורר תגובה רגשית ולא חשיבה הגיונית. כל פעם שמעורבים יותר מדי רגשות, ההגיון הולך לעזאזל.
לדעתי אנשים צריכים יותר אופי כדי לא להאמין בכוחות עליונים, אולי פרספקטיבה אחרת על המציאות. ולא להמציא חברים דימיונים שתמיד דואגים לנו לא משנה מה
הנה דוגמא לפרספקטיבה אחרת, אני למשל מרגיש נחת כאשר אני חושב שאין שום כוח עליון מעלי שהוא כל יכול ואני נתון לגחמות הקטנוניות שלו ולחוקים הפרימטיביים שלו

זה שאתה קובע מה מגוחך ומה לא עפ"י גחמותיך האישיות לא באמת הופך שום דבר למגוחך. כי זה בסוף רק אתה והמידע האפסי (ביחס למידע הקיים) שנחשפת אליו בשנותיך הקצרות. כנראה שאם עם שלם על כל דורותיו ועל אלפי שנותיו קיבל את זה כעובדה מראה שזה לבטח לא מגוחך ויש לכל הפחות סיבה לחקור ולהעמיק ולבדוק מה מאחורי הדברים.
התורה היא לא ספר ילדים. הספר הזה מדבר לכל אחד ברמתו שלו. אם ראית בה סיפור ילדים - זו הרמה שלך.
מאחורי כל מילה ומאחורי כל אות בה יש אמת אינסופית. אך נדרש להתאמץ בכדי להבין. כמו כל דבר יקר וחשוב בעולם הזה.
דוגמא קטנטנה - העולם שנברא ב-7 ימים - אין בהכרח הכוונה לימים שלנו, של 24 שעות, אלא מדובר על יום במובן המהותי שלו. פרק זמן או תקופה שמצויינת כיום. כמו שהמונח "יום הדין" אינו בהכרח מחייב שיתחיל ויגמר ביום אחד. הזמן המדוד שעבר בכל יום בבריאה הוא לא העניין. מדברים על יום באופן המהותי שלו. היום מתחיל בערב וחלקו השני הוא הבוקר, כמו כל מעשה שמתחיל ברצון כללי למשהו לא מוגדר ולא ברור שהולך ומתגבש לתובנה של איך וכיצד לעשות זאת ומגיע לעשייה ממשית. גם המהות של יום היא כזאת. תחילתו בחושך ולאחר מכן מגיע הבוקר מלשון בקרה. יכול להיות שיום בזמן הבריאה ארך מליוני שנים שלנו. אין לדעת.

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים