מעבר לתוכן

מה ההבדל בין מערכת מידע ביולוגית (מוח) למערכת מידע דיגיטלית?

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 אורח - Ronny.Com

אורח - Ronny.Com
  • אורחים

פורסם 19/06/2011 - 23:25

הנני מתכוון מבחינת הלוגיה של אחכסון הנתונים, הנצילות והיעילות .
?

#2 MeBeZiv

MeBeZiv

!!!!Goooooo Gerbil Gooooo

• רשומים+
  • 1864 הודעות:

פורסם 23/10/2011 - 10:27

הנני מתכוון מבחינת הלוגיה של אחכסון הנתונים, הנצילות והיעילות .
?

הממ.. שאלה לא רעה האמת. אני מניח שאתה מתכוון להבדלים בין מחשב (תיאורטי, עתידי כלשהו) לבין המוח.

בעיקרון, היות והמוח התפתח אבולוציונית כגוש של פונקציות חצי קשורות שנלחמו על השרדות בזמנים שונים, בזמן שהמחשב נוצר בתכנון (אפשר לקרוא לזה אבולוציה ממאית (memeic), אבל זה לדיון אחר), למחשב יש פוטנציאל עקרוני להיות יעיל יותר.

כרגע, בזמן שהמחשב שומר נתונים ממש (כלומר, יש לך לרוב מסד נתונים שבוא אתה שומר ערכים מסוימים) במוח יש לך אך ורק פונקציות חישוביות, ונתונים "מאוחסנים" בצורה מבוזרת רק כתוצאות של החישובים האלה. כך שא' זה חוסך מקום (כי אתה לא באמת שומר את הנתונים, הם לא באמת שם), וב' אתה לא צריך להכניס כל נתון בנפרד, כי המערכת בנויה על ביצועי אקסטרפולאציות מהמידע הקיים (תחשוב על איך מחשבון "שומר את התשובה" לכל תרגיל חשבון שתשאל אותו).

עוד דבר חשוב הוא שהמוח מבצע את החישובים האלה ברוב המקרים בצורה מקבילית, מה שמייצר מהירות שליפה הרבה הרבה יותר גבוהה, אבל זה כבר לא ממש קשור לשאלה שלך.

לגבי נצילות אני לא סגור. מה דורש יותר אנרגיה, חישוב מקבילי או סדרתי? שמירת נתונים לעומת אקסטרפולציה שלהם? אני מניח שהמוח טוב יותר גם בזה, היות וניצול מינימאלי של משאבים הוא אחת מהדרישות האבולוציוניות הכבדות במהלך ההתפתחות, והדברים שאני מכיר במוח שקשורים לזה כבדים מדי בשביל להכנס אליהם פה (למידה תאית, חיסכון בחיבורים קשרים לא משומשים וכו').

מקווה שזה עזר במשהו
זה מִיבִּיזִיו!! מִיבִּיזִיו!! לא כזה מסובך!!

I find it a bit hard to believe that infinitely small amounts of good stuff diluted into water will have more effect than the similar amounts of poo that still exists in them

#3 אורח - Ronny.Com

אורח - Ronny.Com
  • אורחים

פורסם 24/10/2011 - 11:06

הממ.. שאלה לא רעה האמת. אני מניח שאתה מתכוון להבדלים בין מחשב (תיאורטי, עתידי כלשהו) לבין המוח.

בעיקרון, היות והמוח התפתח אבולוציונית כגוש של פונקציות חצי קשורות שנלחמו על השרדות בזמנים שונים, בזמן שהמחשב נוצר בתכנון (אפשר לקרוא לזה אבולוציה ממאית (memeic), אבל זה לדיון אחר), למחשב יש פוטנציאל עקרוני להיות יעיל יותר.

כרגע, בזמן שהמחשב שומר נתונים ממש (כלומר, יש לך לרוב מסד נתונים שבוא אתה שומר ערכים מסוימים) במוח יש לך אך ורק פונקציות חישוביות, ונתונים "מאוחסנים" בצורה מבוזרת רק כתוצאות של החישובים האלה. כך שא' זה חוסך מקום (כי אתה לא באמת שומר את הנתונים, הם לא באמת שם), וב' אתה לא צריך להכניס כל נתון בנפרד, כי המערכת בנויה על ביצועי אקסטרפולאציות מהמידע הקיים (תחשוב על איך מחשבון "שומר את התשובה" לכל תרגיל חשבון שתשאל אותו).

עוד דבר חשוב הוא שהמוח מבצע את החישובים האלה ברוב המקרים בצורה מקבילית, מה שמייצר מהירות שליפה הרבה הרבה יותר גבוהה, אבל זה כבר לא ממש קשור לשאלה שלך.

לגבי נצילות אני לא סגור. מה דורש יותר אנרגיה, חישוב מקבילי או סדרתי? שמירת נתונים לעומת אקסטרפולציה שלהם? אני מניח שהמוח טוב יותר גם בזה, היות וניצול מינימאלי של משאבים הוא אחת מהדרישות האבולוציוניות הכבדות במהלך ההתפתחות, והדברים שאני מכיר במוח שקשורים לזה כבדים מדי בשביל להכנס אליהם פה (למידה תאית, חיסכון בחיבורים קשרים לא משומשים וכו').

מקווה שזה עזר במשהו

תודה, :-)

מה כוונתך ב "בצורה מבוזרת רק כתוצאות של החישובים האלה"?
לגבי-"למידה תאית, חיסכון בחיבורים קשרים לא משומשים"- תוכל לשלוח אותי למקור קריאה בנושא?
מה לגבי אחסנה של מידע, הרי מקום האחסון במחשב הוא עצום אך סופי, ובמוח עוד יותר- אני מבין שניתן לומר שמקום האחסון הוא אין סופי, מכיוון שהמוח כל הזמן מתאים את המידע שהוא שומר לאתגרים ולשימושים הניצבים לפניו- אך בכל זאת באיזה כלים ניתן לבחון את השאלה "האם מקום האחסון במוח הוא סופי"? אני מניח שזכרון לטווח קצר הוא סופי..
??

#4 MeBeZiv

MeBeZiv

!!!!Goooooo Gerbil Gooooo

• רשומים+
  • 1864 הודעות:

פורסם 24/10/2011 - 15:46

תודה, :-)

מה כוונתך ב "בצורה מבוזרת רק כתוצאות של החישובים האלה"?
לגבי-"למידה תאית, חיסכון בחיבורים קשרים לא משומשים"- תוכל לשלוח אותי למקור קריאה בנושא?
מה לגבי אחסנה של מידע, הרי מקום האחסון במחשב הוא עצום אך סופי, ובמוח עוד יותר- אני מבין שניתן לומר שמקום האחסון הוא אין סופי, מכיוון שהמוח כל הזמן מתאים את המידע שהוא שומר לאתגרים ולשימושים הניצבים לפניו- אך בכל זאת באיזה כלים ניתן לבחון את השאלה "האם מקום האחסון במוח הוא סופי"? אני מניח שזכרון לטווח קצר הוא סופי..
??

שוב, תחשוב על איך מחשבון "שומר" את התוצאות של כל תרגיל חשבון שאתה יכול להכניס בו. הוא לא, יש לו אלגוריתמים, ובכל פעם שתשאל אותו שאלה הוא ייצר לך את התשובה מחדש.
המוח עובד די ככה, כלומר, תשכח מזיכרון, זיכרון הוא בסך הכל מערכת חישוב שמייצרת לך תשובות על סמך ניסיון קודם. כך שאם אתה רוצה לדעת מי היה הנשיא השלישי של ישראל, זה לא שיש לך מערך איפה שהוא במוח שבו מסודרים כל הנשיאים, ואתה צריך לעבור עליו ולשלוף את הנתון. במקום זה, יש לך מערכת שמפעילה דפוסים רלוונטיים לשאלה (נשיאים, ותקופות, ותאריכים, ואנשים מפורסמים ואולי אפילו שטרות, יופעלו ביחד) ו"ילחמו" על גישה לאיזורי מודעות, וחלק מהם ינצחו ויקבלו גישה גם לשפה שם "אתה" תוכל לבחור האם להגיד אותם או לא. אבל התשובה מיוצרת לא נשלפת.

לגבי למידה תאית.. ממ... הייתי מתחיל מכל הנושא של long term potentiation and long term depression, שזה פשוט הצורה התאית שבה אנחנו "משתפרים" (שזה גם לומדים) ו"מתגרעים" (וגם שוכחים)

אבל הנקודה שחשובה, לדעתי, היא שהמוח, לצערנו, נבנה בתהליך אבולוציוני שנותן דגש לחיסכון, אבל הוא גם נוצר להיות מאוד ורסטילי, כי הוא כאילו מתכונן להתמודד עם כל סיואציה שלא תבוא. כלומר, אם אתה מכיר את הויכוח לגבי האם המוח הוא דף חלק, או מערכת מובנית, התשובה יושבת פחות או יותר ב"מערכת שמובנית ללמוד". כלומר, דף יחסית חלק אבל עם יד ועט שעומדים מעליו ומוכנים לרשום.

התוצאה היא שיש למוח המון המון פוטנציאל לא ממומש, כי הוא מצד אחד מתכונן ללמוד המון ומאוד מהר, אבל מצד שני הוא מתוכנן לחסוך אנרגיה, כי הוא מוכן למצב שבו יהיה זמין לו מלאי יחסית מוגבל של משאבים, ולכן אתה מתחיל עם מוח שבו רוב הנוירונים מחוברים לרוב הנוירונים, ויותר קשרים = יותר כוח חישוב פוטנציאלי, ואז הקשרים שלא משומשים בכמה שנים הראשונות באופן מספק נחתכים, ואלה שלא משומשים בכמה שנים שלאחר מכן נעשים כהים (כלומר, נעשים לא רלוונטיים מבחינה חישובית, אבל נשארים שם)

כך שכל עניין הנצילות של המוח הוא מורכב. הוא מנצל משאבים באאופן אופטימלי יחסית בשביל "להסתדר עם מה שנדרש ממנו", ולא באופן מקסימלי בשביל ללמוד כמה שיותר
זה מִיבִּיזִיו!! מִיבִּיזִיו!! לא כזה מסובך!!

I find it a bit hard to believe that infinitely small amounts of good stuff diluted into water will have more effect than the similar amounts of poo that still exists in them

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים