מעבר לתוכן

תמונה

אשליית הירח

• Please log in to reply
31 replies to this topic

#1 One Of A Kind

One Of A Kind

מטפל מיני, זוגי ומשפחתי בהכשרה.

• מנהלי פורום
  • 3314 הודעות:

פורסם 18/12/2005 - 19:39

יש לי שאלה שמטרידה אותי בנושא אשליית הירח. כשאומרים אשליית הירח, הכוונה היא לכך שלפעמים אנחנו רואים את הירח בגודל ענקי, ולפעמים אנחנו רואים אותו בגודל קטן. אני לא אלאה אתכם כאן על ההסבר הפסיכולוגי שיש לאשלייה הזאת, אבל אותי מעניין ההסבר הפיזיקאלי המדוייק. למה הירח נראה לפעמים בגודל הזה ולפעמים בגודל הזה, ולמה תמיד כשהוא בגודל הגדול שלו, זה תמיד יהיה כשהוא ממוקם קרוב לאופק ולא ברקיע? :הממ:

מקווה שתוכלו לעזור לי. :וי:

אני דוקא מת על ציצים קטנים.
יש משהו נורא שובב ומזמין בהם.
גם האיכות שלהם נשמרת לאורך זמן יותר מהגדולים.
התלהבות מחזה גדול עברה לי מזמן.
ואם לסכם במשפט אחד:
ציצים גדולים מזמינים עיניים, אך ציצים קטנים מזמינים את הידיים...

#2 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 18/12/2005 - 19:53

האשלייה האופטית הזאת היא לא רק לירח - גם לקבוצות הכוכבים השונות. אני זוכרת שבתצפית בנחל ברק gbz הסביר על התופעה - הוא לא הסביר למה זה קורה, הוא רק אמר שזאת אשלייה אופטית. אני אנסה לשאול את זה בפורומים של האסטרונומיה ב- ynet ונענע ונראה אם למישהו יש הסבר משכנע.

#3 אורח - ליאור

אורח - ליאור
  • אורחים

פורסם 18/12/2005 - 19:57

אני לא חושב שיש הסבר פיזקאלי. זה נראה לי יותר כמו אשליה פסיכולוגית נטו.

#4 One Of A Kind

One Of A Kind

• מנהלי פורום
  • 3314 הודעות:

פורסם 18/12/2005 - 20:02

הבעיה שלי היא כזאת:
אם האשלייה היא באמת אשלייה פסיכולוגית, אז למה כשתצלם את הירח בגודלו הענק (או גם את השמש כשהיא נראית ענקית), התמונה עדיין תראה את הגודל הענק ולא את הגודל האמיתי? הרי למצלמה אין את הרכיב האנושי שגורם לה לראות את האשלייה כמו שאנחנו רואים אותה... :הממ:

ואם לסכם במשפט אחד:

#5 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 18/12/2005 - 21:54

שאלתי בפורום אסטרונומיה ב- ynet ו"אחד חצי מסכן" ענה לי ככה -

האטמוספירה לא רק מטשטשת מבחינת מגניטודה, אלא שהיא גם מגדילה (כמו זכוכית מגדלת, למשל) את הדמות, וככל שרואים דרך יותר אטמוספירה, כך הדמות תיראה חיוורת יותר וגדולה יותר, ועצם בהיר כמו השמש יכולה להיראות גם באופק, ולכן בגלל השבירה של האור ע"י האטמוספירה אפילו אפשר לראות חלק ממנה שבעצם הרקיע כבר מסתיר!

אני לא מבינה באופטיקה - אולי הפיסיקאים יגידו מה הם חושבים על ההסבר הזה?

#6 jonathan1234

jonathan1234

ברונזה

• רשומים+
  • 635 הודעות:

פורסם 18/12/2005 - 22:06

<{POST_SNAPBACK}>

התופעה אינה קשורה לשבירת האור באטמוספירה ,
זה מה שנקרא "תופעת הירח המלא"

יונתן
www.astrofun.co.il

#7 אורח - ליאור

אורח - ליאור
  • אורחים

פורסם 18/12/2005 - 22:19

<{POST_SNAPBACK}>

האטמוספירה גורמת לשבירת האור. אבל כיוון שהאטמוספירה לא אחידה היא תגרום למספר שבירות. אם זה לא מספיק אז גם הזווית שבה האור פוגע חשובה. האם זה מגדיל את התמונה, אני לא חושב. זה כן גורם לפיזור של האור והדוגמה הכי טובה זה צבע השמיים ביום לעומת צבע השמיים בשקיעה ובזריחה.

#8 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 18/12/2005 - 22:49

בפורום אסטרונומיה ב- ynet התפתח דיון שלם על זה -

http://www.ynet.co.i...9-15077,00.html

הם אומרים שזאת אשלייה אופטית ויש להם כל מיני הוכחות. גם יונתן אמר שהוא מכיר את זה וזה לא נובע משבירת אור.

#9 אורח - ליאור

אורח - ליאור
  • אורחים

פורסם 18/12/2005 - 22:56

בפורום אסטרונומיה ב- ynet התפתח דיון שלם על זה -

http://www.ynet.co.i...9-15077,00.html

הם אומרים שזאת אשלייה אופטית ויש להם כל מיני הוכחות. גם יונתן אמר שהוא מכיר את זה וזה לא נובע משבירת אור.

<{POST_SNAPBACK}>

:punk:

#10 -guest-

-guest-

כסף

• רשומים+
  • 1574 הודעות:

פורסם 18/12/2005 - 23:02

אשליה אופטית

http://www.physics.c...le.asp?theID=69
חברות קוסמטיקה שאינן מבצעות ניסויים בבעלי חיים:
http://www.isav.org...._guide_2006.pdf
תמונה מצורפת
תמונה מצורפת

#11 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 18/12/2005 - 23:14

:) קישור נחמד! מצד אחד כתוב שם שזאת אשלייה אופטית ומצד שני דווקא יש גם איזה הסבר שמתבסס על שבירת אור - אז לא הבנתי את ההסבר שלהם לתופעה.

#12 jonathan1234

jonathan1234

ברונזה

• רשומים+
  • 635 הודעות:

פורסם 18/12/2005 - 23:34

:) קישור נחמד! מצד אחד כתוב שם שזאת אשלייה אופטית ומצד שני דווקא יש גם איזה הסבר שמתבסס על שבירת אור - אז לא הבנתי את ההסבר שלהם לתופעה.

<{POST_SNAPBACK}>

בקיצור זו אשלייה אופטית פסיכולוגית אשר אינה נובעת משבירת האור באטמוספירה

יונתן
www.astrofun.co.il

#13 One Of A Kind

One Of A Kind

• מנהלי פורום
  • 3314 הודעות:

פורסם 19/12/2005 - 00:20

בקיצור זו אשלייה אופטית פסיכולוגית אשר אינה נובעת משבירת האור באטמוספירה
יונתן

<{POST_SNAPBACK}>

ושוב אני חוזר על מה שאני אומר - אם זו אשלייה פסיכולוגית, היא לא אמורה להופיע גם בתמונות כי למצלמה אין רכיב אנושי שיגרום לאשלייה פסיכולוגית...

אני לא חושב ששבירת האור גורמת להגדלה אלא באמת לשינוי בגוונים. חוץ מזה, אם באמת האטמוספירה מגדילה את הירח והשמש בקו האופק, אז למה זה לא תמיד עושה את זה? למה לפעמים אני רואה ירח בגודל נורמלי קרוב לקו האופק, או שמש בגדלים שונים מאוד בגדלם? :הממ:

עכשיו בואו נזרום רגע עם הטענה בכל זאת שמדובר באשלייה פסיכולוגית. מה שלימדו אותי (אני לומד פסיכולוגיה) זה שבגלל שאנחנו חושבים שהאופק קרוב יותר מהרקיע, ירח באופק יראה קרוב יותר מירח ברקיע - כמו שתשימו אצבע קרוב לעין שלכם ורחוק ממנה - כשהיא קרובה היא תראה גדולה יותר. בכל מקרה, המחשבה שלי היא זאת: אם אני נמצא באולם קולנוע ולא רואה טוב את הכתוביות בגלל המרחק מהמסך, אם אני אפעיל את אותה מניפולציה פסיכולוגית - ז"א, אם אני אגרום למוח לחשוב שהמרחק למסך הקולנוע הוא 5 מטר ולא 10 מטר, המוח יעשה פיצוי כמו באשליית הירח, ובעצם "יגדיל" לנו את המסך, כמו באשליית הירח. ד"א, ההגדלה שהמוח שלנו עושה היא מאוד מדוייקת - הכתמים והפרצוף שיש על הירח "הקטן", נראים בבירור רב בירח "הגדול"...
ד"א, לאלו שינסו לטעון שהבעיה בראייה האנושית היא המיקוד ולא המרחק, הרי שהמרחק כן קובע אם תראו טוב או לא. מי שלא מצליח להתמקד על עצם במרחק רב, יראה את אותו עצם מקרוב - פיתרון המיקוד ע"י הקטנת המרחק.

חומר למחשבה... :מסמיק:

ואם לסכם במשפט אחד:

#14 nati

nati

איש פשוט ואלמוני

• רשומים+
  • 6669 הודעות:

פורסם 19/12/2005 - 00:29

זה קשור באופטיקה של העין (איזה פוקוס היא עושה) , המוח באופן אוטומטי עושה פוקוס שונה כאשר אתה צופה על אובייקטים באופק לעומת התצקדות רגילה.

על בסיס אותו אפקט (איך שהמוח מכוון את הפוקוס של העיניים) אם אתה מסתכל על משהו דרך צינור אז זה נראה קצת יותר גדול (כמו טלסקופ רק בלי עדשות בכלל אלא סתם צינור).

הסבר מפורט תחפש באינטרנט , באתרים שמסבירים לילדים

#15 jonathan1234

jonathan1234

ברונזה

• רשומים+
  • 635 הודעות:

פורסם 19/12/2005 - 00:30

ושוב אני חוזר על מה שאני אומר - אם זו אשלייה פסיכולוגית, היא לא אמורה להופיע גם בתמונות כי למצלמה אין רכיב אנושי שיגרום לאשלייה פסיכולוגית...

אני לא חושב ששבירת האור גורמת להגדלה אלא באמת לשינוי בגוונים. חוץ מזה, אם באמת האטמוספירה מגדילה את הירח והשמש בקו האופק, אז למה זה לא תמיד עושה את זה?  למה לפעמים אני רואה ירח בגודל נורמלי קרוב לקו האופק, או שמש בגדלים שונים מאוד בגדלם?  :הממ:

<{POST_SNAPBACK}>

לגבי צילום הירח כאשר הוא בשלבי הזריחה שלו , עדיין לא ניסיתי לצלם (אני אנסה את זה )
תמיד כל אובייקט גם שמיימי וגם ארצי כאשר הוא עולה מהאופק יראה (וזה טבעי ונורמלי לחלוטין) יותר גדול ,
יש כאן הייבט פסיכולוגי כמובן, ויש כאן את ההייבט האופטי

יונתן
www.astrofun.co.il

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים