מעבר לתוכן

תמונה

אשליית הירח

• Please log in to reply
31 replies to this topic

#16 אורח - ליאור

אורח - ליאור
  • אורחים

פורסם 19/12/2005 - 03:09

ושוב אני חוזר על מה שאני אומר - אם זו אשלייה פסיכולוגית, היא לא אמורה להופיע גם בתמונות כי למצלמה אין רכיב אנושי שיגרום לאשלייה פסיכולוגית...

<{POST_SNAPBACK}>

נכון, למצלמה אין רכיב אנושי, היא מצלמת תמונה כמו שהיא. הבעיה היא שהעין והמוח שלנו עושים את אותה טעות גם כשאנו מביטים בתמונה.
אני מציע לך לערוך ניסוי קטן - תכין עיגול קטן מנייר ואז תצמיד אותו ל-2 תמונות, תמונה אחת עם המון מבנים או עצים מסביב ואחת די ריקה עם שמיים. אם אחרי הניסוי הזה לא תשתכנע שהבעיה היא בנו אז אין לי דרך לשכנע אותך.
(כל הזכויות לניסוי שמורות לידידה שעשתה אותו בכיתה ה)

#17 אורח - אורח_ליאור_*

אורח - אורח_ליאור_*
  • אורחים

פורסם 19/12/2005 - 09:10

בקיצור זו אשלייה אופטית פסיכולוגית אשר אינה נובעת משבירת האור באטמוספירה
יונתן

<{POST_SNAPBACK}>

המשפט שכתבת חסר משמעות , בצורה שכתבת אותו
<_<

#18 One Of A Kind

One Of A Kind

מטפל מיני, זוגי ומשפחתי בהכשרה.

• מנהלי פורום
  • 3314 הודעות:

פורסם 19/12/2005 - 09:41

נכון, למצלמה אין רכיב אנושי, היא מצלמת תמונה כמו שהיא. הבעיה היא שהעין והמוח שלנו עושים את אותה טעות גם כשאנו מביטים בתמונה.
אני מציע לך לערוך ניסוי קטן - תכין עיגול קטן מנייר ואז תצמיד אותו ל-2 תמונות, תמונה אחת עם המון מבנים או עצים מסביב ואחת די ריקה עם שמיים. אם אחרי הניסוי הזה לא תשתכנע שהבעיה היא בנו אז אין לי דרך לשכנע אותך.
(כל הזכויות לניסוי שמורות לידידה שעשתה אותו בכיתה ה)

<{POST_SNAPBACK}>

הניסוי שאתה מציע באמת מראה איך המוח האנושי יכול לטעות ולפרש את אותו גודל עצם כשני גדלים שונים עקב רמזי מרחק כמו מבנים או עצים. אני מבין את כוונת הניסוי שלך אבל הנקודה שלי היא אחרת - כשאני לוקח תמונה של הירח הענק ותמונה של הירח הקטן, ואני מודד את הקוטר של שני הירחים בסרגל, יש הבדל משמעותי לטובת הירח הענק כמובן. באמת יש הבדל, והוא לא נגרם ע"י אשלייה פסיכולוגית, ובהנחה שגודל הירח באמת לא משתנה, האופציה האחרונה שנותרה לי לחשוב עליה היא אשלייה אופטית שנוצרת בגלל סיבות פיזיקאליות ולא משהו פסיכולוגי. אני מחפש את ההסבר הפיזיקאלי הזה. :מסמיק:

אני דוקא מת על ציצים קטנים.
יש משהו נורא שובב ומזמין בהם.
גם האיכות שלהם נשמרת לאורך זמן יותר מהגדולים.
התלהבות מחזה גדול עברה לי מזמן.
ואם לסכם במשפט אחד:
ציצים גדולים מזמינים עיניים, אך ציצים קטנים מזמינים את הידיים...

#19 אורח - ثاحا 

אורח - ثاحا 
  • אורחים

פורסם 19/12/2005 - 10:46

ניראה שכדאי לך לחפש תשובה טובה במקום אחר :מסמיק:

למרות שבפורום הזה תקבל את התשובות הכי משעשעות :P

#20 nati

nati

איש פשוט ואלמוני

• רשומים+
  • 6669 הודעות:

פורסם 19/12/2005 - 11:00

ניראה שכדאי לך לחפש תשובה טובה במקום אחר  :מסמיק:

למרות שבפורום הזה תקבל את התשובות הכי משעשעות  :P

<{POST_SNAPBACK}>

זה המטרה , לא?! :וי:

#21 -guest-

-guest-

כסף

• רשומים+
  • 1574 הודעות:

פורסם 19/12/2005 - 13:46

חבל ששואלים שאלות ומתעצלים לקרא תשובות

מתוך הלינק שהבאתי:

התשובה

זוהי אשליה אופטית.

אם, לדוגמא, מצלמים את הירח פעם אחת כאשר הוא גבוה בשמיים ופעם אחת כאשר הוא קרוב לאופק ומשווים את גודלו בשתי התמונות אז מגלים שהגודל זהה כמעט לחלוטין. אם יש אפקט פיזיקלי אז הוא דווקא אפקט של הקטנת הדמות באחוזים ספורים כאשר הירח קרוב לאופק...

גודלו הנצפה של הירח קטן במעט (מאוד) כאשר הוא קרוב לאופק משום ש:

1) הוא קצת יותר רחוק מאיתנו. מרחקו ביחס לצופה כאשר הוא במיקום זה גדול ברדיוס אחד של כדור הארץ ביחס למרחקו בעת שהוא מעל לראש (מרחקו ממרכז כדור הארץ הוא כמובן זהה בשני המקרים). ראה לדוגמא: http://www.archimede...lusion_fig1.gif .

2) קרני האור המגיעות מהירח נשברות באטמוספירה כאשר הן לא מגיעות בניצב. ככל שהקרניים אופקיות יותר אפקט השבירה גדול יותר. שרטוט קרניים יראה כי כתוצאה מכך הירח נראה מכווץ יותר (בעיקר) בציר האנכי ולפיכך הוא נראה קצת אליפטי (ראה לדוגמא: http://www.lhup.edu/~dsimanek/3d/atmosref.gif).
חברות קוסמטיקה שאינן מבצעות ניסויים בבעלי חיים:
http://www.isav.org...._guide_2006.pdf
תמונה מצורפת
תמונה מצורפת

#22 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 19/12/2005 - 20:07

זה מה שמבלבל אותי:

2) קרני האור המגיעות מהירח נשברות באטמוספירה כאשר הן לא מגיעות בניצב. ככל שהקרניים אופקיות יותר אפקט השבירה גדול יותר. שרטוט קרניים יראה כי כתוצאה מכך הירח נראה מכווץ יותר (בעיקר) בציר האנכי ולפיכך הוא נראה קצת אליפטי (ראה לדוגמא: http://www.lhup.edu/~dsimanek/3d/atmosref.gif).

<{POST_SNAPBACK}>

החלק הזה הוא לא הסבר פיסיקלי על מה שקורה לאור? וזה לא סותר את סעיף 1, שמדבר על אשלייה אופטית? :הממ:

#23 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 19/12/2005 - 20:09

כלומר - ברור הירח לא נהיה גדול יותר ככל שהוא מתקרב לאופק. אבל מה עם האור המוחזר ממנו? אם ההחזרה של האור משתנה כתוצאה מהמיקום יחסית לאופק - אז ההסבר הוא פיסיקלי. אחרת זאת אשלייה אופטית. בגלל זה שני הסעיפים האלה רק מבלבלים אותי יותר.

#24 -guest-

-guest-

כסף

• רשומים+
  • 1574 הודעות:

פורסם 19/12/2005 - 20:21

כשהירח באופק הוא נראה לצופה גדול יותר וזוהי האשליה האופטית, למרות שלמעשה הוא קטן יותר מכיון :

1) נמצא במרחק גדול ברדיוס כדוה"א ממרחקו כשמעל ראשנו.

2)היות וקרני האור נשברות באטמוסיפרה בזוית הירח נראה מכווץ יותר בציר האנכי.
תמונה מצורפת
תמונה מצורפת

#25 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 19/12/2005 - 20:32

אז הסיבה היא לא פסיכולוגית ולא נובעת ממשהו שקורה לנו במוח. כי הסיבה הראשונה אומרת שהירח באמת יותר רחוק מאיתנו כשהוא נראה יותר קטן (לא הייתי קוראת לזה אשלייה אופטית - אנחנו יודעים שככל שאובייקט נראה לנו יותר קטן הוא יותר רחוק.), והסיבה השנייה נובעת משבירת קרני האור - סיבה פיסיקלית.

#26 -guest-

-guest-

כסף

• רשומים+
  • 1574 הודעות:

פורסם 19/12/2005 - 20:47

כאשר הירח באופק הוא נראה לנו גדול יותר מאשר הוא מעל ראשנו------> אשליה אופטית הוא לא באמת יותר גדול .אלא יותר קטן מהסיבות הפיזקליות שהוזכור.
תמונה מצורפת
תמונה מצורפת

#27 אורח - ליאור

אורח - ליאור
  • אורחים

פורסם 20/12/2005 - 00:10

האשליה היא אופטית לחלוטין.

נסתכל על 2 המצבים מבחינת המרחקים והמעבר של האור דרך האטמוספירה.

הירח מעלינו: המרחק של הירח מאיתנו הוא רדיוס ההקפה שלו.
האור גם לא נשבר בצורה אחידה כיוון שהאטמוספירה לא אחידה ולכן האפקט העיקרי הוא פיזור של האור. כיוון שכמות האור המגיעה היא יחסית קטנה לא רואים את אותה השפעה כמו עם השמש (צביעת השמיים בצבע).

הירח באופק:המרחק של הירח מאיתנו הוא רדיוס ההקפה שלו + רדיוס כדור הארץ.
גם כאן האור גם לא נשבר בצורה אחידה כיוון שהאטמוספירה לא אחידה ולכן האפקט העיקרי הוא פיזור של האור. כיוון שכמות האור המגיעה היא יחסית קטנה לא רואים את אותה השפעה כמו עם השמש (צביעת השמיים בצבע אחר).

כלומר מבחינה פיזקלית "טהורה" היינו אמורים לראות ירח קטן יותר כאשר הירח נמצא באופק.
בפועל אנו רואים ירח גדול יותר כאשר הוא באופק.

אני מקווה שזה עוזר להבהיר את הנושא.

#28 One Of A Kind

One Of A Kind

• מנהלי פורום
  • 3314 הודעות:

פורסם 20/12/2005 - 02:09

חבל ששואלים שאלות ומתעצלים לקרא תשובות

מתוך הלינק שהבאתי:

התשובה

זוהי אשליה אופטית.

אם, לדוגמא, מצלמים את הירח פעם אחת כאשר הוא גבוה בשמיים ופעם אחת כאשר הוא קרוב לאופק ומשווים את גודלו בשתי התמונות אז מגלים שהגודל זהה כמעט לחלוטין. אם יש אפקט פיזיקלי אז הוא דווקא אפקט של הקטנת הדמות באחוזים ספורים כאשר הירח קרוב לאופק...

<{POST_SNAPBACK}>

לא רק שקראתי את מה שכתבת, אלא גם חקרתי את כל הלינקים שהיו קשורים אליו שהובילו אותי לעוד 5 אתרים אחרים... :מסמיק:
זה מאוד נחמד כל מה שהם אומרים, אילולא ראיתי במו עיני שתי תמונות של ירח שהגודל ממש לא היה זהה לחלוטין ואפילו לא קרוב לזה. תעזבי אפילו את הירח - לא יצא לכם לראות בסרטים או בתמונות של נשיונל ג'יאוגרפיק את השמש הענקית באופק? אתם באמת יכולים להשוות בין גדלי השמש ולומר שהגודל זהה כמעט לחלוטין? :unsure:

האשליה היא אופטית לחלוטין.

נסתכל על 2 המצבים מבחינת המרחקים והמעבר של האור דרך האטמוספירה.

הירח מעלינו: המרחק של הירח מאיתנו הוא רדיוס ההקפה שלו.
האור גם לא נשבר בצורה אחידה כיוון שהאטמוספירה לא אחידה ולכן האפקט העיקרי הוא פיזור של האור. כיוון שכמות האור המגיעה היא יחסית קטנה לא רואים את אותה השפעה כמו עם השמש (צביעת השמיים בצבע).

הירח באופק:המרחק של הירח מאיתנו הוא רדיוס ההקפה שלו + רדיוס כדור הארץ.
גם כאן האור גם לא נשבר בצורה אחידה כיוון שהאטמוספירה לא אחידה ולכן האפקט העיקרי הוא פיזור של האור. כיוון שכמות האור המגיעה היא יחסית קטנה לא רואים את אותה השפעה כמו עם השמש (צביעת השמיים בצבע אחר).

כלומר מבחינה פיזקלית "טהורה" היינו אמורים לראות ירח קטן יותר כאשר הירח נמצא באופק.
בפועל אנו רואים ירח גדול יותר כאשר הוא באופק.

אני מקווה שזה עוזר להבהיר את הנושא.

<{POST_SNAPBACK}>

אני חושב שאתה טועה בקטע של מרחק הירח מאיתנו. הירח סובב סביב כדה"א (שהוא כמעט עגול) במסלול כמעט מעגלי - ההבדלים במרחקים השונים הם זניחים ובטח שלא גורמים לכזה אפקט משמעותי. אני לא מבין למה אתה אומר שכשהירח באופק אז המרחק שלו הוא רדיוס ההקפה + רדיוס כדור הארץ. מה זאת אומרת, רדיוס כדור הארץ? אנחנו נמצאים על הקליפה החיצונית של כדה"א, ולא בגרעין הלבה שבמרכזו. המרחק מגרעין הלבה לירח הוא באמת רדיוס כדה"א יחד עם רדיוס ההקפה, אבל מהקליפה החיצונית אין צורך להוסיף את רדיוס כדה"א... המרחקים זהים כמעט לחלוטין, חוץ מסטיות קטנות פה ושם בגלל שמסלול הירח סביב כדה"א הוא לא עיגול מושלם אלא מסלול טיפה אליפטי. פיספסתי כאן משהו? :הממ:

ואם לסכם במשפט אחד:

#29 אורח - ליאור

אורח - ליאור
  • אורחים

פורסם 20/12/2005 - 02:42

אני חושב שאתה טועה בקטע של מרחק הירח מאיתנו. הירח סובב סביב כדה"א (שהוא כמעט עגול) במסלול כמעט מעגלי - ההבדלים במרחקים השונים הם זניחים ובטח שלא גורמים לכזה אפקט משמעותי. אני לא מבין למה אתה אומר שכשהירח באופק אז המרחק שלו הוא רדיוס ההקפה + רדיוס כדור הארץ. מה זאת אומרת, רדיוס כדור הארץ?  אנחנו נמצאים על הקליפה החיצונית של כדה"א, ולא בגרעין הלבה שבמרכזו. המרחק מגרעין הלבה לירח הוא באמת רדיוס כדה"א יחד עם רדיוס ההקפה, אבל מהקליפה החיצונית אין צורך להוסיף את רדיוס כדה"א...  המרחקים זהים כמעט לחלוטין, חוץ מסטיות קטנות פה ושם בגלל שמסלול הירח סביב כדה"א הוא לא עיגול מושלם אלא מסלול טיפה אליפטי. פיספסתי כאן משהו?  :הממ:

<{POST_SNAPBACK}>

אתה אכן מפספס משהו.
התנועה של הירח במהלך לילה אחד נובעת מסיבוב כדור הארץ.
לכן כאשר הירח נמצא באופק, כדור הארץ השלים רבע סיבוב לעומת המצב בו הוא היה כאשר הירח היה במרכז השמיים. הירח לעומת זאת, כמעט לא נע ולכן הוא נמצא באותה נקודה בחלל.
יכול להיות שהתוספת למרחק אינה רדיוס כדור הארץ, אבל זה גודל שכן תלוי ברדיוס.

#30 One Of A Kind

One Of A Kind

• מנהלי פורום
  • 3314 הודעות:

פורסם 20/12/2005 - 02:53

אתה אכן מפספס משהו.
התנועה של הירח במהלך לילה אחד נובעת מסיבוב כדור הארץ.
לכן כאשר הירח נמצא באופק, כדור הארץ השלים רבע סיבוב לעומת המצב בו הוא היה כאשר הירח היה במרכז השמיים. הירח לעומת זאת, כמעט לא נע ולכן הוא נמצא באותה נקודה בחלל.
יכול להיות שהתוספת למרחק אינה רדיוס כדור הארץ, אבל זה גודל שכן תלוי ברדיוס.

<{POST_SNAPBACK}>

אהה... אוקיי, הבנתי. תודה. :וי:

ואם לסכם במשפט אחד:

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים