מעבר לתוכן

תמונה

מילים- מה הן אומרות לכם?

• Please log in to reply
73 replies to this topic

#61 Mrs. Smith

Mrs. Smith

מה בנוגע?

• מנהלי פורום
  • 5869 הודעות:

פורסם 17/08/2009 - 00:23

:lol: את זה עוד לא שמעתי.

זה דווקא יחסית ידוע :P
אנשים עם דמיון מפותח יתר על המידה...

הפורום הכי צבעוני ברשת - ללהטבים, מתלבטים ותומכים

When life gives you lemonade, make lemons. Life will be all, like, 'WHAAAT?!'

#62 דרדסבא

דרדסבא

אבל עכברים לא מבינים שיש הבדל בין בגדים חדשים לישנים :(

• רשומים+
  • 6267 הודעות:

פורסם 17/08/2009 - 16:11

"וידענו היטב כי הגבול הוא/ קרוב ואסור לנו שם
אבי התפלל ויכולו/הארץ וכל צבאם

צבא והארץ האפילו/עוד מעט וכבה האור
המצוה בה שמים התחילו/שוב השניים צריכים לגמור"

"שיר ליל שבת"/יהודה עמיחי. מתוך "שירים 1948"

רק אני חושב שיש פה משמעויות מאד מאוד אירוטיות שמווסוות יפה?

#63 אורח - Aleister C.

אורח - Aleister C.
  • אורחים

פורסם 19/08/2009 - 01:50

רק אני חושב שיש פה משמעויות מאד מאוד אירוטיות שמווסוות יפה?

אני חושב על משמעויות כאלה גם כשאני קורא את ד"ר סוס.

אבל פירוש שירים זה באמת אישו כבד אצלי. בשיעורי ספרות בבית ספר למדנו בעיקר לכתוב סיכומים שאונסים שירים של 4 שורות.
אני מתכוון, אומרים שג'ים מוריסון היה משורר אמריקאי של ממש. אני מתקשה להסכים עם זה, אבל בטח יש משהו בשירים שלו וזה לא סתם גיבוב של אסוציאציות סוריאליסטיות מחלומות של 4 לפנות בוקר בהשפעת אכילת עוגיות במיטה. או שזה סינדרום של בגדי המלך.

#64 ג'ין וטוניק

ג'ין וטוניק

כסף

• רשומים+
  • 1036 הודעות:

פורסם 23/08/2009 - 13:31

לעיתים אני מגלה בדיעבד שאני לא ממש מבין שירים שאני מאד אוהב. אני אוהב אותם מכל מיני סיבות, לפעמים בגלל המנגינה, לפעמים בגלל כל מיני משפטים בודדים פה ושם, לפעמים כי הם מזכירים לי כל מיני דברים/אנשים/תקופות ולפעמים מכמה סיבות ביחד, אבל לא תמיד אני מבין את התמונה הכוללת. הרבה פעמים אני שואל את עצמי על מה בעצם נכתב שיר מסוים, מה עבר למשורר בראש ומה הנמשל בשיר, ולא תמיד מוצא תשובות.

זה למה חשבתי לנסות ולפתוח שרשור כזה ונראה היה לי שכאן זה המקום הכי מתאים, לא בטוח שאני זוכר את כל השירים כרגע אבל נראה לפי ההיענות, זה בטח יבוא לי עם הזמן.

אני אתחיל משיר של אחת המשוררות שאני הכי אוהב, רחל שפירא:

http://www.mp3music....Lyrics/466.html

השאלה שלי היא פשוטה: מיהם בעצם אנשי הגשם? משל למה?

שיר יפהפה, תודה רבה.

בתור בורה לחלוטין בניתוח שירה, אני יכולה רק להציע את התחושות שעלו בי עם קריאת השיר.

האישה בשיר מתוארת כמי שיש לה חיים די עשירים, אהובים שדואגים לה, ובעצם חיה טוב וממצה את החיים.
אנשי הגשם הם האנשים שהתאכזבו מהחיים, מצניעים עצמם כדי לא למשוך תשומת לב. מצד אחד הם לא רוצים לפגוע באלו שכן מצליחים להתמודד עם החיים: "לו רק יכלו היו נותנים את חייהם
לשמור אותך מעוני או מחלה", אבל מצד שני הם מחכים בסבלנות, כך שאם פתאום האישה שבשיר תחווה אכזבות ואבידות, וכשהיא כבר לא תוכל להתמודד עם החיים, הם יהיו שם בשבילה.
ואולי אפילו אנשי הגשם מייצגים את המוות : "כשאוהבייך ישכחו, וכל כלבייך ינבחו, אנשי הגשם יאספוך אל מיטתם".

מה אתה מרגיש כשאתה קורא את השיר הזה?
"...החתולים רק עושים כאילו שכלום לא כואב והם נפלו על הרגלים.
בעצם הם נופלים על הגב ונשברים כל פעם מחדש לרסיסים.
אבל הם חתולים, ויודעים שזה חלק מהתדמית שלהם,
ושכולם מצפים שהם יפלו תמיד על הרגלים,
אז הם לא מראים לאף אחד שזה בכלל לא ככה באמת."

"Life is not about waiting for the storms to pass....it's about learning how to dance in the rain"

"הצער החזוי של הפרידה - סופו תמיד להתאמת"

#65 r.e.l.

r.e.l.

כסף

• רשומים+
  • 5016 הודעות:

פורסם 29/08/2009 - 10:05

שיר יפהפה, תודה רבה.

בתור בורה לחלוטין בניתוח שירה, אני יכולה רק להציע את התחושות שעלו בי עם קריאת השיר.

האישה בשיר מתוארת כמי שיש לה חיים די עשירים, אהובים שדואגים לה, ובעצם חיה טוב וממצה את החיים.
אנשי הגשם הם האנשים שהתאכזבו מהחיים, מצניעים עצמם כדי לא למשוך תשומת לב. מצד אחד הם לא רוצים לפגוע באלו שכן מצליחים להתמודד עם החיים: "לו רק יכלו היו נותנים את חייהם
לשמור אותך מעוני או מחלה", אבל מצד שני הם מחכים בסבלנות, כך שאם פתאום האישה שבשיר תחווה אכזבות ואבידות, וכשהיא כבר לא תוכל להתמודד עם החיים, הם יהיו שם בשבילה.
ואולי אפילו אנשי הגשם מייצגים את המוות : "כשאוהבייך ישכחו, וכל כלבייך ינבחו, אנשי הגשם יאספוך אל מיטתם".

סליחה על התגובה המאוחרת, רק עכשיו שמתי לב לתגובה הזאת.

זה פירוש מעניין שלא חשבתי עליו, שנובע אני משער בעיקר מהשורות:

"את מרוחקת ואינך רואה אותם
הם מקבצים את חיוכייך בגניבה
ומבטך עוד לא פגש במבטם
עוד לא אמרת להם מלה טובה"

מעין התנשאות כזאת של "אני כאן ואתם שם".

הפירוש "שלי" דומה יותר להצעה השניה שלך, שאנשי הגשם בעצם מסמלים מוות רק שהשורות שנתנו לי את הכיוון הזה היו אחרות דווקא:

"אנשי הגשם ממתינים לך בפינה
נאמנים כצל, סבלניים כזמן
וכל יום שעובר, כל חודש, כל שנה
לוקחים אותך לעבר מפתנם"

כלומר איזשהו סוף ידוע מראש שהוא רק עניין של זמן וכל שניה מקרבת אליו.

יכול להיות שההיכרות שלי עם שירי רחל שפירא דחפה אותי לפרשנות הזאת, כי נדמה לי שאין "משוררת ימי זכרון" גדולה ממנה ולכן איכשהו אני תמיד מקשר שירים שלה עם מוות בצורה כזו או אחרת.
כלבים נובחים עלינו, הדלת סגורה
הבית שגדלנו בו עומד למכירה
ובמקומו יקום בניין
על כביש רועש בתוך עשן
תגיד לי מה שכחנו כאן

שנים הפכו היסטוריה, אל תביט לאחור
כל מי שכבר איננו כאן הלך בלי לחזור
ומי שמת עוד חי בך
לרגע לא עוזב אותך
תגיד לי מה יהיה איתך

#66 אורח - igal

אורח - igal
  • אורחים

פורסם 30/09/2009 - 11:34

יש אתר מיוחד בתהליך בניה ראשוני הנקרא טריטון - אתגר מוסיקלי שפתח מדור המתעסק במשמעות של שירים היכן שיש מסר ותוכן. כדאי לראות ואפשר שלשלוח חומר לעזור בבניית האתר. triton.co.il

#67 אורח - ליאת

אורח - ליאת
  • אורחים

פורסם 23/10/2009 - 19:55

hp יפה מאוד. תודה. אהבתי.
בתגובה לשאלה...
עשיתי סימינריון על שיריו של יהודה עמיחי ולמדתי את מקצוע הספרות הרבה שנים.
כוונתו של המשורר היקר היא בכלל לא זו שנכתבה כאן עד כה.

מדובר על אהבה גדולה מאוד בין אנשים אהובים. אהבתם צומחת וצמחה כשיח בוגונביליה מסטעף שאינו יודע פשרות גבולות קור חום או שינויים. הם ניטמעו האחד בשני עד כדי איבוד היותם עצמן בלא לדעת אם היה זה יום או לילה. או כל דבר אחר.
זהו שיר מקסים ביופיו. של הצימאון לקירבה למרות הקירבה האין סופית והבלתי מותנת של האנשים האלו.
מקווה שהבהרתי את עצמי. זו אהבת נצח המקבלת האחד את השני בהכנעה וברגישות.

#68 אורח - מיכל

אורח - מיכל
  • אורחים

פורסם 09/11/2009 - 00:37

מישהו יודע על מה נכתב השיר 'באהבתנו' של יהודית רביץ? ו' האיש ההוא' ?

תודה!

#69 אורח - גלעד

אורח - גלעד
  • אורחים

פורסם 20/06/2010 - 03:34

שיר יפהפה, תודה רבה.

#70 אורח - גלעד

אורח - גלעד
  • אורחים

פורסם 20/06/2010 - 03:49

נראה לי שהשיר מדבר על הזיקנה, ודור ההורים בניהם. אנשים מאוד מבוגרים מתכווצים מעט. שפירא מתארת את עליבות ובדידות הזיקנה. ככל שאנחנו מתבגרים ונהיים עצמאיים יותר, יש לנו נטייה לשכוח ולהזניח את ההורים שלנו- אבל בכל מקרה הם תמיד שם בשבילנו, גם שכל החברים והאנשים סביבנו הממלאים את חיינו בהווה ישכחו אותנו. ההורים תמיד יהיו שם לחלוק את צערנו.
"אנשי הגשם ממתינים לך בפינה
נאמנים כצל, סבלניות כזמן
וכל יום שעובר, כל חודש, כל שנה
לוקחים אותך לעבר מפתנם".
שפירא בעצם מזהירה אותנו, שהשיבה זורקת בסוף בכולנו. אל לנו להזניח את הדור הישן ואת הורינו- גם אנחנו נהיה כאלה יום אחד.

#71 אורח - גלעד

אורח - גלעד
  • אורחים

פורסם 20/06/2010 - 04:35

גם לי יש שיר שהמשמעות שלו די מובנת, אבל הוא מתנגן לי בראש (ובמערכת) כבר כמה זמן והייתי חייבת להוציא את דעתי עליו החוצה:

<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>בלילות של ירח מלא / ערן צור!</span>

"בלילות של ירח מלא
רואה אותך לידי
שוכבים על המיטה בחושך
כל החלונות פתוחים
האור מאיר אותנו
כסוף וחלבי

הנה הפנים שלך, הנה העיניים
הנה החיוך האצילי
הנה הפחדים והנתק
הנה דאגה אלי
והנה שמחה
כי אנחנו כאן ביחד

יש לנו אהבה
היית מאמינה?
אחרי, אחרי כל המדבר הזה
איזה נחמה

בלילות של ירח מלא
דמיון הופך למציאות
כמעט שאפשר לגעת
דרך זיכרון ודמות
אני יודע נכון את לא שלי
אבל עכשיו בחושך את איתי

יש לנו אהבה..."

אז ככה.. בפעם הראשונה ששמעתי את השיר לא ממש התעמקתי במילים. פשוט נורא אהבתי את המנגינה- יש אקורדים לא שלמים וזה יוצר אווירה נורא מרגשת ועצובה.
אז בהתחלה חשבתי שהוא פשוט מדבר על מישהי שהוא אוהב ושנמצאת לידו, קלטתי שבאיזשהו שלב הוא אמר: "נכון את לא שלי, אבל עכשיו בחושך את איתי", אבל משום מה חשבתי שהוא בעצם מדבר על אולי איזו סוג של בגידה או משהו. שהוא יודע שבסוף היא תאלץ לחזור למישהו אחרובגלל ל זה כל הסיפור מאוד עצוב.
אבל אז- התעמקתי יותר במילים:
"דמיון הופך למציאות"
"כמעט ואפשר לגעת"
"בחושך את איתי"
והבנתי לפתע- היא לא שם באמת. הוא מדמיין אותה. כשהוא שוכב במיטה לבד בחושך הוא מדמיין אותה ומרוב שהוא כל-כך רוצה את זה, וכל-כך חושב על זה- הוא כמעט ויכול להרגיש אותה שם באמת.

האמת היא שזה די מובן מאליו, אבל בכל מקרה הרעיון של השיר מאוד יפה לפי דעתי- זה מתחיל בתור שיר שנראה כי אמור להיות שמח, ולא ממש מובן למה הנימה העצובה שלו, ורק בבית השני מבינים שכל הסיטואצייה היא פרי דמיונו, וכל מה שהוא אמר לה בפזמון- על האהבה שיש להם- היא לא באמת שומעת.
הוא לא באמת אומר לה.
עצוב לפי דעתי.
:no:

#72 אורח - גלעד

אורח - גלעד
  • אורחים

פורסם 20/06/2010 - 04:36

ליזה, אני חושב שניתחת את השיר בצורה יפה מאוד.

#73 אורח - אשת גשם

אורח - אשת גשם
  • אורחים

פורסם 11/10/2012 - 05:48

שיר באמת מסקרן. קראתי אותו כמה פעמים. לפי דעתי השיר לא עוסק באנשים בשר ודם.
"אנשי הגשם" הוא שם נרדף לדמעות ולעצב.
העצב והרחמים מדומים לאנשים שכמו אורבים בפינה ומחכים שהאישה בשיר תתמסר להם.
הם חבויים עמוק בתוך נפש האדם, נסתרים ו"מתכווצים במעיליהם". האישה עוד לא התוודעה
לטעמו של הצער, היא עוד לא ידעה ימים קשים, מבטה לא פגש במבטם.
הפזמון מנבא שביום מן הימים כאשר היא תנטש ותהיה בודדה, העצב תמיד יחכה לה וינחם אותה
כמו שרק רחמים עצמיים יודעים לנחם.
הייתי אומרת שהשיר מדבר על הבדידות הצפויה לאישה לעת זקנה."וכל יום שעובר, כל חודש, כל שנה- לוקחים אותך
לעבר מפתנם" - העצב ממתין בסבלנות בחלוף הזמן ולאט לאט מפתה אותה להכנס אל תוכו.
מדובר על אובדן נעורים.האישה היום היא מחייכת, חוגגת, היא לא יודעת שבעתיד היא תופקר,תהיה נבגדת.
הבדידות והרחמים העצמיים מחכים ממרום השנים שתתמסר להם יום אחד.

#74 אורח - 11-11

אורח - 11-11
  • אורחים

פורסם 06/04/2014 - 23:44

הפזמון מנבא שביום מן הימים כאשר היא תנטש ותהיה בודדה, העצב תמיד יחכה לה וינחם אותה
הייתי אומרת שהשיר מדבר על הבדידות הצפויה לאישה לעת זקנה."וכל יום שעובר, כל חודש, כל שנה- לוקחים אותך
מדובר על אובדן נעורים.האישה היום היא מחייכת, חוגגת, היא לא יודעת שבעתיד היא תופקר,תהיה נבגדת.

כך בדיוק אני מרגיש לגבי שיר זה. ניסוח מתומצת והסבר יפה.

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים