מעבר לתוכן

תמונה

שרשור שמות משפחה ועבודות שורשים

• Please log in to reply
458 replies to this topic

#31 אירוס

אירוס

כסף

• מנהלי פורום
  • 7397 הודעות:

פורסם 20/03/2008 - 10:39

אירוס, סחטיין עליך :)

תודה :)

שמתי לב שיש פה ריבוי שרשורים בנושא עבודות שורשים בסגנון "עזרו לי בבקשהההההההההההההה" וכו'.
אז מעכשיו הכל יאוחד לפה. אתם מוזמנים לעזור :)

מצויין שהשרשור התאחד. אנחנו די פופולריים בגוגל מסתבר..
אתר הברכות הישראלי

אחליה- ברכות ואיחולים

כותבת ברכות לימי הולדת, חגים ואירועים

#32 אורח - קוריצה?!

אורח - קוריצה?!
  • אורחים

פורסם 20/03/2008 - 11:43

ווווואואואווווווווווו שירשור מעולה !!

ועכשיו אבקש את עצת המבינים (אירוס...)

שם המשפחה שלי הוא נקש - מי יודע , מי מכיר ?

לא יודע אם זה משנה, אבל השם נפוץ גם אצל עיראקים, אך הם כותבים נקאש .

בדיוק עוזר לאחותי הקטנה עם עבודת השורשים שלה...

#33 אירוס

אירוס

כסף

• מנהלי פורום
  • 7397 הודעות:

פורסם 20/03/2008 - 15:12

שם המשפחה שלי הוא נקש - מי יודע , מי מכיר ?

לא יודע אם זה משנה, אבל השם נפוץ גם אצל עיראקים, אך הם כותבים נקאש .
בדיוק עוזר לאחותי הקטנה עם עבודת השורשים שלה...

אני מניחה שאתה או אלג'ירי (ו/או צרפתי שהמשפחה שלך היתה בקירבה למוסלמים) או תוניסאי :הממ:

בכל אופן נקש (וגם נקאש) אצל העיראקים וגם אצל השאר, פירושו בערבית המקצוע= פסל, חרט.
אתר הברכות הישראלי

אחליה- ברכות ואיחולים

#34 אורח - אורח_אורחת_*

אורח - אורח_אורחת_*
  • אורחים

פורסם 02/04/2008 - 18:11

פרוש שם המשפחה הוא:חריצות ,אנרגטיות,מסירות,מסגרת,אחריות,שמרנות וזהו

#35 אירוס

אירוס

כסף

• מנהלי פורום
  • 7397 הודעות:

פורסם 02/04/2008 - 18:16

פרוש שם המשפחה הוא:חריצות ,אנרגטיות,מסירות,מסגרת,אחריות,שמרנות וזהו

חח..
האמת שזולו נותן מס' נומרולוגי לכל שם משפחה, וכל שמות המשפחה שנושאים מס' מסוים הוא נותן להם את הפרשנות הספציפית של המס', לכן לא הייתי כל כך בונה על זה.
לכן יותר כדאי לברר בנוגע לפירוש האטימולוגי של השם או המשמעות בשפת המקור.
אתר הברכות הישראלי

אחליה- ברכות ואיחולים

#36 אורח - Shir <3

אורח - Shir <3
  • אורחים

פורסם 03/04/2008 - 10:15

לאירוס היקרה...

אני לקראת סוף עבודת השורשים שלי , והיא נראית ממש חרא ><
חוץ מהפרק על המשפחה הגרעינית הכל ממש יבש ><
המורה אמרה לי להוסיף שיר או משהו ...
והיום צריך להגיש לה את כל הפרקים ( לא את העבודה אלא רק טיוטות של הפרקים )
ודחיתי את זה עד הלילה עד שאמא שלי הבטיחה שהיא תעיר אותי מוקדם , והיא לא התעוררה והשעון המעורר כוון לשעה אחרי בגלל שהזיזו את השעון ><
בקיצור אני חייבת עזרה למבוא ...
אני יודעת מה לעשות אבל אני רוצה להוסיף שיר על המשפחה או משהו כזה , אם את יכולה לעזור לי בבקשה : )
ועוד דבר , שם המשפחה שלי הוא רובין ... יש לך מושג מה הוא אומר ? פשוט כשביקרנו בבית התפוצות הם הביאו לי דף באנגלית ואין לי הכי כוח לפרש אותו ... XD

תודה רבה על הכל 3>

#37 אירוס

אירוס

כסף

• מנהלי פורום
  • 7397 הודעות:

פורסם 03/04/2008 - 16:53

לאירוס היקרה...

אני לקראת סוף עבודת השורשים שלי , והיא נראית ממש חרא ><
חוץ מהפרק על המשפחה הגרעינית הכל ממש יבש ><
המורה אמרה לי להוסיף שיר או משהו ...
והיום צריך להגיש לה את כל הפרקים ( לא את העבודה אלא רק טיוטות של הפרקים )
ודחיתי את זה עד הלילה עד שאמא שלי הבטיחה שהיא תעיר אותי מוקדם , והיא לא התעוררה והשעון המעורר כוון לשעה אחרי בגלל שהזיזו את השעון ><
בקיצור אני חייבת עזרה למבוא ...
אני יודעת מה לעשות אבל אני רוצה להוסיף שיר על המשפחה או משהו כזה , אם את יכולה לעזור לי בבקשה : )
ועוד דבר , שם המשפחה שלי הוא רובין ... יש לך מושג מה הוא אומר ? פשוט כשביקרנו בבית התפוצות הם הביאו לי דף באנגלית ואין לי הכי כוח לפרש אותו ... XD

תודה רבה על הכל 3>

היי שיר,

אני מבינה שבמבוא אתם צריכים להגדיר מהי עבודת שורשים ולהסביר איך את אוספת את המידע (ראיונות, סיכומים, קריאת מסמכים, תמונות וכו').
אז תכניסי את החלק הזה ותספרי שם גם למה זה חשוב לך, במה זה תורם. אני הייתי מדגישה שזה תורם לי להבין את הזהות שלי, לעבודה כזאת יש גם ערך תיעודי חשוב. אפשר גם להסביר מה זו "גיניאולוגיה"- שלשלת הדורות, פירוט האבות הקודמים. אפשר גם להכניס רקע הסטורי על שמות- שמות משפחה זה דבר חדש יחסית של המאות האחרונות, למה משתמשים בשם האב דווקא ("פטרונימיקה": מתן שם משפחה לפי שם האב), איך התפתחו שמות משפחה (מקצועות, תכונות, מקומות וארצות, ראשי תיבות, שמות שמייחדים עדות מסוימות וכו').
בספר "אנתרופולוגיה" של הפתוחה יש פרק על משפחה ופרק נפרד על קשרי שארות, הייתי ממליצה לך להיעזר בו.

בקשר לרובין-זה שם פולני יהודי מובהק כך שמאפיין בעיקר אשכנזים והוא גלגול של השם ראובן (שם מקראי, בנו הבכור של יעקב אבינו). מצד שני, השם יכול להעיד גם על מקצוע- עוסק באבנים יקרות (רובי=אבן יקרה), אז ייתכן שאחד מאבות המשפחה היה תכשיטן/צורף. אפשר להזכיר מפורסמים בשם הזה: ראובן רובין ז"ל שהיה צייר ופרופ' ניסן רובין יבדל"א שהוא פרופ' לסוציולוגיה.

בלינק הזה יש מגוון שירים שעוסקים במשפחה ויכולים לעזור לך.
יש גם לא מעט ביטויים/פתגמים בנושא משפחה: קשר דם, מלחמת אבות ובנים, אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה אפשר למצוא מלא כאלה במילון.

מקווה שכל זה עוזר. אם תוכלי לרשום פה את המבנה של העבודה (מה אתם אמורים לעשות בכל פרק, פשוט לכל בי"ס יש את הדרישות שלו) אוכל למקד אותך יותר.
שיהיה בהצלחה :)
אתר הברכות הישראלי

אחליה- ברכות ואיחולים

#38 אירוס

אירוס

כסף

• מנהלי פורום
  • 7397 הודעות:

פורסם 04/04/2008 - 12:04

בקשר לרובין-זה שם פולני יהודי מובהק כך שמאפיין בעיקר אשכנזים והוא גלגול של השם ראובן (שם מקראי, בנו הבכור של יעקב אבינו). מצד שני, השם יכול להעיד גם על מקצוע- עוסק באבנים יקרות (רובי=אבן יקרה), אז ייתכן שאחד מאבות המשפחה היה תכשיטן/צורף. אפשר להזכיר מפורסמים בשם הזה: ראובן רובין ז"ל שהיה צייר ופרופ' ניסן רובין יבדל"א שהוא פרופ' לסוציולוגיה.

מוסיפה עוד מידע: גיליתי שרובין זו מילה ביידיש שגם המשמעות שלה היא אבן יקרה- אבן האודם (האודם היתה אחת מאבני החושן שלבש אהרון הכהן).
אתר הברכות הישראלי

אחליה- ברכות ואיחולים

#39 אורח - Shir <3

אורח - Shir <3
  • אורחים

פורסם 09/04/2008 - 18:22

היי שיר,

אני מבינה שבמבוא אתם צריכים להגדיר מהי עבודת שורשים ולהסביר איך את אוספת את המידע (ראיונות, סיכומים, קריאת מסמכים, תמונות וכו').
אז תכניסי את החלק הזה ותספרי שם גם למה זה חשוב לך, במה זה תורם. אני הייתי מדגישה שזה תורם לי להבין את הזהות שלי, לעבודה כזאת יש גם ערך תיעודי חשוב. אפשר גם להסביר מה זו "גיניאולוגיה"- שלשלת הדורות, פירוט האבות הקודמים. אפשר גם להכניס רקע הסטורי על שמות- שמות משפחה זה דבר חדש יחסית של המאות האחרונות, למה משתמשים בשם האב דווקא ("פטרונימיקה": מתן שם משפחה לפי שם האב), איך התפתחו שמות משפחה (מקצועות, תכונות, מקומות וארצות, ראשי תיבות, שמות שמייחדים עדות מסוימות וכו').
בספר "אנתרופולוגיה" של הפתוחה יש פרק על משפחה ופרק נפרד על קשרי שארות, הייתי ממליצה לך להיעזר בו.

בלינק הזה יש מגוון שירים שעוסקים במשפחה ויכולים לעזור לך.
יש גם לא מעט ביטויים/פתגמים בנושא משפחה: קשר דם, מלחמת אבות ובנים, אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה אפשר למצוא מלא כאלה במילון.

מקווה שכל זה עוזר. אם תוכלי לרשום פה את המבנה של העבודה (מה אתם אמורים לעשות בכל פרק, פשוט לכל בי"ס יש את הדרישות שלו) אוכל למקד אותך יותר.
שיהיה בהצלחה :)

לאיריס , תודה רבה רבה : )
את המבוא אני כמעט גמרתי , ונתקעתי בסיכום ובמקורות ...
את רוב מבנה העבודה אני כבר גמרתי ...
זהו מבנה העבודה :

שער
תוכן עניינים
מבוא
פרק א - אני במשפחה
פרק ב - משפחה גרעינית ( אבא אמא אני ואחי )
פרק ג - משפחה מורחבת ( סבא וסבתות + 3 אילני יוחסין של אמא , אבא וסבא / סבתות )
פרק ד - גלגולו של חפץ ( בחרתי בחגורה )
פרק ה - הקהילה היהודית בלוב , טריפולי .
פרק ו - 60 שנה למדינת ישראל ( הפרק הכי טיפשי בעבודה - תרומה למדינה , אם איזה סבא / סבתות תרמו למדינה , בחרתי בסבא )
סיכום
מקורות

גמרתי את כל הפרקים , ואת המבוא כמעט גמרתי הודות לך :)
הווו , בנוסף , בקשר לשם המשפחה שלי , קיבלנו איזה דף מבית התפוצות באנגלית , ואחרי שישבתי עד מאוחר בלילה ותירגמתי אותו ראיתי שכל מה שרשמת לי
היה שם , רק שאת נתת לי ממש בפירוט בניגוד לשלוש שורות שהיו שם ... D:
נשאר לי לעשות סיכום , מקורות , שער ולהוסיף את כל התמונות ...
אני מגישה את העבודה ביום חמישי ( מחר :| )רק שנתקעתי במקורות ...
לא לקחתי את החומר משום ספר , מה אני אמורה לרשום למורה ?!
לקחתי מ-4 אתרים , מהמשפחה ומהעבודה של אחי ...
אם יש לך רעיון לשם של ספר נגיד אני ארשום שלקחתי מידע על ליל הבסיסה מאנציקלופדיית אביב ( סתם דוגמא )
ועוד דבר , המורה לא מסכימה לשים מסמכים אמיתיים , הכל חייב להיות תצלומים ...
ויש לי מכתבים שאבא שלי רשם לאימי כאשר הוא היה בחו"ל ...
אז איך אני אצלם אותם , כל היופי זה שהם אמיתיים וצבעוניים ...
ואם אני אצלם במצלמה הדיגיטלית לא יהיה אפשר לקרוא...

אז סיכום למה שרשמתי לך :
* אם את יכולה לעזור לי במקורות
* איך אני עושה עם המסמכים

תודה רבה רבה רבה רבה D:

שיר 3>

#40 אורח - Shir <3

אורח - Shir <3
  • אורחים

פורסם 09/04/2008 - 20:30

האאא , ועוד דבר אחד : )
אני עכשיו כבר בסיכום ואני רושמת אותו בחרוזים , וגם אותו אני לא יודעת להמשיך XDD

סיכום

לפני שאתחיל לסכם , אומר כמה מילים
תודה לשני הורי המקסימים
תודה לסבותיי המדהימות
שתמיד קנו לי מתנות
תודה לסבי הנחמד
כי סבא יש לי רק אחד
תודה לאחי

* אני צריכה להוסיף תודה לדודים ולדודות והמשך משפט לאחי ...

תודהתודהתודה 3>

#41 אירוס

אירוס

כסף

• מנהלי פורום
  • 7397 הודעות:

פורסם 09/04/2008 - 21:55

אהלן שיר

גמרתי את כל הפרקים , ואת המבוא כמעט גמרתי הודות לך :)
הווו , בנוסף , בקשר לשם המשפחה שלי , קיבלנו איזה דף מבית התפוצות באנגלית , ואחרי שישבתי עד מאוחר בלילה ותירגמתי אותו ראיתי שכל מה שרשמת לי היה שם , רק שאת נתת לי ממש בפירוט בניגוד לשלוש שורות שהיו שם ... D:

:o

נשאר לי לעשות סיכום , מקורות , שער ולהוסיף את כל התמונות ... אני מגישה את העבודה ביום חמישי ( מחר :| )רק שנתקעתי במקורות ... לא לקחתי את החומר משום ספר , מה אני אמורה לרשום למורה ?! לקחתי מ-4 אתרים , מהמשפחה ומהעבודה של אחי ...
אם יש לך רעיון לשם של ספר נגיד אני ארשום שלקחתי מידע על ליל הבסיסה מאנציקלופדיית אביב ( סתם דוגמא )

את יכולה לציין את הספר: אדר-בוניס, מתת. 2007. "משפחות בראייה סוציולוגית ואנתרופולוגית"/האוניברסיטה הפתוחה, תל אביב.
וגם- שטאל, אברהם. 2005. "מוצא השמות". הוצאת דביר, תל אביב. (בספר הזה ראיתי שרובין זה גם שם יידיש.. אז זה אחד מהמקורות ממנו לוקטה הפרשנות של שם המשפחה).
תתני גם את הכתובת המלאה של האתרים ומתי צפית בהם. כלומר את צריכה לציין שהיו לך מקורות כתובים (אתרי אינטרנט, ספרים) ומקורות לא כתובים (ראיונות המשפחה ומקום העבודה של האח).

ועוד דבר , המורה לא מסכימה לשים מסמכים אמיתיים , הכל חייב להיות תצלומים ... ויש לי מכתבים שאבא שלי רשם לאימי כאשר הוא היה בחו"ל ...
אז איך אני אצלם אותם , כל היופי זה שהם אמיתיים וצבעוניים ...ואם אני אצלם במצלמה הדיגיטלית לא יהיה אפשר לקרוא...

אין ברירה, חייב להיות העתק. אם תוכלי לסרוק ולצלם אותם בפורמט צבעוני יהיה נחמד, אבל לא חושבת שזה קריטי, חבל סתם להסתבך כשצריך להגיש את העבודה מחר.

האאא , ועוד דבר אחד : )
אני עכשיו כבר בסיכום ואני רושמת אותו בחרוזים , וגם אותו אני לא יודעת להמשיך XDD
תודהתודהתודה 3>

על זה הגבתי בשרשור השני- מילון חרוזים..
אתר הברכות הישראלי

אחליה- ברכות ואיחולים

#42 אורח - Shir <3

אורח - Shir <3
  • אורחים

פורסם 12/04/2008 - 15:55

אהלן שיר

:o
את יכולה לציין את הספר: אדר-בוניס, מתת. 2007. "משפחות בראייה סוציולוגית ואנתרופולוגית"/האוניברסיטה הפתוחה, תל אביב.
וגם- שטאל, אברהם. 2005. "מוצא השמות". הוצאת דביר, תל אביב. (בספר הזה ראיתי שרובין זה גם שם יידיש.. אז זה אחד מהמקורות ממנו לוקטה הפרשנות של שם המשפחה).
תתני גם את הכתובת המלאה של האתרים ומתי צפית בהם. כלומר את צריכה לציין שהיו לך מקורות כתובים (אתרי אינטרנט, ספרים) ומקורות לא כתובים (ראיונות המשפחה ומקום העבודה של האח).
אין ברירה, חייב להיות העתק. אם תוכלי לסרוק ולצלם אותם בפורמט צבעוני יהיה נחמד, אבל לא חושבת שזה קריטי, חבל סתם להסתבך כשצריך להגיש את העבודה מחר.
על זה הגבתי בשרשור השני- מילון חרוזים..

מצטערת שזה יצא ככה , אבל קראתי את תגובתך רק עכשיו לצערי הרב : (
אבל המקורות יצא דיי דומה למה שאמרת לי ( חוץ מזה שלא הוספתי ספרים ... )
זה מה שרשמתי במקורות :

בעבודתי נעזרתי במקורות הבאים :

- עבודת השורשים של אחי אבירן .
- כדי ליצור את הראיונות נעזרתי במשפחתי ( סבי , סבותיי , דודיי ודודותיי , הוריי ואחי ) .
- באתרי האינטרנט הבאים :

http://jworld.famillion.co.il - לבניית אילנות יוחסין .
http://www.or-shalom.org.il – למידע על יהודי לוב .
http://www.myshorashim.com – לקבלת רעיונות מעבודות שונות .

בקשר למסמכים , בסוף לא הוספתי אותם לא היה לי כוח לצלם ולהעביר למחשב ...
* עצלנות יתר * XD
בכל מקרה רציתי להודות לך על הכל : )
את מדהימה D:

נ.ב
הגבתי לך בשרשור מילון חרוזים ...

תודה על הכל 3>

#43 אירוס

אירוס

כסף

• מנהלי פורום
  • 7397 הודעות:

פורסם 12/04/2008 - 16:45

בכל מקרה רציתי להודות לך על הכל : )
את מדהימה D:
תודה על הכל 3>

על לא דבר. המקורות שציינת בהחלט טובים. אני בטוחה שתקבלי ציון יפה :)
(הגבתי לך בשרשור השני של החרוזים).
אתר הברכות הישראלי

אחליה- ברכות ואיחולים

#44 אירוס

אירוס

כסף

• מנהלי פורום
  • 7397 הודעות:

פורסם 12/04/2008 - 16:52

אחרי שעברנו 2 עמ', הנה כמה כללים/טיפים מנסיון למי שמעוניין לבקש עזרה בשרשור הזה:

1) לכתוב כאן את שם המשפחה גם באנגלית (כדי שאוכל לדעת איך הוגים את השם- יש לפעמים שוני בין הכתיבה לצורת ההגייה).
2) לציין את המוצא העדתי של ההורים או של הסבים/סבתות, זה עוזר לדעת על השם בשפת המקור.
3) מכיוון שרובכם כותבים כאורחים בפורום הזה, תקפידו לחזור ולעיין בשרשור לראות מה התפתח, וכדי לא לפספס מידע.
אתר הברכות הישראלי

אחליה- ברכות ואיחולים

#45 אורח - אורח/ת

אורח - אורח/ת
  • אורחים

פורסם 25/04/2008 - 10:04

שם המשפחה שלי הוא "הררי". ידוע לי שהמקור והפירוש הוא ברגר. ברג זה הר, אז זה אומר שברגר זה הררי? ומה זה בכלל הררי? איש הרים? אזור הררי? הצילו!!!

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים