מעבר לתוכן

- - - - -

אני רוצה לדבר על גזענות מזרחית.

• Please log in to reply
473 replies to this topic

#1 אורח - me

אורח - me
  • אורחים

פורסם 02/11/2008 - 12:12

פעם, באיזה וויכוח שהיה לי, היתה בחורה אחרת שטענה שהמזרחים מופלים בכל מישור לאומי. כשהצגתי בפניה שדווקא יש הרבה מזרחים שהגיעו למקומות גבוהים, ועל כן אין אפליה; מופז, קצב, מורדכי, פרץ, ואפילו דן חלוץ – שלא סתם היה רמטכ"ל, הוא היה טייס, וזה דיי נפוץ שאנשים חושבים שלקורס טייס מקבלים רק אשכנזים.

היא אמרה לי שכל אלו שציינתי הם לא באמת מזרחים, כי אם "משתכנזים", והם לא שייכים לתרבות המזרחית, לכן הם כאילו עשו ברית עם הממסד המדכא. מעבר לעובדה שבאותו רגע ריחמתי על הבחורה שטופת השנאה הזו, התחלתי לחשוב לרגע על סוג אחר של גזענות שאף פעם לא מדברים עליו. הגזענות שאני אקרא לה עכשיו "מזרחיוצנטריות".

מזרחיוצנטריות היא סוג של גזענות שבה בן אדם הוא בעל תפיסה שאומרת שכל בן אדם מזרחי שמגיע לשלטון הממסדי, הוא בין רגע הופך לממסד ועל כן "מתשכנז". אבל יש עוד משהו חשוב בתפיסה הזו, וכאן נכנס הקטע הסמוי שאף אחד לדעתי לא שם לב אליו: מזרחים שהולכים לאקדמיה, לפוליטיקה השמאלנית, לאיכות הסביבה, שיורדים מהארץ, הם גם נחשבים "משתכנזים"... אבל כאשר יש אשכנזים ששומעים מוזיקה מזרחית, שהולכים כל יום לשתות קפה שחור חזק בבית קפה הערבי ליד העבודה, שאוהבים לאכול מאכלים מזרחים, ופשוט חיים את התרבות המזרחית – הם לא נחשבים "מתזרחנים", הם פשוט נחשבים "אשכנזים טובים".

כלומר, הגישה המזרחיוצנטרית לא גורסת כי האשכנזי צריך להיות אשכנזי והמזרחי צריך להיות מזרחי וזהו; שכל אחד יהיה מה שהוא נולד. לא. הגישה המזרחיוצנטרית גורסת כי אשכנזי זה רע, שמזרחי שחיי בכל צורה ממסדית כמו שפרטתי מקודם, זה רע, כי זה "משתכנזות", ושאשכנזים שחיים את התרבות המזרחית זה טוב... כלומר, במילים אחרות, "משתכנזים זה רע, מתזרחנים זה טוב, כלומר מזרחי זה טוב ואשכנזי זה רע".

אני מצטער שאני מדבר רק על הגזענות המזרחית כרגע. זה שאני מדבר עליה בלבד, לא אומר שאני מכחיש שיש גזענות ממסדית ואשכנזית – אני אפילו מודה ומסכים לחלוטין. את השורה הזו אני כתבתי במיוחד למי שיגיב ויכתוב לי "כן כן, וכאילו שאין גזענים אשכנזים!". אני רוצה שאנשים ישימו לב לרגע לגזענות האנטי אשכנזית אמנם, לשם שינוי. אני רוצה שהם יודו בפה מלא שמבחינתם מזרחים שהצטרפו לאקדמיה, לממסד, לצבא, לשמאל, הם "משתכנזים" שחדלו מלייצג את מה שהם "נולדו" בשבילו (תרבות המזרח), ועל כן הם נתפשים כמשהו שלילי; ושאשכנזים "מתזרחנים" שחיים את תרבות המזרח, זה טוב\סביל\מצויין.

אולי מבחינתם הרבה מכם זה נראה הגיוני לגמרי, אבל תחשבו על זה בצורה המתמטית הבאה:

יש מזרחים
יש אשכנזים
יש אשכנזים שחיים את תרבות המזרח
יש מזרחים שחיים את תרבות המערב
מדוע זה מקובל לחלוטין שיש אשכנזים שחיים את תרבות המזח
אבל זה לחלוטין שלילי ורע שיש מזרחים שחיים את תרבות המערב?

האם אתם לא רואים את הצביעות שבעניין? הצביעות שהיא בעצם המזרחיוצנטריות.

כתבתי את זה כרגע אחרי שקראתי את הכתבה הזו:
http://www.mouse.co....209,29230,.aspx

#2 אורח - me

אורח - me
  • אורחים

פורסם 02/11/2008 - 12:18

תיקון טעות חשוב

הכתבה שגרמה לי לכתוב זו זאת:
http://www.mouse.co....209,29138,.aspx

#3 מביט

מביט

מבחן בר-אור

• רשומים+
  • 16621 הודעות:

פורסם 02/11/2008 - 12:31

היתה "הדרה" אשכנזית , היתה "הדרה" מזרחית. קיימת לעיתים גם היום בהקשרים שהם פחות אישיים אלא ככאלה המאיימים על הגמוניה של קבוצות אליטה פוסט-ציוניות מנוונות מסוימות שאינם בהכרח מאופייניות בעדתיות אלא בגילדאיות (ראה בג"ץ ראה התקשורת ההגמונית).
יש הרבה משני אלה יחד שיתוף ועיבוי ועירבול בין מזרחים לאשכנזים.
לא יעזור אנחנו 38 אחוז מילידי הארץ הצעירים (ואני ביניהם) הם אשכנזים-מזרחים מסמלים בהקשר הזה כי הדמוגרפיה היהודית-ישראלית-ציונית
תנצח בסוף את הגלות.

אבל זה בכלל לא רוולנטי למי שהתווכחת איתה. כשהיא מלהגת על "הממסד",

התווכחת כנראה עם נערה "מוארת" של "הקשת הדמוקרטית המזרחית" המושפעת מאוריינטליזם של שונא ישראל אדאורד סעיד וסובייטולוגיה.
אחת התנועות שראשיה הם מהצבועים מכולם.

ראשיה הם סופר-דופר משוכנזים באורכותיהם חלקם הארי הם אנשי שמאל קיצוני , כאשר להבדיל מ"מזרחים" שפועלים בתוך האינטרס הישראלי הם פועלים כשלוחה של קיקיונית של השמאל האירופי הקיצוני בישראל החותר נגד המדינה, הפעם דרך ניסיון מניפולטיבי ליצירת שסעים דווקא בגורם המאחה של הציונות ולא ביריב האמיתי שלהם/שלנו האליטות הפוסט-ציוניות המתנוונות שהוזכרו מעלה.
"יזכור עם ישראל את אלו מתוכו, בשר מבשרו, אשר השתתפו בתביעות נגד קציניו וחייליו. את אלו אשר בשעת הקרב להגנת עם ישראל עמדו בהפגנות וקראו לחייליו פושעי מלחמה. יזכור את אלה אשר במחשכים חברו לגרועים שבאויבי ישראל"

המלצה על ספר

"מי שמתגלה כאנטי-ציוני הוא בהגדרה אנטישמי, שכן הוא תומך בשלילת הזכות הטבעית של העם היהודי למדינה עצמאית, המוקנית לכל עם אחר." ווינסטון צ'רצ'יל

#4 אורח - אורח/ת

אורח - אורח/ת
  • אורחים

פורסם 02/11/2008 - 14:32

פעם, באיזה וויכוח שהיה לי, היתה בחורה אחרת שטענה שהמזרחים מופלים בכל מישור לאומי. כשהצגתי בפניה שדווקא יש הרבה מזרחים שהגיעו למקומות גבוהים, ועל כן אין אפליה; מופז, קצב, מורדכי, פרץ, ואפילו דן חלוץ – שלא סתם היה רמטכ"ל, הוא היה טייס, וזה דיי נפוץ שאנשים חושבים שלקורס טייס מקבלים רק אשכנזים.

היא אמרה לי שכל אלו שציינתי הם לא באמת מזרחים, כי אם "משתכנזים", והם לא שייכים לתרבות המזרחית, לכן הם כאילו עשו ברית עם הממסד המדכא. מעבר לעובדה שבאותו רגע ריחמתי על הבחורה שטופת השנאה הזו, התחלתי לחשוב לרגע על סוג אחר של גזענות שאף פעם לא מדברים עליו. הגזענות שאני אקרא לה עכשיו "מזרחיוצנטריות".

מזרחיוצנטריות היא סוג של גזענות שבה בן אדם הוא בעל תפיסה שאומרת שכל בן אדם מזרחי שמגיע לשלטון הממסדי, הוא בין רגע הופך לממסד ועל כן "מתשכנז". אבל יש עוד משהו חשוב בתפיסה הזו, וכאן נכנס הקטע הסמוי שאף אחד לדעתי לא שם לב אליו: מזרחים שהולכים לאקדמיה, לפוליטיקה השמאלנית, לאיכות הסביבה, שיורדים מהארץ, הם גם נחשבים "משתכנזים"... אבל כאשר יש אשכנזים ששומעים מוזיקה מזרחית, שהולכים כל יום לשתות קפה שחור חזק בבית קפה הערבי ליד העבודה, שאוהבים לאכול מאכלים מזרחים, ופשוט חיים את התרבות המזרחית – הם לא נחשבים "מתזרחנים", הם פשוט נחשבים "אשכנזים טובים".

כלומר, הגישה המזרחיוצנטרית לא גורסת כי האשכנזי צריך להיות אשכנזי והמזרחי צריך להיות מזרחי וזהו; שכל אחד יהיה מה שהוא נולד. לא. הגישה המזרחיוצנטרית גורסת כי אשכנזי זה רע, שמזרחי שחיי בכל צורה ממסדית כמו שפרטתי מקודם, זה רע, כי זה "משתכנזות", ושאשכנזים שחיים את התרבות המזרחית זה טוב... כלומר, במילים אחרות, "משתכנזים זה רע, מתזרחנים זה טוב, כלומר מזרחי זה טוב ואשכנזי זה רע".

אני מצטער שאני מדבר רק על הגזענות המזרחית כרגע. זה שאני מדבר עליה בלבד, לא אומר שאני מכחיש שיש גזענות ממסדית ואשכנזית – אני אפילו מודה ומסכים לחלוטין. את השורה הזו אני כתבתי במיוחד למי שיגיב ויכתוב לי "כן כן, וכאילו שאין גזענים אשכנזים!". אני רוצה שאנשים ישימו לב לרגע לגזענות האנטי אשכנזית אמנם, לשם שינוי. אני רוצה שהם יודו בפה מלא שמבחינתם מזרחים שהצטרפו לאקדמיה, לממסד, לצבא, לשמאל, הם "משתכנזים" שחדלו מלייצג את מה שהם "נולדו" בשבילו (תרבות המזרח), ועל כן הם נתפשים כמשהו שלילי; ושאשכנזים "מתזרחנים" שחיים את תרבות המזרח, זה טוב\סביל\מצויין.

יש מזרחים
יש אשכנזים

אני חושבת שזו תופעה מאוד מוזרה אבל לא הייתי קוראת לה "גזענות מזרחית" כי זה לא מה שהיא. להיפך, היא לא קשורה במיל לעניין הגזע.
זאת גישה תרבותית שאומרת שהתרבות האשכנזית זה דבר לא טוב ולכן מזרחי שנכנס לממסד/לתרבות הזאת עשה משהו לא טוב בשם להשתאכנז.
לכל אחד יש את הזכות לחשוב שתרבות X היא טובה יותר או פחות וזו גם יכולה להיות דעה קדומה ולא מבוססת, אבל אין היא גזענות (אתה לא בוחר גזע, אתה כן בוחר תרבות).

#5 Kayben

Kayben

אינדיאני במדבר

• רשומים+
  • 5319 הודעות:

פורסם 02/11/2008 - 21:26

תקרא לזה אפליה מתקנת, חחח.

#6 אורח - the king of the zone

אורח - the king of the zone
  • אורחים

פורסם 02/11/2008 - 21:39

אתה אשכרה הצלחת לכתוב עשרות שורות ומאות מילים בלי לשאול את עצמך את השאלה הפשוטה:

-למה מזרחי חייב לקבל את תרבות המערב ע"מ להגיע להישגים???

-למה אם אני אגיע עם גורמט וקיסם בין השיניים לחברת הייטק לא יקבלו אותי לעבודה גם אם אני הרבה יותר מוכשר מאחרים?

אנלוגיה: אשה מתקבלת למקום עבודה רק בתנאי שתתנהג, תחשוב, תתלבש ותאכל כמו גבר. האם במצב כזה היית מגדיר "פמיניצנטריות"? עכשיו אתה מבין שהרעיון שלך מגוחך???

אבל העדפת תרבויות היא עדיין לא סממן מובהק לגזענות. לעומת זאת -- קבל סממן מובהק: אני מציע לך לכתוב קורות חיים זהים, פעם אחת עם שם מזרחי, פעם אחת עם שם אשכנזי, לשלוח לאותם מקומות עבודה בדיוק ותראה את ההבדל...

יש גם גזענות מזרחית כלפי אשכנזים אבל זו חסרת ביטוי מעשי מכיוון שהאשכנזים מחזיקים ברוב עמדות הכוח במדינה. לכן כמעט ורק גזענות אשכנזית כלפי מזרחיים מקבלת ביטוי מעשי וחשוב בחיי היומיום.

ומדובר בגזענות קשה. אני לעולם לא אצליח להבין איך דווקא אותם אנשים שחוו על בשרם את השואה וראו לאן גזענות ובורות וקולקטיביזם יכולים להביא, איך דווקא הם הגיעו לכאן והתנהגו בצורה כ"כ לא מוסרית.
יכול להיות שהכל היה נראה שטויות לעומת מה שהם חוו ועברו והמזרחיים היו נראים בכיינים. אבל למדד הזה אין שום ערך: אם אני מחר אשדוד מישהי אז היא צריכה להתעלם מכך משום שזה כלום לעומת מה שעברנו בשואה?

(אני מדבר מבחינה סטטיסטית, שאף אדם שלא שייך לכך לא יקח אותי אישית)

#7 אורח - the king of the zone

• אורחים

פורסם 02/11/2008 - 21:40

אני חושבת שזו תופעה מאוד מוזרה אבל לא הייתי קוראת לה "גזענות מזרחית" כי זה לא מה שהיא. להיפך, היא לא קשורה במיל לעניין הגזע.
זאת גישה תרבותית שאומרת שהתרבות האשכנזית זה דבר לא טוב ולכן מזרחי שנכנס לממסד/לתרבות הזאת עשה משהו לא טוב בשם להשתאכנז.
לכל אחד יש את הזכות לחשוב שתרבות X היא טובה יותר או פחות וזו גם יכולה להיות דעה קדומה ולא מבוססת, אבל אין היא גזענות (אתה לא בוחר גזע, אתה כן בוחר תרבות).

זה שמראש המימסד יכול להיות מוגדר כאשכנזי זה מצב מעוות.

#8 אורח - the king of the zone

• אורחים

פורסם 02/11/2008 - 21:53

לא יעזור אנחנו 38 אחוז מילידי הארץ הצעירים (ואני ביניהם) הם אשכנזים-מזרחים מסמלים בהקשר הזה כי הדמוגרפיה היהודית-ישראלית-ציונית
תנצח בסוף את הגלות.

בד"כ אשכנזים מתחתנים עם אשכנזים ומזרחיים עם מזרחיים.

אבל זה לא חשוב. מה שחשוב זה שבנאדם לא יהיה גזען.

#9 אורח - אורח/ת

אורח - אורח/ת
  • אורחים

פורסם 02/11/2008 - 22:05

יש מזרחים
יש אשכנזים

עובדה: כל פעם שנערך מבחן בוזגלו - הרוב נכשלים.
עובדה: אחוז המזרחים בעמדות השפעה נמוך בהרבה מהאחוז שלהם באוכלוסיה.

#10 אורח - Guest_מי_*

אורח - Guest_מי_*
  • אורחים

פורסם 02/11/2008 - 22:17

לא יודע מה איתכם
אני לא פעם הרגשתי צורך להסתובב עם חולצה "אשכנזי גאה"
"פרידמן"- ראיתם את הכתבה באולפן-שישי עם הבובלילים? לא גזענות?
השד העדתי....חחחחח
חוץ מצפון תל-אביב ומקומות כאלה הגזענות היא של המזרחים כנגד האשכנזים אם לא שמתם לב ובהרבה מקומות האשכנזים מנסים להיות פוליטיקלי-קורקט
ורק מחמירים את העניין

#11 מביט

מביט

מבחן בר-אור

• רשומים+
  • 16621 הודעות:

פורסם 02/11/2008 - 22:17

זה בגלל הדמוגרפיה של האליטות ההגמוניות המתנוונות.
אבל אם אתה מיישר קו עם הרוח שלהן שיש בו אלמנט אנטי-לאומי ונוהג כמובהם אין בעיה שאתה מזרחי.
קח למשל את עורך "הארץ" כיום שהוא ממוצא מזרחי או את העורך הקודם לצורך העניין בהקשר אחר "חובש כיפה".
המשותף לשניהם כמו"ליהודים טובים" אחרים שהם פועלים מתוך תפיסה אנטי-לאומית בסיסית.
"יזכור עם ישראל את אלו מתוכו, בשר מבשרו, אשר השתתפו בתביעות נגד קציניו וחייליו. את אלו אשר בשעת הקרב להגנת עם ישראל עמדו בהפגנות וקראו לחייליו פושעי מלחמה. יזכור את אלה אשר במחשכים חברו לגרועים שבאויבי ישראל"

המלצה על ספר

"מי שמתגלה כאנטי-ציוני הוא בהגדרה אנטישמי, שכן הוא תומך בשלילת הזכות הטבעית של העם היהודי למדינה עצמאית, המוקנית לכל עם אחר." ווינסטון צ'רצ'יל

#12 אורח - Guest_בלה_*

אורח - Guest_בלה_*
  • אורחים

פורסם 02/11/2008 - 22:21

עובדה: אחוז התלמידים המזרחים למתמטיקה 5 יחידות נמוך בהרבה מהאשכנזים. למה? אומרים להם לא ללכת? שמים להם מקלות ברגליים?
עובדה: אחוז המזרחים עם בגרות נמוך בהרבה מהאשכנזים. אין כבוד למוסדות חינוך "בבית המזרחי" אלא אם כן לישיבה
אז האחד די נובע מהשני, אין פה גזענות, יש פה עצלנות ותרבות של, חוסר תרבות מערבית למעשה

אפשר להמשיך עם העובדות כל הלילה

#13 אורח - El Capitan

אורח - El Capitan
  • אורחים

פורסם 02/11/2008 - 22:27

אני נתקלתי בלא מעט גזענות של מזרחיים בגלל שאני אשכנזי וגם ראיתי ביטויי גזענות בעיקר כלפי רוסים.

אלה שבוכים על אפליה מצד עדות אשכנז כדאי שיסתכלו במראה קודם.

#14 מביט

מביט

מבחן בר-אור

• רשומים+
  • 16621 הודעות:

פורסם 02/11/2008 - 22:27

אין כבוד למוסדות חינוך "בבית המזרחי" אלא אם כן לישיבה

אפשר להמשיך עם העובדות כל הלילה

זו דעה קדומה חסרת בסיס.
אני מציע לך לגשת לאונ' בן גוריון ולחפש עבודת דוקטורט בתחום מדעי ההתנהגות שמוכיחה בדיוק את ההיפך.
יהודים יוצאי צפון אפריקה בפרירפיה דחפו ודוחפים את ילדיהם להישגיות לא פחות ואף יותר מיהודים אשכנזים.

המלצה על ספר

#15 אורח - Guest_בלה_*

אורח - Guest_בלה_*
  • אורחים

פורסם 02/11/2008 - 22:36

זו דעה קדומה חסרת בסיס.
אני מציע לך לגשת לאונ' בן גוריון ולחפש עבודת דוקטורט בתחום מדעי ההתנהגות שמוכיחה בדיוק את ההיפך.
יהודים יוצאי צפון אפריקה בפרירפיה דחפו ודוחפים את ילדיהם להישגיות לא פחות ואף יותר מיהודים אשכנזים.

למה דעה קדומה?
אני זוכר שאצלי בתיכון התעללו במורים, לא חשו כלפיהם טיפה כבוד, אלא אם כן למורה ספורט שנתן לשחק כדורגל. 85+ אחוז מהחבר'ה האלה היו מזרחים. בדרום הארץ המצב
הוא כזה ברוב המקומות וברוב המקרים.

מדעי ההתנהגות??? נו באמת, בינינו, זה לא מדעים ולא נעליים. מדעי ההתנהגות שלהם זה לכתוב על ה"שד העדתי" בכלל חוסר הצלחה במקום להתחיל בחינוך הילדים למצוינות
ולא בובליל!

1 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 1 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים