מעבר לתוכן

תמונה
- - - - -

חרם מוצרי המזון

• Please log in to reply
413 replies to this topic

#1 edoson

edoson

כסף

• רשומים+
  • 3469 הודעות:

פורסם 14/06/2011 - 14:25

סדרת כתבות בגלובס חשפה לאחרונה כי המחירים של מוצרי מזון ישראליים בישראל גבוהים בעשרות אחוזים מהמחיר בארץ. ההפרשים מפתיעים במיוחד בהתחשב בכך שלמוצרים בחו"ל מתווספים עלויות שינוע ושהצרכן היהודי האמריקאי הוא צרכן שבוי. הבדלים לדוגמא:

מסטיק מאסט בארץ - 5.2 ש"ח. בארה"ב - 2.7 ש"ח.
מטרנה בארץ - 18 ש"ח. בארה"ב - 10.2 ש"ח.
ועוד הרבה דוגמאות נוספות:

http://www.globes.co...&did=1000653853

אפילו יותר מכך - מחירי המוצרים הנ"ל לקימונאים עצמם גבוה ממחירי השוק שלהם בארה"ב!

מתוך הכתבות מצטיירת תמונת מצב שבה למרות שהשוק פתוח לתחרות, אין באמת כזו תחרות. אנומלייה של שוק פתוח בשוק קטן?
.Emancipate your self from mental slavery, none but ourselves, can free our mind. Marcus Garvey

אהוב את אפלטון, אהוב את אריסטו, אבל את האמת אהוב יותר מכל. (תרגום חופשי לניוטון)

#2 TheStoryTeller

TheStoryTeller

Everybody needs a Story

• מנהלים ראשיים
  • 12904 הודעות:

פורסם 14/06/2011 - 14:31

בהקשר הזה, יש נסיון להרים חרם צרכנים על קוטג'.
מעניין מה יצא מזה.
תמונה מצורפת

".I have never seen a wild thing sorry for itself. A little bird will fall dead, frozen from a bough, without ever having felt sorry for itself"
D. H. Lawrence

My Show
"המחשב שלך יכול להציל את העולם"

All is fair in love , war and getting laid.
TheStoryTeller 2009

Story is the foundation of all entertainment. You must have a good story, otherwise it's just masturbation.
תודה לJane Doe

חולה על הסמיילי הזה.
תמונה מצורפת

v=bNF_P281Uu4
I'm feeling lucky

#3 edoson

edoson

כסף

• רשומים+
  • 3469 הודעות:

פורסם 14/06/2011 - 15:09

השאלה שלי היא, האם זו לא ההוכחה לכך שבמשק קטן מספיק יתכן מצב שבו לא תהיה תחרות אמיתית?
.Emancipate your self from mental slavery, none but ourselves, can free our mind. Marcus Garvey

אהוב את אפלטון, אהוב את אריסטו, אבל את האמת אהוב יותר מכל. (תרגום חופשי לניוטון)

#4 אורי

אורי

נרקומן וירטואלי

• רשומים+
  • 11295 הודעות:

פורסם 14/06/2011 - 16:49

השאלה שלי היא, האם זו לא ההוכחה לכך שבמשק קטן מספיק יתכן מצב שבו לא תהיה תחרות אמיתית?

כן עידו, זה מוכיח את זה חד משמעית.
ואם אישה שוקלת כמו ברווז, אז היא עשויה מעץ - מה שמוכיח שהיא מכשפה.
תמשיך לקרוא ספרים של מייקל לואיס, זה ילמד אותך כלכלה יופי!

I want philosophically educated people: those who understand ideas, care about ideas, and spread the right ideas. That’s how
my philosophy will spread, just as philosophy has throughout all history: by means of people who understand and teach it to others

Ayn Rand, 1981 --

#5 euchkuh

euchkuh

כסף

• מנהלי פורום
  • 3690 הודעות:

פורסם 14/06/2011 - 17:24

אל תשכח שאף אחד לא חייב לך תחרות "אמיתית". כל מה שביכלתך לעשות הוא להחרים את המוצרים שלדעתך יקרים מידיי ולקוות שהם יאלצו להוריד מחירים בגלל זה.

#6 edoson

edoson

כסף

• רשומים+
  • 3469 הודעות:

פורסם 14/06/2011 - 18:32

אל תשכח שאף אחד לא חייב לך תחרות "אמיתית". כל מה שביכלתך לעשות הוא להחרים את המוצרים שלדעתך יקרים מידיי ולקוות שהם יאלצו להוריד מחירים בגלל זה.

זה מאוד נחמד מה שאתה אומר. השאלה היא אחרת: האם תיאום מחירים ויצירת קרטל זה דבר שצריך להלחם נגדו (ע"י שימוש בכח) או לא? מוסרי או לא?

#7 edoson

edoson

כסף

• רשומים+
  • 3469 הודעות:

פורסם 14/06/2011 - 18:35

כן עידו, זה מוכיח את זה חד משמעית.
ואם אישה שוקלת כמו ברווז, אז היא עשויה מעץ - מה שמוכיח שהיא מכשפה.
תמשיך לקרוא ספרים של מייקל לואיס, זה ילמד אותך כלכלה יופי!

זה מלמד מציאות יופי. מציאות לפעמים יש לי תחושה שאתה קצת מנותק ממנה, אולי בגלל עיצוב דמות היצרן בספרים של ראנד - היצרן הוא אציל הנפש המוסרי. לפעמים היצרן הוא לא כזה, במיוחד ברגע שיש לו אחיזה חזקה מאוד בשוק. אבל בוא נעזוב תחושות ונדבר לעניין. האם זה הגיוני שמוצר שנשלח אלפי קילומטרים ממקום ייצרו יימכר שם במחיר הנמוך עשרות אחוזים מהמחיר במקום ייצורו? ואם כן, באילו מצבים מצב כזה יכול לקרות?

#8 Tomer Ravid

Tomer Ravid

ברור שאני מגדיר את כל מה שאני חושב נכון––אחרת למה הייתי חושב ככה

• רשומים+
  • 1902 הודעות:

פורסם 14/06/2011 - 18:55

זה מלמד מציאות יופי. מציאות לפעמים יש לי תחושה שאתה קצת מנותק ממנה, אולי בגלל עיצוב דמות היצרן בספרים של ראנד - היצרן הוא אציל הנפש המוסרי.

זאת לא רק דמות מספרים, אלא עיקרון אתי.
יצרנות היא מעלה.
בספרים איין ראנד עשתה את העניין פשוט יותר על ידי זה שהיא גורמת לרוב האנשים בעלי המעלות הטובות לפעול בצורה טובה. זה מה שהיה קורה במציאות אם אנשים כאלה wouldn't have their brain washed.
אם היית רואה את Galt נואם 30 עמודים ואז פתאום באמצע בלי ששמים לב עושה טעות מוסרית מהותית העיקרון לא היה ברור, ולמעשה אדם פיקח היה מבחין שהסופרת עצמה טועה.
אם הדמויות טועות, איין ראנד עושה את זה ברור ומדגימה את תוצאות מעשיהן בפועל.

לפעמים היצרן הוא לא כזה, במיוחד ברגע שיש לו אחיזה חזקה מאוד בשוק. אבל בוא נעזוב תחושות ונדבר לעניין. האם זה הגיוני שמוצר שנשלח אלפי קילומטרים ממקום ייצרו יימכר שם במחיר הנמוך עשרות אחוזים מהמחיר במקום ייצורו? ואם כן, באילו מצבים מצב כזה יכול לקרות?

אתה משתמש במילים נורא גדולות.
מוצר???
כן: אם אתה רוצה חתיכות מתכת ופלסטיק אתה יכול לטוס לסין ולחפש אותן ואז לקנות במחיר שישאוף למחיר הייצור.
אם אתה רוצה יסודות אטומיים אתה יכול פשוט להרים אותם מהאדמה, זה חינם!
אבל אם אתה רוצה לקנות לפטופ תלת-מימדי שמקרין full HD זה סיפור אחר.
מעבר לכך, גם אם אתה לא מסכים עם המחיר (כי אין דרך יותר טובה מהיצע וביקוש לאמוד תוצר של שכל) אתה לא יכול להאשים את היצרן, כי בלעדיו המחיר היה אינסוף שקלים, דולרים ויורו.
נראה אותך משיג את זה.

"[T]here are two ruling powers, and . . . one of them is set over the intellectual world, the other over the visible."
---Plato, Republic book VI, around 380 BC
"Reason is the greatest enemy that faith has."
---Martin Luther, table talk
"I have, therefore, found it necessary to deny knowledge in order to make room for faith."
---Immanuel Kant, Critique of Pure Reason p.29, 1784
"[E]very actual thing involves a coexistence of opposed elements."
---Georg Wilhelm Friedrich Hegel
"Why? You ask, why? I am not one of those whom one may ask about their why."
---Friedrich Nietzsche, Thus Spake Zarathustra p.238, 1883
"There are only two means by which men can deal with one another: guns or logic. Force or persuasion. Those who know that they cannot win by means of logic, have always resorted to guns."
---Ayn Rand, Philosophy: Who Needs It p.93, 1960

"There is no such thing as truth, either in the moral or in the scientific sense."
---Adolf Hilter, 1938
"Reason, cold, calculating, unimpassioned reason, must furnish all the materials for our future support and defence."
Abraham Lincoln, The Lyceum Address, 1838

#9 אורי

אורי

נרקומן וירטואלי

• רשומים+
  • 11295 הודעות:

פורסם 14/06/2011 - 19:31

זה מלמד מציאות יופי. מציאות לפעמים יש לי תחושה שאתה קצת מנותק ממנה, אולי בגלל עיצוב דמות היצרן בספרים של ראנד - היצרן הוא אציל הנפש המוסרי. לפעמים היצרן הוא לא כזה, במיוחד ברגע שיש לו אחיזה חזקה מאוד בשוק.

שים לב איך אתה מבריח לכאן הנחה סמויה: זיהוי של "אצילות נפש מוסרית" עם אלטרואיזם. יצרן צריך לבקש מחיר נמוך יותר ממה שהלקוחות מוכנים לשלם, ולהקריב את עצמו ואת רווחיו - ורק ככה הוא יהיה "אציל נפש". מסקנה: כל היצרנים בהיסטוריה אינם "אצילי נפש" ומוסריים - אבל אתה וכל הצרכנים, אלה שלא מייצרים שום דבר אבל מתלוננים ושופטים מוסרית ממגדל השן, אתם כן אצילי נפש.
באיזה מציאות אתה רואה דבר כזה קורה? תשובה: בשום מציאות. אפשר לראות את זה "קורה" רק אצלך בראש, ואצל דיקנס, ואצל מיליארדי אלטרואיסטים, ואצל עמנואל קאנט ואצל אוגוסט קונט - וזהו.
מצב כזה קיים רק בתודעות שלכם, ולעולם לא במציאות - כלומר לעולם לא בפרקטיקה הממשית של ייצור וצריכה.
ואז אתה טוען שאני מנותק מהמציאות?

אבל בוא נעזוב תחושות ונדבר לעניין. האם זה הגיוני שמוצר שנשלח אלפי קילומטרים ממקום ייצרו יימכר שם במחיר הנמוך עשרות אחוזים מהמחיר במקום ייצורו? ואם כן, באילו מצבים מצב כזה יכול לקרות?

בוודאי שזה הגיוני. אתה יודע למה?
בגלל העיקרון שאנשים חכמים מאוד גילו לפני מאות שנים, ניסו ללמד אותנו, אבל חלקנו בחר להתעלם: העיקרון שמחיר נקבע לפי היצע וביקוש.
המחיר לא נקבע לפי מה ש"נראה" למישהו ספציפי שהוא "צריך" להיות, ולא לפי עלויות השינוע, ולא לפי שום דבר אחר - פרט להיצע וביקוש.
בארה"ב המחיר של תה ויסוצקי הוא המחיר שהשוק מעוניין ויכול לשלם - ואותו דבר לגבי המחיר שלו כאן.

אגב, לאחרונה הייתי בניו יורק וקניתי במכולת "יהודית" בקווינס.
המחירים של המוצרים הישראלים היו יותר יקרים מאשר כאן. נחקק בזיכרוני זוג מילקי ב-5 דולר.
בקיצור, יש ויש.

I want philosophically educated people: those who understand ideas, care about ideas, and spread the right ideas. That’s how
my philosophy will spread, just as philosophy has throughout all history: by means of people who understand and teach it to others

Ayn Rand, 1981 --

#10 euchkuh

euchkuh

כסף

• מנהלי פורום
  • 3690 הודעות:

פורסם 14/06/2011 - 19:57

זה מאוד נחמד מה שאתה אומר. השאלה היא אחרת: האם תיאום מחירים ויצירת קרטל זה דבר שצריך להלחם נגדו (ע"י שימוש בכח) או לא? מוסרי או לא?

איזו שאלה, ברור ששימוש בכח הוא לא מוסרי.
תיאום מחירים זו תוצאה של חוסר בתחרות, כלומר מצב לגיטימי שיכול להווצר בגלל מחסור ביזמים. אז להפעיל כח על אלו שהועילו בטובם כן ליזום ולייצר? אתה רוצה להלחם בקרטלים? קום והקם חברה מתחרה.

#11 edoson

edoson

כסף

• רשומים+
  • 3469 הודעות:

פורסם 14/06/2011 - 20:03

מוצר???
כן: אם אתה רוצה חתיכות מתכת ופלסטיק אתה יכול לטוס לסין ולחפש אותן ואז לקנות במחיר שישאוף למחיר הייצור.
אם אתה רוצה יסודות אטומיים אתה יכול פשוט להרים אותם מהאדמה, זה חינם!
אבל אם אתה רוצה לקנות לפטופ תלת-מימדי שמקרין full HD זה סיפור אחר.
מעבר לכך, גם אם אתה לא מסכים עם המחיר (כי אין דרך יותר טובה מהיצע וביקוש לאמוד תוצר של שכל) אתה לא יכול להאשים את היצרן, כי בלעדיו המחיר היה אינסוף שקלים, דולרים ויורו.
נראה אותך משיג את זה.

ילד, צא מהסרט שאתה חי בו ותחזור למציאות. או שתתן הסבר קונקרטי (והשאלה רשומה בצורה מאוד ברורה) או שתמצא מקום אחר להטיף בו. תודה ושלום.

#12 edoson

edoson

כסף

• רשומים+
  • 3469 הודעות:

פורסם 14/06/2011 - 20:07

איזו שאלה, ברור ששימוש בכח הוא לא מוסרי.
תיאום מחירים זו תוצאה של חוסר בתחרות, כלומר מצב לגיטימי שיכול להווצר בגלל מחסור ביזמים. אז להפעיל כח על אלו שהועילו בטובם כן ליזום ולייצר? אתה רוצה להלחם בקרטלים? קום והקם חברה מתחרה.

אז אנחנו לא מסכימים. אסור לאפשר תיאום מחירים. גם אם אני אקים חברה מתחרה אני כנראה אפסיד, כי אף אחד לא ירצה לעבוד איתי מחשש שהחברה הגדולה (למשל אסם) תפסיק לעבוד איתו. אם אני נכנס למשל לשוק הקוטג' בהפצה של שופרסל, תנובה מורידה את כל המוצרים שלה מהמדפים של שופרסל, מבין?

#13 Tomer Ravid

Tomer Ravid

ברור שאני מגדיר את כל מה שאני חושב נכון––אחרת למה הייתי חושב ככה

• רשומים+
  • 1902 הודעות:

פורסם 14/06/2011 - 20:13

ילד, צא מהסרט שאתה חי בו ותחזור למציאות. או שתתן הסבר קונקרטי (והשאלה רשומה בצורה מאוד ברורה) או שתמצא מקום אחר להטיף בו. תודה ושלום.

בוא נראה:
שורה 1-4: החישוב שלך של "עלות הייצור" מניח שרק פועלים וחומר קיים הינם אמצעי ייצור. בחישוב המחיר שלך התעלמת מפרט הכרחי: השכל של מי שייצר את המוצר והשיווק. אכן, זה מסביר מדוע לקנות מכשיר יקר עולה יותר מאשר לטוס לארץ היצור ולחפש חתיכות פלסטיק ומתכת.
שורה 5-6: גם אם המחיר "לא מוצדק," אין להאשים את היצרן בפגיעה בציבור עקב מחירים גבוהים מפני שבלעדיו בכלל לא היית יכול לקנות את המוצר.

"[T]here are two ruling powers, and . . . one of them is set over the intellectual world, the other over the visible."
---Plato, Republic book VI, around 380 BC
"Reason is the greatest enemy that faith has."
---Martin Luther, table talk
"I have, therefore, found it necessary to deny knowledge in order to make room for faith."
---Immanuel Kant, Critique of Pure Reason p.29, 1784
"[E]very actual thing involves a coexistence of opposed elements."
---Georg Wilhelm Friedrich Hegel
"Why? You ask, why? I am not one of those whom one may ask about their why."
---Friedrich Nietzsche, Thus Spake Zarathustra p.238, 1883
"There are only two means by which men can deal with one another: guns or logic. Force or persuasion. Those who know that they cannot win by means of logic, have always resorted to guns."
---Ayn Rand, Philosophy: Who Needs It p.93, 1960

"There is no such thing as truth, either in the moral or in the scientific sense."
---Adolf Hilter, 1938
"Reason, cold, calculating, unimpassioned reason, must furnish all the materials for our future support and defence."
Abraham Lincoln, The Lyceum Address, 1838

#14 אורח - אורח

אורח - אורח
  • אורחים

פורסם 14/06/2011 - 20:15

השאלה אם זה מוסרי או לא קשורה ישירות בשאלות אחרות -
1. האם בעלי עלית (נניח עבור מסטיק MUST) מחזיקים לובי בכנסת שמונע מחברות בחו"ל שמייצרות מסטיקים דומים למכור כאן מוצרים מתחרים?
2. האם בעלי עלית מחזיקים לובי שמונע מחברות חדשות בתחום לקום, או לחברות אחרות להכנס?
לא יודע לגבי עלית, אבל אני חושב שזה דווקא דבר נפוץ בישראל.

מעבר לזה יכול להיות שיש מתחרים שלא שווה להם להכנס לשוק קטן כמו ישראל.

ועם כל הכבוד, אפשר לעבור חיים שלמים בלי לקנות מסטיק אחד כזה (בקלות). אם המחיר גבוה זו בעיה שלנו.

כן, השוק הישראלי הוא שוק בעייתי ומחייב את הצרכנים לפעול בתיאום מסוים.

=========

מנקודת מבט של מאבק חברתי זה קצת מגוחך להתעסק על קוטג' או דלק כשמחירי הדיור כ"כ שערורייתים.

#15 edoson

edoson

כסף

• רשומים+
  • 3469 הודעות:

פורסם 14/06/2011 - 20:15

שים לב איך אתה מבריח לכאן הנחה סמויה: זיהוי של "אצילות נפש מוסרית" עם אלטרואיזם. יצרן צריך לבקש מחיר נמוך יותר ממה שהלקוחות מוכנים לשלם, ולהקריב את עצמו ואת רווחיו - ורק ככה הוא יהיה "אציל נפש". מסקנה: כל היצרנים בהיסטוריה אינם "אצילי נפש" ומוסריים - אבל אתה וכל הצרכנים, אלה שלא מייצרים שום דבר אבל מתלוננים ושופטים מוסרית ממגדל השן, אתם כן אצילי נפש.
באיזה מציאות אתה רואה דבר כזה קורה? תשובה: בשום מציאות. אפשר לראות את זה "קורה" רק אצלך בראש, ואצל דיקנס, ואצל מיליארדי אלטרואיסטים, ואצל עמנואל קאנט ואצל אוגוסט קונט - וזהו.
מצב כזה קיים רק בתודעות שלכם, ולעולם לא במציאות - כלומר לעולם לא בפרקטיקה הממשית של ייצור וצריכה.
ואז אתה טוען שאני מנותק מהמציאות?

בא לך לא להכניס לי מילים לפה?? אם אתה לא מבין מה אמרתי בקריאה ראשונה, תקרא שוב לפני שאתה מגיב. אמרתי שראנד מאפיינת את היצרנים כאצילי נפש בכל תחומי החיים ולא הכנסתי שום הנחה סמוייה מעבר לזה. יצרן צריך למכור לפחות במחיר בו הוא יכול להמשיך לגלגל את העסק שלו להלאה. במשק תחרותי המחיר עצמו נקבע לפי ביקוש והיצע. אבל פה המשק הוא לא משק תחרותי.

בוודאי שזה הגיוני. אתה יודע למה?
בגלל העיקרון שאנשים חכמים מאוד גילו לפני מאות שנים, ניסו ללמד אותנו, אבל חלקנו בחר להתעלם: העיקרון שמחיר נקבע לפי היצע וביקוש.
המחיר לא נקבע לפי מה ש"נראה" למישהו ספציפי שהוא "צריך" להיות, ולא לפי עלויות השינוע, ולא לפי שום דבר אחר - פרט להיצע וביקוש.
בארה"ב המחיר של תה ויסוצקי הוא המחיר שהשוק מעוניין ויכול לשלם - ואותו דבר לגבי המחיר שלו כאן.

אגב, לאחרונה הייתי בניו יורק וקניתי במכולת "יהודית" בקווינס.
המחירים של המוצרים הישראלים היו יותר יקרים מאשר כאן. נחקק בזיכרוני זוג מילקי ב-5 דולר.
בקיצור, יש ויש.

יפה. אז בשביל זה יש חרם צרכנים.

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים