מעבר לתוכן

תמונה
- - - - -

חיסון נגד סרטן צוואר הרחם

• Please log in to reply
57 replies to this topic

#1 הרוקח השקט

הרוקח השקט

a man who makes potions in a travelling show

• רשומים+
  • 6753 הודעות:

פורסם 05/12/2007 - 14:46

פשוט וקל: חיסון נגד סרטן צוואר הרחם החיסון נגד סרטן צוואר הרחם יעיל כנגד 90 אחוזים מהנגיפים שגורמים להופעתו. החיסון מומלץ לנשים מגיל תשע ועד גיל 27 - ולקוחות המושלם יכולות לקנות את החיסון בהנחה של 850 שקליםד"ר דנה פלורנטין

בעקבות ארצות הברית, עכשיו גם בישראל: משרד הבריאות אישר לשימוש את החיסון החדש נגד סרטן צוואר הרחם, וממליץ עליו לבנות תשע עד 26. החיסון אינו כלול בסל הבריאות, אבל לקוחות כללית מושלם יכולים לקנות את החיסון בבתי המרקחת של הכללית בהנחה של 850 שקלים.

סרטן הוא מצב שבו רקמה של תאים בגוף גדלה ללא בקרה. מבחינים בין שני מצבים - גידולים שפירים וגידולים ממאירים. גידולים שפירים אינם מסוכנים וכוללים ציסטות, יבלות ונקודות חן. ההתפשטות של גידולים שפירים מוגבלת ואיטית והם אינם שולחים גרורות.

גידולים ממאירים מסוכנים ומחייבים טיפול. חלק מתאי הגידולים האלה יכולים להינתק ולנוע לאברים אחרים באמצעות דרך זרם הדם או דרך קשרי הלימפה. כאשר גידולים אלה מגיעים לאברים אחרים, הם יכולים להמשיך ולהתרבות בהם וליצור גושי גידולים חדשים, הקרויים גרורות.

מה זה סרטן צוואר הרחם?
סרטן צוואר הרחם מתחיל בצוואר הרחם, שהוא האזור שבין הרחם לנרתיק. לרוב, הגידולים הראשוניים אינם ממאירים, אך אם הם אינם מטופלים, הגידולים הופכים ממאירים.
ייחודו של סרטן צוואר הרחם בכך שהוא מתפתח לאט ושניתן לגלות אותו מוקדם, לפני שהגידולים הופכים ממאירים.

האם מדובר במחלה נפוצה?
מדי שנה הורג סרטן צוואר הרחם 290 אלף נשים ברחבי העולם.
יחסית לאירופה, בישראל סרטן צוואר הרחם אינו שכיח והוא הסרטן הכי פחות הנפוץ בין סוגי הסרטן במערכת המין הנשית.
מספר החולות החדשות שאובחנו בסרטן ממאיר של צוואר הרחם בישראל עמד על כ-150 בשנה בין 1990 לשנת 1994. בכל שנה נפטרות בארץ מהמחלה כ-60 נשים.

החל משנת 1985 חלה עלייה הדרגתית ומתמדת בשיעור התמותה מהמחלה בישראל , וכעת הוא מתקרב לשיעורה באירופה. שיעור התחלואה בנשים לא-יהודיות בישראל נמוך במיוחד ועומד על כמחצית משיעור התחלואה בנשים יהודיות.
הגיל הממוצע בו מתגלה סרטן צוואר הרחם הוא 52.2 שנים. ישנם שני טווחים נוספים של גילאים, שבהם מתגלים הרבה מהמקרים: גילאי 35 עד 39 וגילאי 60 עד 64.

למי יש סיכון גדול יותר לחלות במחלה?
לנשים המתחילות לקיים יחסי מין לפני גיל 18 ולנשים שקיימו יחסים עם בני זוג רבים יותר סיכון רב יותר לפתח סרטן של צוואר הרחם.

מה הגורם לסרטן צוואר הרחם?
הגורם העיקרי לסרטן צוואר הרחם הוא נגיף שנקרא Human Papilloma Virus) HPV), שלו יש זנים רבים. ישנם גורמי סיכון נוספים שהודגמו במחקר ואלה כוללים עישון מספר גדול של סיגריות, שימוש בגלולות ומצבים שבהם מערכת החיסון לקויה

נגיף??? נגיף גורם לסרטן???
כן. ונגד הנגיף הזה בדיוק פותח החיסון

איך נדבקים בנגיף הזה?
הנגיף מועבר במגע מיני. קונדום לא מונע בהכרח את ההידבקות, מכיוון שלפעמים הנגיף שוכן ביבלות של אברי המין (קונדילומות) וההידבקות היא על-ידי מגע הדוק עם עור שהנגיף מצוי עליו או עם קונדילומה. לנגיף הפפילומה זנים רבים. חלקם גורמים ליבלות של אברי המין, אחרים, אלימים יותר, גורמים לקונדילומות שמתפתחות עם הזמן לסרטן צוואר הרחם.

הסיבה שנגיף הפפילומה אחראי למרבית המקרים של סרטן צוואר הרחם מסבירה את העובדה מדוע סרטן צוואר הרחם שכיח יותר אצל בנות עם פרטנרים מיניים רבים. הן חשופות יותר למחלות העוברות במגע מיני.
רוב הנשים שנדבקו בנגיף הפפילומה אינן מפתחות את סרטן צוואר הרחם. מנגד, יש גם נשים שלקו בסרטן צוואר הרחם ואשר לא היתה להם קונדילומה מעולם ולא נדבקו בנגיף הפפילומה.
רק לחלק מנגיפי הפפילומה יש יכולת לגרום לשינויים סרטניים. וגם אם נדבקת בנגיף כזה עדיין לא בטוח שתפתחי סרטן.

יש גורמים רבים שעדיין אינם ידועים, המעודדים צמיחת תאי סרטן, ולחילופין - מעכבים צמיחה כזו. בכל מקרה, גם אם נדבקת בזן המסוכן והתחיל בגוף שלך תהליך סרטני, הוא מאוד איטי - וניתן לאתר את השינויים ההתחלתיים בבדיקת פאפ (Pap Test או Pap Smear), ועל-ידי טיפול מוקדם בנגעים על-מנת למנוע את התפתחות הסרטן.

במשך השנים השתמשו רופאים במונחים שונים לתיאור השינויים החריגים בתאים שעל פני צוואר הרחם.
מונח אחד שבו משתמשים כיום הוא:
SIL או Squamous Intraepithelial Lesion
המילה Lesion מתייחסת לנגעים או איזור של רקמה לא-תקינה. Intraepithelial משמעו שהתאים החריגים נמצאים רק בשכבה החיצונית של התאים.
Squamous הוא השם של סוג התאים בצוואר הרחם.

ניתן לחלק שינויים בתאים אלה לשתי קטגוריות:
Low Grade SIL (נגעים מדרגה נמוכה) –
מונח המתייחס לשינויים מוקדמים בגודלם, בצורתם ובמספרם של תאים היוצרים את השכבה החיצונית של צוואר הרחם. חלק מהנגעים (Lesions) מהדרגה הנמוכה נעלמים מעצמם, אולם עם הזמן חלק מהנגעים עלולים לגדול או להפוך חריגים עוד יותר ואז הם מכונים High Grade Lesion (נגעים מדרגה גבוהה, ראו בהמשך).
מקרים של נגעים טרום-סרטניים מדרגה נמוכה נקראים גם דיספלסיה קלה (Mild Dyslplasia) או CIN-1 (וללא קיצורים: Cervical Intraepythelial Neoplasia 1) שינויים מוקדמים אלה בצוואר הרחם מתרחשים בדרך כלל אצל נשים בגילאים שבין 25 ל-35, אולם יכולים לקרות גם בקבוצות גיל אחרות.

High Grade SIL (נגעים מדרגה גבוהה) – מונח המתאר קיום מספר רב של תאים טרום-סרטניים, השונים מאוד במראם מתאים נורמליים. כמו ב-Low Grade SIL, השינויים הטרום-סרטניים הללו מתרחשים רק בתאים של השכבה החיצונית של צוואר הרחם. יעברו חודשים רבים - ואף שנים - עד שתאים אלה יהפכו סרטניים ויפלשו לשכבות עמוקות יותר בצוואר הרחם.
מקרים של נגעים טרום סרטניים מדרגה גבוהה נקראים גם דיספלסיה בינונית או קשה CIN 2 או CIN 3 (וללא קיצורים: Carcinoma in Situ או Moderate/Severe Dysplasia). אלה מתפתחים אצל נשים בשנות ה-30 וה-40 לחייהן, אולם ניתן למצוא אותם גם בגילאים אחרים. כאשר התאים הסרטניים מתפשטים לרקמות או לאברים אחרים, המחלה מכונה סרטן פולשני של צוואר הרחם (Invasive Cerevical Cancer). בדרך כלל מופיעה המחלה אצל נשים שעברו את גיל 40.

מה אני מרגישה?
שינויים טרום-סרטניים בצוואר הרחם בדרך כלל אינם מכאיבים. לאמיתו של דבר, לרוב הם אינם גורמים להופעת תסמינים כלשהם ובדרך כלל אינם מתגלים אלא אם כן עוברת האשה בדיקות גיניקולוגיות ובדיקת פאפ.

תסמינים מופיעים, בדרך כלל, רק לאחר שתאי צוואר הרחם הלא-תקינים עוברים השתנות ממאירה ופולשים לרקמות סמוכות. במקרה כזה, אות האזהרה השכיח ביותר הוא הופעת דימום חריג. דימומים יכולים להתחיל ולהפסיק בין מחזורים חודשיים רגילים, או לאחר קיום יחסי מין, לאחר שטיפה וגינלית או לאחר בדיקת אגן. המחזור החודשי עלול להימשך זמן רב יותר והדימום יכול להיות כבד מהרגיל. ייתכן גם ריבוי הפרשות נרתיקיות.

חשוב לשים לב:
לדימומים לא סדירים ולהפרשות יש עוד הרבה סיבות אחרות מלבד סרטן צוואר הרחם. סרטן צוואר הרחם הוא רק סיבה נדירה לדימומים לא סדירים.

איך מאבחנים?
אין ברירה, צריך ללכת להיבדק אצל גיניקולוג, כלומר אצל רופא או רופאת נשים.

מה יעשו לי?
יסתכלו על צוואר הרחם דרך מכשיר הקרוי קולפוסקופ וייקחו דגימה להסתכלות ישירה תחת המיקרוסקופ. דגימה זו נקראת בדיקת פאפ. אם יימצאו בבדיקה ממצאים חשודים, ייקחו ממך חלק מהרקמה, פעולה הנקראת לקיחת ביופסיה. ההבדל בין ביופסיה לבין משטח הוא שבביופסיה מסירים חלק מרקמה ובמשטח מגרדים תאים מעל פני השטח. גם הביופסיה מועברת למעבדה להסתכלות תחת המיקרוסקופ.

תהליכים אלה עלולים לגרום לדימומים או להפרשות אחרות, אולם ההחלמה בדרך כלל מהירה. תופעת לוואי אפשרית היא כאבים דמויי כאבי-מחזור, החולפים לרוב בתוך מספר שעות.

יש טיפול יעיל לסרטן צוואר הרחם?
הדרך הטובה ביותר לטיפול היא כמובן מניעה. אם אובחנו אצלך נגעים טרום-סרטניים כלשהם, ניתן לטפל בהם באמצעות הקפאה, צריבה או ניתוח בלייזר - כדי להרוס את האזור הלא-תקין בלי להזיק לרקמה הבריאה הסמוכה לו. הטיפול בסרטן צוואר הרחם הוא קשה יותר, ובמרבית המקרים מצריך ניתוח והקרנות. לעתים משתמשים גם בכימותרפיה ובטיפול ביולוגי (טיפול המשפר את תפקוד המערכת החיסונית). הטיפול נעשה לעתים קרובות על-ידי צוות של מומחים הכולל אונקולוגים המתמחים בגינקולוגיה ואונקולוגים המתמחים בהקרנות. הרופאים עשויים להחליט לנקוט בשיטת טיפול יחידה או בצירוף של מספר שיטות.

איך ניתן למנוע את סרטן צוואר הרחם?
עד לא מזמן השיטה היחידה היתה להיבדק אצל רופא נשים ולבצע בדיקת פאפ. מאז הונהגה שיטה זו כשיטת סקירה המונית לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם נרשמה ירידה תלולה בשכיחות הסרטן החודרני בצוואר הרחם ובשכיחות מקרי המוות ממחלה זו. כיוון שעדיין אין הסכמה כללית בדבר הגיל שבו יש להתחיל לבצע את הבדיקה - ובדבר התדירות הרצויה של ביצועה – האגודה האמריקנית למיילדות ולגינקולוגיה ממליצה על בדיקה גינקולוגית ובדיקת פאפ לכל אשה הפעילה מינית או שהגיעה לגיל 18. לאחר שלוש בדיקות מספקות ותקינות – ממליצים הרופאים האמריקניים להפחית את תדירות הבדיקה על-פי שיקולי הרופא או הרופאה המטפלים.

ביוני 2006 אישר מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) את שיווקו של החיסון גארדאסיל, המונע הדבקה בנגיף HPV (הגורם למרבית המקרים של סרטן צוואר הרחם). גארדאסיל מגן בפני שני זנים של נגיף הפפילומה האנושי, האחראים ל-70 אחוזים ממקרי סרטן צוואר הרחם.
החיסון גם מונע זיהום הנגרם על-ידי שני זנים אחרים, הגורמים ל-90 אחוז ממקרי היבלות על אברי המין. כיוון שהחיסון אינו מונע באופן מוחלט את כל מקרי סרטן צוואר הרחם, הוא אינו אמור להחליף את בדיקת פאפ, המאבחנת הדבקה בנגיף בבבדיקה גינקולוגית. אבחון מוקדם וטיפול מוקדם מצילים חיים. לא להתעצל וללכת להיבדק!

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית לרפואת משפחה בכללית

כמובן שאם למישהו יש נתונים לגבי עלות החיסון (או ההנחה) בקופות חולים נוספות אנחנו נשמח אם יפרסם אותם כאן :)
מקור הידיעה
לאור ריבוי המקרים אני מצהיר בזאת : אוטיזם מצחיק! (ולפעמים גם זה לא)...
צוף: אבל אמא אני אאחר לבית הספר...
עכשיו כולם יודעים:

זהו נראה לי שמצאתי את הבחור שהכי מפחיד אותי בפורום, וזה לא דרקול וגם לא ברק
הרוקח...

#2 mipmip

mipmip

הבחורה עם הציפור

• גנרלים בדימוס
  • 19316 הודעות:

פורסם 10/12/2007 - 18:22

לפי מה שכתוב שם ניתן להסיק שמדובר על הנחה של 850 ש"ח ז"א שאם המחיר המלא הוא 930, משלמים רק 80 ש"ח, למיטב הבנתי זה לא נכון כי מאוחדת מפרסמים את עצמם כמי שמספק את החיסון בהכי זול בארץ והם מספקים את החיסון ב 550 ש"ח. אז יש מצב שהיתה טעות בהתחלה והכוונה היא 850 ש"ח אחרי הנחה או שהם למעשה מספקים את החיסון בכמעט חינם ואני נדפקתי עם הקופת חולים הלא נכונה?...

בכל מקרה דיברתי עם הרופא נשים שלי והוא המליץ בחום, גם לנשים שהן לא בתולות, אבל הבנתי שזה תלוי ברופא.
בלילות שישי, במוצאי שבת
אוהבים הרבה, מדברים מעט
מנגנים דואט ובבת אחת,
הצלילים עולים והלב נרעד
נישאים הם סחור וסחור
הוא גיטרה היא כינור.

רגע, אז עכשיו אני צריכה לשנות את היוזר לmipBA ?

#3 קרם ברולה

קרם ברולה

כסף

• רשומים+
  • 1734 הודעות:

פורסם 11/12/2007 - 02:31

לי דווקא המליצו לחכות עם החיסון כי יכול להיות שמכניסים אותו לסל התרופות..
אבל וואו...נשמע מפחיד...ויקר..
הבנתי שזה חיסון עם 3 חלקים, אז השאלה מהי ההשתתפות הכוללת של הקופה.
תמונה מצורפת

#4 mipmip

mipmip

הבחורה עם הציפור

• גנרלים בדימוס
  • 19316 הודעות:

פורסם 11/12/2007 - 11:09

לי דווקא המליצו לחכות עם החיסון כי יכול להיות שמכניסים אותו לסל התרופות..
אבל וואו...נשמע מפחיד...ויקר..
הבנתי שזה חיסון עם 3 חלקים, אז השאלה מהי ההשתתפות הכוללת של הקופה.

גם אם יכניסו אותו לסל התרופות הוא יהיה רק לבנות מתחת ל26. מאחר ואני בת 25 וחצי, אני לא כל כך יכולה לחכות...
בלילות שישי, במוצאי שבת
אוהבים הרבה, מדברים מעט
מנגנים דואט ובבת אחת,
הצלילים עולים והלב נרעד
נישאים הם סחור וסחור
הוא גיטרה היא כינור.

רגע, אז עכשיו אני צריכה לשנות את היוזר לmipBA ?

#5 dolfin

dolfin

יום ללא צחוק הוא יום מבוזבז.

• רשומים+
  • 15787 הודעות:

פורסם 11/12/2007 - 12:11

גם אם יכניסו אותו לסל התרופות הוא יהיה רק לבנות מתחת ל26. מאחר ואני בת 25 וחצי, אני לא כל כך יכולה לחכות...

יש סיכוי שהוא ייכנס בשנתיים הקרובות?
גם לי יש בלוג!

"המורה אומר שזה דבר גדול למות למען האמונה, ואבא אומר שזה דבר גדול למות למען אירלנד, ואני שואל את עצמי אם יש מישהו בעולם שרוצה שנחייה" (האפר של אנג'לה)

הרשימת קניות של מה שאנחנו רוצים מבן זוג רלוונטית בדיוק עד השנייה שבה אנחנו מתאהבים במישהו. אם היא נכונה לגביו או לא זה כבר לחלוטין עניין של מזל.

#6 Shirsha

Shirsha

מתחיל/ה להבין בדיחות פורום

• רשומים
  • 170 הודעות:

פורסם 14/12/2007 - 01:44

יש סיכוי שהוא ייכנס בשנתיים הקרובות?

אבל כל הקטע הוא לקבל כמה שיותר זמן הגנה... לפי הגניקולוג שלי, זאת מחלת מין לכל דבר, זאת אומרת שהסיכונים לקבל אותה גבוהים יותר אצל אנשים (באופן כללי כמובן) יחסית צעירים, יחסית עם "ריבוי פרטנרים". הוא בפירוש אמר לי, שאם בגילי (25 כשהתחלתי לקחת את החיסון) היה לי כבר חבר רציני עם כוונות לעתיד (מממ... אין לי כזה יצור), הוא לא היה ממליץ לי לטרוח עם זה בכלל. זאת אומרת שבאופן כללי, עדיף לעשות אותו הכי מוקדם שאפשר כדי ש"התקופה הסוערת" שבה יש הכי הרבה סיכון יחסית לתפוס מחלות מין, תעבור תחת כיסוי מהמחלה הזאת. אם את עם מישהו שכנראה תהיי איתו עוד שנתיים, אולי את בכלל לא צריכה את החיסון הזה, כי אולי כבר תישארו ביחד. מצד שני, אם את במקום של בני זוג מתחלפים, אז אם כבר לעשות את החיסון עדיף כמה שיותר מהר, כדי לכסות את עצמך מעכשיו, בתקופה שזה באמת משנה (שמעתי שיש רק 50 מקרים של סרטן צוואר הרחם בשנה בארץ, זה נכון? בקיצור, בארץ אחוזי הדבקה לא מרשימים במיוחד מלכתחילה...)
"...כולנו תקועים בזבל, אבל חלק מאיתנו מביטים לכוכבים..." (אוסקר ווילד)
* * *

:Oh hell, let's do the Homer lines anyway

!Operator, give me the number for nine-one-one
!It's like David and Goliath, only this time David won
!Hey, just because I don't care doesn't mean I don't understand
.Marge, it takes two to lie. One to lie and one to listen
!In this house, we obey the laws of thermodynamics
.You don't win friends with salad
.You can't keep blaming yourself. Just blame yourself once, and move on
.Why get out of the house? We're just gonna end up back here anyway
.Trying is the first step towards failure
?They have the Internet on computers now
Okay, brain. You don't like me, and I don't like you, but let's get through this thing and then I can continue killing you with beer
.Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try
!Bart, with $10,000, we'd be millionaires! We could buy all kinds of useful things like...love
!Facts are meaningless. You could use facts to prove anything that's even remotely true
?Do I know what rhetorical means

#7 dolfin

dolfin

יום ללא צחוק הוא יום מבוזבז.

• רשומים+
  • 15787 הודעות:

פורסם 14/12/2007 - 10:22

אבל כל הקטע הוא לקבל כמה שיותר זמן הגנה... לפי הגניקולוג שלי, זאת מחלת מין לכל דבר, זאת אומרת שהסיכונים לקבל אותה גבוהים יותר אצל אנשים (באופן כללי כמובן) יחסית צעירים, יחסית עם "ריבוי פרטנרים". הוא בפירוש אמר לי, שאם בגילי (25 כשהתחלתי לקחת את החיסון) היה לי כבר חבר רציני עם כוונות לעתיד (מממ... אין לי כזה יצור), הוא לא היה ממליץ לי לטרוח עם זה בכלל. זאת אומרת שבאופן כללי, עדיף לעשות אותו הכי מוקדם שאפשר כדי ש"התקופה הסוערת" שבה יש הכי הרבה סיכון יחסית לתפוס מחלות מין, תעבור תחת כיסוי מהמחלה הזאת. אם את עם מישהו שכנראה תהיי איתו עוד שנתיים, אולי את בכלל לא צריכה את החיסון הזה, כי אולי כבר תישארו ביחד. מצד שני, אם את במקום של בני זוג מתחלפים, אז אם כבר לעשות את החיסון עדיף כמה שיותר מהר, כדי לכסות את עצמך מעכשיו, בתקופה שזה באמת משנה (שמעתי שיש רק 50 מקרים של סרטן צוואר הרחם בשנה בארץ, זה נכון? בקיצור, בארץ אחוזי הדבקה לא מרשימים במיוחד מלכתחילה...)

בלי להיכנס לחיי המין שלי פה, אני אף פעם לא במקום של בני זוג מתחלפים.

תודה על המידע :)
גם לי יש בלוג!

"המורה אומר שזה דבר גדול למות למען האמונה, ואבא אומר שזה דבר גדול למות למען אירלנד, ואני שואל את עצמי אם יש מישהו בעולם שרוצה שנחייה" (האפר של אנג'לה)

הרשימת קניות של מה שאנחנו רוצים מבן זוג רלוונטית בדיוק עד השנייה שבה אנחנו מתאהבים במישהו. אם היא נכונה לגביו או לא זה כבר לחלוטין עניין של מזל.

#8 אורח - אורח/ת

אורח - אורח/ת
  • אורחים

פורסם 14/12/2007 - 10:55

בלי להיכנס לחיי המין שלי פה, אני אף פעם לא במקום של בני זוג מתחלפים.

תודה על המידע :)

מתחלפים יכול להיות מס' דו-ספרתי של פרטנרים לבת 24-25, גם אם כולם היו קשרים רציניים. בשורה התחתונה לבנות כאלה היו ריבוי פרטנרים והן צריכות לקבל את החיסון.

#9 Bluelook

Bluelook

בלו

• רשומים+
  • 17766 הודעות:

פורסם 14/12/2007 - 15:49

לפי מה שכתוב שם ניתן להסיק שמדובר על הנחה של 850 ש"ח ז"א שאם המחיר המלא הוא 930, משלמים רק 80 ש"ח, למיטב הבנתי זה לא נכון כי מאוחדת מפרסמים את עצמם כמי שמספק את החיסון בהכי זול בארץ והם מספקים את החיסון ב 550 ש"ח. אז יש מצב שהיתה טעות בהתחלה והכוונה היא 850 ש"ח אחרי הנחה או שהם למעשה מספקים את החיסון בכמעט חינם ואני נדפקתי עם הקופת חולים הלא נכונה?...

בכל מקרה דיברתי עם הרופא נשים שלי והוא המליץ בחום, גם לנשים שהן לא בתולות, אבל הבנתי שזה תלוי ברופא.

ההנחה עליה מדובר היא לשלושת החיסונים ביחד.
זה מה שהכי הגיוני פה.

Carpe Diem

Always code as if the person who will maintain your code is a maniac serial killer that knows where you live

אבל זה לא מפתיע, כולם עושים ביד לפני השינה.
חוץ מכל החארות שיש להם עם מי להזדיין לפני השינה. הם עושים ביד אחד לשני.

#10 גרבון

גרבון

כסף

• רשומים+
  • 1006 הודעות:

פורסם 14/12/2007 - 16:38

לנשים בתולות יש הגיון לקחת את החיסון ?

I'm Not Your Friend, Buddy !

תמונה מצורפת

#11 אורח - אורח/ת

אורח - אורח/ת
  • אורחים

פורסם 14/12/2007 - 17:57

לנשים חכמות ששומרות על עצמן (במיוחד עד לנישואין) אין צורך בחיסון.

#12 -dana-

-dana-

צוברת הודעות בשרשור החתונות

• רשומים+
  • 385 הודעות:

פורסם 14/12/2007 - 18:06

דווקא לנשים בתולות יש הכי הרבה תועלת מהחיסון. הן הרי לא נחשפו לנגיף ולא נדבקו ממנו ולכן הוא הכי יעיל מבחינתן. במידה והן לא מחוסנות, מספיק שהפרטנר הראשון והיחיד שלהן ידביק אותן והן עלולות לחטוף את הנגיף.

אני עשיתי את החיסון - נשארה לי עוד זריקה אחת אחרונה מבין השלוש. קופת החולים שלי - מכבי משתתפת בחלק מההוצאה ממש כמו הכללית.
החיסון הזה הוא חשוב חשוב חשוב. חבל אחר כך להצטער על אי לקיחת החיסון ולו עבור האחוז הכי בודד לקבל את המחלה הנוראית הזו.

הבנתי שעכשיו נלחמים להכניס את החיסון לבתי הספר. הלוואי שזה יקרה כמה שיותר מהר...
מונה.... את טובה!!!!! טובה!!!!!!!!!!!!

#13 אורח - אורח/ת

אורח - אורח/ת
  • אורחים

פורסם 14/12/2007 - 18:13

דווקא לנשים בתולות יש הכי הרבה תועלת מהחיסון. הן הרי לא נחשפו לנגיף ולא נדבקו ממנו ולכן הוא הכי יעיל מבחינתן. במידה והן לא מחוסנות, מספיק שהפרטנר הראשון והיחיד שלהן ידביק אותן והן עלולות לחטוף את הנגיף.

טיעון שלא ממש תופס אם הן עברו את גיל 26..

#14 גרבון

גרבון

כסף

• רשומים+
  • 1006 הודעות:

פורסם 14/12/2007 - 18:28

אני עשיתי את החיסון - נשארה לי עוד זריקה אחת אחרונה מבין השלוש. קופת החולים שלי - מכבי משתתפת בחלק מההוצאה ממש כמו הכללית.
החיסון הזה הוא חשוב חשוב חשוב. חבל אחר כך להצטער על אי לקיחת החיסון ולו עבור האחוז הכי בודד לקבל את המחלה הנוראית הזו.

הבנתי שעכשיו נלחמים להכניס את החיסון לבתי הספר. הלוואי שזה יקרה כמה שיותר מהר...

הבנתי :)

I'm Not Your Friend, Buddy !

תמונה מצורפת

#15 -dana-

-dana-

צוברת הודעות בשרשור החתונות

• רשומים+
  • 385 הודעות:

פורסם 14/12/2007 - 18:49

טיעון שלא ממש תופס אם הן עברו את גיל 26..

אני דווקא לא כל כך סגורה על זה.... אני חושבת ששמעתי שגיל 26 הוא רק גיל שהוחלט עליו משום שמבחינה סטטיסטית לרוב הבנות כבר היו הרבה פרטנרים וסביר להניח שהן כבר עם פרטנר קבוע, והחיסון - כבר אינו כל כך תקף לגביהן. כלומר, בגיל 26 סביר שאו שכבר נחשפת לנגיף וחטפת אותו או שלא חטפת אותו וכנראה שגם לא תגיעי למצב שתחשפי אליו אם לא נחשפת אליו עד עכשיו.

אבל שוב, זה רק משהו ששמעתי מכל מיני מקומות ואנשים ואין במה שכתבתי איזושהי הצהרה רפואית או המלצה

(או בקיצור: הכותבת אינה קוסמטיקאית!)
מונה.... את טובה!!!!! טובה!!!!!!!!!!!!

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים