מעבר לתוכן

אז מה זה בעצם ברנדי?

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 אורח - כפריניה

אורח - כפריניה
  • אורחים

פורסם 30/06/2011 - 21:37

פוסט זה מוקדש למיפ הכפרה :)

ברנדי = משקה אלכוהולי המזוקק מענבים. יוצא הדופן היחיד לכלל זה הוא הקלבדוס שהוא תזקיק תפוחים המיוצר בחבל קלבדוס שבצרפת והוא מכונה "ברנדי תפוחים". ברנדי מיוצר בכל העולם ברמות שונות.

ישנו ברנדי מיוחד המיוצר בחבל קוניאק שבצרפת והוא רשאי להיקרא "קוניאק" בתנאי שהוא עומד בסטנדרטים מסויימים הקבועים בחוק הצרפתי. יש פיקוח ממשלתי על העמידה הזו בסטנדרטים ובקבוק שלא עומד בתקן לא מקבל את השם "קוניאק" על התוית.

רק לדוגמה: קוניאק הוא רק ברנדי המיוצר בגבולות האזור המוגדר בחוק; מענבים שגדלו בכרמים שבתוך גבולות האזור המוגדר בחוק; המיושן בחביות בגודל המוגדר בחוק ועשויות מהעץ המוגדר בחוק... רק ברנדי שכזה יוכל להיקרא קוניאק :) בנוסף, לקוניאק יש רמות שונות ומפורסמות (VS, VSOP, XO, NAPOLEON וכו') והן מוגדרות עפ"י החוק. אני לא באמת זוכרת כמה שנים יש על כל אחת.

מה שחשוב זה להבין שאת הברנדי מיישנים בחביות והמאסטר בלנדר (=מערבב מומחה) של המזקקה מערבב בין החביות השונות עד שהוא מגיע לטעם אחד שהוא הטעם האחיד של הברנדי הרצוי. ככה יוצא שהברנדי של כל מזקקה יוצא תמיד, לאורך כל השנים, אותו דבר ולא משתנה. הרמה שהזכרתי קודם נקבעת לפי הברנדי הכי צעיר בתערובת. אם הברנדי הכי צעיר הוא בן 2.5 או 3 שנים אז הברנדי הוא ברמת VS ואם הוא התיישן כבר 5 שנים בחבית אז יהיה לנו VSOP על הבקבוק וכן הלאה. יש כמובן גם מהדורות מיוחדות אבל זה הרעיון בכללי.

עוד דבר שחשוב להבין - בברנדי רגיל אין פיקוח ממשלתי ולכן היצרן כותב איזה שילוב אותיות שבא לו על הבקבוק ולנו - השתיינים המסכנים - אין שום אפשרות לדעת מה קורה בפנים באמת :( אז אין מה לבנות על ברנדי שכתוב עליו XO אפילו שזה נראה מרשים.

אה, ויש עוד ברנדי מיוחד שזוכה לפיקוח ממשלתי כמו הקוניאק - ארמניאק :) גם כאן השם נקבע לפי אזור הייצור וגידול הענבים. המחיר טיפה יותר נמוך כי הוא פחות מפורסם ויוקרתי. ככה אפשר להשיג בקבוקים טובים מאוד במחיר סביר יחסית :וי:

זוכרת את הקלבדוס שהזכרתי בהתחלה? גם הוא נתון לפיקוח ממשלתי וחייב להיות מיוצר בקלבדוס עצמה מזנים מסוימים של תפוחים... הצרפתים משקיעים הרבה מאמץ בשמירה על השם היוקרתי של האלכוהול שלהם ולא בכדי ;)

זהו להיום, אני חייבת להמשיך לכתוב את העבודה המשעממת להפליא שאני צריכה להגיש בראשון :בכיין: אם יש עוד שאלות אפשר להפנות לג'וני, הוא הבטיח סיקור :P

#2 §jhony

§jhony

כסף

• מנהלי פורום
  • 1645 הודעות:

פורסם 30/06/2011 - 23:47

כל הכבוד! תמונה מצורפת

אז אני רק אוסיף את מה שאני זוכר ככה בשלוף -
ברנדי מיוצר גם מפירות אחרים, יש אפילו ברנדי מפורסם יחסית שמיוצר מדובדבנים (קירש משהו), סליבוביץ' - ברנדי שזיפים, ואני בטוח שגם מפירות אחרים מיצרים ברנדי.
עוד סוג ספציפי של ברנדי הוא הגראפה, זה משקה מאוד גס וקשה לשתיה (מניסיון) שמגיע מאיטליה, ומכינים אותו ממה שנשאר מהענבים אחרי שהכינו מהם יין.

לגבי הדרגות השונות של הקוניאק -
VS - very special זהו המותג הבסיסי ביותר, התיישן לפחות שנתיים וחצי בחבית
VSOP - very special old pale - דרגת ביניים, התיישן במשך 4 שנים לפחות (בדר"כ יותר)
XO - extra old - דרגה גבוהה, יישון של לפחות 7 שנים (אם אני זוכר נכון) לרוב יהיה 12 שנה (ויותר)
יש עוד מספר דרגות אבל אלה המוכרות יותר

חשוב לציין - לכל מותג של קוניאק יש את סדרת העילית שלו, היא תגיע במספר מצומצם של בקבוקים, שטווח היישון שלהם יכול להגיע אפילו עד 100 שנה. דוגמא למותג כזה הוא Luis XIII (לואיס דה טרס) של המותג המוכר יחסית של רמי מרטין.

עוד מותגים של קוניאק שעולים לי לראש הם - הנסי (Hennessy) מארטל (Martell), וקורווזיה (שאין לי מושג איך כותבים באנגלית-צרפתית)
חשוב לציין שעל אף התדמית היוקרתית שיש לברנדי, יש גם מותגים נחותים מאוד וזולים בהתאם.

וסתם עוד משהו קטן - גרנד מרנייה - זה ליקר תפוזים מעורבב עם קוניאק או ברנדי (יש לו שתי גרסאות, אדומה וצהובה, אני אף פעם לא זוכר מה זה מה). מאוד איכותי, מאוד יקר, אבל שווה טעימה

#3 אורח - כפריניה

אורח - כפריניה
  • אורחים

פורסם 01/07/2011 - 00:51

אני אגיד שוב - אם זה לא מענבים זה לא ברנדי. יוצא הדופן היחיד הוא קלבדוס. כל שאר המשקאות הם לא ברנדי. קירש הוא תזקיק שעשוי מדובדבנים, סליבוביץ הוא תזקיק שזיפים. הגראפה היא תזקיק שעשוי מן הדורכאות (כל מה שנשאר אחרי שדורכים את ענבי היין = קליפות וחרצנים), אפחד מהם הוא לא ברנדי!!! תקרא להם ליקרים אם אתה מאוד רוצה (למרות שאין צורך, יש להם שם) אבל לא מדובר בברנדי.

התדמית היוקרתי שיש לברנדי זה בגלל הקוניאק. הוא משאיר אחריו שובל של יוקרה והברנדי מתאבק בעפר טיפותיו ;)

זהו, עכשיו אני באמת הולכת כבר לישון. לא מצליחה לסיים את הכתיבה של העבודה הזו :(

#4 mipmip

mipmip

הבחורה עם הציפור

• גנרלים בדימוס
  • 19316 הודעות:

פורסם 01/07/2011 - 08:06

זה היה מהיר! אבל נראה לי כדאי לקחת את ההודעות של הברנדי וליצור מהן שרשור משל עצמן, לא?
תודה לג'וני ולכפירניה כפרה עליה!
בלילות שישי, במוצאי שבת
אוהבים הרבה, מדברים מעט
מנגנים דואט ובבת אחת,
הצלילים עולים והלב נרעד
נישאים הם סחור וסחור
הוא גיטרה היא כינור.

רגע, אז עכשיו אני צריכה לשנות את היוזר לmipBA ?

#5 §jhony

§jhony

כסף

• מנהלי פורום
  • 1645 הודעות:

פורסם 01/07/2011 - 08:29

אני אגיד שוב - אם זה לא מענבים זה לא ברנדי. יוצא הדופן היחיד הוא קלבדוס. כל שאר המשקאות הם לא ברנדי. קירש הוא תזקיק שעשוי מדובדבנים, סליבוביץ הוא תזקיק שזיפים. הגראפה היא תזקיק שעשוי מן הדורכאות (כל מה שנשאר אחרי שדורכים את ענבי היין = קליפות וחרצנים), אפחד מהם הוא לא ברנדי!!! תקרא להם ליקרים אם אתה מאוד רוצה (למרות שאין צורך, יש להם שם) אבל לא מדובר בברנדי.

התדמית היוקרתי שיש לברנדי זה בגלל הקוניאק. הוא משאיר אחריו שובל של יוקרה והברנדי מתאבק בעפר טיפותיו תמונה מצורפת

זהו, עכשיו אני באמת הולכת כבר לישון. לא מצליחה לסיים את הכתיבה של העבודה הזו תמונה מצורפת

האמת שהפוסט שלך די הפתיע אותי אז הלכתי לבדוק את הנושא (במקום להתארגן למבחן בעוד חצי שעה...)

אז אחרי בדיקה בויקיפדיה, מצויין שם שיש הפרדה בין ברנדי ענבים לברנדי פירות:

Fruit brandies are distilled from fruits other than grapes. Apples, peaches, apricots, plums, cherries, elderberries, raspberries, and blackberries, are the most commonly used fruits. Fruit brandy usually contains 40% to 45% ABV. It is usually colourless and is customarily drunk chilled or over ice.

מצוין גם שבצרפתית ליקרים אלה נקראים - Eau-de-vie, מונח שמשמעותו "מי החיים". אבל זה מונח צרפתי בלבד.
בארץ, וברוב המקומות שהם לא צרפת ההתייחסות אל סוג זה של ליקרים הוא כאל ברנדי (לפחות זה מה שאני מכיר)
מצד שני אני לא אתווכח איתך, כנראה שמדובר בגישות שונות ולכל אחד מותר לאמץ את הגישה הנוחה לו :)

תמשיכי לשתף פה...

#6 אורח - כפריניה

אורח - כפריניה
  • אורחים

פורסם 01/07/2011 - 10:33

האמת שהפוסט שלך די הפתיע אותי אז הלכתי לבדוק את הנושא (במקום להתארגן למבחן בעוד חצי שעה...)

אז אחרי בדיקה בויקיפדיה, מצויין שם שיש הפרדה בין ברנדי ענבים לברנדי פירות:

מצוין גם שבצרפתית ליקרים אלה נקראים - Eau-de-vie, מונח שמשמעותו "מי החיים". אבל זה מונח צרפתי בלבד.
בארץ, וברוב המקומות שהם לא צרפת ההתייחסות אל סוג זה של ליקרים הוא כאל ברנדי (לפחות זה מה שאני מכיר)
מצד שני אני לא אתווכח איתך, כנראה שמדובר בגישות שונות ולכל אחד מותר לאמץ את הגישה הנוחה לו :)

תמשיכי לשתף פה...

טוב, דוקא בקטעים האלה אני לא הייתי הולכת להסתכל בויקיפדיה כי יש כאן עניין של מסורות בנות שנים (אתה קורא לזה גישות, אני קוראת לזה חינוך צרכנים).
הצרפתים קוראים לזה eau de vie ורוב הישראלים יקראו לזה ליקר. באנגלית (לפחות בארה"ב+ בריטניה) השם הגנרי למשקאות אלכוהוליים הוא ליקר וזוהי ברירת המחדל שמשתמשים בה גם כשלא יודעים את סוג הליקר.

וגם, רציתי לשתף בסיפור נחמד אודות משמעותם של השמות לרמות הקוניאק השונות:
XO = די ברור, הוא היה הכי ישן (עד שהמציאו את הרמות המיוחדות יותר כמו נפולאון והמהדורות הייחודיות לכל מזקקה). אקסרה אולד = ישן במיוחד. אין יותר מדי מה להסביר.
VS = בהתחלה זה היה מין כיתוב כזה שהופיע על כל הקוניאקים, ורי ספיישל = מיוחד מאוד ולכן כדאי לקנות. זה הפך לשם של רמת יישון רק אחרי שהמציאו את ה-VSOP.
VSOP = very special old pale = כלומר, מאוד מיוחד, ישן וחיוור. למה? מה הקשר? אה, אז אני שמחה שזה עדיין מעניין אותכם ואתם עדיין איתי בסיפור המתארך הזה...:P
אז ככה, מלך אנגליה דאז (לא, אני לא זוכרת מי זה היה) היה שותה רק קוניאק של הנסי (די אירוני בהתחשב בעובדה שהנסי הראשון היה אירי שהתחתן עם צרפתיה וכך נשאר בצרפת והחל לייצר ברנדי טוב במיוחד). יום אחד השליח שלו להנסי חלה או משהו כזה והוא היה צריך לשלוח מישהו אחר. אז הוא היה צריך להסביר לו איזה קוניאק הוא מזמין מהם. אז הוא אמר לו "תגיד להם שישלחו לי את הקוניאק המאוד מיוחד שלהם, נו, זה הישן והחיוור"... בהנסי קיבלו את השליח ושאלו מה הוא רוצה והוא אמר "ורי ספיישל אולד פייל" והם התלהבו מהתיאור והפכו את זה לכיתוב על גבי הבקבוק. כמובן שהם גם טרחו לשווק את הסיפור כדי שכל מי שרוצה לשתות את מה שמלך אנגליה שותה יקנה את הקוניאק היקר יותר ;) טיפשים הם לא היו, זה בטוח.

די, חוזרת לעבודתי, אוף כבר עם השרשור הזה :זועם:

#7 אורח - כפריניה

אורח - כפריניה
  • אורחים

פורסם 01/07/2011 - 10:35

אקסרה= אקסטרה (כמובן)

#8 coffee

coffee

בריסטולוג בדימוס

• מנהלי קבוצות לימוד
  • 2543 הודעות:

פורסם 02/07/2011 - 01:03

פוסט זה מוקדש למיפ הכפרה :)

ברנדי = משקה אלכוהולי המזוקק מענבים. יוצא הדופן היחיד לכלל זה הוא הקלבדוס שהוא תזקיק תפוחים המיוצר בחבל קלבדוס שבצרפת והוא מכונה "ברנדי תפוחים". ברנדי מיוצר בכל העולם ברמות שונות.

ישנו ברנדי מיוחד המיוצר בחבל קוניאק שבצרפת והוא רשאי להיקרא "קוניאק" בתנאי שהוא עומד בסטנדרטים מסויימים הקבועים בחוק הצרפתי. יש פיקוח ממשלתי על העמידה הזו בסטנדרטים ובקבוק שלא עומד בתקן לא מקבל את השם "קוניאק" על התוית.

רק לדוגמה: קוניאק הוא רק ברנדי המיוצר בגבולות האזור המוגדר בחוק; מענבים שגדלו בכרמים שבתוך גבולות האזור המוגדר בחוק; המיושן בחביות בגודל המוגדר בחוק ועשויות מהעץ המוגדר בחוק... רק ברנדי שכזה יוכל להיקרא קוניאק :) בנוסף, לקוניאק יש רמות שונות ומפורסמות (VS, VSOP, XO, NAPOLEON וכו') והן מוגדרות עפ"י החוק. אני לא באמת זוכרת כמה שנים יש על כל אחת.

מה שחשוב זה להבין שאת הברנדי מיישנים בחביות והמאסטר בלנדר (=מערבב מומחה) של המזקקה מערבב בין החביות השונות עד שהוא מגיע לטעם אחד שהוא הטעם האחיד של הברנדי הרצוי. ככה יוצא שהברנדי של כל מזקקה יוצא תמיד, לאורך כל השנים, אותו דבר ולא משתנה. הרמה שהזכרתי קודם נקבעת לפי הברנדי הכי צעיר בתערובת. אם הברנדי הכי צעיר הוא בן 2.5 או 3 שנים אז הברנדי הוא ברמת VS ואם הוא התיישן כבר 5 שנים בחבית אז יהיה לנו VSOP על הבקבוק וכן הלאה. יש כמובן גם מהדורות מיוחדות אבל זה הרעיון בכללי.

עוד דבר שחשוב להבין - בברנדי רגיל אין פיקוח ממשלתי ולכן היצרן כותב איזה שילוב אותיות שבא לו על הבקבוק ולנו - השתיינים המסכנים - אין שום אפשרות לדעת מה קורה בפנים באמת :( אז אין מה לבנות על ברנדי שכתוב עליו XO אפילו שזה נראה מרשים.

אה, ויש עוד ברנדי מיוחד שזוכה לפיקוח ממשלתי כמו הקוניאק - ארמניאק :) גם כאן השם נקבע לפי אזור הייצור וגידול הענבים. המחיר טיפה יותר נמוך כי הוא פחות מפורסם ויוקרתי. ככה אפשר להשיג בקבוקים טובים מאוד במחיר סביר יחסית :וי:

זוכרת את הקלבדוס שהזכרתי בהתחלה? גם הוא נתון לפיקוח ממשלתי וחייב להיות מיוצר בקלבדוס עצמה מזנים מסוימים של תפוחים... הצרפתים משקיעים הרבה מאמץ בשמירה על השם היוקרתי של האלכוהול שלהם ולא בכדי ;)

זהו להיום, אני חייבת להמשיך לכתוב את העבודה המשעממת להפליא שאני צריכה להגיש בראשון :בכיין: אם יש עוד שאלות אפשר להפנות לג'וני, הוא הבטיח סיקור :P

כל הכבוד! תמונה מצורפת

אז אני רק אוסיף את מה שאני זוכר ככה בשלוף -
ברנדי מיוצר גם מפירות אחרים, יש אפילו ברנדי מפורסם יחסית שמיוצר מדובדבנים (קירש משהו), סליבוביץ' - ברנדי שזיפים, ואני בטוח שגם מפירות אחרים מיצרים ברנדי.
עוד סוג ספציפי של ברנדי הוא הגראפה, זה משקה מאוד גס וקשה לשתיה (מניסיון) שמגיע מאיטליה, ומכינים אותו ממה שנשאר מהענבים אחרי שהכינו מהם יין.

לגבי הדרגות השונות של הקוניאק -
VS - very special זהו המותג הבסיסי ביותר, התיישן לפחות שנתיים וחצי בחבית
VSOP - very special old pale - דרגת ביניים, התיישן במשך 4 שנים לפחות (בדר"כ יותר)
XO - extra old - דרגה גבוהה, יישון של לפחות 7 שנים (אם אני זוכר נכון) לרוב יהיה 12 שנה (ויותר)
יש עוד מספר דרגות אבל אלה המוכרות יותר

חשוב לציין - לכל מותג של קוניאק יש את סדרת העילית שלו, היא תגיע במספר מצומצם של בקבוקים, שטווח היישון שלהם יכול להגיע אפילו עד 100 שנה. דוגמא למותג כזה הוא Luis XIII (לואיס דה טרס) של המותג המוכר יחסית של רמי מרטין.

עוד מותגים של קוניאק שעולים לי לראש הם - הנסי (Hennessy) מארטל (Martell), וקורווזיה (שאין לי מושג איך כותבים באנגלית-צרפתית)
חשוב לציין שעל אף התדמית היוקרתית שיש לברנדי, יש גם מותגים נחותים מאוד וזולים בהתאם.

וסתם עוד משהו קטן - גרנד מרנייה - זה ליקר תפוזים מעורבב עם קוניאק או ברנדי (יש לו שתי גרסאות, אדומה וצהובה, אני אף פעם לא זוכר מה זה מה). מאוד איכותי, מאוד יקר, אבל שווה טעימה

יפה יפה- כמה תוספות שעולות לי בראש...
גראפה- כמו שציינתם הוא תזקיק מדורכאות ענבים ומיוצר מאותם שאריות ענבים שנותרו לאחר הסחיטה שלהם לטובת יין או ברנדי-
ברנדי זה לא.

לגבי הגראן מרייניה , היה פעם שלושה היה גם ירוק
הצהוב זה על בסיס ברנדי והאדום למיטב זכרוני על בסיס קוניאק לא זוכר מה זה הירוק אבל, אי שם בציעורתי זכור לי הבקבוק הזה בדיספליי בקורס ברמנים

לגבי לואי טרז - חידה - באיזה סרט מפורסם התערבו על בקבוק שלו ?

מותגים נוספים - מיוקוב - ויש אפילו קוניאק כשר- לואיס רויאר
Posted Image

#9 אורח - אורח

אורח - אורח
  • אורחים

פורסם 03/05/2013 - 06:28

Burl Ives - Mama Don't Want No Peas No Rice No Coconut Oil

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים