מעבר לתוכן

תמונה

חוג כתיבה יוצרת

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 Baskineli

Baskineli

חזיר קפיטליסטי

• גנרלים בדימוס
  • 5472 הודעות:

פורסם 15/12/2005 - 05:21

שלום,

אני סטודנט שנה שלישית בדירות פתוחות (פרוייקט בו סטודנטים מעבירים חוגים תמורת מגורים). בשנתיים האחרונות העברתי חוג שחמט וחוג עזר לחשמלאים (אל תשאלו :blink: ), והשנה הייתי אמור לעשות איזשהו פרוייקט, עד שביטלו לי אותו.

חשבתי חזק, חשבתי הרבה, ולא הצלחתי לחשוב על איזה חוג אני רוצה להעביר, עד שמישהי הציעה לי להעביר חוג כתיבה יוצרת. מיד נדלקתי על הרעיון. אני כותב פה ושם, ומאוד רוצה לראות אנשים כותבים.

יש לנו הרבה נוער בשכונה ואני רוצה לנסות למשוך אותם לנושא. הבעיה היא שאני אף פעם לא השתתפתי בחוג לכתיבה יוצרת. הסיבה שאני יכול להעביר את החוג עם הידע המועט שלי היא האמרה "כל מי שיודע יותר ממך הוא מומחה", כלומר אם בני נוער אשר לא היו חשופים לעולם הקריאה וכתיבה יבואו לחוג שלי ואפילו שניים מהם יתחילו לקרוא ואף לכתוב, אני את שלי עשיתי.

מה שאני צריך זה טיפה עזרה בנושאי החוג וחומר שאני יכול להעביר שם, או יותר מדויק - ביבליאוגרפיה, כלומר ספרים אותם אני יכול לקרוא ולקחת משם תרגילים, דוגמאות וכו'. אם מישהו מכם השתתף בחוג דומה, אשמח אם תצרו איתי קשר לא רק על גבי הפורום אלא גם דרך מסנג'ר, כדי שאוכל לשאול שאלות, או לפחות להמליץ על ספרים.

תודה רבה!

#2 אורח - Guest

אורח - Guest
  • אורחים

פורסם 15/12/2005 - 13:31

הי בסקין יקירי,
אני אכתוב כאן כמה רעיונות שאני השתמשתי בהם בסדנה שלי, שהעברתי לבני נוער,

וחוץ מזה אתה כמובן מוזמן להתקשר. אני מאמינה שאוכל לעזור. (אם אין לך את הטלפון אני בטוחה שיש לך איך להשיג..)

-הכי חשוב לעודד את החבר'ה להביא כל מה שיש להם, ולהגיד שאפשר או לדבר על זה עם הקבוצה או או שאתה תקרא ותגיב לבד. חלק מתביישים לקרוא בפני כולם, וחלק מאוד אוהבים את זה. אם יש לך איזה תקציב מינימלי אתה יכול לצלם מדי פעם יצירה של מישהו לכל הקבוצה, ושכולם ידברו על זה.

-התרגיל שהכי עבר אצלי (עד כדי כך שרוב הזמן לא היה סיכוי לשום דבר אחר כי הם צעקו במקהלה- "הקופסה! הקופסה!) הוא תרגיל ה... קופסה. (מפתיע- נכון). התרגיל הוא פשוט. אתה כותב מספר מילים על פתקים (למשל על פתק אחד שמש, על אחד עכבר, על אחד פחד וכ"ו) ובתחילת התרגיל מחלק גם להם פתקים כשכל אחד כותב ארבע חמש מילים על פתקים. מכניסים את כל הפתקים לקופסה (או כובע או קערה) מערבבים היטב, וכל אחד שולף שלשוה או ארבע פתקים מהקופסה, ואז צריך לכתוב סיפור\שיר\דיאלוג\קטע לא מוגדר שכולל את שלושת המלים הללו. זה תרגיל מצוין שמשאיר המון מקום לדמיון ויוצאים דברים נפלאים.

-בדרך דומה אפשר בתחילת הסדנה לתת נושא משותף, ולתת לכולם רבע שעה לכתוב עליו ואז כולם קוראים. נושאים שאני השתמשתי בהם לדוגמהה היו:

-אדם נכנס לרכבת... (איש אישה, ילד ילדה או כלב. תבחרו ותספרו לי מה קורה)

- הצבע אדום.

-לא האמנתי שזה קרה לי.

-עוד אופציה- לבחור שיר שאתה אוהב ולקחת שורה משם שממנה הם אמורים להמשיך (למשל של לאה גולדברג, אלתרמן, אגי משעול או יונה וולך. אבל אלו רק פייברוטים שלי). לאחר שסיימו לכתוב אתה יכול להקריא להם את השיר. ואז אתה גם חושף אותם לשירה שאולי לא יחשפו עליה אחרת.

- במתכונת דומה ל"ציירו לי שיר" - לבחור יצירת אומנות או ציור מעורר דמיון כלשהו (לא משהו מוגדר מדי, ועדיף גם לא מוזר ותוקע מדי) להראות להם אותו ולהגיד להם לכתוב בעקבותיו.

-להשמיע יצירת מוזיקה. עדיף שתיים- אחת לדוגמה מוזיקה קלאסית, ולבקש שיכתבו מה שהם מרגישים ואחת רוק כבר או משהו בסגנון.

--מאוד נחמד להתחיל כל סדנה בזה שמישהו ממליץ על ספר\סרט\הצגה שהוא אוהב או ראה. חלק מהפעמים זה יכול להיות אתה, בתקווה שהמשתתפים יתחילו להשתתף.

לעוד רעיונות, עזרה ותמיכה מורלית אתה מוזמן להתקשר. :punk: בהצלחה.

#3 נולי

נולי

מנהלת פורום לא מנהלים

• רשומים+
  • 2679 הודעות:

פורסם 15/12/2005 - 13:33

וזו הייתי אני שם למעלה..
וזה לא מה ש ישביע את רעבוני

#4 אורח - נולי מאוכזבת קשות

אורח - נולי מאוכזבת קשות
  • אורחים

פורסם 22/12/2005 - 00:47

רציתי להוסיף עוד עצות אבל אני רואה שלא הגבת כאן אפילו.. חבל השקעתי בך בסקין :(

#5 Baskineli

Baskineli

חזיר קפיטליסטי

• גנרלים בדימוס
  • 5472 הודעות:

פורסם 22/12/2005 - 02:22

רציתי להוסיף עוד עצות אבל אני רואה שלא הגבת כאן אפילו.. חבל השקעתי בך בסקין :(

<{POST_SNAPBACK}>

אל תהיי מאוכזבת, אני סתם הייתי עסוק במציאת ספר על הנושא, ועכשיו מצאתי!

לספר קוראים "סיפור", ואני רק עכשיו התחלתי לקרוא אותו, ספר מ-ע-ו-ל-ה!

וכמובן שאני שמח לעוד עצות, אני כרגע בונה מערכי שיעור :)

מצטער שלא הגבתי, ברור שקראתי! סורי... :unsure:

#6 number6

number6

Things could be Different. But They're not

• רשומים+
  • 8641 הודעות:

פורסם 22/12/2005 - 09:48

לספר קוראים "סיפור", ואני רק עכשיו התחלתי לקרוא אותו, ספר מ-ע-ו-ל-ה!

<{POST_SNAPBACK}>

"סיפור" של רוברט מקיי ? יש לי כמה השגות בקשר אליו.. <_<

The reception's gotten fuzzy
The delicate balance has shifted
Put on your gloves and your black pumps
Let's pretend the fog has lifted
Now you see me
Now you don't
Now you say you love me
Pretty soon you won't
If we get our full three score and ten
We won't pass this way again
So kiss me with your mouth open
Turn the tires toward the street
And stay sweet

#7 באפי

באפי

כסף

• רשומים+
  • 3118 הודעות:

פורסם 22/12/2005 - 09:57

וזו הייתי אני שם למעלה..

<{POST_SNAPBACK}>

רעיונות יפים :וי: .

בשבילך, בסקין:
http://www.dafdaf.co...adonitKtiva.htm
דוקטורנטית בפסיכולוגיה קוגניטיבית (מחקרית), מתרגלת לשעבר במבוא לסטטיסטיקה, הסקה סטטיסטית ופסיכולוגיה ניסויית
מעבירה שיעוריים פרטיים במקצועות אלו ובתוכנות סטטיסטיות (SPSS, STATISTICA ו-SAS)
לפרטים: 050-9008703

#8 Frik

Frik

משהו קטן וטוב

• רשומים+
  • 12100 הודעות:

פורסם 22/12/2005 - 10:36

מדליק, תודות על הלינקים ועל ההשקעה. זה ישמש גם אותי :)
ואפילו לא קוראים לי BaskinErez ואני לא מעביר חוג :אוי:

ויש כמובן את הקישור לפורום YNET שבו עשו חוג כתיבה יוצרת 'אונליין'.

אפילו כתבתי על זה בפורום.

יש על החיים האלה? :-)

#9 אורח - ח. ו.

אורח - ח. ו.
  • אורחים

פורסם 27/05/2010 - 15:37

שלום,

אני סטודנט שנה שלישית בדירות פתוחות (פרוייקט בו סטודנטים מעבירים חוגים תמורת מגורים). בשנתיים האחרונות העברתי חוג שחמט וחוג עזר לחשמלאים (אל תשאלו :blink: ), והשנה הייתי אמור לעשות איזשהו פרוייקט, עד שביטלו לי אותו.

חשבתי חזק, חשבתי הרבה, ולא הצלחתי לחשוב על איזה חוג אני רוצה להעביר, עד שמישהי הציעה לי להעביר חוג כתיבה יוצרת. מיד נדלקתי על הרעיון. אני כותב פה ושם, ומאוד רוצה לראות אנשים כותבים.

יש לנו הרבה נוער בשכונה ואני רוצה לנסות למשוך אותם לנושא. הבעיה היא שאני אף פעם לא השתתפתי בחוג לכתיבה יוצרת. הסיבה שאני יכול להעביר את החוג עם הידע המועט שלי היא האמרה "כל מי שיודע יותר ממך הוא מומחה", כלומר אם בני נוער אשר לא היו חשופים לעולם הקריאה וכתיבה יבואו לחוג שלי ואפילו שניים מהם יתחילו לקרוא ואף לכתוב, אני את שלי עשיתי.

מה שאני צריך זה טיפה עזרה בנושאי החוג וחומר שאני יכול להעביר שם, או יותר מדויק - ביבליאוגרפיה, כלומר ספרים אותם אני יכול לקרוא ולקחת משם תרגילים, דוגמאות וכו'. אם מישהו מכם השתתף בחוג דומה, אשמח אם תצרו איתי קשר לא רק על גבי הפורום אלא גם דרך מסנג'ר, כדי שאוכל לשאול שאלות, או לפחות להמליץ על ספרים.

תודה רבה!

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים