מעבר לתוכן

תמונה

השקעת ערך

• Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 liquid

liquid

דובר אמת תמיד

• מנהלי פורום
  • 15807 הודעות:

פורסם 29/08/2007 - 17:10

לפחות שלושה יוזרים שונים אמרו לי לפתוח על זה שרשור, ונכנעתי ללחץ הקבוצתי. כנראה שאין לי מושג מה זה (חשבתי שמדובר בפונדמנטלי, אבל ע"פ ברי אני טועה), אז יאללללללללה, תחלקו איתי את הסוד!

#2 Berry

Berry

-=42=-

• מנהלי פורום
  • 5162 הודעות:

פורסם 29/08/2007 - 21:29

מה זה השקעות ערך?
"the best way to predict the future is to create it"
"life is a journey, not a destination"

No credit for you! come back- one year

#3 edoson

edoson

כסף

• רשומים+
  • 3469 הודעות:

פורסם 31/08/2007 - 03:24

3 שאלות:

1. כמה באמת אפשר, בסופו של דבר, להעריך את עתיד החברה מהסתכלות בספרים שלה, ומפגש עם ההנהלה שלה?

2. לגבי הערך המוסף של גראהם - לא ברור מדוע הוא כזה קריטי. נניח שיש חברה יקרה יחסית, שעתידה לפי הניתוח ברגיל לצמוח
וחברה זולה עם אותם נתונים ואותו עתיד. בפו של דבר על טווח של 10 שנים +, ההבדלים האלו במחירי הקנייה יהיו זניחים למדי, לא?

3. אם 2 נכון, במה בכל זאת שונה השקעת ערך מהשקעה פונמנטליסטית?
.Emancipate your self from mental slavery, none but ourselves, can free our mind. Marcus Garvey

אהוב את אפלטון, אהוב את אריסטו, אבל את האמת אהוב יותר מכל. (תרגום חופשי לניוטון)

#4 Berry

Berry

-=42=-

• מנהלי פורום
  • 5162 הודעות:

פורסם 31/08/2007 - 10:43

1. כמה באמת אפשר, בסופו של דבר, להעריך את עתיד החברה מהסתכלות בספרים שלה, ומפגש עם ההנהלה שלה?

אפשר בצורה כללית- ז"א, אתה לא תגיע לכך שהמחיר שלה הוא 50 שקל למניה, אבל תוכל להגיע לכך שהמחיר שלה הוא בין 40 ל- 60 שקל למניה. זה רחוק מלהיות פשוט, צריך לקרוא את הדוחות שלה, לדעת לנתח את הנתונים הכספיים, ללמוד על הענף והמתחרות- בהחלט דרוש ידע והשקעת זמן לא קטנה. בסופו של דבר, ההערכה הזאת של טווח המחיר מספיקה.

2. לגבי הערך המוסף של גראהם - לא ברור מדוע הוא כזה קריטי. נניח שיש חברה יקרה יחסית, שעתידה לפי הניתוח ברגיל לצמוח
וחברה זולה עם אותם נתונים ואותו עתיד. בפו של דבר על טווח של 10 שנים +, ההבדלים האלו במחירי הקנייה יהיו זניחים למדי, לא?

שתי תשובות, אחת מבחינת היגיון ואחת ע"פ מחקר:
א. הדבר הכי חשוב, שבגללו מרווח הביטחון קיים, הוא שכולנו טועים. אז אם קנית חברה בחצי ממחירה לפי ההערכה שלך וטעית, עדיין רוב הסיכויים שקנית אותה בזול. דבר שני, אי ודאות- קשה להגיד מה יקרה בעוד 10 שנים- אם קנית את החברה מתחת לשווי שלה, יש לך יתרון כי גם אם הרווחים שלה ירדו עדיין תוכל להרוויח. תעשה ניסוי פשוט- נניח, על פי הערכה שלך מצאת חברה שהרוויחה 10 שקל השנה וצפויה להמשיך בכך. אם מכפיל הרווח הממוצע בשוק ובענף הוא 15, הרי ששווי הגיוני יהיה בערך 150.עכשיו, אם קנית אותה ב- 200, אז הרווח צריך לגדול כדי שהיא תחזיר את ההשקעה אחרי 15 שנה ולא אחרי 20- הוא צריך לגדול לפחות ל- 13. מצד שני, נניח וקנית אותה ב- 100. לא רק שהיא תחזיר את ההשקעה אחרי 10 שנים, יותר מהר מחברות אחרות, אלא גם אם הרווח שלה ירד ל- 6.6, רק אז המחיר שבו קנית ישקף את השווי האמיתי. אני לא יודע מה הרקע שלך בשוק ההון, אבל אם נראה לך מוזר ולא הגיוני שמחירי מניות תנודתיים כל כך (ז"א, שבאמת תוכל לקנות ב- 200 ואחרי שנה, נניח, ב- 100) סתכל על מניות רנדומליות, גם של חברות ענקיות כמו אקסון מובייל, ג'נרל אלקטריק וכו', ותראה את המחיר הגבוה והנמוך שלהן במהלך 52 השבועות האחרונים- הפערים עצומים.
ב. נעשה מחקר שבוא נלקחו 1500 המניות הכי גדולות בארה"ב, הן חולקו ל- 5 קבוצות לפי מכפילי רווח- 300 מניות עם המכפיל הנמוך ביותר (הכי זולות), אחרי זה עוד 300 עם טיפה יותר גבוהה וכו'. בדקו על פני 30 שנה בערך, בהשקעה לטווח של שנה הקבוצה עם המכפיל הנמוך ביותר עקפה את השאר. עכשיו, לשאלה שלך- מה יקרה בטווח הארוך. עשו את אותו הניסוי לכמה תקופות זמן, כאשר הארוכה ביותר היא 8 שנים- ז"א, מה יקרה אם במהלך שנה מסויימת נשקיע בכל אחת מהקבוצות ונישאר איתן 8 שנים. התוצאות היו שהתשואה אמנם ירדה בכ- 1%, אבל המניות עם המכפילים הנמוכים ביותר עדיין עקפו בלי בעיה את כל השאר. המסקנה היא שמניה שמוערכת בפסימיות ע"י השוק תישאר כזאת הרבה זמן, למרות שהיא תביא לתשואה גבוהה יותר.
כמו כן, במחקר נוסף, בדקו את השפעת ההפתעות ברווחים (הרווח היה שונה משל הצפוי ע"י אנליסטים) על תשואת החברה. בהפתעה שלילית מניות עם מכפילי רווח נמוכים ירדו הכי מעט, ובהפתעה חיובית עלו הכי הרבה. בהחלט יש יתרון גדול בלקנות חברה במחיר זול.

2 לא נכון. חוץ מזה, אין דבר כזה השקעה פונדמנטלית- יש ניתוח פונדמנטלי, שהוא פשוט ניתוח של כל מה שקשור לחברה. אפשר לעשות הרבה דברים עם הניתוח הזה, ומשתמשים בו בהשקעות ערך. כנ"ל אפשר לקנות מניה יום אחרי שהיא הוציאה הודעה חיובית ולמכור אחרי שבוע- הפעולה בוצעה ע"פ ניתוח פונדמנטלי, וזאת בטח לא השקעת ערך.

#5 edoson

edoson

כסף

• רשומים+
  • 3469 הודעות:

פורסם 31/08/2007 - 13:57

אפשר בצורה כללית- ז"א, אתה לא תגיע לכך שהמחיר שלה הוא 50 שקל למניה, אבל תוכל להגיע לכך שהמחיר שלה הוא בין 40 ל- 60 שקל למניה. זה רחוק מלהיות פשוט, צריך לקרוא את הדוחות שלה, לדעת לנתח את הנתונים הכספיים, ללמוד על הענף והמתחרות- בהחלט דרוש ידע והשקעת זמן לא קטנה. בסופו של דבר, ההערכה הזאת של טווח המחיר מספיקה.
שתי תשובות, אחת מבחינת היגיון ואחת ע"פ מחקר:

אוקי, אז איך לומדים לנתח בשיטה הזו? צריך בשביל זה 3 שנים כלכלה?
אה, ועוד שאלה:

נניח שיש לי דרך לקבל 7% תשואה שנתית - ב-10 שנים הכפלתי את הכסף שלי.
ע"מ שהשקעת ערך תהיה רוויחית המכפילים צריכים להיות קטנים מ-10, לא?
מיהי התשואה של השקעת ערך סבירה, נניח על פני 20 שנה?
התשואה צריכה להיות כדאית מאוד בשביל שאני אסגור כסף ל-20 שנה...
.Emancipate your self from mental slavery, none but ourselves, can free our mind. Marcus Garvey

אהוב את אפלטון, אהוב את אריסטו, אבל את האמת אהוב יותר מכל. (תרגום חופשי לניוטון)

#6 Berry

Berry

-=42=-

• מנהלי פורום
  • 5162 הודעות:

פורסם 31/08/2007 - 15:06

אוקי, אז איך לומדים לנתח בשיטה הזו? צריך בשביל זה 3 שנים כלכלה?

ממש לא, אבל צריך ידע בחשבונאות (לקריאת דוחות) וידע בסיסי במימון. יש 3 ספרים של גרהאם: The intellignet investor, Security Analysis, How to read financial statements.
האינווטור פונה למשקיע הרגיל, מציג שתי שיטות השקעה- למשקיע שלא יודע לנתח דוחות ולמשקיע האקטיבי. סקיוריטי אנאליסיס מלמד איך לנתח חברה והוא ברמה גבוהה מאוד. השלישי מלמד בצורה פשוטה איך לנתח דוח כספי: דוח רווח והפסד, דוח מאזן, תזרים מזומנים. הוא לא רע אבל הוא לא מעודכן- בכל מקרה יש הרבה ספרים בנושא. אפשר גם לקרוא את המכתבים של באפט למשקיעים, ללמוד איך הוא חושב. הוא כותב בשפה פשוטה וברורה.
אני יכול לפרט עד אינסוף אבל אין לי זמן כרגע, אם רצה שאני ארחיב בכיף. כמו כן בתחילת השירשור הבאתי לינק לקפה דה מרקר עם הסבר שלי על השקעות ערך בכלליות, אתה יכול להגיע מהלינק הזה לעוד כתבות רבות בנושא, שנמצאות בקהילת השקעות ערך בדה מרקר.

אה, ועוד שאלה:

נניח שיש לי דרך לקבל 7% תשואה שנתית - ב-10 שנים הכפלתי את הכסף שלי.
ע"מ שהשקעת ערך תהיה רוויחית המכפילים צריכים להיות קטנים מ-10, לא?
מיהי התשואה של השקעת ערך סבירה, נניח על פני 20 שנה?
התשואה צריכה להיות כדאית מאוד בשביל שאני אסגור כסף ל-20 שנה...

התשואה תלויה בכמות הזמן שתקדיש לניתוח. המטרה היא לעקוף את מדדי המניות בטווח הארוך, שהם בעלי תשואה ממוצעת של כ- 11% בשנה.
אתה לא סוגר את הכסף כי אתה תמיד יכול להוציא אותו- זה לא שאתה קונה חברה ומחזיק בה 20 שנה- כשאתה רואה שהמחיר שלה משקף את השווי שלה כדאי להתחיל לחפש עוד חברות זולות ולהעביר את הכסף אליהן.

הייתי עונה בצורה יותר מפורטת, אבל אין לי זמן- אני טס ליוון עוד כמה שעות. אני אחזור בעוד שבוע לענות על שאלות :)

#7 the king

the king

ילד מזדקן לומד את הפרנציפ רק אחרי שהוא נופל

• רשומים+
  • 4625 הודעות:

פורסם 31/08/2007 - 16:41

3 שאלות:

תלוי באופי החברה, אם זו חברה שעוסקת בפיתוח תרופה למשל אז ניתוח הדוחות בטח לא יגיד לך הרבה, מפגש עם ההנהלה יכול לתת לך המון מידע אבל בדברים האלו גם ההנהלה הרבה פעמים לא ממש יודעת עד שיש תוצאות של ניסויים שנעשים על ידי גורם חיצוני.
מצד שני בחברות של יזום נדל"ן (בניגוד לנדל"ן מניב) יש לדעתי חשיבות עצומה במפגש עם ההנהלה, אחרת מאוד קשה להבין את מצב החברה מהדוחות (במיוחד עכשיו עם דיווח לפי IFRS). ממפגש עם ההנהלה אתה יכול להבין יותר טוב את מהות הפרויקטים, מחירים צפויים של דירות מה הרווח הצפוי ומתי מכל פרויקט וכו' בצורה שבדרך כלל לא ניתן לקבל מרוב הדוחות.
יש כמובן חברות שמדוחות בצורה פשוטה וניתן לנתח את מצבם טוב מאוד רק ע"י קריאת דוחות אבל עדין מפגש עם ההנהלה תמיד יתן לך ערך מוסף על הכיוונים העתידים של החברה, מה האסטרטגיה שלה, כמה היא צופה שהיא תצמח וכו'.
בסופו של דבר בחברה רגילה (שלא עומדת מול איזה פרויקט ענק או רכישה שתשנה אותה מהקצה אל הקצה) ניתן לקבל הערכה די טובה לשווי של חברה, אף פעם לא מקבלים באמת מספר מדויק אבל כן תחום שניתן לקבל על פיו החלטה.

נניח שיש שתי חברות בתחום זהה לחלוטין שצומח ובעוד 10 שנים שתי החברות האלו יחלקו בינהם את השוק כך שכל אחת תחזיק חצי ממנו ותהיה שווה 1000. חברה אחת נסחרת היום לפי שווי 100 והשניה לפי שווי 50, בעוד 10 שנים על אחת הרווחת 1000% ועל השניה 2000% הבדל ענק.

תראה ברי מדבר על השקעת ערך כהשקעה שבוצעה לפי הפרמטרים של גראם אבל בפועל כאשר אומרים השקעת ערך רוב האנשים מתכוונים לניתוח פונדמנטלי, ז"א ניתוח שבוחן את הפרמטרים של החברה מנסה לקבוע לה ערך לפיהם ומשווה אותו למחיר השוק. הפרמטרים של גראם גם מתבססים על ניתוח פונדמנטלי אבל קובעים פרמטרים מסויימים שהחברה חייבת לעמוד בהם. ניתוח פונדמנטלי רגיל יותר גמיש, לפי הפרמטרים של גראם אתה ישר פוסל בערך 90% מהחברות, אבל זה לא אומר שלחברות שפסלת אין מחיר בו הן אטרקטיביות.
"אני סמוך ובטוח שהיום אנו אדונים לגורלנו. שהמשימה שהוטלה עלינו איננה מעל כוחותינו; שנוכל לעמוד במכאובים ובמאמצים שהיא תובעת. כל עוד אנחנו מאמינים במטרה שלנו ויש לנו רצון ברזל לנצח, הניצחון לא יחמוק מידנו"
וינסטון צ'רצ'יל

"עתידנו אינו תלוי במה יאמרו הגויים, אלא במה יעשו היהודים"
דוד בן-גוריון

"ההיסטוריה מלמדת שמלחמות פורצות כאשר התוקפן מאמין שמחיר האלימות הוא זול"
רונלד רייגן

"האיש המהלך ברחוב - יש לו זכות לחיות רק משום ורק במידה שהוא מכיר בזכותי שלי לחיות; ואולם, אם יש בדעתו להרגני, אין לו שום זכות קיום, וכלל זה חל גם על עמים"
זאב ז'בוטינסקי
על קיר הברזל המוסר של "קיר הברזל"

#8 edoson

edoson

כסף

• רשומים+
  • 3469 הודעות:

פורסם 02/09/2007 - 23:57

תלוי באופי החברה, אם זו חברה שעוסקת בפיתוח תרופה למשל אז ניתוח הדוחות בטח לא יגיד לך הרבה, מפגש עם ההנהלה יכול לתת לך המון מידע אבל בדברים האלו גם ההנהלה הרבה פעמים לא ממש יודעת עד שיש תוצאות של ניסויים שנעשים על ידי גורם חיצוני.
מצד שני בחברות של יזום נדל"ן (בניגוד לנדל"ן מניב) יש לדעתי חשיבות עצומה במפגש עם ההנהלה, אחרת מאוד קשה להבין את מצב החברה מהדוחות (במיוחד עכשיו עם דיווח לפי IFRS). ממפגש עם ההנהלה אתה יכול להבין יותר טוב את מהות הפרויקטים, מחירים צפויים של דירות מה הרווח הצפוי ומתי מכל פרויקט וכו' בצורה שבדרך כלל לא ניתן לקבל מרוב הדוחות.
יש כמובן חברות שמדוחות בצורה פשוטה וניתן לנתח את מצבם טוב מאוד רק ע"י קריאת דוחות אבל עדין מפגש עם ההנהלה תמיד יתן לך ערך מוסף על הכיוונים העתידים של החברה, מה האסטרטגיה שלה, כמה היא צופה שהיא תצמח וכו'.
בסופו של דבר בחברה רגילה (שלא עומדת מול איזה פרויקט ענק או רכישה שתשנה אותה מהקצה אל הקצה) ניתן לקבל הערכה די טובה לשווי של חברה, אף פעם לא מקבלים באמת מספר מדויק אבל כן תחום שניתן לקבל על פיו החלטה.

נניח שיש שתי חברות בתחום זהה לחלוטין שצומח ובעוד 10 שנים שתי החברות האלו יחלקו בינהם את השוק כך שכל אחת תחזיק חצי ממנו ותהיה שווה 1000. חברה אחת נסחרת היום לפי שווי 100 והשניה לפי שווי 50, בעוד 10 שנים על אחת הרווחת 1000% ועל השניה 2000% הבדל ענק.

תראה ברי מדבר על השקעת ערך כהשקעה שבוצעה לפי הפרמטרים של גראם אבל בפועל כאשר אומרים השקעת ערך רוב האנשים מתכוונים לניתוח פונדמנטלי, ז"א ניתוח שבוחן את הפרמטרים של החברה מנסה לקבוע לה ערך לפיהם ומשווה אותו למחיר השוק. הפרמטרים של גראם גם מתבססים על ניתוח פונדמנטלי אבל קובעים פרמטרים מסויימים שהחברה חייבת לעמוד בהם. ניתוח פונדמנטלי רגיל יותר גמיש, לפי הפרמטרים של גראם אתה ישר פוסל בערך 90% מהחברות, אבל זה לא אומר שלחברות שפסלת אין מחיר בו הן אטרקטיביות.

יפה, נשמע כמו מה שאני מחפש. איך מתחילים ללמוד לנתח ניתוח ערך?

#9 the king

the king

ילד מזדקן לומד את הפרנציפ רק אחרי שהוא נופל

• רשומים+
  • 4625 הודעות:

פורסם 03/09/2007 - 00:45

יפה, נשמע כמו מה שאני מחפש. איך מתחילים ללמוד לנתח ניתוח ערך?

זה מקום טוב להתחיל בו, כדאי לך גם להיכנס לשירשור של ספרים מומלצים.
"אני סמוך ובטוח שהיום אנו אדונים לגורלנו. שהמשימה שהוטלה עלינו איננה מעל כוחותינו; שנוכל לעמוד במכאובים ובמאמצים שהיא תובעת. כל עוד אנחנו מאמינים במטרה שלנו ויש לנו רצון ברזל לנצח, הניצחון לא יחמוק מידנו"
וינסטון צ'רצ'יל

"עתידנו אינו תלוי במה יאמרו הגויים, אלא במה יעשו היהודים"
דוד בן-גוריון

"ההיסטוריה מלמדת שמלחמות פורצות כאשר התוקפן מאמין שמחיר האלימות הוא זול"
רונלד רייגן

"האיש המהלך ברחוב - יש לו זכות לחיות רק משום ורק במידה שהוא מכיר בזכותי שלי לחיות; ואולם, אם יש בדעתו להרגני, אין לו שום זכות קיום, וכלל זה חל גם על עמים"
זאב ז'בוטינסקי
על קיר הברזל המוסר של "קיר הברזל"

#10 liquid

liquid

דובר אמת תמיד

• מנהלי פורום
  • 15807 הודעות:

פורסם 04/09/2007 - 01:03

ממה שאני מבין מכאן, כל העניין הזה של השקעת ערך, הוא בסך הכל כמו ניתוח פונדמנטליסטי עם קצת יותר מגבלות.
בשורה התחתונה- יש כאן דבר אחד שלא ברור לי- רוב מוחץ (נראה לי) של המשקיעים, לא משתמשים בניתוח ערך. היות ורוב המשקיעים לא משתמשים בניתוח ערך, כל קשר בין ערך המניה ל"ערך" שלה על פי ניתוח הערך הוא מקרי ביותר, או לפחות מקרי בערך כמו ניתוח טכני.

בסופו של דבר, בכל שיטות הניתוח- המפתח לרווחים וסחר מוצלח הוא בכלל לא שיטת הניתוח עצמה. המפתח הוא קודם כל משמעת וניהול סיכונים. מי שמנהל סיכונים נכון, ירוויח גם בפיזור רנדומלי לחלוטין, ומי שלא עלול להפסיד גם עם הניתוח הזהיר ביותר.

#11 edoson

edoson

כסף

• רשומים+
  • 3469 הודעות:

פורסם 06/09/2007 - 22:54

ממה שאני מבין מכאן, כל העניין הזה של השקעת ערך, הוא בסך הכל כמו ניתוח פונדמנטליסטי עם קצת יותר מגבלות.
בשורה התחתונה- יש כאן דבר אחד שלא ברור לי- רוב מוחץ (נראה לי) של המשקיעים, לא משתמשים בניתוח ערך. היות ורוב המשקיעים לא משתמשים בניתוח ערך, כל קשר בין ערך המניה ל"ערך" שלה על פי ניתוח הערך הוא מקרי ביותר, או לפחות מקרי בערך כמו ניתוח טכני.

בסופו של דבר, בכל שיטות הניתוח- המפתח לרווחים וסחר מוצלח הוא בכלל לא שיטת הניתוח עצמה. המפתח הוא קודם כל משמעת וניהול סיכונים. מי שמנהל סיכונים נכון, ירוויח גם בפיזור רנדומלי לחלוטין, ומי שלא עלול להפסיד גם עם הניתוח הזהיר ביותר.

ממה שהבנתי, זה בדיוק מה שהשקעת ערך מנסה להמנע ממנו. (מהפסיכולגיית המונים).
הרעיון הוא ליצור מנגנון השקעה שיתבסס על עקרונות כלכליים. אם אתה יודע שחברה הולכת להתעשר, אז המנייה שלה תעלה בכל מקרה
גם אם ההמונים יסלדו ממנה. הסיבה לעלייה תהיה שבמחיר נמוך מידי, ישתלטו עליה ויפרקו אותה.
הרי זה בדיוק מה ששאלתי את ברי בשרשור המקביל - האם אין בשוק ההון ערך ממשי של מנייה אלא רק ערך מדומה, שמתבסס על צפי מכירה.
בטווח הקצר להמונים יש חשיבות רבה בקביעת המחיר.
בטווח הארוך - חברה שגדלה ומתעשרת תראה עליה במחיר המניה גם אם ההדיוטות לא יכירו אותה. מכיון שהערך המינימלי של המניה קשור
ליחס ההון עצמי\מחיר מניה.
המטרה שלך היא לקנות עסק בעל פוטנציאל צמיחה במחיר זול, לקוות שהעסק אכן יצמח, ולכן מחיר המניה יעלה בהכרח. אחרי 10-20 שנה של עליות עקביות, כשהמשקיעים הקטנים יתחילו להתלהב ולהכיר את המנייה, אתה מממש רווחים.

תקנו אותי אם אני טועה.

#12 Kayben

Kayben

אינדיאני במדבר

• רשומים+
  • 5319 הודעות:

פורסם 07/09/2007 - 23:16

דרשת יפה.
משמעת ברורה לי מהי.
מה הוא אותו ניהול סיכונים נכון? אשמח אם תרחיב. :)

#13 r.e.l.

r.e.l.

כסף

• רשומים+
  • 5016 הודעות:

פורסם 08/09/2007 - 01:24

תקנו אותי אם אני טועה.

לדעתי אתה טועה:

אם אתה יודע שחברה הולכת להתעשר, אז המנייה שלה תעלה בכל מקרה
גם אם ההמונים יסלדו ממנה

אם ההמונים הם אלה שקונים ומוכרים את המניה, הרי שהיא לא תעלה "בכל מקרה גם אם ההמונים יסלדו ממנה", כי אם הם סולדים אז מי יעלה אותה? ההנחה של משקיעי הערך עד כמה שהבנתי היא שאם מניה מתומחרת בחסר הרי שההמונים לא ימשיכו לסלוד ממנה לאורך זמן, אם לאמץ את המשפט בו השתמשת.
כלבים נובחים עלינו, הדלת סגורה
הבית שגדלנו בו עומד למכירה
ובמקומו יקום בניין
על כביש רועש בתוך עשן
תגיד לי מה שכחנו כאן

שנים הפכו היסטוריה, אל תביט לאחור
כל מי שכבר איננו כאן הלך בלי לחזור
ומי שמת עוד חי בך
לרגע לא עוזב אותך
תגיד לי מה יהיה איתך

#14 Kayben

Kayben

אינדיאני במדבר

• רשומים+
  • 5319 הודעות:

פורסם 08/09/2007 - 11:38

לדעתי אתה טועה:
אם ההמונים הם אלה שקונים ומוכרים את המניה, הרי שהיא לא תעלה "בכל מקרה גם אם ההמונים יסלדו ממנה", כי אם הם סולדים אז מי יעלה אותה? ההנחה של משקיעי הערך עד כמה שהבנתי היא שאם מניה מתומחרת בחסר הרי שההמונים לא ימשיכו לסלוד ממנה לאורך זמן, אם לאמץ את המשפט בו השתמשת.

ועל זה נאמר, כשלי שוק זמניים :P

#15 Berry

Berry

-=42=-

• מנהלי פורום
  • 5162 הודעות:

פורסם 08/09/2007 - 12:40

חזרתי, הגיע הזמן לענות על שאלות :)

הפרמטרים המדוייקים שגרהאם קבע הם למשקיע הפשוט ולא לזה שמנתח חברות, לזה יש גמישות גדולה יותר.
בוא נגיד שבגדול השקעת ערך היא השקעה ששמה דגש על המחיר הנוכחי, בעוד שהמנתחים הפונדמנטליים שהם לא משקיעי ערך ישימו בד"כ דגש על צמיחה. Value investing ו- Growth investing. חברות ערך וחברות צמיחה.

לדעתי אתה טועה:

הוא צודק:

בטווח הארוך - חברה שגדלה ומתעשרת תראה עליה במחיר המניה גם אם ההדיוטות לא יכירו אותה. מכיון שהערך המינימלי של המניה קשור
ליחס ההון עצמי\מחיר מניה.
המטרה שלך היא לקנות עסק בעל פוטנציאל צמיחה במחיר זול, לקוות שהעסק אכן יצמח, ולכן מחיר המניה יעלה בהכרח. אחרי 10-20 שנה של עליות עקביות, כשהמשקיעים הקטנים יתחילו להתלהב ולהכיר את המנייה, אתה מממש רווחים.

בסופו של דבר גם חברה לא מוכרת תזכה להכרה, וזה יקח הרבה פחות מ- 10- 20 שנה. טווח של עד 5 שנים הוא הגיוני לגמרי.

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים