מעבר לתוכן

תמונה

מה זה הלל?

• Please log in to reply
26 replies to this topic

#16 אסף עובדיה

אסף עובדיה

מתחיל/ה להתמכר לפורום

• רשומים+
  • 84 הודעות:

פורסם 10/12/2004 - 15:10

לפני שאנחנו מתחילים לדבר

עוד לפני שנוכל לפתח דיון בוגר ורציני על הקשר שבין האני לחברה ועל מצבו ומטרותיו של העם היהודי כקולקטיב (ולמרות היותי אינדיווידואליסט אני מאמין שיש כזה דבר), אנו צריכים לשאל את עצמנו: האים ניתן בכלל לפתח מין דיון כזה בפורום באינטרנט?

כל עוד רוב ההודעות בפורומים האלה זה או החלפת אינפורמציה (שזה סבבה) או יציאות נמוכות אחד על השני, שרק מוכיחות איזה חיות רעות אנחנו כשאנחנו לא חייבים לשאת בתוצאות של המעשים שלנו (בזכות האנונימיות שמתאפשרת ע"י הפורום).

העונג הזה שאנחנו מרגישים כשאנו מוצאים דרך שנונה להכות אחר במילים שלנו, והעקיצה שאנחנו מרגישים כשמישהו אחר מכה בנו את מילותיו, וחוזר חלילה, מזכירים לי יותר מכל קרבות אגרוף. (ואם תוסיפו לזה את שלל הכינויים והתחפושות הרי שזה יותר דומה להאבקות בנוסח ה-WWF).

סתם חבל, כי אני חושב שיש פוטנציאל למדיה הזאת של הפורומים באינטרנט. אבל כנראה שזה דורש שינוי מקדים בגישה לכל העניין, וגם אימון של ביקורת עצמית. תחשבו על זה. :הממ:

ובנוגע ל:

כאמור השאלה היא לגבי הגישה הכוללת בהקשר של ה"אני" והחברה היהודית-ישראלית ומה שביניהם ולא מישמש אסקפיסטי אליו התמסר עובדיה לפחות על פי הודעותיו עד כה בפורום
חסרי הכוון והדרך.

אני לא רוצה לגלות את הסוף, אבל הרעיון מאחורי השיח על זהות יהודית הוא לבנות את השאלה שאתה מתמודד איתה במשך תהליך לאורך זמן, שמתחיל במחשבה של האדם לגבי זהות אישית ונחיצותה, ומתוך כך להבין את מיקומו בחברה, ואז אולי גם לקחת אחריות להטווית דרכה...

וזה רק חלק קטן מהפעילויות של הלל, שנוגע באנשים בעלי עניין מסויים. יש עוד פעילויות בתחומים רבים, שמתאימות לתחומי עניין של קהלים שונים: תרבות, יצירה, מפגשים בין קהילתיים, התפתחות רוחנית, צדק חברתי, וגם מילוי צרכים של קהלים בעלי צורך משותף שקשור ביהדות, כמו המניין המגוון או הדוסיבה. וכל מי שיש לו רעיונות חדשים ורוצה ליזום משהו מוזמן לפנות אלינו - זה היעד המרכזי שלנו.

כל טוב. :)

#17 אורח - אורח_דורון_*

אורח - אורח_דורון_*
  • אורחים

פורסם 11/12/2004 - 23:41

חסרי הכוון והדרך.

הו כורה אתה כל כך צודק!
אנחנו, כולנו, כמו כבשים טועות... חסרות כיוון... חסרות דרך....
הובל אותנו כורה. הובל אותנו בדרך הנכונה, למחר טוב יותר. רק אתה יודע את הדרך ורק לך יש את המפתח לאמת. כורה - אתה המשיח! הייה הרועה שלנו!

#18 amitrot

amitrot

כסף

• רשומים+
  • 1344 הודעות:

פורסם 31/01/2005 - 04:06

מה זה הלל מכל מה שכתבתו פה ומשיחות עם אנשים אני הבנתי שמרגישים שבחלק מהפעיליות מנסים לשכנע אותם לחזור בתשובה - מסים להניע אותם לתשובה .
הנכון הוא הדבר מענין אותי לדעת גם מ אנשים שכבר עושים פעילות מרגשים ומה המנהלים ../רכזים לא יודע איך קוראים לזה ?

ואם התפקיד שלו לגשר בשביל זה יש את גשר .
לפי מה שאני מכיר הלל הוא אירגון דתי כמו יהודה הצעיר .
אז למה שאני יבוא לפעיטת שמנסים להחזיר אותי בתשובה ?
אי אפשר לאכול את העוגה כל הזמן.!

מי כאן ראה את דובי שלנו ? דובי הלך לאיבוד 0523252862
http://forum.bgu.co....mp;#entry213801

#19 אורן ש.

אורן ש.

פעיל בנושא טבעות בצל

• רשומים+
  • 4102 הודעות:

פורסם 31/01/2005 - 09:30

עמית -
ממש לא ברור לי איך הגעת לרושם הזה. הרי הרוב המכריע של הרכזים/פעילים בהלל הם לא "דתיים", אז למה שהם ינסו לשכנע אותך לבחור בדרך שהם עצמם לא מאמינים בה? אני ממש אשמח אם תפרט למה אתה חושב ככה.
כל היופי ברעיון של הלל, הוא שזה ארגון שלא מבקש ממך לבחור באורח חיים מסוים, אלא לקחת אחריות על הזהות היהודית שלך (כלומר, למצוא מה יהודי בך, חוץ מתעודת הזהות וכו'), מהמקום בו אתה נמצא עכשיו.
הכותב אינו קוסמטיקאית

Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog it's too dark to read - Groucho Marx

מייספייס

#20 אסף עובדיה

אסף עובדיה

מתחיל/ה להתמכר לפורום

• רשומים+
  • 84 הודעות:

פורסם 31/01/2005 - 22:23

מה זה הלל מכל מה שכתבתו פה ומשיחות עם אנשים אני הבנתי שמרגישים שבחלק מהפעיליות מנסים לשכנע אותם לחזור בתשובה - מסים להניע אותם לתשובה .
הנכון הוא הדבר מענין אותי לדעת גם מ אנשים שכבר עושים פעילות מרגשים ומה המנהלים ../רכזים לא יודע איך קוראים לזה ?

עמית שלום,
תודה על התיחסותך, חשוב לי מאוד לדעת שיש אנשים שחושבים כמוך, כי האמת שסברתי שאנחנו לא מתפרשים כמחזירים בתשובה. אבל מסתבר שהתופעה עדיין קיימת.
מה שהלל מסוגל לספק לאנשים זה רק שאלות. אם מישהו יגלה תשובה לאיזושהי שאלה שעלתה לו בעקבות הפעילות בהלל, מה טוב. אבל קשה לי מאוד להאמין שזו "תשובה" מהסוג שאתה מדבר עליו.
בכל אופן, את הלל לא מפעילים אנשים דתיים (או מחופשים), אלא סטודנטים רגילים מהאוניברסיטה.
בכל זאת, מעניין אותי שתאמר לי ספציפית באיזה פעילויות אנשים אמרו לך שהם חשו כי מנסים להחזיר אותם בתשובה, יכול להיות שעשינו משהו לא בסדר.
אנחנו מודעים לכך שיש לחבר'ה חילוניים את החשש מהחזרה בתשובה, אני עצמי גדלתי בתחושה הזאת והדבר הראשון ששאלתי את עופר, מנהל הלל, כשהגיע לקמפוס עם הלל בשנה שעברה, זה אם הם מחזירים בתשובה. גם אני גדלתי במדינת ישראל.
קורה שבמסגרת פעילויות תרבות בהלל, בזכות הקישור לתרבות יהודית, מצוטטים משהו מהמקורות היהודיים, האים זוהי החזרה בתשובה? האים כשמרצה באוניברסיטה מצוטט את אפלטון הוא מנסה ליוון אותנו? (האמת העצובה היא שיש כאלה שיטענו כך).
ואפרופו שאלות - השאלות שעולות מהתחושות שהעלת פה, של חשש מהחזרה בתשובה - הן שאלות שהלל מתעסק בהן, והעיסוק הזה הוא חלק מרכזי בפעילות שלנו. אנו רוצים להניע חבר'ה צעירים לשאול את עצמם שאלות לגבי זהותם כי אנו מאמינים שיש לכך תגמול אישי וחברתי. הרעיון הוא להעלות מודעות ולא להכתיב מודעות. ואם חלק מהמודעות הזאת היא מודעות לחשש שיש לנו מפני המלה "יהודי" אז היא בריאה - אחריה ניתן לשאול מהי בכלל יהדות? האם זו דת? עם? מה ההשתייכות הזאת אומרת? מי מעצב אותה?
יכול להיות שלשאלות האלה יש ערך רב, במיוחד במסגרת של חבר'ה צעירים שבקרוב יגדלו ילדים ויצטרכו לענות להם על שאלות, ויישתלבו בחבר'ה (חלקם אף שיובילו את המדינה), ובמסגרת כמו האוניברסיטה שעניינה בתהייה ובמחקר.
לסיכום, אני מקווה שאתה לא חושב שאני מנסה לעטוף כוונות נסתרות במילים יפות, ושתנסה להגיע לפעילויות לראות במה מדובר.
ואם יש משהו ספציפי שהפריע לך או למישהו בפעילות מסויימת, תכתבו על זה פה - זה חשוב לנו לדעת.
תודה.

#21 אורח - זה ששוכב על הדשא

אורח - זה ששוכב על הדשא
  • אורחים

פורסם 05/02/2005 - 01:30

שלום חברים!
קראתי את רוב השרשור ואני חייב לציין שקיבלתי רושם של כנות הכוונות של אסף.
בהקשר הזה , אני אשמח להבין מה כל כך מטריד את "הכורה"? מתקבל הרושם שלשון חדה מסתירה משהו אישי (וזה מה לעשות , מקומם).

לענייננו:אני מקביל קבלת החלטות בחיים לניווט (רצוי רגלי , כך שמשלמים על טעויות)
ניווט נכון שם דגש על תכנון מקדים . זה לא אומר שאין צורך בעצירה וחשיבה מחדש , אבל הכי גרוע זה להתקדם תוך כדי חשיבה שמתיימרת להיות רצינית ומעמיקה.
כפועל יוצא מהאנלוגיה הזו לדעתי יש הרבה חוכמה בלשאול שאלות שכן זה מקביל בעיני לעצירה ומחשבה מעמיקה.
רק על עצמי לספר ידעתי , ולכן:
אני עוד לא גיבשתי ראיה שקופה של מה זה יהודי , האם כדאי להכנס להגדרה כזו וכ"ו...
מצד שני בעיני יש חשיבות לתחושת השייכות של אדם, לבטחון שיש לו בעמודי התווך של החברה שלו.
אני מצאתי פירוש זמני לשאלה הנ"ל ,כזה שנותן לי תחושת שייכות לחברה שאני די מזוהה עם עמודי התווך שלה (בעיקר בין אדם לחברו)
אני חייב לזוז , לכן מספר נקודות למחשבה:
*מה יש לך הקורא, לחפש בחבל ארץ רבוי הדם הזה , במידה ואין חשיבות ליהדותך?
*לדעתי צריך דיון על איך חברה צריכה להתנהל (בהקשר של הגדרת היהודות.)
*יש להבטיח שהמדינה היהודית (עפ"י הגדרתה המוסרית בראיתי) תמשיך להיות מקום המפלט ליהודים ובעלת ציביון יהודי.
*אל תשכחו מי מנהל את המדינה - כמה מליארדרים חסרי מוסר שממנים את הפוליטיקאים בלי יוצא מן הכלל.
ואת הטלווזיה והרדיו והעיתון , ובכך מסננים לנו את המציאות!
אל תהיו עיורים!
לסיכום , הגישה של אסף חסרה לנו בהתנהלות הציבורית .
ברגע ששרון יעלם מהמפה לא יהיה אף אחד שינווט את המדינה עם חזון.
ה"נבחרים" ינסו להשיג תוצאות שיורגשו בתווך הזמן הקרוב ( מועד הבחירות הקרובות).
חבר'ה הזמן קצר והמלאכה מרובה!!
אני מקווה שה"כורה" ינווט את שנינותו לכיוונים אחרים

#22 אורח - Guest

אורח - Guest
  • אורחים

פורסם 11/02/2005 - 02:22

שלום לכולם ולאסף,

בין הלימודים ולעבודה מצאתי דרך זמנית להכנס כאן לפורום, שלא הסתייע בידי עד כה.

ובכן מה זה בית הלל? בצורה הפורמלית ביתר האפשרית להלל, הלל הינו מרכז לחיים יהודיים בקמפוס. חיים יהודיים שאינם שייכים לאידאולוגיה מסוימת שעל יהודיים להגשים, אלא חיים יהודיים באשר יהודיים חיים אותם.

בית הלל אינו מחזיר בתשובה ואינו יוצא נגד הדת, בארגון הגדול תתפלאו ישנם גם רבנים אורטודוקסים שיושבים יחדיו עם כאלו שאינם דתיים יחד עם רפורמים וכו'. ההבנה בהלל היא שיהדות אינה זהות מובנת מאליה שהפרט מקבל על עצמו בלידתו בלבד (ואולי כן לחלק מאיתנו?). היהדות מוגדרת ויותר מכך אף מתעצבת בעשייה של היהודי כל עוד הוא עצמו ואף לא אחד אחר (כזה שהוא פטאון וכזה שלא) נתן לכך תוכן יהודי מתוך כנות.

לאלו מביננו שחושבים שהם יודעים מהי בדיוק היהדות, קצת ענווה לא תזיק - הרי כבר נאמר במקום שישנם שני יהודים תמצא שלוש דעות. אימרה זו לא פסחה גם על עולם ההגות וההלכה היהודית. יהדותו של הרמב"ן אינה כלל יהדותו של הרמב"ם, ויהדותו של ליבוביץ אינה יהדותו של רוזנצוויג וכו'.

אנו בהלל מפני כל אחד לשאול שאלות וללמוד, עם זאת גם עולם החוויה היהודי אינו מבוטל ומי יאמר לי שמנהגי סבי אינם יהדות בעיניו - הרי זה יחשב בעיני ליהיר ולא סבלני, אני אשית הייתי מתרחק מיוהרה שמידתה אינה טובה.

ההחלטה מהי היהדות נשארת איפה בידי היהודי שיגדיר עצמו כיהודי (ולא יוגדר ע"י אף אחד אחר חוץ ממנו) יהדותו תתעצב ע"י עשייה ובדרך חייו והיהדות בכלל תתעצב ע"י הרכבת הפסיפס המדהים של המשפחה היהודית. אני לא חייב להסכים עם אחי, ואני לא חייב לקבל אותו, בעצם אני לא חיב כלום, אבל הוא עדיין אחי וטוב יהיה אם אוהב אותו ואחיה איתו בשלום והבנה.

יהדות פלורליסטית אומרת לדעתי - של יהודי הוא כאבר בגוף שלם, לא כל אחד חייב להיות זהה או שווה ועם זאת כל אחד חשוב שיתקיים (שהרי בלעדיו הגוף-המשפחה היהודית לא תהיה שלמה במובן של הוליסטי).

אנחנו בהלל, מניעים אתכם הסטודנטים, גם אלו שלדעתם היו רוצים יהדות טובה יותר, ערכית יותר, מקבלת, סולידרית יותר לקחת אחריות על החיים שלכם, חייכם היהודיים ולעשות! לא לשבת מהצד - היהדות אינה של מישהו שמחליט לכם או לי. היהדות היא שלנו!
אנחנו מזמינים אתכם להשתתף בתוכניות המגוונות ללמוד להינות ולקדם יוזמות חדשות מהמקום הפיזי והרוחני בו אתם נמצאים ואיתו אתם מרגישים חושבים הכי טוב ונח.

מקווה לאתאקלם בסביבה הוירטואלית
משנכנס אדר מרבין בשמחה,
חודש אדר א' שמח לכולם

להתראות ובהצלחה בסמסטר ב'
ולאסף ולצוות בית הלל בפעילויות.

עופר.
עופר.

#23 אורח - אורח_אורח_יניב_*

אורח - אורח_אורח_יניב_*
  • אורחים

פורסם 06/03/2005 - 23:05

מהצגת האירגון הבנתי שמדובר באירגון יהודי-פלורליסטי, כלומר: כזה המעודד פעילות יהודית כלשהי, מבלי ליצור מסגרת "איך צריך להתנהג יהודי".

במסגרת הפלורליזם, אציג את תפיסתי לגבי היהדות ואשאל האם יש מזדהים.

ראשית ברצוני למצוא תכונה חברתית מהותית אשר מבדילה בין יהודים ללא-יהודים,
לכל אורך ההיסטוריה הפגינו הקהילות היהודיות יכולת גבוהה יותר מהגויים בתחומים שכליים - כסף וידע.
אין זה סוד כי מקור האנטישמיות היא קנאה בשגשוג הכלכלי של הקהילות היהודיות, ואין זה סוד שלאורך שנים ארוכות נוהלו שווקי ההון ע"י יהודים יותר מאשר ע"י גויים.

הסיבה לכך נעוצה ב"נספח החברתי" של הדת היהודית.
הדת היהודית, בניגוד מוחלט לנצרות הקתולית, מכבדת עושר.
בקרב היהודים עושר כלכלי נחשב לתכונה חיובית בעוד בנצרות הקתולית זהו חטא,
בקרב היהודים אדם צריך להתפרנס מעבודה ומסחר, ולא מטובות אלוהיות או מניצול החברה.
בקרב היהודים אדם אינו חייב לחלוק את רכושו עם החברה (לפחות לא את הכל), בעוד הקתולים גורסים כי כל הנאה אגואיסטית היא חטא.
ליהודים מותר להנות ולשמוח - בעוד הקתולים מצווים לסבול כפי שישוע סבל, ולהקריב עצמם למען "הזולת".
היהודים מעוניינים בשיפור מתמיד של חייהם בעולם הזה, בעוד חיי הקתולים והמוסלמים הם למעשה "מבוא לעולם הבא" - מבחינתם החיים הם בסה"כ הכנה למוות.

במילה אחת: התכונה החברתית אשר מבחינה בין יהודים לגויים היא קפיטליזם.

#24 אורח - אורח_עמית ד_*

אורח - אורח_עמית ד_*
  • אורחים

פורסם 17/03/2005 - 14:41

שלום.

רציתי לדעת, למי אפשר לפנות אם אני רוצה ליזום פעילויות במסגרת בית הלל?

תודה.

#25 אסף עובדיה

אסף עובדיה

מתחיל/ה להתמכר לפורום

• רשומים+
  • 84 הודעות:

פורסם 18/03/2005 - 04:19

שלום.

רציתי לדעת, למי אפשר לפנות אם אני רוצה ליזום פעילויות במסגרת בית הלל?

תודה.

<{POST_SNAPBACK}>

תרשום:
תמר 052------- [הוסר ע"י המנהל, אינו רלוונטי יותר]

תרים לה צלצול והיא תשמח לעזור לך
ביי

#26 אורח - זיו המגניב

אורח - זיו המגניב
  • אורחים

פורסם 23/03/2005 - 23:59

מהצגת האירגון הבנתי שמדובר באירגון יהודי-פלורליסטי, כלומר: כזה המעודד פעילות יהודית כלשהי, מבלי ליצור מסגרת "איך צריך להתנהג יהודי".

במסגרת הפלורליזם, אציג את תפיסתי לגבי היהדות ואשאל האם יש מזדהים.

ראשית ברצוני למצוא תכונה חברתית מהותית אשר מבדילה בין יהודים ללא-יהודים,
לכל אורך ההיסטוריה הפגינו הקהילות היהודיות יכולת גבוהה יותר מהגויים בתחומים שכליים - כסף וידע.
אין זה סוד כי מקור האנטישמיות היא קנאה בשגשוג הכלכלי של הקהילות היהודיות, ואין זה סוד שלאורך שנים ארוכות נוהלו שווקי ההון ע"י יהודים יותר מאשר ע"י גויים.

הסיבה לכך נעוצה ב"נספח החברתי" של הדת היהודית.
הדת היהודית, בניגוד מוחלט לנצרות הקתולית, מכבדת עושר.
בקרב היהודים עושר כלכלי נחשב לתכונה חיובית בעוד בנצרות הקתולית זהו חטא,
בקרב היהודים אדם צריך להתפרנס מעבודה ומסחר, ולא מטובות אלוהיות או מניצול החברה.
בקרב היהודים אדם אינו חייב לחלוק את רכושו עם החברה (לפחות לא את הכל), בעוד הקתולים גורסים כי כל הנאה אגואיסטית היא חטא.
ליהודים מותר להנות ולשמוח - בעוד הקתולים מצווים לסבול כפי שישוע סבל, ולהקריב עצמם למען "הזולת".
היהודים מעוניינים בשיפור מתמיד של חייהם בעולם הזה, בעוד חיי הקתולים והמוסלמים הם למעשה "מבוא לעולם הבא" - מבחינתם החיים הם בסה"כ הכנה למוות.

במילה אחת: התכונה החברתית אשר מבחינה בין יהודים לגויים היא קפיטליזם.

<{POST_SNAPBACK}>

:) מה המצב יניב? :)

תש'מע , אני רואה את הדת היהודית כמורשת מהדורות הקודמים.
ז"א למידה מטעויות או הצלחות היא הכוח שמניע את ההשרדות הגבוהה של העם היהודי.
אתה במכתבך שם דגש על כלכלה . אנ טוען שזהו הסימפטום של משהו יסודי יותר.

אני מזדהה מאוד עם ה"שאיפה של הגויים" להפוך את הכסף למשני בחייהם.
הבעיה שזוהי שאיפה שמתי מעט עומדים בה , וכאשר נשבר עיקרון אחד , השבירה הבאה בדרך.
אני מנסה לומר ש"חוקים" הגיוניים למימוש יהיו חזקים יותר מהנ"ל.
בנושא הנידון , אני חושב שגם ביהדות הכסף הוא משני. אך ההבדל הוא שישנה מודעות להגבלות שהחיים מכתיבים, אוכל וקורת גג לא באים מעצמם.
"אם אין לחם אין תורה" :reference

ברמה העקרונית אני מאמין שרוב בני האדם שווי יכולות.
אני ממש מאמין שהצלחת העם היהודי אינה קשורה לדם הכחול שלו.

וזהו , להתראות בפעם הבאה

#27 איילת השחר

איילת השחר
  • רשומים
  • 3 הודעות:

פורסם 14/12/2005 - 20:36

אסף אני נדהם מיכולת הכתיבה המתמסמסת שלך
זה אתה שכתבת תצופציק
לפני שנמשיך אתה משתמש במילים יהודית?, זהותו היהודית=כפי שהוא מגדיר?
אז תכלס מה זה יהודי? יותר מדי סתירות פנימיות.
אני דרך אגב קראתי לכלב שלי יהודי, וכשהוא נשך את הבן בן ה-3 של השכנים. והם צעקו וניסו למשוך את יהודי בזנבו, צעקתי בחזרה, יהלהה אנטישמים רודפי יהודים=יהודי. זה זהותו ושמו כפי שהוא מגדיר אותה, עובדה כשאני קורא יהודי, הוא בא מיד.
דרך אגב דרך ארץ קדמה לתורה, אך כתוב שתורה קדמה לעולם, כך שצריך להבין, לפני שזורקים ססיסמאות שלא מבינים אותם.
דרך אגב תבעתי אותם כי טיפול השינים שהיתי צריך לעשות ליהודי החמדמד פוציניו שלי עלה 400 דולר,
הכל בגלל הבשר והעצמות והדם של הילד שלהם, שלא יסתובב יותר ילד בלי שרשרת, הלל בשטח!

<{POST_SNAPBACK}>

הצילו אני הולכת לאיבוד בפורום הזה מישהו יכול לעזור?

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים