מעבר לתוכן

תמונה

הדת ואנחנו

• Please log in to reply
103 replies to this topic

#1 אורן ש.

אורן ש.

פעיל בנושא טבעות בצל

• רשומים+
  • 4102 הודעות:

פורסם 20/07/2006 - 18:04

לאור בקשת הקהל, נפתח שרשור שמיועד לכל מי שלא ממש "דתי" אבל גם לא ממש "חילוני".
מאחר ומדובר פה על קשת רחבה מאד של אנשים, בואו ננסה להתעלות מעל תחושת ה"מי ששמאלה ממני הוא כופר, מי שימינה ממני הוא פנאט", לכבד אחד את השני גם אם הוא דתל"ש/דתל"פ/דתל"ס/קונסרבטיבי/רפורמי/ריקונסטרוקציוניסטי/כופר בעיקר/כופר בקצת/כופר בימות חול/מחלל שבת בפרהסיה/מחלל שבת שאף אחד לא רואה.

המטרה העיקרית של השרשור הזה היא חברתית. סימבה מיודענו הציע שכל אחד יכתוב כאן על השקפתו הדתי, למה היא השתנתה וכו', כדי שנוכל להכיר אחד את השני ולמצוא את המכנה המשותף.

לתשומת לב מי שתכנן להפוך את השרשור לבמה להחזרה בתשובה - כל הודעה בנוסח "כופרים!!!111", "תשרפו בגיהנום!!!" "המצאתם דת חדשה!!!", "הרב כך וכך שולטתתתתתתת!!!111" - תמחק מיד ללא התראה מוקדמת. יש לנו יותר מדי נסיון עם הודעות בסגנון הזה.

יאללה, לעסק B) .
הכותב אינו קוסמטיקאית

Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog it's too dark to read - Groucho Marx

מייספייס

#2 LiraNAtioN

LiraNAtioN

פשוט מסובך...

• רשומים+
  • 2274 הודעות:

פורסם 20/07/2006 - 18:30

לתשומת לב מי שתכנן להפוך את השרשור לבמה להחזרה בתשובה - כל הודעה בנוסח "כופרים!!!111", "תשרפו בגיהנום!!!" "המצאתם דת חדשה!!!", "הרב כך וכך שולטתתתתתתת!!!111" - תמחק מיד ללא התראה מוקדמת. יש לנו יותר מדי נסיון עם הודעות בסגנון הזה.

יאללה, לעסק B) .

כופרים!!!
תשרפו בגיהנום!!! (אתם גם ככה בבאר שבע , כמה יותר חם זה כבר יכול להיות ...? :unsure: )
המצאתם דת חדשה!!! (מוקדש ליש"ו ...)
הרב קחקח שולטתתתתתתת!!! 111

:P
סתם .... אני ג'נטלמן אז ... ליידיס פירסט ....
B)
רגע , מותר להיות רשום בשני השרשורים ???
אני חייב לציין שלא נוח לי לרשום את עצמי בגלל ה "דתל"שים" בכותרת ... אני בטח שלא "לשעבר" .
אולי שווה לחשוב על תחליף כלשהוא או שאולי לדווקא כאלה זה מיועד ??
גם אם נראה רע, הכל לטובה!
הכל לטובה הוא עניין מהותי ביהדות, אתם מוזמנים לצפות בכמה שיעורי תורה או לצפות בסרטי ילדים מצחיקים שילמדו אתכם את התורה כולה מבראשית על רגל אחת.

שיהיה לך יום-הולדת שמח!

השירים האחרונים שפירסמתי: "שורש הנשמה" , הכל לטובה.
מכון מאיר, הבית שלך ללימודי יהדות.

#3 אורן ש.

אורן ש.

פעיל בנושא טבעות בצל

• רשומים+
  • 4102 הודעות:

פורסם 20/07/2006 - 18:50

אני חושב שזה יותר מיועד למי שהבינו שדתיים הם לא, אבל מנסים למצוא דרך לשמור על זיקה למסורת, אבל בואו נראה לאן השרשור הזה יתפתח.
הכותב אינו קוסמטיקאית

Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog it's too dark to read - Groucho Marx

מייספייס

#4 אורח - Guest

אורח - Guest
  • אורחים

פורסם 20/07/2006 - 19:37

אני חושב שזה יותר מיועד למי שהבינו שדתיים הם לא, אבל מנסים למצוא דרך לשמור על זיקה למסורת, אבל בואו נראה לאן השרשור הזה יתפתח.

לא - לא - לא! לא טוב...
זה בדיוק מה שיבריח אנשים כמוני מלכתוב בפורום כזה, בדיוק מה שעשית עכשיו!
נמאס כבר מהגדרות... מה זאת אומרת "מיועד למי שהיבנו שדתיים הם לא"... מספיק כבר עם ההגדרות הטיפשיות האלה.
אני באתי מרקע אחר, לא רוצה שאף אחד ישפוט אותי ורוצה להיות דתי ולהתחזק באופן ובקצב שאני רוצה ולפי אמונתי לגבי מה שחשוב יותר ומה פחות.
אני מציע להחליף את השם ל-"דתיים בראש אחר".
אם זו תהיה רוח הדברים בשרשור הזה כנראה שאני כבא לא איכנס לכאן.

#5 אורח - Guest

אורח - Guest
  • אורחים

פורסם 20/07/2006 - 20:00

נ.ב
אלא אם החלטתם להרוג את השירשור, אני מציע להוריד אותו מהנעוצים...
אולי אפילו כדאי לפתוח תת פורום, נראה לי ששוה לעשות ניסיון.
הרעיון עצמו לא רע, אני רק מקווה שהביצוע ייצא מוצלח ותקחו בחשבון את הדברים שרשמתי למעלה.

#6 Uncle Rico

Uncle Rico

הערס של הפורום.

• רשומים+
  • 5425 הודעות:

פורסם 20/07/2006 - 20:47

למה שדתלשים יכנסו לפורום הזה ?

ואורן, אם אתה מדבר על כאלו שמקפידים פחות, זה לא עושה אותם לדתל"שים... אני קורא: צאו מההגדרות !!!
חשוב לקרוא:

תקציר חקר רצח רבין

האתר הרשמי לחקר רצח רבין

סקר: האם את/אתה תומכ/ת בחזרה לשליטה ישראלית בעזה

"כשמנהיגים מזלזלים בשלטון החוק ורואים בו מוצר-מדף; רוצים - משתמשים בו, לא רוצים - לא משתמשים, אל ייפלא הדבר שהתוצאה היא: איש הישר בעיניו יעשה". - בוגי יעלון.
זהו, אין יותר הערות פוליטיות.

גם כשאתה עמוק בחרא, חנוק מסירחון, קולך זועק ואין עונה, עצום עיניים, סתום את האף ותהנה מהחמימות הזמנית שעוטפת אותך.
(Uncle Rico - לוקח נשימה, מתכונן לצלילה שוב, ומקווה לצוף בחזרה.)

מי שיודע/ת לרקוד דעסה, עטרי, או/ו כל צעד תימני מסוג כלשהו, ליצור קשר במיידי בפרטי !

#7 אורח - אורח_שרית_*

אורח - אורח_שרית_*
  • אורחים

פורסם 20/07/2006 - 21:07

אני מתארת לעצמי שכולכם מכירים את הבדיחה על היהודי שמגיע לאי בודד. הדבר הראשון שהוא עושה זה להקים שני בתי כנסת. הראשון, בשביל להתפלל. והשני? זה בית הכנסת שהוא לעולם לא יהיה מוכן ללכת אליו.

הפוסטים האחרונים פשוט הזכירו לי את הבדיחה הזו, לא יודעת למה...

אני חושבת שמה שהלך בשרשור קודם ב- BGU&ME ועוד יותר מזה כאן, מראה עד כמה אנחנו (כן, כולנו) קטנוניים. כל כך קשה לנו לקבל מישהו שהוא קצת טיפה שונה מאיתנו. השרשור ממש הפך לויכוח בעלות - למי שייך השרשור הזה? האם לדתיים לייט, לדתל"שים, לדתלס"ים (דתיים לסירוגין...), לדתיים-בראש-טוב-שיודעים-גם לצחוק-על סקס, לחילונים המתחזקים, לדתיים רגילים (יש כזה דבר?) וכו'...
ואז עוד מתלוננים על זה שנורא קשה להכיר אנשים דתיים/דתיים לייט/דתל"שים וכו'....

אז נכון, אנשים נמשכים למי שדומה להם. אין מה לעשות, זה פשוט ככה, ואני חושבת שזאת בדיוק הייתה המטרה בשרשור המקורי.
א-ב-ל: לא צריך להיות כל כך קטנוניים. אני חושבת שכולם יסכימו איתי שהמכנה המשותף לכל מי שכותב כאן הוא איזשהו קשר לדת. איזה סוג קשר? זו כבר שאלה אחרת, עם תשובות רבות, שונות ומגוונות.
לדעתי, זה בדיוק היופי שבעניין.
וחוץ מזה, תמיד אפשר לפתוח עוד שרשור, ועוד שרשור, ועוד שרשור, אחד לכל גוון וסוג של דתיים/דתל"שים/דתיים לייט וכו' וכו'. יש מספיק מקום לכוווווולם.....

#8 elelad

elelad

מתחיל/ה להבין בדיחות פורום

• רשומים
  • 103 הודעות:

פורסם 20/07/2006 - 21:44

נחמד, השרשור הזה הצליח להוציא אותי מתרדמתי עד כדי כך שנרשמתי לפורום!

אני רואה בשרשור כזה יוזמה ברוכה וחבל לדעתי שהוא יגרר לשאלות של הגדרות. נראה לי שאחת הסיבות שהביאו אותי למצבי הדתי הנוכחי (שאני לא מעוניין להגדיר אותו) זה הפחד והסלידה מהגדרות, לדעתי הגדרות ביחוד בנושא של זהות כלשהי (בנדון שלנו דתית) לא עושות את העבודה, איפשהו בדרך הן התהפכו ובמקום לתת תיאור של האדם הן אומרות לאדם מה לעשות - אם אני מגדיר את עצמי כדתי אני צריך לעשות כך וכך - וזה לדעתי רעה חולה שחבל שהשרשור הזה יתגלגל אליה, לא משנה איך קוראים לשרשור ואיך מגדירים את האנשים שכותבים בו, כולם מבינים מה מטרתו וזה מה שחשוב.

ופה אנחנו עוברים למטרת השרשור, כמו שאמרתי אני רואה בו יוזמה ברוכה, כבר הרבה זמן אני מחפש בית וחברה שתתאים לי והאמת זה נראה לי תהליך חברתי שצריך להגיע בשלב כלשהו, המצב לפני כמה שנים היה הרבה יותר גרוע. בכל אופן אני די פסימי לגבי הצלחה של שרשור כזה ושל מסגרת חברתית מהסוג הזה למרות שאני אשמח אם אני אתבדה. הסיבה לפסימיות שלי נעוצה בנושא המכנה המשותף, בשרשור מהסוג הזה בונים על מכנה משותף שלילי זאת אומרת מה שמשותף לכל אלו שאמורים לכתוב פה הוא שהם לא דתיים במובן הרגיל של המילה, לדעתי קשה לבנות מסגרת חברתית על מכנה משותף שלילי למרות ששוב אני מבין את הצורך של מסגרת כזו באופן אישי.

אני מקוה שהתחלתי להתקרב למטרה המקורית של השרשור, למרות שאני פסימי.

"האנשים החזקים עושים בחופשיות כמעט כל מה שהם רוצים,
אבל אפילו האנשים החזקים באמת לא חופשיים לרצות מה שהם רוצים"

יומן מילואים - סיפור אישי ממלחמת לבנון השניה

#9 SimbaSoul

SimbaSoul

פליט ניו-זילנדי

• רשומים+
  • 13096 הודעות:

פורסם 20/07/2006 - 23:32

תגובה עמוקה יותר בהמשך. לבינתיים אתייחס לדבריו של elelad-

אני לא חושב שאנשים מנסים לבנות כאן מסגרת חברתית על מכנה משותף שלילי. זה כמו שתגיד שאנשים שפותחים פורום של גבוהים מתבססים על מכנה משותף שלילי- שהם לא נמוכים. הכל תלוי בפרספקטיבה. אם תסתכל על דברים מבחינה חיובית, ייתכן שתהיה אופטימי יותר (מה שבטוח, לא תראה את הדברים מנק' ראייה שלילית :P ).

איך אפשר להתייחס לקומונה האפשרית כאן מבחינה חיובית? היינו פעם דתיים שומרי מצוות. היום אנחנו בוחרים לקיים אורח חיים פחות מחמיר ו/או דתי מאי-אילו סיבות. חלקנו עזב לגמרי את עולם הדת וחי כחילוניים היום. חלקנו מקיים זיקה כלשהי לדת וחלקנו יוצא נגד הדת. למה לנו כלל פורום כזה? משום שחלקנו חשים שהם באמצע. לא פה ולא שם. לכן אנו מחפשים peers מקבילים אלינו עם שפה משותפת.

זה לא מה שאנחנו לא היום. זה מה שאנחנו היום בהתייחס לעבר ואל העתיד.

והתייחסות קטנה לעצמי- זה לא שהייתי כזה דוס מלכתחילה (כיפה סרוגה בכיף), אבל עם השנים אני מוצא את עצמי יותר ויותר "נטמע" בחברה החילונית. זה לא אומר שאני מסתדר פחות טוב עם חבר'ה דתיים (חלק מהחברים הכי טובים שלי הם דתיים. באמת!). זה גם לא אומר שאני לא הולך עם אבא לבית הכנסת בחגים או באיזה שבת רנדומלית (למרות שהחשק לזה הולך ופוחת). מה זה אומר? שאני פחות שופט את החברה החילונית על שום חילוניותה (על כל המשתמע מכך). פעם הייתי הרבה יותר ביקורתי כלפי החברה החילונית. בכל מקרה, אשמח לדון על מידת הדתיות/חילוניות בהזדמנות אחרת.
מחזרו ציוד אלקטרוני ואפילו תקבלו על זה כסף!

"שקר החן והבל הניופי" (משלי ל"א, ל' / סימבה ס"ו, ל')

?Other rappers diss me, say my rhymes are sissy. Why? 'cause I rap about reality? Like me and grandma drinking a cup of tea

#10 Uncle Rico

Uncle Rico

הערס של הפורום.

• רשומים+
  • 5425 הודעות:

פורסם 20/07/2006 - 23:47

elelad, שרית, דבר ראשון, ברוכים הבאים !

דבר שני...

אף אחד פה לא עושה הגדרות, ממה שהתרשמתי ממי שכבר נכנס לפורום הזה, אין פה יותר מדי דתיים קיצונים ולכן אין ממה לחשוש...

אתם מוזמנים לקרוא את השרשור הזה:
http://forum.bgu.co....showtopic=80089

מובאות שם כמה מהדעות שלי לגבי היחס שלי לגבי כל ההגדרות המטופשות האלו, היחס ליהדות ולאנשים "במצבכם(נו)" (איך זה נשמע, אללה יסטור :אוי: ) יש שם כבר דברים שכתבתי שעונים על כמה מהשאלות/לבטים שלכם, אז אנא חיסכו לי את הזמן לכתוב אותם שוב... גם ככה מצאתי את עצמי כותב את אותם הדברים במשך השנתיים האחרונות...

בכל אופן, כמובן שהיכרות אישית תועיל הרבה יותר! אז שרית, הגיע הזמן שגם את תירשמי...
חשוב לקרוא:

תקציר חקר רצח רבין

האתר הרשמי לחקר רצח רבין

סקר: האם את/אתה תומכ/ת בחזרה לשליטה ישראלית בעזה

"כשמנהיגים מזלזלים בשלטון החוק ורואים בו מוצר-מדף; רוצים - משתמשים בו, לא רוצים - לא משתמשים, אל ייפלא הדבר שהתוצאה היא: איש הישר בעיניו יעשה". - בוגי יעלון.
זהו, אין יותר הערות פוליטיות.

גם כשאתה עמוק בחרא, חנוק מסירחון, קולך זועק ואין עונה, עצום עיניים, סתום את האף ותהנה מהחמימות הזמנית שעוטפת אותך.
(Uncle Rico - לוקח נשימה, מתכונן לצלילה שוב, ומקווה לצוף בחזרה.)

מי שיודע/ת לרקוד דעסה, עטרי, או/ו כל צעד תימני מסוג כלשהו, ליצור קשר במיידי בפרטי !

#11 snir

snir

לעולם לא נקבל רצון בלי היכולת לממש אותו

• מנהלי פורום
  • 588 הודעות:

פורסם 21/07/2006 - 00:09

טוב,
אני, בניגוד לכל מה שהלך כאן עד עכשיו פשוט אספר משהו.
אז מבחינתי, הדבר הכי מטריד כשהבנתי שלחיות אורח חיים דתי לא מתאים לי היו בעצם האחים\ות הקטנים\ות שלי.
ומה אני אומר בעצם?
אני אח גדול, לשישה. כולם מסתכלים עליי בהערצה, אתם יודעים איך זה אח גדול.
אתה לא יכול פתאום להיות חילוני!! (שתבינו, אני גר בדוסנילנד...מכירים? מין יישוב כזה שיש בו רק דתיים...כמו התנחלות נגיד, אבל בארץ :lol: )
האמת? עברו 4-5 מאז שאני בלי כיפה, ואני עדיין עם כיפה בבית. ואם תשאלו את אחותי הקטנה , היא עדיין שואלת אותי מה אני עושה בשבת אם חברים שלי מדליקים טלויזיה.
בהתחלה חשבתי שאני פחדן, שאני לא רוצה להתמודד מולם, שאני אולי לא שלם עם עצמי.
אחר כך התחלתי לחשוב שאני דוחה את זה מעט. לא עכשיו, יותר מאוחר. אולי אני בכלל אחזור להיות דתי וזהו.
בכלל לא 'ידעתי' שאני חילוני. רק הלכתי בלי כיפה. אה, והייתי רואה טלויזיה בשבתות בבסיס..ככה לפעמים כשהיה משעמם ולא היה מה לעשות. אה..נו, גיל בא עם הרכב ואסף אותנו, מה לא נצא? יאללה נו שטויות...גם ככה אני לא מרגיש כלום לשבת הזאת...
ואז הבנתי. זה לא בשבילי. ההגיון שלי עוד בטוח שזו 'האמת'. אבל זה לא טוב לי. זה רע לי. לא כיף לי להיות דתי.
אז אני לא. אבל רגע...אני גם לא חילוני משהו...
שנים הסתובבתי ככה באמצע, בין לבין. ואיפה היתה הבעיה? כמובן, עם בחורות.
בהתחלה, עם חילוניות היה לי חוסר בטחון משתק ממש, והם גם לא ענינו אותי כל כך. ואין כל כך הרבה דתיות שיכניסו את עצמן למיטה חולה. תרתי משמע...
אז שאלתם מי מגדיר מה זה דתי ? מה זה בכל דתי ?
בכל אופן אני כנראה לא. לא הולך עם כיפה, לא שומר שבת. אם אני שומר כשרות ? בצורה מאוד מוזרה-כן. כבר שאלתי פעם מסעדה אם יש להם תעודת כשרות מייד לפני שנזכרתי שעכשיו שישי בערב.

ולגבי האחיות שלי? ההורים שלי כנראה כבר לא יוכלו להשפיע על ההחלטה שלי, אבל אני אשמח לעזור להם להשפיע על הבאים אחרי. בסה"כ גם אבא ואמא כבר יודעים למרות שלא דיברנו על זה במפורש וכנראה גם לא נדבר על זה בזמן הקרוב. אחרי הכל, חסר להם דברים על הראש עכשיו?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
כל אחד רוצה לעשות מעשה גדול מזהיר, חד פעמי שרבות ידובר בו. קשה הוא המעשה הקטן, היומיומי, האפור.

ואם/נעה יריב
ואם מישהו היה יודע
כמה עולות לך הדמעות לעיניים
ואם מישהו היה יודע
כמה אתה מתפלל
לכל הדברים שנראה כאילו אתה משיג בקלות
ואם מישהו היה יודע
כמה אתה מפחד
ממזלך הטוב.

#12 rabers

rabers

• רשומים
  • 151 הודעות:

פורסם 21/07/2006 - 17:17

אני לא בטוח למה השרשור הזה נפתח ובכלל מה הכוונה ליצור פה?
אני גם לא בדיוק עונה להגדרה של דתל"ש וזאת משום שיש לי איזשהו קשר לדת (זה נורא טריקי להגדיר ככה אבל זה מה יש...)
אני מדיי פעם נכנס לפורום פה אך לא מגיב כי אני לא כל כך מוצא את עצמי בים הדרשות, שיעורי תורה, כשרויות שהוסרו ומסיבות חנוכה
אולם אני כן הייתי רוצה להיות חלק מפורום של "סוג של" דתיים שהלכות ודף יומי לא בראש מעייניהם...
"טוב...אז...ברגעים כאלה חשוב שתהיה חזק ו...
אני אדבר איתך מחר"
(אמר מי שאמר ובאיזה הקשר)

סרג'יו !! עוד מילה אחת על מוטי בננה ואני מדביק אותך לדלת של הנגרייה עם דבק מגע ומחזק את זה עם חבילת מסמרי 10 הבנת אותי!?!?!?!

#13 gigi

gigi

משתמש טרי

• רשומים
  • 25 הודעות:

פורסם 21/07/2006 - 17:40

[quote name='rabers' date='21/7/06 , 16:17' post='973432']
אני גם לא בדיוק עונה להגדרה של דתל"ש וזאת משום שיש לי איזשהו קשר לדת (זה נורא טריקי להגדיר ככה אבל זה מה יש...)
אני מדיי פעם נכנס לפורום פה אך לא מגיב כי אני לא כל כך מוצא את עצמי בים הדרשות, שיעורי תורה, כשרויות שהוסרו ומסיבות חנוכה
אולם אני כן הייתי רוצה להיות חלק מפורום של "סוג של" דתיים שהלכות ודף יומי לא בראש מעייניהם...
[/quot
מסכימה עם כל מילה :וי:

#14 אורח - אורח_שרית_*

אורח - אורח_שרית_*
  • אורחים

פורסם 21/07/2006 - 18:01

נראה לי שזו בדיוק הסיבה שהשרשור הזה נפתח!!!

#15 rabers

rabers

• רשומים
  • 151 הודעות:

פורסם 21/07/2006 - 18:03

נראה לי שזו בדיוק הסיבה שהשרשור הזה נפתח!!!

לא יודע...כתוב הרי: "שרשור הדתלשי"ם הגדול" ולא משהו אחר ואני לא דתל"ש אלא סוג של..."
"טוב...אז...ברגעים כאלה חשוב שתהיה חזק ו...
אני אדבר איתך מחר"
(אמר מי שאמר ובאיזה הקשר)

סרג'יו !! עוד מילה אחת על מוטי בננה ואני מדביק אותך לדלת של הנגרייה עם דבק מגע ומחזק את זה עם חבילת מסמרי 10 הבנת אותי!?!?!?!

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים