מעבר לתוכן

תמונה

מחיצות

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 marriedplus1

marriedplus1
  • רשומים
  • 1 הודעות:

פורסם 31/08/2010 - 11:21

שלום לרב,

אני וחבר שלי מעוניינים להינשא בעוד מספר חודשים. אני מה שנקרא "דוסית" והוא יותר דתי לייט. עד עכשיו ההכנות לחתונה עברו בשקט ובכיף, אבל לאחרונה התחלנו להתווכח די הרבה על נושא ההפרדה בחתונה. אני לא יודעת מה לעשות - הוא לא מוכן להפריד את הריקודים בחתונה בשום פנים ואופן, ואילו אני לא יכולה להתחתן ללא הפרדה מוחלטת בריקודים. (חשוב לציין כי אינני מתעקשת להפריד גם את הישיבה - לדעתי זה לא פייר כלפי זוגות שבאים ביחד ולא רוצים לבלות את הערב בנפרד אחד מהשני, אלא רק בריקודים ששם ידוע שיש בעיה הלכתית די רצינית.)

חברי/ארוסי טוען כי בעבר לא נהגו בכלל להפריד את האירועים, ולטענתו מנהג זה התחיל רק לאחר השואה ולכן יש להקל.

אשמח לשמוע את דעת הרב.

rinot

#2 rabbigil

rabbigil

רב הקמפוס

• מנהלי פורום
  • 127 הודעות:

פורסם 03/11/2010 - 18:32

ב"ה

לשואלת שלום וברכה,

אסור לגבר להסתכל בריקודי נשים אפילו אם הן רוקדות בנפרד.
ריקודים מעורבים [או מעגל של נשים ומעגל של גברים זה ליד זה], הם איסור חמור ביותר,
והעובר על זה גדול עוונו מנשוא.
ואף המסתכלים בריקודים אלה לא ינקו מעון, אף על פי שיש מצוה גדולה לשמח חתן וכלה, אין לעשות מצוה על ידי עבירה, וכל שכן עבירה חמורה כזו [חופה וקידושין עמוד רסט].

עניינם של "קידושין" הוא – "הרי את מקודשת לי", ששניהם, החתן והכלה, יהיו שייכים זה לזה בלבד,
וכאשר מבטאים הנאספים את שמחתם וברכתם לבני הזוג – גם השמחה צריכה להיות בכיוון זה.

לכן להלכה - אם יש בסעודה תערובת גברים ונשים, אין לברך "שהשמחה במעונו", פירוש הדבר - שהקב"ה איננו שמח במצב זה, ושמחה זו חסרה לאחר מכן גם בחיי בני הזוג!

המקורות רבים, והאיסורים רבים, אצטט לכן רק קטע קצר,

בשו``ת אגרות משה אבן העזר ח``ב סימן יג ד``ה

הנה בדבר ריקודים בתערובות אנשים ונשים,
הוא דבר פשוט שאסור אף עצם הדבר,
ולהרמב``ם פכ``א מאי``ב ה``א הוא לאו מדאורייתא שלוקין עליו,
לבד איסורים אחרים הבאים מזה שעובר על ונשמרת מכל דבר רע,
שהוא האיסור על הרהור בנשים, כדאיתא בכתובות דף מ``ו,
והרבה פעמים גם על איסור הוצאת זרע לבטלה.
ובדבר להיות במקום שהנשים הולכות מגולות בשרם ממקומות המכוסים כמו מגולות שוק וכדומה, יש בזה איסור הסתכלות אף בלא כוונה ליהנות, דבכוונה ליהנות אסור אף באצבע קטנה של אשה, כדכתבתי בספרי אגרות משה על או``ח סימן מ`,
ולהרבה בא מזה גם שמתכוונים ליהנות שאסור ביותר, וגם באים להרהור ולהוצאת זרע.

לגבי אורחים שומרי תורה ומצוות,
מצב כזה יוצר בעיה קשה, גם משום "הרחק מן הכיעור".
לכן עדיף שלא יהיו שם אלא בשעת החופה ו/או בשעת "שבע ברכות" בסיום הסעודה,
כי למרות שגם בזמנים אלה צריכה להיות הפרדה בין גברים לנשים, לפחות אין מצויה אז קלות-ראש.

אם חייבים להישאר לסעודה, צריך לשבת בשולחן נפרד לגברים (וכן אשה בשולחן של נשים), אולם זאת רק כל עוד אין במקום ריקודים, שאז חייבים לצאת.
גיל הכהן בליזובסקי
רב אוניברסיטת בן גוריון

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים