מעבר לתוכן

תמונה

גיל העולם

• Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 זיו

זיו

משתדל

• רשומים+
  • 11586 הודעות:

פורסם 15/04/2010 - 22:30

במקרה נתקלתי בסרטון חביב:

אני יודע שישנו ספר (יהודי) שמדבר על הנושא, אבל טרם הספיקותי.
לא מזמן חשבתי על זה, ונזכרתי שבתורה יש שימוש במושג "יום" עוד לפני שנוצרו השמש והירח, לכן אני חושב שזה סביר להניח שהמושג הזה שונה ממה שאנחנו מכירים בימינו אנו.
תקינות פוליטית היא מפלטו של סתום המוח.

#2 Noetherian man

Noetherian man

כסף

• מנהלי קבוצות לימוד
  • 2734 הודעות:

פורסם 15/04/2010 - 22:54

במקרה נתקלתי בסרטון חביב:

אני יודע שישנו ספר (יהודי) שמדבר על הנושא, אבל טרם הספיקותי.
לא מזמן חשבתי על זה, ונזכרתי שבתורה יש שימוש במושג "יום" עוד לפני שנוצרו השמש והירח, לכן אני חושב שזה סביר להניח שהמושג הזה שונה ממה שאנחנו מכירים בימינו אנו.

אבל לא משתמשים רק במילה יום, אלא גם במילים "ויהי ערב, ויהי בוקר". האם זה לא מצביע על כך שהיום ההוא הוא כמו היום שלנו?

#3 זיו

זיו

משתדל

• רשומים+
  • 11586 הודעות:

פורסם 15/04/2010 - 23:00

אבל לא משתמשים רק במילה יום, אלא גם במילים "ויהי ערב, ויהי בוקר". האם זה לא מצביע על כך שהיום ההוא הוא כמו היום שלנו?

אם אין שמש אז אז איך יש ערב ובוקר?

עריכה:
א בְּרֵאשִׁית, בָּרָא אֱלֹהִים, אֵת הַשָּׁמַיִם, וְאֵת הָאָרֶץ. ב וְהָאָרֶץ, הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ, וְחֹשֶׁךְ, עַל-פְּנֵי תְהוֹם; וְרוּחַ אֱלֹהִים, מְרַחֶפֶת עַל-פְּנֵי הַמָּיִם. ג וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים, יְהִי אוֹר; וַיְהִי-אוֹר. ד וַיַּרְא אֱלֹהִים אֶת-הָאוֹר, כִּי-טוֹב; וַיַּבְדֵּל אֱלֹהִים, בֵּין הָאוֹר וּבֵין הַחֹשֶׁךְ. ה וַיִּקְרָא אֱלֹהִים לָאוֹר יוֹם, וְלַחֹשֶׁךְ קָרָא לָיְלָה; וַיְהִי-עֶרֶב וַיְהִי-בֹקֶר, יוֹם אֶחָד.

כמה שורות אח"כ:
יד וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים, יְהִי מְאֹרֹת בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם, לְהַבְדִּיל, בֵּין הַיּוֹם וּבֵין הַלָּיְלָה; וְהָיוּ לְאֹתֹת וּלְמוֹעֲדִים, וּלְיָמִים וְשָׁנִים. טו וְהָיוּ לִמְאוֹרֹת בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם, לְהָאִיר עַל-הָאָרֶץ; וַיְהִי-כֵן. טז וַיַּעַשׂ אֱלֹהִים, אֶת-שְׁנֵי הַמְּאֹרֹת הַגְּדֹלִים: אֶת-הַמָּאוֹר הַגָּדֹל, לְמֶמְשֶׁלֶת הַיּוֹם, וְאֶת-הַמָּאוֹר הַקָּטֹן לְמֶמְשֶׁלֶת הַלַּיְלָה, וְאֵת הַכּוֹכָבִים. יז וַיִּתֵּן אֹתָם אֱלֹהִים, בִּרְקִיעַ הַשָּׁמָיִם, לְהָאִיר, עַל-הָאָרֶץ. יח וְלִמְשֹׁל, בַּיּוֹם וּבַלַּיְלָה, וּלְהַבְדִּיל, בֵּין הָאוֹר וּבֵין הַחֹשֶׁךְ; וַיַּרְא אֱלֹהִים, כִּי-טוֹב. יט וַיְהִי-עֶרֶב וַיְהִי-בֹקֶר, יוֹם רְבִיעִי.

לי זה נראה כאילו בשורות הנ"ל, "יום" זו מילה נרדפת ל"תקופה".

#4 Noetherian man

Noetherian man

כסף

• מנהלי קבוצות לימוד
  • 2734 הודעות:

פורסם 15/04/2010 - 23:42

אם אין שמש אז אז איך יש ערב ובוקר?

עריכה:
א בְּרֵאשִׁית, בָּרָא אֱלֹהִים, אֵת הַשָּׁמַיִם, וְאֵת הָאָרֶץ. ב וְהָאָרֶץ, הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ, וְחֹשֶׁךְ, עַל-פְּנֵי תְהוֹם; וְרוּחַ אֱלֹהִים, מְרַחֶפֶת עַל-פְּנֵי הַמָּיִם. ג וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים, יְהִי אוֹר; וַיְהִי-אוֹר. ד וַיַּרְא אֱלֹהִים אֶת-הָאוֹר, כִּי-טוֹב; וַיַּבְדֵּל אֱלֹהִים, בֵּין הָאוֹר וּבֵין הַחֹשֶׁךְ. ה וַיִּקְרָא אֱלֹהִים לָאוֹר יוֹם, וְלַחֹשֶׁךְ קָרָא לָיְלָה; וַיְהִי-עֶרֶב וַיְהִי-בֹקֶר, יוֹם אֶחָד.

כמה שורות אח"כ:
יד וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים, יְהִי מְאֹרֹת בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם, לְהַבְדִּיל, בֵּין הַיּוֹם וּבֵין הַלָּיְלָה; וְהָיוּ לְאֹתֹת וּלְמוֹעֲדִים, וּלְיָמִים וְשָׁנִים. טו וְהָיוּ לִמְאוֹרֹת בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם, לְהָאִיר עַל-הָאָרֶץ; וַיְהִי-כֵן. טז וַיַּעַשׂ אֱלֹהִים, אֶת-שְׁנֵי הַמְּאֹרֹת הַגְּדֹלִים: אֶת-הַמָּאוֹר הַגָּדֹל, לְמֶמְשֶׁלֶת הַיּוֹם, וְאֶת-הַמָּאוֹר הַקָּטֹן לְמֶמְשֶׁלֶת הַלַּיְלָה, וְאֵת הַכּוֹכָבִים. יז וַיִּתֵּן אֹתָם אֱלֹהִים, בִּרְקִיעַ הַשָּׁמָיִם, לְהָאִיר, עַל-הָאָרֶץ. יח וְלִמְשֹׁל, בַּיּוֹם וּבַלַּיְלָה, וּלְהַבְדִּיל, בֵּין הָאוֹר וּבֵין הַחֹשֶׁךְ; וַיַּרְא אֱלֹהִים, כִּי-טוֹב. יט וַיְהִי-עֶרֶב וַיְהִי-בֹקֶר, יוֹם רְבִיעִי.

לא יודע. תגיד לי אתה. מה הם ערב ובוקר שלאחריהם מתחלף יום?

#5 tatatete

tatatete
  • רשומים
  • 3 הודעות:

פורסם 04/05/2010 - 20:09

לפי דעתי אתם לוקחים את כל העסק הזה בצורה קצת יותר מדי "עיוור" (לפי דעתי האישית) , אני לא אומר שאינני מאמין בכח עליון מסוים , אבל לצערי על גיל העולם אין כל כך מה לדון , זה לא שייך לכיוון שלנו בכלל
מדובר כאן על משהו שהאדם לא מצליח להבין , כמו שנמלה לא מבינה מה בדיוק אנחנו בני האדם עושים כאן על כדור הארץ...
חשוב להבין שלא משנה מה יקרה , לעולם לא יצליחו להוכיח שיש אלוהים ולעולם לא יצליחו להפך , אבל לדעתי ללכת למקורות תנכיים זו לא גישה , בדיוק כמו שללכת למקורות מן המדע זו לא גישה.
(אגב אין סתירה בין הדברים)

#6 Tziff5

Tziff5

אני לא גזען - אני שונא את כולם באופן שווה

• רשומים+
  • 5644 הודעות:

פורסם 04/05/2010 - 21:23

לפי מה שהבנתי (אולם לא התעמקתי), סדר הבריאה מתאים לסדר שבו המדע חושב שהעולם נברא, וההבדלים הם בסקאלה: מה שהמדע רואה כתקופה, התנ"ך מתאר כיום בודד. כך שמה שאתה אומר נשמע לי הגיוני.

its better to be drunk than to be smart.
666 is evil, but 25.806975801127880315188420605149 is the root of all evil.
it's so simple to be wise. just think of something stupid to say, and dont say it!
women - can't live with them, can't successfully refute their hypothesis.
z

#7 nir

nir

כסף

• רשומים+
  • 8305 הודעות:

פורסם 04/05/2010 - 22:19

לפי מה שהבנתי (אולם לא התעמקתי), סדר הבריאה מתאים לסדר שבו המדע חושב שהעולם נברא, וההבדלים הם בסקאלה: מה שהמדע רואה כתקופה, התנ"ך מתאר כיום בודד. כך שמה שאתה אומר נשמע לי הגיוני.

זה סילוף של הדברים. מה שקורה שבאים עם תיאוריות מדעיות ואז פתאום מישהו נזכר שזה היה כתוב בתורה כל הזמן.
אני אתן דוגמה פשוטה, בתיאור הבריאה כתוב במפורש שהאור נברא לפני המאורעות, במשך השנים נוצרו הרבה מדרשי חז"ל על הנושא אבל אף אחד לא טען טענות קונקרטיות.
כיום, על פי תיאורית המפץ הגדול, היקום התקרר מספיק רק 300 אלף שנה אחרי יצירתו, מה שאפשר לפוטונים (אור) להסתובב חופשי וזאת הרבה לפני היווצרותה הגלקסיות והכוכבים (מאורעות) הראשונים.

אז כמובן שאפשר למצוא פה לכאורה הסבר בדיעבד, אבל עובדה היא שאף אחד לא העלה זאת לפני שהתיאוריה צצה. גם היום אף אחד מאותם חכמים בלילה לא מסכים לתת הסבר מדעי אחד לסדרת תופעות פיזיקליות שלא מצאנו להן הסבר

#8 Tziff5

Tziff5

• רשומים+
  • 5644 הודעות:

פורסם 04/05/2010 - 23:14

זה סילוף של הדברים. מה שקורה שבאים עם תיאוריות מדעיות ואז פתאום מישהו נזכר שזה היה כתוב בתורה כל הזמן.
אני אתן דוגמה פשוטה, בתיאור הבריאה כתוב במפורש שהאור נברא לפני המאורעות, במשך השנים נוצרו הרבה מדרשי חז"ל על הנושא אבל אף אחד לא טען טענות קונקרטיות.
כיום, על פי תיאורית המפץ הגדול, היקום התקרר מספיק רק 300 אלף שנה אחרי יצירתו, מה שאפשר לפוטונים (אור) להסתובב חופשי וזאת הרבה לפני היווצרותה הגלקסיות והכוכבים (מאורעות) הראשונים.

אז כמובן שאפשר למצוא פה לכאורה הסבר בדיעבד, אבל עובדה היא שאף אחד לא העלה זאת לפני שהתיאוריה צצה. גם היום אף אחד מאותם חכמים בלילה לא מסכים לתת הסבר מדעי אחד לסדרת תופעות פיזיקליות שלא מצאנו להן הסבר

אני לא נכנס לראש של מי שטוען את הדברים הללו. אני רק אומר ש(לפי מה שהבנתי) הקשר קיים. זו לא בהכרח תיאוריה מטורפת, ד"א. אם היית שואל אותי גם בלי שאני אדע, הייתי מניח, למשל, שהזוחלים היו קיימים לפני היונקים, למשל, משום שהם פרימיטיביים יותר, כלומר מורכבים פחות, ובאותה צורה הים היה קיים לפני הזוחלים (באופן כללי הדומם לפני החי).

it's so simple to be wise. just think of something stupid to say, and dont say it!
z

#9 nir

nir

כסף

• רשומים+
  • 8305 הודעות:

פורסם 04/05/2010 - 23:16

אני לא נכנס לראש של מי שטוען את הדברים הללו. אני רק אומר ש(לפי מה שהבנתי) הקשר קיים. זו לא בהכרח תיאוריה מטורפת, ד"א. אם היית שואל אותי גם בלי שאני אדע, הייתי מניח, למשל, שהזוחלים היו קיימים לפני היונקים, למשל, משום שהם פרימיטיביים יותר, כלומר מורכבים פחות, ובאותה צורה הים היה קיים לפני הזוחלים (באופן כללי הדומם לפני החי).

כדברי המשורר, כולם פה גאונים בדיעבד.
אני מחכה להסבר או ניבוי לפני שתגיע התגלית המדעית.

#10 Tziff5

Tziff5

• רשומים+
  • 5644 הודעות:

פורסם 05/05/2010 - 00:09

כדברי המשורר, כולם פה גאונים בדיעבד.
אני מחכה להסבר או ניבוי לפני שתגיע התגלית המדעית.

לא הבנתי אותך. ספר בראשית נכתב לפני התגלית המדעית, לא? וספר בראשית מכיל תיאוריה (אולי לא מדעית, אבל תיאוריה) על בריאת העולם, לא?

z

#11 nir

nir

כסף

• רשומים+
  • 8305 הודעות:

פורסם 05/05/2010 - 00:27

לא הבנתי אותך. ספר בראשית נכתב לפני התגלית המדעית, לא? וספר בראשית מכיל תיאוריה (אולי לא מדעית, אבל תיאוריה) על בריאת העולם, לא?

לא, בדיעבד החליטו שהוא מציג תיאוריה, אף אחד לא בא לפני שנוצרה הקוסמולוגיה המודרנית ואמר "היקום נוצר מייחודיות" או "חורים שחורים פולטים קרינה" או "היקום הוא בן 11 מימדים", כל החכמולוגים הללו קפצו על העגלה הזו אחרי שהיא התחילה לנסוע לא לפני.זה בדיוק מה שאני דורש עכשיו. אם באמת כולם חכמים ונבונים ויודעים את התורה, שיתנו הסבר עכשיו לתופעות פיזיקליות לא ידועות, לא חסר כאלו, אבל אני אסתפק באחת. לחילופין שיתנו ניבוי לתופעה שעדיין לא נמדדה.

#12 Tziff5

Tziff5

• רשומים+
  • 5644 הודעות:

פורסם 07/05/2010 - 00:57

לא, בדיעבד החליטו שהוא מציג תיאוריה, אף אחד לא בא לפני שנוצרה הקוסמולוגיה המודרנית ואמר "היקום נוצר מייחודיות" או "חורים שחורים פולטים קרינה" או "היקום הוא בן 11 מימדים", כל החכמולוגים הללו קפצו על העגלה הזו אחרי שהיא התחילה לנסוע לא לפני.זה בדיוק מה שאני דורש עכשיו. אם באמת כולם חכמים ונבונים ויודעים את התורה, שיתנו הסבר עכשיו לתופעות פיזיקליות לא ידועות, לא חסר כאלו, אבל אני אסתפק באחת. לחילופין שיתנו ניבוי לתופעה שעדיין לא נמדדה.

זה לא משנה מתי החליטו שהוא מייצג תיאוריה, לכל היותר משנה מה חשב מי שכתב את בראשית, ואת זה אנחנו לא יודעים.
אם אני טוען שבראשית זה תיאוריה על בריאת העולם, הנכונות של הטענה הזו לא תלויה בטענות של אחרים, אלא רק בתוכן של בראשית.
עוד אני טוען, שבראשית נכתב לפני התגלית המדעית. הנכונות של עובדה זו היא אובייקטיבית.
משתי הטענות הללו, אני מסיק שהתיאוריה הייתה קיימת בתורה לפני התגלית המדעית.
כעת נשאלת השאלה: האם הדת ראתה בבראשית תיאוריה על בריאת העולם לפני התגלית המדעית? אני מניח שהתשובה לא אחידה: חלק לקחו את בראשית ככתובה וכלשונה (כלומר לא ראו בזה תיאוריה), וחלק פירשו זאת כתיאוריה.

z

#13 predator

predator

עדיין צעיר בפורום

• רשומים+
  • 1773 הודעות:

פורסם 07/05/2010 - 01:17

וַיַּעַשׂ אֱלֹהִים, אֶת-שְׁנֵי הַמְּאֹרֹת הַגְּדֹלִים

למה רשום כאן ויעש ולא ברא? :unsure:

בלה בלה בלה

#14 זיו

זיו

משתדל

• רשומים+
  • 11586 הודעות:

פורסם 07/05/2010 - 01:32

וַיַּעַשׂ אֱלֹהִים, אֶת-שְׁנֵי הַמְּאֹרֹת הַגְּדֹלִים

למה רשום כאן ויעש ולא ברא?

שים לב שלפי מה שרשום, קודם לזה יצירת המאורות, אבל אני לא חושב שאני מצליח מספיק להבין מי נגד מי.
מה שכן, לדעתי המילה "ברא" היא לא כפי שנהוג לפרש אותה.
"לברא יער" פירושו לכרות יער. מבחינתי זה רומז לכך שהמשמעות היא: "ברא=נתן או שינה צורה", ולחלוטין לא "ברא=יצר יש מאין".

#15 predator

predator

עדיין צעיר בפורום

• רשומים+
  • 1773 הודעות:

פורסם 07/05/2010 - 02:48

שים לב שלפי מה שרשום, קודם לזה יצירת המאורות, אבל אני לא חושב שאני מצליח מספיק להבין מי נגד מי.
מה שכן, לדעתי המילה "ברא" היא לא כפי שנהוג לפרש אותה.
"לברא יער" פירושו לכרות יער. מבחינתי זה רומז לכך שהמשמעות היא: "ברא=נתן או שינה צורה", ולחלוטין לא "ברא=יצר יש מאין".

הפרשנות הנפוצה היא שאלוהים הוא ישות כל יכולה. מכיוון שהוא כל יכול בוודאי שאם הוא רק יגיד משהו אז הוא חייב להתקיים, כלומר אם רשום שאלוהים אמר "ויהי" זה בהכרח אומר שבעזרת דיבור הוא ברא את העולם. הגיוני?

אפשר להסתכל על דברים גם בצורה אחרת. יש לא מעט טענות ותחושות, עקב השוואות עם סיפורים דומים ממקורות אחרים שהתנ"ך הוא בעצם תקציר של סיפור הרבה יותר מורכב.

עכשיו אפשר לקרוא ולהבין את הטקסט מזווית קצת אחרת. החלק הראשון רק מראה על כוונה לבריאה או יצירה של משהו או איזשהו תהליך והחלק שבא אחריו הוא התוצאה של אותו תהליך, אבל המקור של אותו תהליך הוא בין השורות שנשמטו כדי לקצר בכמה מונים את הסיפור המקורי. לא הרבה יותר הגיוני?

בלה בלה בלה

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים