איך מצלמים בלילה? - מדריכי צילום - פורום סטודנטים של אוניברסיטת בן-גוריון

מעבר לתוכן

תמונה

איך מצלמים בלילה?

• Please log in to reply
28 replies to this topic

#1 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 08/08/2005 - 20:25

אני רוצה לצלם בתצפית על מטר הפרסאידים. העניין הוא שיהיה שם חושך מוחלט (חוץ מהכוכבים והפרסאידים). שאלתי בפורום אסטרונומיה אם צריך פלאש ואמרו לי שלא וגם צחקו עלי :זועם: . הם אמרו משהו על חשיפה ארוכה. איזה מצלמה צריך בשביל כזה דבר? עד עכשיו צילמתי באור עם מצלמה לגמרי אוטומטית.

#2 GiladF

GiladF

ברונזה

• רשומים+
  • 869 הודעות:

פורסם 08/08/2005 - 21:19

מצלמה אוטומטית לחלוטין לא תעזור לך במקרה כזה, כי היא תבזיק כשאין לה אור, והפלאש שלך יספיק בערך ל3 מטר.

במצלמות עם אפשרויות ידניות יש את ה"חשיפה הארוכה" שהזכרת, שמשמעותה היא חשיפת הסרט/חיישן לזמן ארוך מהרגיל. אם באופן רגיל מצלמה אוטומטית חושפת את הסרט למאית שניה או אפילו פחות מזה, חשיפה ארוכה יכולה להגיע לחצי דקה או אפילו כמה שעות טובות.

אם תגיד בדיוק איזה מצלמה יש לך נוכל לנסות להתחיל לכוון אותך איך אפשר לצלם (אם בכלל), אני כבר יכול להגיד לך שתמונות מטאורים טובות במיוחד דורשות דקות רבות של חשיפה בעוד המצלמות האוטומטיות ה"נדיבות" ביותר נותנות 15 שניות.

If your pictures aren't good enough, you're not close enough - Robert Capa

#3 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 08/08/2005 - 21:49

תודה - אז אין לי מצלמה מתאימה. מישהו פה צילם פעם צילומים אסטרונומיים (מטאורים וכו')? איזה מצלמה צריך בשביל זה? כמה היא יכולה לעלות?

#4 GiladF

GiladF

ברונזה

• רשומים+
  • 869 הודעות:

פורסם 08/08/2005 - 22:43

לצילומים כאלה אתה חייב מצלמת רפלקס.
דיגיטלית כזאת תעלה לך מ900 דולר ומעלה, מצלמת סרט תעלה לך בימיניו באיזור ה1000 ש"ח ותוכל למצוא בקלות יד שניה בפחות.

If your pictures aren't good enough, you're not close enough - Robert Capa

#5 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 09/08/2005 - 07:13

לצילומים כאלה אתה חייב מצלמת רפלקס.
דיגיטלית כזאת תעלה לך מ900 דולר ומעלה, מצלמת סרט תעלה לך בימיניו באיזור ה1000 ש"ח ותוכל למצוא בקלות יד שניה בפחות.

<{POST_SNAPBACK}>

מצד שני - מצלמת סרט תדרוש קניית פילם ותשלום על פיתוח כל פעם, וגם הטרחה של סריקה לתוך המחשב. השאלה מה יוצא יקר יותר בסוף (כמו ההשוואה בין מדפסת לייזר להזרקת דיו - השאלה אם מדובר בטווח קצר או ארוך)

ואני בחורה - כולם מתבלבלים פה בגלל האווטר.

#6 נצח

נצח

מתחיל/ה להבין בדיחות פורום

• רשומים
  • 246 הודעות:

פורסם 09/08/2005 - 09:06

מצד שני - מצלמת סרט תדרוש קניית פילם ותשלום על פיתוח כל פעם, וגם הטרחה של סריקה לתוך המחשב. השאלה מה יוצא יקר יותר בסוף (כמו ההשוואה בין מדפסת לייזר להזרקת דיו - השאלה אם מדובר בטווח קצר או ארוך)

ואני בחורה - כולם מתבלבלים פה בגלל האווטר.

<{POST_SNAPBACK}>

אביטל,

לא מתחילים לצלם צילום אסטרונומי בלילה אחד. זהו נושא צילומי מורכב שדורש הרבה אימון וניסיון. רק כדי לענות בקצרה על שאלתך - צילמתי מטאורים באמצעות מצלמת סרט - ניקון N70 ומאוחר יותר גם ב D70.

הפלאש, כמו שכבר הוזכר, אינו יעיל לצילומי לילה (למעט מקרים מאוד מסויימים בהם רוצים לראות משהו קרוב מואר ואת הרקע חשוך). חשיפה ארוכה היא הכרחית וציוד של מצלמת רפלקס הינו הכרחי.

גם כאן חשוב לזכור שיש שתי אפשרויות:

צילום על חצובה - התוצאה תהיה מעגלים (בגלל סיבוב כדור הארץ הכוכבים נראים לנוט כאילו הם מסתובבים - בדומה ל"סיבוב" השמש ביום). אם יהיהו מטאורים הם יראו כפסים לא קשורים למעגלים (אגב, אני מוכן להתערב שבצילום שיופיע למחרת בעיתון לא יהיה ולו קשר קלוש למטאורים אלא לצילום בחשיפה ארוכה).

צילום על גבי טלסקופ בעל מנוע עקיבה - מכשיר כזה נועד לקזז את תנועת הסיבוב של כדור הארץ ולכן מצלמה שמורכבת עליו תתן צילומים שנראים כאילו יצאתם למשימה בחלל. שיטה זו מאפשרת גם צילום כוכבי-לבת ואולי אפילו תגרור את מי שרצה לצלם את תוך הפיסיקה והאסטרופיסקה ואז הוא יהיה תקוע במשוואות בדיוק כמו שאני עכשיו ... :blink:

#7 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 09/08/2005 - 11:02

תודה על התשובה המפורטת! :וי:

אם ככה את הפרסאידים של השנה אני לא אצלם. אין סיכוי שאני אלמד את כל זה עד יום שישי...
אתה גם בא, נכון? אז אולי אתה תצלם אותם. ואם לא, נשים פה לינק לצילומים של נדב רוטנברג וזהו, כדי לשתף את אנשי הפורום בחוויות. אולי אני אביא מצלמה רגילה ואצלם את כולם במרכז המבקרים של מצפה רמון בלי שום קשר לאסטרונומיה.

#8 נצח

נצח

• רשומים
  • 246 הודעות:

פורסם 09/08/2005 - 11:19

תודה על התשובה המפורטת!  :וי:

אם ככה את הפרסאידים של השנה אני לא אצלם. אין סיכוי שאני אלמד את כל זה עד יום שישי...
אתה גם בא, נכון? אז אולי אתה תצלם אותם. ואם לא, נשים פה לינק לצילומים של נדב רוטנברג וזהו, כדי לשתף את אנשי הפורום בחוויות. אולי אני אביא מצלמה רגילה ואצלם את כולם במרכז המבקרים של מצפה רמון בלי שום קשר לאסטרונומיה.

<{POST_SNAPBACK}>

לצערי לא אוכל להגיע לתצפית הקרובה (בזמן האחרון הילדים מתעוררים בלילות ולא הגון להפיל הכל על אשתי :unsure: ).
נסי לשאול מצלמת סרט פשוטה ממישהו ולצלם (אם אמצא את הישיקה הישנה בבוידם אשמח להשאיל לך). חבל לפספס את ההזדמנות. כמובן, לא לשכוח חצובה והרבה סבלנות.

בכל מקרה אני בטוח שתהני מהמחזה המרהיב ומנסיון אישי אני ממליץ לקחת לתצפית גם אוכל, שתיה חמה בתרמוס, גיטרה ורחמנא ליצלן גם אלכוהול משובח :מסמיק:.

#9 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 09/08/2005 - 13:20

חבל שלא תוכל לבוא. אולי תרצה להשתתף בסופשבוע אסטרונומי בשדה בוקר? זה יהיה בתחילת ספטמבר. תודה רבה על העצות המועילות! אם תמצא את המצלמה יהיה נחמד. יש לי חצובה. ואם לא - אני אצלם לפני שהשמש תשקע סתם בשביל המזכרת. עוד שאלה - אם אני מצלמת בחשיפה ארוכה אני אראה את הכל זז? (כמו בתמונות של שבילי כוכבים)

רק במצלמה עם מנוע עקיבה המטאורים יצאו איך שהם באמת נראים?

נ.ב.: ביטלת רשמית את ההרשמה שלך לתצפית? כי יש מישהי שהיתה רוצה להשתתף ואין לה מקום.

#10 נצח

נצח

• רשומים
  • 246 הודעות:

פורסם 09/08/2005 - 13:30

חבל שלא תוכל לבוא. אולי תרצה להשתתף בסופשבוע אסטרונומי בשדה בוקר? זה יהיה בתחילת ספטמבר. תודה רבה על העצות המועילות! אם תמצא את המצלמה יהיה נחמד. יש לי חצובה. ואם לא - אני אצלם לפני שהשמש תשקע סתם בשביל המזכרת. עוד שאלה - אם אני מצלמת בחשיפה ארוכה אני אראה את הכל זז? (כמו בתמונות של שבילי כוכבים)

רק במצלמה עם מנוע עקיבה המטאורים יצאו איך שהם באמת נראים?

נ.ב.: ביטלת רשמית את ההרשמה שלך לתצפית? כי יש מישהי שהיתה רוצה להשתתף ואין לה מקום.

<{POST_SNAPBACK}>

בחשיפה ארוכה רואים את המטאורים כפסים לעומת כוכבים שנראים כחלק ממעגל (רדיוס המכגל תלוי במרחק של הכוכב מכוכב הצפון).

לגבי המצלמה הישנה - אחפש אותה היום.

לגבי ההרשמה - מראש לא נרשמתי משום שצפיתי את הבעיה...

ולגבי ספטמבר - תלוי מתי. בתחילת החודש אני אמור לנסוע לכנס כך שלא אוכל להצטרף, אך לאחר מכן בוודאי שאשמח להצטרף :)

#11 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 09/08/2005 - 15:52

זה דווקא בתחילת ספטמבר - 2-3 בספטמבר. תהיה בחו"ל בתאריכים האלה? לגבי המטאורים - בגלל שהם נכנסים לאטמוספירה הם לא נראים כאילו שהם מסתובבים? בהצלחה בחיפוש המצלמה. אם תמצא אותה זה יהיה מעניין מאוד להתנסות בצילום אסטרונומי...

#12 אורח - Guest

אורח - Guest
  • אורחים

פורסם 09/08/2005 - 16:40

השתמשי אך ורק במצלמת סרט רפלקסית.

מצלמה דיגיטלית סובלת מרעש דיגיטלי בחשיפות ארוכות, בעוד לסרט אין בכלל רעש.
מדובר כאן על חשיפות ארוכות מאוד שאפילו 20D תרעיש אותן (והיא עולה 1500$)

#13 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 09/08/2005 - 21:34

אין לי ניסיון בצילום - מה זה מצלמת סרט רפלקסית? ומה זה 20D ?

#14 נצח

נצח

• רשומים
  • 246 הודעות:

פורסם 09/08/2005 - 22:32

השתמשי אך ורק במצלמת סרט רפלקסית.

מצלמה דיגיטלית סובלת מרעש דיגיטלי בחשיפות ארוכות, בעוד לסרט אין בכלל רעש.
מדובר כאן על חשיפות ארוכות מאוד שאפילו 20D תרעיש אותן (והיא עולה 1500$)

<{POST_SNAPBACK}>

בגדול אתה צודק.
הדרך לפתור את הבעיה היא לצלם בחשיפות של עד 10 דקות בכל פעם ולחבר את התמונות בפ"ש.
בכל מקרה מצלמים פריים זהה עם מכסה סגור שימש כרפרנס למידת הרעש (אותה מפחיתים משאר הפריימים).

אביטל,
אני אסע כנראה בשלישי לספטמבר, אבל בכל מקרה אהיה עסוק עד מעל הראש בהכנת ההרצאה שלי כך שלא אוכל להצטרף.
ולשאלתך בנושא מטאורים - הם נראים כפסים. את המעגלים יוצרים הכוכבים ה"רגילים". בעיתון כמובן לא מכירים את זה ובכל שנה מפרסמים את אותה תמונה של מעגלים ....

#15 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 10/08/2005 - 09:16

לגבי התמונות של שבילי כוכבים - הנה לינק לדוגמא:

http://homepages.pic.....ar trails.jpg

אנשים באמת לא מכירים את זה. הראיתי למשפחה שלי תמונה כזאת ושאלתי מה יש במרכז המעגל והיחיד שידע היה אחיין שלי (בן 4.5 ). כל השאר ניחשו דברים מוזרים (השמש לדוגמא) :אוי:

לאן אתה טס? אולי תצלם שם משהו מעניין.

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים