מעבר לתוכן

- - - - -

ריטלין. (מתלבט אם לקחת..)

36 replies to this topic

#1 אורח - ריכוז פרוע

אורח - ריכוז פרוע
  • אורחים

פורסם 03/07/2008 - 01:26

כעיקרון אני מוגדר כלקוי למידה ויש לי תוספת זמן במבחנים, אבל אני פשוט לא מצליח ללמוד את החומר בזמן ולא כמו שצריך.
מבקש את המלצותיכם בנושא.

האם ישנם פה אנשים שמשתמשים בריטלין וחשים בשינוי?
למישהו נגרמו תופעות לוואי מהתרופה?
והאם יש פה כאלו שלא אובחנו כסובלים מהפרעות קשב וריכוז , לקחו ריטלין וחשו בשינוי במצבם, אם לטובה ואם לרעה?
אתם ממליצים לקחת גם לפני מבחנים??

#2 TAL1983

TAL1983

אתיופי לבקן

• רשומים+
  • 1973 הודעות:

פורסם 03/07/2008 - 01:46

כעיקרון אני מוגדר כלקוי למידה ויש לי תוספת זמן במבחנים, אבל אני פשוט לא מצליח ללמוד את החומר בזמן ולא כמו שצריך.
מבקש את המלצותיכם בנושא.

האם ישנם פה אנשים שמשתמשים בריטלין וחשים בשינוי?
למישהו נגרמו תופעות לוואי מהתרופה?
והאם יש פה כאלו שלא אובחנו כסובלים מהפרעות קשב וריכוז , לקחו ריטלין וחשו בשינוי במצבם, אם לטובה ואם לרעה?
אתם ממליצים לקחת גם לפני מבחנים??

אני לקחתי רסיטל (בעברי) שזה אותה השפעה-בעיקרון זה מרגיע ודי גורם לאפתיה והרגשה שהגוף חייב מנוחה. לא הייתי ממליץ לקחת אף כדור אלא רק בהתייעצות מומחה לכך (פסיכולוג)
אגב כדי שתדע שיש גם תופעות לוואי ואחת מהן היא אימפוטנציה (אם זה מפריע לך)
דבר אחרון גם אני מוגדר כלקוי למידה (בערך) ומנסיון זה לא מה שיגרום לך ללמוד נכון
THE PAST IS HISTORY THE FUTURE IS MYSTERY
BUT TODAY IS A GIFT-THAT'S WHY IT'S CALL PRESENT

#3 אורח - פותח השרשור.

אורח - פותח השרשור.
  • אורחים

פורסם 03/07/2008 - 01:54

אני לקחתי רסיטל (בעברי) שזה אותה השפעה-בעיקרון זה מרגיע ודי גורם לאפתיה והרגשה שהגוף חייב מנוחה. לא הייתי ממליץ לקחת אף כדור אלא רק בהתייעצות מומחה לכך (פסיכולוג)

אימפוטנצייה??!!
היועצת/פסיכולוגית באונ' דיברה איתי,ששמעה שהבעיה העיקרית היא ריכוז, ראתה את האבחון שלי, והמליצה לקחת ריטלין. דיברתי עם רופאת המשפחה והיא ממליצה בחום רב .
אבל אף פעם לא שמעתי מישהו שלקח את זה ואם זה באמת עזר לו.

#4 דורימת

דורימת

לי די נחמד לי דווקא די נעים לשיר באוזנכם את השירים הכי פרועים

• רשומים+
  • 4401 הודעות:

פורסם 03/07/2008 - 02:10

יאללה סיינטולגיה... :ריקודבננה:
הקריקטורות שלי

"השעה לא תבוא עד שילחמו המוסלמים ביהודים ויהרגו בהם עד כדי כך שכאשר יסתתר יהודי מאחורי עץ או אבן יאומרו אלו מסלמי,עבד האל,ישמאחרי יהודי בואו והרגהו."

"הנביא" מוחמד

נואשון תעשה לי סלומון

גם אני עם נננואשון

תמונה מצורפת
דרקולאללה ציפור קטנה לחשה לי על הסיבות להיותך אנטיפט. :)

#5 TAL1983

TAL1983

אתיופי לבקן

• רשומים+
  • 1973 הודעות:

פורסם 03/07/2008 - 02:12

אימפוטנצייה??!!
היועצת/פסיכולוגית באונ' דיברה איתי,ששמעה שהבעיה העיקרית היא ריכוז, ראתה את האבחון שלי, והמליצה לקחת ריטלין. דיברתי עם רופאת המשפחה והיא ממליצה בחום רב .
אבל אף פעם לא שמעתי מישהו שלקח את זה ואם זה באמת עזר לו.

כי זה לא-זו רק הדרך של הרפואה להתעלם מהבעיה
THE PAST IS HISTORY THE FUTURE IS MYSTERY
BUT TODAY IS A GIFT-THAT'S WHY IT'S CALL PRESENT

#6 אורח - Nessus

אורח - Nessus
  • אורחים

פורסם 03/07/2008 - 02:40

איזה תגובות מטופשות יש כאן, זה לא יאמן.

לפותח השרשור, כדי לקבל מרשם לריטלין צריך ללכת לניורולוג, וכדי שהוא יזהה צורך בלקחת ריטלין, אתה תעשה בדיקות כדי לראות אם צריך, ואם צריך, אתה תצטרך לעשות בדיקת tova בלי ריטלין ופעם עם ריטלין, וגם אחר כך, תצטרך לדווח לו איך הולך לך עם מינונים שונים של ריטלין עד שאתה מזהה עם כמה הולך לך הכי טוב, אם בכלל. עצות שונות בפורום לכאן או לכאן הן לא רלבנטיות, בגלל שריטלין משפיע באופן שונה על כל אחד, במינונים שונים ובדרכים שונות.

צריך לציין, שריטלין זו רק דרך אחת להתמודד עם בעיות ריכוז. ו"ליקוי למידה" לא בהכרח אומר שיש לך בעיות בריכוז.

#7 אורח - אורח/ת

אורח - אורח/ת
  • אורחים

פורסם 03/07/2008 - 02:53

גם אני אובחנתי עם הפרעות קשב וריכוז. ככה סתם ביומיום מאוד קשה לי להתרכז בלימודים, ולרוב אני מוצאת את עצמי יושבת מהורהרת ומעופפת בשיעור ולא באמת עוקבת אחרי מה שקורה, ובכל זאת אני לא לוקחת את הכדורים על בסיס יומיומי, ובכל זאת, בתקופות מבחנים, לא יעבור בוקר שאני לא אקח כדור קונסרטה (ואשב מרוכזת בטרוף עד שעות הערב המאוחרות!!!).... לא יודעת אם אתה מכיר, אבל קונסרטה עובד פחות או יותר על אותו עיקרון של רטלין רק עם שיחרור מושהה, כך שהוא משפיע ל 12 שעות, ואמור להיות עם פחות תופעות לוואי של רטלין (אף פעם לא לקחתי רטלין, אבל אני יודעת מחברים שיכולה להיות תחושה של דאון כשחולפת ההשפעה שלו- 4 או 8 שעות, תלוי במינון. בכל מקרה- חוץ מחוסר תאבון לא היו לי תופעות לואי עם הקונסרטה (כמובן שעל כל אחד זה יכול להשפיע קצת אחרת) וזה לחלוטין משנה לי את כל התואר , ציונים, הערכה עצמית. בלה. הבנת.....)

בקיצור- אני ממליצה בחום לדבר עם היועצת/ נויירולוגית/ רופאת משפחה ולשאול לגבי קונסרטה....
בכל מקרה שיהיה בהצלחה ובכיף
:)

#8 אורח - פותח השרשור.

אורח - פותח השרשור.
  • אורחים

פורסם 03/07/2008 - 03:20

איזה תגובות מטופשות יש כאן, זה לא יאמן.

לפותח השרשור, כדי לקבל מרשם לריטלין צריך ללכת לניורולוג, וכדי שהוא יזהה צורך בלקחת ריטלין, אתה תעשה בדיקות כדי לראות אם צריך, ואם צריך, אתה תצטרך לעשות בדיקת tova בלי ריטלין ופעם עם ריטלין, וגם אחר כך, תצטרך לדווח לו איך הולך לך עם מינונים שונים של ריטלין עד שאתה מזהה עם כמה הולך לך הכי טוב, אם בכלל. עצות שונות בפורום לכאן או לכאן הן לא רלבנטיות, בגלל שריטלין משפיע באופן שונה על כל אחד, במינונים שונים ובדרכים שונות.

צריך לציין, שריטלין זו רק דרך אחת להתמודד עם בעיות ריכוז. ו"ליקוי למידה" לא בהכרח אומר שיש לך בעיות בריכוז.

עשיתי אבחון דרך פסיכולוג, לא נראה לי שהיה שם מבחן טובה. אבל על ידי כל מיני מבחנים שהוא ערך לי, הוא הסיק שהתוצאות והקשיים נובעים מקשיים ביכולות הקשב והריכוז. ואת הבעיות בריכוז, אני מרגיש מצויין. הראש בעננים כשאני רוצה ללמוד. אני יכול לשבת מלא זמן מול זף בלי ללמוד אותו. דוחה דברים לרגע האחרון... אלו תופעות שדי משקפות בעלי הפרעות קו"ר.

גם אני אובחנתי עם הפרעות קשב וריכוז. ככה סתם ביומיום מאוד קשה לי להתרכז בלימודים, ולרוב אני מוצאת את עצמי יושבת מהורהרת ומעופפת בשיעור ולא באמת עוקבת אחרי מה שקורה, ובכל זאת אני לא לוקחת את הכדורים על בסיס יומיומי, ובכל זאת, בתקופות מבחנים, לא יעבור בוקר שאני לא אקח כדור קונסרטה (ואשב מרוכזת בטרוף עד שעות הערב המאוחרות!!!).... לא יודעת אם אתה מכיר, אבל קונסרטה עובד פחות או יותר על אותו עיקרון של רטלין רק עם שיחרור מושהה, כך שהוא משפיע ל 12 שעות, ואמור להיות עם פחות תופעות לוואי של רטלין (אף פעם לא לקחתי רטלין, אבל אני יודעת מחברים שיכולה להיות תחושה של דאון כשחולפת ההשפעה שלו- 4 או 8 שעות, תלוי במינון. בכל מקרה- חוץ מחוסר תאבון לא היו לי תופעות לואי עם הקונסרטה (כמובן שעל כל אחד זה יכול להשפיע קצת אחרת) וזה לחלוטין משנה לי את כל התואר , ציונים, הערכה עצמית. בלה. הבנת.....)

בקיצור- אני ממליצה בחום לדבר עם היועצת/ נויירולוגית/ רופאת משפחה ולשאול לגבי קונסרטה....

איך את מחזקת!!!
אשמח לעוד תגובות של "משתמשים".

#9 pickaboo

pickaboo

A Real Nowhere Man

• רשומים+
  • 6345 הודעות:

פורסם 03/07/2008 - 03:38

עשיתי אבחון דרך פסיכולוג, לא נראה לי שהיה שם מבחן טובה. אבל על ידי כל מיני מבחנים שהוא ערך לי, הוא הסיק שהתוצאות והקשיים נובעים מקשיים ביכולות הקשב והריכוז. ואת הבעיות בריכוז, אני מרגיש מצויין. הראש בעננים כשאני רוצה ללמוד. אני יכול לשבת מלא זמן מול זף בלי ללמוד אותו. דוחה דברים לרגע האחרון... אלו תופעות שדי משקפות בעלי הפרעות קו"ר.

איך את מחזקת!!!
אשמח לעוד תגובות של "משתמשים".

לא! ממש ממש לא!
אלו הפרעות שמשקפות חצי מהאוניברסיטה כי החומר משעמם, המרצים גרועים, לא ישנת אתמול בלילה כמו שצריך, חם, הרגע אכלת, לדבר עם זה/זו שלידך יותר מעניין (רק תבחר את הסיבה המועדפת עליך).
לא לחצי מהאוניברסיטה יש הפרעות קשב וריכוז. בטח ובטח שלא חצי מהאוניברסיטה צורכת ריטלין. כולנו מתמודדים עם הדברים האלה. לקחת כדורים יפתור לך את הבעיה עכשיו אבל כמו כל כימיקל, הגוף שלך יתרגל אליו ולאט לאט תצטרך לצרוך מינון יותר גבוה.
מקווה שתבין שכמעט כולם מכירים את ההרגשה הזאת, והחוכמה היא להתגבר על זה ללא ה"תרופות" האלה.
אנחנו כנראה נירה בך"
"אנחנו?, מה זאת אומרת אנחנו?? ממתי אתה בצד שלהם?
"אם עומדים לירות בך, באיזה צד אתה מצפה שאהיה?"

תמונה מצורפת

דפקו אותך? עבדו עליך? צוות הצרכנות הפעילה של בן-גוריון לשירותך!
פנה אלינו ונשמח לעזור - bgu.consumers@gmail.com

אין לי קטע חדש בינתיים, אבל גם הקודמים מצחיקים!
בלוג

#10 אורח - פותח השרשור.

אורח - פותח השרשור.
  • אורחים

פורסם 03/07/2008 - 04:00

לא! ממש ממש לא!
אלו הפרעות שמשקפות חצי מהאוניברסיטה כי החומר משעמם, המרצים גרועים, לא ישנת אתמול בלילה כמו שצריך, חם, הרגע אכלת, לדבר עם זה/זו שלידך יותר מעניין (רק תבחר את הסיבה המועדפת עליך).
לא לחצי מהאוניברסיטה יש הפרעות קשב וריכוז. בטח ובטח שלא חצי מהאוניברסיטה צורכת ריטלין. כולנו מתמודדים עם הדברים האלה. לקחת כדורים יפתור לך את הבעיה עכשיו אבל כמו כל כימיקל, הגוף שלך יתרגל אליו ולאט לאט תצטרך לצרוך מינון יותר גבוה.
מקווה שתבין שכמעט כולם מכירים את ההרגשה הזאת, והחוכמה היא להתגבר על זה ללא ה"תרופות" האלה.

כן, אך האם זו גם חוכמה להתגבר ללא (אם בכלל) שעומדים מול נכשל? מול זה שעלייתי לשנה הבאה והמשך לימודיי הם על תנאי?
לא שווה לקחת את זה כדי לנסות לעבור לפחות את השנה הזו?

#11 mipmip

mipmip

הבחורה עם הציפור

• גנרלים בדימוס
  • 19316 הודעות:

פורסם 03/07/2008 - 09:26

כן, אך האם זו גם חוכמה להתגבר ללא (אם בכלל) שעומדים מול נכשל? מול זה שעלייתי לשנה הבאה והמשך לימודיי הם על תנאי?
לא שווה לקחת את זה כדי לנסות לעבור לפחות את השנה הזו?

לדעתי האישית? לא.
עדיף שתלמד להתמודד עם הבעיות שלך גם במחיר של עוד שנת לימודים.

תשאל את עצמך למה אתה לא לומד.
אולי החומר לא מעניין אותך? אולי אתה לא מרגיש שזה מה שאתה מתכוון לעשות בחיים?
אולי יש דברים אחרים שמטרידים אותך כרגע?
למה אתה לומד את מה שאתה לומד (מבחינת מקצוע, לא קורסים ספציפיים)? האם זה מרצון או מלחץ של הסביבה?

כי לך תדע, אולי הבעיה היא בכלל לא אתה כמו המקצוע שבחרת. ואני אומרת את זה כי אני מכירה אנשים שזה ככה אצלם (אם מישהו קורא את זה וחושב שאני מתכוונת אליו, אז אני לא). אז ברור שקל להאשים את הבעיות למידה, ולקחת ריטלין שזה הפתרון הקל (סוג של בריחה).
וואז מה, תצליח לסיים תואר במשהו שלא מעניין אותך או לחילופין לא תתמודד עם מה שמטריד אותך באמת?

אם תפתור את כל השאלות האלה, ותגיע למסקנה שלמרות שכל הדברים האלה פתורים עדיין יש לך בעיות שאתה לא מסוגל להתמודד איתן, אז ורק אז ללכת לכיוון של לקחת ריטלין.
בלילות שישי, במוצאי שבת
אוהבים הרבה, מדברים מעט
מנגנים דואט ובבת אחת,
הצלילים עולים והלב נרעד
נישאים הם סחור וסחור
הוא גיטרה היא כינור.

רגע, אז עכשיו אני צריכה לשנות את היוזר לmipBA ?

#12 יוני

יוני

כסף

• רשומים+
  • 1094 הודעות:

פורסם 03/07/2008 - 09:27

הריטלין תפקיד הריטלין הוא לשפר את הריכוז. מניסיון ארוך מדובר בתרופה מעולה, אבל היא לא יכולה לעזור במקום ההשקעה והמאמצים שלך.
כמובן, כמו כל תרופה אחרת, צריך לקחת אותה לפי המינון שרופא ממליץ ותחת מעקב.

#13 pickaboo

pickaboo

A Real Nowhere Man

• רשומים+
  • 6345 הודעות:

פורסם 03/07/2008 - 11:44

לדעתי האישית? לא.
עדיף שתלמד להתמודד עם הבעיות שלך גם במחיר של עוד שנת לימודים.

תשאל את עצמך למה אתה לא לומד.
אולי החומר לא מעניין אותך? אולי אתה לא מרגיש שזה מה שאתה מתכוון לעשות בחיים?
אולי יש דברים אחרים שמטרידים אותך כרגע?
למה אתה לומד את מה שאתה לומד (מבחינת מקצוע, לא קורסים ספציפיים)? האם זה מרצון או מלחץ של הסביבה?

כי לך תדע, אולי הבעיה היא בכלל לא אתה כמו המקצוע שבחרת. ואני אומרת את זה כי אני מכירה אנשים שזה ככה אצלם (אם מישהו קורא את זה וחושב שאני מתכוונת אליו, אז אני לא). אז ברור שקל להאשים את הבעיות למידה, ולקחת ריטלין שזה הפתרון הקל (סוג של בריחה).
וואז מה, תצליח לסיים תואר במשהו שלא מעניין אותך או לחילופין לא תתמודד עם מה שמטריד אותך באמת?

אם תפתור את כל השאלות האלה, ותגיע למסקנה שלמרות שכל הדברים האלה פתורים עדיין יש לך בעיות שאתה לא מסוגל להתמודד איתן, אז ורק אז ללכת לכיוון של לקחת ריטלין.

תודה. לא יכולתי לנסח את זה טוב יותר :)
אנחנו כנראה נירה בך"
"אנחנו?, מה זאת אומרת אנחנו?? ממתי אתה בצד שלהם?
"אם עומדים לירות בך, באיזה צד אתה מצפה שאהיה?"

תמונה מצורפת

דפקו אותך? עבדו עליך? צוות הצרכנות הפעילה של בן-גוריון לשירותך!
פנה אלינו ונשמח לעזור - bgu.consumers@gmail.com

אין לי קטע חדש בינתיים, אבל גם הקודמים מצחיקים!
בלוג

#14 אורח - Guest_מיכל_*

אורח - Guest_מיכל_*
  • אורחים

פורסם 03/07/2008 - 16:02

רסיטל זו תרופה שונה לגמרי מריטלין. בדכ היא משמשת לטיפול בחרדה ודיכאון. גם אם אצלך היא שומשה בתרופת הרגעה עדיין היא לא מאותו סוג תרופות של ריטלין, ולא משפיעה באותה צורה על הגוף.
למשל- ההשפעה של ריטלין היא מיידית לאחר לקיחת הכדור הראשון, ולאר מספר שעות עוברת לגמרי. לעומת זאת ההשפעה של רסיטל היא מצטברת ורק אחרי 3 שבועות עד חודש ניתן לחוש בהשפעה [באותו אופן גם אם מפסיקים לקחת אותה הפסקת ההשפעה שלה על הגוף היא הדרגתית ולא מיידית כמו בריטלין].
רסיטל, בדומה לתרופות אנטי-דכאוניות רבות אחרות [המוכרת שבהן - פרוזק] עלולה לגרום לאימפוטנציה, אבל מזה בכלל אי אפשר להשליך לגבי ריטלין שהיא תרופה שונה לגמרי.

ההמלצה שלי לפותח השרשור היא ללכת לאבחון אצל נוירולוג [לא יקר כי קופות החולים מחזירות את מרבית הסכום], לעשות את מבחן טובה ואז להחליט ביחד עם הנוירולוג האם ריטלין יכול לעזור ואם כן באיזה מינון.
אתה לא צריך לקחת ריטלין כל יום, אלא להעזר בתרופה כאשר אתה צריך ללמוד למבחן חשוב. שוב לפי המלצת נוירולוג וגם לפי ההרגשה שלך ומה שנוח לך.

#15 הרוקח השקט

הרוקח השקט

a man who makes potions in a travelling show

• רשומים+
  • 6753 הודעות:

פורסם 03/07/2008 - 16:32

ראשית לידע כללי, ריטלין מוגדר כסם מסוכן (כמו המריחואנה, המורפיום, הקוקאין ושאר מריעין בישין) לפי החוק הישראלי (וגם בשאר עולם), מכאן שיש לחשוב הרבה מאוד לפני שמתחילים להשתמש בחומר הזה.
שנית, ריטלין הוא חומר דמוי אמפטמין ומשפיע על המוח באותה המידה - הוא מגביר את ריכוז הדופמין במוח ובכך מגביר את יכולת הריכוז.
בילדים דרך אגב ישנה השפעה של הרגעה ולכן נותנים אותו לילדים היפראקטיבים (בשונה ממבוגרים שמקבלים ריטלין בדר"כ להפרעות ריכוז וקשב).
כיום אין מבחן חד משמעי שיכול לקבוע האם הפרעות הקשב והריכוז של אדם הן הפרעות "רגילות" (כמו שמיפ ציינה בהודעה שלה ואני מסכים עם כל מילה) או הפרעות קצת יותר חריגות הדורשות טיפול בריטלין. המבחן המקובל כיום הוא אכן מבחן tova שבודק את יכולת הריכוז עם וללא השפעת ריטלין. ברמת העיקרון ריטלין אמור להשפיע רק על מי שחורג מהנורמה ולא על אדם רגיל עם בעיות קשב וריכוז "רגילות", אך אני לא בטוח שאני מאמין לזה לחלוטין.
הבעיה היום עם ריטלין היא שהאצבע מאוד קלה על ההדק. לכל אדם שחווה יום קצת רע בו הוא לא הצליח להתרכז יש את האפשרות ללכת לרופא שלו ולבקש ריטלין או לחילופין לנשנש ריטלין מהחבר שלו וקלות הדעת הזאת משגעת אותי - זה ממש חוסר אחריות. מעבר לכך, רוב הרופאים (כולל הנוירולוגים) שרושמים את התרופה והרוקחים שמנפקים אותה לא יודעים עליה מספיק בכדי לתת הוראות מינימליות לשימוש נכון בתרופה (שהיא כאמור תחת ההגדרה של סם מסוכן).

1. כמו שמיכל אמרה, העובדה שרסיטל היא תרופה מרגיעהלא הופך אותה לדומה לריטלין.
ההיפך הוא הנכון, לריטלין השפעה מעוררת על מבוגרים, קבוצת החומרים ומנגנון הפעולה הוא שונה לחלוטין וכנ"ל גם הקטגוריה הטיפולית - אין שום קשר בין שתי התרופות.
2. תופעות הלוואי של התרופה מתחלקות לשתיים:
א. תופעות לוואי שכיחות החולפות בדר"כ תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר: ישנוניות, אינסומניה, עצבנות ואיבוד תיאבון
ב. תופעות לוואי שכיחות הדורשות בדיקת רופא: יתר/תת לחץ דם, מצב רוח ירוד, חום, כאב ראש, הזעה, חוסר מנוחה, איבוד שיער, אורטיקריה, כאבי בטן, בחילות, הקאות, איבוד משקל וטישטוש ראיה.

לא יודעת אם אתה מכיר, אבל קונסרטה עובד פחות או יותר על אותו עיקרון של רטלין רק עם שיחרור מושהה, כך שהוא משפיע ל 12 שעות...

רק הערה קטנה, קונצרטה זה בדיוק כמו ריטלין (אותו חומר פעיל) רק בשיחרור מושהה (כמו שאמרת) :)
לאור ריבוי המקרים אני מצהיר בזאת : אוטיזם מצחיק! (ולפעמים גם זה לא)...
צוף: אבל אמא אני אאחר לבית הספר...
עכשיו כולם יודעים:

זהו נראה לי שמצאתי את הבחור שהכי מפחיד אותי בפורום, וזה לא דרקול וגם לא ברק
הרוקח...

הוספת תגובה

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים