מעבר לתוכן

תמונה

מים לפילים/שרה גרואן*

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 איה

איה

המניבה

• רשומים+
  • 2710 הודעות:

פורסם 28/09/2008 - 00:33

מים לפילים/שרה גרואן

אי שם באמצע שנות ה-2000 הייתי סטודנטית באוניברסיטת בן גוריון. אי אז בימים ההם, נהגנו חברי ואני, להיפגש כמעט בכל יום בצהריים, ולסעוד את לבנו במקומות שונים. היינו אוכלים בקרנף, בחומוסיה, בהודית, באיטלקית, אפילו בבית חב"ד, באמת שהיה נחמד. אבל מה? פעם בכמה זמן, פקדנו את המנזה בבית הסטודנט ולאכול שם מיני מאכלים זרחניים ושומניים, וכל זאת למה? בשביל לדעת להעריך את המקומות האחרים שבהם נהגנו לאכול! ככה גם הספר "מים לפילים", פעם בכמה זמן, אני קוראת איזשהו זבלון כמו הספר הזה, בשביל שאוכל לכוון מחדש את אומדני הקריאה שלי, ולהעריך את אמנות הכתיבה. אנשים לא יודעים להעריך נכונה ספרות בינונית, ואילו אני חושבת שהיא חיונית בדיוק כפי שאוכל מנזה הוא חיוני. אתה לא יכול ליהנות מהאוכל הזה, אבל הוא מאפשר לך ליהנות מכל דבר שתכניס לפה אחריו. ולכן, פעם בכמה זמן, בין ספר מעולה אחד למשנהו, אני נוטלת לידי איזה ספר בינוני בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן, ומתמוגגת מהשטחיות (השנה נכנסו לקטגוריה הזו "הכלב היהודי" <המחורבן> ו"יצר לב האדמה" <המפוספס>, ועכשיו זכיתי גם ל"מים לפילים". עד העונג הבא...).

הסיפור באמת לא כזה חשוב, משום שקראתם אותו כבר אלף פעם, במקרה הוא מתרחש בקרקס בשנות השלושים של המאה העשרים באמריקה, זה חסר משמעות, אתם מכירים את הסיפור הזה גם בכל ואריאציה אחרת, ואין יותר מדי משמעות לרקע שבו הוא מתקיים. אומרים שאם אקדח מופיע במערכה הראשונה, עוד ישתמשו בו במערכה האחרונה, זה טריק מוצלח אם יש רק אקדח אחד, אבל בספר הזה התחושה היא שכל האקדחים מופיעים במערכה הראשונה, וברור שכולם יופיעו במערכה האחרונה, כך שלא נותר שום דבר מעניין בהתפתחות הסיפור. התיאורים שם כל כך בנאליים ונטולי כל עומק, הדמויות שטוחות לחלוטין, ברור שהספר הזה הולך להפוך לסרט, ואולי טוב שכך, משום שאין לו שום ערך מבחינה ספרותית, באותה מידה אפשר היה לקרוא כרוניקה של הסיפור.

בקיצור, אם בא לכם על פריכית אורז תפלה, מרוחה בכף גבינה לבנה, משהו שיתאים לכל דיאטה ספרותית - זה הספר!

זנב אחד בסולם איה.
"אל תשכח שזנב הוא לא רק זנב, ויותר משהזנב קשור לבעליו, בעליו קשור אליו!"

#2 zabot

zabot

כל שיר חושף איזה סוד...

• רשומים+
  • 11887 הודעות:

פורסם 28/09/2008 - 10:23

או-ווה!
this is the way לקטול ספר, אם כבר מחליטים לעשות את זה!
דווקא שמעתי דברים טובים, אבל טרם יצא לי להתקל. נחיה ונראה :הממ:

"אהבה לפי דעתה זה ממש מצב הרסני: שניים זרים שפתאום רואים אחד את השני, או לא ממש רואים, מריחים, ותוך כלום נהיים מחוברים יותר מאח ואחות. מתחילים לישון יחד באותה המיטה אפילו שהם לא מאותה המשפחה. והרבה פעמים אלה שניים שהם לא ידידים לא מכירים לא חברים ורק שפוטים אחד על השניה, ושיהרס כל העולם. ובאמת, תסתכלי איזה הרס. מתים מאהבות אולי יותר הרבה ממה שמתים מסמים. אולי צריכים שיהיה גם לזה מסלול גמילה".

(אל תגידי לילה, עמוס עוז, עמ' 157).

Yes, כנראה ש you מצאת for this משמעות double !
(לקרוא עם מבטא אמריקאי חזק מדי, יעני heavy).

#3 דוס

דוס

חייבת לעבור לגור באזור גשום...

• רשומים+
  • 8441 הודעות:

פורסם 30/09/2008 - 13:32

או-ווה!
this is the way לקטול ספר, אם כבר מחליטים לעשות את זה!
דווקא שמעתי דברים טובים, אבל טרם יצא לי להתקל. נחיה ונראה :הממ:

גם אני שמעתי דברים טובים. אני חושבת שפשוט לאיה יש טעם מאוד ספציפי לספרים באיכות מאוד גבוהה (בלי שום ציניות). אני דווקא יכולה להנות מאוד גם מספרים שהם לא כל כך "איכותיים".

נ.ב.

איה- אין על הביקורות שלך! כבוד על ההשקעה
השם הוא דוּס, לא דוֹס!

#4 איה

איה

המניבה

• רשומים+
  • 2710 הודעות:

פורסם 01/10/2008 - 21:33

גם אני שמעתי דברים טובים. אני חושבת שפשוט לאיה יש טעם מאוד ספציפי לספרים באיכות מאוד גבוהה (בלי שום ציניות). אני דווקא יכולה להנות מאוד גם מספרים שהם לא כל כך "איכותיים".

נ.ב.

את צודקת במה שכתבת, ותודה רבה על המחמאה, אבל ממש חשוב לי להבהיר משהו, בשביל שלא יחשבו שאני סתם פלצנית שחוץ מגיתה שום דבר לא נחשב מבחינתה - ספר טוב לא חייב להיכתב במאה ה-19, או לכלול תיאורי נוף ונפש אינסופיים, הוא צריך להיות ייחודי, מעשיר, מעורר מחשבה. ולכן, אתגר קרת, עם העברית הרזה שלו, הוא סופר לא פחות מוצלח מאשר תומאס מאן, שיכול להקדיש 20 עמודים לתיאור קלידי פסנתר, כל אחד מעולה בסגנונו.

ספר כמו "מים לפילים" חסר את כל התכונות שאני מחפשת בספר טוב, אין בו שום חדשנות, פענוח, העשרה, כלום! ולכן הוא אחלה בתור ספר שנועד להעביר את הזמן, או לחדד את החושים בשביל להעריך ספרים טובים יותר, אבל בפני עצמו, אין בו כלום.

הערה לעצמי: קניתי את הספר הזה בעקבות המלצה סופר חמה ע-נ-ק-י-ת של אברי גלעד בתוכנית שלו ברדיו. לעולם לא עוד.
"אל תשכח שזנב הוא לא רק זנב, ויותר משהזנב קשור לבעליו, בעליו קשור אליו!"

#5 דוס

דוס

• רשומים+
  • 8441 הודעות:

פורסם 01/10/2008 - 22:01

את צודקת במה שכתבת, ותודה רבה על המחמאה, אבל ממש חשוב לי להבהיר משהו, בשביל שלא יחשבו שאני סתם פלצנית שחוץ מגיתה שום דבר לא נחשב מבחינתה - ספר טוב לא חייב להיכתב במאה ה-19, או לכלול תיאורי נוף ונפש אינסופיים, הוא צריך להיות ייחודי, מעשיר, מעורר מחשבה. ולכן, אתגר קרת, עם העברית הרזה שלו, הוא סופר לא פחות מוצלח מאשר תומאס מאן, שיכול להקדיש 20 עמודים לתיאור קלידי פסנתר, כל אחד מעולה בסגנונו.

ספר כמו "מים לפילים" חסר את כל התכונות שאני מחפשת בספר טוב, אין בו שום חדשנות, פענוח, העשרה, כלום! ולכן הוא אחלה בתור ספר שנועד להעביר את הזמן, או לחדד את החושים בשביל להעריך ספרים טובים יותר, אבל בפני עצמו, אין בו כלום.

הערה לעצמי: קניתי את הספר הזה בעקבות המלצה סופר חמה ע-נ-ק-י-ת של אברי גלעד בתוכנית שלו ברדיו. לעולם לא עוד.

אני ממש לא חושבת שאת פלצנית! להפך, אני פשוט חושבת שאת נהנת מסוג ספרים מאוד מסוים, גם חברה שלי שאני מאוד מעריכה את דעתה על ספרים אמרה לי אתמול בדיוק את אותו הדבר על הספר הזה, שהוא פשוט לא מחדש כלום ...
השם הוא דוּס, לא דוֹס!

#6 אסףף

אסףף

משתמש טרי

• רשומים
  • 17 הודעות:

פורסם 27/10/2008 - 19:52

זה אותו אברי גלעד שהנחה את עשינו עסק שהיתה השראה מכוננת לנובל של אומן

אני חושב, בלי להתעמק יותר מדי במחשבה הזאת, - נראה לי שלא צריך לשפוט את כל הספרים על אותו סקאלה ... אז מה אם כולם ערימת דפים מרוחים בכתמי דיו קטנטנים ומאוגדים בכריכה? בזה נגמר הדימיון

כשאת קוראת "זיבלון" השאלה שצריכה להשאל אם היה לך כיף.
נהנית? ספרי לחבריך

קראתי למשל את הכלב היהודי שהזכרת לרעה . נכון, הוא לא אחיד ויש בו הרבה פגמים 'מבניים', לא תרם לי הרבה לנפש הצמאה, לא לקארמה, וכנראה שגם לא לאנושות. אבל היה לי כיף והזדהיתי עם הכלב.
בגלל זה הייתי נותן לו כמה זנבות. למרות שיש לו רק אחד

אולי קצת הסתבכתי עם הדוגמא אבל הרעיון ברור (אני מקווה)

#7 אורח - יין

אורח - יין
  • אורחים

פורסם 31/10/2008 - 14:56

אף פעם לא הבנתי מה חיובי בתיאורי נוף אינסופיים. למען האמת- אם יש דבר שמייגע אותי עד מוות..

כנראה שפשוט אין לי דמיון ויזואלי מפותח..

#8 nocturnal

nocturnal

נגמלת לאט

• רשומים+
  • 1107 הודעות:

פורסם 31/10/2008 - 23:49

מים לפילים/שרה גרואן

אי שם באמצע שנות ה-2000 הייתי סטודנטית באוניברסיטת בן גוריון. אי אז בימים ההם, נהגנו חברי ואני, להיפגש כמעט בכל יום בצהריים, ולסעוד את לבנו במקומות שונים. היינו אוכלים בקרנף, בחומוסיה, בהודית, באיטלקית, אפילו בבית חב"ד, באמת שהיה נחמד. אבל מה? פעם בכמה זמן, פקדנו את המנזה בבית הסטודנט ולאכול שם מיני מאכלים זרחניים ושומניים, וכל זאת למה? בשביל לדעת להעריך את המקומות האחרים שבהם נהגנו לאכול! ככה גם הספר "מים לפילים", פעם בכמה זמן, אני קוראת איזשהו זבלון כמו הספר הזה, בשביל שאוכל לכוון מחדש את אומדני הקריאה שלי, ולהעריך את אמנות הכתיבה. אנשים לא יודעים להעריך נכונה ספרות בינונית, ואילו אני חושבת שהיא חיונית בדיוק כפי שאוכל מנזה הוא חיוני. אתה לא יכול ליהנות מהאוכל הזה, אבל הוא מאפשר לך ליהנות מכל דבר שתכניס לפה אחריו. ולכן, פעם בכמה זמן, בין ספר מעולה אחד למשנהו, אני נוטלת לידי איזה ספר בינוני בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן, ומתמוגגת מהשטחיות (השנה נכנסו לקטגוריה הזו "הכלב היהודי" <המחורבן> ו"יצר לב האדמה" <המפוספס>, ועכשיו זכיתי גם ל"מים לפילים". עד העונג הבא...).

הסיפור באמת לא כזה חשוב, משום שקראתם אותו כבר אלף פעם, במקרה הוא מתרחש בקרקס בשנות השלושים של המאה העשרים באמריקה, זה חסר משמעות, אתם מכירים את הסיפור הזה גם בכל ואריאציה אחרת, ואין יותר מדי משמעות לרקע שבו הוא מתקיים. אומרים שאם אקדח מופיע במערכה הראשונה, עוד ישתמשו בו במערכה האחרונה, זה טריק מוצלח אם יש רק אקדח אחד, אבל בספר הזה התחושה היא שכל האקדחים מופיעים במערכה הראשונה, וברור שכולם יופיעו במערכה האחרונה, כך שלא נותר שום דבר מעניין בהתפתחות הסיפור. התיאורים שם כל כך בנאליים ונטולי כל עומק, הדמויות שטוחות לחלוטין, ברור שהספר הזה הולך להפוך לסרט, ואולי טוב שכך, משום שאין לו שום ערך מבחינה ספרותית, באותה מידה אפשר היה לקרוא כרוניקה של הסיפור.

בקיצור, אם בא לכם על פריכית אורז תפלה, מרוחה בכף גבינה לבנה, משהו שיתאים לכל דיאטה ספרותית - זה הספר!

זנב אחד בסולם איה.

מילים כדורבנות.
הזכרת לי למה אני מתעצבנת על כל מיני אנשים שאומרים ש"רודף העפיפונים" זה הספר ששינה את חייהם.
כיף חיים בפורום ספרים

#9 mipmip

mipmip

הבחורה עם הציפור

• גנרלים בדימוס
  • 19316 הודעות:

פורסם 04/12/2008 - 17:53

הביקורות של איה זה אחת הסיבות העיקריות שהתחלתי את הפרוייקט הזה של הקטלוג.
היה לי ממש חבל שהן הלכו לאיבוד בין השרשורים.
בלילות שישי, במוצאי שבת
אוהבים הרבה, מדברים מעט
מנגנים דואט ובבת אחת,
הצלילים עולים והלב נרעד
נישאים הם סחור וסחור
הוא גיטרה היא כינור.

רגע, אז עכשיו אני צריכה לשנות את היוזר לmipBA ?

#10 דוס

דוס

• רשומים+
  • 8441 הודעות:

פורסם 04/12/2008 - 19:45

הביקורות של איה זה אחת הסיבות העיקריות שהתחלתי את הפרוייקט הזה של הקטלוג.
היה לי ממש חבל שהן הלכו לאיבוד בין השרשורים.

את צודקת, בהחלט חבל. עכשיו שאני מחפשת ספרים למבצע 4 במאה אני קודם כל בודקת על מה איה המליצה ואז בודקת אם זה במבצע :)
השם הוא דוּס, לא דוֹס!

#11 אורח - shila

אורח - shila
  • אורחים

פורסם 01/06/2011 - 13:27

הביקורת שטחית! אכן סיפור אהבה יכול להתרחש בכל מקום, אך לא זה העניין בספר.
החשיפה לחיי הקרקס המורכבים והלא מוכרים, חשיפה אשר מגרה את הדמיון והסקרנות היא העניין.
קפלי את הזנב איה.

#12 vansi

vansi

אבל למהההה?

• רשומים+
  • 850 הודעות:

פורסם 07/06/2011 - 23:58

הביקורת שטחית! אכן סיפור אהבה יכול להתרחש בכל מקום, אך לא זה העניין בספר.
החשיפה לחיי הקרקס המורכבים והלא מוכרים, חשיפה אשר מגרה את הדמיון והסקרנות היא העניין.
קפלי את הזנב איה.

קפלי את זקנקן הטרול שלך, אורחת הזויה שמגיבה לשרשור מלפני שנתיים וחצי :אוי:
טודודו דו טו טודווווו, טודודו דו טו טו דוווווווו
עטור מצחך חתול קטן
מה שיפה בהתחממות הגלובלית זה שלבאר שבע סוף סוף יהיה חוף ים!

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים