מעבר לתוכן

תמונה

תגליות מדעיות מעניינות שהתפרסמו לאחרונה

11 replies to this topic

#1 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 07/11/2008 - 12:39

בשרשור הזה אני אכתוב על תגליות מדעיות מעניינות מהשבוע הזה. אתם מוזמנים להוסיף עוד דברים משלכם. הכותרות שלי לקוחות מ- Science של השבוע. מי שמעוניין לקרוא יותר על הנושאים האלה מוזמן להיכנס לאתר של Science ולקרוא את המאמרים המקוריים:

http://www.sciencemag.org/

כדי לקרוא מאמרים מדעיים מהבית, צריך פעם אחת לעשות פרוצדורה להגדרת פרוקסי שמפורטת באתר של האוניברסיטה:
http://cmsprod.bgu.a...ernet/proxy.htm

אחר כך תתבקשו להכניס את שם המשתמש והסיסמא שלכם באוניברסיטה (כמו במייל של האוניברסיטה) כדי שתהיה לכם גישה למאמרים.

עכשיו לכותרות:
*שריפת שומנים להארכת חיים - לא רק בבני אדם:
התולעת Caenorhabanitis elegans משתמשת בשיטה לשריפת שומנים כדי להאריך את חייה. היא עושה זאת ע"י העלאת הריכוז של ליפאז מסויים - אנזים המפרק שומנים. מצאו שתוחלת החיים של התולעת הזאת קשורה באופן הדוק למטבוליזם של חומצות השומן.

*הארכת זמני חיים של נקודות קוונטיות, כדי ליצור גלאים פוטוולטאיים:
גלאים פוטו-וולטאיים משתמשים באור כדי לייצר אנרגיה. לוויינים וחלליות לחקר החלל משתמשים בתאים פוטו-וולטאיים. התאים מבוססים על האפקט הפוטואלקטרי, שבו הקרנת משטח מתכת באור גורמת לשחרור אלקטרונים. במילים אחרות - המרת אנרגיה סולארית לאנרגיה חשמלית. נקודות קוונטיות הן חומרים מיוחדים שיכולים לשמש כגלאים פוטו וולטאיים. הם מיוחדים בגלל שהן מהוות סוג מיוחד של מוליך למחצה. זה מוליך למחצה שמכיל מספר מולקולות קטן מספיק כדי להראות תופעות קוונטיות. הבעיה עם הנקודות הקוונטיות היא שהן מתכלות מהר מאד. Pandey & Guyot-Sionest מדווחים שאפשר להאריך את זמן מחצית החיים של שתי הרמות המעוררת הנמוכות ביותר של קדמיום סלניום בעזרת ציפוי עבה של מבודד אלקטרוני.

*יצירת תאי גזע הדומים לתאים עובריים לשימוש קליני:
גילו שאפשר להשתמש בוירוסים מסויימים ליצירת תאי גזע הדומים לתאים עובריים. אפשר ליצור תאים כאלה לא רק לצורכי מחקר, אלא גם לשימוש קליני עתידי.

אז עוד מעט יצטרכו להחליף את הפרסומת: "כי לגוף אין חלקי חילוף", ב- "כי לגוף יש חלקי חילוף"

*כתבה גדולה על הקשר בין פסיכולוגיה לביולוגיה:
ב- Science יש כתבה גדולה על הקשר שבין ביולוגיה (ובעיקר גנטיקה) לביולוגיה. למשל - גילו שיש שני סוגים של טיפוסים של אנשים. סוג אחד של אנשים, בעלי גן שגורם לפחות דופאמין - יש להם זכרון גרוע ורגישות נמוכה לכאב. לכן - הם יהיו פחות טובים בלימודים אבל פחות חרדים ומבוהלים. לעומת זאת - לטיפוס השני יש ריכוז דופאמין גבוה, שמשפר את הריכוז והביצועים הקוגניטיביים, אבל בגלל שהוא משפר את הזכרון הוא מגדיל את החרדה. האנשים שיש להם דופאמין גבוה מתרכזים באופן מצויין אבל מתקשים לעבור מדבר לדבר, כלומר יהיו פחות טובים בביצוע כמה פעולות בו - זמנית.בכתבה הזאת יש עוד הרבה דוגמאות שמראות את הקשר בין גנים מסויימים לתכונות אופי של אנשים.

ובאותו נושא, באוניברסיטה שלנו:
מי אמר שצריך פסיכולוגים ושיחות כדי להוריד את רמת החרדה בנפגעי פוסט טראומה? מחקר חדש שנעשה במודל ייחודי בבעלי-חיים, ופותח על ידי פרופ' חגית כהן מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב בשיתוף עם פרופ' יוסי זהר מאוניברסיטת תל-אביב, מצא כי טיפול בהורמון קורטיזול במינון גבוה יכול למנוע או להפחית את הסיכון לחלות בתסמונת הפוסט-טראומטית. תמצאו את המשך הכתבה באתר הראשי של האוניברסיטה.

אתם מוזמנים לכתוב כאן על תגליות מדעיות עדכניות שנשמעות לכם מעניינות.

#2 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 07/11/2008 - 12:57

ונזכרתי בשלושה גנים מעניינים שהופיעו בכתבה הכללית על הקשר בין פסיכולוגיה לגנטיקה שהזכרתי קודם:

גן ה"נחום תקום" (אני נופל וקם, נופל וקם) - זה גן שנמצא אצל אנשים שמתמודדים טוב יותר עם קשיים ומכשולים, לעומת הטיפוסים ההיסטריים והחלשים שמופיעים בסרטים של וודי אלן, שאין להם את הגן הזה וקורסים בהזדמנות הראשונה שהם נתקלים במכשול.

גן האלטרואיזם: חוקרים מהאוניברסיטה העברית גילו קשר בין התנהגות אלטרואיסטית ליציבות הנישואים, כאשר האנשים בעלי הגן שגרם להם להתנהג באופן אלטרואיסטי היו בעלי יחסים זוגיים יציבים יותר מאלה שהראו התנהגות אנוכית.

גן ההרפקנות: הגן שגורם לאנשים להיות לוחמים טובים אך לקחת סיכונים, להמר ולהסתבך בצרות.

#3 אורח - El Capitan

אורח - El Capitan
  • אורחים

פורסם 07/11/2008 - 20:31

את הגן של קניית דירות במחיר מופקע וקבלת מעטפות כבר מצאו?

#4 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 07/11/2008 - 23:55

את הגן של קניית דירות במחיר מופקע וקבלת מעטפות כבר מצאו?

לא - וכדאי לך למהר כדי שמישהו אחר לא ימצא אותו לפניך ;)

#5 אורח - Nessus

אורח - Nessus
  • אורחים

פורסם 08/11/2008 - 10:54

There is a huge hole in the universe... :blink:

http://www.nrao.edu/pr/2007/coldspot/

Astronomers have found an enormous hole in the Universe, nearly a billion light-years across, empty of both normal matter such as stars, galaxies, and gas, and the mysterious, unseen "dark matter." While earlier studies have shown holes, or voids, in the large-scale structure of the Universe, this new discovery dwarfs them all.

#6 טולו

טולו

אוף

• רשומים+
  • 299 הודעות:

פורסם 11/11/2008 - 11:32

חידקים מסוגלים להגביר את קצב המוטציות שלהם כאשר הדבר נחוץ.

מאז 1970 מכירים המדענים תהליך המתרחש בחיידקים, שאותו הם מכנים "תגובת SOS". תהליך זה מנצל למעשה את המוטציה כדרך של הגנה עצמית. כשחיידקים מצויים במצב של עקה קיצונית, הם מנסים תחילה לנקוט אמצעים שונים כדי לתקן את הנזק. לאחר מכן הם מפעילים גנים שתוצריהם החלבוניים יוצרים מבול של מוטציות, מוטציות המתרחשות בקצב גדול פי 10,000 מזה המתרחש בעת שכפול רגיל של התא.

המאמר בהידען
מעונין לקנות: ב.ה. לידל הארט, אסטרטגיה של גישה עקיפה

אם אתה מעונין למכור, שלח אימיל

(הזריחות הכי יפות הן בערבה, בחורף, כשהשמש מטילת בין הרי אדום לעננים וצובעת את הכול באדום וכתום)

#7 טולו

טולו

אוף

• רשומים+
  • 299 הודעות:

פורסם 11/11/2008 - 11:38

עוד על גנטיקה

תאומים זהים אינם זהים

מקור השפעת הספרדית

(הזריחות הכי יפות הן בערבה, בחורף, כשהשמש מטילת בין הרי אדום לעננים וצובעת את הכול באדום וכתום)

#8 טולו

טולו

אוף

• רשומים+
  • 299 הודעות:

פורסם 20/11/2008 - 22:45

עדויות לחלקיק חדש ואולי תיקון למודל הסטאנדרטי של פיסיקת החלקיקים מפארמילאב:

עולם הפיסיקה

יותר פרוט עבור פיסיקאים

#9 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 20/11/2008 - 22:56

עדויות לחלקיק חדש ואולי תיקון למודל הסטאנדרטי של פיסיקת החלקיקים מפארמילאב:

עולם הפיסיקה

יותר פרוט עבור פיסיקאים

זה נשמע מעניין - והנה, אמריקה עדיין מובילה במדע :punk:

#10 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 20/11/2008 - 23:13

עכשיו אני קוראת את Science של השבוע שעבר (טוב, יש לי תירוצים, הייתי במילואים) ויש שם כתבה ממש מצחיקה - מתברר שהאבולוציה גרמה להרחבת האגן של הנשים בגלל שהמוח של העוברים גדל.

זה מזכיר לי מחמאה מוזרה שאורחת ממכסיקו נתנה לי. היא אמרה לי:
"You Israeli women are so sexy: you have such big behinds"

אם הייתי קוראת את המאמר הזה קודם, הייתי עונה לה:
"Behind every smart person is a big behind"

#11 avitals

avitals

כסף

• רשומים+
  • 2943 הודעות:

פורסם 20/11/2008 - 23:42

מצאו כוכב שמוקף ע"י שלושה כוכבי לכת ומהווה גרסה מורחבת של מערכת השמש שלנו:

10.1126/science.1166585

כתוב שם ששלושת כוכבי הלכת מסתובבים נגד כיוון השעון. אני מניחה שהכוונה היא שאם מסתכלים עליהם מהכיוון של כדור הארץ הסיבוב הוא נגד כיוון השעון, נכון? כי זה תלוי מאיזה צד מסתכלים.

#12 טולו

טולו

אוף

• רשומים+
  • 299 הודעות:

פורסם 21/11/2008 - 18:58

מצאו כוכב שמוקף ע"י שלושה כוכבי לכת ומהווה גרסה מורחבת של מערכת השמש שלנו:

10.1126/science.1166585

כתוב שם ששלושת כוכבי הלכת מסתובבים נגד כיוון השעון. אני מניחה שהכוונה היא שאם מסתכלים עליהם מהכיוון של כדור הארץ הסיבוב הוא נגד כיוון השעון, נכון? כי זה תלוי מאיזה צד מסתכלים.

אם קובעים את וקטור התנע הזויתי אז ביחס אילו

הוספת תגובה

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים