מעבר לתוכן

תמונה
- - - - -

עשרה אינדיאנים קטנים

• Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 SimbaSoul

SimbaSoul

פליט ניו-זילנדי

• רשומים+
  • 13096 הודעות:

פורסם 14/02/2005 - 05:44

1

משחר ילדותי הייתי ראש לשועלים. בכדורגל, בתור אחד הקפטנים בקבוצה ביסודי, לקחתי תחת ידי ילדים מהכיתה עם בעיות מוטוריות מוטלות בספק והפכתי אותם לשחקנים של ממש
(זה שהם לא הביטו לאחור להודות לי על כך, זה כבר סיפור אחר לגמרי…). הייתי מגן החלשים- עמדתי לצידם של עולים חדשים בכיתה כשהצברים התעללו בהם או סתם הגנתי על נדכאים וחלשלושים.
אך נראה לי שהביטוי הגדול ביותר לכך היה דווקא בפורים, או אז הייתי תמיד מתחפש לאינדיאני בעוד כולם היו מתחפשים לקאובויים- כשכולם היו מהדסים להם בהליכה מנופחת ומצועצעת כאילו היו מינימום ג'ון ויין,
אני הייתי זוקף קומה, חובש נוצה לראשי וגרזן טומאהוק מעץ לירכי והייתי לאינדיאני היחיד בשכבה.
בחלוף השנים ועם קצת חיזוקים מההורים בסגנון "אתה כבר ילד עצמאי!", הבנתי שאני צריך לעלות מדרגה, ולכן, בכיתה ג' התחפשתי לראשונה לצ'יף.
את הנוצה הבודדה החלפתי בסט נוצות צבעוני במיוחד. את הטומאהוק- בסכין קומנדו ארוכה מפלסטיק. את המבט המפוחד של ילד ששכבה של קאובויים עומדים לבצע בו לינץ',
החלפתי במבט רגוע וזחוח. קראתי לעצמי "צ'יף שור זועם" והכבוד מכולם החל לזרום אלי בהדרגה. הרגשתי שהגעתי לפרקי.
ברבות השנים התעניינתי יותר ויותר בתרבות האינדיאנית – קראתי על השבטים השונים ועל ההכחדה הכמעט טוטאלית שעברו בידי האדם הלבן.
על כך שמאומה גאה וחזקה הם הפכו ללא יותר מכמה שבטים נידחים ומצומצמים שקיבלו זכיונות להפעלת שמורות טבע שהיהלום שבהן הוא לא פחות מקזינו.
קראתי גם כמובן על העובדה המרתקת שבמלחמת העולם השניה שימש שבט הנוואהו באופן גאוני כמכונת הצפנה אנושית בזכות שפתם שהייתה נהירה אך ורק להם בחזית המלחמה מול היפנים באוקיאנוס הפסיפי.
רציתי כל כולי לפגוש אינדיאני אמיתי ולתחקר אותו על התרבות המופלאה שלו.

מחזרו ציוד אלקטרוני ואפילו תקבלו על זה כסף!

"שקר החן והבל הניופי" (משלי ל"א, ל' / סימבה ס"ו, ל')

?Other rappers diss me, say my rhymes are sissy. Why? 'cause I rap about reality? Like me and grandma drinking a cup of tea

#2 SimbaSoul

SimbaSoul

פליט ניו-זילנדי

• רשומים+
  • 13096 הודעות:

פורסם 14/02/2005 - 05:54

2

עשרת ימי תשובה, שנת תשס"ג. לאחר שינוי לא צפוי במסלול הטיול שלי אני מוצא את עצמי בבית דודתי מיכל ומשפחתה באריזונה. לפני שאפילו הספקתי לומר "איפה החבאתם את האוריאוז, אנשים?", מיכל הודיעה לי שטסים ליוסטון לבר-מצווה של דודן רחוק. כיוון שהכסף לטיול החל לאזול באופן מבהיל וגם לא התחשק לי כל-כך לראות את כל המשפוחה המורחבת, הודעתי שאני נשאר באריזונה (מאוחר יותר, כשאשמע על-כך שאילן רמון נכח בבר-מצווה בתור חבר של הורי השמחה, אחוש פספוס גדול, אבל גם זה שייך לסיפור אחר…). משמעות ההישארות שלי לבד באריזונה הייתה ברורה- יש לי את רכב המשפחה ורשיון לתור את המדינה המרתקת הזו.

ביום שני בבוקר הסעתי את המשפחה לשדה התעופה בפיניקס. כאילו שכחתי את מטרת טיולי הטבע הנפלאים שתכננתי לעצמי, נסעתי ישר לקזינו הראשון שנקרה בדרכי. הקזינו עמד בלב שמורה של שבט ההופי האינדיאני במעבה יער אורנים. החניתי את המיני-ואן בחניית האורחים וצעדתי באיטיות פנימה תוך שאני מתפעל מהארכיטקטורה המושקעת אך הצפויה. בפנים כבר היה עיצוב אחר לגמרי- אור יקרות זרח מגבהי התקרה הגבוהה ונצנץ לו מהנברשות הענקיות. הקירות היו מכוסים בזמש אדום וקטיפתי ותמונות מקוריות של אומנים מהאומה האינדיאנית היו תלויות עליהם. הכל היה מוזהב, כסוף ומשונהב. מסונוור, צעדתי היישר לאשנב המרת הכסף. המרתי 200 דולר לז'יטונים מתוך כוונה לקבוע גבול ברור מראש, כדי שלא אתפתה.

מרשרש עם עשרה זי'טונים של 20 דולר כל אחד, עשיתי דרכי בלהט אל שולחן הבלאק-ג'ק, אהבתי הישנה מהתיכון. כל הידע המוקדם שצברתי בתיכון מקריאת ספרים על ההסתברויות והטכניקות השונות ירד לטמיון אחרי ארבעה משחקים קצרים מדי. מרושש ומדופרס, קראתי לאחד המלצרים כדי להטביע את יגוני בקצת שמפניה מתקתקה. אחרי שלוק אחד הבחנתי בכך שהמלצר בוחן אותי בשבע עיניים ומכרכר סביבי כמו תרנגול חרמן בלול תרנגולות.
מיד ידעתי שיש לי עסק עם ברנש שגורם לקרצייה על זמר פולק-רוק ישראלי להראות כמו חובבנית. הוא פנה אלי באנגלית ואמר: "שלום. שמי ג'ו. מה שמך?".
לא היה לי כוח להיות מנומס אחרי המפלה בשולחן ההימורים, אך מתוך עניין לדעת במה הוא כל-כך מתעניין אמרתי לו את שמי וציינתי שמשמעות שמי בעברית הינה אריה.
הוא מיד חייך חיוך רחב ופלט: "ידעתי כשראיתי אותך. אתה מתאים".
ניסיתי להבין למה הוא מתכוון, וההבעה הסתומה על פני משכה ממנו תשובה- הוא הצביע על חולצתי עם הכיתוב בעברית "בית-ספר למודיעין", ואמר שהאותיות המשונות והמיוחדות שעל חולצתי משכו את תשומת ליבו והוא היה חייב לבוא ולשאול אותי מה משמעותן.
הוא הוסיף שישראל בעיניו היא מקום אקזוטי ומרתק. רציתי לומר לו שאקזוטי בישראל זה מתנדבות מסקנדיביה, שאקזוטי כאן זה דוגמנים זרים בפרסומות, שאקזוטי זה מנגו, פפאיה ואננס, אבל לא היה לי כוח להתווכח איתו. אחרי ששככה התלהבותו הראשונית,
הוא הציע לי עוד כוסית שמפניה ואמר שהוא תכף מסיים את המשמרת וישמח לעשות לי סיבוב באריזונה. עשיתי פרצוף של "אתה יכול לקחת מישהו אחר לסיבוב באריזונה, בן-אדם מוזר", אך הוא מיד הוסיף: "כן, ואם אתה רוצה, אני יכול גם להראות לך את השמורה שלי". בבת-אחת ניערתי את עצמי ושאלתי בהתלהבות ילדותית: "אתה אינדיאני?!".
"בטח, למרות שהאמריקאים הלבנים מעדיפים לקרוא לנו באופן פוליטיקלי קורקט "ילידים אמריקאים"".
"אינדיאני", אמרתי לעצמי. "זה כבר משנה את המצב".

?Other rappers diss me, say my rhymes are sissy. Why? 'cause I rap about reality? Like me and grandma drinking a cup of tea

#3 SimbaSoul

SimbaSoul

פליט ניו-זילנדי

• רשומים+
  • 13096 הודעות:

פורסם 14/02/2005 - 05:56

3

פסענו החוצה מהקזינו. השמש כבר מזמן חצתה את קו הצהריים שברקיע. הוא אמר לי לבוא אחריו לרכב שלו. בחנייה עמד ג'יפ גראנד צ'רוקי אדום. הייתי מתפקע בצחוק רם למראה האירוניה של אינדיאני משבט ההופי נוסע ברכב שקרוי על שם שבט הצ'רוקי, שנוא נפשם של ההופי, אך חששתי לעצבן את המארח שלי.

יצאנו לדרך. באוטו, למרבה הפתעתי, לא נוגנה מוזיקת שבטית אינדיאנית עתיקה, אלא בוב דילן. שאלתי אותו אם הוא ידע שדילן יהודי, והוא אמר שלא. כעבור עשרים דקות של נסיעה ללא מילים בדרך המיוערת לכיוון איזור מגוריו בשמורה התחלתי להפגיז אותו בשאלות שתמיד רציתי לשאול אינדיאני אמיתי. שאלתי אותו אם יש לו שם אינדיאני והוא אמר שמשמעות שמו באינדיאנית היא "אגם שקוף". אמרתי לו שמעתה אקרא לו אגם בעברית, והוא חייך והנהן להסכמה. אחרי המטרה של חמש שאלות נוספות הוא ביקש פסק זמן לספר לי קצת על השבט שלו. הוא סיפר לי שהשבט הצטמק מאוד בשנים האחרונות עקב נישואין בתוך השבט שגררו מחלות ופגמים גנטיים רבים כמו סכרת ומחלות כבד שונות ומשונות. כתוצאה מכך, נאלץ השבט לפנות החוצה כדי להזרים דם חדש לבריכה הגנטית שלו.
"אני מחפש מישהו מחוץ לשבט בשביל אחותי", אמר וגרם לי להחסיר פעימה. "הייתכן שהוא מבקש ממני מה שאני חושב שהוא מבקש?", שאלתי את עצמי בתמהון. "הייתכן שהוא מנסה לשדך ביני לבין אחותו האינדיאנית?".

עברו כמה דקות קצרות של התרגשות מהולה בחרדה קלה עד שהגענו לאיזור המחייה שלו. במקום אוהלי טי-פי שדמיינתי בעיני רוחי, היו מספר בקתות עץ מפוזרות. במקום ילדים שובבים שמתרוצצים עם גרזני טומאהוק מעץ, צועקים ומצמידים את ידיהם לפיהם לפרקים, מצאתי כמה זקנים ששיבה זרקה בשיערם הארוך יושבים ואוכלים מעין בלוט שקילפו.
מאוכזב, נכנסתי אחריו לבקתה. הוא הציע לי קולה ופרוסת פיצה קרירה שהייתה במקרר. סירבתי בנימוס, שכן הספקתי להאביס את עצמי בקצת אוכל חינם בקזינו. הוא קרא לי לבוא אל החלון הפונה לאגם המרהיב שנשקף ממנו, ואמר: "נולדתי כאן על שפת האגם הזה. זאת הסיבה שקוראים לי "אגם שקוף"".

לאחר שעה קלה של שיחה ערה על בייסבול והאליפות שלקחה קבוצת הדיימונדבאקס האריזונית, הוא לקח אותי לצריף סמוך ואמר ששם אישן. שאלתי אותו אם אזכה לראות את אחותו, והוא השיב שאראה אותה רק ביום למחרת, שכן היא יצאה לטיול של שלושה ימים ליער מרוחק על סוסה. מסופק מהחוויה הלא-צפויה שפקדה אותי, פרשתי לצריף לישון לאחר שהרהרתי בציפייה במה שצפוי לי למחרת.

בבוקר השכמתי קום וקפצתי לבקתה של ג'ו כדי לארגן לעצמי ארוחת בוקר. תפסתי אותו בדיוק לפני שיצא לעבודה והוא אמר שאחותו צפויה לחזור לקראת ערב ושיש אוכל במקרר.
אחרי ארוחת בוקר כל אמריקאית שכללה בייגל וקרים-צ'יז צעדתי לעבר האגם. כתבתי שם ביומן אודות האירועים שעברו עלי ביום הקודם ועל כך שחלום ילדותי התגשם לו באורח מקרי. הסתובבתי קצת באזור האגם והצטרפתי לחבורת צעירים שדגו בקנו. שטנו באגם רחב הידיים במשך כמה שעות בשמש הקופחת. חיכיתי בכליון עיניים לפגוש את אחותו של ג'ו.

#4 SimbaSoul

SimbaSoul

פליט ניו-זילנדי

• רשומים+
  • 13096 הודעות:

פורסם 14/02/2005 - 05:57

4

לפנות ערב, בעת שחזרתי מהאגם לכיוון הצריף הבחנתי בבחורה צעירה רכובה על סוס מוסטנג חום שעורו הבהיק בשמש השוקעת. ניגשתי אליה ושאלתי אותה אם היא אחותו של ג'ו. היא השיבה ברוך שכן, ושאלה אותי מי אני. הצגתי את עצמי ואמרתי לה שג'ו רוצה לשדך בינינו. כהרף עין קפצה מהסוס ולחצה את ידי. "הי, קוראים לי שרה", אמרה בקולה השקט. שאלתי אותה לשמה האינדיאני, והיא השיבה בפשטות: "סהר כסוף". אמרתי לה שהיא תקרא בפי סהר בעברית. היא חייכה וחשפה שיניים צחורות שהיוו ניגוד מרתק לעורה השזוף.

לאחר שרתמה את סוסה באורווה, אחזה בידי והובילה אותי אחריה לבקתה שלה. היא הכינה לי תה מרענן מעשבים שליקטה ביער, וסיפרה לי על עצמה תוך כדי. היא סיפרה שהיא בת 18, ושהיא מתעתדת ללמוד לתואר בסוציולגיה באוניברסיטת אריזונה בשנה הבאה. סיפרתי לי שאני בעיצומו של טיול של אחרי הצבא, ושתמיד רציתי לחקור את התרבות האינדיאנית.
לפתע, ללא התראה מוקדמת, היא נישקה אותי על השפתיים. לא ידעתי איך להגיב, ונרתעתי לאחור. היא חייכה את אותו החיוך שחייכה כשקראתי לה סהר. אחרי המבוכה הקלה מצידי
שרה הזמינה אותי לצפות בשקיעה היורדת לתוך האגם.

ישבנו צמודים זה לזו על שפת המים, אדוות קטנות מלטפות את רגלינו היחפות. הבטתי לעבר כדור השמש האדום העושה דרכו לתוך קצהו של האגם, ואז הבטתי לתוך עיניה. רק אז הבחנתי בעיני השקד היפות שבערו בהשתקפות השמש השוקעת. הושטתי יד לעבר שיערה השחור הארוך וליטפתי את ראשה. היא הניחה את ראשה על כתפי בנינוחות וזמזמה ניגון אינדיאני רפטטיבי ומהפנט.

"בוא. בוא נחזור לבקתה לקחת שקי-שינה. אנחנו הולכים לישון על שפת האגם הלילה", אמרה שרה ומשכה אותי לכדי עמידה. כשחזרנו לבקתה, התיישבתי בנקודה בה ישבנו אל מול השקיעה, והיא אמרה בצחוק: "איזה חכם אתה. ואיך אתה חושב בדיוק שנראה את הזריחה משם?". אמרתי לה בחיוך שיש לה נקודה בזה, וצעדתי איתה לקצה השני של האגם.

כשהגענו לקצה, פשטה שרה את בגדיה ונכנסה למים. כשהייתה כבר בתוך המים, סימנה לי בידה להיכנס. "בוא! המים חמים!". פשטתי את בגדי וחיש מצאתי את עצמי לצידה, צמוד לגופה. היא קירבה את שפתיה לשפתי ונישקה אותן קלות. התנשקנו דקות ארוכות כשרגלינו נכרכות אלה באלה תוך כדי תנועות ציפה. כשהתעייפנו, חזרנו ליבשה, התייבשנו ונכנסנו לשק-שינה ביחד.

#5 SimbaSoul

SimbaSoul

פליט ניו-זילנדי

• רשומים+
  • 13096 הודעות:

פורסם 14/02/2005 - 05:58

5

עמוד השחר עלה בשמיים. התעוררתי מהאור המוקדם והבטתי בשרה הישנה. נשקתי קלות על לחיה והיא התעוררה. התיישבנו לצפות בזריחה תוך שאני מנסה להצטרף לניגונים שבקעו מגרונה של שרה. כשהשמש הייתה כבר בגובה העינים, חזרנו חזרה לבקתה. שרה הכינה לי חביתה מביצים טריות. סעדתי את ליבי תוך מחשבות מסוג "להיכן אנו הולכים מכאן".

ואז, החל לעלות ולצוף בי פקפוק. מסוג הרגשות האלה, שלא נותנים מנוח וטורדים את השקט הנפשי. ביני לביני התחלתי לחשוב על סיכויי ההצלחה של קשר ביני לבין שרה. חשבתי על איך אביא אותה הביתה, איך אגייר אותה, איך היא תתקבל בקהילה שלי. במשפחה. המחשבות לא עזבו אותי והחלו לכרסם בי. שרה הבחינה בכך, ושאלה אותי מה בנפשי. שיתפתי אותה, ואמרתי לה שבתור יהודי לא אוכל לחיות עם גויה, ואצטרך לגייר אותה. שרה נעצבה ואמרה שהיא אינה רוצה לעזוב את המסורת שלה, למרות פתיחותה והליברליות שלה. ידעתי שלא אוכל לקבל את זה.

הסוף היה קרוב מדי. מבלי לומר יותר מדי, חיבקתי את שרה לשלום, ובתוכי בכיתי. היא בכתה גם מחוצה לה.
מעולם לא האמנתי שהדת שלי תעמוד בפני האהבה, אך כך היה.
תפסתי טרמפ בכביש המוביל לשמורה מבלי להביט לאחור.
טמנתי את שרה בתוכי.

#6 SimbaSoul

SimbaSoul

פליט ניו-זילנדי

• רשומים+
  • 13096 הודעות:

פורסם 14/02/2005 - 05:59

6

יום כיפור. שנת תשס"ג. הדודה מיכל מחזנת בקולה הערב בבית הכנסת של קהילת "בית ישראל" בסקוטסדייל, אריזונה.
הניגונים בתפילה מעלים בי מחשבות על ניגוניה של שרה. הדוד שי מבחין שמשהו אינו כשורה אצלי. "הכל בסדר? הצום הגיע גם אליך?". השבתי חלושות שלא. "אני פשוט עושה חשבון נפש".

בכל יום כיפור שעבר מאז, אני עושה חשבון נפש. עושה חשבון פשוט של איך היו החיים עם שרה היום לצידי. אילו ילדים אינדיאנים קטנים ויפים היו לנו.
יש כאלה שאומרים שאם זה לא נועד להיות, זה פשוט לא קורה. אני נותר עם התהיה הזאת בקרבי בכל יום כיפור שעובר.

------------------------------------------------------

כבר קראתם את בחברה להגנת הטבע?
כבר קראתם את ד"ר גקל?
כבר קראתם את אנה לי ההילרית?
כבר קראתם את השכמה?
כבר קראתם את ביטוח לאומי - הביטחון שלי?

#7 luli

luli

משתמשת סקטוריאלית

• רשומים+
  • 402 הודעות:

פורסם 14/02/2005 - 08:57

:וי:

עכשיו אני יודעת איך אראל סג"ל היה כותב אם הוא היה צורך המון המון בקלוואות
Down on my knees crawling though the streets again
Surrendered to my needs so I can breathe the air
Youre my evergreen Regents Park in spring
It takes me to a place where I can dream again

Cause today it all looks black and white wish it would change
We cant keep painting colours when its grey

Dont hesitate cause you will bleed
A thousand tears wont wash it clean
Dont hesitate cause you can free yourself
Evergreen evergreen

#8 zabot

zabot

כל שיר חושף איזה סוד...

• רשומים+
  • 11887 הודעות:

פורסם 14/02/2005 - 11:13

וואו...
סליחה אם אני יוצאת מפגרת פה אבל כיוון שכבר שמעתי על כך שהיית בארה"ב וכו'-
הסיפור אמיתי? :unsure:

בכל מקרה, יפהפה :מסמיק:

"אהבה לפי דעתה זה ממש מצב הרסני: שניים זרים שפתאום רואים אחד את השני, או לא ממש רואים, מריחים, ותוך כלום נהיים מחוברים יותר מאח ואחות. מתחילים לישון יחד באותה המיטה אפילו שהם לא מאותה המשפחה. והרבה פעמים אלה שניים שהם לא ידידים לא מכירים לא חברים ורק שפוטים אחד על השניה, ושיהרס כל העולם. ובאמת, תסתכלי איזה הרס. מתים מאהבות אולי יותר הרבה ממה שמתים מסמים. אולי צריכים שיהיה גם לזה מסלול גמילה".

(אל תגידי לילה, עמוס עוז, עמ' 157).

Yes, כנראה ש you מצאת for this משמעות double !
(לקרוא עם מבטא אמריקאי חזק מדי, יעני heavy).

#9 SimbaSoul

SimbaSoul

פליט ניו-זילנדי

• רשומים+
  • 13096 הודעות:

פורסם 17/02/2005 - 01:39

:וי:

עכשיו אני יודעת איך אראל סג"ל היה כותב אם הוא היה צורך המון המון בקלוואות

<{POST_SNAPBACK}>

מצחיק שאת אומרת את זה. אני אוהב מאוד את הכתיבה של אראל סג"ל. חבל שלא יוצא לי לקרוא אותו יותר, אבל מאז שאני בב"ש אני כבר לא מחובר לתרבות המיינסטרים (TV, עיתונים...).

#10 SimbaSoul

SimbaSoul

פליט ניו-זילנדי

• רשומים+
  • 13096 הודעות:

פורסם 17/02/2005 - 01:40

וואו...
סליחה אם אני יוצאת מפגרת פה אבל כיוון שכבר שמעתי על כך שהיית בארה"ב וכו'-
הסיפור אמיתי? :unsure:
בכל מקרה, יפהפה :מסמיק:

<{POST_SNAPBACK}>

נו, זבוט, את יודעת יותר טוב מלשאול דבר כזה... ;)

תודה על המחמאה, בכל מקרה...

#11 luli

luli

משתמשת סקטוריאלית

• רשומים+
  • 402 הודעות:

פורסם 17/02/2005 - 01:46

מצחיק שאת אומרת את זה. אני אוהב מאוד את הכתיבה של אראל סג"ל. חבל שלא יוצא לי לקרוא אותו יותר, אבל מאז שאני בב"ש אני כבר לא מחובר לתרבות המיינסטרים (TV, עיתונים...).

<{POST_SNAPBACK}>

נא להתחבר לNRG בימי שישי לקבלת מעט וולגריות-לירית יהושית-ארצישראלית

Evergreen evergreen

#12 luli

luli

משתמשת סקטוריאלית

• רשומים+
  • 402 הודעות:

פורסם 17/02/2005 - 01:50

יהושית=יהודית (חמרות שיהושית זו אלטרנטיבה ראויה)

Evergreen evergreen

#13 SimbaSoul

SimbaSoul

פליט ניו-זילנדי

• רשומים+
  • 13096 הודעות:

פורסם 17/02/2005 - 01:58

יהושית=יהודית (חמרות שיהושית זו אלטרנטיבה ראויה)

<{POST_SNAPBACK}>

את מודעת לזה שאת יכולה לערוך את הודעותיך (edit) ולתקן אותן במקור במקום לכתוב עוד הודעה, נכון? :)

#14 luli

luli

משתמשת סקטוריאלית

• רשומים+
  • 402 הודעות:

פורסם 17/02/2005 - 02:00

את מודעת לזה שאת יכולה לערוך את הודעותיך (edit) ולתקן אותן במקור במקום לכתוב עוד הודעה, נכון?  :)

<{POST_SNAPBACK}>

ברור שלא, אני מתשחררת לאיטי מקיבעון "העט הנובע" שיש לי...ייקח לי זמן :)

Evergreen evergreen

#15 SimbaSoul

SimbaSoul

פליט ניו-זילנדי

• רשומים+
  • 13096 הודעות:

פורסם 17/02/2005 - 02:01

ברור שלא, אני מתשחררת לאיטי מקיבעון "העט הנובע" שיש לי...ייקח לי זמן :)

<{POST_SNAPBACK}>

סבבה. זמן הוא משאב שיש לנו כאן ב"מזון". לומדים דברים חדשים כל יום...

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים