מעבר לתוכן

תמונה

והיום איננו כלה/צ'ינגיס אייטמטוב*

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 איה

איה

המניבה

• רשומים+
  • 2710 הודעות:

פורסם 28/04/2009 - 19:29

והיום איננו כלה/צ'ינגיס אייטמטוב

יש לי הרגשה שאני אחטוף לא מעט ריקושטים על מה שאכתוב כאן, אבל איך אומרים? על טעם וריח.

לאחרונה הפסקתי לקנות ספרים. זה קשה לי. כחובבת ספרות, אני אוהבת לעלעל מדי פעם בספרים שנהניתי לקרוא. כאיסטניסטית, מגעיל אותי לחשוב שהאדם שלקח את הספר לפני בספריה, קרא אותו בשירותים. כמי ששונאת קניונים, ומרגישה שתרבות הצריכה הקפיטליסטית לא ממש הולמת אותה, אני תמיד מוצאת מחסה בחנויות הספרים, ומרגישה ששם יש איזשהו אי של שפיות (מצד שני, בשנים האחרונות, כל הציניות שבתרבות הצריכה מתרכזת ברשתות הספרים, כך שגם הן כבר הפכו למקומות מאיימים עבורי). כמובן שיש את העניין הכספי – השכר שלי מאפשר לי לקנות לחם אחיד במכולת, אבל לא ממש משהו מעבר לזה... מכל הסיבות האלו, ומכיוון שהקמתי ספריה בעבודה, שיש בה ספרים משובחים, אני כמעט שלא קונה ספרים, ואם כבר יוצא לי לקנות ספר, צריכה להיות לזה הצדקה של ממש. יצא שניצלתי פתק החלפה, וכמעט שלא התלבטתי איזה ספר לקנות – "והיום איננו כלה", הרי שנים כולם מספרים לי שזה פשוט ספר מעולה. כל הפסקה האחרונה נועדה להסביר שהגעתי עם ציפיות גבוהות ביחס לספר הזה.

ההתחלה הייתה מבטיחה – ערבות, גמלים, אנשים צרובי חמה ושדופי קרה, קצת ביקורת סמויה על המשטר הקומוניסטי, אבל ההמשך היה מאכזב למדי. זה קורה לפעמים – מערבבים את כל החומרים של העוגה, מקפידים לפעול על פי המתכון, אבל משום מה זה לא קורה – העוגה יוצאת סתמית, ולא "העוגה המאאאאמממת" שהובטחה במתכון האינטרנטי. משהו בספר הזה היה מאוד פשטני, מעין סיפור אגדה שמספרים לילד בן שש לפני השינה. הדמויות היו שטוחות – הרע הוא מרושע, מכוער, אטום ומפחיד ילדים קטנים בלילה. הטובים הם יפים, חכמים ומחוברים לאדמה. קצת משעמם, לא? גם ילד בן שש מעדיף את המכשפה הרעה כפתיינית מלבבת ברגע אחד, וכמרשעת ברגע אחר.

אולי הוא ניסה ליצור ספר שבו מתוארים משלים על גבי משלים: לספר את סיפורם של אנשי הערבות, כפי שהוא מספר את האגדות על ג'ינגיס חאן, או את עלילות בני האדם במרחבי החלל. אבל משהו בשילוב של המשלים היה מאוס ומלאכותי, והחיבור ביניהם לא היה מספיק מעניין ומלוטש, בכדי שהם יאירו אחד על השני. כל כך קיוויתי שהספר הזה ימשיך כמו שהוא התחיל – מסע מרתק של בני דורות שונים, מסורת מול מודרנה, דת ישנה מול קומוניזם, יחסים בין אישיים בין אנשים ספורים שחולקים ביניהם מרחב ענקי ולוחץ כאחד. כל אלו היו בספר, אבל רק בנגיעות לא מספקות. איך אומרות המורות? היה לו פוטנציאל, אבל הוא לא מימש אותו.

3 זנבות בסולם איה
"אל תשכח שזנב הוא לא רק זנב, ויותר משהזנב קשור לבעליו, בעליו קשור אליו!"

#2 הכבש הששה עשר

הכבש הששה עשר

אין לי מילים לתאר את האושר הזה!

• רשומים+
  • 1185 הודעות:

פורסם 29/04/2009 - 02:47

לאחרונה הפסקתי לקנות ספרים. זה קשה לי. כחובבת ספרות, אני אוהבת לעלעל מדי פעם בספרים שנהניתי לקרוא. כאיסטניסטית, מגעיל אותי לחשוב שהאדם שלקח את הספר לפני בספריה, קרא אותו בשירותים.

:blink: :blink: :blink: עד כדי כך???

כמי ששונאת קניונים, ומרגישה שתרבות הצריכה הקפיטליסטית לא ממש הולמת אותה, אני תמיד מוצאת מחסה בחנויות הספרים, ומרגישה ששם יש איזשהו אי של שפיות (מצד שני, בשנים האחרונות, כל הציניות שבתרבות הצריכה מתרכזת ברשתות הספרים, כך שגם הן כבר הפכו למקומות מאיימים עבורי).

מזדהה! :וי: מזדהה! :וי: מזדהה! :וי:
אני ממש מקבל חררה מלהיכנס לקניון. זה כאילו מכל פינה דוגמנ/ית אחר/ת צורח/ת עליי: "אם אתה רוצה להיות יפה / חכם / אהוב כמוני - תקנה אותי!!!". כאילו לא מספיק שרק מ-לחיות (אוכל בסיסי בסופר, נסיעות באוטובוס, שכ"ד) אני מוציא יותר משאני מכניס (וזה לא ממש הרבה בהתחשב בשעות הרבות שאני צריך להקדיש גם לתואר שלי, אם אני באמת רוצה לעבור אותו), אני גם צריך לקנות ולקנות ולקנות כדי להיות באמת מאושר.

כמובן שיש את העניין הכספי – השכר שלי מאפשר לי לקנות לחם אחיד במכולת, אבל לא ממש משהו מעבר לזה...

אז פה נכנסת השיטה שלי לקרוא ספרים - אם זה לא מלשנורר מחבר לתקופה, אם זה לא מלקחת בספריה (ואני עושה את זה המון, כי יש לי אחת זמינה בקמפוס, ואם אני ממש רוצה אז חוק הספריות מעניק לכולנו את הזכות הבסיסית לכרטיס קורא בכל ספריה ציבורית בלי תשלום דמי-חבר), אז הפתרון הוא לקנות בחנות יד-שנייה. מבחינתי זה הפתרון האולטימטיבי.

אה, כן... סליחה שאני קצת :אוףטופיק: ... פשוט הרגשתי שאני חייב להגיב הפעם...

לצלול לתוך המים הכחולים... אל עולם הדממה... אל השקט האינסופי... אל הממלכה התת-ימית...

פורום הצלילה של אונב"ג!
תמונה מצורפת

#3 Cory

Cory

כי ה A+

• רשומים+
  • 527 הודעות:

פורסם 30/04/2009 - 15:05

והיום איננו כלה/צ'ינגיס אייטמטוב
וכמעט שלא התלבטתי איזה ספר לקנות – "והיום איננו כלה", הרי שנים כולם מספרים לי שזה פשוט ספר מעולה. כל הפסקה האחרונה נועדה להסביר שהגעתי עם ציפיות גבוהות ביחס לספר הזה.

3 זנבות בסולם איה

זאת היתה הטעות שלך לדעתי.
. .

. .

#4 בורקה

בורקה

"מי שאוכל שריפות, מחרבן ניצוצות"

• רשומים+
  • 462 הודעות:

פורסם 29/05/2009 - 23:44

את צודקת, זה אמנם לא ספר מדהים, אבל זה כן ספר טוב. אולי בגלל שאני ממוצא ליטאי, וכל הזמן שמעתי מההורים שלי את הסיפורים על המשטר הקומוניסטי אליי הספר דיבר קצת יותר.
מה גם שהוא עשה לי חשק לנסוע לטיול אופנועים בקזחסטן. ע"פ גוגל ארת', אין שם כלום. זה ממש מישור של חול וחול.

אגב, איה, סולם של כמה זנבות זה?
-טוב, זהו. למישהו יש שאלות? כן יוסי.
-יש אלוהים?
-יוסי, שתוק!!

אמץ לך כלב: צער בעלי חיים ב"ש

הפיקאסה שלי

#5 nocturnal

nocturnal

נגמלת לאט

• רשומים+
  • 1107 הודעות:

פורסם 30/05/2009 - 02:53

אני לא יודעת, אני ממש אהבתי את הספר.
אהבתי מאוד את הכתיבה שלו (גם ב"אהובתי במטפחת האדומה") ואת העובדה שהוא מתרחש כולו לאורך יממה אחת.
כיף חיים בפורום ספרים

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים