מעבר לתוכן

שוכר דירה מחוייב לתשלום ועד בית?

16 replies to this topic

#1 אורח - ג'ילדה

אורח - ג'ילדה
  • אורחים

פורסם 22/05/2009 - 20:57

אני משכיר דירה בבינין של 8 קומות האם אני מחוייב לשלם ועד בית גם אם הבית שלי רק בשכירות אצלי ?

#2 r.e.l.

r.e.l.

כסף

• רשומים+
  • 5016 הודעות:

פורסם 22/05/2009 - 21:19

אני משכיר דירה בבינין של 8 קומות האם אני מחוייב לשלם ועד בית גם אם הבית שלי רק בשכירות אצלי ?

השאלה לא הכי ברורה וכמו כן אני מניח שאתה הוא השוכר (ולא המשכיר).

בהנחה שהשאלה היא האם שוכר מחויב לשלם ועד בית אז התשובה היא שהשוכר מחויב למה שכתוב בחוזה ומכיוון שאני לא יכול לדעת מה כתוב בו אני יכול רק לנחש. ברוב רובם הגדול של החוזים שאני מכיר השוכר, שהוא זה שמשתמש בדירה בעצם בצורה שוטפת (ולא בעל הבית), אמור לשאת בכל התשלומים השוטפים, כלומר ארנונה, מים, חשמל, גז וכן, גם ועד בית.

התשלומים לועד הבית שבהם השוכר לא אמור לשאת הם התשלומים החד פעמיים (להבדיל מהתשלום החודשי שמכסה את עלות האחזקה השוטפת של הבניין שזה נקיון חדר המדרגות, צריכת חשמל משותפת וכו'), כלומר אם ועד הבית החליט פתאום לזפת את הגג או לשפץ את דלת הכניסה והאינטרקום אחרי (נגיד) 10 שנים שזה לא נעשה אין שום סיבה בעולם שאתה תישא בתשלום הזה.
כלבים נובחים עלינו, הדלת סגורה
הבית שגדלנו בו עומד למכירה
ובמקומו יקום בניין
על כביש רועש בתוך עשן
תגיד לי מה שכחנו כאן

שנים הפכו היסטוריה, אל תביט לאחור
כל מי שכבר איננו כאן הלך בלי לחזור
ומי שמת עוד חי בך
לרגע לא עוזב אותך
תגיד לי מה יהיה איתך

#3 אורח - YanivU

אורח - YanivU
  • אורחים

פורסם 22/05/2009 - 23:51

אתה לא חייב כלום.
רק למה שכתוב בחוזה.
בדרך כלל זה מגיע בסעיף תשלומי ועד בית או תשלומים שוטפים לאחזקת הבניין.

#4 אורח - אורח/ת

אורח - אורח/ת
  • אורחים

פורסם 05/06/2009 - 21:48

שלום רב,

סעיף 58 לחוק המקרקעין קובע כי בעל דירה ישא בהוצאות השוטפות הדרושות לניהולו התקין של הבית המשותף.
לרוב בעלי הדירות "ממחים" חובתם זו לשוכרים בחוזה השכירות.

יש לקרוא את חוזה השכירות בעיון ולבחון זאת.

עו"ד מיכה דוד

#5 r.e.l.

r.e.l.

כסף

• רשומים+
  • 5016 הודעות:

פורסם 06/06/2009 - 10:35

שלום רב,

סעיף 58 לחוק המקרקעין קובע כי בעל דירה ישא בהוצאות השוטפות הדרושות לניהולו התקין של הבית המשותף.

יש לקרוא את חוזה השכירות בעיון ולבחון זאת.

עו"ד מיכה דוד

עו"ד דוד שלום,

ידוע לי שבדיני עבודה למשל אפילו אם העובד נתן את הסכמתו בכתב לויתור על דברים המגיעים לו על פי חוק אין לזה תוקף ולמעשה המעסיק עדיין מחוייב לחוק שכר המינימום, מחויב לחוק שעות עבודה ומנוחה וכיוב'.

שאלתי היא האם העקרון הזה חל גם בדיני חוזים. אם כן, הרי שהרוב הגדול של משכירי הדירות הם עבריינים מכיוון שבד"כ השוכר הוא זה שמחויב לשאת בהוצאות השוטפות של הדירה (ולדעתי כך זה גם צריך להיות, ההגיון שלי אומר שמי שנהנה מהדירה באופן שוטף הוא זה שצריך לשאת בהוצאות השוטפות. מה פתאום שבעל הדירה ישלם על ניקיון חדר המדרגות?). אם לא, הרי שמדובר בחוק חסר כל משמעות, וכל משכיר ושוכר רשאים להסכים על סעיפים כרצונם.
ובמקומו יקום בניין
על כביש רועש בתוך עשן
תגיד לי מה שכחנו כאן

ומי שמת עוד חי בך
לרגע לא עוזב אותך
תגיד לי מה יהיה איתך

#6 liquid

liquid

דובר אמת תמיד

• מנהלי פורום
  • 15807 הודעות:

פורסם 07/06/2009 - 18:02

השאלה היא מה זה "ניהול תקין", לא ממש ברור- ניקוי מדרגות זה ניהול תקין, או אולי הכוונה נניח לדברים כמו תיקוני צנרת?

#7 r.e.l.

r.e.l.

כסף

• רשומים+
  • 5016 הודעות:

פורסם 07/06/2009 - 19:57

השאלה היא מה זה "ניהול תקין", לא ממש ברור- ניקוי מדרגות זה ניהול תקין, או אולי הכוונה נניח לדברים כמו תיקוני צנרת?

בהודעה שלו התייחס עו"ד דוד לכך ש

ולכן אני משער שמדובר פשוט בתשלומי ועד הבית השוטפים. מעבר לכך שהחוק הזה הופך כנראה את מרבית משכירי הדירות לעבריינים מדובר (שוב) בחוק מטומטם מאין כמוהו: אם שוכר משלם 2,300 שקלים שכ"ד ועוד 100 שקל דמי ועד בית לחודש, כל מה שנותר למשכיר הוא לקבוע את דמי השכירות על 2,400 שקלים ולפטור את הדייר מתשלום דמי ועד הבית, ובא לציון גואל.
ובמקומו יקום בניין
על כביש רועש בתוך עשן
תגיד לי מה שכחנו כאן

ומי שמת עוד חי בך
לרגע לא עוזב אותך
תגיד לי מה יהיה איתך

#8 liquid

liquid

דובר אמת תמיד

• מנהלי פורום
  • 15807 הודעות:

פורסם 08/06/2009 - 00:48

מה זה לעזאזל "ממחים"?
:huh:

#9 אורח - עו"ד מיכה דוד

אורח - עו"ד מיכה דוד
  • אורחים

פורסם 08/06/2009 - 00:52

עו"ד דוד שלום,

ידוע לי שבדיני עבודה למשל אפילו אם העובד נתן את הסכמתו בכתב לויתור על דברים המגיעים לו על פי חוק אין לזה תוקף ולמעשה המעסיק עדיין מחוייב לחוק שכר המינימום, מחויב לחוק שעות עבודה ומנוחה וכיוב'.

שאלתי היא האם העקרון הזה חל גם בדיני חוזים. אם כן, הרי שהרוב הגדול של משכירי הדירות הם עבריינים מכיוון שבד"כ השוכר הוא זה שמחויב לשאת בהוצאות השוטפות של הדירה (ולדעתי כך זה גם צריך להיות, ההגיון שלי אומר שמי שנהנה מהדירה באופן שוטף הוא זה שצריך לשאת בהוצאות השוטפות. מה פתאום שבעל הדירה ישלם על ניקיון חדר המדרגות?). אם לא, הרי שמדובר בחוק חסר כל משמעות, וכל משכיר ושוכר רשאים להסכים על סעיפים כרצונם.

שלום רב!

יש להבחין בין דיני החוזים וחופש החוזים בענפי המשפט השונים לבין דיני החוזים או "חופש החוזים" בדיני העבודה.
כפי שכתבת, בדיני העבודה זכויות הניתנות לעובד עפ"י דין אינן ניתנות לויתור. ההגין והכוונה הנה למנוע מבעל המאה (המעסיק) להיות בעל הדיעה (= עושק).
לא כך הוא בדיני החוזים הכלליים, ששם, מה ששולט הוא ליבראליזציה של אינטרסים עסקיים נטו. מסיבה זו, אגב, טעות בכדאיות העסקה אינה עילה לביטול הסכם, בעוד שתשלום שכר פחות משכר המינימום או פגיעה בזכויות סוציאליות בסיסיות מהווה עילה להתערבות ביה"ד לעבודה בתוכן ההסכם ואפשר אף שיביא לביטולו.

כך יוצא, שבעלי הדירות אינם עבריינים.

שבוע טוב,

עו"ד מיכה דוד

#10 אורח - עו"ד מיכה דוד

אורח - עו"ד מיכה דוד
  • אורחים

פורסם 08/06/2009 - 00:54

כל מה שנחוץ לטיול השוטף נכנס בגדר "ניהול תקין": נקיון, מעלית, זיפות הגג לקראת החורף, תיקון תיבות דואר, אינטרקום, תיקון שער חשמלי וכו'.

השבחת הנכס איננה באה בגדר סעיף זה.

עו"ד מיכה דוד

#11 אורח - עו"ד מיכה דוד

אורח - עו"ד מיכה דוד
  • אורחים

פורסם 08/06/2009 - 00:57

מה זה לעזאזל "ממחים"?
:huh:

ממחים = מעבירים

ישנה המחאת זכות וישנה המחאת חיוב.

המחאה זכות: העברת הזכות שאמורה להגיע לפלוני לאלמוני

המחאה חיוב: העברת חובתו של פלוני לקיים חיוב כספי או פעולה משפטית לאדם אחר

#12 r.e.l.

r.e.l.

כסף

• רשומים+
  • 5016 הודעות:

פורסם 08/06/2009 - 12:09

שלום רב!

יש להבחין בין דיני החוזים וחופש החוזים בענפי המשפט השונים לבין דיני החוזים או "חופש החוזים" בדיני העבודה.
כפי שכתבת, בדיני העבודה זכויות הניתנות לעובד עפ"י דין אינן ניתנות לויתור. ההגין והכוונה הנה למנוע מבעל המאה (המעסיק) להיות בעל הדיעה (= עושק).
לא כך הוא בדיני החוזים הכלליים, ששם, מה ששולט הוא ליבראליזציה של אינטרסים עסקיים נטו. מסיבה זו, אגב, טעות בכדאיות העסקה אינה עילה לביטול הסכם, בעוד שתשלום שכר פחות משכר המינימום או פגיעה בזכויות סוציאליות בסיסיות מהווה עילה להתערבות ביה"ד לעבודה בתוכן ההסכם ואפשר אף שיביא לביטולו.

שבוע טוב,

עו"ד מיכה דוד

לא ברור אם כך מהי המשמעות של סעיף 58 לחוק המקרקעין. אם החוק קובע שתשלום מסוים צריך להיות מוטל על בעל הדירה, וברור שעל פי רוב בעלי הדירות ממחים את החובה הזאת על השוכרים, אז המסקנה המתבקשת היא שהמשכירים הם עבריינים. לא? :unsure:

כל מה שנחוץ לטיול השוטף נכנס בגדר "ניהול תקין": נקיון, מעלית, זיפות הגג לקראת החורף, תיקון תיבות דואר, אינטרקום, תיקון שער חשמלי וכו'.

השבחת הנכס איננה באה בגדר סעיף זה.

עו"ד מיכה דוד

גם כאן לא ברורים לי כמה דברים.

אני לא יודע אם הדברים מעוגנים בחוק המקרקעין או פשוט "כללים" שהשתרשו להם עם השנים והפכו למקובלים בענף, אבל ככל שידוע לי המבחן הוא מעין "מבחן הנהנה", בנוסף כמובן לתדירות הטיפול, וזאת על מנת לקבוע מי אמור לשאת בתשלום. אם השוכר הוא זה שמשתמש באופן יומיומי במעלית או בחדר המדרגות, ואחזקתם השוטפת דורשת טיפול תכוף שעלות בצדו, אני לא רואה שום סיבה בעולם שהמשכיר ישא בו. לעומת זאת זיפות הגג, תיבות דואר, אינטרקום, שערים חשמליים וכיוב' הם תיקונים שאינם נעשים באופן שוטף אלא אחת לכמה שנים, ואין שום סיבה ששוכר שגר בדירה שנה אחת ישא בעלות תיקון שער חשמלי שנעשית (נניח) אחת ל 10 שנים דווקא מכיוון שאיתרא מזלו והטיפול נדרש דווקא בתקופת השכירות שלו. זכור לי מקרה בו הודיעה לי נציגת ועד הבית בצער שמכיוון שהוחלט לפטר את המנקה אחרי 10 שנים נצטרך לשאת בעלות חד פעמית של תשלום פיצויי הפיטורין שלה. אני מצדי הודעתי לה (גם כן בצער כמובן) שהיא יכולה לשכוח מזה, ושאני מתכוון לשאת רק בחלקי היחסי (שנה וחצי שגרתי שם חלקי 10 שנות עבודת המנקה).

שנית, איך נקבע מהי "השבחת הנכס"? למה שיפוץ השטחים המשותפים (נניח שיפוץ הלובי, תיבות הדואר והאינטרקום) הוא לא השבחת הנכס?
ובמקומו יקום בניין
על כביש רועש בתוך עשן
תגיד לי מה שכחנו כאן

ומי שמת עוד חי בך
לרגע לא עוזב אותך
תגיד לי מה יהיה איתך

#13 liquid

liquid

דובר אמת תמיד

• מנהלי פורום
  • 15807 הודעות:

פורסם 08/06/2009 - 12:40

ממחים = מעבירים

ישנה המחאת זכות וישנה המחאת חיוב.

המחאה זכות: העברת הזכות שאמורה להגיע לפלוני לאלמוני

המחאה חיוב: העברת חובתו של פלוני לקיים חיוב כספי או פעולה משפטית לאדם אחר

תודה, כל יום לומדים משהו חדש B)

#14 liquid

liquid

דובר אמת תמיד

• מנהלי פורום
  • 15807 הודעות:

פורסם 08/06/2009 - 12:42

שלום רב!

שבוע טוב,

עו"ד מיכה דוד

כלומר מחוקקים חוקים שמלכתחילה חוקי לא למלא אותם?!
:אוי:

#15 אורח - ליליאן

אורח - ליליאן
  • אורחים

פורסם 28/04/2011 - 00:15

שלום!גם אני אינני כ"כ בטוחה האם לשלם לוועד הבית על פיצוץ צינור אם כי למזלי יצא לי סכום קטן.יש לציין שאני גרה בשכירות.מי צריך לשלם?אני או בעלת הבית?מה לעשות?
תודה :) http://forum.bgu.co....fault/smile.gif

הוספת תגובה

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים