מעבר לתוכן

תמונה

רישיון בניהול תיקים

23 replies to this topic

#1 phantom

phantom

לא סתם ברונזה - רשום+!

• רשומים+
  • 417 הודעות:

פורסם 20/12/2009 - 22:23

שלום רב,

סיימתי תואר בכלכלה בבן גוריון באוקטובר 2009.
כרגע אני עובד כטלר בבנק.
אני חושב ברצינות להוציא רישיון לניהול תיקים של הרשות לניירות ערך
ולכן אני פונה אליכם בתקווה לקבל מספר המלצות.
דבר ראשון, רציתי לדעת האם ניתן ללמוד למבחנים באופן עצמאי וללא קורס (מדובר במבחנים: אתיקה ודיני ני"ע, מקצועית א' ומקצועית ב').
במידה ואפשר ללמוד באופן עצמאי, רציתי לדעת היכן ניתן להשיג את הספרים והחומר הרלוונטי.
במידה וצריך לקחת קורס הייתי רוצה לדעת היכן מומלץ ללמוד (הייתי במכללה למנהל ובאוניברסיטה הפתוחה והתרשמתי יותר מהאוניברסיטה).
שנית, הייתי מאוד רוצה לדעת מאנשים שהוציאו את הרישיון בעבר, האם הרישיון טרם להם במציאת עבודה, כלומר מה הביקוש
ליועצי השקעות/מנהלי תיקים?
נוסף על כך הייתי רוצה לדעת איזה רישיון יותר מבוקש בשוק: יועץ השקעות/מנהל תיקים או יועץ פנסיוני?

סליחה על השאלות הרבות ובתקווה שלחלק מהן אוכל לקבל תשובות
תודה רבה מראש לעוזרים
תמונה מצורפת

#2 Kayben

Kayben

אינדיאני במדבר

• רשומים+
  • 5319 הודעות:

פורסם 21/12/2009 - 01:14

שלום רב,

סיימתי תואר בכלכלה בבן גוריון באוקטובר 2009.
כרגע אני עובד כטלר בבנק.
אני חושב ברצינות להוציא רישיון לניהול תיקים של הרשות לניירות ערך
ולכן אני פונה אליכם בתקווה לקבל מספר המלצות.
דבר ראשון, רציתי לדעת האם ניתן ללמוד למבחנים באופן עצמאי וללא קורס (מדובר במבחנים: אתיקה ודיני ני"ע, מקצועית א' ומקצועית ב').
במידה ואפשר ללמוד באופן עצמאי, רציתי לדעת היכן ניתן להשיג את הספרים והחומר הרלוונטי.
במידה וצריך לקחת קורס הייתי רוצה לדעת היכן מומלץ ללמוד (הייתי במכללה למנהל ובאוניברסיטה הפתוחה והתרשמתי יותר מהאוניברסיטה).
שנית, הייתי מאוד רוצה לדעת מאנשים שהוציאו את הרישיון בעבר, האם הרישיון טרם להם במציאת עבודה, כלומר מה הביקוש
ליועצי השקעות/מנהלי תיקים?
נוסף על כך הייתי רוצה לדעת איזה רישיון יותר מבוקש בשוק: יועץ השקעות/מנהל תיקים או יועץ פנסיוני?

סליחה על השאלות הרבות ובתקווה שלחלק מהן אוכל לקבל תשובות
תודה רבה מראש לעוזרים

תשובות שכדאי לך לבדוק:
דבר ראשון, אם אתה כבר בבנק, כדאי לך לנצל את הפוזיציה שלך ולנסות להיכנס למסלול הכשרה להיות יועץ/מנהל תיקים. יש את זה בכל בנק. בבנק כבר מכירים אותך, תבקש מהמנהל סניף שלך שידחוף אותך לזה מפנים או לפחות יתן לך המלצה. הם קרוב לודאי ידרשו התחייבות של 3 שנים, פלוס בתמורה. גם אם לא שם, אתה יכול לנסות את מזלך במקומות אחרים על אותו עקרון.
היתרון הגדול בכך הוא שיש לך מקום מובטח להתמחות בו מבעוד מועד.

ברור שאפשר ללמוד למבחנים עצמאית. ראיתי אפילו איזה ספר או שניים לאתיקה.
פשוט ספר חוקים משעמם שצריך ללמוד. תעשה חיפוש פשוט בגוגל ותוכל למצוא חומר וגם קורסים.

באופן כללי, יש יותר יועצים ממנהלי תיקים, אני מניח שהביקוש הוא בהתאמה.
הבעיה העיקרית היא שצריך מקום להתמחות בו (חצי שנה יועץ, 9 חודש מנהל תיקים).
למצוא מקום שיקבל אותך, במיוחד בתור מנהל תיקים, זה לא פשוט.
פרוטקציות הוא דבר חשוב בעיניינים האלה.
לדעתי זה יכול להיות מאוד מתסכל שאחרי שתשקיע בלעבור את המבחנים, תגלה שקשה למצוא התמחות.
אלמנט נוסף, היום יכולת הלימוד העצמי בתחום הזה היא אדירה.צכלומר, גם מישהו שיש לו תעודה, זה עדיין לא אומר שהוא מבין משהו מהחיים שלו.
במיוחד במקרה של מנהל תיקים, לעומת יועץ שזה יותר תפקיד רשמי/חוקי לשיווק השקעות בגופים השונים.
לגבי גבי יועץ פנסיוני אני לא יודע הרבה, פרט לזה שזה יחסית תחום חדש יותר.
אני מניח שזה מקביל ליועץ השקעות אבל בדגש לתחום הפנסיה, כלומר זה יותר משלב קטע ביטוחי מכל מיני סוגים ולא רק השקעות. לכן העבודה היא יותר תחת חברות הביטוח השונות וחברות ההשקעות שמציעות ביטוחי מנהלים וכאלה וקצת פחות בבנקים.

#3 אורח - VMG

אורח - VMG
  • אורחים

פורסם 21/12/2009 - 17:00

או קיי אז ככה, אני הוצאתי את הרישיון לזה לפני התואר (סתם כי עניין אותי), אז לא הצלחתי למצוא עבודה בזה ,אבל אני מדגיש הייתי ללא תואר כלשהו,וגם היה את כל המשבר, המבחנים עצמם לא ממש קשים למי שעבר את התואר, אתיקה זה מבחן במשפטים, אני ממליץ על ספר של כנרת משהו, היא גם עושה קורסים אז אפשר לבדוק זאת, המקצועיות מתחלקות בגדול ל2 פרקים נכבדים: אג"ח ואופציות (וכל מיני דברים קטנים בתמחור מניות, התנהלות בורסה וכד') מקצועית א' זהו מבחן אמריקאי ובודק בעיקר ידע ומקצועית ב' זהו מבחן פתוח שבא לבדוק גם ידע וגם את יכולת היישום שלו, ממליץ להיות מודע לכל הנעשה בשוק ההון בזמן האחרון למקצועית ב'.

#4 phantom

phantom

לא סתם ברונזה - רשום+!

• רשומים+
  • 417 הודעות:

פורסם 22/12/2009 - 01:42

תודה!

איך הייתם ממליצים להשיג את הספרים הרלוונטיים במידה ולא היה לכם חבר שהוציא כבר את הרישיון?
הבנתי מהדברים שנאמרו פה שהספר של כנרת רצון מספיק כדי לעבור את המבחן באתיקה ודיני עבודה, האם הבנתי נכון? :)
לגבי מקצועית א ומקצועית ב עד כה לא הצלחתי להבין מהם הספרים הרלוונטיים ואיך משיגים אותם?
אשמח מאוד אם תוכלו לעזור לי.
תמונה מצורפת

#5 אורח - VMG

אורח - VMG
  • אורחים

פורסם 22/12/2009 - 14:22

נראה לי מגמות מוציאה ספרים יעודיים לדבר למקצועיות, אבל אל תתפוס אותי במילה, ברמת העיקרון, נראה לי פשוט תמצא ספר טוב על אג"ח וספר טוב על נגזרים ואתה מכוסה, בעיקר אם אתה מכיר את כל החרטא של המניות כמו דוחות כספיים, מכפילים, איך עובדות כתבי אופציות וכאלה. הספר של כינרת ספר מעולה, ממליץ בחום, יש את כל החומר + שחזורים מלאים של מבחנים, או שיש לה חבר'ה שנרשמים למבחנים במיוחד כדי לזכור את השאלות, או שיש לה מקורות שמדליפים לה את המבחן, לא יודע... אבל השחזורים נראים באמת טובים

#6 אורח - ג'ק

אורח - ג'ק
  • אורחים

פורסם 22/12/2009 - 16:08

למה טלר? אתה יכול לעשות הרבה דברים אחרים אם רק תאמין בעצמך!.

תואר בכלכלה הוא תואר מיוחד במינו, שמוביל למגוון רחב של משרות.
טלר זו משרה די מבזה למי שסיים תואר בכלכלה מאוניברסיטת בן גוריון.
אם רק תפעיל את הדימיון, אתה תראה שאתה יכול לעשות הכל! אתה רק צריך להאמין בעצמך, זה הכל בראש.
אני מבין שאתה בחור חסר מוטיבציה ולכן אתה עובד היכן שאתה עובד, אבל אני פה כדי לעזור לך.

קודם כל, זה יפה שאתה מבין שאתה עובד במשרה שאיננה משקפת את יכולותיך ואתה חושב לשדרג את עצמך ליועץ השקעות/מנהל תיקים.
אל תשכח שיש עוד הרבה תפקידים שבהם אתה יכול להשתלב, תפקידים כמו אנליסט, סוכן נדל''ן, מתווך בין חברות הייטק גדולות לחברות סטארט אפ שרוצות לעשות אקזיט, ברוקר, יועץ אירגוני, מנהל שיווק, רואה חשבון, יועץ מס, יועץ פיננסי ועוד רבים וטובים.

אל תיכנע לבינוניות, עלה והצלח!

#7 התפוז

התפוז

ברונזה

• רשומים+
  • 858 הודעות:

פורסם 23/12/2009 - 00:12

בתור אחד שבדיוק עבר את המבחנים במועד האחרון יש לי קצת להוסיף לדיון
יש קורס משולב של אתיקה, מקצועית א ומקצועית ב של חברה שנקראת אורין שפלטר, הם עובדים דרך האגודה וסטודנטים מקבלים סבסוד של האגודה
אם אתה רוצה את המספר שלהם תשלח לי הודעה פרטית כי אני לא רוצה לפרסם פה מספרי טלפון, או שתיכנס לאתר www.rashut.com אם אני לא טועה
אתיקה ודיני ניירות ערך זה מבחן יחסית קל, בעיקר לשנן חוקים שקשורים לניירות ערך ולהגבלות על יועצי השקעות ומשווקי השקעות.
מקצועית א מבחן עם אחוזי מעבר די נמוכים ברמה הארצית, מתמקד בעיקר באג"ח למיניהם ובאופציות. בנוסף בנושאים קטנים כגון שעות פעילות של הבורסה, חוזים עתידיים וכדומה.
מקצועית ב הוא מבחן על החומר של מקצועית א כשההבדל ביניהם הוא שמקצועית א הוא מבחן אמריקאי שבודק ידע תיאורטי נטו ומקצועית ב מבחן עם שאלות פתוחות שבודק הבנה של השוק, חלק גדול מהשאלות שם שמות אותך בנעליים של מנהל התיקים או מנהל הקרן ובודק את ההיגיון שלך בבניית תיק לדוגמא וכאלה. לא משהו שאי אפשר להתכונן אליו או לשים דוגמאות בדף נוסחאות.
יש דף נוסחאות שמותר להכניס למקצועית א ומקצועית ב, אורין שפלטר נותנים דף מעולה, שרק צריך להוסיף אליו קצת דברים וחידודים.

מבחינת סטאז', אני עובד בבית השקעות גדול, ורוב בתי ההשקעות מוציעים לסטאז' רק עובדים קיימים שלהם, מהטלמיטינג או שירות הלקוחות בעיקר.
סטאז' בשיווק השקעות (שיווק זה בית השקעות וייעוץ זה בבנקים) יש לא מעט, צריך לחפש אבל אפשר למצוא
סטאז' בניהול תיקים זה דבר בעייתי, אני עכשיו מחפש ובינתיים עדיין לא מצאתי משהו רלוונטי.

ייעוץ פנסיוני הוא שווא ערך לייעוץ השקעות רק שמתמקדים במוצרים פנסיוניים כמו קופות גמל, קרנות השתלמות וקרנות פנסיה
צריך לעשות עוד 2 מבחנים כדי לקבל את הרשיון: יסודות הביטוח וגמר פנסיוני
יסודות הביטוח זה מבחן קל יחסית שאפשר לעשות בלי קורס, וגמר פנסיוני זה מבחן שכדאי לקחת אליו קורס הכנה.

הסטאז' בפנסיוני הוא חצי שנה כמו ייעוץ או שיווק השקעות והסטאז' בניהול תיקים הוא 9 חודשים.
מי שעושה סטאז' בניהול תיקים לא צריך לעשות סטאז' בייעוץ אבל זה לא עובד הפוך.
מי שעושה סטאז' בייעוץ השקעות רשאי גם להיות משווק השעקות, והפוך.

אם אתה רוצה לקנות את הספר של כנרת רצון פיקובסקי יש לי אותו ואני אשמח למכור אותו
כמו כן יש לי גם את הספר של אורין שפלטר שגם אותו אני אשמח למכור לך, אבל הייתי ממליץ לך לקחת קורס ולא לקחת סיכון.
ההרשמה למבחנים עולה 420 ש"ח למבחנים באתיקה, מקצועית א ומקצועית ב. ו200 ש"ח בערך לביטוח וגמר פנסיוני.

יש גם פורום באינטרנט של לימודי שוק ההון שמנהל אותו נועם שפלטר, שותף ומנהל בחברה.
http://www.tapuz.co....px?ForumId=2119
יש שם מידע רב על המבחנים ותשובות די מהירות של אנשים שכבר עשו את המבחנים.

יש מספר בתי ספר בארץ ללימודים של המבחנים הללו ביניהם כאלה שצוינו בתגובות מעליי אבל לפי מה שאני יודע האחוזי מעבר שלהם נמוכים יותר (היו איתי בקורס כמה שלמדו קודם עם אחת החברות השונות ונכשלו ונרשמו לקורס איתי ועברו)
בהצלחה, ואם יש שאלות אני אשמח לענות.

למען גילוי נאות, אני לא עובד של אורין שפלטר, פשוט תלמיד מרוצה

למה כל המרצים הטובים מלמדים מישהו אחר???

#8 אורח - מתעניין

אורח - מתעניין
  • אורחים

פורסם 23/12/2009 - 09:21

גם אני שמעתי לא פעם על אורין שפלטר וחברות דומות ורציתי לשאול מספר שאלות שיעזרו לי ואני מאמין שלעוד כמה אנשים פה

אני סטודנט לכלכלה בבן גוריון בשנה ב' ואני מעוניין להתחיל להיבחן במבחנים הנ"ל כדי להוציא את תעודת ייעוץ ההשקעות עם סיום התואר. האם זה אפשרי בכלל?
הבנתי שמי שמסיים תואר בכלכלה פטור מכמה מבחנים ולכן מספיק לעבור רק את המבחנים אתיקה ודיני ני"ע, מקצועית א' ומקצועית ב'. השאלה, אם אני נבחן בהם עוד לפני שקיבלתי את התואר, האם אני רשאי להתחיל סטאז' או שחובה שיהיה תואר ביד?

בכלל, בקורס כמו שהזכיר התפוז, האם אפשרי ללמוד אותו תוך כדי הלימודים בתואר? כלומר, האם זה אפשרי מבחינת זמנים? כמה שעות שבועיות יש בקורס כזה? מה אורך הקורס?
ועוד דבר, האם הקורס מכין לכל המבחנים יחד או שיש קורס לכל מבחן?

תודה מראש למי שעוזר

#9 אורח - התפוז

אורח - התפוז
  • אורחים

פורסם 23/12/2009 - 12:03

גם אני שמעתי לא פעם על אורין שפלטר וחברות דומות ורציתי לשאול מספר שאלות שיעזרו לי ואני מאמין שלעוד כמה אנשים פה

אני סטודנט לכלכלה בבן גוריון בשנה ב' ואני מעוניין להתחיל להיבחן במבחנים הנ"ל כדי להוציא את תעודת ייעוץ ההשקעות עם סיום התואר. האם זה אפשרי בכלל?
הבנתי שמי שמסיים תואר בכלכלה פטור מכמה מבחנים ולכן מספיק לעבור רק את המבחנים אתיקה ודיני ני"ע, מקצועית א' ומקצועית ב'. השאלה, אם אני נבחן בהם עוד לפני שקיבלתי את התואר, האם אני רשאי להתחיל סטאז' או שחובה שיהיה תואר ביד?

בכלל, בקורס כמו שהזכיר התפוז, האם אפשרי ללמוד אותו תוך כדי הלימודים בתואר? כלומר, האם זה אפשרי מבחינת זמנים? כמה שעות שבועיות יש בקורס כזה? מה אורך הקורס?
ועוד דבר, האם הקורס מכין לכל המבחנים יחד או שיש קורס לכל מבחן?

תודה מראש למי שעוזר

אי אפשר לגשת למקצועית א ולמקצועית ב לפני שהוצאת אישור זכאות על התואר ושלחת אותו לרשות לניירות ערך
הפטורים תלויים באישור הזכאות, ולא ניתן לגשת למבחנים הללו לפני קבלת פטורים.
אני לקחת את הקורס בשנה ג, זה מפגש אחד של 4 שעות ולפני המבחן במרתונים זה נהיה 2 מפגשים של 4 שעות כל אחד.
יש קורס לכל מבחן בנפרד, למרות שלמקצועית ב זה יותר מרתון מאשר קורס כי החומר של המבחן זהה לחומר של מקצועית א

#10 op_111

op_111

מתחיל/ה להבין בדיחות פורום

• רשומים
  • 146 הודעות:

פורסם 23/12/2009 - 12:11

אי אפשר לגשת למקצועית א ולמקצועית ב לפני שהוצאת אישור זכאות על התואר ושלחת אותו לרשות לניירות ערך
הפטורים תלויים באישור הזכאות, ולא ניתן לגשת למבחנים הללו לפני קבלת פטורים.
אני לקחת את הקורס בשנה ג, זה מפגש אחד של 4 שעות ולפני המבחן במרתונים זה נהיה 2 מפגשים של 4 שעות כל אחד.
יש קורס לכל מבחן בנפרד, למרות שלמקצועית ב זה יותר מרתון מאשר קורס כי החומר של המבחן זהה לחומר של מקצועית א

אני לא בטוח שאתה צודק שאי אפשר לגשת לבחינות, כי הרי רשיון לייעוץ או לניהול תיקים לא דורש תואר ראשון.
מה שאני הבנתי זה שתואר ראשון בכלכלה נותן פטור מחלק מהבחינות

#11 Kayben

Kayben

אינדיאני במדבר

• רשומים+
  • 5319 הודעות:

פורסם 23/12/2009 - 12:49

אני לא בטוח שאתה צודק שאי אפשר לגשת לבחינות, כי הרי רשיון לייעוץ או לניהול תיקים לא דורש תואר ראשון.

למקצועיות צריך את הפטור, אחרת אי אפשר לגשת אליהן.
לשאר לא צריך את הפטור.

#12 r.e.l.

r.e.l.

כסף

• רשומים+
  • 5016 הודעות:

פורסם 23/12/2009 - 18:09

תשובות שכדאי לך לבדוק:
דבר ראשון, אם אתה כבר בבנק, כדאי לך לנצל את הפוזיציה שלך ולנסות להיכנס למסלול הכשרה להיות יועץ/מנהל תיקים. יש את זה בכל בנק. בבנק כבר מכירים אותך, תבקש מהמנהל סניף שלך שידחוף אותך לזה מפנים או לפחות יתן לך המלצה. הם קרוב לודאי ידרשו התחייבות של 3 שנים, פלוס בתמורה. גם אם לא שם, אתה יכול לנסות את מזלך במקומות אחרים על אותו עקרון.
היתרון הגדול בכך הוא שיש לך מקום מובטח להתמחות בו מבעוד מועד.

ברור שאפשר ללמוד למבחנים עצמאית. ראיתי אפילו איזה ספר או שניים לאתיקה.
פשוט ספר חוקים משעמם שצריך ללמוד. תעשה חיפוש פשוט בגוגל ותוכל למצוא חומר וגם קורסים.

באופן כללי, יש יותר יועצים ממנהלי תיקים, אני מניח שהביקוש הוא בהתאמה.
הבעיה העיקרית היא שצריך מקום להתמחות בו (חצי שנה יועץ, 9 חודש מנהל תיקים).
למצוא מקום שיקבל אותך, במיוחד בתור מנהל תיקים, זה לא פשוט.
פרוטקציות הוא דבר חשוב בעיניינים האלה.
לדעתי זה יכול להיות מאוד מתסכל שאחרי שתשקיע בלעבור את המבחנים, תגלה שקשה למצוא התמחות.
אלמנט נוסף, היום יכולת הלימוד העצמי בתחום הזה היא אדירה.צכלומר, גם מישהו שיש לו תעודה, זה עדיין לא אומר שהוא מבין משהו מהחיים שלו.
במיוחד במקרה של מנהל תיקים, לעומת יועץ שזה יותר תפקיד רשמי/חוקי לשיווק השקעות בגופים השונים.
לגבי גבי יועץ פנסיוני אני לא יודע הרבה, פרט לזה שזה יחסית תחום חדש יותר.
אני מניח שזה מקביל ליועץ השקעות אבל בדגש לתחום הפנסיה, כלומר זה יותר משלב קטע ביטוחי מכל מיני סוגים ולא רק השקעות. לכן העבודה היא יותר תחת חברות הביטוח השונות וחברות ההשקעות שמציעות ביטוחי מנהלים וכאלה וקצת פחות בבנקים.

מחזק את כל מה שנכתב כאן (בעיקר אם העניין של הקשר הלא תמיד חזק בין התעודה ובין הידע של מי שמחזיק אותה) חוץ מהקטע המודגש. ככל שידוע לי אין ניהול תיקים בבנק אלא רק יעוץ השקעות.

כמו כן עניתי לפותח השרשור כאן, רק לוודא שראה את זה ושהשרשור השני לא נשכח לו...
כלבים נובחים עלינו, הדלת סגורה
הבית שגדלנו בו עומד למכירה
ובמקומו יקום בניין
על כביש רועש בתוך עשן
תגיד לי מה שכחנו כאן

שנים הפכו היסטוריה, אל תביט לאחור
כל מי שכבר איננו כאן הלך בלי לחזור
ומי שמת עוד חי בך
לרגע לא עוזב אותך
תגיד לי מה יהיה איתך

#13 אורח - אורח

אורח - אורח
  • אורחים

פורסם 23/12/2009 - 18:19

למישהו יש מושג אם הרשיונות הללו שווים משהו גם בארה"ב?

#14 dolfin

dolfin

יום ללא צחוק הוא יום מבוזבז.

• רשומים+
  • 15787 הודעות:

פורסם 25/12/2009 - 21:37

אי אפשר לגשת לבחינה במקצועית לפני שעוברים את מבחני היסוד. מי שיש לו תואר ראשון בכלכלה פטור מכל מבחני היסוד פרט לאתיקה ודיני ני"ע.
אגב מי שהזכיר פה מחירים של בחינות, צריך לזכור שגם הפטור עולה כסף.
גם לי יש בלוג!

"המורה אומר שזה דבר גדול למות למען האמונה, ואבא אומר שזה דבר גדול למות למען אירלנד, ואני שואל את עצמי אם יש מישהו בעולם שרוצה שנחייה" (האפר של אנג'לה)

הרשימת קניות של מה שאנחנו רוצים מבן זוג רלוונטית בדיוק עד השנייה שבה אנחנו מתאהבים במישהו. אם היא נכונה לגביו או לא זה כבר לחלוטין עניין של מזל.

#15 משה דולב

משה דולב
  • רשומים
  • 1 הודעות:

פורסם 27/12/2009 - 19:36

שלום לכולם,

אני עברתי את הבחינות של הרשות במועד האחרון.
אני בוגר MBA ולכן קיבלתי פטור משלושת בחינות הבסיס מימיון סטטיסטיקה כלכלה וחשבונאות.
לבחינה באתיקה למדתי לבד - מהספר של כינרת רצון (מומלץ). מחיר ספר חדש כ-300 ש"ח
לבחינה במיקצועית א' למדתי גם לבד עם הספר - ניתוח ניירות ערך ומשכירים פיננסים - של יבגני אוריין מחיר ספר חדש 300 ש"ח . כמו כן מהמחברות של התואר בעיקר מהקורסים ניהול תיקי אג"ח , בחירת תיק השקעות , ניתוח ניירות ערך.
לעניות דעתי מי שמרגיש שלימוד עצמי מתאים לו יחסך אלפי שקלים עלות של קורס.
לקראת הבחינה במיקצועית ב' אני ממליץ להישתתף באחד המרתונים שבתי הספר מציעים זה מאד ממקד לקראת הבחינה.
כמו כן באתר הרשות מופיעים שאלות לדוגמא ממבחר הבחינות - מומלץ לפתור את כולם.

הוספת תגובה

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים