מעבר לתוכן

תמונה

מזגן inverter - בעד ונגד

• Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 r.e.l.

r.e.l.

כסף

• רשומים+
  • 5016 הודעות:

פורסם 21/04/2010 - 13:50

בשעה טובה ומוצלחת אני עובר דירה בקרוב, ומתלבט בקשר למזגן שיותקן בדירה. המזגן יהיה מרכזי מן הסתם, וההתלבטות היא בין inverter ובין מזגן מרכזי "רגיל".

היתרון של הinverter בחסכון בחשמל עומד מול העובדה שמדובר בפטנט חדש יחסית בארץ, יקר הרבה יותר שלפי מה שהבנתי לא כל הטכנאים יודעים כל כך איך "לאכול" אותו וגם שמעתי שחלקי החילוף שלו יקרים בטירוף, ויכולים להגיע לאלפי שקלים. מצד שני לא מתאים לי שבכל פעם שהמזגן יגיע לטמפרטורה מסויימת הוא יתחיל לכבות ולהדליק את עצמו כמו משוגע, זה גם לא מאד נוח וגם נשמע לי כמו משהו שלא תורם לאריכות ימיו של המנוע.

מי שהתנסה, מכיר מזגני inverter (כלומר התקין אצלו או אצל בבית שהוא נמצא בו הרבה, נניח בית ההורים), עובד בתחום או סתם מבין בזה יותר ממני מוזמן לייעץ כי ההתלבטות קשה וההחלטה צריכה ליפול בקרוב.

תודה
כלבים נובחים עלינו, הדלת סגורה
הבית שגדלנו בו עומד למכירה
ובמקומו יקום בניין
על כביש רועש בתוך עשן
תגיד לי מה שכחנו כאן

שנים הפכו היסטוריה, אל תביט לאחור
כל מי שכבר איננו כאן הלך בלי לחזור
ומי שמת עוד חי בך
לרגע לא עוזב אותך
תגיד לי מה יהיה איתך

#2 Tzvika-Pick

Tzvika-Pick

הרקדן האוטומטי

• רשומים+
  • 860 הודעות:

פורסם 21/04/2010 - 19:37

המדחס לא מכבה ומדליק את עצמו כמו משוגע. לטרמוסטט של רוב המזגנים יש טולרנס מספיק גדול כדי שזה לא יקרא בתדירות גבוהה מידי. נוסף על כך, במזגנים חדשים יש מנגנון חשמלי שמונע את התופעה הזאת בדיוק.

אגב, אינוורטר הוא לא תחליף למזגן מרכזי. אם כבר, לדעתי כדאי לך להתחיל את ההתלבטות ולהחליט האם אתה מתקין מזגן מרכזי או שניים-שלושה מזגנים קטנים.

#3 milmang

milmang

כסף

• רשומים+
  • 1965 הודעות:

פורסם 22/04/2010 - 01:51

לפני שאלת האינברטר: כן או לא, אתה צריך לשאול את עצמך מהוא המזגן הטוב עבורך.

ייתכן ועדיף לך כמה מזגנים קטנים (שגם שם ניתן לבחור בין מזגני אינברטר לרגילים).

כדי שנוכל לספק לך תשובה מעט יותר מלומדת, עליך לספק פרטים נוספים, כמו:

מיקום הדירה, גודלה, מס' החדרים, גודלם, גודל החלונות ולאן הם מופנים, מיקום הדירה במבנה.

כמובן שחשוב לציין מהם צורכי המיזוג של כל חדר וחדר.

מהציטוטים החביבים עלי:

It's like I've always said, you can get more with a kind word and a two- by- four
than you can with just a kind word

Koenigsegg are saying that the CCX is more comfortable. More comfortable than what… BEING STABBED?

In this house we obey the laws of thermodynamics

if I have one more piece of vomit pie, i'm going to pumpkin

#4 r.e.l.

r.e.l.

כסף

• רשומים+
  • 5016 הודעות:

פורסם 22/04/2010 - 10:45

זו דירת חמישה חדרים בקומה שביעית, פונה לכיוון מערב (סלון+2 חדרי שינה) ולצפון (2 חדרי שינה נוספים). מצד אחד זה טוב כי צד מערב שלנו פתוח לגמרי (לפחות כרגע...) ויש אחלה אוויר שבעולם כי אנחנו להערכתי משהו כמו 8 ק"מ מהים בקו אווירי, ומצד שני נראה לי שבקיץ נקבל שמש ישירה לתוך הבית ורק המחשבה על זה גורמת לי להזיע. החדרים לא גדולים, משהו כמו 10 מ"ר לחדר לא כולל יחידת הורים שהיא קצת יותר גדולה. אין אפשרות מעשית ליותר משני מזגנים (מקסימום שלושה, גם לא בטוח) כי אין איפה לתקוע את היחידה החיצונית, מה גם שיש הכנה למזגן מרכזי וגם אם התרשלנו בעניין הזה ולא ביקשנו לעשות שינויים הרי שכרגע אין כבר מה לעשות.

אנחנו רוצים כמובן שכל החדרים יהיו ממוזגים.
ובמקומו יקום בניין
על כביש רועש בתוך עשן
תגיד לי מה שכחנו כאן

ומי שמת עוד חי בך
לרגע לא עוזב אותך
תגיד לי מה יהיה איתך

#5 Tzvika-Pick

Tzvika-Pick

הרקדן האוטומטי

• רשומים+
  • 860 הודעות:

פורסם 22/04/2010 - 18:43

אנחנו רוצים כמובן שכל החדרים יהיו ממוזגים.

דרישה הגיונית, הבעיה היא שעם מזגן מרכזי אתם ממזגים את כל הבית כל הזמן. אם, לדוגמא, אתם אוהבים לישון עם מזגן בלילות הקיץ ההבילים, אז אתם מקררים כל הלילה לא רק את חדר השינה שלכם אלא גם את שלושת חדרי השינה האחרים + הסלון + המקלחת + המטבח. כל זה מסתכם ללא מעט כסף בחשבון החשמל החודשי.
דווקא עניין היחידות החיצוניות פחות צריך להטריד אותך, כי היום יש מזגנים מפוצלים שמאפשרים חיבור של שני יחידות פנימיות על כל יחידה פנימית.

מה שאני מנסה להגיד זה שגם הרגלי המיזוג שלכם משחקים כאן תפקיד. אם אתם באמת רוצים למזג את כל הבית אז אין לכם הרבה ברירות כי בתכלס להתקין 4-5 מזגנים קטנים בדירה אחת באמת נשמע לי קצת מוגזם. אם אתם מוכנים להתפשר קצת בעניין הזה אז אני מאמין שיהיה אפשר להסתדר עם שלושה מזגנים מפוצלים, חלק גדולים וחלק קטנים שיתנו מיזוג לא רע ברוב הבית עם דגש על חדר השינה העיקרי והסלון.

אגב, אתם קומה שביעית ואחרונה? בניין חדש יחסית?

#6 moris

moris

לא סתם ברונזה - רשום+!

• רשומים+
  • 408 הודעות:

פורסם 22/04/2010 - 18:46

בשעה טובה ומוצלחת אני עובר דירה בקרוב, ומתלבט בקשר למזגן שיותקן בדירה. המזגן יהיה מרכזי מן הסתם, וההתלבטות היא בין inverter ובין מזגן מרכזי "רגיל".

היתרון של הinverter בחסכון בחשמל עומד מול העובדה שמדובר בפטנט חדש יחסית בארץ, יקר הרבה יותר שלפי מה שהבנתי לא כל הטכנאים יודעים כל כך איך "לאכול" אותו וגם שמעתי שחלקי החילוף שלו יקרים בטירוף, ויכולים להגיע לאלפי שקלים. מצד שני לא מתאים לי שבכל פעם שהמזגן יגיע לטמפרטורה מסויימת הוא יתחיל לכבות ולהדליק את עצמו כמו משוגע, זה גם לא מאד נוח וגם נשמע לי כמו משהו שלא תורם לאריכות ימיו של המנוע.

מי שהתנסה, מכיר מזגני inverter (כלומר התקין אצלו או אצל בבית שהוא נמצא בו הרבה, נניח בית ההורים), עובד בתחום או סתם מבין בזה יותר ממני מוזמן לייעץ כי ההתלבטות קשה וההחלטה צריכה ליפול בקרוב.

תודה

לדעתי אתה טועה פה.
אני כותב פה מה שאני חושב שנכון, יש מצב שאני טועה, ואם כן, אני אשמח אם תתקנו אותי.

למיטב הבנתי, מדחס נמצא בשני מצבים, או שהוא עובד, או שהוא בסטנדביי. מזגן רגיל למעשה מוציא אותה כמות קור כל הזמן, כאשר המאוורר יכול קצת לעזור ל"זרוק" קצת יותר קור, כלומר לקחת אויר חם מהחדר, להעביר אותו דרך המצנן (המדחס הפנימי - מאייד) ולפזר אותו בחדר.
למיטב הבנתי, העקרון של השליטה בטמפרטורה הוא רק עבור נק' הבחירה של הטרמוסטט, כאשר מזגן חכם מהדור הקודם יודע לשחק עם מהירות המאוורר כדי להגיע לטמפ' הרצוייה.
באינוורטר, המדחס הוא בעל תפוקה משתנה, ומכאן האפשרות לחסוך באנרגיה בעקרון - אם הטמפ' בחדר קרובה יחסית לטמפ' הרצויה, אז אפשר להקטין את ההספק של המדחס.
צריכת החשמל של המאוורר שולית לעומת צריכת האנרגיה של המדחס.
כמה זה חוסך בחשמל? זה כבר ויכוח אחר לחלוטין.

#7 r.e.l.

r.e.l.

כסף

• רשומים+
  • 5016 הודעות:

פורסם 22/04/2010 - 19:59

דרישה הגיונית, הבעיה היא שעם מזגן מרכזי אתם ממזגים את כל הבית כל הזמן. אם, לדוגמא, אתם אוהבים לישון עם מזגן בלילות הקיץ ההבילים, אז אתם מקררים כל הלילה לא רק את חדר השינה שלכם אלא גם את שלושת חדרי השינה האחרים + הסלון + המקלחת + המטבח. כל זה מסתכם ללא מעט כסף בחשבון החשמל החודשי.
דווקא עניין היחידות החיצוניות פחות צריך להטריד אותך, כי היום יש מזגנים מפוצלים שמאפשרים חיבור של שני יחידות פנימיות על כל יחידה פנימית.

מה שאני מנסה להגיד זה שגם הרגלי המיזוג שלכם משחקים כאן תפקיד. אם אתם באמת רוצים למזג את כל הבית אז אין לכם הרבה ברירות כי בתכלס להתקין 4-5 מזגנים קטנים בדירה אחת באמת נשמע לי קצת מוגזם. אם אתם מוכנים להתפשר קצת בעניין הזה אז אני מאמין שיהיה אפשר להסתדר עם שלושה מזגנים מפוצלים, חלק גדולים וחלק קטנים שיתנו מיזוג לא רע ברוב הבית עם דגש על חדר השינה העיקרי והסלון.

אגב, אתם קומה שביעית ואחרונה? בניין חדש יחסית?

זה לא ממש מדוייק, כי אם אני אתקין מרכזי אני אדאג גם להתקין דמפרים בכל יציאה בנפרד, ואז אפשר פשוט לסגור את חלק מהפתחים בלחיצת כפתור (הכוונה שזה סוגר הרמטית בתוך התעלה לאותו חדר, ולא לסגירה של התריס שהיא אף פעם לא 100% ולכן יש גם מן שריקה מעצבנת כזאת). לכן זה לא נכון שאנחנו נקרר תמיד את כל הבית בכל פעם שנרצה להדליק את המזגן, מה שכן נכון זה שבכל פעם שהמזגן יעבור הוא עובד באותה רמת צריכה, כלומר גם אם סגרתי את הדמפרים בכל הבית והשארתי רק בחדר שינה - אולי בחדרים האחרים לא יהיה קר אבל צריכת החשמל היא אותה צריכה. זו אגב בדיוק הבעיה שמזגני inverter באים לפתור. מזגן inverter יקר משמעותית, במקום משהו כמו 11-14 (אלף) למזגן מרכזי רגיל המחירים הכי זולים שהגעתי אליהם היו משהו כמו 19.5 וזה יכול גם להגיע ל 22-23 ויותר (ועוד לא דיברנו מילה על הנמכת תקרה). בקיצור, צריך משכנתא נוספת בשביל החרא הזה. אני תוהה כמה שעות עבודה (ואולי צריך לדבר בכלל על ימי/שבועות/חודשי עבודה) המזגן צריך לעבוד כדי לכסות את ההפרש בעלויות ולהחזיר את ההשקעה, מה גם ששוב אני מזכיר שחלקי החילוף שלו אם נצטרך זה הון תועפות.

אנחנו קומה שביעית ולא אחרונה, והבניין חדש לגמרי (אכלוס בתוך מספר שבועות).
ובמקומו יקום בניין
על כביש רועש בתוך עשן
תגיד לי מה שכחנו כאן

ומי שמת עוד חי בך
לרגע לא עוזב אותך
תגיד לי מה יהיה איתך

#8 r.e.l.

r.e.l.

כסף

• רשומים+
  • 5016 הודעות:

פורסם 22/04/2010 - 20:04

לדעתי אתה טועה פה.
אני כותב פה מה שאני חושב שנכון, יש מצב שאני טועה, ואם כן, אני אשמח אם תתקנו אותי.

למיטב הבנתי, מדחס נמצא בשני מצבים, או שהוא עובד, או שהוא בסטנדביי. מזגן רגיל למעשה מוציא אותה כמות קור כל הזמן, כאשר המאוורר יכול קצת לעזור ל"זרוק" קצת יותר קור, כלומר לקחת אויר חם מהחדר, להעביר אותו דרך המצנן (המדחס הפנימי - מאייד) ולפזר אותו בחדר.
למיטב הבנתי, העקרון של השליטה בטמפרטורה הוא רק עבור נק' הבחירה של הטרמוסטט, כאשר מזגן חכם מהדור הקודם יודע לשחק עם מהירות המאוורר כדי להגיע לטמפ' הרצוייה.
באינוורטר, המדחס הוא בעל תפוקה משתנה, ומכאן האפשרות לחסוך באנרגיה בעקרון - אם הטמפ' בחדר קרובה יחסית לטמפ' הרצויה, אז אפשר להקטין את ההספק של המדחס.

לא בטוח שהבנתי את החלק הראשון של ההודעה שלך. מה זה אומר? שהמזגן לא באמת יכבה את עצמו בכל פעם שיגיע לטמפרטורה מסויימת?

בעניין סוף ההודעה שלך אני מסכים בהחלט, וזו הסיבה שאני מתלבט כל כך עם נטיה קלה ללכת על מזגן רגיל (כלומר מרכזי אבל לא inverter, אלא אם תשכנעו אותי אחרת). אני בספק מתי ההשקעה תחזור, ואם יתחילו לצוץ פתאום תקלות כל שני וחמישי (ושמעתי שבגלל שזה חדש יחסית בארץ כל הזמן יש תקלות ולא תמיד יודעים לפתור אותן) אז אני אומר בשביל מה לי...
ובמקומו יקום בניין
על כביש רועש בתוך עשן
תגיד לי מה שכחנו כאן

ומי שמת עוד חי בך
לרגע לא עוזב אותך
תגיד לי מה יהיה איתך

#9 milmang

milmang

כסף

• רשומים+
  • 1965 הודעות:

פורסם 22/04/2010 - 22:50

לדעתי אתה טועה פה.

אתקן לפי מיטב הבנתי:

למדחס רגיל שני מצבים: פועל או כבוי.

בקירור, כאשר המדחס עובד הוא מספק תפוקת קירור מקסימלית, כאשר החדר הגיע לטמפ' הרצויה, המדחס נכבה ורק המפוח ממשיך לעבוד.

כדי למנוע כיבויים והדלקות תכופות, הטרמוסטט דואג שטמפק החדר תנוע סביב הטמפ' המבוקשת, כלומר אם ביקשת 22 מעלות, המדחס יכבה כאשר החדר יגיע ל 21 ויידלק שוב ב 23.

הטענה היא שצריכת החשמל בהדלקת המדחס היא מאוד גבוהה, ואת הצריכה הזו מזגן האינברטר בא למנוע.

לי יש מזגן של 10,000 ביטייו על חדר של 10 מטר רבוע, ובקיץ המדחס שלי עובד בין 5 ל 10 דקות בשעה, כלומר צריכת החשמל שלי נע בין שישית לשתים-עשרית מהצריכה הרשומה.

באינברטר הסיפור הוא שונה. המזגן מפנה מהחדר בדיוק את כמות החום שנכנסת. יש לזה מס' יתרונות:

1. החדר נשמר בטמפ' קבועה (ולא מטייל בין נקודות מינימום ומקסימום כמו מזגן רגיל).

2. העלות הנוספת של "התנעת" המדחס נחסכת ולכן חוסכים חשמל.

3. בגלל שההתנעה נחסכת אורך החיים של המדחס עולה.

4. בגל העבודה בהספק נמוך יותר, המזגן שקט יותר.

זה לא ממש מדוייק, כי אם אני אתקין מרכזי אני אדאג גם להתקין דמפרים בכל יציאה בנפרד, ואז אפשר פשוט לסגור את חלק מהפתחים בלחיצת כפתור (הכוונה שזה סוגר הרמטית בתוך התעלה לאותו חדר, ולא לסגירה של התריס שהיא אף פעם לא 100% ולכן יש גם מן שריקה מעצבנת כזאת). לכן זה לא נכון שאנחנו נקרר תמיד את כל הבית בכל פעם שנרצה להדליק את המזגן, מה שכן נכון זה שבכל פעם שהמזגן יעבור הוא עובד באותה רמת צריכה, כלומר גם אם סגרתי את הדמפרים בכל הבית והשארתי רק בחדר שינה - אולי בחדרים האחרים לא יהיה קר אבל צריכת החשמל היא אותה צריכה. זו אגב בדיוק הבעיה שמזגני inverter באים לפתור. מזגן inverter יקר משמעותית, במקום משהו כמו 11-14 (אלף) למזגן מרכזי רגיל המחירים הכי זולים שהגעתי אליהם היו משהו כמו 19.5 וזה יכול גם להגיע ל 22-23 ויותר (ועוד לא דיברנו מילה על הנמכת תקרה). בקיצור, צריך משכנתא נוספת בשביל החרא הזה. אני תוהה כמה שעות עבודה (ואולי צריך לדבר בכלל על ימי/שבועות/חודשי עבודה) המזגן צריך לעבוד כדי לכסות את ההפרש בעלויות ולהחזיר את ההשקעה, מה גם ששוב אני מזכיר שחלקי החילוף שלו אם נצטרך זה הון תועפות.

אנחנו קומה שביעית ולא אחרונה, והבניין חדש לגמרי (אכלוס בתוך מספר שבועות).

אמרת שיש לכם הכנה למזגן מרכזי, מה זה אומר בדיוק?

כלל אצבע אומר שצריך 1000 ביטייו לכל מטר רבוע של חלל הנדרש למיזוג. בהתחשב בכלל הזה, אני מציע לך מס' אופציות:

1. התקנת מזגן נפרד לכל חדר, ללא אינברטר:
אני מניח שיש לכל חדר חלון, לכן לא רואה בעיה לשים מדחס מתחת לכל חלון.
אני מציע 4 מזגנים קטנים לחדרי השינה ומזגן גדול לסלון.
לחדרי השינה, מזגן הסגנון של זה, בעלות של כ 1,700 שח ליחידה + כ 700 שח להתקנה ליחידה.
לסלון, מזגן דומה לזה, בעלות של כ 3300 שח + התקנה בעלות של כ 700 ש"ח.

סה"כ, בערך: 14,000 שח.

2. התקנת מזגנים מדגם דו-מאייד בחדרי השינה, אותו מזגן בסלון, ללא אינברטר:
שתי יחידות כאלה לחדרי השינה בעלות של 4500 ליחידה + התקנה של כ 1200 ליחידה.
אותו מזגן מהצעה 1 לסלון.

סה"כ, בערך: 15,400 שח.

3. תכננתי להציע את אותם האופציות עם מזגני אינברטר, אבל גיליתי כי הדירוג האנרגטי שלהם הרבה יותר גרוע מהמזגנים שהוצעו, לכן אני תוהה אם הם אכן יותר חסכוניים בחשמל.

4. מזגן מרכזי, ללא אינברטר:
המזגן המיני מרכזי הזה לדעתי יכול לספק אותכם, בנוגע למחירו, כ 7500 שח. על עלויות ההתקנה של מזגן מיני מרכזי איני יודע דבר.

5. מזגן מרכזי, עם אינברטר:
בחרתי במזגן הזה, הוא אומנם חלש יותר מהקודם, אך לדעתי עדיין מספק, כלותו כ 13,000 ש"ח.
נקודה מעניינת, הדרוג האנרגטי שלו ירוד בהשוואה למזגן הקודם ללא האינברטר...
אופציה אחרת היא המזגן הזה, הדרוג האנרגטי שלו זהה לקודם, אך מחירו כ 18,000 שח.

כלומר ההפרש בין מזגן אינברטר למזגן רגיל נע בין 5,500 שח ל 10,000 שח.

בזמנו עשיתי תחשיב המראה כי עלות החשמל המקסימלית ממיזוג בקיץ הצפוי לדירה בת 5 חדרים הממוקמת בבאר שבע היא כ 4000 שח לכל הקיץ.

אם אנחנו מאמינים ליצרנים האומרים כי החיסכון הצפוי הוא כ 30%, המשמעות היא שהחיסכון הצפוי הוא כ 1200 שח לשנה.

כלומר, החזר השקעה בטווח שנע בין 5 ל 8 שנים. וזה בהנחה ואתה תמיד מפעיל את כל המזגנים בכל הבית בכל רגע בו יש צורך בכך, במילים אחרות, טווח החזר ההשקעה הוא אופטימי משהו.

ניתן אפילו להוסיף את החיסכון הפוטנציאלי מחימום הבית בחורף שלא יעלה את ה 2500 שח לכל החורף. במקרה זה החיסכון השנתי הצפוי הוא כ 1950 שח לשנה.

במצב אופטימי מאוד זה, ניתן לקבל החזר השקעה בין 3 ל 5 שנים.

הערה: המזגנים נבחרו באקראי רק כי הם מתאימים בגודלם לדרישות.
אין לראות בבחירתם כעל המלצת הכותב על דגמים ספציפיים אלו.

מהציטוטים החביבים עלי:

It's like I've always said, you can get more with a kind word and a two- by- four

Koenigsegg are saying that the CCX is more comfortable. More comfortable than what… BEING STABBED?

#10 Tzvika-Pick

Tzvika-Pick

הרקדן האוטומטי

• רשומים+
  • 860 הודעות:

פורסם 23/04/2010 - 01:25

זה לא ממש מדוייק, כי אם אני אתקין מרכזי אני אדאג גם להתקין דמפרים בכל יציאה בנפרד, ואז אפשר פשוט לסגור את חלק מהפתחים בלחיצת כפתור (הכוונה שזה סוגר הרמטית בתוך התעלה לאותו חדר, ולא לסגירה של התריס שהיא אף פעם לא 100% ולכן יש גם מן שריקה מעצבנת כזאת).

אני לא טכנאי מזגנים, אבל עדיין לא יצא לי לראות מזגן מרכזי שעושה את זה כמו שצריך. וכמו שכתבת בהמשך הודעתך, להתניע מדחס של 50000BTU בשביל לקרר חדר אחד בגודל רגיל זה, איך לכתוב בעדינות, קצת מוגזם. דמפרים או תריסים, במזגנים שאני פגשתי זה לא עבד כמו שצריך ותמיד התלוננו על חשבונות החשמל הגבוהים (אני יודע שזה לא מדד מדעי).

קטונתי מלהוסיף מספרים להודעה המאוד מושקעת שכתב milmang, בטח בשעה מאוחרת זו.

#11 r.e.l.

r.e.l.

כסף

• רשומים+
  • 5016 הודעות:

פורסם 23/04/2010 - 15:56

הטענה היא שצריכת החשמל בהדלקת המדחס היא מאוד גבוהה, ואת הצריכה הזו מזגן האינברטר בא למנוע.

ייתכן כמובן שאתה צודק, אבל זה לא מה שאני הבנתי. צריכת החשמל של המזגן היא אמנם גבוהה בהתנעה, אבל להערכתי די שולית בסופו של דבר כי תהליך ההתנעה עצמו נמשך מספר שניות. אם הבנתי נכון אז היתרון הגדול של ה inverter הוא שאם (נגיד) אתה יושב בחדר שלך ולא מתאים לך המזגן - אתה כאילו "מכבה" אותו בחדר שלך ואז הוא צורך פחות, להבדיל ממזגן מרכזי רגיל שהמקסימום שאתה יכול לעשות זה לסגור את התריס או את הדמפר אבל על צריכת החשמל זה לא משפיע (פשוט כל הכוח מנותב לחדרים האחרים ששם התריס/דמפר כן פתוח).

לי יש מזגן של 10,000 ביטייו על חדר של 10 מטר רבוע, ובקיץ המדחס שלי עובד בין 5 ל 10 דקות בשעה, כלומר צריכת החשמל שלי נע בין שישית לשתים-עשרית מהצריכה הרשומה.

סליחה על הבורות (יש לי קצת סלט במושגים נראה לי), כשאתה אומר "המדחס שלי עובד בין 5 ל 10 דקות" אתה מתכוון שהמזגן שלך עובד?

אמרת שיש לכם הכנה למזגן מרכזי, מה זה אומר בדיוק?

זה אומר שהקבלן עשה כבר את כל הצנרת שמוחבאת יפה בתוך הקיר ומגיעה עד המסדרון שמוביל לכל החדרים. לכן מי שיבוא להתקין לי את המזגן לא צריך להתחיל להריץ צנרת בכל מיני תעלות עד למסתורי כביסה (שם אמורה לשבת היחידה החיצונית), כי את כל זה כבר עשו בשבילו. הוא רק צריך להתקין את היחידה הפנימית ולחבר אותה לצנרת (+כמובן תעלות, תריסים וכו' שזה עושים בכל מצב כשמתקינים מזגן מרכזי) - סה טו.

1. התקנת מזגן נפרד לכל חדר, ללא אינברטר:
אני מניח שיש לכל חדר חלון, לכן לא רואה בעיה לשים מדחס מתחת לכל חלון.

לא מעשי. את זה אפשר לעשות בבניינים ישנים, כשכל אחד תוקע את היחידה החיצונית של המזגן איפה שבא לו. בבניינים חדשים אתה מחויב בחוזה מול הקבלן שלא לעשות שום שינוי חיצוני, וזה נועד בדיוק למנוע מקרים שכל אחד תוקע מזגן איפה שבא לו ומכער את חזות הבניין. בבניינים חדשים אתה מחויב לשים את המזגן (היחידה החיצונית הכוונה) אך ורק במקום המיועד לה - מסתורי כביסה. המקום שם די מוגבל, ולהערכתי במקרה האופטימי נוכל לשים שם שלושה מזגנים (הגיוני לי שרק שניים). זה אומר ש-א. לא יודע מה נעשה עם ההכנה שעשו לנו, אני לא מדמיין את הצנרת שם תלויה לי מעל לראש בכל פעם שאני עובר במסדרון... כדי להעלים אותה אני "מוכרח" להשתמש בה, ו-ב. יהיו לנו במקרה כזה לפחות 2 חדרים לא ממוזגים, אלא אם נעשה בין שני חדרים שכנים מעין תריסים כאלה כך שמזגן אחד יקרר שני חדרים. זה פתרון של פעם, מאד לא מודרני, ואין סיכוי בעולם שאשתי תאשר דבר כזה.

2. התקנת מזגנים מדגם דו-מאייד בחדרי השינה, אותו מזגן בסלון, ללא אינברטר:
שתי יחידות כאלה לחדרי השינה בעלות של 4500 ליחידה + התקנה של כ 1200 ליחידה.
אותו מזגן מהצעה 1 לסלון.

זו אפשרות מעניינת שאני אבדוק אותה, אם כי היא לא תפתור לי את בעיית ההכנה שנצטרך לעקור איכשהו. או שבכל מקרה אפשר לעשות הנמכת תקרה כדי להסתיר את כל הצנרת ולהשתמש בהכנה גם אם לא התקנו מזגן מרכזי בסוף...?

4. מזגן מרכזי, ללא אינברטר:
המזגן המיני מרכזי הזה לדעתי יכול לספק אותכם, בנוגע למחירו, כ 7500 שח. על עלויות ההתקנה של מזגן מיני מרכזי איני יודע דבר.

זו אפשרות קיימת, וכרגע אני נוטה לכיוון שלה.

5. מזגן מרכזי, עם אינברטר:
בחרתי במזגן הזה, הוא אומנם חלש יותר מהקודם, אך לדעתי עדיין מספק, כלותו כ 13,000 ש"ח.
נקודה מעניינת, הדרוג האנרגטי שלו ירוד בהשוואה למזגן הקודם ללא האינברטר...
אופציה אחרת היא המזגן הזה, הדרוג האנרגטי שלו זהה לקודם, אך מחירו כ 18,000 שח.

בגדול, המטרה שלשמה פתחתי את השרשור היא התלבטות בין אפשרות 4 לאפשרות 5, אם כי שוב, אני אבדוק את עניין הדו מאייד.

כלומר, החזר השקעה בטווח שנע בין 5 ל 8 שנים. וזה בהנחה ואתה תמיד מפעיל את כל המזגנים בכל הבית בכל רגע בו יש צורך בכך, במילים אחרות, טווח החזר ההשקעה הוא אופטימי משהו.

זה גם מניח שאין תקלות מיוחדות לאורך השנים, ולפי מה שהבנתי מזגני inverter הם א. יותר מועדים לתקלות, ב. חלקי החילוף שלהם יקרים בהרבה, ו-ג. אין הרבה טכנאים שיודעים לטפל בהם ולכן גם תשלום לטכנאי מעבר לתקופת האחריות הוא דבר שצריך לקחת שחשבון שיהיה יקר יותר מאשר כל מזגן אחר.
ובמקומו יקום בניין
על כביש רועש בתוך עשן
תגיד לי מה שכחנו כאן

ומי שמת עוד חי בך
לרגע לא עוזב אותך
תגיד לי מה יהיה איתך

#12 r.e.l.

r.e.l.

כסף

• רשומים+
  • 5016 הודעות:

פורסם 23/04/2010 - 16:03

למדחס רגיל שני מצבים: פועל או כבוי.

בקירור, כאשר המדחס עובד הוא מספק תפוקת קירור מקסימלית, כאשר החדר הגיע לטמפ' הרצויה, המדחס נכבה ורק המפוח ממשיך לעבוד.

האסימון מתחיל ליפול לי (אני מקווה): אתה מתכוון שהמדחס הוא זה שאחראי לחימום/קירור (כלומר זולל החשמל העיקרי), בעוד שהפוח הוא בעצם רק המאוורר, כן?
ובמקומו יקום בניין
על כביש רועש בתוך עשן
תגיד לי מה שכחנו כאן

ומי שמת עוד חי בך
לרגע לא עוזב אותך
תגיד לי מה יהיה איתך

#13 milmang

milmang

כסף

• רשומים+
  • 1965 הודעות:

פורסם 23/04/2010 - 19:40

סליחה על הבורות (יש לי קצת סלט במושגים נראה לי), כשאתה אומר "המדחס שלי עובד בין 5 ל 10 דקות" אתה מתכוון שהמזגן שלך עובד?

האסימון מתחיל ליפול לי (אני מקווה): אתה מתכוון שהמדחס הוא זה שאחראי לחימום/קירור (כלומר זולל החשמל העיקרי), בעוד שהפוח הוא בעצם רק המאוורר, כן?

האסימון נפל.

אני מתכוון שהיחידה הפנימית (המפוח) ממשיך לעבוד, בעוד היחידה החיצונית (המדחס) כבוי.

אמחיש ע"י דוגמה מספרית:

צריכת החשמל של המזגן שלי בתפוקה מלאה היא 875 וואט שעה.

נניח שההספק של היחידה הפנימית הוא 75 וואט, זה משאיר 800 ליחידה החיצונית.

נניח שיחידה החיצונית עובדת רק 10 דקות בשעה (קורה בימים חמים), מכאן שההספק הממוצע שלי הוא 75+0.167*800=208 וואט שעה.

מבחינת עלות כספית, אנחנו מדברים על בערך 10 אגורות לשעת מזגן.

ייתכן כמובן שאתה צודק, אבל זה לא מה שאני הבנתי. צריכת החשמל של המזגן היא אמנם גבוהה בהתנעה, אבל להערכתי די שולית בסופו של דבר כי תהליך ההתנעה עצמו נמשך מספר שניות. אם הבנתי נכון אז היתרון הגדול של ה inverter הוא שאם (נגיד) אתה יושב בחדר שלך ולא מתאים לך המזגן - אתה כאילו "מכבה" אותו בחדר שלך ואז הוא צורך פחות, להבדיל ממזגן מרכזי רגיל שהמקסימום שאתה יכול לעשות זה לסגור את התריס או את הדמפר אבל על צריכת החשמל זה לא משפיע (פשוט כל הכוח מנותב לחדרים האחרים ששם התריס/דמפר כן פתוח).

לפי מיטב הבנתי (וממה שהצלחתי להבין מאתי החברות) זה לא נכון.

ההבדל בין מזגן אינברטר לרגיל הוא באופן העבודה של המדחס בלבד.

בשני המקרים השליטה על המרחבים הממוזגים נעשית ע"י דמפרים (שעל יעילותם אפשר לדון בנפרד).

במזגן רגיל, רק ברגע שהחדר האחרון הגיע לטמפ' הרצויה, המדחס נכבה, ונדלק שוב כאשר החדר הראשון התחמם מעבר לגבולות התרמוסטט.

החיסרון פה, מכיוון שהעבודה היא באינטרבלים, אתה מקרר את התעלות בכל מחזור, שזה בזבוז אנרגיה.

במזגן אינברטר אתה חוסך את עלויות ההדלקה ואת עלויות הקירור מחדש של התעלות, בנוסף אתה מרוויח מדחס שקט יותר וטמפ' קבועה.

זה אומר שהקבלן עשה כבר את כל הצנרת שמוחבאת יפה בתוך הקיר ומגיעה עד המסדרון שמוביל לכל החדרים. לכן מי שיבוא להתקין לי את המזגן לא צריך להתחיל להריץ צנרת בכל מיני תעלות עד למסתורי כביסה (שם אמורה לשבת היחידה החיצונית), כי את כל זה כבר עשו בשבילו. הוא רק צריך להתקין את היחידה הפנימית ולחבר אותה לצנרת (+כמובן תעלות, תריסים וכו' שזה עושים בכל מצב כשמתקינים מזגן מרכזי) - סה טו.

זו אפשרות מעניינת שאני אבדוק אותה, אם כי היא לא תפתור לי את בעיית ההכנה שנצטרך לעקור איכשהו. או שבכל מקרה אפשר לעשות הנמכת תקרה כדי להסתיר את כל הצנרת ולהשתמש בהכנה גם אם לא התקנו מזגן מרכזי בסוף...?

המשמעות המעשית היא שעלויות התקנת מזגן מרכזי עבורך הן יחסית נמוכות, אני מעריך אותן ב 2500-3000 שח.

אתה יכול כמובן להשתמש בהכנה כדי להעביר צנרת של מזגנים רגילים, אך הדבר ייקר את מחיר ההתקנה באורך הצנרת המוסף.

אם אני זוכר נכון אנחנו מדברים על בערך 100 שח לכל מטר צנרת נוסף, ומאורך מסוים גם בהוספת גז.

בעלות ההתקנה כבר מגולמים 2-3 מטר של צנרת, אך בגלל שאתה צריך להריץ צנרת לכל יחידה פנימית (ויש לך 5 כאלה) עד למסתור הכביסה, אני לא אתפלא אם העלות הנוספת של הצנרת תעבור את ה 1000 שח ואפילו תתקרב ל 2000.

המשמעות המעשית היא שעלות רעיון מזגני הדו מאייד (יש גם תלת מאייד) יעלה לך סך הכל כ 17-18 אלף שקל.

בעוד עלות המזגן המיני מרכזי, עם התקנה ועם עלות נוספת של דמפרים ושאר צעצועים, סדר גודל של 13 אלף שקל.

אני מניח שמזגני הדו מאייד יחזירו את ההשקעה בשלב מסוים, אבל קשה לי להאמין שזה יהיה בטווח הקטן מ5 שנים.

זה גם מניח שאין תקלות מיוחדות לאורך השנים, ולפי מה שהבנתי מזגני inverter הם א. יותר מועדים לתקלות, ב. חלקי החילוף שלהם יקרים בהרבה, ו-ג. אין הרבה טכנאים שיודעים לטפל בהם ולכן גם תשלום לטכנאי מעבר לתקופת האחריות הוא דבר שצריך לקחת שחשבון שיהיה יקר יותר מאשר כל מזגן אחר.

לא ידוע לי דבר על האמינות של מזגני אינברטר.

בתאוריה הם אמורים להאריך שנים בהשוואה לעמיתיהם הרגילים.

בפועל, ייתכן שכרגע, הטכנולוגיה עדיין לא "הבשילה" ועדיף להתרחק ממנה.

מהציטוטים החביבים עלי:

#14 r.e.l.

r.e.l.

כסף

• רשומים+
  • 5016 הודעות:

פורסם 25/04/2010 - 15:59

דיברתי איתו היום, אין מצב למזגנים בודדים או לדו-מאייד כי זה מצריך בלגנים, צנרת, הכנה, ולהעביר מתחת לבלטות ועוד על מיני דברים שאם רצינו היינו צריכים לחשוב עליהם מראש ולהזמין אותם מהקבלן. לא עשינו - זב"שנו, צריך לעשות מה שאפשר כרגע תחת המגבלות.

אי לכך ובהתאם לזאת המזגן הזוכה הוא מזגן מרכזי "רגיל" (לא inverter) מדגם wind55/3 של תדיראן.

תודה לכולם, עזרתם לי מאד! אתם אנשים צדיקים!
ובמקומו יקום בניין
על כביש רועש בתוך עשן
תגיד לי מה שכחנו כאן

ומי שמת עוד חי בך
לרגע לא עוזב אותך
תגיד לי מה יהיה איתך

#15 milmang

milmang

כסף

• רשומים+
  • 1965 הודעות:

פורסם 25/04/2010 - 16:29

דיברתי איתו היום, אין מצב למזגנים בודדים או לדו-מאייד כי זה מצריך בלגנים, צנרת, הכנה, ולהעביר מתחת לבלטות ועוד על מיני דברים שאם רצינו היינו צריכים לחשוב עליהם מראש ולהזמין אותם מהקבלן. לא עשינו - זב"שנו, צריך לעשות מה שאפשר כרגע תחת המגבלות.

אי לכך ובהתאם לזאת המזגן הזוכה הוא מזגן מרכזי "רגיל" (לא inverter) מדגם wind55/3 של תדיראן.

תודה לכולם, עזרתם לי מאד! אתם אנשים צדיקים!

בבקשה.

שמחתי לעזור.

בחירה טובה של מזגן.

תוכל לחלוק עלויות של המיזם? (מזגן, התקנה, רכיבים נוספים)?

מהציטוטים החביבים עלי:

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים