מעבר לתוכן


תמונה

השרשור שאף אחד לא יקרא


 • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1 *Lin*

*Lin*

  A Duck!

 • מנהלי פורום
 • 2179 הודעות:

פורסם 01/07/2010 - 12:19

טוב, אני גאה להציג את הנעוץ הראשון שלי.
כיאה לנעוץ, אף אחד לא הולך להכנס אליו,
אז יאללה, אתם יכולים לכתוב פה כל דבר שבא לכם!!!

גם ככה אף אחד לא יקרא :)


רוצים לספר משהו שיושב לכם על הראש כבר מלא זמן? פוחדים מתגובות של אנשים?
שתפו בשרשור שאף אחד לא יקרא (על ב"ש, כן?)


"The greatest thing you'll ever learn, is just to love and be loved in return"
Moulin Rouge

"Shall I compare thee to a summers day"


,And I miss thae days when you had one phone number and one answering machine
,and that one answering machine had one cassette tape
.and that one cassette tape, either had a message from the guy or it didn't#2 אורח - Coffee, Tea and Sympathy

אורח - Coffee, Tea and Sympathy
 • אורחים

פורסם 01/07/2010 - 12:22

CTS הייתה פה.
והלכה.

#3 Flickerman

Flickerman

  משמינים, הא?

 • רשומים+
 • 6699 הודעות:

פורסם 01/07/2010 - 12:23

פליקרמן מכחיש בכל תוקף שהיה פה.

#4 sooze

sooze

  What am I to do with all this silence?

 • מנהלי קבוצות לימוד
 • 2498 הודעות:

פורסם 01/07/2010 - 12:28

נפלתי בפח :)


I cried because I had no shoes, untill I met the man who had no feet and took his

?!shoes. Come on, he had no feet! What's the big deal


.What you don't understand you can make mean anything

It's so hard to forget pain, but it's even harder to remember sweetness. We have no scar to show for happiness. We learn so little from peace.

CHUCK PALAHNIUK, Diary


"אמרת שאני נותנת לך טעם לחייייייייייייייייייייייייייים"


#5 דרקולאללה

דרקולאללה

  ערפד נחמד

 • גנרלים בדימוס
 • 27271 הודעות:

פורסם 01/07/2010 - 12:34

איך זה קשור בדיוק לפורום?
זה שיושב על המעקה מרחף באוויר ושותה דם...

"מבעד לאופק יגיחו מלאכי השאול..."

קצת קשה אז דתיים

"אולי כבר תפסיק לטרטר אותי עם הסיפורים שלך על זמן? זה טירוף! יום אחד, זה לא מספיק לך, יום אחד כמו כל הימים הוא נעשה אילם, יום אחד אני נעשיתי עיוור, יום אחד אנחנו ניעשה חירשים, יום אחד אנחנו נולדים, יום אחד אנחנו נמות, אותו יום, אותו רגע, זה לא מספיק לך? הן יולדות בפישוק על קבר, אור היום מהבהב לרגע, ואז שוב לילה."

מקור הניק

"דכאון זה תסכול הנובע מכעס בלתי מתועל..."

#6 אורח - ברוך ג'מילי

אורח - ברוך ג'מילי
 • אורחים

פורסם 01/07/2010 - 12:36

קובץ מצורף  bj (Small).jpg   80.28K   106 מספר הורדות

#7 *Lin*

*Lin*

  A Duck!

 • מנהלי פורום
 • 2179 הודעות:

פורסם 01/07/2010 - 13:49

איך זה קשור בדיוק לפורום?

מפרסמים פה דברים שקרו בבאר שבע, או נכתבו מבאר שבע, או ע"י אנשים שאוהבים את באר שבע
ולא יקראו אותו אנשים שגרים בבאר שבע, או חוו חוויות בבאר שבע, או קראו מבאר שבע או שונאים או באר שבע או...
:Dרוצים לספר משהו שיושב לכם על הראש כבר מלא זמן? פוחדים מתגובות של אנשים?
שתפו בשרשור שאף אחד לא יקרא (על ב"ש, כן?)


"The greatest thing you'll ever learn, is just to love and be loved in return"
Moulin Rouge

"Shall I compare thee to a summers day"


,And I miss thae days when you had one phone number and one answering machine
,and that one answering machine had one cassette tape
.and that one cassette tape, either had a message from the guy or it didn't#8 אורח - peerli

אורח - peerli
 • אורחים

פורסם 01/07/2010 - 17:01

אז מה בדיוק קורא כאן?

#9 *Lin*

*Lin*

  A Duck!

 • מנהלי פורום
 • 2179 הודעות:

פורסם 01/07/2010 - 17:03

אז מה בדיוק קורא כאן?

אתה צריך לכתוב משהו שאף אחד לא יקרא

רוצים לספר משהו שיושב לכם על הראש כבר מלא זמן? פוחדים מתגובות של אנשים?
שתפו בשרשור שאף אחד לא יקרא (על ב"ש, כן?)


"The greatest thing you'll ever learn, is just to love and be loved in return"
Moulin Rouge

"Shall I compare thee to a summers day"


,And I miss thae days when you had one phone number and one answering machine
,and that one answering machine had one cassette tape
.and that one cassette tape, either had a message from the guy or it didn't#10 alis

alis

  לא סתם ברונזה - רשום+!

 • רשומים+
 • 573 הודעות:

פורסם 01/07/2010 - 17:08

התגובות לשירשור הזה מזכירות לי תגובות מפורום מסויים, שבסופו של דבר נכחד..

והייתי פה. :unsure:

#11 אורח - peerli

אורח - peerli
 • אורחים

פורסם 01/07/2010 - 17:23

אתה צריך לכתוב משהו שאף אחד לא יקרא


OK

אז הנה מאמר בנושא "איך לקנות חליל צד"

אל-קריאה מהנה!חלק ראשון - לפני שקונים...

חליל-צד הוא אחד מכלי הנשיפה הפופולריים והאהובים ביותר. קל לראות שנגן החליל מפעיל את שפתיו בצורה מיוחדת בזמן הנגינה. יותר קשה לראות את הפעולה שעושה החלילן במסלול הקול שלו בזמן הנגינה (החזה, הגרון וחללי הראש), בדומה לפעולת השירה, אך למעשה הפקת הצליל בחליל תלויה לא פחות בפעולה זו. בשל מבנהו המיוחד של החליל מתקיים קשר ישיר וכמעט בלתי אמצעי בין קולו של הנגן לבין צליל החליל בזמן הנגינה. לכן אולי יותר מבכל כלי אחר החליל יכול לבטא את קולו האישי והפנימי של הנגן, וזהו לדעתי סוד קסמו האמיתי של החליל, מעבר לצליל הנעים והיפה.

אנשים רבים לא מבחינים בין כלי הנקרא חלילית לבין חליל הצד ומכנים את שניהם במילה חליל. אני משתמש במילה חליל כדי לציין אך ורק את חליל הצד. החלילית היא כלי פשוט הרבה יותר לבנייה ומשום כך זולה יותר מהחליל. אולי בגלל הבילבול בין שני הכלים, אולי מכיוון שהחליל כלפי חוץ נראה סתם כמו צינור עם כמה כפתורים ואולי מכיוון שזהו אחד מכלי הנגינה הקטנים לא תמיד אנשים מעריכים נכונה את מידת מורכבתו של הכלי, של הנגינה בו ושל תהליך ייצורו. דווקא בשל מידותיו הקטנות החליל מצריך דיוק רב ביותר בבנייתו. כמו כן, חלילים עשויים ממתכות יקרות, חלקם הגדול אף מכסף וזהב טהור, דבר המייקר מאוד את שוויים של חלילים, גם בהשוואה לכלי נשיפה אחרים. ישנם סוגים רבים מאוד של חלילים עם מאפיינים שונים ובטווח מחירים גדול. כל זאת הופך קנייה של חליל-צד לעניין מורכב ולהוצאה לא מבוטלת. אנשים רבים אינם מודעים לכך ופעמים רבות מופתעים מהמחירים ומורכבות הבחירה בכלי המתאים. בשנים האחרונות השוק הולך ומוצף בכלים זולים מהמזרח הרחוק שמחירם אמנם זול משמעותית אך אמינותם ואורך חייהם מוטלים בספק. הדבר עשוי להטעות עוד יותר אנשים לחשוב שקנייה של חליל היא עניין של מה בכך.

בעיני, ראוי להשקיע זמן ומחשבה לפני קנייה של חליל ומאמר זה מציע מידע ופרטים לאלה מכם המחפשים לקנות חליל צד. המאמר מיועד בעיקר לאנשים ללא רקע בנגינה בחליל או כאלה הנמצאים בשלבי הנגינה המוקדמים. המאמר אינו מתייחס לחברות או חנויות ספציפיות, ואינו נועד לקדם גורם כזה או אחר.

התנסות ראשונית

אם מעולם לא ניסיתם לנגן בחליל-צד חשוב להתנסות מעט לפני שתחליטו האם להתחייב אל הכלי ולרכוש כלי משלכם. קיבעו שיעור ניסיון עם מורה לחליל או סתם פגישה עם חלילן טוב שאתם מכירים. בתי ספר למוזיקה וגם מורים פרטיים רבים מחזיקים חלילים פשוטים לניסיון שתוכלו להשתמש בהם בפגישה זו. חשוב להבין שהצעדים הראשונים בנגינה בחליל קשים גם בהשוואה לכלים אחרים. מאוד ייתכן שבהתנסות הראשונית שלכם עם הכלי לא תצליחו להפיק ממנו אפילו צליל אחד ובקושי תוכלי להחזיק אותו. הדבר כלל אינו מעיד על הפוטנציאל שלכם להמשך, ולדעתי מה שחשוב בשלב זה הוא לשאול את עצמכם האם ההתנסות עם הכלי הותירה אתכם עם סקרנות להמשך ועם "טעם של עוד". אם כן, כנראה שווה לבדוק את העניין הלאה.

כלי בהשכרה / השאלה

גם אם יצאתם מהניסיון הראשון שלכם עם החליל בשיא ההתלהבות ואתם "מתים" להתחיל ללמוד, אולי כדאי לחכות קצת עם קנייה של כלי משלכם. הדבר החשוב ביותר שעליכם לעשות עכשיו הוא למצוא מורה טוב לחליל, בין אם באופן פרטי או בבי"ס למוזיקה (קונסרבטוריון). לאחר תקופה של שיעורים קבועים למשך כמה חודשים תוכלו לגבש דעה מוצקה יותר עד כמה אתם מעוניינים ורציניים לגבי ההמשך ואז להחליט עד כמה להשקיע בקנייה של חליל, אם בכלל. בינתיים, האופציה הטובה ביותר לדעתי היא לשאול או לשכור חליל. ייתכן שתוכלו לשאול או להשכיר כלי מהמורה או המוסד בו התחלתם ללמוד. לא תמיד זו האפשרות הטובה ביותר מכיוון שפעמים רבות, במיוחד במוסדות, החלילים להשאלה / השכרה אינם במצב טוב לנגינה. דווקא בשלב התחלתי זה חשוב במיוחד שתלמדו על חליל שהוא נוח לנגינה ו"מגיב". כלי במצב רע יגרום לכם לתסכול ולהתקדמות איטית יותר, ואף יכול לפתח הרגלי נגינה מאומצים ומיותרים, שכדאי להימנע מהם. לכן, וודאו עם המורה שלכם שמדובר בכלי ראוי לנגינה, ואם לא חפשו כלי במקום אחר. אולי תופתעו לגלות שבדיוק לשכן ממול או לקרוב משפחה שוכב חליל בבוידעם בחוסר מעש והם ישמחו להשאיל אותו לכם. כמובן שחשוב לוודא שגם כלי זה במצב טוב. גם אם לא, שווה להביא את הכלי לבדיקה אצל מתקן כלי נשיפה. ייתכן שהשקעה קטנה בכלי תשתלם לעומת השקעה בשכירת כלי מחנות לכמה חודשים.

גם שכירת חליל מחנות כלי נגינה אינה יקרה במיוחד, וזוהי לרוב ההמלצה שלי לתלמידים מתחילים. חנויות בדר"כ משכירות חליל לתקופת מינימום של שלושה חודשים, וזהו משך זמן טוב בשבילכם לעשות הערכה לגבי ההמשך. אם אתם שוכרים כלי מחנות, הקפידו לוודא גם במקרה זה שהחליל הינו במצב טוב. פעמים רבות, ניתן לשכור חליל חדש לגמרי כשהוא עדיין מאוזן ומתוחזק וזו אפשרות טובה. שימו לב, שהחנות לא בהכרח תודיע לכם בתום תקופת השכירות ותחדש את השכירות אוטומטית, לכן חשוב לעקוב אחר העניין. אם תחליטו לאחר כמה חודשים לקנות חליל כלשהו (לא רק את הכלי ששכרתם, ולרוב גם רצוי שלא) בחנות בה שכרתם חליל, תוכלו בדר"כ להתקזז על סכום השכירות, מה שהופך את ההשכרה למשתלמת עוד יותר. הדבר כמובן אינו תקף לתקופת שכירות ארוכה. באופן כללי, שכירות ארוכה אינה משתלמת בשל ההוצאה הגדולה שבאה על חשבון תקציב הקנייה של חליל. לסיכום, השגת כלי זמני בהשאלה או בהשכרה היא לרוב הפתרון הנכון לתקופת שיעורי הנגינה הראשונים למשך כמה חודשים. לאחר תקופה זו, אם ברצונכם להמשיך ולנגן כנראה שהגיע הזמן לקנות חליל משלכם.

בדיקת חליל לפני קנייה

ה"בעיה" עם בחירת חלילים היא שיש הבדלים לא מבוטלים אפילו בין חלילים מאותו דגם ואף מאותו פס ייצור. בבנייה של כל חליל מעורבת ברמה כזו או אחרת עבודת יד, ולכן אף פעם שני חלילים אינם זהים לחלוטין. הדבר נכון במיוחד לבניית ראש החליל וחיתוך פיית החליל, שהם החלקים המשפיעים ביותר כל איכות הצליל ונוחות הנגינה בחליל. אלו גם החלקים ה"אישיים" ביותר בחליל, החלקים שבהם הסגנון האישי של כל נגן בא לידי ביטוי. לא כל ראש של חליל מתאים לסגנון הפקת הצליל של כל נגן, והמעבר מנגינה על ראש מסויים לראש אחר דורשת הסתגלות מסויימת. לכן, בעיני אין משמעות רבה במיוחד לבחירת סוג ודגם החליל שברצונכם לקנות כל עוד הכלי לא נבדק ע"י איש מקצוע.

זהו אחד היתרונות הגדולים של קניית כלי נגינה חדש מחנות. לרוב, ישנם מספר חלילים מאותו סוג בחנות והמורה שלכם או נגן מקצועי יוכל להשוות בינהם ולבחור את החליל הטוב ביותר מבינהם, עם הראש המוצלח ביותר. תתפלאו עד כמה ההבדלים יכולים להיות גדולים בין מספר חלילים שהם לכאורה זהים. הדבר נכון גם לחלילים מתקדמים העוברים תהליך ייצור קפדני ואיכותי, ונכון כפליים לחלילים הזולים המיוצרים במזרח הרחוק ואשר בקרת האיכות שלהם חלשה. גם אם קיבלתם המלצה על דגם מסויים של חליל שהינו במסגרת תקציבכם, חבל מאוד ש"תיתקעו" עם חליל "מבאס" שיקשה עליכם את הנגינה ולא יצדיק את ההשקעה הכספית בו. כמובן, שהיתרון הנוסף של קנייה בחנות היא האחריות על החליל וכך שיש לכם "כתובת". לפני המכירה החליל עובר כיוון ובדיקה במפעל ולעיתים גם בחנות, אך לאחר זמן מסויים של נגינה, אפילו די קצר לפעמים, הוא עשוי לצאת מכיוון. חנות כלי הנגינה תהיה אחראית לתחזוק וטיפול בכלי לפחות לתקופה מסויימת. הדבר נכון במיוחד לכלים זולים במיוחד, שמנגנים יפה ונחמד ביום הראשון אך די מהר הם מתחילים לצאת מאיזון ולעשות בעיות.

קניית כלי משומש

בעת קניית חליל משומש בדיקת הכלי חשובה עוד יותר. לרוב אין לכם במצב זה אפשרות החלפה או השוואה. כמו כן, הכלי עשוי להיות במצב לא טוב ועלולות להיות בו בעיות שקשה להבחין בהן בבדיקה הראשונית אלא רק בהמשך. למשקיענים מבינכם ישתלם להתעקש ולקחת כלי כזה לבדיקה אצל מתקן כלים שיבדוק אם אין בו בעיות מהותיות ושהוא אינו מצריך השקעה ראשונית גדולה מדי שתהפוך את הקנייה לבלתי משתלמת. אם באפשרותכם לערוך לכלי בדיקה ראויה, קנייה של כלי משומש היא אופציה מצויינת. פעמים רבות, במחיר של חליל פשוט תוכלו למצוא חליל מתקדם ואיכותי הרבה יותר. אין סיבה מיוחדת לחשוש מכך שמדובר בכלי ישן יותר. באופן עקרוני, כאשר מדובר בחליל ראוי לשמו שלא עבר הזנחה אין חשיבות רבה לגילו של הכלי. לעיתים אף ההיפך הוא הנכון. בשל התחרות הגוברת בתחום כלי הנגינה והצפת השוק בסחורה זולה בשנים האחרונות ניתן להבחין בירידה בסטנדרט של חברות שבעבר היו נחשבות יותר. לכן, אם מצאתם חליל מסוג X שהינו בן 10 ואף 20 שנה לא רק שתוכלו לקנות אותו במחיר זול יותר מאשר חליל חדש מאותו דגם, אלא יש גם סיכוי לא קטן שזהו בעצם חליל אחר ואיכותי הרבה יותר. המוכר לא בהכרח מודע לכך והוא ישווה את החליל לחליל חדש מאותו דגם,בעוד שאתם תוכלו להשיג "מציאה" אמיתית. גם אם החליל המשומש אינו במצב נגינה אופטימלי מאוד ייתכן שהשקעה כלשהי וטיפול אצל מתקן כלים תשתלם יותר מאשר קנייה של כלי חדש, במיוחד אם הכלי בבסיסו איכותי יותר. אל תתרשמו אם החליל אינו נוצץ ומבריק ואם הציפוי שרוט או משחיר. אלה פרטים חיצוניים שלרוב אינם מעידים על מצב הנגינה של החליל ואיכותו, וכמובן שניתן לטפל בהם אם זה מה שחשוב לכם. זיכרו, שגם חליל חדש לא יישאר מבריק לעד ושגם בו צריך לטפל בצורה מסודרת. חליל משומש יכול, אם כן, להיות קנייה מוצלחת מאוד, בתנאי שבדקתם אותו כראוי. ניתן למצוא לעיתים כלים משומשים טובים גם בחנויות, ובמקרה זה יהיה לכם יותר בטחון במקרה של בעיה.

קנייה בחו"ל

מסיבות דומות, גם קנייה של חליל בחו"ל או דרך האינטרנט עשויה להיות בעייתית. פעמים רבות (לא תמיד) תוכלו למצוא חליל מאותו דגם במחיר זול יותר בחו"ל מאשר בארץ, אך ללא בדיקה הקנייה הופכת להימור שלא מתאים לאנשים שאוהבים "ללכת על בטוח" (כמוני למשל...). אם במקרה יש לכם אפשרות להיעזר באיש מקצוע בחו"ל שיבדוק עבורכם את הכלי הקנייה באמת יכולה להיות משתלמת יותר. קנייה של חליל בחו"ל ללא בדיקה מוצדקת, לדעתי, רק אם המחיר הוא זול משמעותית ומצדיק את הסיכון. הדבר מתאים יותר לצרכנים חרוצים ואסרטיביים שבמקרה של חוסר שביעות רצון ידעו לעמוד על שלהם מול החנות בחו"ל, דבר המצריך לא מעט אנרגיה והתעסקות. כמו כן, עליכם לקחת בחשבון שאם הכלי יזדקק לאיזון מחדש (במיוחד אחרי משלוח מחו"ל) תאלצו לעשות זאת על חשבונכם הפרטי. עם זאת, סביר שגם במקרה קיצוני לא תאלצו להוציא על כך יותר מכמה מאות שקלים, כך שאם ההפרש במחירים מאוד משמעותי הקנייה עשוייה עדיין להשתלם.

לסיכום, אני לא בעד קניית חליל רק על סמך המלצה או השוואת מחירים. זיכרו, שקנייה של חליל היא תמיד קנייה של כלי ספציפי ולא רק של דגם כלשהו. השתדלו תמיד להיעזר באיש מקצוע לפני הקנייה.


#12 Lance-allot

Lance-allot

  כסף

 • רשומים+
 • 6779 הודעות:

פורסם 01/07/2010 - 17:36

אני מודה שעכשיו יש לי דחף בלתי נשלט לרכוש חליל צד.

* בחנות כלי נגינה בבאר שבע כמובן.

#13 אורח - Coffee, Tea and Sympathy

אורח - Coffee, Tea and Sympathy
 • אורחים

פורסם 01/07/2010 - 23:11

OK

אז הנה מאמר בנושא "איך לקנות חליל צד"

אל-קריאה מהנה!חלק ראשון - לפני שקונים...

חליל-צד הוא אחד מכלי הנשיפה הפופולריים והאהובים ביותר. קל לראות שנגן החליל מפעיל את שפתיו בצורה מיוחדת בזמן הנגינה. יותר קשה לראות את הפעולה שעושה החלילן במסלול הקול שלו בזמן הנגינה (החזה, הגרון וחללי הראש), בדומה לפעולת השירה, אך למעשה הפקת הצליל בחליל תלויה לא פחות בפעולה זו. בשל מבנהו המיוחד של החליל מתקיים קשר ישיר וכמעט בלתי אמצעי בין קולו של הנגן לבין צליל החליל בזמן הנגינה. לכן אולי יותר מבכל כלי אחר החליל יכול לבטא את קולו האישי והפנימי של הנגן, וזהו לדעתי סוד קסמו האמיתי של החליל, מעבר לצליל הנעים והיפה.

אנשים רבים לא מבחינים בין כלי הנקרא חלילית לבין חליל הצד ומכנים את שניהם במילה חליל. אני משתמש במילה חליל כדי לציין אך ורק את חליל הצד. החלילית היא כלי פשוט הרבה יותר לבנייה ומשום כך זולה יותר מהחליל. אולי בגלל הבילבול בין שני הכלים, אולי מכיוון שהחליל כלפי חוץ נראה סתם כמו צינור עם כמה כפתורים ואולי מכיוון שזהו אחד מכלי הנגינה הקטנים לא תמיד אנשים מעריכים נכונה את מידת מורכבתו של הכלי, של הנגינה בו ושל תהליך ייצורו. דווקא בשל מידותיו הקטנות החליל מצריך דיוק רב ביותר בבנייתו. כמו כן, חלילים עשויים ממתכות יקרות, חלקם הגדול אף מכסף וזהב טהור, דבר המייקר מאוד את שוויים של חלילים, גם בהשוואה לכלי נשיפה אחרים. ישנם סוגים רבים מאוד של חלילים עם מאפיינים שונים ובטווח מחירים גדול. כל זאת הופך קנייה של חליל-צד לעניין מורכב ולהוצאה לא מבוטלת. אנשים רבים אינם מודעים לכך ופעמים רבות מופתעים מהמחירים ומורכבות הבחירה בכלי המתאים. בשנים האחרונות השוק הולך ומוצף בכלים זולים מהמזרח הרחוק שמחירם אמנם זול משמעותית אך אמינותם ואורך חייהם מוטלים בספק. הדבר עשוי להטעות עוד יותר אנשים לחשוב שקנייה של חליל היא עניין של מה בכך.

בעיני, ראוי להשקיע זמן ומחשבה לפני קנייה של חליל ומאמר זה מציע מידע ופרטים לאלה מכם המחפשים לקנות חליל צד. המאמר מיועד בעיקר לאנשים ללא רקע בנגינה בחליל או כאלה הנמצאים בשלבי הנגינה המוקדמים. המאמר אינו מתייחס לחברות או חנויות ספציפיות, ואינו נועד לקדם גורם כזה או אחר.

התנסות ראשונית

אם מעולם לא ניסיתם לנגן בחליל-צד חשוב להתנסות מעט לפני שתחליטו האם להתחייב אל הכלי ולרכוש כלי משלכם. קיבעו שיעור ניסיון עם מורה לחליל או סתם פגישה עם חלילן טוב שאתם מכירים. בתי ספר למוזיקה וגם מורים פרטיים רבים מחזיקים חלילים פשוטים לניסיון שתוכלו להשתמש בהם בפגישה זו. חשוב להבין שהצעדים הראשונים בנגינה בחליל קשים גם בהשוואה לכלים אחרים. מאוד ייתכן שבהתנסות הראשונית שלכם עם הכלי לא תצליחו להפיק ממנו אפילו צליל אחד ובקושי תוכלי להחזיק אותו. הדבר כלל אינו מעיד על הפוטנציאל שלכם להמשך, ולדעתי מה שחשוב בשלב זה הוא לשאול את עצמכם האם ההתנסות עם הכלי הותירה אתכם עם סקרנות להמשך ועם "טעם של עוד". אם כן, כנראה שווה לבדוק את העניין הלאה.

כלי בהשכרה / השאלה

גם אם יצאתם מהניסיון הראשון שלכם עם החליל בשיא ההתלהבות ואתם "מתים" להתחיל ללמוד, אולי כדאי לחכות קצת עם קנייה של כלי משלכם. הדבר החשוב ביותר שעליכם לעשות עכשיו הוא למצוא מורה טוב לחליל, בין אם באופן פרטי או בבי"ס למוזיקה (קונסרבטוריון). לאחר תקופה של שיעורים קבועים למשך כמה חודשים תוכלו לגבש דעה מוצקה יותר עד כמה אתם מעוניינים ורציניים לגבי ההמשך ואז להחליט עד כמה להשקיע בקנייה של חליל, אם בכלל. בינתיים, האופציה הטובה ביותר לדעתי היא לשאול או לשכור חליל. ייתכן שתוכלו לשאול או להשכיר כלי מהמורה או המוסד בו התחלתם ללמוד. לא תמיד זו האפשרות הטובה ביותר מכיוון שפעמים רבות, במיוחד במוסדות, החלילים להשאלה / השכרה אינם במצב טוב לנגינה. דווקא בשלב התחלתי זה חשוב במיוחד שתלמדו על חליל שהוא נוח לנגינה ו"מגיב". כלי במצב רע יגרום לכם לתסכול ולהתקדמות איטית יותר, ואף יכול לפתח הרגלי נגינה מאומצים ומיותרים, שכדאי להימנע מהם. לכן, וודאו עם המורה שלכם שמדובר בכלי ראוי לנגינה, ואם לא חפשו כלי במקום אחר. אולי תופתעו לגלות שבדיוק לשכן ממול או לקרוב משפחה שוכב חליל בבוידעם בחוסר מעש והם ישמחו להשאיל אותו לכם. כמובן שחשוב לוודא שגם כלי זה במצב טוב. גם אם לא, שווה להביא את הכלי לבדיקה אצל מתקן כלי נשיפה. ייתכן שהשקעה קטנה בכלי תשתלם לעומת השקעה בשכירת כלי מחנות לכמה חודשים.

גם שכירת חליל מחנות כלי נגינה אינה יקרה במיוחד, וזוהי לרוב ההמלצה שלי לתלמידים מתחילים. חנויות בדר"כ משכירות חליל לתקופת מינימום של שלושה חודשים, וזהו משך זמן טוב בשבילכם לעשות הערכה לגבי ההמשך. אם אתם שוכרים כלי מחנות, הקפידו לוודא גם במקרה זה שהחליל הינו במצב טוב. פעמים רבות, ניתן לשכור חליל חדש לגמרי כשהוא עדיין מאוזן ומתוחזק וזו אפשרות טובה. שימו לב, שהחנות לא בהכרח תודיע לכם בתום תקופת השכירות ותחדש את השכירות אוטומטית, לכן חשוב לעקוב אחר העניין. אם תחליטו לאחר כמה חודשים לקנות חליל כלשהו (לא רק את הכלי ששכרתם, ולרוב גם רצוי שלא) בחנות בה שכרתם חליל, תוכלו בדר"כ להתקזז על סכום השכירות, מה שהופך את ההשכרה למשתלמת עוד יותר. הדבר כמובן אינו תקף לתקופת שכירות ארוכה. באופן כללי, שכירות ארוכה אינה משתלמת בשל ההוצאה הגדולה שבאה על חשבון תקציב הקנייה של חליל. לסיכום, השגת כלי זמני בהשאלה או בהשכרה היא לרוב הפתרון הנכון לתקופת שיעורי הנגינה הראשונים למשך כמה חודשים. לאחר תקופה זו, אם ברצונכם להמשיך ולנגן כנראה שהגיע הזמן לקנות חליל משלכם.

בדיקת חליל לפני קנייה

ה"בעיה" עם בחירת חלילים היא שיש הבדלים לא מבוטלים אפילו בין חלילים מאותו דגם ואף מאותו פס ייצור. בבנייה של כל חליל מעורבת ברמה כזו או אחרת עבודת יד, ולכן אף פעם שני חלילים אינם זהים לחלוטין. הדבר נכון במיוחד לבניית ראש החליל וחיתוך פיית החליל, שהם החלקים המשפיעים ביותר כל איכות הצליל ונוחות הנגינה בחליל. אלו גם החלקים ה"אישיים" ביותר בחליל, החלקים שבהם הסגנון האישי של כל נגן בא לידי ביטוי. לא כל ראש של חליל מתאים לסגנון הפקת הצליל של כל נגן, והמעבר מנגינה על ראש מסויים לראש אחר דורשת הסתגלות מסויימת. לכן, בעיני אין משמעות רבה במיוחד לבחירת סוג ודגם החליל שברצונכם לקנות כל עוד הכלי לא נבדק ע"י איש מקצוע.

זהו אחד היתרונות הגדולים של קניית כלי נגינה חדש מחנות. לרוב, ישנם מספר חלילים מאותו סוג בחנות והמורה שלכם או נגן מקצועי יוכל להשוות בינהם ולבחור את החליל הטוב ביותר מבינהם, עם הראש המוצלח ביותר. תתפלאו עד כמה ההבדלים יכולים להיות גדולים בין מספר חלילים שהם לכאורה זהים. הדבר נכון גם לחלילים מתקדמים העוברים תהליך ייצור קפדני ואיכותי, ונכון כפליים לחלילים הזולים המיוצרים במזרח הרחוק ואשר בקרת האיכות שלהם חלשה. גם אם קיבלתם המלצה על דגם מסויים של חליל שהינו במסגרת תקציבכם, חבל מאוד ש"תיתקעו" עם חליל "מבאס" שיקשה עליכם את הנגינה ולא יצדיק את ההשקעה הכספית בו. כמובן, שהיתרון הנוסף של קנייה בחנות היא האחריות על החליל וכך שיש לכם "כתובת". לפני המכירה החליל עובר כיוון ובדיקה במפעל ולעיתים גם בחנות, אך לאחר זמן מסויים של נגינה, אפילו די קצר לפעמים, הוא עשוי לצאת מכיוון. חנות כלי הנגינה תהיה אחראית לתחזוק וטיפול בכלי לפחות לתקופה מסויימת. הדבר נכון במיוחד לכלים זולים במיוחד, שמנגנים יפה ונחמד ביום הראשון אך די מהר הם מתחילים לצאת מאיזון ולעשות בעיות.

קניית כלי משומש

בעת קניית חליל משומש בדיקת הכלי חשובה עוד יותר. לרוב אין לכם במצב זה אפשרות החלפה או השוואה. כמו כן, הכלי עשוי להיות במצב לא טוב ועלולות להיות בו בעיות שקשה להבחין בהן בבדיקה הראשונית אלא רק בהמשך. למשקיענים מבינכם ישתלם להתעקש ולקחת כלי כזה לבדיקה אצל מתקן כלים שיבדוק אם אין בו בעיות מהותיות ושהוא אינו מצריך השקעה ראשונית גדולה מדי שתהפוך את הקנייה לבלתי משתלמת. אם באפשרותכם לערוך לכלי בדיקה ראויה, קנייה של כלי משומש היא אופציה מצויינת. פעמים רבות, במחיר של חליל פשוט תוכלו למצוא חליל מתקדם ואיכותי הרבה יותר. אין סיבה מיוחדת לחשוש מכך שמדובר בכלי ישן יותר. באופן עקרוני, כאשר מדובר בחליל ראוי לשמו שלא עבר הזנחה אין חשיבות רבה לגילו של הכלי. לעיתים אף ההיפך הוא הנכון. בשל התחרות הגוברת בתחום כלי הנגינה והצפת השוק בסחורה זולה בשנים האחרונות ניתן להבחין בירידה בסטנדרט של חברות שבעבר היו נחשבות יותר. לכן, אם מצאתם חליל מסוג X שהינו בן 10 ואף 20 שנה לא רק שתוכלו לקנות אותו במחיר זול יותר מאשר חליל חדש מאותו דגם, אלא יש גם סיכוי לא קטן שזהו בעצם חליל אחר ואיכותי הרבה יותר. המוכר לא בהכרח מודע לכך והוא ישווה את החליל לחליל חדש מאותו דגם,בעוד שאתם תוכלו להשיג "מציאה" אמיתית. גם אם החליל המשומש אינו במצב נגינה אופטימלי מאוד ייתכן שהשקעה כלשהי וטיפול אצל מתקן כלים תשתלם יותר מאשר קנייה של כלי חדש, במיוחד אם הכלי בבסיסו איכותי יותר. אל תתרשמו אם החליל אינו נוצץ ומבריק ואם הציפוי שרוט או משחיר. אלה פרטים חיצוניים שלרוב אינם מעידים על מצב הנגינה של החליל ואיכותו, וכמובן שניתן לטפל בהם אם זה מה שחשוב לכם. זיכרו, שגם חליל חדש לא יישאר מבריק לעד ושגם בו צריך לטפל בצורה מסודרת. חליל משומש יכול, אם כן, להיות קנייה מוצלחת מאוד, בתנאי שבדקתם אותו כראוי. ניתן למצוא לעיתים כלים משומשים טובים גם בחנויות, ובמקרה זה יהיה לכם יותר בטחון במקרה של בעיה.

קנייה בחו"ל

מסיבות דומות, גם קנייה של חליל בחו"ל או דרך האינטרנט עשויה להיות בעייתית. פעמים רבות (לא תמיד) תוכלו למצוא חליל מאותו דגם במחיר זול יותר בחו"ל מאשר בארץ, אך ללא בדיקה הקנייה הופכת להימור שלא מתאים לאנשים שאוהבים "ללכת על בטוח" (כמוני למשל...). אם במקרה יש לכם אפשרות להיעזר באיש מקצוע בחו"ל שיבדוק עבורכם את הכלי הקנייה באמת יכולה להיות משתלמת יותר. קנייה של חליל בחו"ל ללא בדיקה מוצדקת, לדעתי, רק אם המחיר הוא זול משמעותית ומצדיק את הסיכון. הדבר מתאים יותר לצרכנים חרוצים ואסרטיביים שבמקרה של חוסר שביעות רצון ידעו לעמוד על שלהם מול החנות בחו"ל, דבר המצריך לא מעט אנרגיה והתעסקות. כמו כן, עליכם לקחת בחשבון שאם הכלי יזדקק לאיזון מחדש (במיוחד אחרי משלוח מחו"ל) תאלצו לעשות זאת על חשבונכם הפרטי. עם זאת, סביר שגם במקרה קיצוני לא תאלצו להוציא על כך יותר מכמה מאות שקלים, כך שאם ההפרש במחירים מאוד משמעותי הקנייה עשוייה עדיין להשתלם.

לסיכום, אני לא בעד קניית חליל רק על סמך המלצה או השוואת מחירים. זיכרו, שקנייה של חליל היא תמיד קנייה של כלי ספציפי ולא רק של דגם כלשהו. השתדלו תמיד להיעזר באיש מקצוע לפני הקנייה.


חליל צד זה יקר טילים.

#14 nami-ko

nami-ko

  אין אדם שאין לו צב ים

 • מנהלי פורום
 • 3486 הודעות:

פורסם 01/07/2010 - 23:16

אני כרגע יודעת על חלילי צד יותר משקיוויתי בחלומותי הפרועים ביותר! :מרייר:
פיק פיק פיק

מבוי סתום- עגונה/מסורבת גט? יש מי שיעזור לך


באר שבע אוהבת חיות מגייסת משפחות אומנה! רוצים להציל כלב או חתול? הצטרפו למערך משפחות האומנה של ב"ש אוהבת חיות! אנחנו ניתן לכם מימון מלא, ליווי ותמיכה, ואתם- תפתחו את הבית ואת הלב בפני הולך על ארבע צמא לאהבה... רוצים לדעת עוד? צרו קשר ב b7la.foster.homes@gmail.com או בה"פ

#15 אורח - HardStone

אורח - HardStone
 • אורחים

פורסם 01/07/2010 - 23:17

<h2 class="maintitle">

השרשור שאף אחד לא יקרא כי הוא נעוץ

</h2>:מתגלגל:
0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים