מעבר לתוכן

תמונה
- - - - -

ישראל - קרטליזם ולא קפיטליזם

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 Tomerke

Tomerke

ברונזה

• רשומים+
  • 929 הודעות:

פורסם 02/08/2011 - 19:31

הדיעה הרווחת בציבור הישראלי היא שהחל משנות ה80, המדינה הישראלית עברה שינויים כלכליים מעמיקים ועברה ממודל סוציאליסטי למודל קפיטליסטי ניאו-ליברלי. תוכנית הייצוב של מודעי משנות ה80, ההיתר להחזיק מטבע זר, הפרטה הדרגתית אך קונסיסטנטית של נכסים לאומיים, קיצוץ בקצבאות ובתשלומי העברה, הורדת המיסוי על חברות עסקיות ופתיחות הבורסה והשווקים לכניסתם של שחקנים זרים, קיצוץ נמשך בהוצאותהממשלתיות וייבוא של טכנולוגיות, מוצרים ואף כוח עבודה אנושי זר, כולם מהווים ביטוי מובהק לכך.

שינויים אלו במשק הישראלי מביאים להווצרתן של רעות חולות ברורות, כמו הפיכתו של חלק גדול משוק העבודה לעובדי קבלן ללא זכויות סוציאליות, ליצירת פערים מפחידים ובלתי נתפשים בין המעמד הכלכלי הגבוה לבין המעמד הנמוך תוך חיסול מעמד הביניים שמצטמצם בהדרגה ולצמיחה של משפחות הון ששולטות במשק כבתוך שלהם. הולכות ונוצרות כמה קבוצות הון ריכוזיות שידם בכל ויד כל בם. בענפים חשובים ומשמעותיים בשוק הישראלי הצרכן הישראלי "נהנה" מתיאום מחירים, שהינם תמיד גבוהים ודומים להפליא, ומשירות גרוע. רמת השחיתות עולה פלאים, כשבכירים במגזר הציבורי פוליטי מקושרים לעסקות מפוקפקות עם המגזר העסקי. פרות הבאושים של עסקאות מפוקפקות אלו מגיע לדרגים הגבוהים ביותר של הפוליטיקה הישראלית, כפי שבאים לידי ביטוי בחשדות הנדונים בבתי המשפט במסגרת כתב אישום חמור נגד ראש ממשלת ישראל בעבר, אדון אהוד אולמרט.

לכאורה, צודקים הארגונים החברתיים שגורסים כי ישראל מתרחקת ממצב של סוציאליזם טהור, וכי ההתרחקות מהסוציאליזם דרדרה את ישראל לתהום משפחת מדינות העולם השלישי. אף על פי כן, ארגונים אלו טועים כאשר הם מוצאים את האשם בשיטה הקפיטליסטית, שהיא בעיניהם אם כל חטא ופשע בל יעבור. הכצעקתה? עיון בהגות קפיטליסטית מלמד שישראל רחוקה מלהיות מדינה קפיטליסטית כמו המרחק בין הסוציאל דמוקרטיה השבדית לדיקטטורה בברית המועצות. קפיטליזם משמעו שוק חופשי בו המדינה לא נותנת הטבות כספיות למקורבים במכרזים, אלא תחרות כלכלית שמשמעותה היא יצירת חברות רבות שצריכות לתת לצרכן את התמורה הטובה ביותר במחיר הנמוך ביותר.

מכירה של נכסים לאומיים בנזיד עדשים למקורבים פוליטיים וכלכליים לא נכללת בקטגוריה של קפיטליזם, כמו שמדינה שרומסת כל סממן של חירות אישית ותחרות כלכלית פרטית איננה נופלת לקטגוריה של סוציאל-דמוקרטיה. במדינה קפיטליסטית אמיתית לא ייווצר מצב בו 10 משפחות שולטות בעשרות אחוזים מהתוצר הלאומי הגולמי. בארצות הברית חברות ענק כמו וול-מרט אינן שולטות באחוזים ניכרים מהתוצר הלאומי הגולמי האמריקאי, ואין מצב בו קבוצות עסקיות ענקיות מחלקות בניהן שוק מסויים ומונעות את עצם קיום התחרות בו. בשוק קפיטליסטי אמיתי לא היו מחלקים מענקים בשווי מיליארדי שקלים למקורבים, ללא אמות מידה וקריטריונים ברורים לחלוקה, שסופה היא שהכסף מגיע לקבוצות הכלכליות החזקות במשק. נכסים לאומיים לא היו מופרטים בהערכת שווי נמוכה במיוחד, ולא היו צצים חקירות ודיונים משפטיים של פעולות אלו כפטריות אחרי הגשם.

מצב בו נכסי המדינה נמכרים בפרוטות לקבוצה של מספר משפחות הון כל יכולות איננו קפיטליזם והוא נוגד במובהק את התיאוריה הקפיטליסטית שמדברת על "היד הנעלמה" שבה יש תחרות חופשית ללא התערבות ממשלתית לטובת הקבוצות החזקות במשק, התערבות שהינה בגדר "יד רוחצת יד". התיאוריה הקפיטליסטית איננה מדברת על תיאום מחירי עמלות הבנקים והסלולאר על ידי שלוש קבוצות חזקות, אלא עוסקת בפתיחת השוק למתחרים רבים ככל האפשר, ללא העדפה רגולטורית של מתחרה אחד על משנהו. לכן, המאבקים של הארגונים החברתיים הינם צודקים, אך עליהם לדייק במינוחים – הם לא נלחמים נגד הקפיטליזם, הם נלחמים נגד קרטליזם, סיאוב ושחיתות שמייצגות מדינות עולם שלישי מנוונות ולא קפיטליזם שעדיין מושל בכיפה בכל העולם המערבי המתועש והעשיר. אותו קפיטליזם מצא גרסא מרוככת בדמות הסוציאל דמוקרטיה, שמכירה בחשיבות התחרות וקיומו של השוק החופשי, אבל מווסתת ומחלקת את תוצריו לטובת כלל רבדי האוכלוסייה.

למדינת ישראל אין שוק כלכלי ענק כמו השוק האמריקאי, ולכן לא הגיוני לקיים בה שוק חופשי לחלוטין, החף מהתערבות ממשלתית לטובת כלל שדרות האוכלוסייה. במדינה שנמצאת איום קיומי ומותקפת חדשות לבקרים על ידי ארגוני טרור כאלו ואחרים, במדינה שהאתוס המכונן שלה הוא הסולידריות החברתית ושותפות הגורל הקיומית, במדינה שמיטב בניה מוותרים על השנים היפות ביותר שלהם לטובת הגנה על המולדת והשתתפות בנטל, אין מקום לקיומו של שוק חופשי מוחלט בו אדם לאדם זאב והמדינה מפקירה את אזרחיה לגורלם. שוק חופשי אמיתי לא אפשרי במדינה קטנה כמו ישראל, ולכן החלופה היא שוק חופשי במסגרת קורפורטיסטית שתבטיח צמיחה כלכלית מחד גיסא, ואת האפשרות לקיום ברווחה לכלל אזרחי המדינה, מאידך גיסא.

אם הממשלה באמת רוצה שיהיה שוק חופשי בישראל, שתוריד את המיסים המטורפים שמוטלים על המעמד הבינוני במדינה. אם היא מתכוונת להמשיך למסות את אזרחי מדינת ישראל כמו בשבדיה, אז שתתאים את עצמה למודל השבדי ממסד ועד טפחות. בנתיים, חשוב שנדע נגד מי מתנהל המאבק החברתי במדינה – הקרטליזם, לא הקפיטליזם!!!

#2 Tomer Ravid

Tomer Ravid

ברור שאני מגדיר את כל מה שאני חושב נכון––אחרת למה הייתי חושב ככה

• רשומים+
  • 1902 הודעות:

פורסם 02/08/2011 - 19:47

ההודעה שלך כושלת, אפילו בלי לסיים לקרוא את הפסקה הראשונה.
הכשל: equivocation.
אתה מצד אחד טוען לקפיטליסטים כמוני על קפיטליזם במינוח שלי, ומצד שני טוען שקפיטליזם זה בכלל משהו אחר לגמרי, שבמקרה נראה זהה לסוציאליזם.
מה שאתה יוצר זה מצב בו אם אני אגיד לך שאני תומך בסוציאליזם (סוציאל-דמוקרטיה), תתן לי את השיטה הסוציאליסטית שלך, ואילו אם אני אגיד לך שאני דווקא קפיטליסט, תגיד שלכן אני חייב להיות באותה מידה גם סוציאליסט.
זה נקרא false-alternative: אתה רוצה סוציאליזם? קח סוציאליזם. אתה רואה קפיטליזם? קח סוציאליזם. אתה לא משאיר שום מקום לטיעונים, טובים ככל שיהיו, בעד דיעה שאינה עקבית עם הסוציאליזם (סוציאל-דמוקרטיה).
"You can have it in any color you like, as long as it's black."
דרך נחמדה להתחמק.
עוד עובדה מעניינת: בדרך כלל סוציאליסטים מאשימים את הקפיטליזם כל פעם שקורה דבר-מה רע ללא שום קשר למקרה. אתה עושה את ההיפך: אתה אומר שקפיטליזם בלתי אפשרי, ושחייבים לבחור בסוציאליזם, תמיד.
מכאן, צריך להכליל את המשפט "סוציאליסטים מאשימים את אויביהם בכל דבר" ל"סוציאליסטים לא יודעים להשתמש במילים."

"[T]here are two ruling powers, and . . . one of them is set over the intellectual world, the other over the visible."
---Plato, Republic book VI, around 380 BC
"Reason is the greatest enemy that faith has."
---Martin Luther, table talk
"I have, therefore, found it necessary to deny knowledge in order to make room for faith."
---Immanuel Kant, Critique of Pure Reason p.29, 1784
"[E]very actual thing involves a coexistence of opposed elements."
---Georg Wilhelm Friedrich Hegel
"Why? You ask, why? I am not one of those whom one may ask about their why."
---Friedrich Nietzsche, Thus Spake Zarathustra p.238, 1883
"There are only two means by which men can deal with one another: guns or logic. Force or persuasion. Those who know that they cannot win by means of logic, have always resorted to guns."
---Ayn Rand, Philosophy: Who Needs It p.93, 1960

"There is no such thing as truth, either in the moral or in the scientific sense."
---Adolf Hilter, 1938
"Reason, cold, calculating, unimpassioned reason, must furnish all the materials for our future support and defence."
Abraham Lincoln, The Lyceum Address, 1838

#3 Tomerke

Tomerke

ברונזה

• רשומים+
  • 929 הודעות:

פורסם 02/08/2011 - 19:55

ההודעה שלך כושלת, אפילו בלי לסיים לקרוא את הפסקה הראשונה.
הכשל: equivocation.
אתה מצד אחד טוען לקפיטליסטים כמוני על קפיטליזם במינוח שלי, ומצד שני טוען שקפיטליזם זה בכלל משהו אחר לגמרי, שבמקרה נראה זהה לסוציאליזם.
מה שאתה יוצר זה מצב בו אם אני אגיד לך שאני תומך בסוציאליזם (סוציאל-דמוקרטיה), תתן לי את השיטה הסוציאליסטית שלך, ואילו אם אני אגיד לך שאני דווקא קפיטליסט, תגיד שלכן אני חייב להיות באותה מידה גם סוציאליסט.
זה נקרא false-alternative: אתה רוצה סוציאליזם? קח סוציאליזם. אתה רואה קפיטליזם? קח סוציאליזם. אתה לא משאיר שום מקום לטיעונים, טובים ככל שיהיו, בעד דיעה שאינה עקבית עם הסוציאליזם (סוציאל-דמוקרטיה).
"You can have it in any color you like, as long as it's black."
דרך נחמדה להתחמק.
עוד עובדה מעניינת: בדרך כלל סוציאליסטים מאשימים את הקפיטליזם כל פעם שקורה דבר-מה רע ללא שום קשר למקרה. אתה עושה את ההיפך: אתה אומר שקפיטליזם בלתי אפשרי, ושחייבים לבחור בסוציאליזם, תמיד.
מכאן, צריך להכליל את המשפט "סוציאליסטים מאשימים את אויביהם בכל דבר" ל"סוציאליסטים לא יודעים להשתמש במילים."

ומישהו שהוא לא ילד בן 15 רוצה להגיב על זה?

#4 Tomer Ravid

Tomer Ravid

ברור שאני מגדיר את כל מה שאני חושב נכון––אחרת למה הייתי חושב ככה

• רשומים+
  • 1902 הודעות:

פורסם 02/08/2011 - 19:59

אתה מוזמן להגיב להודעה שלי גם אם המנטליות שלך שוות ערך לזו של ילד בן 15, אם אתה יכול.

"[T]here are two ruling powers, and . . . one of them is set over the intellectual world, the other over the visible."
---Plato, Republic book VI, around 380 BC
"Reason is the greatest enemy that faith has."
---Martin Luther, table talk
"I have, therefore, found it necessary to deny knowledge in order to make room for faith."
---Immanuel Kant, Critique of Pure Reason p.29, 1784
"[E]very actual thing involves a coexistence of opposed elements."
---Georg Wilhelm Friedrich Hegel
"Why? You ask, why? I am not one of those whom one may ask about their why."
---Friedrich Nietzsche, Thus Spake Zarathustra p.238, 1883
"There are only two means by which men can deal with one another: guns or logic. Force or persuasion. Those who know that they cannot win by means of logic, have always resorted to guns."
---Ayn Rand, Philosophy: Who Needs It p.93, 1960

"There is no such thing as truth, either in the moral or in the scientific sense."
---Adolf Hilter, 1938
"Reason, cold, calculating, unimpassioned reason, must furnish all the materials for our future support and defence."
Abraham Lincoln, The Lyceum Address, 1838

#5 אורי

אורי

נרקומן וירטואלי

• רשומים+
  • 11295 הודעות:

פורסם 03/08/2011 - 00:12

אני לא בן 15, ואשמח להגיב על זה: הפוסט שלך הוא בדיחה. בדיחה.
אני חושב שפחות או יותר קלטתי את הסטייל שלך: אתה בור ניקוז של עובדות טריוויה חסרות ערך.
כלומר: אתה יודע המון עובדות צרות וקונקרטיות, כגון מה קרה איפה ובאיזה תאריך, ומי אמר למי ומתי, ואיזה עניבה לבש מודעי ביום שהכריז על איזשהו מהלך, ואיזה גוון של אפור היה לשיער של שמיר בדצמבר 86', ובלה בלה בלה - אבל בשורה התחתונה אתה מזיין ת'שכל ואין לך שמץ של יכולת חשיבה אבסטרקטית או הבנה של העקרונות הבסיסיים שעליהם מושתתת כל המערכת.
אתה מאלה שמזהים איסוף של עובדות טריוויה עם אינטליגנציה, וכל שנה מזדעזעים מהכתבות שחושפות שילדי ישראל לא יודעים מי היה הנשיא הראשון או לא יודעים שהדומם "גרב" הוא בעצם "זכר" - כאילו שפרטי הטריוויה האלה הם בעלי ערך כלשהו או שידיעתן היא אינדיקציה למשהו.
בליל של עובדות טריוויה הוא חסר ערך לחלוטין.
"בן ה-15" שעליו אתה מדבר הוא פי 15 יותר אינטליגנטי ממך. אתה באמת - אבל באמת - טמפיט.
הקשקשת הסוציאליסטית שלך היא לא יותר מבליל הבלים מופרכים, אוסף של מנטרות וקלישאות שמתבססות על אפס אחד גדול של היעדר הגדרות.

זהו.

I want philosophically educated people: those who understand ideas, care about ideas, and spread the right ideas. That’s how
my philosophy will spread, just as philosophy has throughout all history: by means of people who understand and teach it to others

Ayn Rand, 1981 --

#6 אמת אחת

אמת אחת

כסף

• רשומים+
  • 1929 הודעות:

פורסם 03/08/2011 - 10:58

מכירה של נכסים לאומיים בנזיד עדשים למקורבים פוליטיים וכלכליים לא נכללת בקטגוריה של קפיטליזם, כמו שמדינה שרומסת כל סממן של חירות אישית ותחרות כלכלית פרטית איננה נופלת לקטגוריה של סוציאל-דמוקרטיה. במדינה קפיטליסטית אמיתית לא ייווצר מצב בו 10 משפחות שולטות בעשרות אחוזים מהתוצר הלאומי הגולמי. בארצות הברית חברות ענק כמו וול-מרט אינן שולטות באחוזים ניכרים מהתוצר הלאומי הגולמי האמריקאי, ואין מצב בו קבוצות עסקיות ענקיות מחלקות בניהן שוק מסויים ומונעות את עצם קיום התחרות בו. בשוק קפיטליסטי אמיתי לא היו מחלקים מענקים בשווי מיליארדי שקלים למקורבים, ללא אמות מידה וקריטריונים ברורים לחלוקה, שסופה היא שהכסף מגיע לקבוצות הכלכליות החזקות במשק. נכסים לאומיים לא היו מופרטים בהערכת שווי נמוכה במיוחד, ולא היו צצים חקירות ודיונים משפטיים של פעולות אלו כפטריות אחרי הגשם.

מצב בו נכסי המדינה נמכרים בפרוטות לקבוצה של מספר משפחות הון כל יכולות איננו קפיטליזם והוא נוגד במובהק את התיאוריה הקפיטליסטית שמדברת על "היד הנעלמה" שבה יש תחרות חופשית ללא התערבות ממשלתית לטובת הקבוצות החזקות במשק, התערבות שהינה בגדר "יד רוחצת יד". התיאוריה הקפיטליסטית איננה מדברת על תיאום מחירי עמלות הבנקים והסלולאר על ידי שלוש קבוצות חזקות, אלא עוסקת בפתיחת השוק למתחרים רבים ככל האפשר, ללא העדפה רגולטורית של מתחרה אחד על משנהו. לכן, המאבקים של הארגונים החברתיים הינם צודקים, אך עליהם לדייק במינוחים – הם לא נלחמים נגד הקפיטליזם, הם נלחמים נגד קרטליזם, סיאוב ושחיתות שמייצגות מדינות עולם שלישי מנוונות ולא קפיטליזם שעדיין מושל בכיפה בכל העולם המערבי המתועש והעשיר. אותו קפיטליזם מצא גרסא מרוככת בדמות הסוציאל דמוקרטיה, שמכירה בחשיבות התחרות וקיומו של השוק החופשי, אבל מווסתת ומחלקת את תוצריו לטובת כלל רבדי האוכלוסייה.

אני זוכר מקרה שבו נמכרה חברה ממשלתית (איני זוכר את שמה) במחיר הנמוך מהמזומנים שהיו בקופתה!
לאחר שעובדה זו התגלתה התחילו התירוצים המקובלים, "טעות", "לא ידענו", "זה ההוא"....וכדומה.
משום מה לא נפתחה חקירה פלילית, אף על פי שהעבירה גלויה לעיניו של כל אדם נורמלי.

רשימה זעירה של גניבות מהציבור:
ההסתדרות והמערך גנבו במשך שנים את כספי הפנסיה של עובדי ההסתדרות השונים. (נתניהו נתן לעובדים הנשדדים מכספי הציבור כדי שלא ירעבו לעת זקנה).
הקיבוצים קיבלו בחינם אדמות השייכות לציבור. חלקם עושים מהם מיליונים השייכים גם הם לציבור.
מועצות איזוריות השייכות למערך קיבלו זכיונות על משאבים ציבוריים שהפכו אותן למועצות של מיליונרים על חשבון הציבור. (ישובים קרובים ומאוכלסים בהרבה לא קיבלו דבר, כי היו בלי פנקס אדום).
לקיבוצים נמחקו חובות במיליארדי שקלים. על חשבון הציבור כמובן. וזה כולל הפסדים בבורסה, הקיבוץ מפסיד, העני משלם.

.
אמת יש רק אחת !

אלדוס האכסלי, 'וידויו של כופר מקצועי':
''היו לי סיבות לא לרצות שלעולם תהיה משמעות וכתוצאה מכך הנחתי שאין לעולם משמעות.
ללא שום קושי הייתי מסוגל למצוא נימוקים משביעי רצון להנחה זו.
עבורי, כשם שללא ספק עבור רוב בני דורי,
הפילוסופיה של חוסר משמעות הייתה מכשיר לשחרור מיני ממערכת מסוימת של מוסר.
התנגדנו למוסריות מפני שהפריעה לחופש שלנו''

'וידויו של כופר לא מקצועי':
"אינני יודע מהי הוכחה, אך לא הפסקתי לדרוש מאחרים להוכיח"

הוכחה לקיומה של אנטרקטיקה יש לכופר?

'וידויו של שמאלני מצוי':
"אין לי מושג מהו 'עם', אך זה לא מנע ממני לכנות כנופיות בנדיטים בשם עם"
"אין לי מושג מה זה 'שלום', אך זה לא מנע ממני לשפוך דמם של יהודים תמורת הבלתי ידוע"

........

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים