מעבר לתוכן

תמונה
- - - - -

וואלה

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 דניאל

דניאל

לא סתם ברונזה - רשום+!

• רשומים+
  • 389 הודעות:

פורסם 12/03/2004 - 13:56

משהו נחמד שקראתי:

"וואללה", מאת עלי מוהר (העיר, 4.3.2004).

זה שאומר על כל דבר וואללה אינו משחית מילים לריק. הוא יודע את סוד הצמצום. הוא מתייחס אל המילים ביראת כבוד, כאילו היו בדולח דק וחרסינה שבירה, ויודע כי אסור לטלטלן ולהפריז בשימוש בהן... יש להבהיר כי וואללה אינו ביטוי חדש ממש, אך בשנה האחרונה הוא העמיק מאוד את אחיזתו ואת נפוצותו בשפה, עד כי היה לאבן בניין מרכזית, המחליפה לעתים את אחלה וסבבה גם יחד. ואולם, וואללה הוא הרבה יותר מזה. ייחודו הגדול הוא בכך שבאמת אפשר להשתמש בו ולאומרו על כל דבר, ממש כפי שעושה זה שאומר על כל דבר וואללה; בעוד שסבבה ואחלה במיטבם באים לבטא בעיקר קורת רוח, שביעות רצון והכרה במצויינות, הנה וואללה גמיש ופונקציונלי הרבה יותר, עד כי יש ביכולתו לבטא קשת שלמה של רגשות, וזאת באמצעות שינויי הגייה ואינטונציה מזעריים בלבד!
במקרה של וואללת השאלה הדברים פשוטים וקל להמחישם בעזרת דוגמאות מעטות: "אני גרה בגבעתיים". "וואללה?"/ "עזבתי את אפרים". "וואללה?"/ "קירקגור אחלה פילוסוף". "וואללה?"/ "מדרמסאלה נסענו נפאלה". "וואללה?"
הדברים דקים ומסובכים יותר כשמדובר בוואללת החיווי. רק שימוש מיומן ומרשים בגוני הקול מכשיר אותה להלום זמנים ומצבים שונים בתכלית אלה מאלה. "סבי חננאל זוכה בפרס ישראל!", "וואללה" (בטון מלא הערכה, עם הדגשה קלה על ההברה הראשונה, כרוצה לומר "כל הכבוד לו", "שאפו", "סחתיין" וכיוצא בהם). "דודי מלכישוע נפצע בפיגוע", כאן אפשרי כמובן "וואללה?!", אך ייתכן בהחלט גם "וואללה..." (שקט, מרצין, מניד ראש כאומר "תראה תראה באיזה עולם אנחנו חיים")....זה שאומר על כל דבר וואללה מיטיב מהם להבין את התקופה ולבטא את רוחה. הרי אין זה מקרה שמילה אחת ויחידה מספיקה לו. בזמננו מה כבר אפשר להגיד? הרי הנפש עייפה, ולמי יש עוד כוח לומר משהו מורכב על כל מה שקורה סביבנו?
תירוש להמונים!

#2 Karnaf

Karnaf

הקרנף של הפורום

• רשומים+
  • 15319 הודעות:

פורסם 12/03/2004 - 14:09

משהו נחמד שקראתי:

"וואללה", מאת עלי מוהר (העיר, 4.3.2004).

זה שאומר על כל דבר וואללה אינו משחית מילים לריק. הוא יודע את סוד הצמצום. הוא מתייחס אל המילים ביראת כבוד, כאילו היו בדולח דק וחרסינה שבירה, ויודע כי אסור לטלטלן ולהפריז בשימוש בהן... יש להבהיר כי וואללה אינו ביטוי חדש ממש, אך בשנה האחרונה הוא העמיק מאוד את אחיזתו ואת נפוצותו בשפה, עד כי היה לאבן בניין מרכזית, המחליפה לעתים את אחלה וסבבה גם יחד. ואולם, וואללה הוא הרבה יותר מזה. ייחודו הגדול הוא בכך שבאמת אפשר להשתמש בו ולאומרו על כל דבר, ממש כפי שעושה זה שאומר על כל דבר וואללה; בעוד שסבבה ואחלה במיטבם באים לבטא בעיקר קורת רוח, שביעות רצון והכרה במצויינות, הנה וואללה גמיש ופונקציונלי הרבה יותר, עד כי יש ביכולתו לבטא קשת שלמה של רגשות, וזאת באמצעות שינויי הגייה ואינטונציה מזעריים בלבד!
במקרה של וואללת השאלה הדברים פשוטים וקל להמחישם בעזרת דוגמאות מעטות: "אני גרה בגבעתיים". "וואללה?"/ "עזבתי את אפרים". "וואללה?"/ "קירקגור אחלה פילוסוף". "וואללה?"/ "מדרמסאלה נסענו נפאלה". "וואללה?"
הדברים דקים ומסובכים יותר כשמדובר בוואללת החיווי. רק שימוש מיומן ומרשים בגוני הקול מכשיר אותה להלום זמנים ומצבים שונים בתכלית אלה מאלה. "סבי חננאל זוכה בפרס ישראל!", "וואללה" (בטון מלא הערכה, עם הדגשה קלה על ההברה הראשונה, כרוצה לומר "כל הכבוד לו", "שאפו", "סחתיין" וכיוצא בהם). "דודי מלכישוע נפצע בפיגוע", כאן אפשרי כמובן "וואללה?!", אך ייתכן בהחלט גם "וואללה..." (שקט, מרצין, מניד ראש כאומר "תראה תראה באיזה עולם אנחנו חיים")....זה שאומר על כל דבר וואללה מיטיב מהם להבין את התקופה ולבטא את רוחה. הרי אין זה מקרה שמילה אחת ויחידה מספיקה לו. בזמננו מה כבר אפשר להגיד? הרי הנפש עייפה, ולמי יש עוד כוח לומר משהו מורכב על כל מה שקורה סביבנו?

וואלא !
"עכשיו הכל מתחבר..."
סוף אימון מתקדם - קורס מקרמה אוגוסט 1994

#3 Gemash

Gemash

משתמש לפעמים

• רשומים+
  • 1681 הודעות:

פורסם 12/03/2004 - 14:43

אני זוכר שכבר לפני כשלוש שנים התרעתי על התופעה הבעייתית הזו! :unsure:
"פתגם סיני עתיק: אם אין לך שום דבר חכם לומר, צטט פתגם סיני עתיק!"

#4 Karnaf

Karnaf

הקרנף של הפורום

• רשומים+
  • 15319 הודעות:

פורסם 12/03/2004 - 14:48

אני זוכר שכבר לפני כשלוש שנים התרעתי על התופעה הבעייתית הזו! :unsure:

מה הבעיה ד"ר G ?!
וואלא מקצר לך הרבה מהזמן ...
ויכול אף להכיל הרצאה שלמה על פילוסופיית העמים הגולדוליקיים ! :eyes:
"עכשיו הכל מתחבר..."

#5 Gemash

Gemash

משתמש לפעמים

• רשומים+
  • 1681 הודעות:

פורסם 12/03/2004 - 14:55

אני זוכר שכבר לפני כשלוש שנים התרעתי על התופעה הבעייתית הזו!  :unsure:

מה הבעיה ד"ר G ?!
וואלא מקצר לך הרבה מהזמן ...
ויכול אף להכיל הרצאה שלמה על פילוסופיית העמים הגולדוליקיים ! :eyes:

בעפרון, אתה צודק, "וואלה" אכן מקצר ובסה"כ מדובר בביטוי מאוד פונקציונלי.

אבל, לרוב "וואלה" הוא ביטוי די מזלזל. אחרי שספרת למישהו משהו והוא מהנהן בראשו ופוטר אותך ב"וואלה" מזלזל - זה ממש לא לענין - והדבר די נפוץ.

היו לי תקופות "וואלה" חשוכות בחיי :rolleyes:, אבל אני תמיד מצליח להפטר מזה איכשהו - עד שאני נדבק בזה שוב..... :גרוע:
"פתגם סיני עתיק: אם אין לך שום דבר חכם לומר, צטט פתגם סיני עתיק!"

#6 קריימר

קריימר

סתמנכ"ל הפורום בדימוס

• גנרלים בדימוס
  • 23743 הודעות:

פורסם 12/03/2004 - 15:11

המאמר הזה מבטא בדיוק דברים שחשבתי עוד לפני חצי שנה כשנתקלתי לראשונה בתופעת הוואלה. הבעיה עם וואלה שלא תמיד יש לך מה לענות לזה (ולהגיד אחר כך co.il כבר נראה לי די נדוש)
:גרוע:
תמונה מצורפת
"I'm out there Jerry and loving every minute of it."

קינמונים להמונים

:מסמיק:
קריימר, אתה מספר 1!!!!

#7 Karnaf

Karnaf

הקרנף של הפורום

• רשומים+
  • 15319 הודעות:

פורסם 12/03/2004 - 16:17

המאמר הזה מבטא בדיוק דברים שחשבתי עוד לפני חצי שנה כשנתקלתי לראשונה בתופעת הוואלה. הבעיה עם וואלה שלא תמיד יש לך מה לענות לזה (ולהגיד אחר כך co.il כבר נראה לי די נדוש)

:lol: את זה עוד לא שמעתי...
כנראה לא ירד דרומה מהטכניון עדיין .
"עכשיו הכל מתחבר..."

#8 Mad Hatter

Mad Hatter

פועל נקיון בדימוס

• גנרלים בדימוס
  • 11577 הודעות:

פורסם 12/03/2004 - 17:16

אי לכך, "וואלה" תמיד יגרור אחריו "וואלה" נוסף (ואחריו עוד אחד ועוד אחד עד שאחד הצדדים מוצא עצמו בסורוקה עם פנס בעין).

לגבי הוואלה co.il, אני פשוט אומר shops וסוגר עניין.
שלפוחיתוס-שתנוס-פלטיניומוס
כֻּל כַּלְבּ BGU-מוֹ...

#9 The Brick

The Brick

האיש שבקיר

• רשומים+
  • 1144 הודעות:

פורסם 12/03/2004 - 17:49

לי זה מזכיר ספר שקראתי (1984?) שהממשלה ניסתה לשלוט באזרחים ע"י צימצום אוצר המילים למינימום וע"י כך למנוע חשיבה עצמאית כי הדמיון מתנוון וכן הלאה קטעים מעמיקים שכאלה....

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים