מעבר לתוכן

תמונה
- - - - -

"זהב לבן עבודה שחורה"

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 אדרי יצחק ג'קי

אדרי יצחק ג'קי

לא סתם ברונזה - רשום+!

• רשומים+
  • 407 הודעות:

פורסם 14/07/2005 - 12:33

תמונה מצורפת

"זהב לבן עבודה שחורה" סרט התעודה של הבמאית טלי שמש מועמד לפרס האוסקר הישראלי 2005 של חברי האקדמיה הישראלית לקולנוע.

הזמנה פתוחה לקהל הרחב להקרנת הסרט בסינמטק תל-אביב בתאריך 15/07/05 שעה 16:00 .

תקציר הסרט "זהב לבן עבודה שחורה":

זה סיפור על מפעל שיש לו עיר. וכשהמפעל עובר דרך מנהרת ההפרטה, הוא יוצא ממנה פורח ומשגשג, אבל המרקם החברתי שלו מפורר ומרוסק, מחולק לעובדים ועבדים. והעיר שלו מתרסקת. זה מה שקרה למפעלי ים המלח, וזה מה שקרה לדימונה. הבימאית טלי שמש יחד עם צוות התכנית "עובדה עם אילנה דיין" עלו על הסיפור הזה לפני כשנה לאחר שירדו לדימונה למצוא תשובה לשאלות: מה קרה במפעלי ים המלח מאז ההפרטה? ואיך קרה שמפעלי ים המלח ממשיכים להיות מכרה זהב לבעליו ותנאי העובדים בו נעשים קשים יותר משנה לשנה? מתברר שביום אחד מדינת ישראל מכרה את הים למשפחה מאוד עשירה, משפחת עופר. בדימונה הלך והתעצם מעמד עובדי הקבלן: אנשים שעובדים בלי זכויות סוציאליות, שאפשר לפטר אותם בכל רגע, שמסכימים לכן כמעט לכל עבודה. הם מעמיסים שקי מלח בחום של 50 מעלות, הם עובדים עם חומרים מסוכנים, והם מביאים הביתה שכר מינימום, ונורא מכך – נפש חבולה ומושפלת. רק כמה מהעובדים העזו לדבר למצלמה. המונולוגים שלהם לא דומים לשום דבר שנראה כאן: ישראלים שמדברים על חיים תחת משטר של פחד ואיומים, על היחס האדנותי של הקבלנים וגם של העובדים הותיקים ("עובדי דור אל"ף") כלפיהם, ישראלים שמספרים על מקום שיש בו עובדים שחורים ולבנים. דימונה קרועה מבפנים. הסרט הזה מביא את סיפור הקריעה הזאת בעוצמה רבה.

זהב לבן עבודה שחורה – תגובות

נחמיה שטרסלר (הארץ)
"את זרקור הביקורת צריך להפנות דווקא לראש הוועד הדשן של "דור א'", שמסכים למצב העבדות של עובדי הקבלן. "דור א'" הקריב בעצם את עובדי הקבלן על מזבחו שלו. הוא הגיע להסכמה לא מוסרית עם בעלי המפעל, לפיה "דור א'" ימשיך לקבל את השמנת בכמויות גדולות, כאשר תחת אותה קורת גג יעבדו עובדי קבלן בתנאי עבדות, בשכר רעב ובעבודות הקשות ביותר. כך השיגו בעלי המפעל את מטרתם: ממוצע שכר נמוך יותר במפעלים" קישור לכתבה.

עינת פישביין (ידיעות 7 ימים)
כתבה גיבור מעמד הפועלים "רשמית אין עובדי קבלן במפעלי ים המלח בפועל יש אלפי עובדי קבלן שאף אחד לא סופר אותם"

עו"ד יובל אלבשן(מעריב)
לכאורה, מדובר בסיפור מקומי של דימונה. אבל זה סיפור חשוב הרבה יותר. זה סיפור שממחיש את הבריונות וההתבהמות שפשו בחברה הישראלית בכלל, ובשוק העבודה בפרט. זה סיפור של אובדן הערכים ורמיסת הזכויות הבסיסיות ביותר, החל מזכויות העובדים וכלה בחופש הביטוי ובזכות הזעקה קישור לכתבה.

נורית חג'אג' (מנכ"ל הקשת הדמוקרטית המזרחית).
"אני לא יכול להעסיק פה עובד 24 שעות בלי הפסקה, זה בניגוד לחוק," מתגונן לנקרי, "קבלן יכול לעשות את זה!", הוא אומר בארשת של ניצחון, ומוחץ בין שתי ידיו זבוב מטריד שחדר למשרד הממוזג. מאחוריו ניצב כמו בדיחה סרקסטית, פסלם של "שלושת הקופים" – זה שאינו רואה, זה שאינו שומע וזה שאינו יכול לדבר קישור לכתבה.

מענית שאנן (iol)
"האחים עופר אינם צריכים ללכלך ידיים, את הדיכוי היומיומי של עובדי הקבלן יבצעו העובדים הקבועים. בהסכמתם לגיוס עובדי הקבלן הפכו עצמם למשת"פים עם שיטת הקבלנים, מכרו את עצמם בנזיד עדשים. רעבתנות של הבעלים תישאר בגדר הערת שוליים, והאצבע המאשימה תופנה לעובדים המאורגנים" קישור לכתבה.

עו"ד אביב וסרמן (הארץ)
חובה מוסרית היא לחפש את אותם עובדי קבלן, לנסות לשפר את מצבם, לבחון את תנאי העסקתם, ולהקשיב. אלו שנמצאים בעמדת מפתח צריכים לבחור בחברת הקבלן ששומרת טוב יותר על זכויות עובדיה ולא רק בזו המציעה את המחיר הנמוך ביותר לביצוע העבודה - שהרי הצד השני של מטבע המחיר הנמוך הוא ניצול רב יותר של העובדים קישור לכתבה.

רענן שקד (Ynet)
"זהב לבן" לכד את הסיוט הישראלי העכשווי הזה: הזחיחות הבלתי נסבלת של העושר והמדיה (האחים עופר סירבו, כמובן, להתראיין) מול העוני המשווע, הבלתי נתפס, של העשוקים והמנוצלים קישור לכתבה.

נתן זהבי (מעריב)אבל בכדי להרגיע את המצפון שלהם הם תורמים לחברה מריווחי החברות שהם עומדים בראשם. אותם רווחים שנוצרו מעושק הפועלים שעובדים עבודת פרך. כל זאת בכדי שלבעלים יהיה רווחי ענק מהם יוכלו לתרום לרווחת שכבות המצוקה. שיט, גם זו דמגוגיה זולה קישור לכתבה.

דקלה לבני יערי (העוקץ)
סבי עליו השלום דוד קלעי היה ממקימי ההסתדרות ועל הזכויות הבסיסיות האלה, הזכויות הסוציאליות האלמנטריות הוא נלחם וניסח והפיץ יחד עם חבריו. מאז עברו הרבה ימים ואחד במאי - חגם של פועלי העולם על נצחונם בקבלת הזכויות, החג הזה פס מן העולם קישור לכתבה.

דוד כהן (האייל הקורא 3300 תגובות)
''אני רואה את עצמי מוביל כל מאבק שאקבל בו תמיכה מהציבור, וגם אם לא, עצם החשיפה והגדלת המודעות זו משימה שלקחתי על עצמי. כי אני כבר שילמתי את מחיר החשיפה" קישור לכתבה.

אדרי יצחק ג'קי
"הבמאית טלי שמש אישה אמיצה שירדה למקום הכי נמוך בעולם והעלתה משם תמונות שהולמות בנו בעוצמה רבה".

הקהל הרחב מוזמן להקרנה.
השתתפתי בסרט התעודה "זהב לבן עבודה שחורה" שבעקבותיו פוטרתי מעבודתי כעובד קבלן במפעלי ים המלח.

#2 דורימת

דורימת

לי די נחמד לי דווקא די נעים לשיר באוזנכם את השירים הכי פרועים

• רשומים+
  • 4401 הודעות:

פורסם 09/04/2007 - 05:18

הסרט עסק בגדול בבכיינות עובדי הקבלן של מפעלי ים המלח אתם יכולים לקרוא את ההודע הראשונה ולהתרשם מהתעמולה.

אבל ע"מ לסבר את האוזן אספר לכם מה שבסרט לא סיפרו לכם..

מפעלי ים המלח הוקמו בשנת52 ונרכשו ע"י המדינה ב61 העובדים זכו זכו לתנאים מפליגים ומשכורות עתק אך הם לא הסתפקו בזאת בלבד אלא מרגע שקיבלו קביעות הפכו "עציצים" רוצה לומר אנשים שמקבלים כסף מבלי לעבוד ומבלי שיהיה אפשר לפטרם כך שנים רבות קיבלו כסף חינם אך המדינה אינה טיפשה כך מסתבר עקב האבטלה הסמויה במפעל מכרה המדינה 25% מהמפעל לאחים עופר והעבירה לידהם את ניהול המפעל האחים עופר שבדומה למדינה לא רצו שעובדיהם יהיו עציצים וע"מ לא לתת קביעות לעובדים החלו להעסיק עובדים דרך חברות כח אדם וכ"ו

לכן מר אדרי אם יש לך טענות עליך להפנות אותן בראש ובראשונה אל תרבות הביזה שלך ושל הסובבים אותך.

אם יכולתי לראות בך מנהיג ההתי שמח על כך אך לצערי אני רואה בך כלי בידי כתב סוג ז' להרוויח עוד אלפיה.

עריכה:לא שמתי לב שהשרשור נמצאה בפורום הזה(ואין לי מושג איך הוא קשור לפה)
הקריקטורות שלי

"השעה לא תבוא עד שילחמו המוסלמים ביהודים ויהרגו בהם עד כדי כך שכאשר יסתתר יהודי מאחורי עץ או אבן יאומרו אלו מסלמי,עבד האל,ישמאחרי יהודי בואו והרגהו."

"הנביא" מוחמד

נואשון תעשה לי סלומון

גם אני עם נננואשון

תמונה מצורפת
דרקולאללה ציפור קטנה לחשה לי על הסיבות להיותך אנטיפט. :)

#3 אירוס

אירוס

כסף

• מנהלי פורום
  • 7397 הודעות:

פורסם 10/04/2007 - 22:34

הסרט עסק בגדול בבכיינות עובדי הקבלן של מפעלי ים המלח אתם יכולים לקרוא את ההודע הראשונה ולהתרשם מהתעמולה.
לכן מר אדרי אם יש לך טענות עליך להפנות אותן בראש ובראשונה אל תרבות הביזה שלך ושל הסובבים אותך.
אם יכולתי לראות בך מנהיג ההתי שמח על כך אך לצערי אני רואה בך כלי בידי כתב סוג ז' להרוויח עוד אלפיה.

מדובר בסרט חברתי חשוב ביותר שחשף את הניצול של עובדי הקבלן והעלה את הנושא לסדר היום הציבורי. אחד הסרטים הדוקומנטריים הטובים ביותר שנעשו פה והיום מדברים על העסקה פוגענית ומתחילים לאט לאט דרך חקיקה לטפל בחולאים שלה. וזו אחת התרומות הגדולות של הסרט.
אני עקבתי בדריכות אחרי המאבק של ג'קי בזמנו. את כל כספי הפיצויים אותם קיבל מחברת כימיקלים לישראל הוא העביר לקרן למערכות תמיכה חינוכיות לילדי עובדי קבלן.
מדובר במנהיג חברתי, איש יקר, ששילם מחיר כבד על החשיפה האמיצה הזאת וההודעה שלך פה דורימת- פשוט מבזה :גרוע:
אתר הברכות הישראלי

אחליה- ברכות ואיחולים

כותבת ברכות לימי הולדת, חגים ואירועים

#4 אורח - אורח/ת

אורח - אורח/ת
  • אורחים

פורסם 13/04/2007 - 12:16

אבל ע"מ לסבר את האוזן אספר לכם מה שבסרט לא סיפרו לכם..

מפעלי ים המלח הוקמו בשנת52 ונרכשו ע"י המדינה ב61 העובדים זכו זכו לתנאים מפליגים ומשכורות עתק אך הם לא הסתפקו בזאת בלבד אלא מרגע שקיבלו קביעות הפכו "עציצים" רוצה לומר אנשים שמקבלים כסף מבלי לעבוד ומבלי שיהיה אפשר לפטרם כך שנים רבות קיבלו כסף חינם אך המדינה אינה טיפשה כך מסתבר עקב האבטלה הסמויה במפעל מכרה המדינה 25% מהמפעל לאחים עופר והעבירה לידהם את ניהול המפעל האחים עופר שבדומה למדינה לא רצו שעובדיהם יהיו עציצים וע"מ לא לתת קביעות לעובדים החלו להעסיק עובדים דרך חברות כח אדם וכ"ו

עריכה:לא שמתי לב שהשרשור נמצאה בפורום הזה(ואין לי מושג איך הוא קשור לפה)

הודעה פשוט דוחה. אין מילים :גרוע:

מדובר בסרט חברתי חשוב ביותר שחשף את הניצול של עובדי הקבלן והעלה את הנושא לסדר היום הציבורי. אחד הסרטים הדוקומנטריים הטובים ביותר שנעשו פה והיום מדברים על העסקה פוגענית ומתחילים לאט לאט דרך חקיקה לטפל בחולאים שלה. וזו אחת התרומות הגדולות של הסרט.
אני עקבתי בדריכות אחרי המאבק של ג'קי בזמנו. את כל כספי הפיצויים אותם קיבל מחברת כימיקלים לישראל הוא העביר לקרן למערכות תמיכה חינוכיות לילדי עובדי קבלן.
מדובר במנהיג חברתי, איש יקר, ששילם מחיר כבד על החשיפה האמיצה הזאת וההודעה שלך פה דורימת- פשוט מבזה :גרוע:

מ.ש.א

נ.ב. יש מצב שיקרינו את הסרט בנגטיב ב-1 במאי?

#5 מביט

מביט

מבחן בר-אור

• רשומים+
  • 16621 הודעות:

פורסם 13/04/2007 - 18:01

מר יצחק ג'קי אדרי,

אתה מספר כבר תקופה ארוכה שפוטרת מ"מפעלי ים המלח", ונותרת ללא הכנסה פרט לדמי אבטלה.
כך אתה מספר בסרט, כך אתה מספר לנו כאן ובשאר המיפגנים למינהם.

אני אשאל בשנית,
האם בזמן שהיית שותף למופע המתוקשר בסרט ובחודשים לאחר מכן , האם לא היתה לך הכנסה נוספת מאף גורם אחר כפי שטענת?

אשמח לשמוע תשובה עניינית.
"יזכור עם ישראל את אלו מתוכו, בשר מבשרו, אשר השתתפו בתביעות נגד קציניו וחייליו. את אלו אשר בשעת הקרב להגנת עם ישראל עמדו בהפגנות וקראו לחייליו פושעי מלחמה. יזכור את אלה אשר במחשכים חברו לגרועים שבאויבי ישראל"

המלצה על ספר

"מי שמתגלה כאנטי-ציוני הוא בהגדרה אנטישמי, שכן הוא תומך בשלילת הזכות הטבעית של העם היהודי למדינה עצמאית, המוקנית לכל עם אחר." ווינסטון צ'רצ'יל

#6 דורימת

דורימת

לי די נחמד לי דווקא די נעים לשיר באוזנכם את השירים הכי פרועים

• רשומים+
  • 4401 הודעות:

פורסם 14/04/2007 - 01:30

הודעה פשוט דוחה. אין מילים :גרוע:
מ.ש.א

נ.ב. יש מצב שיקרינו את הסרט בנגטיב ב-1 במאי?

שתי ההודעות נובעות מאי ידיע של עובדות בסיסיות ואמונה בכתבים שרלטנים.

ושוב ללא אנשים כמו אדרי שפסגת שאיפותהם היא לקבל כסף מבלי לעבוד לא הייתה המדינה נעלצת למכור את החלק הניהולי של המפעל לאחים עופר.
הקריקטורות שלי

"השעה לא תבוא עד שילחמו המוסלמים ביהודים ויהרגו בהם עד כדי כך שכאשר יסתתר יהודי מאחורי עץ או אבן יאומרו אלו מסלמי,עבד האל,ישמאחרי יהודי בואו והרגהו."

"הנביא" מוחמד

נואשון תעשה לי סלומון

גם אני עם נננואשון

תמונה מצורפת
דרקולאללה ציפור קטנה לחשה לי על הסיבות להיותך אנטיפט. :)

#7 אירוס

אירוס

כסף

• מנהלי פורום
  • 7397 הודעות:

פורסם 30/04/2007 - 18:18

גיליתי עכשיו שבמקום ההרצאה על גבריות מטעם התנועה לגבריות חדשה ובית הלל, מקרינים את "זהב לבן, עבודה שחורה" הערב ב-19:30- בניין 90, כיתה 324.
תהיה גם שיחה עם ג'קי אדרי. אני אהיה שם :)
אתר הברכות הישראלי

אחליה- ברכות ואיחולים

כותבת ברכות לימי הולדת, חגים ואירועים

#8 בית הלל

בית הלל

מתחיל/ה להבין בדיחות פורום

• מנהלי פורום
  • 225 הודעות:

פורסם 30/04/2007 - 20:30

גיליתי עכשיו שבמקום ההרצאה על גבריות מטעם התנועה לגבריות חדשה ובית הלל, מקרינים את "זהב לבן, עבודה שחורה" הערב ב-19:30- בניין 90, כיתה 324.
תהיה גם שיחה עם ג'קי אדרי. אני אהיה שם :)

שלום לכולם!
הנכם מוזמנים לאירוע - הכניסה חופשית!
לפרטים נוספים : ההודעה המלאה בפורום של בית הלל
http://forum.bgu.co....howtopic=125104

או בקרו באתר הבית של בית הלל:
http://hillelbgu.org.il

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים