ברכת הכהנים - סטודנטים כותבים - פורום סטודנטים של אוניברסיטת בן-גוריון

מעבר לתוכן

תמונה
- - - - -

ברכת הכהנים

• Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 SimbaSoul

SimbaSoul

פליט ניו-זילנדי

• רשומים+
  • 13096 הודעות:

פורסם 27/08/2005 - 19:47

"… אשר קדשנו בקדושתו של אהרון וציוונו לברך את עמו ישראל באהבה".

ברכת הכהנים. זה היה חלק ממני. מהילדות שלי. כנצר לאהרון הכהן הייתי עולה כל שבת בתפילת המוסף עם אבא ושלומי לבימה שלפני ארון הקודש. אבא היה מסוכך עלינו בטלית שלו והיינו מברכים את הקהל הרב בבית-הכנסת.

כשהגעתי לכיתה א' והייתי מספיק גדול, אבא שלח אותי להתלמדות אצל הכהן הגדול וייס. וייס היה הכהן הכי זקן בבית-הכנסת. איש גבה קומה, ווזווז כמיטב מסורת פולניה, בעל משקפיים עבים עם מסגרת כהה ועבה לא פחות. לאיש הגדול היה קול רך ומלודי בניגוד מוחלט למראה שלו. כשהייתי עולה איתו לבימה, הייתי עוקב אחריו בדריכות. הייתי מנשק אחריו את הפרוכת של ארון הקודש, מתכופף איתו לכדי קידה בתפילת "מודים" ונכנס מתחת לטליתו הגדולה כשהיה מכסה את עצמו לפני הברכה.

כשהחזן היה מכריז על ברכת הכהנים, הייתי מסתובב עם וייס לעבר הקהל. החזן היה אומר מילה מהברכה, ואנחנו היינו חוזרים אחריו. למרות שהייתי צריך לעצום את עיניי, הייתי פוקח אותן ומחפש את המלאכים שהיו אמורים לפי המסורת לרחף בין אצבעות ידיו של הכהן המברך. אף פעם לא הייתי מוצא אותם. עם וייס הייתי זוכה לפריבילגיה הגדולה ביותר- כיוון שהיה הכהן הותיק ביותר, היינו זוכים לעמוד הכי קרוב לארון הקודש. כהנים ותיקים פחות היו נאלצים לעמוד בשולי הבימה.

לאחר הברכה, וייס היה מוריד את טליתו מראשו ומחזיר אותה לכתפיו. הוא היה לוקח ציצית אחת מהטלית, נוגע איתה בפרוכת ומנשק אותה. לאחר מכן הייתי לוקח את הציצית שלו ועושה כמוהו. לאחר סיום תפילת החזן, היינו יורדים מהבימה תוך כדי הליכה הפוכה כשפנינו לארון הקודש, כדי לתת כבוד לתורה. אחר-כך היינו נועלים את הנעליים שחלצנו לפני ברכת הכהנים.

כילד, אני זוכר את הגאווה שחשתי ככהן. הלויים היו רוחצים את ידינו לפני הברכה. שוו בנפשכם לוי קשיש שרוחץ את ידיו של כהן צעיר כמוני. כדי לנפח את האגו שלי אף יותר, הייתי זוכה גם לקריאות "ישר כוח!" ו"חזק וברוך!" מהקהל ולחיצות ידיים נלהבות לאחר הברכה כשהייתי שב למקומי. אבא לימד אותי לומר להם בחזרה "ברוך תהיה" שזה מקביל בערך ל- "don't mention it" או "על לא דבר".

הכי מגניב היה בטיולים השנתיים של בית-הספר. כשהיינו הולכים לאתרי קבורה כמו הקבר של רוטשילד בזיכרון-יעקב, הייתי נשאר מחוץ לבית הקברות, כי לכהן אסור להתקרב יותר ממרחק ארבע אמות מקבר.
כל החברים שלי היו מקנאים בי ורצו להישאר איתי בחוץ ולשחק.

בסעודות שבת הייתי מנסה לשכלל את טכניקת הידיים שלי בברכה. אבא ושלומי היו דוחקים בי לפצל את אצבעותי כמו בברכת "live long and prosper" של ד"ר ספוק מ"סטאר טראק". אמא שהייתה טראקית לא קטנה, הייתה מתמוגגת. ברבות הימים הצלחתי סוף סוף לאחר אימונים מפרכים לפצל את אצבעות ידי כך שאוכל להרים את הטלית מעל לראשי בברכה כמו כל כהן שמכבד את עצמו.

בגיל 10 עברנו בית-כנסת ונפרדתי לשלום מוייס. הייתי כהן כבר בזכות עצמי. הייתי עולה עם אבא ושלומי לברכת הכהנים בבית הכנסת הגדול בשכונה שלידנו. איתנו היו עולות עוד משפחות כהנים של אבות ובנים כמו משפחת ברגר ונוימן. הברגרים היו ממש זועקים את הברכה בעוד שאנחנו היינו צנועים ומברכים בטון חרישי. נוימן הצעיר שהיה מבוגר ממני בשנה לימד אותי טכניקה שלא הכרתי – בכל פעם שהופיעה מילה מהברכה שהייתה מסתיימת ב'ך', היינו אמורים להסתובב מצד לצד עם הטלית וכך עשיתי. לא ממש הבנתי את משמעות העניין, אך סמכתי על נוימן שהיה כהן יותר פז"מניק ממני.

כשהגעתי לכיתה ז' הלכתי לישיבה. התחלתי להתעניין בלעלות לברכת הכהנים שם, כיוון שהייתי עתיד לעבור בר-מצווה ורציתי לתרגל את הברכה לבד, ללא נוכחותו של אבא.
פעם אחת, לאחר התפילה, ניגש אלי ילד מכיתה ט' ושאל אותי לשם משפחתי. כשהתברר לו ששם משפחתי אינו "כהן", נחר לעברי בבוז ואמר שאני לא באמת כהן. ניסיתי להסביר לו שאצל אשכנזים זה שונה.
שאצלנו לא מאמצים בדרך-כלל את השם כהן, אך הוא היה בשלו. כמעט שבכיתי. שנים אחר-כך, כששמעתי על הבדיקה הגנטית שמאפשרת לבדוק אם קיים בגוף הגן של אהרון הכהן, עברה במוחי המחשבה לעבור את הבדיקה, רק כדי להחזיר לעצמי קצת מהכבוד האבוד שלי מכיתה ז'.

היום, אני עולה לברך את ברכת הכהנים פעם בשנה-שנתיים אולי. וייס הגדול בודאי כבר נאסף אל אבותיו הכהנים. כבר אין מי שיסוכך ויגונן עלי בטליתו הגדולה.
ואני? אני עדיין מנסה להציץ ולראות מלאכים בין אצבעותי בכל פעם שאני מברך.

"...יאר-ה'-פניו-אליך-וישם-לך-שלום".

הייתי אמור להקריא את זה ב"תכנית מגירה", אבל בסוף ויתרתי. החלטתי לפרסם את זה לפני הקראה, כיוון שהתקנאתי בכתיבה האוטוביוגרפית שמפורסמת כאן לאחרונה... :)
מחזרו ציוד אלקטרוני ואפילו תקבלו על זה כסף!

"שקר החן והבל הניופי" (משלי ל"א, ל' / סימבה ס"ו, ל')

?Other rappers diss me, say my rhymes are sissy. Why? 'cause I rap about reality? Like me and grandma drinking a cup of tea

#2 Loki

Loki

מתחיל/ה להבין בדיחות פורום

• רשומים
  • 212 הודעות:

פורסם 27/08/2005 - 19:57

סיפור חביב שכתוב יפה. אהבתי את שורות הסיום
"היום, אני עולה לברך את ברכת הכהנים פעם בשנה-שנתיים אולי. וייס הגדול בודאי כבר נאסף אל אבותיו הכהנים. כבר אין מי שיסוכך ויגונן עלי בטליתו הגדולה.
ואני? אני עדיין מנסה להציץ ולראות מלאכים בין אצבעותי בכל פעם שאני מברך ."

וכמובן, ישר כוח! :)

Before you judge a man, walk a mile in his shoes. That way you're a mile away and have his shoes.‎

The deity formerly known as Hermes.‎

#3 לנה

לנה

תנו לפיות לחיות

• רשומים+
  • 550 הודעות:

פורסם 27/08/2005 - 21:14

האמת שהנושא נורא רחוק ממני אישית אבל הצלחת לרתק אותי :וי:
מה שהזחל מכנה קץ העולם
העולם מכנה פרפר

ריצ'ארד באך

#4 coocoola

coocoola

מוכרת לי מפעם...

• רשומים+
  • 2267 הודעות:

פורסם 27/08/2005 - 22:48

סימבה! זה אדיר.. זה כלכך מרגש לקרוא את זה...
זה לדמיין את הרגעים הבודדים שאנחנו בבית הכנסת במשך השנה ולדמיין את בני הדודים שלי על הבימה...
איזו צמרמורת... עוד מעט יום כיפור... זה נזכיר לי את יום כיפור...
"...I woke up and I had a big idea
To buy a new soul at the start of every year
I paid up and it cost me pretty dear
"Here's a hymn to those that disappear
buying new soul/porcupine tree

"...כל יום מביטים אל המראה
ושונאים את מה שיש שם,
אבל הגוף רק סוחב ת'נשמה
אז נעזוב אותו בשקט... "

#5 dino

dino

סתם דינוזאור

• רשומים+
  • 2313 הודעות:

פורסם 27/08/2005 - 23:09

כמו שיקירתי כתבה כאן עכשיו, זה באמת מדהים!
פרט לכתיבה שהיא בהחלט מעולה, התוכן בהחלט צמרר אותי!
שתמיד הכרתי את כל הנושא מהצד בתור "ישראל" פשוט, וזה מזכיר לי את התקופות התמימות שהיו לי בעברי כילד בבית כנסת...

פשוט מדהים!
god make dinosaurs,
god destroy dinosaurs,
god create man,
man destroy god,
man create dinosaurs,
dinosaurs destroy man,
and dinosaurs rule the country.
until god come again.

#6 luli

luli

משתמשת סקטוריאלית

• רשומים+
  • 402 הודעות:

פורסם 27/08/2005 - 23:57

יופי של קטע.
יופי של געגוע. :)
Down on my knees crawling though the streets again
Surrendered to my needs so I can breathe the air
Youre my evergreen Regents Park in spring
It takes me to a place where I can dream again

Cause today it all looks black and white wish it would change
We cant keep painting colours when its grey

Dont hesitate cause you will bleed
A thousand tears wont wash it clean
Dont hesitate cause you can free yourself
Evergreen evergreen

#7 shir

shir

happy when it rains

• רשומים+
  • 1875 הודעות:

פורסם 28/08/2005 - 19:42

יפה ומעניין. אחד הרגעים המרגשים בתפילות זה ברכת הכהנים, כשהאבות מסוככים בטלית על ילדיהם.

serenity now, insanity later

:The Positive thinking poem

Little bird in the sky
You look up and it shits in your eye
You don't mind and you don't cry
You just thank God that cows don't fly

תמונה מצורפת
*אופטימיות זהירה *סיפור קצרצר ללא שם *בעייתי *עניין של מזל *1945 *בסוף היום *החדש *מרקו פולו *אנשי הלילה *לב כפוי טובה
העקשנות משתלמת!

#8 zabot

zabot

כל שיר חושף איזה סוד...

• רשומים+
  • 11887 הודעות:

פורסם 28/08/2005 - 20:45

ראיתי את הילד הקטן מתחת לטלית מחפש את המלאכים.
פתחת צוהר לעולם שאני לא מכירה טוב כפי שהייתי אולי רוצה, בעיקר מסקרנות.
הרגשתי את הגאווה כשעמדת עם הכהנים (כבר אז פרפורמר, רק על סוג אחר של במה ;)), נעלבתי איתך על כך שאתה לא "כהן". באמת חצוף הילד הזה.

נגעת.
:)

"אהבה לפי דעתה זה ממש מצב הרסני: שניים זרים שפתאום רואים אחד את השני, או לא ממש רואים, מריחים, ותוך כלום נהיים מחוברים יותר מאח ואחות. מתחילים לישון יחד באותה המיטה אפילו שהם לא מאותה המשפחה. והרבה פעמים אלה שניים שהם לא ידידים לא מכירים לא חברים ורק שפוטים אחד על השניה, ושיהרס כל העולם. ובאמת, תסתכלי איזה הרס. מתים מאהבות אולי יותר הרבה ממה שמתים מסמים. אולי צריכים שיהיה גם לזה מסלול גמילה".

(אל תגידי לילה, עמוס עוז, עמ' 157).

Yes, כנראה ש you מצאת for this משמעות double !
(לקרוא עם מבטא אמריקאי חזק מדי, יעני heavy).

#9 coocoola

coocoola

מוכרת לי מפעם...

• רשומים+
  • 2267 הודעות:

פורסם 28/08/2005 - 20:56

פתחת צוהר לעולם שאני לא מכירה טוב כפי שהייתי אולי רוצה, בעיקר מסקרנות.
:)

<{POST_SNAPBACK}>

סימבה- סליהח שאני הורסת לך את השרשור.. .;)
זבוט- את מוזמנת להרצאות יומיומיות על כל נושא בנושאי הדת... אני מכירה אנשים שישמחו לספר לך את הדברים היפים בה... :מסמיק:
"...I woke up and I had a big idea
To buy a new soul at the start of every year
I paid up and it cost me pretty dear
"Here's a hymn to those that disappear
buying new soul/porcupine tree

"...כל יום מביטים אל המראה
ושונאים את מה שיש שם,
אבל הגוף רק סוחב ת'נשמה
אז נעזוב אותו בשקט... "

#10 zabot

zabot

כל שיר חושף איזה סוד...

• רשומים+
  • 11887 הודעות:

פורסם 28/08/2005 - 21:08

סימבה- סליהח שאני הורסת לך את השרשור.. .;)
זבוט- את מוזמנת להרצאות יומיומיות על כל נושא בנושאי הדת... אני מכירה אנשים שישמחו לספר לך את הדברים היפים בה... :מסמיק:

<{POST_SNAPBACK}>

אני לא כל כך רחוקה מהדת, אמא באה ממשפחה מסורתית וזה תמיד משך אותי. פשוט לא יוצא. אני אשמח. תודה בובה :)

"אהבה לפי דעתה זה ממש מצב הרסני: שניים זרים שפתאום רואים אחד את השני, או לא ממש רואים, מריחים, ותוך כלום נהיים מחוברים יותר מאח ואחות. מתחילים לישון יחד באותה המיטה אפילו שהם לא מאותה המשפחה. והרבה פעמים אלה שניים שהם לא ידידים לא מכירים לא חברים ורק שפוטים אחד על השניה, ושיהרס כל העולם. ובאמת, תסתכלי איזה הרס. מתים מאהבות אולי יותר הרבה ממה שמתים מסמים. אולי צריכים שיהיה גם לזה מסלול גמילה".

(אל תגידי לילה, עמוס עוז, עמ' 157).

Yes, כנראה ש you מצאת for this משמעות double !
(לקרוא עם מבטא אמריקאי חזק מדי, יעני heavy).

#11 SimbaSoul

SimbaSoul

פליט ניו-זילנדי

• רשומים+
  • 13096 הודעות:

פורסם 28/08/2005 - 22:30

שרשור מסיונרי בשרשור שלי? :angry:

(סתם סתם :P )

תודה לכולם על התגובות! :וי:

?Other rappers diss me, say my rhymes are sissy. Why? 'cause I rap about reality? Like me and grandma drinking a cup of tea

#12 אורח - אורח_shula_*

אורח - אורח_shula_*
  • אורחים

פורסם 28/08/2005 - 23:27

<:-) ממש מקסים...

#13 Frik

Frik

משהו קטן וטוב

• רשומים+
  • 12100 הודעות:

פורסם 29/08/2005 - 02:22

מצמרר, מרתק תמים ומקסים.

חיברת אותי ביום חול, חזק מאוד לחלק שהוא בעיניי היפה ביותר בתפילה בשבת.
החלק היחיד שבו אני עוצם את העיניים ומתרכז בכל מילה ומילה ומחבר אותה עם המילים הקודמות.
ואני חושב שזה החלק היחיד בתפילה שבנים מגיל 0 עד 30 עדיין עומדים מתחת לציציות של הוריהם מבלי להתפדח.

ישר כוחך :וי:

אגב, מה זאת אומרת "אצל אשכנזים זה שונה?" לא רק כהנים עולים? :o

יש על החיים האלה? :-)

#14 SimbaSoul

SimbaSoul

פליט ניו-זילנדי

• רשומים+
  • 13096 הודעות:

פורסם 29/08/2005 - 02:50

מצמרר, מרתק תמים ומקסים.

חיברת אותי ביום חול, חזק מאוד לחלק שהוא בעיניי היפה ביותר בתפילה בשבת.
החלק היחיד שבו אני עוצם את העיניים ומתרכז בכל מילה ומילה ומחבר אותה עם המילים הקודמות.
ואני חושב שזה החלק היחיד בתפילה שבנים מגיל 0 עד 30 עדיין עומדים מתחת לציציות של הוריהם מבלי להתפדח.

ישר כוחך  :וי:

אגב, מה זאת אומרת "אצל אשכנזים זה שונה?" לא רק כהנים עולים?  :o

<{POST_SNAPBACK}>

תודה. :)

ברור שגם אצל אשכנזים רק כהנים עולים, אבל אצל אשכנזים שמות המשפחה של הכהנים לרוב הם לא כהן כמו אצל הספרדים / עדות המזרח. אין לי הסבר לזה. לעיתים אתה מוצא כ"ץ (כהן צדק) אצל אשכנזים, אבל לרוב שמות המשפחה שלהם לא מציינים שהם כהנים. מעניין לעשות מחקר בתחום... :הממ:

#15 Loki

Loki

מתחיל/ה להבין בדיחות פורום

• רשומים
  • 212 הודעות:

פורסם 29/08/2005 - 03:10

שתי דוגמאות על שמות משפחה אשכנזים (ממקור גרמני) שמציינים כהנים:
  • קפלן - תרגום של כהן
  • שיף - לפי משהו שקראתי לפני הרבה זמן שיף זה אוניה (Schiff). השם שיף הופיע לאחר שכהן הפך ל-Kahn (סוג של ספינה), ולאחר מכן Kahn הומר לאוניה.

Before you judge a man, walk a mile in his shoes. That way you're a mile away and have his shoes.‎

The deity formerly known as Hermes.‎

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים