מעבר לתוכן

תמונה

פינת ליטוף - תזונת חתולים וכלבים

10 replies to this topic

#1 ifatco

ifatco

כסף

• רשומים+
  • 1128 הודעות:

פורסם 10/05/2004 - 12:04

חתולים הם טורפים. המערכות הביוכימיות והפיזיולוגיות בגופם לא מסוגלות לעבד אוכל צמחי לחומרים ההכרחיים לגוף. לעומת זאת, כלבים מסוגלים לחיות על תזונה שכוללת פחות בשר מכיוון שהם כן מסוגלים לנצל מזון צמחי.
בעקרון, האוכל המומלץ לחתולים וכלבים הוא מזון יבש איכותי בגלל כמה יתרונות: מזון כזה מונע בעיות בריאות רבות, כמו בעיות שיניים וחניכיים, מפרקים, השמנה ועוד. בנוסף, הוא מספק את כל הדרישות התזונתיות לבעלי-החיים.
מצד שני, על מנת שהם ואנחנו לא נשתעמם, חשוב לגוון מדי פעם את המזון של הכלבים והחתולים: גבינות, לחם, אורז, פסטרמה, טונה, בשר עוף/בקר/הודו – מבושלים בלבד, עצמות בקר (שהן גדולות ולכן פחות מסוכנות), ביצים קשות, ירקות (טריים או מבושלים). גם כלבים וגם חתולים אוהבים לאכול פירות וירקות – החתול שלי מיילל למראה חסה כמו שהוא מיילל למראה נקניק.
לחתול כדאי לתת גם מזון מהמטבח הביתי ולגוון לו אף יותר מאשר לכלב, מכיוון שחתולים נוטים להיות יותר שמרנים כשמדובר במזון, ואם הם יתרגלו למזון מסויים בלבד, ייתכן שיהיה קשה להחליף את המזון.
ולמה זה חשוב? כי כיום קיימים מזונות רבים לטיפול רפואי וכאלה שמונעים בעיות, ואם החתול שלכם מועד לחלות במחלה כלשהי או כבר חולה בה, יהיה הרבה יותר קל לטפל בו בעזרת מזון שמכיל טיפול רפואי, ולא ע"י תרופות...
ישנם מיני מזונות שאסור אף פעם לתת לבעלי-החיים שלנו: ממתקים, שוקולד, עצמות עוף/דגים, בצל, מזון מתובל, מטוגן או בטמפ' קיצונית, בשר וביצים לא מבושלים. רצוי לא לתת שיירי אוכל מהמטבח שלנו לכלבים, כי לא תמיד ידוע מה הם מכילים (תיבול, עצמות וכו'). מערכת העיכול של כלבים פחות "סלחנית" למזונות כאלה מאשר של חתולים.
אם רוצים לפנק את בעלי-החיים שלנו, תמיד אפשר לתת להם חטיפים לבע"ח, שמתאימים להם. כלבים כדאי לצ'פר על התנהגות טובה או בזמן אילוף, ולא כשאתם אוכלים, וזאת כדי למנוע בעיות התנהגות.
חתולים רבים אוהבים לאכול דשא, מכיוון שהם אוהבים את הטעם ומכיוון שהדשא מעודד את רפלקס ההקאה שלהם ועוזר להם להקיא כדורי שיער (במקום דשא אפשר לתת להם משחה מיוחדת). לא מומלץ לתת לחתול דשא מבחוץ, כי אולי הוא מרוסס, אך אפשר בקלות לגדל דשא בעציץ בבית.
בניגוד לסברה, חתולים לא צריכים לשתות חלב. הם מאבדים את היכולת לפרק את סוכר החלב, לקטוז, בגיל צעיר ולכן שתיית חלב עלולה לגרום לשלשול. אם החתול אוהב מוצרי חלב, אפשר לתת לו יוגורט, גבינות או שמנת חמוצה, מוצרים שבהם הלקטוז כבר פורק בתהליך הייצור.
גם אצל חתולים וגם אצל כלבים יש להמנע ממשקל יתר, כי זה גורם למחלות רבות: לב, פרקים, כולסטרול, נשימה ועוד. כדי לשמור על המשקל אצל כלבים, יש לתת ארוחות בזמנים קבועים (חשוב גם לוויסות פעילות המעיים); למנוע אכילה מהשולחן, מהכיור או מכלב אחר; להשאיר את מזונו 10-20 דקות בצלחת - ואם הכלב לא אוכל, לקחת אותו. אצל חתולים יש שתי שיטות האכלה: ארוחות כמו לכלבים, או מזון חופשי בקערה בכמות קבועה, שלא תגרום לו להשמנה. החתול יחליט כמה הוא אוכל במשך היום. אם יש גם כלב בבית, עדיף לתת גם לחתול ארוחות, אחרת הכלב יאכל את האוכל של החתול.
דבר חשוב לשמירה על בריאות הכלב, הוא להמנע מפעילות נמרצת אחרי הארוחה (בעיקר אצל כלבים גדולים) כדי למנוע היפוך קיבה הגורם למוות.
כדאי גם לא להאכיל חיות לפני נסיעה, גם אם זה מועד ההאכלה הקבוע שלהם, כי זה עלול לגרום להקאה.

בתמונה: "חצי", הלברדור של ליאת וגיל.

תמונות מצורפות

• עוד_חצי_של_ליאת_וגיל2.JPG

#2 אורח - אורח_צביקה

אורח - אורח_צביקה
  • אורחים

פורסם 10/06/2004 - 18:24

תסלחי לי יפעת אבל לא חשוב לגוון לכלבים את המזון אין צורך בזה (כמובן כשהמזון שמאכילים ברמה גבוהה)
כל תוספי המזון שאת הזכרת מזיקים מכמה בחינות - שיניים, ריח פה, והבעיה המרכזית : שכלבים רבים ברגע שמקבלים אוכל של בני אדם מפסיקים לאכול את האוכל שלהם ובכך גורמים לשני דברים , או שמרזים מאוד או שמשמינים כי בעל הכלב לא יכול לראות את הכלב שלו לא אוכל וממשיך לתת לו אוכל של בני אדם
בעיה נוספת בכך שהכלב לא מקבל את כל הוטימינים שהוא צריך!!!

#3 ifatco

ifatco

כסף

• רשומים+
  • 1128 הודעות:

פורסם 10/06/2004 - 20:27

הי צביקה,

קודם כל, רק כדי להבהיר, אני לא רושמת שום דבר מבלי להתייעץ עם וטרינר קודם, כי אני לא מחזיקה מעצמי מומחית לעניין ולכן אני נסמכת על אנשים שיודעים יותר טוב ממני.
בעקרון, כל התוספות שציינתי לא נועדו כדי לתת אותן בתכיפות ובטח ובטח לא כדי להחליף את האוכל הרגיל או אפילו חלק ממנו, אבל עומדת מאחורי זה המחשבה לא לשעמם את הכלב/חתול כך שהם ימאסו באוכל שלהם, ובנוסף להרגיל אותם לקבל משהו שונה מדי פעם, כדי שיתאפשר לתת להם תרופות דרך המזון (ולא תמיד אפשר לעשות את זה עם מזון יבש).
הדבר חשוב בעיקר לחתולים, כי אם מנסים לתת לחתול אוכל שלא מוצא חן בעיניו, הוא פשוט לא יאכל אותו. גם אם לא נותנים לו משהו אחר במשך ימים. החתולה שלי לדוגמא, לא אוהבת שימורי חתולים או ממתקי חתולים שמבוססים על עוף וגם אם אני "ארעיב" אותה ואדלג לה על ארוחה, היא לא תסכים לאכול את זה.
חוץ מזה, לאנשים יש נטייה לתת לכלבים שאריות בתור אוכל (לא כולם, ברור, אבל שמעתי על זה) וכדאי שידעו שזה לא בריא לכלב, כמו שאמרת. אבל שוב, כאשר זה ניתן במידה מסויימת ומתוך מחשבה מסויימת, זה לא מזיק בהכרח.
בכל מקרה, תודה על הביקורת, כי גם לניסיון של אנשים אחרים בתחום הזה (אני משערת שיש לך כלב, ואתה מדבר מנסיונך לגבי התזונה שלו) יש מקום וכדאי לשמוע.
יפעת

#4 Uncle Rico

Uncle Rico

הערס של הפורום.

• רשומים+
  • 5425 הודעות:

פורסם 07/09/2004 - 18:22

אפרופו גיוון במזון ..
חכמי ישראל כתבו פעם שבעלי החיים חסינים (יחסית) למחלות בזכות העובדה שהם אוכלים דברים די קבועים שלא כמו בני האדם שמכניסים הכל לפה ..
חשוב לקרוא:

תקציר חקר רצח רבין

האתר הרשמי לחקר רצח רבין

סקר: האם את/אתה תומכ/ת בחזרה לשליטה ישראלית בעזה

"כשמנהיגים מזלזלים בשלטון החוק ורואים בו מוצר-מדף; רוצים - משתמשים בו, לא רוצים - לא משתמשים, אל ייפלא הדבר שהתוצאה היא: איש הישר בעיניו יעשה". - בוגי יעלון.
זהו, אין יותר הערות פוליטיות.

גם כשאתה עמוק בחרא, חנוק מסירחון, קולך זועק ואין עונה, עצום עיניים, סתום את האף ותהנה מהחמימות הזמנית שעוטפת אותך.
(Uncle Rico - לוקח נשימה, מתכונן לצלילה שוב, ומקווה לצוף בחזרה.)

מי שיודע/ת לרקוד דעסה, עטרי, או/ו כל צעד תימני מסוג כלשהו, ליצור קשר במיידי בפרטי !

#5 אורח - אורח_שרון_*

אורח - אורח_שרון_*
  • אורחים

פורסם 03/12/2004 - 22:44

קראתי מאמר בעיתון לפני כמה חודשים בו נאמר שאסור לתת לחתולים טונה (אני מניחה שהכוונה באופן קבוע) כי זה יכול לגרום להם לבעיה בפעילות המוחית (אני לא זוכרת את הפרטים).

עוד משהו שכדאי לדעת למי שמאמץ חתול, עודף מזון לחתול שהיה רגיל לאכול מעט יכול לגרום לשלשולים בגלל שלמערכת העיכול קשה להתמודד עם השינוי הקיצוני.

#6 ifatco

ifatco

כסף

• רשומים+
  • 1128 הודעות:

פורסם 11/01/2005 - 19:25

באדיבות פורום חתולים בתפוז ובתודה לסער,

מצורפת טבלת השוואת סוגי מזונות לחתולים לפי איכות, וגם השוואת מחירים.

בתאבון!

קבצים מצורפים

#7 חתול גינגי

חתול גינגי

מתחיל/ה להבין בדיחות פורום

• רשומים
  • 106 הודעות:

פורסם 21/01/2005 - 22:42

אחלה טבלה, אבל כדאי לקחת בחשבון שברוב האתרים המשלוח חינם רק באזור המרכז. <_< למשל, באתר all 4 pets דורשים דמי משלוח של 20 שקלים לאזור הדרום. (אפילו אם קונים מעל 100 שקל) - תעיינו בתקנון לפני שאתם מזמינים.

#8 Augusty

Augusty

לא סתם ברונזה - רשום+!

• רשומים+
  • 441 הודעות:

פורסם 22/05/2005 - 11:15

קראתי מאמר בעיתון לפני כמה חודשים בו נאמר שאסור לתת לחתולים טונה (אני מניחה שהכוונה באופן קבוע) כי זה יכול לגרום להם לבעיה בפעילות המוחית (אני לא זוכרת את הפרטים).

עוד משהו שכדאי לדעת למי שמאמץ חתול, עודף מזון לחתול שהיה רגיל לאכול מעט יכול לגרום לשלשולים בגלל שלמערכת העיכול קשה להתמודד עם השינוי הקיצוני.

<{POST_SNAPBACK}>

אולי עקב הימצאות כספית בדיגי טונה בריכוז גבוהה יחסית לשאר המאכלים

#9 אורח - Guest

אורח - Guest
  • אורחים

פורסם 22/05/2005 - 23:36

כמו כן, חשוב מאוד - לא לתת לחתולים אוכל של כלבים. צריכה של אוכל לכלבים, משובח ככל שיהיה , על בסיס קבוע תגרום להם לעיוורון. פשוט חסר בו ויטמינים חשובים לחתולים. לחתול שלי יש שריטה והוא כל הזמן מנסה לאכול את האוכל של הכלבה שלי.
במקרה ההפוך - כלבים שאוכלים אוכל של חתולים - הנזק העיקרי הוא לכיס של הבעלים (פשוט יקר יותר...).

#10 bigson

bigson

ברונזה

• רשומים+
  • 607 הודעות:

פורסם 26/08/2005 - 03:54

הנה משהו שקראתי לפני כמה שנים טובות וששווה לרפרף בו.
מאמר אובייקטיבי ששופך המון אור על מזונות מוכנים לכלבים וחתולים :

http://www.pinat-hay...om_food.htm#FDA

והנה עוד קצת (בדגש על מזון שנחשב מאד מאד איכותי) :
http://www.isav.org....article&sid=187

הא עוד דבר ..כל ווטרינר מוכר מזון.
אם המזון שלו לא מוגדר כרפואי,קחו את דבריו והמלצותיו בערבון מוגבל.

#11 אורח - רעות

אורח - רעות
  • אורחים

פורסם 16/07/2013 - 13:00

שלום, 

בלי קשר לנושא.

יש ברשותי כלבה שמאוד מאוד דומה לכלבה שהעלית, ה"חצי" לברדורית. אפילו יש לה אותן הכתמים באף. לקחתי אותה לפני חודש מכלבייה. הייתכן שליאת וגיל איבדו אותה?

הוספת תגובה

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים