מעבר לתוכן

תמונה

פטר הוג/חוש השלג של העלמה סמילה*

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 catch24

catch24

התפסן בשדה השאפים

• רשומים+
  • 5232 הודעות:

פורסם 08/10/2006 - 19:52

ספר מתח בלשי שמתרחש בדנמרק וגרינלנד.
מתחיל סבבה, אבל מאוד מאוד איטי.
אולי זה בכוונה, בגלל שזה בחורף קר ושם בצפון הכל מתנהל ככה.

הסוף די מאכזב :no:

Unattended children will be given an espresso and a Texas Firefighters 2008 calendar

RACISM IS IGNUNT: Because there are so many other great reasons to hate people on an individual basis

תמונה מצורפתפורום RAINBOW - הפרוטוקולים של מתרוממי ציון תמונה מצורפת

#2 mipmip

mipmip

הבחורה עם הציפור

• גנרלים בדימוס
  • 19316 הודעות:

פורסם 09/10/2006 - 12:12

החזרת אותי עכשיו איזה 6-7 שנים אחורה...
אני גם זוכרת שהספר היה מאוד מאוד איטי.
בלילות שישי, במוצאי שבת
אוהבים הרבה, מדברים מעט
מנגנים דואט ובבת אחת,
הצלילים עולים והלב נרעד
נישאים הם סחור וסחור
הוא גיטרה היא כינור.

רגע, אז עכשיו אני צריכה לשנות את היוזר לmipBA ?

#3 איה

איה

המניבה

• רשומים+
  • 2710 הודעות:

פורסם 14/08/2008 - 01:18

חוש השלג של העלמה סמילה/פטר הוג

העלמה סמילה חיה בקופנהגן, בבניין שדייריו מסובסדים על ידי ממשלת דנמרק. סמילה אוהבת קור, היא מעריכה בדידות, ויחסיה עם בני האדם הם אינטרסנטיים משום שהיא סולדת מרובם. בקור המקפיא שבו מתנהלים חייה יש פינה אחת של אור וחום המעוררת בה רגש אמהי, לפינה הזו קוראים אסיאס. אסיאס הוא ילד גרינלנדי שגר בבניין של סמילה. הוא מת. סמילה סבורה שהוא נרצח. עם תחושת הבטן הברורה הזו סמילה יוצאת לחפש אחר האמת. במסעה היא מגלה שהאמת מכוסה בשכבות קרח רבות ועבות של שקרים, אשר נועדו להגן על אנשים שאינם גרים בדיור הרווחה של הממשלה.

סמילה נולדה לאם שהייתה ציידת גרינלנדית ולאב שברבות הימים הפך לרופא מפורסם ועשיר. עד גיל 7 היא חיה עם אמא הציידת וערש התירבות (סוציאליזציה) שלה מצוי בגרינלנד. המעבר בגיל 7 לדנמרק היה ונותר עבורה מעבר טראומטי. היא בוחנת באופן ביקורתי את החברה המערבית שמרשה לעצמה לרדות באסקימוסים ולהשתמש בהם כבחיות מעבדה. היא מצרה על אובדן הערכים הגרינלנדים בעקבות הכיבוש המערבי, ונקרעת בין שפת אמה שיש בה עושר רעיוני ושפתי שאין בדנית, להכרה בכך שחייה מתנהלים בחברה ששפתה, ערכיה ומושגיה הם מודרניים ומנוכרים.

בחברה האסקימוסית החיים מתנהלים בקהילה צפופה וחמה, אך כזו שגם מאפשרת מרחב אינסופי. בחברה הדנית שבה סמילה חיה היא מוצאת את עצמה מנותקת כמעט מכל קשר אנושי ומבודדת בדירת סעד קטנה. אסיאס מפשיר את החלקים הקפואים של סמילה וחושף בפניה צדדים חדשים שטרם הכירה. לאחר מותו היא יוצאת למשימת גילוי האמת אודות מותו בנחישות, בעקשנות ובערמומיות של ציידת גרינלנדית, וגם אם היא מתקשה לגלות את האמת, היא מגלה דבר או שניים על עצמה ועל הסובבים אותה.

בדומה לקרחון, גם פרשת מותו של אסיאס נמצאת ברובה מתחת לפני השטח. סמילה אינה מפחדת לצלול אל תוך המים הקפואים של הכיבוש הצבאי של דנמרק בגרינלנד, המעמדות החברתיים בדנמרק, הסגידה הבלתי רציונלית למדע אשר גורמת למדענים לאבד את הצפון והמוסריות המתפוררת של החברה המודרנית.

התחלתי לקרוא את הספר הזה כי חיפשתי משהו קליל אחרי ששני ספרים סופר כבדים שברו את רוחי. זה באמת ספר "קליל", "זורם", "סוחף" וכל מה שבדרך כלל כותבים על ספרי מתח. הדמות של סמילה - הצינית, הנחושה, השנונה, החכמה, המטורללת, היא דמות שקל להתחבר אליה ביחסי אהבה-פליאה. אבל מעבר להכל, אני מודה שלא ידעתי 90% מהדברים שמתוארים שם לגבי יחסי דנמרק-גרינלנד. למדתי. זה לא ספר מושלם, אפשר היה להעמיק את הדמות של סמילה, להרחיב יותר בחלק מהעלילות הצדדיות המעניינות ולחסוך לקוראים תיאורי מרדפים משמימים, או פירוט של מבנה אונייה שאפשר לחשוב שנכתב כתוכנית שיפוצים של קבלן, אבל בסך הכל, זה ספר טוב ולסוגו ומעמיק לסוגו.

4 זנבות בסולם איה.
"אל תשכח שזנב הוא לא רק זנב, ויותר משהזנב קשור לבעליו, בעליו קשור אליו!"

#4 catch24

catch24

התפסן בשדה השאפים

• רשומים+
  • 5232 הודעות:

פורסם 14/08/2008 - 02:18

קראתי אותו לפני הרבה זמן, ההתחלה בהחלט מעניינת וסוחפת אבל
Spoiler

Unattended children will be given an espresso and a Texas Firefighters 2008 calendar

RACISM IS IGNUNT: Because there are so many other great reasons to hate people on an individual basis

תמונה מצורפתפורום RAINBOW - הפרוטוקולים של מתרוממי ציון תמונה מצורפת

#5 mipmip

mipmip

הבחורה עם הציפור

• גנרלים בדימוס
  • 19316 הודעות:

פורסם 14/08/2008 - 10:03

קראתי לפני הרבה שני (איפשהו בתיכון) אבל אני זורת את זה כספר איטי מאוד ומסכימה עם קטץ' לגבי הסוף.
בלילות שישי, במוצאי שבת
אוהבים הרבה, מדברים מעט
מנגנים דואט ובבת אחת,
הצלילים עולים והלב נרעד
נישאים הם סחור וסחור
הוא גיטרה היא כינור.

#6 איה

איה

המניבה

• רשומים+
  • 2710 הודעות:

פורסם 14/08/2008 - 14:31

הסוף באמת היה יחסית חלש ליתר הספר. כאילו נגמרו לסופר הכוחות לספר סיפור טוב ברגע שהם הגיעו לקרחון.
אם להיות סקסיסטית וסטיגמטית - הסוף היה סוף של ספר בנים סטנדרטי. בשליש האחרון של הספר הוא הפך מבחינתי למאוס וארוך בגלל שהוא עסק בתיאורים אינסופיים של מדידת מרחקים באוניה ומכות (במלעיל). משעמם. אבל באמת שבהתחשב בכך שחשבתי שאני הולכת לקרוא ספר מתח טוב, וקיבלתי ניתוח תרבותי של חברה ואישה משוסעים, אני מבסוטה.
"אל תשכח שזנב הוא לא רק זנב, ויותר משהזנב קשור לבעליו, בעליו קשור אליו!"

#7 mipmip

mipmip

הבחורה עם הציפור

• גנרלים בדימוס
  • 19316 הודעות:

פורסם 17/08/2008 - 10:48

ידעתי שהיה לזה שרשור פעם... מאוחד!
בלילות שישי, במוצאי שבת
אוהבים הרבה, מדברים מעט
מנגנים דואט ובבת אחת,
הצלילים עולים והלב נרעד
נישאים הם סחור וסחור
הוא גיטרה היא כינור.

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים